Nieuw priesterkoor voor de kathedraal Verpleeginrichting „Ter Poorte" te Koudekerke eind mei geopend Beschouwing over het isolement van Schouwen en Overflakkee bij he proef Dubbele moord in België Zeshonderd doden in Cuba? Nieuwe veerfuik te Vlissingen Interessant artikel van drs. Verburg, directeur van ETI Concentratie lig van ie EUWS DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 APRIL 1958 Probleem lichte geesteszieken opgelost Jongen vergiftigde zijn ouders Garry Davis naa V.S. terug AANBESTEDINGEN LIKDOORNS WONDEROLIE De zorg voor de geestelijk gestoorden en met name voor de licht geestelijk gestoorden vormt nog steeds een bijzonder groot probleem. Een probleem, waarmee de Stichting Rust en Verpleeg huizen „Midden Zeeland" zich intensief heeft bezig gehouden, waarna men tot de conclusie kwam, dat Zeeland dringend behoef te had aan een voor dit doel verantwoorde verpleeg-inrichting. De conclusie werd omgezet in een bouwplan en op dit ogen blik is dit bouwplan grotendeels gerealiseerd. Achter de ver pleeginrichting voor langdurige zieken „Der Boede" te Koude- kerke werd in augustus 1956 begonnen met de bouw van een Ver pleeghuis voor licht geestelijk gestoorden. Het kreeg de naam van „Ter Poorte". Eind mei zal het laatste der pavil joens, die voor de patiënten bestemd zijn, gereed komen doch reeds nu werd een gedeelte van het complex in gebruik genomen voor deze ver pleging. Omdat er een schreeuwende behoefte aan bestond en niet gewacht kon worden op het gereed komen van het volledige complex, wat eind sep tember het geval zal zijn. Drie paviljoens Drie paviljoens, aaneengesloten in een halve cirkelvorm rond een grote vijver, staan straks ter beschikking van de verpleging der licht geestelijk gestoorden. Het Oostpaviljoen, dat de naam van onze derde prinses draagt: .Margriet-Paviljoen", werd reeds in januari in gebruik genomen. Zes gro te slaapzalen en 6 separeerkamers staan ter beschikking van de patiën ten, die hier verpleegd worden. Twee grote woonkamers bestemd voor dag verblijven dagen er zorg voor dat de patiënten zich thuis voelen, waartoe ook de kleurrijke en warm aandoende omgeving het hare bijdraagt. Het Margriet-Paviljoen heeft een lengte van ruim 93.5 meter en het West- paviljoen, dat dezelfde indeling heeft doch dan in spiegelbeeld, is even lang. Dit paviljoen kreeg de naam van onze vierde prinses „Marijke- Paviljoen". Tussen deze beide pavil joens in ligt het hoofdpaviljoen, met een lengte van 105 meter en hoofd zakelijk bestemd voor bedpatiënten. Het hoofdpaviljoen kreeg de naam ,,Wilhelmina-Pavüjoen". In deze drie paviljoens kunnen een kleine honderd licht geestelijk gestoorden worden opgenomen, wat voorlopig voor Zee land voldoende wordt geacht. Mogelijk wordt volgende week het Maryke-Paviljoen in gebruik geno men, dat slechts enkele dagen te voren geheel gereed komt. Eind Mei komt het ,,Wilhelmina-Paviljoen" ge reed en ook bij dit paviljoen voor de bedpatiënten zal geen dag te lang worden gewacht met het in gebruik nemen. Zusterhuis In de onmiddellijke omgeving van het Marijke-Paviljoen is men thans bezig met de bouw van het zuster huis, dat in tegenstelling met de pa viljoens geen laagbouw zal zijn, doch één verdieping krijgt. Zesenzeventig zusters zullen hier hun aparte kamers vinden, recreatiezalen en wat dies meer zij. De hoofdtoegang tot dit zusterhuis wordt geflankeerd door vier zusterflats laagbouw die ieder een keuken, slaapkamer, woon kamer en toiletruimte bevatten. Eind september komt dit complex dat thans zover gevorderd is, dat de kozijnen gesteld staan gereed. ,,Ter Poorte" beslaat een totale oppervlakte van 5 hectare, doch slechts 4500 m2 hiervan is be bouwd met de paviljoens en het zusterhuis. De rest werd bestemd voor recreatie-terrein: een fraaie Hoofdpaviljoen Wilhelmina- paviljoen" - keuken