Het eerste officiële voetbalduel N ederland-Curacao Vijftigtal doden bij drie vliegongelukken VROOM DREESMANN Afd. Zeeland Alle sterke profs naar eerste rit te Valkenburg DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 APRIL 1958 Biggekerkenaars verontrust over Koudekerkseweg Jong vee gekocht in Friesland Hr. ms. „Bruinisse" Brouwershaven* in Zeeland en LAATSTE NIEUWS Franse prof in arrest Frans politicus gearresteerd Schietconcours te Sluis Ronde van Yerseke Radio-reportage Ned.-Curasao V.Y. Axel kende de spelregels Jonkers won titel tafeltennis Vijf Ned. meesters naar Clare Benedict toernooi Ereklassetitel bandstoten „Wandelrit'* MAC Scheldegouwen EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN BREDA - BERGEN OP ZOOM (Van onze sportredacteur) Het gebeurt nit vaak het is zelfs vele jaren geleden, dat de K.N.V.B. een beroep doet op de vaderlandse sportpers om wat meer dan gewoonlijk vooral aandacht te vragen voor een interlandwedstrijd. Tegenwoor dig zijn immers de beschikbare kaartjes nooit meer aan de lo ketten te koop, omdat men steeds plaats te kort heeft. Dat de K.N.V.B. nu door de heren L. Brunt en Dirk Nijs onze mede werking kwam verzoeken, moest dus een bijzondere reden hebben. Nou is die er ook, want volgende week woensdag komt het Curagaose verte genwoordigende elftal zich in het Feijenoord-stadion te Rotterdam me ten met de Oranjeploeg. En nu zou de K.N.V.B. zo dolgraag zien, dat de Tijdens de geemeenteraadsverga- dering van Biggekerke, die onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans werd gehouden, bracht raadslid Meyers naar voren, dat de bewoners van de Koudekerkseweg zeer ontstemd zijn over het feit, dat het laatste gedeelte van die weg over een lengte van 350 meter niet wordt gelegd. De voorzitter deelde mede, dat de W.M.Z. niet bereid werd gevonden dit laatste stuk aan te leggen. De pro vinciale weg zal n.l. in de toekomst worden voorzien van een nieuw tra cé, waardoor de Koudekerkseweg zou moeten worden verlegd. Na enige dis- eussie besloot de raad te informeren naar het vermoedelijk tijdstip van de ze verlegging en zo dit de eerste ja ren nog niet mogelijk mocht zijn een bedrag van 1.000 beschikbaar te stellen om de rest van de Koudekerk seweg te bestraten. Vanwege de Streekverbinding Ee- de is men voor de tweede maal over gegaan tot de aankoop van jongvee in Friesland. Namens de Commissie werden door de afgevaardigden Th. van de Vijver (namens de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst) Jos. de Rijcke uit Heille, J. Heak -uit St. Kruis en de Rijksveeteeltconsulent ir. W.L. Harmsen uit Middelburg vanuit Leeuwarden de aankopen op de diverse bedrijven verricht. In totaal werden 43 stuks rundvee aan gekocht. doch daarvan waren er slechts 23 bestemd voor de Streek- verbetering Ede, de overige werden gekocht voor Tholen, Schouwen en het gebied van Clinge. De beide kustmijnenvegers hr. ms. „Bruinisse" en Brouwershaven" brengen momenteel een tweedaags bezoek aan de plaatsen, waarnaar deze schepen genoemd werden. Aan gezien de haven van Bruinisse niet als ligplaats in aanmerking kon ko men, werd daartoe de nabij gelegen vluchthaven Zijpe gekozen, 'waar hr. ms. „Bruinisse" dinsdagmiddag om 4 uur afmeerde. Ook hr. ms. „Brou wershaven" meerde in deze haven af, om vandaag gedurend de dag ten anker te gaan op de rede van Brou wershaven. Voor de bemanningen van beide schepen staat onder meer op het pro gramma een ontvangst ten gemeente huize van de twee gemeenten, waar zowel door de burgemeester als door de commandant een toespraak zal worden gehouden. Verder zullen de bemanningen onthaald worden op een maaltijd, aangeboden door de ge meentebesturen, de bezienswaardig heden van beide plaatsjes zullen hen worden getoond. De burgerij van Bruinisse en Brouwershaven krijgt ruimschoots de gelegenheid de mij nenvegers te bezichtigen. Gisterenmiddag is bjj St.