Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Ee Sti Comité Torenfeest te Hulst opgericht Baggermolen te Zijpe gekapseisd Raad van Aardenburg herzag een besluit T; Melk- en zuivelhandelaren ontvingen vakdiploma's Dagblad De Slem Directeur Oskamp sprak voor VVV te IJzendijke Ar verc te Een opvarende verdronken Voor het Rode Kruis-schip Aantrekkelijk programma voor Koninginnedag in Middelburg Nog J „Van ander ras" In Middelburg Axel Weer bouwterrein voor Kloetinge en Wasserij-directies komen bijeen in Bergen-op-Zoom Program grotendeels vastgesteld Wel subsidie Ronde van Frankrijk Groot drum-festival in de morgenuren 1 oogwaterstanden Toegetreden tot het ANVV AGENDA Vandaag Morgen PARI DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 APRIL 1958 GOES Nieuwe deuntjes op het carillon Op de trommel van het kerkcaril- lon zijn door de beiaardier, de heer Harthovin, de volgende nieuwe deun tjes gestoken: Op heel uur: een koraal; op kwart over: Fragment uit „Nu sijt welle- come"; op half uur: „Wie die zich verheft" van Valerius en op kwart voor ,,Het is plicht dat iedere jongen" De „Kunstvrienden" sluiten hun toneelseizoen af met twee opvoerin gen van het probleemstuk ,.Van an der ras", dat speelt in de Verenigde Staten en de daar heersende rassen haat en rassenvrees tot onderwerp heeft. Veel nieuws kan er over dit probleem al niet meer gezegd wor den, maar omdat het nog steeds in Amerika leeft en dagelijks diep in het vlees snijdt van velen, behoudt het zijn actualiteit. In „Van ander ras" ontstaat het conflict doordat de dochter van senator Langdon ver liefd wordt op haar jeugdvriend Brett Charles, die negerbloed in de ade ren heeft, waardoor 't meisje te kie zen heeft tussen de inspraken van het hart en de tradities van haar familie. Het stuk stelt vrij zware eisen aan de vertolkers (sters) en bij de eerste opvoering, welke plaats had, vielen er enkele zwakke plekken te consta teren, maar van de andere kant werd met zo'n toewijding gespeeld, dat toch van een geslaagde avond kan worden gesproken. Bevredigend was de uitbeelding welke de heer F. van Vredegem gaf van senator Lang don evenals de heer A. Aertsen als Brett Charles. Ook mevr. Aertsen Voois gaf de dochter Genevra aan vaardbaar weer en nog een tikje be ter deed mevr. Vredegem - Bijkerk het als Bella de negerhuishoudster. De raam-regie was verzorgd door Jan Lemaire, de provinciale toneel adviseur en de „Kunstvrienden" heb ben daarmee hun voordeel gedaan. Voor de eerste opvoering in Schut tershof was de belangstelling zeer ruim; zaterdag a.s. volgt de tweede uitvoering. Hansiveert Jaarvergadering R.-K. Vrouwenbond De r.-k. Vrouwenbond „Sancta Ma ria" hield zijn jaarvergadering in het verenigingsgebouw ,,Kai Mtinch". De voorzitster, mevr. Asselman heette allen welkom. Vervolgens kreeg mevr. Jansen als secretaresse gelegenheid om het jaarverslag voor te lezen. Uit een en ander ontlenen wij, dat de vereniging in haar tweejarig bestaan, tot een flinke onderafdeling van de r.-k. Vrouwenbond in het bisdom Bre da is uitgegroeid, en reeds een goede naam in het parochieleven geniet. De penningmeesteresse, mevr. Keijzer, bracht verslag uit over haar gehou den beheer, waaruit is komen vast te staan, dat de inkomsten en uitgaven verantwoord zijn. Bij de bestuursverkiezing werd, we gens de periodieke aftreding, mevr. Asselman en mevr. Klijzen met alge mene stemmen herkozen. Verder werd besloten om op 3 juni een bezoek te brengen aan „Bouvigne" te Breda, en op 17 juli een reistocht per autobus naar Amsterdam en om geving te maken. Na afwerking van het zakelijk gedeelte bleef men nog lang gezellig bijeen, om het feeste lijk tintje van deze avond af te wer- (Advertentie) ken. Pastoor Nijsten gaf als geestelijk adviseur door zijn aanwezigheid blijk van medeleven met deze mooie ver eniging. Kicadendamme Muziek en toneel ,,Con Affezzione" gaf haar jaar lijkse donateursavond. Vooraf gingen enkele stukjes lichte muziek door een band uit de fanfare, waarna het gezel schap een vijftal gedegen en pittige stukken liet horen waarbij vooral op viel, hoe stipt alle instrumenten op elkaar ingespeeld waren, ook bij moeilijke loopjes en trillertjes. Alle lof aan het korps en diens onvermoei bare dirigent, de heer Broekhuizen. Tenslotte trad de Heinkenszand- se toneelvereniging „Vriendenkring" voor de toneellichten met het blijspel „Het eindexamen", dat by het talrijke publiek volledig in de smaak viel door het komische gegeven, de origi nele uitwerking en het zeer vlotte en vrije spel. Laat, maar zeer voldaan, keerde men huiswaarts. Yerseke kandidaten voor de gemeenteraad Door de pl. afdeling van de PvdA is de volgende lijst opgemaakt voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. 