Walcheren Zuid-Beveland CHOCOLATERIE Zeeuwsch-Vlaanderen A. WILKING 59 69 55 451 Dagblad De Stem Toneelclub Stoppeldijk toonde subliem spel KAB te IJzendijke huldigde drie zilveren jubilarissen Rioolgemaal te Kruiningen zal worden aanbesteed gjeprikkelif Zilveren Burm in jubileum pastoor Biervliet gevierd VROOM DREESMANN LUXAFLEX - BALASTORE KVP bepleit vrijere loonvorming DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 APRIL 1958 Opdracht voor Hans Heeren Er komt raadsverkiezing Studenten toerden door Zeeland Zes lijsten voor Zeeland HKW actief PERSONENAUTO IN DE SLOOT "AÜKEKTJES' Achttien aanvragen om vergunning als mosselkweker HULST - GOES Landbouwschuur te Ovezande afgebrand N.V. JAN HENDRIKX AGENDA Vandaag Morgen MIDDELBURG Brand in militair barakkenkamp In de nacht van maandag op dins dag is brand uitgebroken in één van de houten barakken in het militaire kamp van de COAK op ..Modderoord" te Middelburg. Het vuur werd aange wakkerd door de vrij sterke noord oostenwind, waardoor de aangrenzen de barakken gevaar liepen. Maar dank zij snel ingrijpen van de brand weer konden de vlammen binnen een half uur worden gedoofd. Aan de ba rak werd flinke schade aangericht. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Dit was het enige, dat wij konden vernemen van de mili taire instanties, die ook nu weer spaarzaam met de inlichtingen wa ren. Uit andere bron vernamen wij, dat het optreden van de brandweer voorkomen heeft, dat de brand zich in een kort tijdsbestek snel kon uit breiden, waardoor de schade aan het barakkenkamp nog groter zou zijn ge worden. P.T.T.-mutaties De adj.-inspecteur der PTT, de heer L._L. Wolters alhier, is per 1 maart 1958 benoemd tot inspecteur der PTT met gelijktijdige aanwijzing als adj.- directeur van het postdistrict te Maastricht. Tentoonstelling in de Statenzaal Voor de honderdtwintigste maal in de geschiedenis wordt vanmiddag om drie uur in de Statenzaal de expositie geopend van de vereniging „Loterij van vrouwelijke handwerken en an dere voorwerpen", een jaarlijks te rugkerende tentoonstelling waarvan de opbrengst ten goede komt aan de diaconieën van alle gezindten. Op de ze expositie zal gedurende twee da gen te zien zijn, wat door een groot aantal Middelburgse vrouwen op het gebied van handwerken is gepres teerd. Vrijdag zullen alle 225 voor werpen worden verloot, waarna een tiental instellingen ieder een deel van de opbrengst ontvangt. Als bijzondere attractie zijn er he denavond in de Statenzaal twaalf leer lingen van een huishoudschool, die een demonstratie van hun kunnen op handwerkgebied zullen geven. Verder heeft men de medewerking van een kantklosster uit Westkapelle en van de pianist Baby den Toonder. De kunstschilder Hans Heeren al hier heeft van de directie der N.V. „de Schelde", opdracht gekregen voor een wandschildering in de ver bouwde Schelde-hal, welke in septem ber a.s. in gebruik wordt genomen. Heinkenszand WELPEN EN VERKENNERS VOOR HET VOETLICHT De traditionele ouderavond, geor ganiseerd door de welpen en verken ners van Guy de Fondgallandt, is een hernieuwde prettige ontmoeting ge wonden tussen de in groten getale aanwezige ouders, leidsters en lei ders en vooral hun kinderen die hier als uitstekende „gastheren" een kijk je gaven in het wereldje, dat voor hun ouders vaak een gesloten boek is. Van deze grote verkennersfamilie maakten ook deel uit mr. dr. Mes, burgemeester Derckx en pastoor Wit kamp. Het programma, dat werd aange kondigd door hopman Verbrugge, toonde de verkennerij in al haar fa cetten, waarbij vooral het optreden van de welpen aller harten stal. Vlot werden de diverse programma onderdelen afgewerkt