Gaillard gevallen Twee communistische fracties m Kamer F ranse voetbal heeft strop van miljoen gulden Grootste naoorlogse show begint morgen te draaien Politicus met een petje Vijftig koeien wachters Italië vermist in Faroek moet betalen De drie officiëleCPN-ers in oude portiersloge..... r Van Spoetnik tot achtbaan DAGBLAD VOOR Voorbereidingen topconferentie Verwijten van „pot en ketel" KNVB-toto weer vervolgd Lagere begrotingen voor NAVO-landen Watersnood in noord-Italië Toestand op Cuba bijna normaal De verdwijning der Algerijnse voetballers Noodtoestand in Gaza Enkele buien Naar Afrikaanse eenheid De Engelse begroting Brand in museum te New York Overstroming in Polen 98e JAARGANG No. 22733 Uitgave N.V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56^tel WOENSDAG 16 APRIL 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). De Franse regering is dins, dagavond gevallen over liaar politiek ten aanzien van Tu. nesië. De onofficiële uitslag was 329 tegen de regeringsvoorstellen en 260 voor. „Eindelijk zal ik met mijn ge zin eens op vakantie kunnen gaan". Deze woorden liet Gail lard zich in de wandelgangen van het Franse parlementsge bouw tegenover een verslagge ver van United Press ontvallen. Het bleek achteraf een juiste voorspelling. Juist tevoren was hem ter ore ge komen, dat 25 leden van de Conser vatieven tegen de regeringsvoorstellen met betrekking tot Tunesië waren en slechts 21 voor. Tot dusver kon Gaillard steeds op steun van de Con servatieven rekenen. Dit besluit van de Conservatieven viel tijdens een op hun verzoek ingelaste pauze in het debat van de Nationale Vergade ring. En uit de woorden van Gaillard zelf blijkt reeds, dat hij zich min of meer al met een nederlaag heeft ver zoend. „Als Gaillard weggaat, willen wij niemand meer steunen," riep de socialist Guy Mollet woedend. Gaillard had er in zijn pleidooi om de regeringspolitiek te steunen op gewezen, dat het optreden van Mur phy en Beeley tot gevolg heeft gehad, dat de tijdelijke status van Frankrijk in Bizerta in een definitieve zal wor den veranderd en dat een zesde deel van de Tunesische vliegvelden, nl. die een Franse bezetting hadden, onder neutraal beheer zullen komen. „Een belangrijke stap in de richting van neutralisatie van Tunesië." conclu deerde hij. „En welk alternatief." vroeg hij. Thans, na de val, vraagt heel Frankrijk zich dit af. Westelijke nota's, waarin men zich akkoord verklaart met het Russische voorstel morgen in Moskou bespre kingen op ambassadeursniveau te be ginnen zijn gereed en zullen vandaag worden verzonden, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen ver klaard. In de Westelijke nota's wordt er op aangedrongen reeds een begin te ma ken met de bespreking van onder werpen die op een topconferentie ter sprake komen. (Van onze parlementaire medew.) In de oude portiersloge in het paleis van Stadhouder Willem V, waar sinds de Franse tijd de Tweede Kamer vergadert, zitten thans de drie officiële communisten: De Groot, Bakker en Borst weggestopt. Hun vroegere fractiekamer is ingenomen door een groep rebellen in de communistische partij, die met hun vieren een eigen fractie en een meerderheid vormen tegenover tie groep De Groot. De communistische paleis revolutie is gisteren ook in het parlement tot uiting gekomen. Beide partijen deden moeite zich kalm te houden. Zij beschuldig den elkaar echter over en weer, maar onthielden zich van inter ruptie. De publieke tribunes waren voor deze gelegenheid propvol. Zelfs leden van de Russische en Amerikaanse ambassade kwamen op het schouwspel af. De heer Gortzak legde een verklaring af, waarin hij sprak over het afwijken van het ech te marxisme door de groep de Groot. Hij was met nog enige anderen als partijlid geroyeerd en had geen ge legenheid gekregen zich in het par tijblad te rechtvaardigen. Een stroom van laster en verdachtmakingen ging over ons heen, aldus Gortzak, maar het gevolg is. dat steeds meer com munisten met de Groot zullen breken, voorspelde hij. V erwijten Daarom had zijn groep besloten de zetels niet ter beschikking