-Louis, een Frans-Zwitsers grensplaats je, de speler van Reims, Mohammed Na- ouche, gearresteerd. De toekomst ziet er voor hem niet prettig uit, want hij »s in militaire dienst en diende bij het befaamde sportbataljon van Join- ville. Naouche werd ter beschikking ge steld van de militaire autoriteiten en zal waarschijnlijk wegens desertie worden vervolgd. De Algerijnse spelers, die naar Zwitserland zijn gegaan, worden daar bewaakt door twee lijfwachten van de F.L.N. De leider van de uiterst rechtse Franse groep „Jeune Nation", de ad vocaat Biaggi, is gisterenavond door de Franse politie gearresteerd op de Place de la Concorde. Hier stonden 3™ man van de politie opgesteld om eventuele betogingen de kop te kun nen indrukken. Biaggi had een demonstratie aan gekondigd voor de Amerikaanse am bassade om te protesteren tegen de Amerikaanse en Britse bemoeienis met het Frans-Tunesische geschil in de vorm van het aanbod van goede diensten. Ook stonden vele politiemannen op post bij de Britse ambassade en het gebouw van de Nationale Vergade ring. vaderlandse voetbalfans voor dit duel even grote interesse betoonden als dat met andere interlands het ge val is. Er zijn redenen te over voor, want eerstens zijn het uitstekende voet ballers, maar men vergete vooral niet dat het landgenoten zijn, ook al hebben zij dan een zwarte huids kleur. Het ware inderdaad jammer, als straks het Feijenoordstadion gro te gapingen zou vertonen. Vandaar deze opwekking, die men dus niet als reclame in financiële zin mag beschouwen, maar zuiver be doeld als een opwekking voor onze voetballiefhebbers om deze jongens van overzee een grandioze ontvangst te bereiden. Eerste officiële duel In de Nederlandse Antillen bestaat een overweldigende belangstelling voor dit eerste officiële voetbalduel tussen beide rijksdelen. De twintig geselecteerde spelers hebben onder leiding van de in het Franse prof voetbal geschoolde Aballay een spe ciale training ondergaan, waarin o.m. wedstrijden tegen de Peruaanse club Sport Boys" (beide werden gewon nen, resp. 10 en 21) en tegen .Danubio" (in Columbia, resultaat: 00) waren opgenomen. Tournee De wedstrijd tegen Nederland is opgenomen in een tournee, die de ploeg op initiatief van de voorzitter van de Curagaose voetbalbond, de in vloedrijke heer Mordy Maduro, door West-Europa en Noord-Afrika maakt. Na de ontmoeting in stadion-Feijen- oord volgt op 7 mei a.s. te Düsseldorf of Hannover een duel tegen een Duits selectieteam (mogelijk het Duitse amateurelftal), daarna speelt Cura cao op 15 mei a.s. te Kopenhagen een officiële interlandwedstrijd tegen De nemarken en op 20 mei a.s. een wed strijd tegen het stedelijke team van Oslo. Voorts werden nog enkele wed strijden in Frankrijk (Sochaux), West-Duitsland, Noord-Afrika en Por tugal geprojecteerd. In deze ontmoe tingen treedt de ploeg aan onder de naam „Willemstad". Goede prestaties Het spelpeil van de vertegenwoor digende ploeg is zeer bevredigend. Vele Europese clubs (Wacker, Rapid- Wien), begonnen of beëindigden