p Wit ZAKENREIS ZONDER BENZINE STEM-FEUILLETON Zwart o Zuidafrikanen woensdag naar de stembus 8npa: KH1EDBAAR HOUT van Ceta Bever Ruimtehond nam de zaak goed op ane TV'RAD IQ'TV'RADIQ'TV' DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 APRIL 1958 Crane wil zijn dochter onder voogdij Volgende week, nieuwe kunstmaan van de V.S. Draagba(a)i door Adeline Mc Elfresh i 5 ie 'k e- 8- .NE TIE 'DA 035 PROFEET J Een Mouskous blad heeft een ■politieel onderzoek geëist tegen een „profeet" en genees- heer van eigen kweek, die be- S weert meer dan 4000 jaar oud J te zijn. Deze „profeet", ge- naamd Porfiti Kornejewitsj Iwanof, draakt zomer en win- J ter slechts een lendendoek en rijdt met een aantal volge- J lingen door Rusland in een luxe wagenaldus het blad. Een zieke jongen in Moskou zou hij onder meer hebben voorgeschreven blootsvoets J door de sneeuw te lopen. De J toestand van de jongen zou i dientengevolge verergerd zijn. Werkplaats Antropologen van de universiteit van Chicago hebben in Tanganjika een terrein met beenderen van uit gestorven dieren en een voorhisto rische werkplaats gevonden, waar 100.000 jaar geleden gereedschap werd gemaakt. De vondsten werden gedaan bij Isimila in midden-Tan- ganjika. Clark Howell van de uni versiteit van Chicago zei, dat naar schatting 100.000 primitieve gereed schappen zijn gevonden. Vermoeden Amerikaanse en Britse geleerden hebben vastgesteld, dat de snelheid waarmee de aarde draait sedert sep tember 1955 met vijf miljardste is afgenomen, aldus heeft het weten schappelijke blad „Nature" gemeld. De geleerden vermoeden, dat deze snelheidsvermindering vijf tot tien jaar zal voortduren. Ooievaar In de elegante Londse wijk Knightsbridge vergaapte een gro te menigte zich onlangs aan een ooievaar, die op het dak van een huis een nest had gebouwd iets dat in Engeland sedert mensen heugenis niet meer was gebeurd tot men tot de ontdekking kwam dat het een stenen ooievaar was, die daar al jaren zat, doch die men nooit eerder had opgemerkt. Dat kwam voornamelijk, doordat de bewoner van het huis het ooievaarsnest met wat takken had versierd, om het effect te verho gen. Hij heeft die takken echter weer weggehaald, omdat hij het moe werd om steeds maar weer antwoord te moeten geven aan „neem mij niet kwalijk maar er zit een ooievaar op uw dak"-men- sen. Feest Op 30 april, de traditionele feest dag van de Tsjechoslo waakse jeugd zullen, afbeeldingen van „oorlogsaan. stokers" uit het westen op de brand stapel worden verbrand. Proeven De communistische regering van de Indiase staat Kerala heeft het enthousiasme dat zij had opgewekt voor de R/ussische Spoetniks moeten afremmen met een officieel verbod om „ruimte-honden" te lanceren. In verscheidene delen van het land nemen namelijk amateurs proeven om honden de lucht in te sturen, proeven die uiteraard mislukken en waarbij al heel wat honden het le ven hebben gelaten. „Met trots stellen wij aan u voor de uitvinders van „Blanci", het nieuwe feno menale wasmiddel voor een verblindend witte was". (Advertentie) D« restauranthouder Stephen Cra- I ie, voormalig echtgenoot van de filmster Launa Turner, heeft maan dag te Hollywood verklaard dat hij d» kinderrechter, voor wie zijn veer tienjarige dochter Cheryl, in verband met de dood van Johnny Stomp anato, 24 dezer moet verschijnen, zal ver zoeken hem de voogdij over het kind te geven, ,,ook al zou ik daarvoor een heleboel vuüe was buitenshuis moeten wassen." Crane is voornemens om, wanneer item de voogdij zouden worden