Internationale expositie De Suiker5' te Amsterdam Ruime deelneming van Brabantse bedrij ven In Hulst dit jaar de Zeeuwse atletiektitels PASTOOR VAN RAAMSDONK (KRUISLAND) OVERLEDEN Voetballers in Frankrijk verdwenen Grensfaciliteiten naar Duitsland Zeeuws handbal Volt leidt in zuid. handbal Tafeltennis om Zilveren schoen dmmcór S,aPe" mCt Promotieklasse hockey Stratenloop in Halsteren Zeeuwse korfbalcompetitie verloopt zeer aantrekkelijk erfje DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 APRIL 1958 Verlaging waterstand in Kanaal door Walcheren Elektronisch tellen van sakken .Veel variatie P.T.T. brandweren naar Bergen op Zoom Territoriale reorganisatie leger van start LAATSTE NIEUWS Relais buitenlandse t.v.-stations Brand in fabriek te Helmond Ministers vandaag op de Expo Beperking uitvoer patrijzen Congresvoorzitter van Oeganda krijgt vijf jaar Nat. jeugddamtitel Dodelijk ongeluk op het terrein van de hoogovens Slapen onder een appelboom... De reserveklassers Schaaktweekamp Donner-Larsen In St-Jansteen herleeft wielersport Ned. Davis Cup team Moet U minder roken? MARKTEN WATERSTANDEN Izo'n 'Akkertje9 frfcaïï&ïaneifc' 1 \en weg! KOORTS GRIEP erwas er mee. En n spelen, wbare af- :U maakt handige omfort. t draait het twee- Boven aan een staat een lange, ótalte. Kom verder imlacht de man en :en uitnodigend t im in de woning de Tovenaar..-— De waterstand in het Kanaal door Walcheren en het binnenhavengebied van Vlissingen zal tussen 20 en 27 april a s. worden verlaagd tot N.A. P Dit betekent, dat in het betref fende gebied negentig centimeter wa ter minder zal staan dan normaal het geval is. Eén en ander werd nood zakelijk doordat bij de Kon. Mij. ..De Schelde" te Vlissingen werkzaamhe den aan een helling verricht moeten worden. Van onze speciale verslaggever). Van de 182 bedrijven, die van 22 tot en met 30 april zullen deelnemen aan de vierde internationale tentoonstelling „De Suiker" te Amsterdam ïïtto er niet minder dan 15 afkomstig uit Brabant. Dit aantal is verras eend hoog, omdat de tentoonstelling een internationaal karakter draagt en bezoekers trekt uit alle delen van de wereld. Het valt niet te verwonderen, dat deze tentoonstelling zo sterk de aan dacht trekt, want Nederland blijft een zeer belangrijke suikerexporteur. De suikerverwerkende industrie ziet een groot aantal van haar pro- dukten naar alle landen van de wereld gaan. In 1957 exporteerde Ne derland aan cacaoprodukten naar 57 landen voor een waarde van 177 miljoen gulden. De chocolade ging naar 47 landen en bracht 36 miljoen gulden binnen. Suikerwerk verdween naar 74 landen en bracht 33 mil joen gulden in de laatjes. Biscuit, banket, beschuit vonden afzet in 66 landen en bracht 27 miljoen gulden op. De Nederlandse suikerindustrie kent honderden afnemtrs, die de ker verwerken tot lekkere produk- ten. Daaraan komen natuurlijk ma chines te pas, zoals de foto te zien geeft. Machines die per dag hon derden kilo's zuurtjes afleveren, zoals de bovenstaande. De belangstelling van Brabant niet in het minst van het westen der provincie voor de internationale suikerexpositie is verklaarbaar. Im mers in Brabant wordt de bietenteelt druk beoefend, staan de grootste sui kerfabrieken van Nederland en bevin den zich belangrijke suikerverwer kende industrieën. Op de standhouderslijst komen voor de kandijfabriek gebroeders van Gilse N.V. te Roosendaal; N.V. Red Band