hun tournees door Zuid-Amerika met wedstrijden op Curacao. Bovendien is er een intensief contact met de cen traal- en Zuidamerikaanse landen. De topspelers kwamen regelmatig uit te gen de meest vooraanstaande club teams en dat leidde uiteraard tot een verhoging van het spelniveau. In 1957 speelde Curacao vier offi ciële interlandwedstrijden. Twee wer den gewonnen tegen Cuba (20) en Panama (30); het duel tegen In hotel „Het Zwin" te Sluis werd een groot schuttersconcours gehouden, uitgeschreven door de plaatselijke schietclub „De Liefhebbers". Er werd aan deelgenomen door een zeer groot aantal schutters uit België en uit om liggende demeenten in w-Zeeuwsch- Vlaanderen. De uitslag van het concours is als volgt: I. Blok, 2. J. Remeijn, 3. Ad. Cathe- nis, 4. A. Dallemagne, 5. J. Steenbe- ke, 6. J. de Groote, 7. L. Verhulst, 8. Marchal, 9. P. Naets, 10. A. Beerens, II. de Poorter, 12. van den Branden, 13. Melis, 14. M. de Schrijver, 15. W. de Schrijver. Nu het mossel- en oesterseizoen in Yerseke gesloten is gaat deze voort varende en bekende plaats' de pedaal ridders een kans geven om in de kom van het dorp hun kunnen te tonen. „De Ronde van Yerseke", die zater dag a.s. wordt verreden, bezat reeds faam, maar het organiserende comité, „Ierseke wii vooruit", heeft dit jaar wel met uiterste zorg een select veld renners bijeen gebracht. We noemen o.a.: Swaneveld, Paymans, van As, Brinkman, Niesten en natuurlijk de plaatselijke favoriet Rentmeester, die gezien zijn laatste prestaties in de „Ster van West-Vlaanderen" tot de prominenten behoort. HET Japanse Huis van Afgevaardig den heeft met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin op aangedrongen werd meer moeite te doen om de Olympische Spelen van 1964 aan Japan toege wezen te krijgen. VOOR DE WEDSTRIJD Nederland- Turkye op zondag 4 mei in het Olympisch stadion te Amsterdam, heeft de KNVB 5000 toegangsbewij zen ter beschikking gesteld van het Ned. Rode Kruis. Honduras eindigde in een gelijk spel (11) en van Haiti werd met 31 verloren. In 1952 nam Curacao deel aan de Olympische Spelen te Helsinki. De ploeg verloor de eerste wedstrijd te gen Turkije op 4 mei a.s. de tegen stander van Nederland met 21. Tot de spelers, die voor de tournee werden uitgenodigd, behoren de spec taculaire doelman Ergilio Hato en achterspeler Pedro Matrona, die bei den enkele jaren geleden voor Ne derlandse selectieteams werden ge kozen. Vooral Hato speelde destijds een zeer goede wedstrijd. Van de voetbalwedstrijd Nederland- Curagao, op woensdagavond 23 april in het Feyenoordstadion te Rotter dam, zal de VARA een rechtstreekse reportage uitzenden. Verslaggevers zijn Jan de Troye en Ad van Emme- nes. In Axel werd de laatste wedstrijd van de voorronde van de door de scheidsrechtersvereniging Walcheren georganiseerde spelregelwedstrijd ge houden. De v.v. Axel maakte daar een beste beurt, want met 18 punten eindigde men als eerste, met twee punten voorsprong op de scheidsrech tersvereniging oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Dit is temeer succesvol voor de Axelmensen omdat de in de voor ronde behaalde punten meetellen voor de finale. Deze zal zaterdag 19 april a.s. in café Flora op de Markt te Goes worden gehouden. Axel start daar dus met 18 punten, op de voet gevolgd door de scheidsrechtersver- enigingen oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren, die elk 16 punten heb ben. De voetbalverenigingen Goes en Zeeland Sport, alsmede