toe- iewezen, Cheryl in huis te doen bij 'en familie, die hij kent en haar naar 'en particuliere school te zenden, «aar men niet zou weten wie zij is. De kinderrechter zal moeten uitma- «n of Cheryl al dan niet op vrije 'oeten zal worden gesteld. In laatst- ienoemd geval zal hij ook een be slissing omtrent haar toekomst ne ten, waarbij dus tevens het vraag stuk van het voogdijschap ter sprake 'al komen. Het Russische weekblad „Ogoniok" meldt dat een Russische „ruimte- nondje" dat in een raket tweemaal 210 km ver de ruimte werd ingescho- 'en en daarna naar de aarde terug keerde per parachute, zijn ervaring 1 de ruimte „uitstekend, heeft ver- werkt." Wel had het dier, toen de raket I *er<4 gelanceerd verbijstering en "Jtgst getoond, doch toen het de at mosfeer had verlaten, richtte het fel de kop op, spitste de oren en Jeek nieuwsgierig rond, aldus het „i5eIL*n ander had men1'kunnen wrtsftiteièh aan' de Hahd van film- Pfiamen. ,^en houder met het hondje op w„™e was teruggekeerd, sprong het luirf u'' z'in verblijfplaats en blafte to schiijft „Ogoniok." De heer Tony Heeswijk, een be kende zakenman uit Roermond, heeft de klok vijftig jaar terugge zet en maakt thans een rondreis door Nederland op zijn paard „Al- bici" om zijn klanten te bezoeken. De heer Heeswijk vertrok op 31 maart uit zijn woonplaats. De we genwacht zou de wegenwacht niet Ongeveer 1.500.000 blanke kiezers zullen woensdag aanstaande in Zuid- j Afrika naar de stembussen gaan om te beslissen of de huidige Zuidafri- j kaanse regering de volgende vijf jaar in het zadel moet blijven. In de huidige volksraad heeft de Nationale Partij een meerderheid van 36. Vierentwintig leden zijn reeds 'oker van het behoud van hun zetel, daar er geen tegenkandidaten zijn gesteld. Deze 24 behoren alle tot de Nationale Partij. Onder minister-pre sident Strijdom biedt de kiezers haar apartheidspolitiek en de gedachte aan uitroeping van een Zuidafrikaanse 1 ïtepubliek. De Verenigde Partij, die geleid wordt door de Villiers Graaff, staat ..Blanke leiding met rêchtvaardig- .cid" voor. bevordering van harmo nische betrekkingen tussen de rassen, De Amerikaanse republikeinse af- ivaardigde uit Connecticut James jtterson heeft maandag tegenover e pers verklaard, dat omstreeks t april een nieuwe Amerikaanse unstmaan zal worden gelanceerd, 'atterson zei niet hoe hij aan dit nieuws komt. Wel deelde hij mede, zijn als zijop de Afsluitaijic, de dat deze kunstmaan bijna 10 kg zal heer Heeswijk niet van dienst kon wegen. Zij zal een doorsnede van 50 cm hebben en op een afstand van 480 tot 640 km van de aarde haar verwerping van de republikeinse idee en zeer nauwe banden met het Britse Gemenebest. Anders dan gewoonlijk hebben zich deze keer geen heftige incidenten tij dens de verkiezingscampagne voor gedaan. De verkiezingsbijeenkomsten zijn rustig verlopen. zijn met het voederen van de vier voeter. (Advertentie) baan beschrijven. De radiozender van de nieuwe kunstmaan zou gedurende onbepaalde tijd kunnen blijven wer ken. De luchtvaartmaatschappijen, die routes exploiteren over de Noord-Atlantische Oceaan, mogen in de nieuwe goedkope 1 klasse, de zgn. economy-class j slechts koude sandwiches, j melk, koffie, thee en mineraal- water serveren en niets anders, ook niet tegen betaling. De Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. heeft er iets anders op gevonden om toch de passagiers van drank te voorzien. Voordat zij in het vliegtuig stappen naar New York of Los Angeles wordt de passagiers de gelegenheid ge geven een