te stellen. Van ..zetelroof". zoals het ver wijt luidt, kan geen sprake zijn. Dat kan hoogstens het geval zijn wanneer men volksvertegenwoor diger is en nooit zijn zetel in neemt. Zo schamperde de rebel op partijdictator de Groot, die bijna nooit in het parlement komt, maar wel zijn vergoeding toucheert. De afgescheidenen wil len een eigen orgaan stichten. Wanneer in de C.P.N. weer regle mentair wordt opgetreden, dan zullen zij er over denken hun zetels alsnog beschikbaar te stellen. De communist de Groot verklaarde daarna het optreden van Gortzak als onbehoorlijk. Zij zullen niet meer ge acht worden deel uit te maken van de C.P.N.-fractie. Tenslotte sprak ook de heer Burger, voorzitter van de P.v.d. A. die er op wees, dat de heren Gortzak en Wagenaar. wiens ver zetshouding zelfs verdacht ge maakt wordt, een klein voorproef je zullen krijgen van wat er voor communisten in hun eigen heil staat te wachten staat. Dat dit voorproefje voor hen nog on schuldig is, hebben zij te danken aan ons democratisch stelsel en onze beginselen van vrijheid. Uit de strijd in de communistische gelederen spreekt voor de zoveelste keer een grandioze immoraliteit en een ontstellend bedrog van de kiezers. Er is een nieuwe vervolging ingesteld tegen de voetbaltoto van de K.N.V.B. Ditmaal werd de heer L. Brunt (in zijn functie van secretaris-penningmeester van de K.N.V.B.) door het open baar ministerie gedagvaard we gens overtreding van de loterij- wet in de periode van 1 septem ber 1957 tot 1 november 1957. Dit is de periode waarop het onder zoek betrekking heeft gehad. De zaak zal op donderdag 24 april a.s. voor het kantongerecht te Den Haag worden behandeld. Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom zal opnieuw als verdediger van de heer L. Brunt optreden. Generaal Norstad, bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, heeft op een bijeenkomst van de ministers van defensie van de bij de NAVO aange sloten landen, als zijn verwachting uitgesproken, dat de begrotingen voor defensie der NAVO-landen in vtff jaar lager zullen kunnen worden. Vijftig koeienwachters worden momenteel vermist op de met sneeuw bedekte hellingen van IN DE V.S. zijn in totaal 24 autofa- brieken, verspreid over geheel het land, gesloten i.v.m. de dalende afzei. 64.000 werknemers van de Amerikaan se maatschappijen Ford, Chrysler en General Motors zullen deze week niet kunnen werken. VOGELVRIJEN hebben in de Colum- biaanse provincie Tolima 24 mensen, onder wie vrouwen en kinderen, ver moord. OP DE RAKETBASIS Cape Canave ral is men begonnen met het mon teren van een Vanguard-raket voor het lanceren van een nieuwe kunst maan. Over tien dagen hoopt men de maan af te schieten. DE DIREC TRICE van het bejaarden pension in Haarlem, mevr. B. H., die n.a.v. klachten over haar pension 12 dagen geleden was aangehouden, is gisteren op vrije voeten gesteld. ENGELAND heeft krachtig bij Jemen geprotesteerd tegen twee „duidelijke gevallen van agressie" in het Britse protectoraat Aden. TOUSSAINT, die de ambassaderaad van Haïti te Washington, De vieux, heeft vermoord, is gisteren per vlieg tuig overgebracht naar Porte au Prince, de hoofdstad van Haïti. Hij heeft de moord bekend. Zaterdag jl. was hij met een Amerikaanse in het huwelijk gatreden. BIJ RELLETJES in Sophiatown bij Johannesburg zijn gisteren een natu rel neergeschoten en vier gewond. de Grappaberg nabij Belluno in Italiaans Tyrol. Reddingsploe gen zijn vertrokken om naar hen te zoeken. De koeienwachters, onder wie ver scheidene vrouwen en kinderen, wa ren vorige week maandag en dinsdag in twee groepen uit de laagvlakte vertrokken om hun dieren naar hut ten te brengen op de 1774 meter hoge berg. Sedertdien is niets meer van hen vernomen. In vele jaren is hel voorjaar niet zo koud geweest in Italië en de hel hngen van de Grappa zijn bedekt met twee weken sneeuw. Verscheidene bergdorpen in diverse delen van het land zijn door de sneeuw geïsoleerd en grondverschuivingen en kleine overstromingen zijn gemeld. De koeienwachters. de leden van een dozijn complete gezinnen, waren