Confectionery Works, Roosendaal; de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrie ken van Dinteloord, Zevenbergen en Roosendaal; de Industrie- en Han delsmaatschappij De Vuurslag c.v. te Roosendaal; Leo Baartman, suiker werken n.v. Bergen op Zoom; n.v. Chocolade- en Cacaofabrieken Kwat- ta te Breda; Helders Biscuitfabrieken te Roosendaal; n.v. Vormenfabrieken te Tilburg; firma J. van Woerkom te Altenafirma J. Molenschot te Breda n.v. Centrale Suikermaatschappij te Amsterdam, Breda, Steenbergen en Sas van Gent, alsmede Sjef Trim- bach's cartonnage te Bergen op Zoom. De tentoonstelling, die in de RAI- hallen doorgang vindt, heeft een op pervlakte nodig van 16.000 m2 en zal bestaan uit een tiental groepen, om vattende de suikercultuur, de produk- ten van de suikerindustrie, de produk ten van de suikerverwerkende indus trie en ambacht. De cacao- en cho colade-industrie, de suikerwerkindu strie, gem.- en dropwerkindustrie, banketindustrie- en banketbakkerijen, biscuit- en wafelindustrie, vruchten- verwerkende industrie, likeurindu strie, likeurstokerijen en melkindu- strie behoren alle tot de exposanten. De expositie „De Suiker" zal dit maal zeer veel variatie brengen, omdat velen, die iets met de suiker te maken hebben, werden geïnteres seerd. De voornaamste Nederlandse bietezaadproducent zorgt voor een (Advertentie) verrassende bietendecoratie, hetgeen allerminst een gemakkelijke op dracht is, want voor deze expositie moesten speciale bieten worden ge teeld. Normaal heeft de biet immers pas blad in juni. De suikerindustrie is vertegenwoor digd door de twee toonaangevende bedrijven, de VCS en de CSM, respec tievelijk in Dinteloord en Amsterdam gevestigd. De belangrijkste expositiegroep is uiteraard de suikerverwerkende in dustrie, die niet alleen haar produk- ten toont, maar ook laat zien hoe de produkten worden gemaakt. De pro- duktie geschiedt uiteraard met ma chines. Eh zijn vele machinerieën op „De Suiker", niet alleen uit Neder land, maar ook uit Engeland, West- Duitsland. Frankrijk, Oost-Duitsland, België, Italië, Tsjecho-Slowakije. Talrijke nieuwigheden worden gepre senteerd, elektronische apparaturen, vernuftige signaalsystemen. Er zijn andere aardigheden zoals het foto- elektrisch tellen van zakken en dozen. Daarnaast zal de tentoonstelling een beeld geven van de koeltechnische in dustrie. Verwant aan de machines zijn de automaten, waarin ook uit suiker vervaardigde produkten aan wezig zijn. Er zullen moderne auto maten te zien zijn. zoals een elektro nisch bestuurde koffie-automaat, die 1000 koppen koffie per uur aflevert. Suikerprodukten vereisen meestal een verpakking en daarom is de ver pakkingsindustrie eveneens rijkelijk vertegenwoordigd. Gerenommeerde bedrijven uit België, Duitsland, En geland, Denemarken, Zweden en Zwitserland brengen de meest mo derne verpakkingssystemen in de RAI-hal bij elkaar. Tenslotte is er een speciale show de suiker in de kunst. Het ambacht zal hierbij op de voorgrond treden. Diverse kunststukken, uit suiker ver vaardigd, worden gepresenteerd. Daarnaast is er een speciale wed strijd voor de bakkers. Hij, die een nieuw koekje weet te lanceren, dat als het beste-nieuwe-koekje zal wor den aangewezen, ontvangt een prijs. Op zaterdag 19 april om 1 uur zul len op het PTT-terrein aan de Wit- toucksingel 23 te Bergen op Zoom brandweerwedstrijden PTT worden gehouden, waaraan 13 PTT-brand- weerploegen