EIS TEGEN MAJOOR K.: VRIJSPRAAK" Officiële functie Hatta voor Zitting duurde tot avonduren Vreemde „dakhaas'' Standpunt raketbases niet gewijzigd Haven van beschoten Padang r Voor bomvolle tribune Hoog Militair Gerechtshof „Reis" naar de maan VS. gokken op Nasoetion DE TWAALFDE DAGBLAD VOOR ZEELAND Gesprek in Moskou Vandaag begin diplomatieke voorbereidingen 55 Indruk verdachte betrouwbaarder dan getuigen a charge Later toenemende bewolking „Ruimtevaartuig" boven Jutland Cubaanse aanslag in Argentinië Russen kapten vissersnetten Minister Staf te Parijs Marokkaanse regering afgetreden Goede diensten geschorst Opnamen film Anne Frank 98e JAARGANG No. 22734 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ten p. v. M. Vercauteren, L. J. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 "7oor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 17 APRIL 1053 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35L_ De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben gis teren in Moskou een gezamen- in te stemmen met het begin- lijke aide-mémoire doen over handigen, waarin zij verklaren in te stemmen met het begin nen op vandaag van diploma tieke voorbereidingen voor een topconferentie. De drie Westelijke mogendheden zeggen, dat uit de aide-mémoire van de Sovjetrussische regering duidelijk blijkt, dat er nog steeds wezenlijke meningsverschillen bestaan over het karakter en de omvang van het voor bereidende werk. Zij stellen voor deze bestaande meningsverschillen het eerste onderwerp van bespreking tus sen de Westelijke diplomaten en Sov jetrussische vertegenwoordigers te doen zijn. Daar de Westelijke ministers van buitenlandse zaken niet gedurende lange tijd uit hun land weg kunnen blijven, moeten bij de diplomatieke besprekingen niet alleen procedure kwesties, maar ook onderwerpen van wezenlijk belang behandeld worden, aldus de Westelijke nota. Bij deze be sprekingen moeten de standpunten der regeringen ten aanzien van de grote kwesties onderzocht worden en moet gepoogd worden mogelijkheid van overeenstemming hierover te scheppen. Bevredigende voltooiing van het voorbereidende werk moet voorafgaan aan regelingen voor een topconferentie. ROTTERDAM heeft een betere en kortere verbinding tussen het noorde lijk en westelijk stadsdeel gekregen: de Diergaardetunnel, 105 meter lang met twee afritten van elk 75 meter. DE TWEE VERMISTE journalisten in het grensgebied van Israël en Jor danië, de Italiaan Hans Grimani en de Duitse mevr. Hildegard Otto, zijn in Jeruzalem opgedoken. Een Jor daanse patrouille had hen geblind doekt naar Akaba gevoerd, waar be vredigende informaties leidden tot hun vrijlating. PRINSES MARIJKE is gisteren te Soest, samen met 19 anderen, tot pad- vindster geïnstalleerd. Koningin Ju liana woonde de plechtigheid bij. DE RIJKSPOLITIE te water te Am sterdam heeft tegen 45 personen pro ces-verbaal opgemaakt, die ervan verdacht worden betrokken te zijn geweest bij diefstal en heling van grote hoeveelheden metalen van het terrein van een Utrechtse staalfa briek. DE AGRARISCHE raad in Zweden heeft aan de regering een voorstel gedaan om binnen een jaar 100.000 koeien te slachten, de boterprijs met 1 kroon per kilo te verlagen en mar garine met een halve kroon te ver hogen, ter oplossing van het „boter - probleem". ONGEVEER 2.000 zaailingen van Ca nadese bomen komen binnenkort per vliegtuig naar Nederland als ge schenk van het bestuur van Ontario aan de nieuwe IJsselmeerpolders. ♦- DR. ADENAUER is gisteren voor een officieel vierdaags bezoek in Londen aangekomen. Hij zal belangrijke po litieke besprekingen voeren met Mac- Millan. ENKELE GROTE Rijnrederijen zijn ertoe moeten overgaan verscheidene oudere schepen tijdelijk op te leggen, totdat het aanbod van vracht weer groter wordt. Anderhalf uur lang heeft majoor K. direct na de aanvang van de behan deling, gesproken om bepaalde de tails in zijn eerder afgelegde verkla ringen te verduidelijken. Zijn betoog was soms emotioneel. Eenmaal sloeg hij met zijn vuist op de tafel waarop hij leunde. Aan het eind verklaarde hij dat de officier-commissaris in het vooronderzoek jammerlijk