uit het dorp Seren del Grappa ver trokken. met voedsel voor slechts enkele dagen bij zich. Zij waren van plan hun vee naar de berghutten te brengen, waar zij voedsel en een flinke hoeveelheid hooi hadden opgeslagen, en dan naar het dorp terug tp keren slechts enkele mannen op de berg achterlatend. Door de zware sneeuwval op vrij dag en zaterdag, viel toen stellig niet aan terugkeer te denken. Zondag hield het echter op met sneeuwen en toen nog steeds niemand terugkeerde, waarschuwden ongeruste familieleden de Carabinieri (federale politie) in ce stad Feltre. Twee reddingsploegen, in totaal 18 man. zijn eergisteren avond gestart, het gevaar van lawines trotserend. Gisteren hadden zij ver traging door lawinegevaar. Tijdens de demonstratie van de Britse Labour-partij tegen de proeven met kernwapenen, welke op Trafalgar Square in Londen is gehoudenmaakte een oplettend fotograaf dit zeld zame plaatje van een breed lachende Aneurin Bevan, die boven een stoppelig gelaat een alpino-petje droeg. Naast hem zien we Hugh Gaitskell, de leider van de Labour-partij. Onafgebroken regenval gedurende bijna 200 uur in noord-Italië heeft ernstige materiële schade veroorzaakt. Talrijke wegen zijn door het water afgesneden. In de omgeving van Mi laan is een aanzienlijke oppervlakte bouwland verwoest. In de delta van de rivier de Po is de toestand weer kritiek. De rivier wast voortdurend als gevolg van stort regens en de toevloed van dooiwater. De gespannen toestand op Cuba be gint weer normaal te worden, hoewel hier en daar nog gewelddadigheden en sabotage worden gepleegd, aldus bericht United Press. De vele journalisten en persfoto grafen uit de V.S., die zich naar Ha vana hadden gespoed om de „totale oorlog" die Fidel Castro tegen het regiem van president Fulgencio Batis. ta wilde voeren, te verslaan, zijn be gonnen hun koffers te pakken om. naar huis terug te keren. De middelbare scholen zija voor het eerst na een maand weer geopend. De algemene staking die door de rebellen was afgekondigd, is snel aan het verdwijnen. Men raamt, dat meer dan 350 rebellen zijn gedood sinds verleden woensdag. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige tot vrfj krach tige wind tussen noord en noord west. In het zuiden van het land iets lagere temperaturen. Elders weinig verandering in tempera- t tuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke noorden wind. Zwaar bewolkt met opkla ringen. Enkele regen- en stofha- gelbuien. Daling der tempera tuur. Vandaag: zon onder 19.38 uur. J Maan onder 17.10 uur. i Morgen: zon op 5.41 mi»-. Maan i op 4.55 uur-. i Radio-Jeruzalem, de Jordaanse zender, heeft gisteren gemeld, dat in de strook van Gaza de noodtoestand is afgekondigd. Er zouden talrijke arrestaties ver richt zijn. Egyptische strijdkrachten in het gebied waren versterkt om verdere betogingen te voorkomen. Maandag waren er betogingen gehouden voor terugkeer van de Egyptische bezet ting in de plaats van de V.N.-troepen, die het thans bezet houden. Afgevaardigden van acht Afrikaanse staten zijn gisteren te Accra, de hoofd stad van Ghana, een conferentie van negen dagen begonnen met de be doeling tot nauwere banden op het gebied van buitenlandse aangelegen- reden, economie en cultuur te komen. De vertegenwoordigde landen zijn Ghana, Ethiopië. Liberia, Libië, Ma rokko. Soedan, Tunesië en Egypte. Er zal van gedachten gewisseld worden over kwesties als die van de toekomst van afhankelijke Afrikaanse gebieden, het Algerijnse probleem en de rassendiscriminatie. Om uitdrukking te geven aan haar ontevredenheid over de door minis ter Heathcoat Amory ingediende be groting 5.1 miljard pond aan uit gaven heeft de oppositie in het Lagerhuis, in tegenstelling tot de tra ditie, gisteren onmiddellijk een stem ming uitgelokt over de bepalingen van de financiële wet. die betrekking heb ben op de uniforme belasting van 10 procent op 'maatschappijwinsten, het zij deze uitgekeerd worden of niet. Het Lagerhuis heeft de regerings voorstellen daaromtrent goedgekeurd met 300 tegen 224 stemmen. Na de installatie van de heer