uit Zuidholland, Zeeland en Nordbrabant zullen deelnemen. De wedstrijden zullen onder leiding staan van de commandant der brand weer te Breda, de heer J. Th. Rade makers. De territoriale reorganisatie van het Nederlandse leger zal vandaag na een overgangsperiode van een halve maand volledig in werking treden. De reorganisatie komt hier op neer, dat het aantal territoriale bevelhebbers is teruggebracht van 5 op 3, terwijl voor de verschillende provincies negen territoriale com mandanten zijn aangewezen (Gronin gen, Friesland en Drente zij als één provincie gezien). Voor wat zuid-Nederland betreft zijn de territoriaal bevelhebbers zuid west en zuid-oost vervangen door de territoriaal bevelhebber zuid, kolo nel V.J.E.M. van Arcken, die zijn werkzaamheden in Breda reeds is begonnen. De vroegere territoriaal bevelheb ber zuid-west, kolonel P.W. van Duin, is aangewezen als territoriaal commandant in de provincie Noord brabant, Zijn standplaats is 's-Herto- genbosch. Vandaag zal hij vanuit Bre da naar 's-Hertogenbosch vertrek ken om deze nieuwe functie te aan vaarden. Ook aangaande het aantal garnizoe nen heeft de legerleiding een drasti sche reorganisatie doorgevoerd. Ne derland was verdeeld in 42 garnizoe nen. Nu zijn er nog 26. In Noordbra bant verdwenen drie garnizoenen. Vier blijven er over: Bergen op Zoom, Breda. 's-Hertogenbosch en Eindhoven. De garnizoenen Tilburg en Gilze- Rijen werden bij garnizoen Breda gevoegd. Garnizoen Grave kwam on der 's-Hertogenbosch. _L In de nacht van zondag op maandag is te Kruisland plotseling overleden pastoor A. A. van Raamsdonk. De overledene was 4 maart jl. 66 jaar ge worden en op 11 maart jl. precies 20 jaar pastoor te Kruisland. Na de priesterwijding op 2 juni 1917 volgde de benoeming tot kape laan te Ossendreoht. Ongeveer een jaar was hij daar werkzaam, waarna de studies in het Kerkelijk Recht werden voortgezet. Later, tot de be noeming tot pastoor te Kruisland in 1938, was hij docent aan het groot seminarie te Hoeven. Als opvolger van wijlen pastoor Hopmans werd grote aandacht besteed aan het onder, wijs en werden verschillende ver- De moderne «timulana voor j hedendaagse vrouw 4 opotk««k «n drogist In aansluiting aan ons bericht op pag. 1 vernemen wij nader, dat hoogstwaarschijnlijk niet acht, doch twaalf Noordafrikaanse voetballers in Frankrijk zjjn verdwenen. Monaco zou vier spelers missen, t.m. Fiffour, Boubekour, Bekloufi en Zitouni, Reims één (Naouche), Angers één (Riouai), Toulouse twee (Brahimi en Bouchouk St. Etienne één (Meklou- en Bordeaux drie. De namen van de drie vermiste voetballers van Bor deaux zijn nog niet bekend. Het staat vast, dat tenminste vier Algerijnse voetballers zich in Tunis bevinden. Het zijn Ben Tiffour, Zi touni, Bekloufi en Riouai. Zij verblij ven in een groot hotel in de stad Tunis, (Van onze pari. medewerker) De P.T.T. stelt een onderzoek in naar de mogelijkheid om buitenland se t.v.-programma's via betrekke lijk eenvoudige zenders te relayeren. Indien deze zenders voldoende ver mogen hebben, dan is het zelfs mo gelijk binnen een beperkt rayon een programma te ontvangen, zonder dat een t.v.-antenne nodig is. In Keulen is een dergelijke zender reeds in be drijf. Ook in Nederland werden reeds I proeven genomen. Een en ander werd door minister Algera medegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Boekhoven (A.R.). De tech nische mogelijkheden betekenen ech ter nog niet, dat binnen afzienbare tijd buitenlandse t.v.