1. C. Pekaar, 2. D. v. Boven, 3. mej. A Oom, 4. J. B. Korstanje, 5. J. B. Meyer, 6 A. Goeman, 7. C. J. Pekaar, 8. J. Minnaard, 9. F. H. v. Stee, 10. P. Ridderhof. oesterkwekers vergaderden In Hotel Oesterbeurs werd door de Coöp. Afzetvereniging „De Zeeuwse Oester" een bespreking gehouden over de exploitatie van het in huur verkregen oesterperceel. Daar het bestuursvoorstel om het perceel in 3 delen te splitsen reeds in een vorige vergadering was aangenomen kon direct het aantal deelnemers worden opgenomen. Voor het uitzaaien van overjarige oestertjes bleek voldoende belangstelling om een groep te vor men, die in combinatie ongeveer 1.000.000 stuks uit zal zaaien. Slechts een kleine hoeveelheid kan hier nog aan toegevoegd worden. Voor het uitzaaien van 30-ers werd eveneens de gestelde hoeveelheid op gegeven. Het aanbod van grote zaai ers bleek niet zo groot te zijn. Op de beschikbare ruimte zouden nog on geveer 7000 kg bijgezaaid kunnen worden. Dit is echter geen bezwaar voor degenen, die zich voor deze soort hebben opgegeven. Na overleg werd besloten de opgegeven hoeveel heid toch uit te zaaien. Deze week worden de verschillende delen uitge bakend, zodat volgende week de oes ters reeds gezaaid kunnen worden. OOSTBURG Raadsvergadering Morgen komt de gemeenteraad bij een in de openbare school. De agen da telt 13 punten, waarvan de voor naamste zijn: Voorstel tot aanleg van een bastion tussen Vestingstraat en Prins Mau- ritsstraat en het in cultuur brengen van de oude vuilnisbelt aan de weg naar Zuidzande; een aanvrage van het bestuur van de r.-k. kleuterschool om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe kleu terschool en een verzoek van de P. T.T. tot verlenging van de huur van eeen perceel grond aan de Noordwal. Sas van Gent cecilia-feest van de „verenigde vrienden" De harmonie „De Verenigde Vrien den" heeft weer haar jaarlijks Cecilia- feest gevierd, 's Middags werd een rondgang gemaakt door de gemeente, die zoals altijd ook thans weer de nodige belangstelling had van de jeugd. Onder de gebruikelijke maaltijd werd het woord gevoerd door de voorzitter, de heer R. Verhelst, die een terugblik gaf op het afgelopen jaar, een jaar. waarop hij met tevre denheid kon terugzien. Hij hoopte ook voor de toekomst op een goede geest in de vereniging. De heer Scheffer sprak namens het gemeentebestuur. Na de maaltijd werd door leden van de vereniging een toneelstukje (Knal gas) opgevoerd, dat aanstekelijk werkte op de lachspieren. Een gezel lig bal. onder leiding van een uit de „Verenigde Vrienden" gevormde boe- renkapel, besloot deze zeer geslaagde dag. bouw politiekazerne Maandag is door aannemer Bliek uit Schoondijke begonnen met de bouw van een nieuwe kazerne voor de rijkspolitie. De kazerne zal verrijzen op de hoek van de Paul-Krugers- dreef-Glacisstraat. Sluis vergadering w.g. kruis De plaatselijke afdeling van het Wit-Gele Kruis heeft haar jaarver gadering gehouden. Uit het jaarver slag van secretaris-penningmeester J. Gevaert bleek, dat de vereniging 410 leden telt. De wijkverpleegster legde in 1957 3000 huisbezoeken af, n.l. 1918 voor ziekenverpleging, 104 voor t.b.c.-bestrijding, 44 voor pre natale zorg, 795 voor zuigelingen- en kleuterzorg en 139 voor zejaarden- zorg. kleuteruitzending en rheumabe- strijding. 164 Verplegingsartikelen werden in 1957 aan de leden in bruik leen gegeven. Verscheidene malen trad de wijkverpleegster bemiddelend De burgemeester kon in de raad van Kloetinge mededelen, dat het raadsbesluit tot aankoop van de boomgaard „De Schalk" groot 2 ha door G.S. is goedgekeurd. Deze grond is bestemd voor bouwgrond en het zal dus in de toekomst weer moge lijk zijn door te gaan met de woning bouw op Kloetinge. Ingaande 18 april zal een kasgeld lening worden aangegaan groot f 100.000 bij het Bankiers kantoor Staal en Co te Den Haag te gen een rente van 4,5 procent. De huurprijs van de zo juist ge reed gekomen woningwetwoningen werd voorlopig vastgesteld op f 9,40 per week. De ontruimingstermijn voor een onbewoonbaar verklaarde woning aan de Lewestraat werd met een jaar verlengd, omdat voor de