eigen bar te kopen, een handige kartonnen draag bar, tegen de prijs van onge veer tien gulden. Men heeft zelfs de keus uit twee „bars", de ene bevat een flesje bier, whisky, jenever en brandy, de andere een halve fles bourgog ne, whisky, brandy en cherry heering, een voldoende hoe veelheid, om er een vlucht over de Atlantische Oceaan mee te maken. VOOR DIMZEM) EK ÉÉN BftElBHOCN 4) Maar Larry Abbelby wachtte de rest niet af. Dramatisch drukte hij zijn ene hand op zijn borst, hield de shaker in de andere alsof er een go dendrank in zat en kreunde. „Ik ben ziek! Vlug, laat iemand een liefe lijke dokter voor mij halen". Lachend zei Jane: „Het recept in een geval als het uwe zou luiden: een plens ijswater in het gezicht". „Dat zegt moeder ook altijd", klonk een nieuwe geamuseerde stem achter hen. „Het heeft een snel en ontnuchterend resultaat". „Ga weg, Lance. Heel ver weg", viel Larry Appelby snel in. „Ik heb haar het eerst gezien". „En meteeen een complete dwaas van jezelf gemaakt". Met een uit gestreken gezicht stond de nieuw aan gekomene de draak te steken met zijn gastheer. Jane was er niet ze ker van of ze dit wel leuk vond. Larry deed een beetje opgewonden, zeker, maar op een prettige manier, terwijl deze jongeman Hij stond op haar neer te kijken, nog steeds zon der lach. en met een vreemde strak ke blik in zijn blauwe ogen. Haar hart sprong op. „Ik ben Lance Hart. Wie ben jij?" vroeg hij met diezelfde eigenaardige striktheid. „Jane Langford". Ze voelde zich bijna wegzinken in de diepten van die koude blauwe ogen, ze voelde hoe die ogen haar onderzoekend opnamen en tevreden waren met wat ze zagen. Een war me blos spreidde zich over haar wan gen en. half boos op zichzelf dacht ze, Jane Langford, je gedraagt je als een schoolmeisje dat op het eer ste gezicht tot over haar oren ver liefd is geworden op de nieuwste held van het voetbalveld. Beiden mompelden onverschillig iets van „aangenaam" en namen el kaar ondertussen nauwkeurig op. D.an herinnerde ze zich Peter ineens. „Meneer.:Hart,ii dit ds dr. Paten Far ley. Lance Hart, Peter". Larry Appelby deed een zwakke poging om het gesprek weer op te nemen waar het gebleven was. „Lieflijke vrouw, kom mee en maak kennis met de rest van het gezelschap. En daarna moeten jij en ik „Schei maar uit, Larry", viel Lan ce Hart hem in de rede. „Dr. Farley wil graag iets te drinken hebben. Nietwaar dokter?" „Je probeert me kwijt te raken". Lance gaf toe dat dat zo was. „Het spijt me, ouwe jongen, maar Jane en ik hebben nog een massa tijd in te halen". Vreemd genoeg, dat hadden ze. Die avond en in de dagen, weken en maanden die volgden. Jane kon zich niet herinneren dat ze zich ooit zo gelukkig gevoeld had. Meer dan eens dacht ze, dit is dus de liefde. Dit wild kloppende hart, iedere keer dat hij naar me kijkt, dit opwinden- op een bank bij de ingang van het park zitten. Van hier kon ze Lance gemakkelijk zien aankomen. Aan de overkant van de straat zag ze de kale, indrukwekkende muren van het City ziekenhuis, van lelijke grijze steen, koud en onpersoonlijk. Maar zo was het helemaal niet, dacht Jane verdedigend, 'het grote onregelmatig gebouwde ziekenhuis was een bijenkorf die wemelde van leven en dood, hoop en wanhoop, en zij maakte er deel van uit. Lance kon zeggen wat hij wou, maar zij behoor de er bij. Het was haar strijdperk. Soms verloor je de strijd maar evengoed bond je die weer opnieuw aan. Ze kon het niet opgeven. Zelfs niet om met Lance te trouwen. Verstrooid zag ze een paartje uit een van de