-programma's in Nederland zullen worden gerelayeerd. Er zijn namelijk nogal wat autoritei ten bij betrokken, voordat een ver gunning zou kunnen worden uitgege ven. Bij de schroefboutenfabriek van de N.V. Everts en van der Weyden aan de Binnenparallelweg te Helmond heeft gisteren een brand vrij ernstige schade aangericht. Het vuur ontstond in de afdeling ontzetterij, waar op eens een steekvlam uit een van de machines sloeg. De man die de ma chine bediende werd daardoor licht gewond. Hij kon. met de twee ande ren die in deze afdeling wei-ken, het gebouw verlaten voordat dit geheel door het vuur was aangetast. De brandweer van Helmond heeft het vuur behalve met waterstralen met schuimblussers bestreden. In een uur tijds had zij de brand onder de knie. De afdeling ontzetterij brandde ge heel uit de rest van het fabriek bleef onaangetast. De werkzaamhe den kunnen normaal doorgaan. De schade wordt geraamd op enkele tienduizenden guldens. nieuwingen doorgevoerd. Na de oor log vroeg het herstel van de deels vernielde kerk veel aandacht. De wens om ook de kerktoren in zijn oude luister te doen herrijzen mocht de parochieherder slechts op papier gerealiseerd zien. Toestemming tot de bouw was verkregen en de plan nen lagen uitvoeringsgereed. Donderdag a.s. zal het kerkdorp Kruisland zijn parochieherder ten grave dragen. Vandaag zullen enige ministers, onder wie de minister-president, voorts staatssecretarissen en com missarissen der Koningin een bezoek brengen aan de Nederlandse afdeling van de wereldtentoonstelling te Brus sel, enige dagen dus vóór de officiële opening. De voorzitters der beide kamers der Staten-Generaal, die mede zijn uitgenodigd, zullen aan het bezoek niet kunnen deelnemen wegens ver gaderingen van het parlement. (Van onze pari. medewerker) Minister Vondeling zal zo spoedig mogelijk maatregelen nemen om de uitvoer van patrijzen te beperken. De bewindsman kondigt dit aan naar aanleiding van een vraag van het Tweede-Kamerlid van Heivoort (K.V. P.) over de uitvoer van patrijzen naar Italië. Ir. Vondeling deelde de me ning van de heer van Heivoort, dat de uitvoer van grote aantallen patrij zen slechts mogelijk is door het van gen van in Nederland in het wild le vende patrijzen. Het opkweken in ge vangenschap is namelijk te kostbaar Daarom meent de minister, dat maatregelen die de uitvoer tegen gaan, zo spoedig mogelijk moeten worden ingevoerd. Ter bevordering van het reizi gersverkeer zijn de regeringen van Nederland en Duitsland over eengekomen, dat Nederlanders voortaan, behalve op een geldig Nederlands paspoort, op een niet meer dan vijf jaar verlopen pas poort dan wel, zoals reeds be kend, op een geldige toeristen- kaart zonder visum Duitsland in- en uit kunnen reizen. Duitsers kunnen, behalve op een geldig nationaal paspoort, ook op een zogenaamd Personal Ausweis visum- vrij Nederland in- en uitreizen. Diegenen die zich echter naar een ander land begeven voor een verblijf van meer dan drie maanden dienen in het bezit te zijn van een geldig paspoort. Voor het verrichten van arbeid blijven de normale bepalingen van kracht. (Adv«rt*nti«) Jozef Kiwanoeka, voorzitter van het Nationale Congres van Oeganda (Brits protectoraat in oost-Afrika) is maandag tot vijf en een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het aanzetten van een