Westelijke mogendheden bereid tot conferentie van ambassadeurs Zaal voor Hofbal te Brussel Lord Baden Powell Naar compromis legeringskosten Achttal Franse profs verdwenen Geldsom van Djakarta via Rome naar....Padang Dokter O. „bestelde' cyaankali bij neef Leden Hlinka-garde staan terecht Spoetnik II vergaan 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND \de >.lt In het binnenland zonnig Geen beperking van Rusland aldus eis Onderzoek oorzaak ramp M. United Geen Tour, toch Tour Tour was toer voor Aardenburg Britse troepen in Duitsland Geef Uw zenuwen Geef ze Algerijnse aanslag op voetbal Moord op ambassade van Haïti in Washington NEUROTONIC Niet verdovend maar genezend Krupp in Canada Indonesische ambassadeur en twee miljoen Luchtaanval van opstandelingen Ongeregeldheden in Brits garnizoen te Sennelager Iband loudt 98ê JAARGANG No. 22732 OStgare N.V. Uitg. Mij. Neerland». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Poor God, Komngm en Vederlond de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubfcele Poort 7, telefoon 102. (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuv.tiaa DINSDAG 15 APRIL 1958 Abonnementsprijs 7.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor met de keert, dan heb- een maand al p ons dak om Het lijkt mij de nacht op dit idigen Als hij t hier 's nachts al hij wel voor lieuwsgierigheid De tweede Russische kunstmaan is gisteren voor de oostkust van de V.S. neergestort. Gisteren avond maakte Tass bekend, dat Spoetnik II gisterenmorgen in de dichtere luchtlagen van de atmosfeer was gekomen en uit elkaar gevlogen. Delen ervan moesten neergekomen zijn in zuidoostelijke richting over de Kleine Antillen, Brazilië en de Atlantische Oceaan. De bemanning van het Nederlandse tankschip Mitra heeft geseind, dat een vuurbol met een staart van vonken en rook is waargenomen. Bewoners van Barbados een der Kleine Antillen meldden een komeetachtig voorwerp met een vurige staart gezien te heb ben. Kort daarna heeft een Noors weerkundig schip echter gemeld, de kunstmaan duidelijk waargenomen te hebben voor de kust van Noorwegen. In tweeën? Het observatorium van Bonn is van mening, dat Spoetnik II een week ge leden in tweeën is gebroken. De twee stukken waren zondagavond boven West-Duitsland zichtbaar. Het kleinste stuk zou boven de Atlantische Oceaan uit elkaar gevallen kunnen zijn. ter wijl het groter stuk nog korte tijd zijn baan om de aarde zou kunnen be schrijven. Het hoofd van het Moskouse pla netarium was gisteren van mening, dat de Spoetnik II nog twee dagen in de lucht zou blijven, voordat zij zou neerstorten. Zondagavond had men echter het laatste bericht van de Spoetnik ontvangen. TWEE JOURNALISTEN, de Oosten rijker Hans Grimani en de Duitse mevrouw Hildegard Otto, die een bezoek brachten aan de Israëlische Rode-Zeehaven Eilat, zijn sinds zondag verdwenen. Mogelijk hebben zij de Jordaanse grens in het gede militariseerde gebied overschreden. DE BRITSE REGERING heeft een protest van communistisch China te gen haar besluit, om een in Hong kong gelande bommenwerper van na tionalistisch China toe te staan naar Formosa terug te vliegen, verwor pen. IN ALGERIE zijn de laatste twee da gen ruim 200 Algerijnse opstandelin gen in gevechten met Franse veilig heidskrachten gesneuveld of gevan gen genomen. TE FAMAGUSTA op Cyprus is een Britse militair bij de ingang van een biscoop beschoten en ernstig gewond. PRINSES SORAYA. de 25-jarige ex- keizerin van Perzië, is gisteren per boot uit Genua naar New York ver trokken. TE MIERLO is op een onbewaakte overweg een wagen voor veevervoer door een trein gegrepen. De bestuur der van de auto is in het ziekenhuis opgenomen; het paard, dat de wagen vervoerde, werd gedood. Veel mate riële schade. DE BELGISCHE premier van Acker en zijn ministers hebben gisteren een officieel bezoek gebracht aan de Ex po om zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken. Op 17 april gaan de poorten open. DE A.K.U. te Arnhem heeft over 1957 een winst behaald van 17.4 mil joen gulden. In het eerste kwartaal van dit jaar was de winst 3.6 mil joen. Ruim twintig jeugdige Cyprioten zijn in arrest gesteld. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur: In de kustprovincies tijdelijk veel bewolking met hier en daar mot regen of mist. en vrij koud. El ders weinig bewolking, droog weer en ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord oost en noord Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: matige noordoostenwind. Mooi tot be wolkt. Temperatuur zonder grote verandering. Vandaag: zon onder 19.37 uur. Maan onder 16.06 uur. Morgen: zon op 5.43 uur. Maan op 4.34 uur. De Westelijke mogendheden zijn bereid, de volgen de week besprekingen in Moskou op ambassadeurs niveau te beginnen, ter voorbereiding van een topcon ferentie tussen Oost en West, aldus is gisteren te Parijs vernomen, waar de permanente raad van de N.A.V.O.- landen bijeenkwam. De Westelijke mogendheden blijven echter op hun standpunt staan, dat de topconferentie zorgvuldig voorbereid moet worden, of dit nu geschiedt op het vlak van ambassadeurs of op dat van ministers van buiten landse zaken, en dat de confe rentie niet gebonden moet wor den aan enige Russische beper king voor de procedure, aldus genoemde kringen. De Britse. Franse en Amerikaanse antwoorden worden zodanig opgesteld dat zij aan het Russische voorstel te gemoetkomen, maar Moskou tevens niet in twijfel laten, dat het Westen nog steeds volhoudt, dat de kern van de voornaamste vraagstukken in het geding besproken dient te worden en, zoals gememoreerd, niet slechts de kwestie van procedure, aldus de aan gehaalde NAVO-kringen. Naar men meent te weten, zullen de Westelijke antwoorden vermoede-lijle de komende dagen of misschien don derdag verzonden worden. Als de Russen bereid zouden zijn de ambas sadeursconferentie te beginnen zonder hieraan voorwaarden te verbinden, zou deze bijna onmiddellijk kunnen aan vangen, b.v. in het begin van de vol gende week. Een bekend Duits vlieger uit de tweede wereldoorlog, de thans 41- jarige rechter Walter Stimpel, zal het onderzoek leiden naar de oorzaak van het op het vliegveld van Mün- chcn, na een mislukte start, veronge lukken van de ,,Lord Burghley", een ..Elizabethean" van de British European Airweys". In elk geval wordt verwacht, dat de drie Westelijke vertegenwoordigers in Moskou donderdag naar het Kremlin zullen gaan ..om te zien wat de Rus sen van plan zijn", aldus is in NAVO- kringen gezegd. De gemeenteraad van Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gis terenmiddag besloten toch finan ciële medewerking te verlenen aan de Tour de France, die op 27 juni tijdens de etappe Gent-Duinker- ken door het dorp komt. De organisatoren van de Tour hadden de gemeente om deze finan ciële medewerking verzocht. Een desbetreffend voorstel werd door de meerderheid van b. en w. ge steund. Na een heftig debat werd het punt echter door de raad met 6 tegen 4 stemmen rertuorpen. Een pleidooi van burgemeester van Dongen had tot gevolg, dat het voorstel bij de rondvraag opnieuw aan de orde kwam. Nu werd het met 8 tegen 2 toch aangenomen. De inwoners van Aardenburg zul len op 27 juni dus toch hun Tour de France krijgen. Arts O. uit Berkel, verdacht van cyaankalimoord op zijn lot genoot A. L. in de strafgevan