Bra.nd.sen tot lid van de Tweede Kamer luisteren de communis tische Tweede-Kamerleden naar de rede van de heer J. A. W. Burger (PvdA). De heer Gort- (voorgrond) is in druk gesprek met de heer Wagenaar; links achter de heer P. de Groot, rechts de heer C. Borst en daarvoor de heer Brandsen en mevr. H. E. Lips-Odinol Er is gisteren brand uitgebroken op de tweede etage van het Museum voor Moderne Kunst in Manhattan, een deel van New York. Kostbare doeken gingen verloren. (Van een onzer redacteuren) Expo 1958.Wie de Spoet nik wil zien, kan hier terecht. Wie een rit met'de achtbaan wil maken ook. Morgen zal koning Boudewijn deze grootste show van na de oorlog openen. Men is nog niet helemaal klaar. Men valt over elektriciteitskabels en mammoetachtige vrachtauto's versperren je de weg. Nochtans hebben we gisteren een voor proefje gekregen van wat de miljoenen bezoekers, die Brus sel gaat ontvangen, in de ko mende maanden te zien zullen krijgen. Vijftienhonderd journalisten was er- gezegd. Er zullen er niet veel min der zijn geweest. Ze stroomden naar binnen, wipten behendig over genie pige hindernissen en luisterden in de ontvangstzaal naar wat in zes ver schillende lalen over de Expo werd verteld. Toen zwermden ze uit. Naar het atomium, die eigentijdse toren van Babel, met zijn aluminiumbollen t-n met trappen, die jakobsladders gelijk zijn. Naar rle paviljoens met hun ge- 1 waagde constructies en architectoni sche merkwaardigheden, waarin de grootmeesters der bouwkunst hun kennis en fantasie hebben neergelegd. Botsende kleuren en stromend water. Het puikje van techniek en weten schap. De kunst van de laatste halve eeuw. Atoomenergie en ruimtevaart. En daarnaast de eeuwige restaurants, lafenis brengend aan de vermoeiden. De grootste show ter wereld. Kabel banen en helikopters, ruisende fontei nen, voorgespannen beton en gedurf de glasconslivcties. de gigantische eet gelegenheid Ober-Bayein, waar het bier gul en koel naast de goedgevulde schotels wordt gezet. Contrasten Contrasten voor en na: Het pavil joen van de H Stoel, voornaam, se reen, de cultuur ademend van vele christelijke eeuwen. Het paviljoen van de Sovjet-Ur.ie. geweldig en met het beeld van vadertje Lenin hoog boven de pronkstukken van een vertechni- seerde maatschappij, waarvan de ze geningen door snorkende reclame teksten en pathetische muurschilde ringen wordt aangeprezen. Daar staat dan de tweede Spoetnik. Een puntige raketknop met daarin de bolvormige cabine van het hondje Laika en de bollen voor het ruimte-instrumenta rium. Daar prijken de Russiche auto's, op westers? leest geschoeid. ..Bij ons zijn geen werklozen.Paviljoen in, paviljoen uit. Opzij springen voor autos, waarvan de bestuurders door door de kalender worden opgejaagd. Nog één dag! Overal lassers, timmer lieden. stratenmakers. De Nederlandse tulpen bloeien al, maar de voetstukken van het Atomium moeten nog worden afgewerkt. Hier een bescheiden in- zendinkje, daarnaast een gebouw waarin men verwaait. En overal de gulle gastvrouwen van deze wereld- show, keurig in uniform en gesierd met de glimlach der welwillendheid. Vraag ons niet in details tr treden. Een week volstaat niet om dit alles te zien. Wt hebben de uren die ons waren toegemeten zo zuinig mogelijk gebruikt, maar tegen de avond heb ben we de zaak vanuit die hoogste atomiumbol ietwat mismoedig over- schouwd. Honderd en vijftig pavil joens, grillig en groots, aansluitend bij de kern van het oude Brussel. Een investering van acht miljard franks, met als resultaat een demonstratie van wat wij mensen van de ruimtevaart eeuw presteren en nastreven. Terzijde van dit alles een giganti sche kermis, want de mens leeft niet van ernst alleen.En bovendien: het pittoreske Oud-België", geheel in de stijl van een rustiger eeuw. niet zo knap als ae paleizen der techniek, maar weldadiger misschien voor ons stervelingen, die van nature al zo rus teloos zijn. Neemt u het ons niet kwalijk, dat we daar op een van die rustieke pleintjes geëindigd zijn en dat we u de raad geven dat ook te doen. En als u alles wil-, zien, ga