inwoner van Oeganda tot moord op de Kabaka koning) van Boeganda en op vier vooraanstaande stamleden, Kiwanoeka, die zelf zijn verdedi ging voerde, .verklaarde niet schuldig te zijn. Hem 'was ten laste gelegd dat hij een Afrikaanse autobuschauffeur een kleine zesduizend gulden had ge boden voor het vermoorden van de Kabaka, diens oom prins Badroe, de minister van openbare Welzijn van Boeganda, Amos Sempa, de hoofd redacteur van een dagblad in Oegan da, Aloysius Loebowa en nog een vooraanstaande inwoner van het pro tectoraat. De autobuschauffeur had, als ge tuige gehoord, bevestigd dat Kiwa noeka hem dit bedrag had toege zegd, indien hij genoemde personen zou vermoorden. In de 1ste klasse heren van de Zeeuwse handbalcompetitie werd E. M.M. 2 op eigen veld met 2-21 ver pletterd door Hellas, dat dus nog steeds ongeslagen en zonder verlies- punten aan de kop staat. Marathon 3 moest de beide punten afstaan aan het bezoekende Volharding (8-14) en bleef dus hekkesluiter. In de 1ste klasse dames werd slechts één wedstrijd gespeeld. Hel las kwam op eigen veld tegen Zee land Sport 2 maar net aan de volle winst (4-3), maar kwam door deze overwinning samen met EMM aan de kop. Ook in de 2e klasse dames werd slechts een wedstrijd gespeeld. Hier bleef de Meeuwen op het nippertje baas over Volharding (2-1), zodat de tweede plaats behouden bleef. In de zuidelijke 1ste klasse heren van de handbalcompetitie liet EMM een steekje vallen, want het zag zich in Breda met 7-6 geklopt door EBHV. Hierdoor werden de Middelburgers van de eerste plaats verdrongen door Volt, dat de Tilburgse derby tegen Longa in een 6-16 overwinning om zette en daardoor een beter doelge- middelde kreeg dan EMM. De strijd om de derde plaats tussen Marathon en Tonido eindigde in een benauwde 910 zege voord e Goesenaren. Geel Blauw speelde weer twee wedstrij den. Van SOA werd met 3-14 verlo ren, doch opmerkelijk genoeg werd van hekkesluiter Taxandria met de zelfde cijfers gewonnen. In de 2de klasse heren vond alleen de ontmoeting Marathon 2 - Tonido 2 doorgang. De Vlissingers wonnen met 10-3 en kwamen daardoor aan de kop In de 1ste klasse dames bleef Zee land Sport omgeslagen en zonder een enkel verliespuntje op de eerste plaats. Ditmaal moest een van de naaste concurrenten Were Di, er met 10-0 aan geloven. Marathon zorgde er voor niet nog verder op de stadge noten achter te raken en stuurde To nido met een 5-2 nederlaag naar huis. Het ziet er naar uit, dat de Vlissing- se derby hier de beslissing zal moe ten brengen. Longa won de Tilburg se derby tegen Volt met 64. Ook hier speelde Geel Blauw twee wed strijden, welke het maximum aantal punten opleverden. Hontenisse moest met een 9-3 nederlaag naar huis en lantarendrager SOA kreeg met 8-2 de kous op de kop. De Zeeuwse jeugdkampioen dam men, de Middelburger C, van Eenen- naam, doet het tot nu toe uitstekend in het toernooi om de nationale jeugd- titel, dat op het ogenblik te Apel doorn woi-dt gehouden. Na zes ron den had hij, samen met de Friese kampioen Heeringa uit Warga, de lei ding met 9 punten. De Jonge uit Leeuwarden, Nederlands kampioen 1957. kwam met 8 punten op de der de plaats. Maandagmorgen wilde een auto met twee aanhangwagens, bestuurd door A. Mooij uit Assendelft, de over weg op het terrein van de Velsense hoogovens passeren, juist op het mo ment dat een locomotief dat punt na derde, die twee wagons voortduwde. Hoewel