in de vorm van zang, muziek, spelen en schetsjes. Hoogtepunt was de opvoering van de thriller „Wie van de heren?". Na het eerste deel kon ieder gissen naar de dader en zijn of haar mening ken baar maken. In het tweede deel volgde de ontknoping, waarna er voor de juist geziene oplossingen prijzen wer den uitgereikt. Aan het slot bracht hopman Ver- brugge dank aan allen die aan het welslagen hun steentje hadden bijge- (Advertentie) AGAR VRUCHTENSCHIJFJES Dssortie smaken 200 gram GEVULDE SATIJNDRUPS heerlijk verpakt snoepje AQ 200 gramW BONBONS „MARION' de originele 150 gram KOEKJES MIGNONS 'n overheerlijk koekje 250 gram RONDE SPRITS prima kwaliteit 250 gram Breda - Bergen op Zoom Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsinsgel 98, TeL 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas Rayonbeheerder: J. Fait dragen, speciaal ook aan het adres van de leidsters die het optreden van de welpen hadden voorbereid. 's-Heerenhoek In tegenstelling met tot nu toe zal hier een raadsverkiezing worden ge houden omdat er meer dan een lijst is ingeleverd, nl. drie. De K.V.P. komt met de volgende lijst uit: 1. P. Raas, 2. P. de Baar, 3. E. Spe ller, 4. A. Faes, 5. P. Remijn, 6. L. Traas, 7. A. Janse, 8. P. de Winter, 9. A. Rentmeester, 10. L. Moison, 11. J. Paree, 12. J. Stokx. De eerste zeven namen op de lijst zijn de zittende leden. Een tweede lijst (zonder nadere aanduiding) bevat de volgende na men: 1. H. Verhoeven, 2. F. Rijk, 3. P. Rijk. En de derde lijst (ok zonder nadere aanduiding luidt: 1. P. Bos, 2. C. Traas, 3. L. v. d. Linde, 4. D. Rijk. W olphaartsdijk NIEUWE POLITIEKE PARTIJ Hir werd een openbare vergade ring gehouden om te komen tot de oprichting van een nieuwe politieke groep „Gemeentebelang". De heer A. Schuit, die de leiding had, deelde mee dat de wethouder A. v.d. Vliet, die nu in de raad zit voor de Chr. Hist, ook van de partij is. Besloten werd bij de komende raadsverkiezing in zee te gaan met de volgende kan didatenlijst: 1. A. v.d. Vliet; 2. A. Schuit. Aardenburg „VERBEZA" WERD EEN SUCCES De fancy-fair die onder de naam „Verbeza" (verbetering zaal) werd georganiseerd ten bate van de r.-Jc. jeugdbeweging is een succes gewor den. De officiële opening werd op originele wijze verricht, doordat pas toor Jos. Dierick namens de paro chie en de gemeente-secretaris J.M. Paridaen namens de gemeente de ballen ter hand namen en een duel in het bussengooien aangingen. De afloop van de strijd kon door de hi lariteit die hierdoor ontstond niet juist worden bepaald, doch de fancy- fair was met élan geopend. Tevoren had pastoor Dierick de organisato ren geprezen voor de totstandkoming van deze fancy-fair en had de ge meente-secretaris het belang van de jeugdbeweging voor de gemeente naar voren gebracht. De laatste dag was de drukte zodanig, dat de zaal te klein bleek voor alle belangstel lenden. Bij de opening werden o.m. opgemerkt de districtsaalmoezenier van de katholieke jeugdbeweging, rector R. Verdurmen uit Oostburg en de districtscommissaris voor de pa tronaten Th. Alberts uit Hoofdplaat, naast leden van het r.-k. kerkbestuur raadsleden en bestuursleden van de katholieke verenigingen en organisa ties. Ook uit België waren er belang stellenden. Een verrassing was het voor de organisatoren ook de zusters uit Sluis, die de wijkverpleging en 't onderwijs aan de meisjes- en kleu terschool verzorgen, als belangstl- lenden te mogen begroeten. De fi nanciële resultaten voor zover thans reeds bekend, wijzen op een bruto ontvangst van 2800.zodat er een behoorlijk bedrag voor de aankleding van de zaal beschikbaar zal komen en ook voor de diverse jeugdvereni gingen. Biervliet