en Marijke- paviljoen in aanbouw. Ook deze paviljoens worden spoedig door verpleegden betrokken. vijver, bebossing en beplanting, een omgeving, die niet anders dan weldadig kan werken op deze verpleegden. De wegenaanleg door het terrein is gedeeltelijk voltooid, doch komt even eens eind van deze zomer gereed. De paviljoens worden voorzien van centrale verwarming en uitgerust met alle comfort, die de huidige tijd ons schaft. Uniek is het alarmsysteem in de drie paviljoens, waardoor de zusters in tijd van nood onmiddellijk groot alarm kunnen slaan, zonder al te veel bewegingen te moeten uit voeren. Een centrale keuken naast het hoofdgebouw op de modernste wijze uitgevoerd, verzorgt straks niet alleen de voeding voor ,,Ter Poorte" doch ook voor het enkele honderden meters verder gelegen verpleeghuis voor langdurige zieken ,,Der Boede". Architect Rothuysendie deze bouw ontwierp, kristalliseerde de verzorgingsgedachte van het stich tingsbestuur in dit bijzonder fraaie en uiterst doelmatige bouwwerk. Een bouwwerk dat niet dient om de geestelijk gestoorden „op te sluitendoch om hun ziekte te bestrijden met alle middelen waar over wij thans beschikken. Een ge bouw, waar hen rust, licht, warmte en blijheid niet wordt onthouden, maar in massa wordt toegediend. linnen, m- van de wijze If als een 1 onmiddel- te spelen nooien. In hecht ver- Holland, ^pelers zijn ermijn als j Eindhoven ren de in- Lpioenschap pengen tot lepalen da- lini, zal te |ngstoernooi op bases de KNBB fiemen. Dit pren en zal ^n 47-2 en laan worden Ite geven en Ivitatie-toer- |evraagd en iB. mogen de p i nationaal I (de tegen- en de reis- een. lin het geval lato, McKes- Vers gezegd, Ivan de jury eertienjarige |/al wel voor nta Monica her haartoe- ting, die op |un verleent nd- en zee- S. en hun voor zover oende mate rheidswege. Actie Lang- 1 komt een inuten met amma, ge- Iproken door tiesten. De 3,25. De verkoop is plaat is een 18 vragen, ;n verhaaltje 15 september ren insturen waarvan de .Berlingske icht, dat de :atastrofaal" werden hun proeven te zou een toe- ctieve neer- jk niveau in nzende lan- iben gehad. State Depart- theid van dit tigen. i gisteren ech- it er gegevens steunen, leze Russische lactieve neer- tt in Skandi- ipan en delen. die voorzitter pan de senaat ties is. voegde ;en het vorige China een on- ilfing hebben legen kiloton. De 18-jarige Sylvain Cornells, vier de zoon uit een landbouwersgezin van acht kinderen te Wiekenvorst in het arrondissement Mechelen, beroofde zijn ouder van het leven omdat hij de laatste tijd wegens slecht gedrag, talrijke berispingen en straffen op liep. De jeugdige oudermoordenaar had verder het misdadig plan ook zijn jon gere zuster en twee jongere broertjes te doden door een zwaar vergif te roeren in de pap die voor het slapen gaan door het gehele gezin gewoonlijk werd gegeten. De moeder, die merkte dat er iets mis was met de pap, had gelegenheid de kinderen nog tijdig te waarschu wen alvorens ze door hevige kram pen gekweld ineenzeeg: Ook de va der had helaas reeds van de pap ge geten en stierf. De moordenaar heeft bekend. Kort na de aanval op het heilig dom ontplofte er in de omgeving in een munitieopslagplaats 22.500 kg dy namiet, waardoor schade aan he* heiligdom werd aangericht. In Havanna zelf is het rustig. De „wereldburger nr. 1", Gai Davis, heeft zich gisterenmiddag Napels ingescheept op het Amer gaanse passagiersschip „Constit tion", waarmee hij naar zijn lar van herkomst, de Verenigde State terugkeert. Davis, die verscheidene weken 1 Napels en op Capri heeft doorgi bracht, is van oordeel, dat hij vo doende publiciteit heeft gegeven aa zijn zending voor afschaffing van c landsgrenzen. Als enig identiteitsbewijs beschi' hij over een reisdocument, dat h van de Italiaanse regering heeft gr kregen en waarin wordt gezegd, dr hij