achteringangen komen en hand in hand de oprit voor de ziekenauto's afwandelen. Peter Far ley en dat aardige verpleegstertje de gevoel als hij by me is en zelfs als hij er niet is. Het was on gelooflijk, maar het was zo. Zelfs als ze elkaar dagenlang niet konden ontmoeten, eensdeels door haar roos ter in het ziekenhuis waar weken van nachtdienst afwisselden met we ken van dagdienst, anderdeels door de vastbeslotenheid van Lance om van het kantoor dat hij juist als ad vocaat had geopend, een succes te maken. Lance, Lance, Lance! De maanden vlogen voorbij. Het assistentschap van Jane liep ten ein de en nu was ze klaar om zich er gens te vestigen. Ze kon ook bij de staf van het City ziekenhuis blijven, dr. Warren had haar dat gezegd, maar ze was er niet zeker van of ze dat .wel. wilde. Ze wist trouwens niet wat ze wou, dat was het be roerde. Lance drong er op aan om te trouwen en het idee van een prak tijk te beginnen helemaal op te ge ven, of althans er geen dagtaak van te maken.. Met een zucht ging Jane met rood haar. Peters gebroken hart was verstommend snel genezen. Bin nen een week was hij uit geweest met Angie Dunlap, die grappige te lefoniste. Daarna was het juffrouw Brown geweest, een particuliere ver pleegster die uitzag naar een dokter om ermee te trouwen en een eigen huishouden te kunnen beginnen, een verlangen dat de vurigheid van Pe ter sterk bekoeld had. Of misschien was het ook wel de komst van juffrouw Jennings Mildred heette ze, geloofde Jane die de vinger van Hanna Brown onberingd had ge laten; ze moest hem al schuchter hebben uitgestoken om de ring te ontvangen die zich nu plotseling ergens anders bevond. Jane glimlach, te. Ze was blij dat Peter zich bij tijds bedacht had. Hanna Brown was koud en berekenend, te zeker dat ze ha- iel l: eikt had: een huwelijk w? or ze "het uniform waar ze het «id aan had, uit kon trekken en gastvrouw kon worden met weel derige middag- en avondkleren. Jane had helemaal geen bewondering voor vrouwen zoals Hanna Brown en ze hoopte, terwille van Peter dat Mil dred Jennings anders was. Terwijl ze hen nu zat na te kijken leek het haar dat Mildred inderdaad beter bij Peter paste. Ze waren de straat overgestoken en het park in gegaan; ze liepen langzaam in een vriendschappelijk stilzwijgen en volg den het pad, dat hen dadelijk bij de bank zou brengen waar Jane zat. Eigenlijk wou Jane dat ze een an dere richting zouden nemen; dat ze haar zouden zien, maar liever al leen wilden blijven. Of dat Lance nu maar gauw kwam. Ze wou alles lie ver op het ogenblik dan naar Peter luisteren, die geestdriftig zou gaan vertellen over de prachtige nieuwe praktijkruimte die ergens in een gro te stad op hem wachtte „Mijn pa tiënten zullen tot de elite van het villapark behoren", had hij onlangs uitgeroepen. „Van dat soort dat con tant kan betalen en veel bovendien. Dat moest je ook doen Jane. Het kan, weet je. Perkins kijkt uit naar nog een aankomend jong dokter, en hij vindt je aardig. Bovendien" had hij er grinnekend aan toege voegd „zouden jij en ik een pracht van een paar vormen". Het gekke was dat dat inderdaad zo was. Peter had zo iemand als zij nodig, om hem met z'n benen op de grond te houden. Als ze maar verliefd op Peter had kunnen worden! bedacht ze een beet je triest. Maar dat was niet zo. Zelfs voordat Lance gekomen was, had ze Peter Farley alleen als vriend kun nen beschouwen. Een goede vriend weliswaar, maar niets meer. Was het dom van haar geweest? vroeg ze zich af terwijl ze de aanbidding in zijn ogen zag, nu