het zicht geheel vrij was en de locomotief had gefloten, stak de auto vlak voor de trein de overweg over De voorste wagen greep de auto en sleurde haar mee. De heer Mooij liep zodanige hoofdwonden op, dat de dood onmiddellijk intrad. Hij Het Zeeuwse atletiekprogramma voor het komende seizoen is thans gereed. Hoog te punt zijn de Zeeuw se kampioenschappen, welke voor het eerst in Zeeuwsch-VIaanderen zullen worden gehouden. De organisatie is opgedragen aan de R.K.H.A.V. en de kampioenschappen zullen worden ge houden op 19 en 20 juli. Het programma voor dit seizoen luidt als volgt: 20 april: internatio nale wallencross te Hulst; 27 april: opening van het baanseizoen door Marathon Schoondijke; 4 mei: ope ningswedstrijden te Vlissingen (Ma rathon); 11 mei: Vlissingen iMara thon); 15 mei: Zierikzee (Delta Sport) 20 mei: Vlissingen (Marathon); 26 mei: nationale wedstrijden te Hulst (RKHAV); 31 mei: Retranchement ('t Zwin); 1 juni: Schoondijke (Ma rathon) 5 juni: Vlissingen (Mara thon)11 juni: Vlissingen (Marathon) 15 juni Goes (AV '56); 17 juni Middel burg (EMM); 24 juni Vlissingen (Ma rathon); 29 juni: Hulst (RKHAV); 5 juli: Retranchement ('t Zwin); 10 juli: Dynamo (Middelburg); 19 en 20 juli: Zeeuwse kampioenschappen te Hulst; 4 september: Vlissingen (Ma- In de veilinghal te Drunen wordt a.s. zondag (20 april) het grote tafel tennistoernooi om de „zilveren schoen" gespeeld. Er wordt door on geveer 700 spelers en speelsters aan deel genomen, onder wie 100 buiten landers. O.a. hebben clubs uit Brussel, Kleef en Krefeld ingeschreven. De wed strijden zullen worden gehouden op 60 tafels. rathon)13 september: Schoondijke (Marathon); 20 september: Schoon dijke (Marathon)28 september in ternationale boulevardloop te Vlissin gen (Marathon); 4 of 5 oktober: in ternationale singelloop te Middelburg; (EMMi; 11 of 12 oktober: interna tionale Vestenloop te Middelburg (Dy namo); 19 oktober: 5de internationa le wallenloop te Hulst (RKHAV)25 oktober: stadsloop te Goes (AV'56). De Nederlandse kampioenschappen worden op fi juli te Rotterdam ge houden; de Nederlandse jeugdkam pioenschappen op 13 juli te Tilburg en de nationale B-kampioenschap -en op 27 juli te Enschede. Kent u ook dit onbedwingbare ver- Logen languit onder een boom te Precies! U kent dat weldadige gevoel eenvoudig niet „tussenuit"! Dan is King-pepermunt een wel- 'ge moed-gevende versnapering: Z. Stak'e natuur overal Jee naar toe te nemen! n In de reserve 2de klasse B eindigde de Walcherse derby tussen Vlissin gen 2 en Middlburg 2 in een stevige 5-0 overwinning voor de Scheldestad- bewoners, die daardoor weer aan de kop kwamen. De beslissing hebben zij echter niet meer in eigen handen. Zeeland Sport 2 zag kans om tegen het bezoekende PSV 3 de score dub- belblank te houden en stelde zich daardoor praktisch veilig. De stand is nu: Vlissingen 2 NAC 3 Taxandria 2 Middelburg 2 Willem II 3 NOAD 3 PSV 3 Brabantia 2 WSC 2 Z. Sport 2 Helmondia '55 Goes 2 20 12 18 12 17 10 18 9 20 9 19 8 19 8 18 6 17 5 19 6 19 3 20 3 28 27 24 22 22 22 8 19 8 16 8 14 1 12 13 4 12 10 3 14 9 77-40 34-27 34-40 52-38 45-41 46-39 39-42 40-40 39-47 31-57 44-71 30-60 Voor de zuidelijke promotieklasse A van de hockeycompetitie werd nog een wedstrijd gespeeld. Oranje Zwart bleef met 2-1 baas over het bezoe kende HTTC 2, waardoor de stand als volgt werd: Breda 14-19; Middel burg 14-18; Eindhoven 13-16; MOP 2 13-15; Forward 