huidige bewoners nog geen huisvesting is ge vonden. De concierge van „Amicitia". de heer H. D. Jansen, had zijn ontslag aanvrage als zodanig ingediend. Daarom zullen voor deze functie sol licitanten worden opgeroepen. Dagblad, voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, Tel. 102 Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsinsgel 98, Tel. 2236 Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas Rayonbeheerder: J. Fait Dezer dagen werden in Middel burg en Axel de vakdiploma's melk- en zuivelhandelaar uitgereikt. TE MIDDELBURG opende ir. W. L. Harmsen, directeur voor het vakonderwijs in de provincie Zee land, de bijeenkomst. Hij heette in het bijzonder welkom de heren Jan- se, Voogd en Zee als vertegen woordigers van de Zeeuwse Melk- federatie, Boone van het Bedrijf schap Melk en Polderman van de Prot. Christ. Bond van Melkhande laren. Hij feliciteerde de aanwe zigen met het behaalde succes en wees op de noodzakelijkheid van het vakonderwijs in Onze provincie. De heer den Engelsen, hoofd-assis- tent A bij de veeteeltzuivelvoorlich- tingsdienst deelde uit naam van de heer Harmsen de diploma's uit. D heer Voogd, voorzitter van de Walcherense Melkfederatie, wees op het belang van deze organisatie en de heer Janse, die zestig jaar in de melkhandel werkzaam is, stipte de j ontwikkeling van de melkhandel in de loop der jaren op geestige wijze aan. De heer Boone feliciteerde de ge slaagden namens het Bedrijfschap Melk en de heer Polderman deed dit namens de Prot. Christ. Bond van Melkhandelaren. Als vertegenwoordi ger van de cursisten voerde de heer Steijnen uit Middelburg het woord en overhandigde de leraren een kist je sigaren. Namens de leraren sprak de heer Voogd een dankwoord. Te Axel vond zowel de opening van de bijeenkomst als de uitreiking van de diploma's plaats door de directeur van het vakonderwijs, ir. Harmsen. Deze heette welkom de heren Ruben en Zee van de Zeeuwse Melkfedera tie en de heer Boone van het Be drijfschap Melk. Ook hier werd het belang van een goede vakopleiding nog eens extra onderstreept. Namens de Zeeuwse Melkfederatie werden de geslaagden gefeliciteerd door de heer Zee en namens het Bedrijfschap Melk door de heer Boone. Op de hem ei gen wijze, met een hartelijk woord voor ieder der geslaagden, reikte de heer Harmsen de diploma's uit. Na mens de cursisten werd het woord gevoerd door de heer Broijl uit Ter- neuzen, die hierbij de moeilijke tijd. die de melkhandelaar ongetwijfeld tegemoet gaat, in het midden bracht, maar daarbij tevens wees op de be langrijke taak. die de melkhandelaar dan juist heeft. Evenals het vorige jaar kon ook nu weer aan alle cur sisten van de vakcursus te Axel het diploma uitgereikt worden. Aan de gehouden examens namen in totaal 48 personen deel, waarvan slaagden 44 personen, terwijl 1 kan didaat wegens ziekte geen deel kon nemen aan het mondeling examen en later nog geëxamineerd zal worden. Van de vakcursus te Middelburg slaagden J. van Anrooy, Yerseke: P. Birza, Aagtekerke; A. Bommeljé, Koudekerke: N. Cijsouw. Middelburg: F. van den Dries, Aardenburg (zui velhandel); J.N. Filius. Wissenkerke; P. Francke, Zoutelande; J.A. Haay. Wemeldinge; A.H. Heijboer. Wemel- dinge; C.J. Hollestelle. Kloetinge; J. M. Korstanje. Goes: A.F. Lindhout, Hoedekenskerke; Ph G. Philipse, 's-Heer Arendskerke; A.J. v.d. Pias- se, Sluis; A. Polderman, Vlissingen; G. Polderman, Vlissingen; C. Poppe, Vlissingen; mej. J.C.M. Provo, Re- tranchement; J. Smallegange, Bieze- linge: M.J. Steketee, Rilland-Bath; P.J. Steijnen. Middelburg; Chr. Ver hage, Middelburg; M. Verhage, Kou dekerke; L. Vos, Vlissingen; A. Wie- lemaker. Middelburg. Voor de vakcursus te Axel slaag den AP. Biesbroeck, Hulst; D.E.L. M. Biesbroeck, Hulst; M. Blaakman, Hoofdplaat; G.F. de Bock, Meer- donck (België); J.A.M. Borm, Hengst dijk; J.J. Broijl, Terneuzen; J.J. de Bruijn. Terneuzen; P.B. de Caluwé, Koewacht; M.E.J. Eggermont, Kloos- terzande; R. de Koek. Kloosterzande; mej. F.G Krijger, Gerneuzen; W.A. M. de Maat, Stoppeldijk; C.F. Ma- riman, Clinge; mej. Th. J.S. de Moor, Sint-Jansteen; A. I. Schillemans, Graauw en Langendam; C.F. de Smet, IJzendijke Buiten cursusverband slaagden voor het vakdiploma melkhandelaar F. de Bruin, Dordrecht, mej. J. van Damme, Hengstdijk en E.L. Qua- taert, Sluis. Vandaag wordt in hotel „De Schel de" te Bergen op Zoom een bijeen komst gehouden van directies van wasserijen uit west-Brabant, Zeeland en noord-België. Tijdens deze bijeenkomst, die onder presidium staat van drs. Kreugel, eco noom uit Goes, zal het kostenvraag- stuk worden besproken. Onder meer zullen vergelijkingen worden ge maakt. De bijeenkomst te Bergen op Zoom heeft plaats in het kader van de serie vergaderingen, die in Neder land wordt gehouden. op bij het betrekken van kraamhulp Martha Loof, 24 j. en Martha Loof, uit het kraamcentrum te Hulst. Op 24 j., Leendert Kloet. 