heeft •gefaald. De behandeling van de zaak door het Hoog Militair Gerechtshof heeft nagenoeg de hele woensdag in beslag genomen. Tegen half acht in de avond kwam de advocaat-fiscaal aan zijn requisitoir toe. In dit requisitoir stelde mr. van Gilse, dat de zaak eigenlijk een gewone zaak is, die bui ten haar eigenlijke proporties is uit gegroeid. Het bewijsmateriaal noem de mr. van Gilse verre van overvloe dig. Mr. van Gilse meende, dat de ver klaring van zakenman Van Benthem die in Londen agent was voor ver schepingen voor het ministerie van oorlog en tevens vertegenwoordiger van enige Engelse firma's, dat ma joor K. op straat of in cafeetjes geld zou hebben gekregen, geen betrouw bare indruk gaf. ,Als men my op de man af vraagt Weersverwachting van bet K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt woensdagavond te 23.15 uur: Aanvankelijk enkele buien, maar ook opklaringen. Later weer toe nemende bewolking met in bet westen van het land enige regen of motregen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Over wegend matige wind tussen noord en west. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige en soms vrij sterke noordenwind. Zwaar bewolkt met enkele neer slagvlagen van regen of sneeuw. Vandaag, zon onder 19.40 uur. Maan onder 18.12 uur. Morgen: zon op 5.38 uur. Maan op 5.18 uur. (Van onze speciale verslaggever) De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechts hof, mr. D. J. van Gilse, heeft gisterenavond in de ge ruchtmakende zaak tegen de majoor K. vrijspraak ge vraagd wegens gebrek aan voldoende bewijzen. Hij vroeg vernietiging van het vonnis van de Krijgsraad te Velde West. Deze krijgsraad had begin oktober 1957 de majoor K., wegens het aannemen van steekpenningen, veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de mili taire dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewa pende macht te dienen. Over deze zaak is veel gesproken en geschreven voornamelijk, omdat tijdens het vooronderzoek en het krijgsraadproces twijfel is ontstaan of de nodige objectiviteit in acht is genomen. of ik een bewys accepteer dan moet ik zegden: aarzelend", aldus de ad vocaat-fiscaal. ,,De beklaagde heeft in zyn betoog: grote zakelijkheid en rust getoond, hetgeen lang niet het geval was bij vele getuigen. Majoor K. staat als een goed offi cier bekend, die uitstekend werk heeft geleverd in 'n vertrouwenspositie. Hij had, naar hij verklaart, geen finan ciële moeilijkheden. De heren Van Benthem en Davids (eveneens als ge tuige gehoord) stonden echter finan cieel niet zo sterk. Gezien dit alles moet ik nadrukkelijk stellen, dat in de zaak tegen deze beklaagde een zo danige mate van twijfel is gerezen, dat een schuldigverklaring niet moge lijk is". Mr. van Gilse vorderde vrij spraak Kapitein b.d. J. Sternfeld. die vroe ger hoofd van de Nederlandse veld- veiligheidsdienst in Groot-Brittannië en Noord-Ierland is geweest, ver klaarde, dat hij direct na het vonnis van de Krijgsraad met de heer Tops die geld naar de woning van ma joor K. zou hebben gebracht had gesproken. ..Mijnheer Tops was niet erg gelukkig met het vonnis van de krijgsraad", zei hij. ,,Hij vertelde, dat In het depot van de Amerikaanse marine-vliegdienst ie Philadelplna zijn zes vrijwilligers van de marine een imitatie-vlucht naar de maan begonnen, om de wetenschap ge gevens betreffende de toekomstige ruimtevaart te bezorgen. Hun „ruimteschip" bestaat uit twee aangrenzende compartimen ten, die maar juist groot genoeg zijn om daarin te leven. Het ene compartiment is voorzien van twee slaapbanken, een waskom en een toilet. Het andere is een werk kamer. Na acht uur wacht bij de instrumenten, kunnen de mannen rusten. De „reis" zal zeven dagen en nachten duren. Het voedsel is voor af toebereid en de mannen zullen al die tijd zonder het minste con tact met de buitenwereld zijn. Het is de eerste grote proef, waarin de mens op een geïmiteerde hoogte wordt gehouden en gedurende lange tijd alleen een hoge zuurstofcon centratie voor de ademhaling be schikbaar heeft. Op de Deense luchtbasis Skrydstrup zijn honderden meldingen binnengeko men van personen