12-13; Oranje Zwart 13-10; Den Bosch 12-19; HTTC2 13-4. Zondag aanstaande organiseert de B.H.S.V. Olympia '47 te Halsteren de traditionele 20 km stratenloop, wel ke door het centrum van deze ge meente is uitgestippeld. Nu reeds heeft het bestuur van verschillende bekende lopers de toe zegging gekregen, dat zij aan de start zullen verschijnen. Ondanks dat hij het vorige jaar, door een misverstand een verkeer de route liep en daardoor werd uit geschakeld, doet dit jaar toch weer mee P. Bleeker van Lycurgus uit Krommenie, de Marathon kampioen van Nederland. Voorts meldden aan Timmermans van W.I.K. Almelo, de Ruijter en de Pee van Hercules uit Dordrecht, Dierickx van G.A.C. Hil versum, Ketelaar, een persoonlijk K. NAU lid uit Gaanderen, Hopmans van Excelsior '55 Ossendrecht, van de Berg, Kloos, van Leenen en Maas kant van D.O.S. uit Rotterdam, v.d. Boom en Wernaart van Olympia '47. Maandagavond is in Den Haag een begin gemaakt met de schaak-twee kamp tussen de Nederlandse kampioen Hein Donner en de Deense grootmees. ter Bent Larsen. Deze tweekamp, die uit vier partijen bestaat, is nodig om uit te maken welke speler mag uitkomen in het interzonale toernooi dat van 5 augus tus tot 15 september te Portoroz (Zuid-Slavië) wordt gehouden. De eerste partij, waarin Donner met wit speelde, eindigde na 21 zetten, op voorstel van de Nederlandse kampioen in remise. De tweede partij wordt he den, dinsdagavond gespeeld. Het ziet er naar uit, dat in de eerste klasse van de Zeeuwse korf balcompetitie de kaarten heel anders geschud liggen dan vorig jaar. Zorg de Elto reeds tijdens het paastoer- nooi te Goes voor een verrassing, een toevalligheid is dit niet geble ken, want de ploeg bezorgde zowaar Swift 2, de Zeeuwse kampioen van vorig jaar, een 3-2 nederlaag en deelt nu samen met Tjoba, dat door een 5-2 overwinning op Togo, vorig jaar nummer twee van de ranglijst, de leiding. Scampolo begon de compe titie met een duidelijke 6-2 zege op Volharding. In de 2de klasse A nam Zuidwes ters de leiding. De Souburgers ble ven namelijk op eigen veld met 4-0 baas over Vopo. TOP boekte de eerste overwinning, want BKC moest met lege handen naar Breskens te rug (3-0). De club uit Arnemuiden veroverde hierdoor de tweede plaats. Vitesse startte met een 2-0 overwin ning op Swift 4. In de 2de klasse B herstelde Vios 2 zich van het slechte begin. Het werd ditmaal een daverende 102 overwin ning op Eendracht. Volharding 2 trok bij Luctor in Terneuzen aan het kort ste eind (42). In 3A veroverde KVL weer de bei de punten, ditmaal in Westkapelle bij Stormvogels (0-2). De club uit Koudekerke deelt nu de leiding met Animo 2 uit Souburg, dat TOP 2 met een 4-2 nederlaag naar Arne muiden terug stuurde. In 3B kwam Zeelandia 2 op eigen veld tegen WKV niet verder dan een 3-3 gelijk spel, maar dat was genoeg om de eerste plaats te veroveren, Togo 3 deed het heel wat beter dan in de eerste wedstrijd, want Voto werd met 101 verpletterd. Scampolo 2 en Luctor 2 scoor den elk twee maal (2-2). In 3C zag DOS '55 zich op eigen veld de beide punten ontnomen door Olympia 2 (1-4). VZOD 2 was niet opgewassen tegen het bezoekende Kats (0-7). In 3D kwamen AKC en Atlas aan de kop. De Aardenburgers bezorg den BKC 2 in Breskens een 2-9 ne derlaag en Atlas bleef met 7-1 baas over Vedo 3. Nadat te St.