genis te Leeuwarden, heeft dit zware vergif onder de ogen van drie cipiers kort voor Kerstmis 1957 „besteld" hij zijn 33-jarige Belgische neef, de fotograaf Roger Vander hagen te Gent. Bij zijn enige bezoek aan de arts in de gevangenis de Belg zag zijn neef Johan er voor de eerste maal fluis terde O. hem toe: „Ik zit hier onschul dig en je kunt me geloven. Stuur een reageerbuisje met cyaankali naar dit adres". De Belgische fotograaf maak te een notitie op een blauw velletje papier, dat thans in het dossier van de Leeuwardense officier van justitie ligt. Enkele dagen later het was begin januari reisde hij van Gent naar Sas van Gent in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar hij een reageer buisje vol vergif naar het postkantoor bracht. Toen Leeuwarder politieman nen hem in de eerst helft van febru ari onverwacht een bezoek brachten hoorde hij voor het eerst, dat de ge vangene A. L. na het inslikken van zijn cyaankali was gestorven. „Het was een volkomen verrassing voor mij", vertelde hij aan een verslaggever van „Het Parool". Het bezoek aan de gevangenis was blijkens het relaas in hetzelfde blad voorbereid door een briefwisseling. In een van die brieven schreef dr. O.: „Ik heb cyaankali nodig om proeven te laten doen, want ik wil mijn on schuld bewijzen". Hij nodigde zijn neef uit op zijn kosten naar hem toe te komen om de zaak te bespreken. In de gevangenis heeft dr. O. op het bezoekuur drie uur met zijn neef ge praat. Wat hij precies met die cyaan kali. waar hij toen nog eens om vroeE. wilde doen hegreep ik niet. aldus de heer Vandorhagen. Gezien rijn situa tie wilde ik er ook niet naar vragen. Ik kreeg een heel goede indruk van hem en kon mij niet voorstellen, dat hij zijn vrouw zou hebben doodge maakt. Nu echter denkt hij er anders over: ..Wij vinden het erg onaardig van Jo han dat hij ons zoveel narigheid heeft bezorgd en dat wij nu niet meer in zijn onschuld geloven. Daar heeft hij hét zelf naar gemaakt". Op het Hofbal te Brussel het eerste sedert 1934 dat koning Boude wijn der Belgen aanstaande zaterdag geeft ter gelegenheid van de opening van de „Expo", zullen zesduizend gasten verschijnen onder wie de Nederlandse prinsessen Bea trix en Irene. De foto geeft een beeld van de paleiszaal waar 't Hofbal zal worden gehouden. Besprekingen in de NAVO hebben geleid tot het vinden van „een mogelijke basis voor overeenstemming" in het West- duits-Britse geschil over de le geringskosten van Britse strijd krachten in Duitsland, aldus een gisterenavond te Parijs gepubli ceerd communiqué van de NAVO. Het plan moet nog worden uitge- (Advertentie) werkt en zal binnenkort worden in gediend bij de NAVO-raad. De besprekingen zijn gevoerd in een ..bijzondere beperkte groep van de NAVO". Naar verluidde, maakten in hoofdzaak Duitsers en Engelsen deel van deze groep uit, waarin de secre- taris-generaal van de NAVO, Spaak, als bemiddelaar is opgetreden, i Volgens onofficiële berichten te Pa- rijs zal de voorgestelde oplossing waarschijnlijk op drie elementen be rusten. In de eerste plaats zou Duitsland waarschijnlijk in de komende drie jaar jaarlijks 100 tot 150 miljoen gulden aan Groot-Brittannië betalen. Groot- Brittannië zou daarentegen zijn strijd krachten in Duitsland mogen beper ken tot iets minder dan 50.000 man. Verder zal West-Duitsland, aldus deze berienten, voortijdig zekere na oorlogse schulden aflossen. Er is een bedrag genoemd van 450 miljoen gul den. Tenslotte zal de Bondsrepubliek meer geld er is gesproken over 1 miljard gulden storten op haar rekening te Londen voor de aankoop van wapens. Acht Franse beroepsvoetbal- lers, allen geboren in Noord. Afrika en spelend voor eer. ste-divisieelubs, rijn spoor, loos verdwenen. Dit werd gisterenavond te Parijs mee gedeeld. Men neemt aan dat het Al. gerijnse Nationale Bevrij. dingsfront hier de hand in heeft. Van het team van Monaco, runner- op in de eerste divisie, zijn vier spe lers verdwenen. Ook de vrouw en twee kinderen van een van hen ble ken maandag niet meer in het hotel te Nice, waar zij logeerden, te zijn. Drie spelers van Bordeaux worden vermist en ook Rachid Megloufi, een Franse internationaal die te St.