de scheids- rechtersverenigingen Noord- en Zuid- Beveland en Schouwen-Duiveland vol gen met elk 14 punten, terwijl de voetbalvereniging „Zonnemaire" met 13 punten nog geenszins is uitgescha keld. Als eerste prijs is een beker beschikbaar, de tweede 'ontvangt een lauwerkrans, de derde een lauwertak, tetrwijl de overige finalisten een me daille ontvangen. Als vragensteller zal optreden de heer I. W. Bakker, voorzitter van de KNVB-afdeling Zee land, terwij] de jury wordt gevormd door de voorzitters der scheidsrech- tersverenigingen, t.w. de heren H. Mos, P. Koster en A. de Looze. De algehele organisatie is in handen van de scheidsrechtersvereniging Walche ren. le KLAS A. Domburg 1—Schoondijke 1, Lewed. Boys IKoewacht 1, Noormannen 1- Kruinhïgen 1, Vogelwaarde 1—Robur 1, Volhardinug '32 1—Walcheren 1. le KLAS B. Brouwershaven 1 Zierikzee II, Burgh IIDreischor 1. PROMOTIE le KLAS Groede I Patrijzen I. 2e KLAS A. RCS III—Biervliet II, Zeeland Sport IVRetranchement I. 2e KLAS B. Hansweertse Boys II—Sluiskil II 2e KLAS C. Zierikzee III—SVOWK I, Renesse IIIZonnemaire I, Dreischor II Brouwershaven II 3e KLAS A. Schoondijke II—Walcheren II. Middel burg IVIJzendijke II. 3e KLAS B. Corn. Boys III—Goes IV. Koewacht IIPatrijzen III. 1 Dat Willy Jonkers niet alleen uitste kend voetballen kan, maar ook op an der sportgebied zijn mannetje staat, bleek wel tijdens de stedelijke tafel tenniskampioenschappen, die in het Jongenscentrum te Steenbergen door de tafeltennisvereniging T.C.S. wer den georganiseerd. In de beslissende finale wist Jon kers met 21-16 en 21-17 de voorzitter van T.C.S., Paul Kil, te verslaan en daarmee eigenaar van de fraaie me daille te worden. Hierna moest nog beslist worden over de tweede en derde plaats tussen Fr. de Koek en P. Kil, waarbij P. Kil ook voor de Koek moest buigen. De overige uit slagen zijn: 4 T. Poulus, 5 Ch. de Weert. 6 J. Vreeven, 7 Fr. Jansen, 3 J. Poulus, 9 J. Bakx, 10 Fr. v. d. Reyt. DE OOST-DUITSE ZWEMMER, Hans Zierold - Europees recordhouder op de 200 m vlinderslag - is naar West-Berlijn uitgeweken Drie vliegongelukken één in Duitsland, waarbij een Neder landse straaljager was betrokken, één in Spanje en één in Ecua dor hebben een vijftigtal doden geëist. T\ed. straaljager Gisterenmorgen is een F-84-Thun- derstreak van de vliegbasis Eindho ven tussen Straatsburg en Freuden- stadt in West-Duitsland verongelukt. Het toestel was bezig met een laag vliegoefening en heeft daarbij de grond geraakt, waarna het is geëx plodeerd. De vlieger verloor hierbij het leven. Het was de 26-jarige reser ve -eerste - luitenant -vlieger-waarne mer J. M. Kalis uit Eindhoven. Hij was gehuwd en had een kind. Ecuador Reddingsploegen hebben het wrak Dereikt van een „Dakota" van de Ecuadoriaanse luchtvaartmij. „Aerea", die acht dagen geleden boven een dicht bebost gebied omlaag is gestort. De 32 inzittenden van het veronge lukte vliegtuig bleken allen om het leven te zijn gekomen. Spanje Een vliegtuig van de Spaanse lucht vaartmaatschappij „Aviaco", dat uit Bilbao naar Barcelona was vertrokken is ter hoogte van de kust van deze stad door nog onbekende oorzaak in zee gestort. Aan boord van het toe stel bevonden zich veertien passagiers en een bemanning van twee koppen. Zij zijn omgekomen. EEN DUITS SCHIP. Midgard <4500 ton), is bij San Sebastian in de haven van Pasajes aar de grond gelopen en gezonken. De veertig bemanningsle den zjjn in veiilgheid. Aan de eerste rit voor