OPENSTELLING TENNISBANEN Bij het mooie zonnige weer van zondag j.l. werd reeds een dankbaar gebruik van de pas opengestelde ten nisbanen gemaakt. Hopelijk dat het zachtere weer wat aanhoudt, zodat de tennisliefhebbers aan hun trekken kunnen komen. BEZOEK „JANTJES VAN SLUIS" De jeugddrumband ,,De Jantjes van Sluis" bracht te Sluis onder leiding van haar dirigent, de heer van den Bussche, een bezoek aan Biervliet. Na het brengen van een muzikale hul. de aan Biervliets jubilerend pastoor werd samen met de kon. muziekver. harmonie van Biervliet een rondgang door de gemeente gemaakt. Een en ander trok nog al wat kijkers. Deze rondgang door de gemeente was enigszins bedoeld als reclametocht voor de pas opgerichte drumband voor de jeugd in Biervliet. Naar wij van de zijde van het bestuur van de mu ziekvereniging vernamen is het in strumentarium voor Biervliets jeugd drumband al besteld. Breskens SCHOONMAAK OP STRAND Ondanks de veel te koude lente, heeft men hier toch optimistische verwachtingen over het komende badseizoen. Opdat de badgasten geen verkeer de indruk van Breskens en het strandleven zullen krijgen, heeft de gemeente Breskens een ploeg man nen aan het werk gezet om strand en duinen schoon te maken. De toneelclub „Stoppeldijk" sloot het seizoen met opvoeringen van Het eenzame huis", een toneelspel in drie bedrijven, geschreven door Jan Naaykens. De toneelliefhebbers, vooral in het zuiden van het land, weten wie Jan Naaykens is: een knap regisseur en een even knap schrijver. De schrijver liet in dit stuk dui delijk tot uiting komen welke nadelige gevolgen een slechte omge ving op iemand kan hebben. Telkens werd dan ook teruggegrepen naar het verleden. In deze terugblikken kreeg men de oorzaken te zien, die hadden geleid tot het afdwalen van de hoofdpersonen. De toneelvereni ging Stoppeldijk had het zich met de keuze van dit stuk zeker niet gemakkelijk gemaakt, maar de reeds bij vorige uitvoeringen geves tigde reputatie rechtvaardigt nu een maal een dergelijke aanpak. De wij ze waarop men er in is geslaagd „Het eenzame huis" gestalte te geven, kan slechts een aansporing zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. On der regie van de heer J. van de Voorde heeft men een stuk op de planken gebracht dat de kwalifica tie „goed amateurtoneel" met ere verdient. De rolkennis was uitste kend en het tempo was zodanig, dat de spanning nergens gebroken werd. In iedere rol was de juiste man op Een aantal buitenlandse studenten en enkele Nederlandse, in totaal 26 dames en heren, brachten een week lang een bezoek aan Zeeland. Na op Schouwen, Walcheren en Zuid-Beve land een kijkje te hebben genomen, zakte men af naar Zeeuwsch-Vlaan deren, waar in Aardenburg werd ge logeerd. Deze trip welke werd geor ganiseerd door studentenorganisaties met medewerking van het ministe rie van O. K. en W. had ten doel om deze studenten, waarvan er af komstig waren uit Suriname, Cura- gao, Duitsland en zelfs uit Egypte, Jordanië en Liberia, een indruk te geven van ons land en ditmaal was daarvoor de provincie Zeeland uit gekozen. In Aardenburg werd een be zoek gebracht aan de Sint Baafskerk, werd een op de raadszaal ingerichte kleine tentoonstelling van oudheden en archiefstukken bezichtigd en werd het gezelschap door burgemeester J. van Dongen, na een officiële begroe ting rondgeleid door zijn gemeente, waar de vlasindustrie, de welvaren de boerderijen in de polder en de zandbedrijven te Eede werden bezich tigd. Vanuit Aardenburg ondernam men tevens uitstapjes naar de Bel gische kunststeden Brugge en Gent. de juiste plaats gekozen. Geen enke le zwakke plek verstoorde de har monie en deze