hij met een glim lach op het kleine meisje aan zijn arm neerkeek. Peter zou haar nooit gevraagd hebben haar werk op te ge ven en Lance had daar ook het recht niet toe, vond ze. Het verzoek was eigenlijk even belachelijk als wanneer zij hem zou vragen zijn rechtspraktijk op te geven. Een kleine rimpel trok haar wenk brauwen samen. Ze moe*t nu toch gauw een besluit nemen. Dr. War ren wachtte op haar antwoord en Lance ook. (wordt vervolgd) WOENSDAG, 16 APRIL HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,30 Waar voor uw geld 9,35 Waterst. 9,40 Lichte muz. 10,05 Gram. 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,25 Te voet van Jemen naar Jeru zalem, hoorsp. 12,15 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Met Pit op pad 13,20 Lichte muz. 13,50 Gram. 15,00 Jeugdork. 15,45 Gram. 16.00 V.d. jeugd 17,20 Muz. caus. 17.50 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Idem 18,15 Spectrum v.h. chr. org._ en ver.leven 18,30 RVU: Dodenbezorging in de prehistorie, door dr. P. Glazema, 3e lez.: Voorstellingen van leven en dood 19,00 Nws. en weer- ber 19,10 Op de man af 19,15 Blokfluit trio en soliste 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Radiofil- harm. ork. 21,15 Naar een rechtsorde van de arbeid, caus. 21,35 Geest, liederen 22,00 Vakantierubr. 22,10 Kon. mil. kapel 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Zaalsport- uitsl. 23,20-24,00 Platennws, HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. 8,00 Nws. 8.18 De ontbijtclub 9,00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Schoolradio VARA: 10,20 Gram. 11,00 Gevar.progr. 12,00 Orgel en zang 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Gram. 12,50 Het Neder landse woud in Israël, caus. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,20 Lichte muz. 13,50 Med. 'kron. 14,00 JPianore<v-14,«30 V.d. jeugd 16,30 Gram. 17,20 Dansmuz. 17,50 Regeringsuitz.Rijksdelen overzee St. Jorisdag in Suriname en de Nederl. Antillen, door F. Sj. van Paaschen 18,00 Nws. en comm. 18,20 Hammondorgelspel 18,40 Act. 18.50 Gram. 19,00 V.d. jeugd 19,10 Tussen twee verlkiezringen, caus. 19,25 VARA-Varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door 20,15 Op vleugelen van de adelaar, hoorspelrep. 21,30 Lichte muz. 21.55 Marimba 22,35 Gram. 22,45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23,00 Nws. 23,16 Dansmuz. 23,50-24,00 Soc. nws. iin Es peranto. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13.15 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,10 Omr.ork. 17,00 Nws. 17,10 Kamermuz. 17,50 Boekbespr. 18,00 Caus. 18,20 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Cram. 20,00 Hoorsp.' 21,15 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Zang en piano 22,55 Nws. 23,00 V.d. zeelieden. BRUSSEL. 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 en 14,10 Gram. 14,15 Belgische muz. 15,15 Koorzang 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 16,25 Gram. 17,00 Nws. 17.10 Gram. 17,30 Koorzang 17,55 Gram. 18,30 Jazzmuz. 18,55 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Hoorsp. met muz. 22,00 Nws. 22,55 Idem. T oiovisie WOENSDAG, 16 APRIL AVRO: 17,00-17,30 V.d. jeugd NCRV: 20,00 School voor vrouwen, blijspel 21,50 Dagsluiting. FRANS BELG.: 19,00 Miroir de Wallo nië 19,30 Aux quarte coins 20,00 Nws. 20,30 Film plm. 22,00 Liter: prógr.0'Hier na: Wereldnws. VLAAMS E'ELG.: 19,00 Tussen water en wind 19,30 Nws. 20,00 School voor vrou wen, blijspel 21,50 Voordr. 22,05 Nws.

de Stem | 1958 | | pagina 5