25 j. en Tan- netje Abrahamse, 24 j., Willem de Bree, 54 j. en Metje Dieleman. 57 j., Marinus Dieleman, 21 j. en Wilhel- mina Neels, 21 j. Overleden: Izaak Meesen, 25 j„ echtg. van F. Lindhout, Antonie Hoste, 69 j.. echtg. van A. Risseeuw. Ludovicus de Vries, 50 j., echtg. van A. Casier. Abraham Haak, 65 j. echtg. van Elizabeth de Bokx. het consultatiebureau, dat onder lei ding staat van dr. G. de Meyer, wer den 29 zuigelingen nieuw ingeschre ven en het aantal consulten bedroeg 348. Ed werden 45 kleuters nieuw in geschreven en het aantal consulten bedroeg 76. Twee kinderen werden uitgezonden naar het koniehuis Vier houten. Werd reeds lang de behoefte ge voeld aan een behoorlijk wijkgebouw, dit ideaal is thans verwezenlijkt, daar de vereniging in 1957 tegen een geringe vergoeding enkele lokaliteiten ter beschikking kreeg in het „Me disch Centrum" van de Godshuizen. Bij het warme dankwoord voor de prestaties van de wijkverpleegster werd medegedeeld, dat voorlopig tot 1 januari 1959 door de min. v. Soc. Zaken en Volksgezondheid, ten be hoeve van de wijkverpleegster, ont heffing werd verleend, bedoeld in art. 20 van de subsidievoorwaarden. Deze ontheffing was nodig daar zr. Chrysostima de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Hierdoor kan de vereniging voorlopig nog een jaar profiteren van haar zegenrijke arbeid. Uit het exploitatie-overzicht bleek, dat de inkomsten over 1957 4851.01 bedroegen en de uitgaven 4640,89, aldus een voordelig saldo van 210.12. kandidatenlijst p.c.p. en v.v.d. De lijst van Prot. Chr. kiezers te Sluis is dit jaar gecombineerd met de V.V.D. De samenstelling is als volgt: 1. SA. van Hal, 2. A.J. Her- dink. 3. A.J. de Bruijne, 4. M.J. Leen- houts, 5 A. van den Ameele, 6 A. N. Quaak jr, 7. B.C. de Graaf, 8. j J. Verhage jr. optreden van ballet groep „panta rhei" In het parochiehuis te Sluis vond een balletvoorstelling plaats, die aan geboden werd aan de bevolking door de Amsterdamse studenten, een en ander onder auspiciën van de in Sint Anna ter Muiden gehuisveste stu dentenkring. De wijze waarop dit ge schiedde verdient bewondering en het is dan ook alleen maar jammer, dat de publieke belangstelling niet wat groter was. Aanwezig waren o.m. burgemees ter P.F. van Hootegem uit Sluis, bur gemeester mr. K. Hoekzema uit Oost burg, mr. J. F. Hornstra, directeur van de stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk, drs. J. Westerhout uit Middelburg, lid van de Tweede Kamer. De beide aangekondigde balletten werden voorafgegaan door een inlei dend ballet ter kennisname op mu ziek van Offenbach. Het ballet Ra- ka was ontleend aan het motief van een gedicht van prof, dr. N.P. van Wijk Louw en werd gedanst op mu ziek van Igor Stravinsky. De choreo grafie was van mej. F. Posthumus. Bijzonder mooi van uitbeelding was ook het ballet Herakles. De Amsterdamse studenten, onder de bezielende leiding van mej. F. Posthumus, hebben hier deze avond alles gegeven wat ze konden en de dank die zij ontvingen door een uit bundig applaus hebben ze niet ten onrechte verdiend. Vogelwaarde duoogtoren brandslangen. Het onlangs door de gemeente aan gekochte voormalige transformator station in de Bossestraat zal worden dienstbaar gemaakt als droogtoren voor de brandweerslangen. De drooginstal latie, die voorheen was bevestigd aan de kerktoren te Stoppeldijk, is reeds naar het station overgebracht. TERNEUZEN tentoonstelling leger. en luchtmacht. In het veilinggebouw te Terneuzen zal burgemeester mr. P. H. W. F. Tei legen op vrijdag 25 april de leger- en luchtmachttentoonstelling „Paraat" of ficieel openen. Op de markt zal 's avonds om half negen een taptoe worden uitgevoerd door de Konink lijke Militaire Kapel. openbare les muziekschool. De leerlingen van de muziekschool zullen op donderdag 17, vrijdag 18 april en op vrijdag 2 mei optreden in een openbare les, die in het Concert gebouw zal worden gehouden. Voor de eerste maal zullen bij de laatste