uitvoering mag met recht teamwerk van de bovenste plank worden genoemd. Decors, ge luid, belichting en grime waren pri ma verzorgd. Vooral het decor was weer een juweeltje van vakmanschap en de heer de Schrijver mag als ont werper hiervan wel even met ere genoemd worden. Lang seizoen Dat de toneelclub dit stuk zo laat in het seizoen op de planken heeft gebracht, had zijn dubbele reden. Op de eerste plaats kwam de vere niging met dit stuk uit voor het Zeeuws Landjuweel en men had dus de uiterste zorg besteed aan de voor bereiding. Op de tweede plaats was het bestuur van mening, dat voor de vasten, in het volle toneelseizoen, er al zoveel gelegenheid is om een uit voering te gaan zien, dat het aanbe veling verdiende om het toneelsei zoen over een langere periode uit te spreiden. Dit experiment heeft zeker zijn goede kanten gehad en hopelijk zal dit ook tot uitdrukking komen in het rapport van de jury. De toneel spreiding heeft echter niet tot het gewenste resultaat geleid, want de belangstelling van het publiek was zeker niet groter dan bij vorige uit voeringen. (Advertentie) Graauw KANDIDATENLIJSTEN RAADSVERKIEZINGEN Gisteren zijn de kandidatenlijsten ingediend voor de komende gemeen teraadsverkiezingen. Ingediend wer den vier lijsten, nl. lijst Staal (boe ren) met de kandidaten Staal, R. Buijsse, F. de Witte, J. Magnus, Th. van Campen en R.N. Lafarre; lijst de Waal (jonge boeren) met de kan didaten F.A. de Waal en J.A. van Damme; lijst Daalman (arbeiders) met kandidaten L. Daalman, A. Tot- te. R. Delforge, C. Verschuren en A. Claassen; lijst Schilleman (gecombi neerde lijst) met de kandidaten A. Schilleman, J.J. Verras, G. Bogaert, Ph. Verras en P.J. Boone. Heille ZANDVERSTUIVING Door de harde droge oostenwind der laatste dagen heeft Heille danig te lijden gehad van opgewaaid zand. Een perceel zanderig bouwland na bij de Stierskreek was daar de oor zaak van. Op sommige tijden was Heille als het ware in een niet af nemende zandwolk gehuld en kon men geen tien meter voor zich uit zien. Vooral de fietsers langs de weg naar Aardenburg hadden daar last van en de huizen aan de Aardenburg- se zijde van de buurtschap. Met zand in de ogen en overal tussen de kle ren kwamen de fietsers door de be ruchte strook heen. Hoofdplaat RAADSAGENDA De gemeenteraad zal morgenavond om 7 uur in vergadering bijeenko men. Enkele punten van de agenda zijn: Geldlening ad 9.000.— met N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten; toetreding tot N.V. Bouwfonds voor Nederlandse gemeenten; plan tot uitbaggeren van de haven; bouw van ambtswoning; enkele subsidie verzoeken. gemeentelijk aandeel in verbetering wegvak No. Eén-Bres- kens. HULST Raad vergadert Vrijdagavond komt de gemeente raad om 1 uur bijeen. Er zullen en kele belangrijke zaken worden be handeld. Zo is er een voorstel om ten behoeve van de Reinaertstoet een uitkering uit het cultuurfonds en een ■garantie te verstrekken. Ook zal er een voorstel worden behandeld tot het maken van een voetgangers- en fietsentunnel naast de Bagijnepoort. Gisteren zijn ten gemeentehuize zes verschillende kandidatenlijsten voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen ingediend.