-Jansteen in de laatste jaren geen enkele renner meer ge weest is die de wielersport beoefen de, zijn er nu een drietal die de in deze streek zo geliefde sport gaan be oefenen. Zondag j.l. startte reeds de 17-jarige Cijriel Inghels (zoon van de kolen handelaar P. Inghels) in een wed strijd voor nieuwelingen te Overmere (B.). Na tot halfweg de wedstrijd in het hoofdpeloton te hebben gereden werd hij echter door pech uitgescha keld. De tweede renner is de 15-jarige Theo Verschuwen (zoon van de oud renner Basiel Verschueren), die een dezer dagen 16 jaar wordt en reeds een licentie heeft aangevraagd. De derde renner is Theo de Kindt die echter nu het soldatenpak moet aantrekken en zijn bedrijvigheid hier door zal staken tot na zijn dienst plicht. Enkele sportmannen die deze ren ners in de eigen streek eens aan het werk willen zien zijn van plan om met de kermis te St.-Jansteen een wedstrijd voor nieuwelingen te orga niseren. De keuzecommissie van de KNLTB heeft de Nederlandse ploeg, die op 25, 26 en 27 april te Miincnen tegen West- Duitsland zal uitkomen in de eerste ronde (Europese zone) van het toer nooi om de Davis Cup als volgt sa mengesteld: H. van Dalsum, P van Eysden, W. Maris en H. van de Weg. De Nederlandse Davis Cupploeg speelt op 19 en 20 april te Hilversum een oefenwedstrijd tegen Finland. (Advertentie) Mag U niet roken? Dat kunt U gemakkelijk met de Deense ZUIGTABLETTEN Een uitvinding van Or. Rosenberg. Bij apotheker en drogist GOES, 14 april. Groenten: witlof Al 92, B2 74-82, stek 33-37, kropsla Al 16-18, A2 15, B2 10-14, stoofsla 11- 44, spinazie 78-86, andijvie 71-03, prei 62-64, rabarber 80, peen 13-14, radijs 15-19, uien. 1-2. KAPELLE, 14 april. Groenten: Radijs 13 14, kropsla 14, uien 3,5 7, stek 0,5, Breekpeen 12, aardappelen 8, prei 55 56, witlof 63 89, spinazie 63. ROTTERDAM 14 april. Graan- beurs. Binnenlandse granen och- tendbeurs officieuze notering per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe: rode op vochtconditie met zeer klein aanbod, dat vlot werd op genomen in schuitjes tot 30,60 en op auto tot 30.40, prima witte, voor zover nog voorradig, door de vlakmolenaars tot 31.00 en hoger betaald. Voedergranen: eveneens vast, zo- mergerst, waarvan sporadisch aan bod, naar kwaliteit van 26.00 29.50, extra circa 30,00. haver bij tamelijke aanvoer naar kleur en droogte van 27,75 tot 29.25 met extra blanke daarboven. Rogge: in de doorsnee kwaliteit van 23.00 24.00 bakrogge circa 25.00. Peulvruchten met weinig han del groene erwten circa f 33.00, schokkers circa 65.00, bruine bo nen circa 65.00, alles boerenschoon. ROTTERDAM. 14 april. Aanvoer in totaal 2136, vette koeien en ossen 1397 varkens 739. Vette koeien, 1< kw. 300335, 2e kw. 270300, 3e kw. 250270 et. per kg, varkens (lev. gew.) Ie kw. 182, 2e kw, 180, 3e kw. 178 et. per kg, Vette koeien aanvoer ruim, handel kalm, prijzen vooral niet hoger in prijs, en vele prima exemplaren bo ven notering, varkens (lev. gew.), aanvoer' groter, handel redelijk, prij zen, enige prima exemplaren boven notering. Konstanz 305 (—2)Rheinfelden 229 (—5); Breisach 147 (—13); Straats burg 235 (—15); Maxau 423 (—9); Mannheim 310 (—2); Bingen 217 (—3) Kaub 241 (—2); Trier 180 onv.; Ko blenz 242 (—4); Keulen 227 (—1); Ruhrort 433 (—3); Lobith 1055 (—10); Nijmegen 836 (—9; Arnhem 852 (—7); Eefde IJssel 379 5); Deventer 280 (—3); Monsin 5530 (+5); Visé 5004 (+9); Borgharen 3926 11); Belfeld 1106 (—18); Grava beneden de sluis 477 (—22).

de Stem | 1958 | | pagina 7