les ook leerlingen van de nieuwe ballet school tonen wat zij in deze begin periode hebben geleerd. Burgerlijke stand Geboren: Bernardus, z. van L. Re- merij-Snels. Marcus, z. van F. Kou- len-van den Bruele. Maria, d. v. J. Fopma-David. Christian, z. van P. de Nijs-Luijk. Gehuwd: Jacobus de Voogt, 22 j. en Nu de gerestaureerde vieringstoren op de Sint-Willibrordus Basiliek te Hulst is gereedgekomen en de stel lingen zijn verwijderd, zal zeer bin nenkort dit historische feit feestelijk worden herdacht. Te dien einde heeft het Stedelijk Feestcomité een verzoek gericht tot de heren C. J. v. d. Walle en J. Loof om een comité Torenfeest te forme ren. Naar aanleiding hiervan is in in Hotel „De Graanbeurs" een bij eenkomst gehouden, waarop door ge noemd comité plannen moesten wor den ontworpen om deze festiviteiten te organiseren. Nadat de heer C. v.d. bracht namelijk het doen bespelen van het carillon door bekende beiaar diers. Verder werd geopperd om de muziekverenigingen van de gemeen ten welke een klokje voor het caril lon hadden geschonken, uit te nodi gen de festiviteiten op te luisteren. Als de data van de feestelijkheden werden vastgesteld 5, 6 en 7 juli, ter wijl de opening zou geschieden tij dens een officiële ontvangst van een klein aantal officiële persoonlijkheden o.w. de Commissaris van de Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Het is de be doeling. dat het comité Torenfeest JSÏ? de middagen en de vooravonden zal heten gaf hij een korte uiteenzetting van het doel van het comité. Vast gesteld werd. dat dit feest een waar VOLKSFEEST moest worden, een feest dus voor de gehele bevolking. Door het Gemeentebestuur was voor deze feestelijkheden een bedrag ge voteerd van f 1000,- behoudens goed keuring door de gemeenteraad en door G S. Reeds onmiddellijk was het comité het er unaniem over eens, dat dit bedrag veel te laag was om iets behoorlijks hiermede te kunnen orga niseren. De kas van de gemeente kon evenwel geen hoger bedrag toestaan, zodat de voorzitter het voorstel lan ceerde om een actie te voeren om aan meer geld te komen. De gedach ten van spreker gingen uit naar een huis-aan-huis-collecte. Van de zijde van het gemeentebestuur waren nog enkele suggesties naar voren ge- vullen, terwijl het comité openlucht spel slechts de avonden verzorgt. Aan het eind van de bespreking kon in grote lijnen het programma worden vastgesteld, hetgeen uiter aard voor wijzigingen vatbaar is. Vaststaat in ieder geval, dat op ver schillende tijdstippen van de feestda gen een beiaardconcert zal zijn te beluisteren. Er zal een gekostumeer de optocht voor de jeugd worden ge houden zowel op de fiets, step als te voet. Verder zullen muziekuitvoeringen worden gehouden, terwijl de gedach ten eveneens uitgaan naar een ballet- c.q. turnuitvoering. Als besluit var elke avond volgt dan het openlucht spel ..Klokkenspel" op de Grote Markt. Ook worden gegeven tot dansen. Maandagmiddag omstreeks kwart over vijf is de baggermo len „Eureka V" van de firma Blom Van der Vlies uit Slie- drecht bij het invaren van de vluchthaven te Zijpe tengevol ge van de stroom en de harde wind gekapseisd. De 64-jarige Jubileumreis voor bejaarden De bejaarden zullen deze week een huis-aan-huis-collecte houden voor M. J. v.d Boom Uit Dordrecht IS hun jaarlijkse reis. Deze reis moet j daarkij verdronken, iets bijzonders worden, zo heeft hetJ Reiscomité Ouden van dagen zich I De baggermolen en de twee bakken voorgenomen, omdat deze reis de vijf j werden getrokken door de motorvlet en twihtigste is. Maandenlang wordt„Sieneke" van dezelfde maatschap door het comité gewerkt om alles 1 J- voor elkaar te hebben en men hoopt spoedig met een vastomlijnd pro gramma voor de dag te komen. Ieder jaar wordt op de Terneuzen- se bevolking een beroep gedaan. Im mers voor vele bejaarden betekent dit uitstapje een onderbreking in het vrij eentonig bestaan. Nog nooit is het voorgekomen, dat pij. Door de sterke ebstroom en de harde wind sloeg de baggermolen om. Met de jakobsladders naar beneden bleef de molen drijven. Twee opva renden geraakten bij het kapseizen te water, maar werden door te hulp snellende schepen opgepikt. Een der de bleef in het ruim van de bagger molen achter en gaf door klopsigna- jen te kennen, dat hij nog in leven een reis moest worden beperkt, om- was. Men haalde staaldraden onder de baggermolen door om het casco drijvende te kunnen houden en uit Bruinisse