«Het zijn de volgende: die van de heer F. de Meurichy met 1 F de Meurichy 2. D. J. A. v. d. Walle 3 J. Boel. 4. Th. Stallaert, 5. F Verwilligen, 6. J. A. E. Fassaert, 7. F. P. Zamen, 8. E. v. d. Manacker, 9. A. de Blieck. Verder een arbeiderslijst: 1. H Everaard, 2. D. Verstraeten, 3. C. Strijdonk, 4. L. A. Janssen, 5. A. v. Raemdonck, 6. J. Valckx, 7. A. _J. Schuerman, 8. L. v. Bunder, 9. E. Strijdonk, 10. H. J. Jansen. De lijst Stolte: 1. J. H. Stolte, 2. C Willemstein, 3. P. J. Brand, 4. B. Picavet, 5. A. A. Boon, 6. R. Heirman, 7. E. v. Osselaer, 8. J. W. Gremmen. De lijst Martens: 1. J. D. Mariens, 2. A. J. Blommaert, 3. Th. Peeters 4. A. Esseling, 5. L. de Wilde, 6. mej M. L. A. de Smit. 7. mevrouw E. Schelfhout-de Kort, 8. R. Reunis, 9. P. A. Janssen, 10. E. A. de Nijs, 11. J. C. Meys, 12. A. J. F. Bleyenberg, 13. P. J. Peeterss. De lijst Stroecken: 1. L. J. M. Stroecken, 2. mevrouw H. E. M. Casparie-Croon. De lijst v. Arenthals: 1. C. v. Arentshals, 2. P. Leeraert. (Advertentie) De afdeling Hulst van de H.K.W. organiseert morgenavond een bijeen komst, zowel voor de bij haar aan geslotenen als voor de niet georga niseerde personeelsleden in het win kelbedrijf, de postorderbedrijven en de textielbranche. Daar zullen de he ren P.J.M. Maltha uit Amsterdam en G. de Heus uit Tilburg, een in leiding houden, waarna de aanwezi gen de gelegenheid krijgen vragen te stellen. Het afdelingsbestuur van de bond heeft gedurende de laatste tijd een enorme activiteit ontwikkeld en daai aan is het te danken, dat het leden tal van de afdeling intussen verdub beid is. Vrijdagavond a.s. zendt de K.R.O. een H.K.W.cabaret uit, onder de ti tel „Bent u zo ver?", dat geregi- seerd wordt door Jan de Cler. De zelfde avond is er voor deze omroep een microfoongesprek over actuele H.K.W.-belangen. Sas van Gent L. DE VRIES TEN GRAVE GEDRAGEN Onder grote publieke belangstel ling werd het slachtoffer van de ex plosie op de n.v. Stijfsel- en Gluco- sefabriek, de heer L. de Vries, ten grave gedragen. Vooral van de zij de van de werklieden en oud-werkne mers was de belangstelling zeer groot. Ook de directie van de Stijf- selfabriek, de heren Hofman, Tittel boom en de Bruijckere, gaven blijk van medeleven. Een schat van bloe men bedekte de baar. Aan het graf werd niet gesproken. IS ieutv-IS anten SLOPING OUDE HUIZEN Men is begonnen met het slopen van vier oude woningen, bekend staande als Abeelenshuizen. Op de ze plaats zullen het gemeentelijk bad huis en het Wit Gele Kruisgebouw worden gebouwd. AARDIG TONEEL De jongerenclub van de r.-k. To neelvereniging heeft haar debuut ge maakt met een uitstekend gespeeld stuk. Een groot aantal belangstel lenden hebben genoten van drie kos telijke blijspelen. De rolkennis was buitengewoon goed. Alle acteurs en actrices hebben ge toond, dat zij volkomen voor hun taak berekend waren. Voor de aanvang van het spel sprak de heer E. v. Ruijnbeke enkele woorden. Na afloop feliciteerde pas toor Magnus de jonge toneelgroep met het succes. IJzenrhike GASTVOORSTELLING VAN DE TRANSFIGURATIE Zondag komt de befaamde toneel club Transfiguratie in het Jeugdhuis met het blijspel in drie bedrijven „Een vrouw en een klip". Bij herhaalde opvoeringen in het afgelopen najaar ter gelegenheid van de kermis in Hulst heeft deze club grote successen behaald. Elmare heeft daarin aanleiding gevonden om haar leden dit blijspel te presente ren als slot van haar seizoen. In een feestelijke vergadering- werden drie leden van de KAB, afdeling IJzendyke, gehuldigd. De afdelingsvoorzitter, de heer A. Boogaard vierde zijn 25-jarig lidmaatschap van de KAB, waarvoor hy het zilveren insigne, uit handen van de districtsbestuurder, de heer J. van de Voorde, ontving. De gebroeders A. van Kerckvoorde en C. van Kerckvoorde herdachten het feit dat zij vijfentwintig jaar geleden bode van de Bond werden. Het was om deze drie jubilea dat de vergadering wel een zeer bijzon der feestelijk karakter droeg. De K. A.V. en het bestuur van de K.V.P. waren eveneens aanwezig. Huldi gingswoorden werden er gesproken door de heer P. Vink, districtsbestuur der van de Katholieke