dan nog eens terug, één dag, nóg een dag. Het zou u anders een stuk van uw gezondheid kunnen kosten.... Het klandestiene vertrek van een tiental Algerijnse voetbal lers die voor Franse profclubs uitkwamen, waarvan wij giste ren reeds melding maakten, zal niet alleen van invloed zijn op de kampioenscompetitie en op op de competitie voor de beker, maar betekent ook een finan ciële klap voor de betrokken clubs. De spelers stonden allen onder contract, en hun transferwaarde was meer dan 20 miljoen francs voor Zitouni en Mekloufi. Som mige anderen, zoals Brahimi, Ben Tifour en Bouchouk, zouden waar schijnlijk bij een transfer 10 mil joen de man hebben opgebracht. In totaal wordt het verlies voor de clubs op 100 miljoen francs (ongeveer 900.000 gulden) geschat. Als de „vluchtelingen" zich opgaven voor een club in Tunis zou hier nog iets van terecht kunnen komen, om dat Tunis is aangesloten bij de FIFA. Maar wanneer zij, zoals vermoed wordt, gaan spelen voor een „ploeg van het Vrije Al-gerië", zal geen ver haal mogelijk zijn. De spelers zelf zullen financieel in dit laatste geval ook minder goed af zijn. Sterren, zo als Zitouni en Mekloufi verdienden in Frankrijk, de premies meegerekend, meer dan 150.000 francs (1350 gulden; per maand. In Zwitserland en Tunis Naar de Zwitserse politie bevestigt, zijn vijf Algerijnse profvoetballers maandagavond in dit land aangeko men. In een hotel aan de Stationsweg in Lausanne heeft een verslaggever van een plaatselijk blad een onder houd gehad met een der uitgeweken Franse profvoetballers, de in Setif geboren international Rachid Mekloufi. Mekloufi wilde op geen enkele vraag, die betrekking had op de vreemde omstandigheden, waaronder hij en de andere Algerijnse spelers Frankrijk verlaten hebben, antwoor den. Toen de verslaggever informeerde: .Hoe lang denkt u in Lausanne te blijven en wat bent u van plan te gaan doen?", antwoordde de 22-jarige Mekloufi: „Wij wachten slechts; wij weten niet waarop en niet waarom." Dit zou er op wijzen, dat de voet ballers na een bevel van de FLN het Nationale Algerijnse Bevrijdings front naar Zwitserland vertrokken zijn. In de stad Tunis arriveerden de internationals Ben Tifour. Boubekeur en Bekloufi, allen van de profclub Monaco en Rouai van Angers Zij waren vergezeld van hun familieleden en verblijven nu in een van de duur ste hotels van de stad evenals me vrouw Zitouni. de echtgenote van een andere uitgeweken speler, die ko mende uit Italië vandaag in Tunis verwacht wordt. Zij weigerden een interview. De uitgeweken voetballers hebben geen enkele wet overtreden en kunnen a priori niet vervolgd woeden. Dit geldt echter niet voor Mekloufi van St. Etienne en Naouche van Reims, die onder de wapens zijn en zich naar het militaire sportcentrum te Joinville hadden moeten begeven. Zij zullen ongetwijfeld als deserteurs worden beschouwd. Tengevolge van hoog water in tal rijke rivieren zijn circa zeventig Poolse dorpjes en steden van de bui tenwereld afgesneden of overstroomd. Met dynamiet trachten genietroepen de ijsproppen op te blazen. De 20.000 inwoners van Ostroleka, dat door de Narew is overstroomd, zijn geëvacu eerd. Bij Czew, aan de beneden-Weich- sel, stond het. water één meter boven het noodpeil. Troepen zijn geconcentreerd in Lomza, dat eveneens 20.000 inwoners telt en ten noordwesten van Ostro leka ligt. Het hoge water wordt van daag in Lomza verwacht. Het water van de Warta, die door west-Polen stroomt, is gezakt en het gevaar schijnt geweken. Het hof van appèl te Rome heeft ex-koning Faroek van Egypte in het ongelijk gesteld in een geschil om 4,5 miljoen lire. voor welk bedrag hij in 1951 linnen kocht voor zijn vroegere echtgenote Nar- riman. aldus meldt United Press. Faroek verwees de leverancier, de firma Emilia Bellini uit Flarence, naar de nieuwe Egyptische rege ring. Deze weigerde de rekening te betalen en Bellini wendde zich tot Faroek. De firma is thans gemachtigd be slag te laten leggen op Faroeks bezittingen. Men zal echter trach ten tot een minnelijke schikking te komen.

de Stem | 1958 | | pagina 1