werd personeel van de fir ma Maaskant en de firma van Dui- vendijk gerequireerd om met snij branders een gat in het ruim te bran den. Toen men met een drietal bran ders een flink gat had gebrand, was de in het ruim achtergebleven man echter niet meer te bekennen. Het water stond in de ruimte veel hoger dan men had gedacht, en doordat de dat Terneuzen te weinig had gege ven. Men zal zeker nu een extra bij drage willen geven om deze reis, die op de tweede dinsdag in juli zal plaats hebben, tot iets bijzonders te maken. IJzendijke St. Joris-wandeltocht Door 10 verkenners van de St. Pau- lusgrofep uit IJzendijke en door 17 gidsen werd deelgenomen aan de zes de St.-Joriswandeltocht over een af stand van 20 km, welke werd ge houden te Terneuzen. Allen liepen de tocht uit en kwamen daardoor in het bezit van een fraaie medaille. Openbare verkoping ten bate van de kerk Talrijke plaatsgenoten namen in de afgelopen dagen een kijkje in de grote zaal van het parochiehuis, waar van alles en nog wat uitgestald staat, dat vanavond (dinsdag) door notaris de Kok openbaar verkocht zal wor den. Pastoor de Grauw heeft de verko ping op touw gezet. Ieder die wat op te ruimen heeft, wordt hierdoor in de gelegenheid ge steld overtollig huisraad van de hand nancieel Testend word" Bij Plaatsvinden komt de ronde op vriy brengen van de goederen wordt be- I door ee|} deel va" paald, dat de helft van de opbrengst Zccuwsch-VIaaiulercn. t anwege de voor de verkoper zal zijn, terwijl de '"richters ,ls aan J ^L~ andere helft aan de kerk komt. i meentebesturen van Aardenburg en lucht ontsnapte begon het ijzeren ge vaarte in de mond van de vluchtha ven snel te zinken. De redders, die bij 't branden behulpzaam waren ge- wees, moesten zich snel van het wrak verwijderen om niet zelf te water te raken. De in het ruim achterge bleven man. die vermoedelijk al be wusteloos was, kwam niet meer bo ven en verdween omstreeks kwart over zes met het gevaarte onder wa ter. De sleep was op weg van Dordrecht naar Vlissingen. Diverse afdelingen van het Roda Kruis in Zeeland hebben weer bij dragen ovei gemaakt voor het Roda Kruis-schip, nï. Kapelle-Biezelinge- Schore 75 (250 leden): Middelburg 200 (750); Sas van Gent 100 (550); St. Philipsiand 125 (525); Tholen 300 (12001; Vlissingen 350 (725)J Walcheren N.W. f 100 (400), West- kapelle 52.50 (225), West-Zeeuwsch- Vlaanderen 1.000 (2600) en Zuid- Beveland-Oost 600 (2450 leden). Van acht afdelingen moeten nog bij dragen binnenkomen, maar vaststaat, al, dat Zeeland minstens 6000 zaj bijdragen, vat de raming te bovea gaat. Het staat vrywel vast, dat de ron de van Frankrijk ook door Nederland zal komen. De etappe van Gent naar Duinkerken zal nl. lopen van Gent via Eecloo en Maldegem en vandaar over Aardenburg en Sluis naar Klok ke aan zee. Daags na de start, wel ke ter gelegenheid van de Expo op donderdag 26 juni a.s. te Brussel zal Het programma, dat de koninklijke vereniging „Uit het volk - voor het volk" te Middelburg in samenwerking met het tamboer- en pijperkorps „Juliana" voor koninginnedag samenstelde, biedt de Zeeuwse hoofdstede lingen een keur van aantrekkelijke punten. Aantrekkelijk vooral, omdat men er in geslaagd is de jeugd te laten delen in de feestvreugde van deze dag, hetgeen tot uitdrukking zal ko-men in een groot drum-festival in de morgen uren. Dit festival is iets nieuws voor Middelburg. Het bestaat uit een op tocht van ongeveer duizend kinderen, die met blikken bussen door de stad zullen trekken, vergezeld van de padvindersband, de drumband van „Achilles" en „Juliana". gingen een lampionoptocht door de stad wordt gehouden. Nadat nog het „Middelburgs Mu ziekkorps" op de Markt een concert heeft gegeven, wordt om tien uur besloten met een openluchtbal op de Markt, waarbij de „Moonliners" het muzikale gedeelte voor hun rekening zullen nemen. Dat het pijperkorps „Juliana" ver schillende programmapunten voor zijn rekening heeft genomen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat deze ver eniging thans 25 jaar bestaat. De ac tiviteiten van „Juliana" op konin ginnedag zijn het begin van een reeks feestelijkheden, die in de maand mei zulien worden afgewerkt. Koninginnedag wordt in Middel burg 's morgens om half acht begon nen met een reveille door het jubile rende tamboer- en pijperkorps. Tij dens de optocht, die hierop volgt, zal in de Koningin Julianastraat een aubade worden gebracht aan de straat, die