-Etien- ne werd verpleegd, is spoorloos. Bestuursleden van Reims meldden, dat een van de spelers van deze club naar alle waarschijnlijkheid de stad heeft verlaten. Van de 43 Noordafri- kaanse spelers, die voor Franse eer- ste-divisieclubs uitkomen zijn er 28 ■geboren in Algarije en enkelen zijn van Algerijnse origine. De vermiste spelers zijn allen Algerijnen. Naar verluidt zouden twee van de vermiste spelers door enkele perso- nx gisterenavond in Tunis zijn her kend. Tegeover de politie verklaarden familieleden van de Algerijnse voet- balelrs later, dat de spelers zijn ver. trokken na bedreigingen van het Al gerijnse Nationale Bevrijdingsfront. De eerste melding dat voetballer» waren verdwenen kwamen uit Nice. Monaco, nummer twee op de ranglijst van de eerste divisie, speelde hier zondag een wedstrijd tegen Angerg. Gisteren werd bemerkt, dat interna tionaal Ben Tiffour, Boubekour en Bekloufi. allen Algerijnen niet meer bij het gezelschap waren. Ook Angers miste een speler, t.w. Zitou- ni. die in aanmerking komt voor ver kiezing in het Franse elftal. De ambassaderaad van de ambas sade van Haiti te Washington. S. De- viex. is gisteren in de ambassade dood geschoten. Volgens Amerikaanse persberichten is André Toussaint. eerste secretaris van de ambassade, de dader. Een func tionaris van de ambassade had gezegd» dat de ambassaderaad pas een brief had ontvangen, waarin het ontslag van Toussaint werd gelast. Roger Drey- fuss. een ambassadesecretaris, zei, bij net binnengaan van het kantoor van Devieux, Toussaint gezien te hebben met een revolver in zijn hand kort nadat hij met schieten was begonnen. Dreyfuss zei te menen, dat Devieux twee of drie kogels in de borst had gekregen. Hij stond te ver van Tous saint af om te kunnen ingrijpen. Deze foto toont de beeldhouwer Donald Potter uit Blandford in het Engelse graafschap Dorset met de anderhalf maal levens grote buste van Lord Baden Powell, de stichter van de pad vinderij, welke Potter vervaar digde uit graniet. De beeldhou wer maakte het beeld in op dracht van de padvinders van de Dominicaanse republiek, die het zullen plaatsen bij 't hoofd kwartier van de padvinderij in de hoofdstad van dit land, Ciu- dad Trujillo. Het zal het eerste standbeeld van Lord Baden Powell zijn, dat ooit in het openbaar werd opgesteld. Pot- ter, die een kleinzoon va.n Lord Baden Powell, Robert, model heeft laten zitten, was e vriend van de leider, die januari 1941 is overleden. Net wetenschappelijk verantwoord preparaat vaar deze tl|d. VINOBASB N.V. AMSTMDAM. Het plan van Krupp inzake de ont ginning van ijzerertsrese.rves aan de westkust van de Ungavabaai in Que bec is op twee hinderpalen gestuit. In de eerste plaats is de verscheping van het erts naar Europa een inge- t wikkelde zaak, die nadere studie ver- I eist en verder kunnen de fabrieken van Krupp niet al het beschikbare erts verwerken, zodat het plan al leen uitgevoerd zal kunnen worden, indien andere Europese staalfabrie- I ken deelnemen. A. Krupp verklaarde dit tijdens een j bezoek aan Canada in een perscon ferentie. Een woordvoerder heeft gis teren te Genève, namens Soe- tan Mohamad