de zoon van een Amerikaar staatsburger is. Hij heeft nog steeds de Amei kaanse nationaliteit niet terug, waa van hij indertijd afstand heeft gc daan. Zijn voornemen is na aankomst i de Verenigde Staten zijn loopbaan al toneelspeler voort te zetten, die h tien jaar geleden heeft afgebroken. (Advertentie! Gestaag vordert het werk aan de nieuwe veerfuik te Vlissingen, die evenals de veerfuik te Bres- kens nog dit jaar in gebruik zal worden genomen ten behoeve van de nieuwe veerboot. Deze zgn. hon derd-meter-boot maakt in mei zijn technische proefvaart. De onderbouw van de nieuwe veer fuik te Vlissingen is, zoals de foto laat zien, reeds grotendeels ge reed en dit deel van het werk zal in mei worden opgeleverd. Dan komt het tweede en laatste deel in uitvoeringhet plaatsen van de elektrische installatie en het aan brengen van de rijbrug tussen de twee slanke betonnen torens. Bokken en zolderschuiten, die nu nog gebruikt moeten ivorden voor de uitvoering der werkzaamheden zullen dan plaats maken voor de grote veerboot. Zodat de zwakke schakel in het Zeeuwse verkeers- net de veerdiensten iets ver beterd wordt. sen het tijdstip van haar gereed komen in 1961 of 1962 en het moment dat deze brug in de inter nationale Beneluxweg zal zijn opge nomen (1968). Het eiland Goeree-Overflakkee wil zich dan jaarlijks het offer van het dubbele der hier bovengenoemde veergelden dus 2 miljoen gulden getroosten. Men rekent daarbij op een verdubbeling van het verkeer, dat dan de veergelden in de vorm van een tol zal betalen. Een telling op de bruggen bij Spijkenisse en Baren- drecht heeft geleerd, dat het vracht autoverkeer in en uit de Hoekse Waard tien maal zo belangrijk is als dat van en naar Flakkee, terwijl deze gebieden overigens gelijkwaardig zijn; voor personenauto's geldt de verhouding 5 op 1. De vervoerschep- pende waarde van de behandelde ver binding zal dus duidelijk zijn. „Zou men voor Schouwen-Duive- land dezelfde gedachte toepassen, dan mag men de totale tol jaarlijks op 2,63 miljoen gulden stellen of ge kapitaliseerd ongeveer 45 milj. gld., een bedrag, dat overeenkomt met de investeringskosten voor de brug. Bovendien zal (na 1961) de veerver- binding tussen Midden-Zeeland en Schouwen-Duiveland na het tot stand komen van het Drie-eilanden plan zodanig worden verbeterd, dat de verkeersaandrang uit en in de richting van Rotterdam via de vaste eilandenverbinding, zeker des zomers, zeer zal worden vergroot. Alle argumenten pleiten dus voor een zo snel mogelijke uitvoering van het gewraakte brugproject, waarvan „de streek" de prioriteit heeft omhoog- gebracht door de bereidheid tot tol- betaling. Het is te betreuren dat ook in deze materie de bestedingsbeperking zo ruw ingrijpt. Het wordt hoog tijd dat de investeringspolitiek van de Over heid nu en in de toekomst onder worpen wordt aan duidelijke rende mentsnormen. Het streven naar eco nomisch en ruimtelijk-economisch evenwicht zal daardoor een duide lijke richtlijn verkrijgen. GEMEENTEWERK TE DINTELOORD Te Dinteloord is aanbesteed: a. het houwen van een pompinstal- latie; b. afvoerkanalen naar Volke rak; c. rioleringen in de straten van het westelijk deel van de gemeente. Er waren elf inschrijvingen als volgt: C. Verwater, Breda f 444.000. Fa. Stouten, Brouwershaven 443.000. De Oude en de Jonge. Zierikzee 437.000. De Oude, Biervliet 435.000. Kostermans en zoon, Wijk bij Duur stede 425.000. M. G. Hillen en Rozen, Amsterdam 424.500. N.V. Splunders, Ridderkerk 421.600. Koster en Visser, Waddinxveen 419200. Herbert. De Bilt 418.000. v. d. Veeken, Made 410.000 Bolfbroek Aanneming, Bloemendaal 409.000. Gemeentelijke raming 451.000, verwijderd met Weg met onhandige lik- doornringen en gevaar lij ke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXA- CORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplek- ken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart "J veel ellende. Een sinds jaren gekoesterde wens van de pastoor van de kathedrale kerk te Breda, ple baan W- van der Maden, gaat vaste vorm aan nemen: binnen afzienbare tijd zal het priester koor dusdanig worden veranderd en vernieuwd, dat het middelpunt van deze kerk meer in over eenstemming is met de bestemming, die het uit eindelijk heeft. Tenslotte is het priesterkoor in de hoofdkerk van het bisdom Breda niet alleen in gebruik als plaats, waar het H. Misoffer wordt opgedragen, maar bovendien vindt men op dit priesterkoor de zetel van de bisschop van Breda. Het architectenbureau Siebers en Van Dael te Breda heeft thans een plan ontworpen, dat recht doet wedervaren aan de beide functies die dit deel der kathedraal bij de eredienst inneemt. WHAT YOU CALL - tv,... Te Havanna is vernomen dat de mislukte poging der Cubaanse rebel len om een algemene staking in het land te organiseren, aan zeshonderd personen het leven heeft gekost. De Cubaanse regering heeft een bedrag van honderdduizend dollar uitgeloofd voor een gevangenneming van de opstandelingenleider Fidel Castro. De opstandelingen hebben getracht het heiligdom van de Maagd der Barmhartigheid bij El Cobre op 30 km van Santiago de Cuba de be schermheilige van Cuba te over meesteren, maar werden teruggedre ven. In de ,,Econ.-statistische berichten" heeft drs. M. Verburg, directeur van het Zeeuwse ,,Eti" enige ruimtelijk-economische beschouwingen gewijd aan het isolement van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. In de aanhef van zyn artikel brengt drs. Verburg naar voren hoe het verkeers- isolement van deze eilanden hun ontwikkeling remde, zodat er ten opzichte De economische groei ging er vol komen aan voorbij. Ook de betekenis welke de spoorwegen kregen voor hoogwaardige massa-goederen en eindprodukten van middelbare om vang liepen zij mis. Dit leidde tot industriële concentratie vooral in de steden en tot het leeglopen van de ongunstig gelegen gebieden. Vaste verbindingen Een hele serie nadelen somt de schrijver verder op en zegt dan, dat het mogelijk is om op één punt een indruk te krijgen van de economische betekenis, die de aanleg van vaste verbindingen voor de eiland-economie zal betekenen. ,,Met betrekking n.l. tot het auto verkeer van en naar de eilanden Een deel van het Margriet paviljoen,*reeds bezet door patiënten, fraai gelegen achter een grote vijver. beschikken wij, voor zover van be lang voor onze probleemstelling, slechts over de gegevens van de twee belangrijkste veren Middelharnis-Hel- levoetsluis en Zijpe-Anna Jacobapol- der. Bij een vaste verbinding van Schouwen via Flakkee naar Rotter dam en omgeving is alleen de relatie met dit laatste gebied van belang. Het eerste veer bedient hetzelfde ge bied als de in aanmerking komende brugverbinding over het Haringvliet. De dam bij Bruinisse die in het kader der Deltawerken in 1964 gereed zal zijn vervangt het veer bij Zijpe slechts in zover dit dezelfde wind streken bedient; alleen het gebied bezuiden de Maas behoort hier niet toe. Wij mogen aannemen dat 75 pet. van het verkeer dat thans wordt afgewikkeld via het veer van Zijpe naar Anna Jwcobapolder in de toe komst van deze dam gebruik zal maken, hetgeen neerkomt op rond 150.000 auto's (waaronder 105.000 personen- en 41.000 zware vracht auto's) en 16.000 motorrijwielen e.d. ontstond. Voor Goeree-Overflakkee worden Het plan brengt het priesterkoor een heel eind verder de kerk in en wel tot halverwege de koepeltoren. Hier zal het altaar worden geplaatst, dat een eenvoudig tafelmodel zal zijn. Op de plaats, waar thans het hoog altaar staat, zal in de nabije toekomst de bisschopszetel verrijzen. Deze zetel, die door een hoog wandkleed erachter, zal worden geaccentueerd, wordt op dezelfde