de naam van de jarige vorstin draagt. Ook aan het vlag- hijsen op de Markt om half negen zal „Juliana" medewerking verle nen. Van 10 tot 11 uur volgt dan het drumfestival. Het ligt in de bedoe ling, dat de jeugd van een aantal scholen, sportverenigingen, buurt- en jeugdverenigingen hieraan meedoet. Dit gaat dan in groepsverband. De „niet georganiseerde" jeugd zal door „Juliana" in groepen worden onder gebracht. Na afloop van dit spekta kelstuk hebben de organisatoren maar een wens: dat de blikken bus sen van de straat zullen verdwijnen! Ringrijderij Om half twee begint op de Markt een ringrijderij op fietsen voor de jeugd van 12 tot 15 jaar. Het pro gramma onderdoor, dat om kwart voor drie in het „Schuttershof" een aanvang neemt, wordt verzorgd door de Nederlandse Radio Unie, die voor deze bijeenkomst een plaatsje heeft ingeruimd in het nationaal program ma, dat over beide Hilversumse zen ders wordt uitgezonden. Deze bijeen komst zal worden bijgewoond door leerlingen van de eerste klas der Middelburgse middelbare scholen, (ook van ulo, huishoud- en lanbouw- scholen) en door leerlingen van de hoogste klas der lagere scholen. Op de Markt zal van vier tot zes uur 's middags een tweetal sport wedstrijden te zien zijn. De Middel burgse volleybal-vereniging „M.V. C." ontmoet het team van „Zuid westers" uit Souburg en het eerste elftal van de handbalvereniging ,.E. M.M." zal het opnemen tegen „Wal cheren" uit Vlissingen. De mogelijk heid op een treffen tussen de Mid delburgse scholen op estafettegebied wordt nog onderzocht. Lam pioaoptocht 's Avonds van zeven tot acht uur verzorgt ..Excelsior" op de Markt een concert, waarna met medewer king van een viertal muziekvereni- Torgen, woensdag 16 april, gelden r de provincie Zeeland de volgende ■gwaterstsnden: te Hansweert om 23 en 14.00 uur; te Terneuzen om zal volop gelegenheid i r,04 en 13.3-1 uur en te Vlissingen om l 0.34 en 13.04 uur. Tot slot zij nog vermeld, dat in het middagprogramma een ballon wedstrijd is opgenomen, die wordt gehouden ten bate van het instrumen tenfonds van de Middelburgse pad vindersband. Zevenhonderd ballonnen zullen het luchtruim kiezen en voor de verstkomende zijn prijzen ter be schikking. Sluis het verzoek gericht om finan ciële medewerking. Verwacht werd dat beide gemeenten elk een bedrag van 750.zouden moeten opbren gen. Het voorstel van de meerderheid van het college van b. en w. van Aardenburg, om van gemeentewege een subsidie te verlenen van 375. daarvoor, had in de Aardenburgse raad een emotionele behandeling ten gevolge. Wethouder A.I. Catsman (A.R.) was tegen deze subsidie om dat zijns inziens hier niet meer van sport kan worden gesproken. Ook mevr. E.J. v.d. Broecke de Man (P. v.d. A.) voelde niets voor subsidie verlening vanwege de gemeente, ter wijl de heer Rosseel (Prot. lijst) er geen profijt in zag met betrekking tot het vreemdelingenverkeer. Na debat werd tot stemming overgegaan, waarbij het voorstel om subsidie te everlenen werd ver worpen met alleen de stemmen van de heren van Overloop, Buijck, Sturtewaegen en Verbeke voor en die van mevr. v.d. Broecke en de heren Catsman, Rosseel, v.d. Lij- ke, Mabesoone en Paridaen tegen. De uitslag van deze stemming bleek de raad ten zeerste te hebben verrast. Burgemeester van Dongen betreurde het, dat de gemeentesub sidie was afgewezen en wees op het belang voor de gemeente om zo'n eve nement te kunnen meemaken en ook uit een oogpunt van vreemdelingen verkeer. Dit stemde enkele raadsle den tot nadenken en toen, na nog wat over en weer gepraat, tot de rondvraag werd overgegaan stelden de heer Paridaen en mevr. van de Broecke het punt opnieuw aan de orde. De eerste bleek van mening ver anderd te zijn, terwijl mevr. v.d. Broecke deze zaak in het belang van het vreemdelingenverkeer nader wenste te overwegen. Na uitvoerig gesprek werd op nieuw tot stemming overgegaan met het verrassende resultaat, dat de sub sidie werd verleend met 8 stemmen voor en 2 stemmen tegen, t.w. de heren Catsman en v.d. Lijke. Aldus verleent de gemeente Aar denburg, zij het na enige strubbeling, zijn medewerking aan de ronde van Frankrijk. In de bovenzaal van hotel Lievens pinksterdag nu wel het voornaamste werd de vergadering gehouden van de plaatselijke VVV te IJzendijke. Voorzitter Retèl heette allen harte lijk welkom, in het bijzonder burge meester van Bonninghausen tot He- rinckhaven en de directeur van de provinciale VW de heer Oskamp, alsook de erevoorzitter de heer A. G. Calon. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat ook de VVV aan bestedingsbeperking gedaan had. Te vreden kon men echter zijn over het feit dat de. traditionele evenementen doorgang hadden kunnen vinden. De samenwerking met de plaatselijke verenigingen was zeer goed, terwijl het ledental van 119 gestegen was tot 226. Verder liet de secretaris, de heer van Rijen, de gebeurtenissen over het afgelopen jaar de revue passeren. De penningmeester, de heer M. Wijffels, gaf hierna een financieel overzicht, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 7646.33 en de uit gaven f7634,76. batig saldo, f 11.57. De aftredende bestuursleden P. van Rijen en A. Dellaert werden beiden met respectievelijk 25 en 15 stemmen herkozen. Program 1958 Over het jaarprogramma 1958 werd langdurig van gedachten gewisseld. In principe werd er besloten om op de derde pinksterdag een turnclub uit te nodigen naar IJzendijke. Hierna nam de heer Oskamp het woord. Met belangstelling had hij de discussies gevolgd. De voordelen voor de ver eniging «bij een eventuele aansluiting bij het ANW werden door hem toe gelicht. Vooral het propageren buiten het eigen gebied is wel een van de voornaamste voordelen. Op de dis cussies terugkomend wijst hij er op dat het staat te bezien of die derde is wat de VW heeft te doen. Hij denkt hierbij aan grootser evenemen ten, zoals de tentoonstellingen in het gemeentehuis en de suggestie van de burgemeester om een evenement te maken van de ..ossewei-traditie", wat bij goed aanpakken een jaarlijks te rugkerende gebeurtenis kan worden. Besloten werd tenslotte toe te treden tot het ANW. Tijdens de rondvraag werd nog vernomen, dat de handboogkampioen schappen voor Zeeland gehouden zul len worden in IJzendijke. Het was reeds half twaalf toen de vergadering door de voorzitter kon worden gesloten. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Seawife. SAS VAN GENT O'ympia 8 uur: Een stad gaat door de hel, 18 j. m. voorbeh. GOES Grand: Jenny, 14 j. MIDDELBURG Electro: De duivels van Cascabel, 18 j. met voorbeh. VLISSINGEN Alhambra: Jenny, 14 j. Luxor: Bij ons op Hawaï, 18 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Victoria en haar huzaar. GOES Grand: Jenny, 14 j. MIDDELBURG Electro: De duivels van Cascabel, 18 j. met voorbeh. VLISSINGEN Alhambra: Jenny, 14 1. Luxor: Bij ons op Hawai, 18 j. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: Esther Costello, 18 j. met enig voorbeh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Sea wife. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een stad gaat door de hel, 18 j. m. voorbeh. HULST Bioscoopgebouw 8 uuri Serenade, 14 j. Maandagmit ziekenhuis, Hulst" won gaat kosten streek rondt te weinig ri Het begrip deelte reeds A. Koopman tot God is van het zie* beurtenis wa| gisteren wer De enormel ving van Hi heerst, was nationale vla re ketting k< ters dundoel tegen de aan noordenwind, gestrekte boi cisweg deed hadden overi De 53-jarig. van Beek (E is maandag zaa-mheden bi Wittouek alda te vallen. Bij ten kwam hij sorbak, die b der fabrieksgc Ogenblikkelijk werk gesteld positie te be dat het slaeh wond was en huis noodzakc stateerde men schedelbasisfr zodat onmiddt kelijk was. Ti; heer van Beek was van de la aan zijn verwo De verslage: uiteraard zeer dat de heer een dertigtal fabriek Witten: ware oorzaak men nog niet i dacht wordt a' duizeling. JYJINISTER goed hun hem trouwen: Hij heeft in van de PvdA neerd tegen paganda varj partijen. Zijnl hiertegen, datf maatregelen, nomen, alleer van zijn part Nu willen we| dat alle propaj tij dan ook, st gehalte is. 1 ook niet het „Stemt katho door de PvdT* heven. We zouden echter aan kij de PvdA bij sterk geprofit» en maatregele binetsbesluiter waarvan de s<| de propagandi haalden. Het r| beeld is wel c ouderdomswet Drees onverbr werd. Hoeveel daar niet uit Bij de verk is er door de schermd met ring, de loons met de belast Nu ondervi keerzijde van dat propagand tijen er dan n< ven, valt toch wonderen, zij alle gevallen t QP de agendd vergadering) dag over een wf men een paar len voor. D maakt zich on; vuldig uitspre! ..onaanvaardba ring. De kring met te stellen van een wetso zo langzamer!^ op een formel en toe ontkom druk, dat het „Men moet nen de grenze mogelijke en water in de het op deze voortdurend t< name bij de 1

de Stem | 1958 | | pagina 2