die boven Jutland een ruimtevaartuig" hebben waar genomen. Het driehoekige ruimtevaartuig" zou zich op grote hoogte van noord naar zuid hebben bewogen en het zou een violet-rood licht hebben uitge straald. Op de basis worden alle meldingen nauwkeurig onderzocht. Verscheidene personen, die zich be kend maakten als lid van de ..Bewe ging van de 26e juli"de organisatie van de Cubaanse rebellen, zijn giste ren de Cubaanse ambassade in de Argentijnse hoofdstad binnengedron gen, Na de ambassadeur en zeven employés met hun schietwapens be dreigd te hebben, richtten de indrin gers verwoestingen onder het meubi lair aan en vernielden zij ruiten. Zij verdwenen met een armvol documen ten van de ambassade voor de politie arriveerde. De gezagvoerder van het Engelse vissersvaartuig Harold Cartwnght" heeft bericht, dat de bemanning van twee Russische trawlers de netten van zijn schip en de ..Ethel Mary", een ander Engels vissersvaartuig, hebben gekapt. Hij gaf zijn positie als 240 mijl ten noordoosten van Aberdeen aan de Schotse oostkust, hetgeen neerkomt op halverwege tussen Schotland en zuidwest-Zweden. De Engelse marine heeft een fre gat, de ..Belton", naar de plaats van het incident gezonden. Dit fregat kan vandaag ter plaatse zijn. er rare dingen te voorschijn zouden kun nen komen als men eens keek nifar de boekhouding van de heer Davids. Het getuigenverhoor duurde vele uren. De majoor K. was ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1953 tot en met 1956 als inkoper bij het Directoraat Materieel Landmacht van agenten van twee Engelse firma's, die aan het Nederlandse leger leverden, giften heeft aangenomen tot een totaal van 22500.De majoor heeft bij voort during ontkend zich hieraan te heb ben schuldig gemaakt. Voor de zitting van het Hoog Mili tair Gerechtshof, die in de grote zaal van de Hoge Raad in Den Haag werd gehouden, was zeer grote publieke belangstelling. Velen die geen zit plaats hadden gevonden, stonden ach ter in de zaal. Het gerechtshof hoor de vijf getuigen a charge en zes ge tuigen decharge. Drie getuigen decharge waren niet verschenen. ..Ik ben volkomen onschuldig". Dat waren de laatste woorden van de majoor K. Tevoren hadden de verde digers korte pleidooien gehouden. Mr. Th. Muller Massis sloot zich aan bij de conclusie van de advocaat-fiscaal. Mr. J. Mathuisen wilde iets verder gaan en vroeg vrijspraak op alle pun ten. Het Hoog Militair Gerechtshof zal op 23 april a.s. uitspraak doen. In het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag heeft giste ren het Hoog Militair Gerechts hof de zaak tegen de Neder landse majoor K. behandeld. De foto laat zien hoe majoor K. tussen zijn verdedigers, links mr. Th. Muller Massis en rechts mr. Joh. K. M. Mathuisen. bij het gebouw van de Hoge Raad aankwam. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Soebandrio acht het „waarschijnlijk", dat de oud vice-president Hatta bij een regeringsreorganisatie een officiële functie krijgt. De opstand zal binnen een week worden onderdrukt. Daarna zal wor den gesproken over een politieke op lossing. Hij wenste zich niet te wagen aan voorspellingen omtrent de uit komst van deze besprekingen. Hij voegde hiér evenwel aan toe: „Ik ver onderstel. dat het niet onwaarschijn lijk is, dat dr. Hatta een of andere officiële functie krijgt". Dit bericht United Press. Volgens goedingelichte zegs lieden te Washington rekent de Amerikaanse regering erop, dat de opperbevelhebber van het Indonesische leger, generaal- majoor Abdoel Haris Nasoetion, president Soekarno zal dwingen zijn regering te wijzigen wan neer de opstand op Sumatra is onderdrukt. John Foster Dulles, en andere rege ringsfunctionarissen zijn ervan over tuigd, dat Nasoestion, die Soekarno Gezien deze foto uit Turijn, zou Sint Nicolaas, als zijn trouwe schimmel eens ziek mocht wor den, ook per auto over de daken kunnen snellen, d.w.z. als die daken allemaal zo stevig zijn als dat op deze foto. Het wagentje, dat we op deze foto op het dak van een Turijns huis zien staan, kwam daar plotseling terecht, toen het met twee inzittenden slipte op de hoofdeg, welke vlak achter het tegen