Landarbei- dersbond. Spreker prees de jubila rissen bijzonder om de trouw, de noeste ijver, de acuratesse, die zij steeds aan de dag gelegd hebben bij de uitoefening van hun functie. Na mens de Kath. Arb. Bond bood hij de jubilerenden een geschenk aan in de vorm van een mooie ballpoint, als blijk van waardering voor het vele werk dat zij ten dienste van de Bond hebben verricht. Namens de afdeling werd de jubilarissen een pen dule aangeboden. De geestelijk advi- De heer Vink overhandigt de heren C. van Kerckvoorde en A. van Kerckvoorde het geschenk. seur, kapelaan van der Veekwi bedacht de echtgenoten van de jubi larissen en bood hen een bloemstuk aan met woorden van dank voor de steun, die zij hun mannen bij het werk geven. Onder de pauze van de vergade ring werden de feestgevoelens om gezet in daden door de aanbieding van een werkelijk zeer royale trak tatie van drank gebak en sigaren. Een en ander bewees nog eens t« meer dat de K.A.B. te LJz«ndiJk« zich mag verheugen over «en gezon de bloei. Op de provinciale weg IJzendijke- Schoondijke in de buurt van de krui sing met de Oranjedijk geraakte een zware Amerikaanse personenwagen, die in de richting van IJzendijke reed, van de weg af. Na een hecto- meterpaaltje omvergereden te heb- bene nam de wagen een duik in de sloot. De snelheid, die ongeveer 120 km per uur moet zijn geweest was er de oorzaak van, dat de auto een af stand van 54 meter aflegde door de sloot die 1.30 m diep is. De bestuurder, zekere J.E. uit Breskens, liep geen schrammetje op, terwijl de auto, die toebehoorde aan J. de P. uit Schoondijke, zoals be grijpelijk geheel in elkaar zat. Toen de rijkspolitie uit IJzendijke slechts een tiental minuten later ar riveerde was de bestuurder verdwe nen. Voor een verhoor werd hij la ter op de avond aangehouden. De wagen werd door een takelwagen weggesleept. In de raadsvergadering: van Krui ningen deelde de voorzitter, burge meester A. Schipper, mede, dat op 25 april a.s. de aanbesteding zal plaats hebben van het rioolgemaal met de persleiding. Op een vraag van de heer A. Weststrate (PvdA) maakte de voor zitter nog bekend, dat met de eigena ren van de percelen, waarin de lei ding zal worden gelegd, reeds een overeenkomst is getroffen over de schadevergoeding aan de gewassen. Het laat zich aanzien, aldus de voor zitter, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van de gecombineerde kleu terschool te Hansweert nog deze week verkregen zal worden. Nu de plannen voor de bouw van door voortdurende pijn Helpen direct Bij het Produktschap voor vis en visserijprodukten is een achttiental aanvragen binnengekomen voor het verkrijgen van een vergunning als mosselkweker. Van deze aanvragers beschikken hoogstens twee over grond voor het kweken van mosselen. Het produktschap deelt nog mede dat het toelaten van garnalenvissers i en masse, zelfs indien ze grond be schikbaar stellen, ongewenst wordt geacht. 1 MARKIEZEN ook in staalconstructie ZONNESCHERMEN PARASOLS Een feestelijk vlaggend Biervliet heeft onder een stralend lentezonnetje het 25-jarig pastoraat van pastoor E. P. G. Burm gevierd. De feestelijkheden begonnen met een H. Mis, opgedragen door de jubi laris, hierbij geassisteerd door de kapelaans Ingels, Buysse en Gielleit en pater De Causemaecker, allen af komstig uit Biervliet. De hoogmis werd o.a. bijgewoond door de diverse pastoors van de om liggende parochies, burgemeester A. P. Kostense en echtgenote, de dokto ren C. Kalkman van Biervliet. J. C. Hage van Aardenburg, H. Hofstee van Hoek, met hun echtgenoten, en door de familieleden van de jubilaris. Tijdens de hoogmis werd gepreekt door kapelaan Ingels. Kapelaan Ingels schetste