hoogte gebracht als thans het hoogaltaar. Dit wil zeggen, dat de troon van de bisschop drie treden ho ger dan de omgeving zal komen te staan. De Kanunniken-banken zullen naar dit gedeelte van het priesterkoor worden overgebracht, zij zijn op de tekening aangegeven met het cijfer 2; de bisschopstroon met 1. Het vergroten van het priesterkoor (3), houdt tevens in, dat de vloer van het tegenwoordige priesterkoor op hetzelfde niveau doorgetrokken wordt tot onder de koepeltoren. Daardoor ontstaat een enorm priesterkoor, dat dus hoger dan zijn omgeving ligt, wat voor de gelovigen o.m. dit voordeel oplevert, dat men zeker is van een onbelemmerde doorkijk. Dit laatste is vooral belangrijk bij grootse plech tigheden. Aan weerszijden van het koor zijn drie treden aangebracht. De ruimte voor aan het priesterkoor zal worden benut voor het altaar, dat één trede omhoog wordt gebracht. Het altaar is op de tekening aangegeven met het cijfer 5. Ter oriëntatie plaats ten wij een vier in de pilaar, waar thans de preekstoel is te vinden. Deze preekstoel wordt bij de nieuwe situatie verplaatst naar het cijfer 6. Daar wordt een ambo gebouwd, die wat hoger komt te liggen om de plaats, van waaraf het woord Gods verkon digd wordt, waardig te doen uitko men. Rondom dit gedeelte worden de communiebanken aangebracht, die zijn aangegeven met het cijfer 7. In de rechter-zijkapel komt het sa cramentsaltaar, waar dus ook de kluis, de bespaarde veergelden voor 107.000 auto's op 1 miljoen gulden gesteld. De afstandverkorting is te verwaar lozen daar de kortere afstanden via de Hoekse Waard ongeveer gecom penseerd worden door de langere tra jecten die op Goeree-Overflakkee moeten worden afgelegd naar Oolt- gensplaat. De opheffing van het tijd verlies op het veer beloopt 70.000 uren die worden berekend tegen 6.per uur aan bedrijfs- en personeelkosten, hetgeen een totaalbedrag van 420.000 oplevert. De verliezen ontstaan door de wachttijden worden door de Ka mer van Koophandel voor Dordrecht gesteld op 3 miljoen gulden. Voor Schouwen-Duiveland bedragen de bespaarde veergelden 315.000. Het voordeel van afstandsbesparing (25 km) is 900.000 en dat der tijd winst 675.000. van Nederland een grote achterstand Voor Goeree-Overflakkee komt men dan tot een bedrag van 1.890 en voor Goeree op 4.420.000 of samen 6.310.000". Gesneuvelde brug Aanvankelijk lag het in de bedoe ling van de ministers op de rijks- begroting-1958 een post op te nemen voor een brug over het Haringvliet tussen Flakkee en de Hoekse Waard. Deze is echter gesneuveld onder de guillotine van de bestedingsbeper king. Teneinde het doel op andere wjjze te bereiken heeft de K. van K. voor Dordrecht voorgesteld een particulier bedrijf via een concessie de bouw en exploitatie van een brug ter hand te doen nemen. Het ligt in de bedoeling een tol te heffen gedurende een aantal jaren dat deze brug slechts een regio nale betekenis zal hebben, dat is tus- die thans op het hoogaltaar staat, zal worden geplaatst. In deze kapel wordt reeds sinds geruime tijd in de week de H. Mis gelezen. De nieuwe situatie biedt van drie zijden een prachtig zicht op het pries terkoor. Grootse plechtigheden (we denken b.v. aan de wijding van nieuwe priesters, een pontificale hoogmis, etc.) zullen daardoor meer reliëf ver krijgen. De wanden van het priester koor zullen voorlopig in een fijne tint wit worden geschilderd. De plannen zijn goedgekeurd door mgr. Jos. Baeten en plebaan Van der Maden hoopt zeer spoedig te kunnen beginnen met het realiseren van wat thans op papier gezet gaat worden. En daarbij trekt hij een ietwat zorge lijk gezicht. „Dit gaat handenvol geld kosten", geeft hjj te kennen. Voor wie die zorgenrimpels mee wil helpen glad strijken, hierbij het gironummer van de pastoor van de kathedrale kerk: 140.600.

de Stem | 1958 | | pagina 7