het Nederlands kampioenschap op de weg voor professionals en onafhankelijken, welke zondag 20 april a.s. in Valkenburg wordt verreden, zullen ongeveer 85 renners deelnemen. Daarvan noemen wij: T. Bergmans, M van den Borgh, L. van den Brand, P van den Brekel, H. van den Broek, P. de Bruyn, A. Donker. A. Ehlen, Piet van Est, Wim van Est, A. Gel dermans, H. Glissen, W. Gramser, D. de Groot, J. Hinsen, J. Huissoon, P. de Jongh J. Kersten. J. Lahaye, F. Mahn, J.'Nolten, G. Pauw, J. Plan- taz, L. van der Pluym, G. Pos, P. In het Zwitserse plaatsje Chaumont Neuchatel zal van 11-15 mei het zes- landenschaaktoernooi om de Clare Benedict Wisselbeker gehouden wor den Nederland neemt deel met dr. Max Eu we, Jan Hein Donner, Bouw meester, van Scheltinga, Cortlever. Het kampioenschap van Nederland ereklasse groot biljart bandstoten zal van 15 tot en met 18 mei a.s. in het biljartcentrum Keizer Karei te Nij megen worden gehouden. De deelnemerslijst ziet er als volgt uit: P. van de Pol. H. de Kleine jr., P Beekman. A. Mol, K. van Ooster hout, H. Scholte, C. de Ruyter en J. Jacobs. Alle groten dus weer tezamen! Post, J. van der Putten, Th. Roks, J. de Roo H. Schoenmakers, A. van Steenselen, P. Steenvoorden. M. Stol- ker, G. Vergoosen, S. Verhoef, A. Voörting, A. van Wetten, Th. van Wy- chen, Wies van Dongen, P. van der Lijke, Gerrit Voorting en Wout Wagt- mans. Voor het provinciaal kampioen schap der Limburgse amateurs zullen een kleine 60 renners starten. De traditionele „wandelrit", die M.A.C. Scheldegouwen zaterdag in Middelburg organiseerde is buiten gewoon succesvol verlopen. De 58 deelnemers kregen puzzels op te los sen en bij de heren slaagde A. de Pree daarin het beste. Maar ook hij kwam er niet zonder kleerscheuren af, want hij kreeg 14 strafpunten. Hij werd letterlijk en figuurlijk op de voet gevolgd door de heer A. Jakobsen die 15 strafpunten opliep, terwijl J- v. d. Kreeke zich met 25 strafpunten ais 3e klasseerde. Bij de dames sleep te 'mevrouw Inpijn de wisselbeker in de wacht met de minste strafpunten, namelijk 9. Zij had daarbij 10 punten voorsprong op mevrouw R. v. Hese en Joke v. d. Wetering werd 3e met 69 strafpunten. Vooral de aanwijzing „Nuseum" bleek nogal veel hoofd brekens te hebben gekost, temeer omdat direct hierna een valse con trole bleek te staan. Tijdens een zeer gezellig samenzijn na afloop in het Nederl. Koffiehuis reikte de heer D. Roelse de prijzen uit. De gedetailleerde uitslag is: heren: 1. A. de Pree (14 strafp.), 2. A. Ja kobsen 15, 3. J. v. d. Kreeke 25. 4. P. de Visser 31, 5. W. Leynse 36, 6. A. de Ruysscher 51, 7. A. Bouwens 54, 8. P. v. Boven 63, 9. A. Verdonk 65 en 10. P. Baan 73. Dames: 1. mievr. Inpijn 9, 2. mevr. v. Hese 19, 3. mej. v. d. Wetering 68, 4. mevr. de Visser 85, 5, mevr. Coone 89, 6. mevr. B. Leynse 90, 7. mej. Kesteloo 105, 8. mevr. Minnaard 106, 9. mevr. Roelse 116 en 10. mevr. v. d. Kreeke 134. THEOLOGIE Op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom werden examens af genomen in de theologische vakken. Voor het eerste examen slaagden de zusters J. Blankenburgh, E. P. Bolier, L. B. de Kam. L. E. de Visser en J. E. van Boven. Voor het tweede examen slaagden de zusters: M. de Bat, F. A. Bertram, T M de Groene, E. F. de Jager, W. Jobse J. Wattel, A. W. Wilderom en J. de'Witte en de broeders A. L. van den Berge, M. W. Boogert, A. Geertse- ma en J- van Steveninck. Voor het eindexamen slaagden alle kandidaten, te weten de zusters