in eenvoudige en bevattelijke woorden, een raak beeld van Bier vliets pastoor. In zijn preek memo reerde hij ook nog even de grote ver diensten van de pastoor tijdens de laatste wereldoorlog. Tijdens de be vrijding in 1944 werd door pastoor Burm ontzaglijk veel en goed werk gedaan. Juist in deze zo gevaarlijke periode maakte hij zich uitermate be mind in Biervliet. Na de hoogmis ging de jubilaris met rijn familieleden, voorafgegaan door :en stoet van bruidjes, door een ere dere waardevolle geschenken, onder meer een televisietoestel met tafel van de parochie en een prachtige bloe menmand van de gemeente aangebo den. In de kosten van het televisie toestel met tafel werd zowel door ka tholiek als protestant spontaan bijge dragen. Van de receptie werd een uitermate druk gebruik gemaakt. Het is wel kennmerkend voor de verstandhouding tussen katholiek en protestant in Biervliet, dat dit jubilee ook zo spontaan werd meegevierd door de protestanten in Biervliet. Zo gaf ook dominee W. S. Evenhuis van Biervliet tijdens de receptie van zijn belangstelling blijk. Misschien wel het meest treffende van de receptie was het aanbieden van haar hartelijke gelukwensen door het oude echtpaar van der Linde uit de Gentsestraat. De Koninklijke Muziekvereniging Harmonie van Biervliet bracht tijdens de receptie met enkele pittige feest- marsen een muzikale hulde aan de jubilaris. De harmonie werd hierbij geassisteerd door de jeugddrumband „De Jantjes van Sluis" te Sluis. Na afloop der receptie werd het feest door de jubilaris in intieme familie kring verder gevierd Behalve de pastoor vierde ook zijn huishoudster, mej. M. Everaard, een 25-jarig jubileum. Mej. Everaard een nieuwe openbare lagere school te Hansweert voorlopig niet verwezen lijkt kunnen worden, is de school thans enigszins opgeknapt, zodat het gebouw voor de eerstvolgende vijf jaar weer tamelijk bruikbaar is. Res tauratie van de zeer oude schoolban ken is evenwel niet mogelijk. Daarom stelden b. en w. voor in principe te besluiten tot de aanschaffing van nieuwe banken, waarmee een bedrag van rond f 10.000gemoeid zal zijn. B. en w. achtten deze uitgave volko men verantwoord, omdat dit meubi lair later in de nieuwe school over geplaatst kan worden. Het verlangde krediet werd toegestaan. Zonder hoofdelijke stemming wer den de volgende voorstellen van b. en w. aanvaard: vaststelling van een verordening tot het toekennen van een duurtetoeslag over het eerste half jaar 1958; vaststelling van de gemeen telijke vergoedingen voor de bijzon dere scholen over 1957; vaststelling van de vergoeding voor het vakonder wijs in de nuttige handwerken voor meisjes aan de bijzondere school te Oostdijk over 1957; het aangaan van een geldlening, groot f 24.000,bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeen ten tegen een rente van 5,25 pet., ver koop van een perceel bouwgrond aan de Slotstraat aan M. J. Ie Clercq te Kruiningen, bestemd voor de bouw van 2 woningen. In een vorige raadsvergadering wa ren een aantal leerlingen van de Landbouwhuishoudschool te Kruinin gen tegenwoordig. Deze leerlingen hadden hun bevindingen over deze vergadering op schrift gesteld en toe gezonden aan de burgemeester. Deze toonde zich hiermede zeer verheugd. Hij was verrast over de zorg waarmee deze verslagjes waren samengesteld Verschillende waren versierd met fraaie, tekeningen. Hij zegde toe na de officiële vergadering de werkstukjes door d raadsleden te laten beoordelen. aag van leden van de R.-K. J.B. en kwam indertijd, in 1934, tegelijk met R.-K. B.J.B. naar de naast de kerk pastoor Burm naar Biervliet als zijn staande r.