Rasjid, medege deeld, dat de voormalige Indo nesische ambassadeur te Rome aan de tegenregering in Mid- den-Sumatra ongeveer 2 mil- lioen heef) doen toekomen. Dit bedrag had de centrale regering naar Italië doen overmaken ter financiëring van de vaart naar Er zijn gisteren in de Slo waakse stad Bratislava vijf den Slowaken voor de recht- oank geleid, die worden be- chuldigd van deelneming aan wreedheden in de laatste ja ren van de oorlog. Veertien van hen waren leden van de voormalig» Hlinkagarde. een fas cistische organisatie van Slowaken. Deze veertien verdachten zouden hebben deelgenomen aan massa moord op bijna 400 mensen in het gebied van Zilina. Onder hun slacht offers wa:en Russische en Tsjecho- slowaakse partizanen, „democratisch gezinde personen" (aanhangers van de communistische partij) en enkele Amerikaanse, Britse, Canadese en Franse krijgsgevangenen. De vijftiende verdachte is een rooms-kaïholieke geestelijke, pas toor Hedera, die ais kapelaan bij de Hiinka-garde de leden van deze or ganisatie zou hebben aangezet tot hun misdaden. Hij zou hebben ge zegd, dat „God degenen vergeeft, die de vijanden van de Kerk doden". Tot aan zijn arrestatie was Hedera pastoor in de omgeving van Bratis lava. De openbare behandeling wordt met veel publiciteit gehouden. In de rechtzaal, waar televisiecamera's stonden opgesteld, waren afgevaar digden van de communistische par tij, het personeel van fabrieken en de strijdkrachten. Voor de pers is een vertalingsstel sel aangebracht, waardoor het ge sprokene onmiddellijk in vier talen, waaronder Engels, wordt vertaald. Het Tsiechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken had Weste lijke journalisten uitgenodigd de te rechtzitting bij te wonen. Indonesië van twee oorlogssche pen, die zij in Italië heeft ge kocht. De woordvoerder deelde mede, dat Rasjid de Indonesische regering op de hoogte heeft gesteld van zijn daad. Het geld, aldus de woordvoerder, blijft het eigendom van de Indonesi sche regering, in afwachting van een oplossing van het conflict. Het maak te geen deel uit van de fondsen van de ambassade, daar het dooV Dja karta was overgemaakt voor een speciaal doel. De woordvoerder deelde nog mede. dat drie andere leden van de ambas sadestaf te Rome zich hadden aange sloten bij de tegenregering. Aboe Hanifah, de nieuwe Indonesi sche ambassadeur in Italië, is giste ren uit Djakarta naar Rome vertrok ken. Hij wordt vergezeld door twee Indonesische leden van de diploma tieke staf, die evens te Rome zijn be noemd. De vliegbasis Mandai, nabij Ma kassar, is door een niet geïdentifi ceerd twee-motorig vliegtuig aange vallen. Dit was de eerste maal. dat opstan delingen een luchtaanval hebben uit gevoerd. Volgens Djakarta zou het toestel deel uitmaken van de opstan dige strijdmacht van Noord-Celebes, die onder leiding staat van kolonel Ventje Sumual. In Djakarta is men van mening, dat als er geen onverwachte dingen ge beuren. voor zondag 20 april alle op standelingen uit Tapanoeli zullen zijn verdreven en dat dan het leger van de centrale regering de toestand ge heel in de hand zal hebben. De strijdkrachten van de centrale regering hebben Kamang. een plaats gelegen tussen Loeboek Djarnbi en Kilirandjao, ongeveer 150 km ten oos ten van Padang, bezet. Een Britse militaire woordvoerder in Bonn heeft verklaard, dat als ge volg van ongeregeldheden die ontston den onder Britse troepen, die ta Sennelager zijn gelegerd, een mili tair dodelijk werd gewond, twee mi litairen ernstig ziek zijn geworden en drie anderen eveneens gewond wer den. De zaak wordt onderzocht en vier militairen bevinden zich in ar rest.

de Stem | 1958 | | pagina 1