een helling ge bouwde huis loopt: de bestuur der van de auto en zijn passa gier liepen lichte verwondingen op, het dak werd licht bescha digd en het autootje liep geen noemenswaardige schade op. De bewoners van het huis wa ren wel wat geschrokken. trouw is gebleven, de enige is. die in een positie verkeert om de Indonesi sche president ertoe te brengen wij zigingen in de regering aan te bren gen. Nasoetion, die als zeer godsdienstig en zeer anti-communistisch bekend staat, heeft er reeds lang op aange drongen dat aan de buitengewesten meer hulp wordt verleend en dat de regering zich onafhankelijk maakt van communistische steun. Dit zijn dezelfde eisen als die, welke de Sumatraanse opstandelingen hebben gesteld, maar Nasoetior. sloot zich niet bij hen aan vanwege zijn trouw aan de republiek, aldus de zegslieden. Amerikaanse politiek Het feit. dat de VS. op Nasoe tion rekenen, verklaart de tot dus ver enigszins onbegrijpelijke hou ding van de Amerikaanse regering ten opzichte van de ontwikkelin gen in Indonesië, aldus de zegs lieden. In goedingelichte kringen te Was hington neemt men aan, dat indien Nasoetion erin slaagt Soekarno tot een compromis over te halen, de Ameri kaanse regering weer wapens en eco nomische bijstand aan Indonesië zal geven. Het plan van Norstad. waarbij men rekening houdt met de nieuwe wapen soorten die voor de Europese defensie gebruikt kunnen worden, betekent een revisie van de doelstellingen zoals die in 1952 te Lissabon werden opge maakt. Toentertijd besloot men zestig divisies op de been te brengen. „Er is geen sprake van, dat Nederland zijn standpunt voor een eventuele vestiging van ba ses voor raketwapens heeft ge wijzigd" Dit zeide gisteren de minister voor defensie, ir. C. Staf, desgevraagd naar aanleiding van berichten hierover. Minister Staf herinnerde eraan, dat Nederland in beginsel en zo de mili taire noodzaak hiertoe mocht bestaan, heeft toegezegd, dat deze bases naast andere NAVO-landen ook in ons land zullen kunnen komen. „Er zijn echter niet alleen technische moeilijkheden, maar ook moet "worden betwijfeld of de militaire noodzaak inderdaad aan wezig zal zijn", aldus ir. Staf. De minister, die in Parijs de ver gadering bijwoont van de ministers van defensie van de NAVO-landen, voegde hier nog aan toe, dat deze 1 De Marokkaanse regering, onder kwestie overigens op de huidige bij-premier Si Bekkai, is afgetre- eenkomst seen nlaats inneemt. 1 -r-*0 eenkomst geen plaats inneemt. Ontwikkeling NAVO Wat de standaardisatie betreft: de ministers van defensie kwamen overeen gezamenlijk wapens te produceren en de ontwikkeling van nieuwe wapens te bevorderen. De ministers hebben bet plan van generaal Norstad om de Europese ver dedigingsmacht van de NAVO van twintig op tenminste dertig met tac tische atoomwapens uitgeruste divisies te brengen goedgekeurd, al hebben zij enige reserve in acht genomen wat de financiële consequenties betreft. Volgens een te Djakarta op gevangen radiobericht zou voor Padang een invasievloot van de regering te Djakarta zijn aan gekomen, sterk ongeveer 30 schepen. De haven van Padang zou zijn beschoten. Het vuur zou door kustbatterijen der opstandelingen zijn beantwoord. Radio-Padang deed een beroep op de bevolking om kalm en waakzaam te blijven, schuilplaatsen te maken en zoveel mogelijk dekking te zoeken. Een speciale correspondent van het A.F.P. te Boekit Tinggi meldt, dat met het oog op de dreiging van een nabije aanval van de regerings strijdkrachten, de meeste leiders van de opstand in Midden-Sumatra voor bereidingen treffen om Boekit Tinggi te verlaten en zich te vestigen in de ..geheime hoofstad" van de tegen regering, die ergens in het Boekit- Barisan-gcbergte, ongeveer 90 km van Boekit Tinggi, is gelegen. Twaalf belangrijke figuren van de tegenre gering zouden Boekit Tinggi reeds hebben verlaten met medeneming van alle belangrijke documenten, ten einde deze uit handen van de rege ringstroepen te houden. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, heeft tijdens een persconferentie in Tokio verklaard, dat Indonesië tot dusver nog geen wapens van de Sovjetunie heeft gekocht, ,,doch wij zijn vrij zulks te doen, als zich voor ons geen andere mogelijkheid voordoet". Inmenging Wat betreft buitenlandse inmenging in de strijd op Sumatra verklaarde Soebandrio, dat er geen bewijzen zijn, dat de Verenigde Staten de opstande lingen hebben geholpen, doch dat daarentegen is aangetoond, dat de wapens, die voor de rebellen werden uitgeworpen, van Formosa afkomstig waren. De luchtaanval op de vliegbasis Mandai, nabij Makassar, in het de regering trouw gebleven Zuid-Cele bes. door een niet-geïdentificeerd „B-25"-toestel, dat naar beweren van Formosa afkomstig zou zijn, baart de centrale regering duidelijke zorg. De minister van voorlichting, Soe- dibjo, verklaarde, dat het toestel en de vlieger waren gehuurd door de opstandelingen. In een regeringsuitzending voor ra dio-Djakarta werd gezegd, dat ,,het bombarderen van het vliegveld Man dai door een niet-geïdentificeerd bui tenlands vliegtuig bewijst, dat de re bellen thans met. alle macht probe ren het op buitenlandse inmenging aan te sturen". Een links blad meende in dit ver band een aanval te moeten doen op de Philippijnen. Radio-Padang heeft echter ontkend, dat het toestel, dat een aanval op Mandai heeft gedaan, door buiten landse vliegers was bemand. ..De pi loten van ons toestel waren Indone siërs", aldus de radio, „en de aan vallen werden uitgevoerd vanuit onze eigen luchtbases en niet van buiten landse bases". Robert Murphy en Harold Beeley, die namens de Verenigde Staten en Engeland goede diensten verleenden in het Frans-Tunesische geschil, heb ben aangekondigd dat hun missie in verband met de Franse kabinetscrisis is geschorst". Beiden hadden gisterenochtend een kort onderhoud met de Franse mi nister van buitenlandse zaken Pineau. den. Dit geschiedde nadat negen ministers, leden van de natio nale Istikial-partij, hun ontslag hadden ingediend. De reden van het aftreden is de volgende: Twee ministers, niet-leden van de Istiklal, hadden een motie opgesteld die. nadat zij door premier Si Bek kai was goedgekeurd, aan koning Mo hammed de Vijfde werd voorgelegd. Toen de negen bij de Istiklal aange sloten ministers dit hoorden, besloten zij, na een vergadering, hun ontslag hl te dienen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is te Rabat nog vernomen dat in de motie wordt geprotesteerd tegen het ..monopolie" van de Istiklal in de na tionale Marokkaanse radio-omroep, het bestuur en de politie. Er wordt de eis in gesteld, dat ook de oppositie de kans krijgt haar me ning te uiten. Ook zijn, volgens de motie, willekeurige arrestaties van oppositieleden uitgevoerd, terwijl zich zelfs gevallen van ontvoering hebben voorgedaan. Harder regiem- Politieke waarnemers zeggen, dat de uitschakeling van Si Bekkai mis schien de eerste stap is in een „har der" Marokkaans beleid jegens Frankrijk. Men meent, dat de premier een matigende invloed heeft op de extreem-nationalistische vleugel van zijn partij. Tussen 2 en 8 juni a.s. zullen onge veer 15 Engelse en Amerikaanse me dewerkers aan de film ..Het dagboek van Anne Frank" in ons land arri veren voor de opnamen in Nederland van deze film. Het gezelschap, dat onder leiding staat van regisseur George Stevens, bestaat o.m. uit de vertolkster van de titelrol .de 18-jarige Millie Perkins, Joseph Schildkraut. die de vaderrol zal vervullen, de art-director" George Davis, camera man William Mellor en technici. De opnamen zullen ongeveer twee weken in beslag nemen. Voor het scheppen van een wintersfeer heeft het Neder landse filiaal van Foxfilm 15.000 kilo kunstsneeuw weten te bemachtigen, die op de Prinsengracht zal worden gebruikt. In Aarle-Rixtel vervoegde zich ter secretarie de heer P. V., kandidaat op een der lijsten van de gemeenteraad. Men ver wachtte van hem de inlevering der betrokken lijst. En zo langs zijn neus weg vroeg de be trokken loketambtenaar: „Hoe veel staan er op?" En Piet ant woordde: „Elf, maar er moet er nog een worden bijgeschre ven." „Ja," zei men, „maar dat moet u zelf opknappen." „Nee." zei Piet. „dat moet hier gebeuren, want ik kom voor de aangifte van mijn twaalfde kind."

de Stem | 1958 | | pagina 1