-k kleuterschool. In deze huishoudster. Zij kreeg voor haar school recipieerde de jubilaris. trouwe diensten een enveloppe met Hij kreeg hier behalve diverse an- inhoud aangeboden. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de tien meter lange land- boilwschuur op het bedrijf van de wed. H. Oosthoek aan de Westlage- weg onder Ovezande. De zoon des huizes ontdekte de brand 's middags half een en wist de twee koeien, welke zich in de schuur bevonden, nog net te redden. Het vuur, dat snel om zich heen greep en gretig voedsel vond in een paar duizend kilo stro. maakte het onmogelijk om de trekker en veler lei gereedschap naar buiten te bren gen. De brandweer uit Ovezande en die uit 's-Heerenhoek stonden, voor wat de schuur betreft, voor een hopeloze taak en spanden daarom alle krach ten in voor het behoud van het aange bouwde woonhuis. De spuitgasten konden evenwel niet verhinderen dat het dak van het huis werd aangetast, maar daarbij bleef het dan ook. In de benedenwoning ontstond waterschade. Van de schuur bleef vrijwel niets over. De wed. O. was tegen brand verzekerd. (Van onze parlementaire medewerker) De manier, waarop thans de lonen worden vastgesteld heeft niet meer de instemming van de Eerste Kamer. Bij de behande ling van de begroting van so ciale zaken gisteren in de senaat is dat duidelijk gebleken. De weg die een loonvoorstel moet gaan wanneer werkgevers en werknemers al overeenstem ming hebben bereikt, is te lang zei de heer Maenen (K.V.P.) De mensen begrijpen niet waarom het allemaal zo lang moet duren. De katholieke woordvoerder wilde de be voegdheid, die thans door het College van Rijksbemiddelaars namens de minister van Sociale Zaken wordt uit geoefend, overdragen aan een loon- raad van de S.E.R., waarin overheid, werkgevers en werknemers ieder voor een derde deel zitting hebben. Allerlei adviesinstanties zouden dan kunnen vervallen. Het voorstel daartoe heeft de S.E.R. ruim twee jaar geleden zelf gedaan, maar minister Suurhoff is nog steeds niet gekomen met het wets ontwerp om deze vrijere loonvorming mogelijk te maken. De V.V.D.-woordvoerder Molenberg wilde zelfs nog verder gaan. Alleen de voorzitter van het socialistische N.V.V., de beer van Wingerden, hield zich wat op de vlakte. Hij vond het beter pas ever de loonvorming te praten wanneer het bewuste wetsont werp er is De heer van Wingerden stemde echter wel in met de andere sprekers, daar het onderhand hoog tijd wordt dat een beslissing over de loon- verbetering in de bouwbedrijven, bij de N.S. en de landarbeiders wordt genomen. De heer Maenen had nog twee wensen wat betreft de schade verzekering. Hij wilde de samentrek king van de ziekte- en de ongevallen en invaliditeitsverzekering voor zo als de heer Ruppert (A.R. het uit drukte arbeidsongeschiktheid. De heer Maenen vroeg ook om opheffing van de loongrens voor de werkloos heidsverzekering. (Advertentie) VOOR EEN PRIMA KARPET NAAR BOSCHSTRAAT 1—3 BREDA GOES Grand: Jenny, 14 j. MIDDELBURG Electro: De duivel* van Cascabe!, 18 j. met voorbeh. VLISSINGEN Alhambra: Jenny, 14 j. Luxor: Bij ons op Hawai, 18 j. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: Esther Costello, 18 j. met enig voorbeh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Seawife. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een stad gaat door de hel, 18 j m. voorbeh. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Serenade, 14 j. GOES Grand: Jenny, 14 j. MIDDELBURG Electro: Narcotica. 18j. VLISSINGEN Alhambra: Jenny, 14 3- Luxor: Bij ons op Hawei 18 j. GENT Kon. Nederl. Sc!»c bt: -g 7.30 uur: Het proces. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 9 uur: Faust.

de Stem | 1958 | | pagina 2