M. M. M. Bakker, W. Boone, J. P. Francke, J. Kalle, A. L. Kerkhove, M. J. J. Roskam, M. J. L. Schreuders en C. A. Theuns en de broeders: H. B. Beijer. S. van den Bosse, C. Noote- boom en J. C. Wesdorp. De examens werden afgenomen door de commissie van de vereniging tot Christelijke verzorging van Gees- tes- en Zenuwzieken in Zeeland, wel ke bestond uit ds. J. F. van den Berg, geestelijk verzorger der inrichting en drs. A. Elshout te Koudekerke, lid van het bestuur der vereniging, ter wijl als gecommitteerde van de Ge reformeerde Bond van Verenigingen en Stichtingen van Barmhartigheid in Nederland optrad dr. J. van der Kooy te Wolfheze. MACHINESCHRIJVEN EN STENOGRAFIE Vergaderingstenograaf: Mej. W. de Mul te Sas van Gent. Kantoorstenograaf: De dames E. V. Bendegem, E. van den Brande en A. Bakker te Terneuzen. Examen Machineschrijven: De da mes E.W. Meertens en J.M.S. Bak ker en de heer W.J.E. Minnebo te Terneuzen; de dames L.J.P.A. Cort- vriendt en G.M. Hamelink- te Sluis kil; mej. P.M. Meulmeester te Hoek; mej. E. van Steenberge en de heren G. Doolage en R. Rammeloo te Sas van Gent. GDES, 15 april. Aardappelen. De prijs van kleiaardappelen bedroeg: bintje 35 mm opw., binnenl. sortering 16-17, bintje 35 mm opw., export sor tering 16-17, alpha 35 mm opw., idem 16-17. Deze prijzen gelden per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van ko per. Voederaardappelen noteerden 2,50-3,50 per 100 kg. Vlas. Goede kwaliteit gerepeld vlas 18-24 ct. per kg, afwijkende kwaliteit 12-17 ct. Goede kwaliteit ongerepeld vlas 16-17 ct. per kg, afwijkende kwa liteit 6-16 ct. Eieren. Eieren noteerden 2,08 p. kg. GOES, 14 april. Eierenmarkt. (Be richt van handelaren.) Kippeëieren 11 cent, eendeëieren 8 en ganzeëieren 25 cent. ROTTERDAM, 15 april Aanvoer in totaal 5386, weektotaal 7522, vette koeien en ossen 450, gebruiksvee 1597, vette kalveren 330, graskalveren 225, nucht. kalveren 2204, varkens 92, big gen 42, paarden 121, veulens 4, scha pen of lammeren 209, weide-zuiglam- meren 76, bokken of geiten 36, le kw. 300-335, 2e kw. 270-300, 3e kw. 250-270; vette kalveren 250-260, 240- 250, 220-240; slachtpaarden 250, 230, 210 Prijs in guldens per stuk: Gras kalveren 425, 300, 250; nucht. kalve ren 60. 50, 45; biggen 52, 40. 35; scha pen 100, 90, 80; lammeren 110. 90. 80: kalfkoeien 1275, 1000, 850; melkkoeien 1275, 100. 850; vare koeien 885, 725, 600; vaarzen 880, 780, 580; pinken 575, 475, 375. Vette koeien aanvoer tamelijk, han del kalm, prijzen vooral niet hoger. Vette kalveren ruim, willig, als vori ge week. Graskalveren iets groter, stug, constant. Nucht. kalveren rui mer, stroef, niet geheel prijshoudend. Biggen klein, kalm, ruim prijshou dend. Slachtpaarden aanmerkelijk groter, kalm, iets lager. Schapen en lammeren ruimer, tamelijk, le kw. lammeren iets stijver in prijs, ver der vooral niet hoger. Kalfkoeien en melkkoeien ruimer, redelijk, prijshou dend. Vare koeien flink, stroef, on gewijzigd. Vaarzen en pinken gewoon lui, onveranderd. Konstanz 306 (+1), Rheinfelden 231 (+2), Breisach 148 (+1), Straatsburg 230 5), Maxau 418 5), Mann heim 279 16), Mainz 301 9), Bin- gen 210 (—7), Kaub 230 (—11), Trier 177 (—3), Koblenz 237 (—5), Keulen 221 (—6), Ruhrort 428 (—5), Lobith 1049 (—6), Nijmegen 831 (—5), Arn hem 847 (—5), Eefde IJssel 371 (—8), Deventer 273 (—7), Monsin 5536 (+6) Visé 5000 (—4), Borgharen 3960 (—2), Belfeld 1132 (+23), Grave beneden de sluis 483 (+6).

de Stem | 1958 | | pagina 3