Frankrijk gaat praten met Tunesië Spoedig aanval op Padang Penalty - De Munck - 7-2 voor Oranje Branden in De Bilt en Nieuw-Dordrecht Voettocht Den Bosch werd succes Nationale Vergadering van paasreces teruggeroepen DAGBLAD VOOR Sterke druk van V.S. Vele arrestaties in Kenia Veeb/ess Oplichting voor zeker f. 50,000,- Ontploffing in Arnhem Chauffeur overvallen, daders gegrepen altijd even lekker In Leersum man levend verbrand Hoge eregasten Tijdelijk meer bewolking en gee, wc trekkers Geen winnaar in Stem-toto 98e JAARGANG No. 22731 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Komnffin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaamderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56 MAANDAG 14 APRId *--3 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Het Franse kabinet-Gaillard heeft besloten met Tu nesië te gaan onderhandelen. De ministerraad heeft, na een vergadering van tien en een half uur< zaterdag in beginsel een beslissing genomen, die hij aan de volksvertegenwoordiging wil voorleggen. Daartoe wordt de Nationale Vergadering, die normaal eerst 29 dezer weer bijeen zou komen, van paasreces teruggeroepen voor een speciale vergadering, die morgen gehouden wordt. Vrijdag was door Murphy, die na mens de Amerikaanse regering goe de diensten aanbiedt in het geschil tussen Frankrijk en Tunesië, een per soonlijk sehryven van Eisenhower aan Gaillard overhandigd. In dit schrijven heeft de president van de V.S. in algemene bewoordin gen het belang van goede diensten beklemtoond en daarbij de hoop uit gesproken, dat de missie van Mur- HET PARTIJBESTUUR van de K.V. P. heeft besloten in het kader van de voorbereidingen van het program ma 1960 een commissie te benoemen ter voorlichting van de programcom missie, die tot taak zal hebben an dere concrete suggesties te doen m. b.t. de mogelijkheden voor bezitsvor ming. De Partijraad komt op 26 april te Utrecht bijeen. BIJ EEN VECHTPARTIJ voor een cafetaria op de Mauritskade te Am sterdam is een politieagent gewond geraakt. Met een hersenschudding en een gebroken jukbeen is hij naar het ziekenhuis overgebracht. EEN LANDBOUWER te Heenvliet kwam bij het eggen van zijn land onder de tractor terecht. Hij werd op slag gedood. DE STAATSSECRETARIS van So ciale Zaken heeft in een circulaire de gemeentebesturen opgewekt bij zondere aandacht te blijven geven aan de sociale voorzieningen voor de moeilijkst plaatsbaren. EEN DRIEJARIG jongetje te Apel doorn is, terwijl de moeder in de slaapkamer bezig was. op een aan grenzend plat dak geklommen. Hij viel van een hoogte van vier meter in de tuin. Ogenschijnlijk mankeert hij niets, doch hij is ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. DE STICHTING Centraal Comité voor kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van ge- repatrieerden zal haar werk t.b.v. de gerepatrieerden voortzetten onder gironummer 850. lard beschouwt men als een sterke aanwijzing voor de druk, die door de Amerikaanse regering is uitgeoefend. Toezicht op het Tunesisch-Algerijnse grensgebied zal nu gescheiden ge houden worden van de besprekingen over de andere Frans-Tunesische pro blemen, zoals de status van de ma rine-haven Bizerta, de onder Frans toezicht staande vliegvelden in Tu nesië, de bescherming van de Fran se burgers in dat land en het, op last van dc Tunesische regering, sluiten van vijf Franse consulaten. Veiligheidsstrijdkrachten in Kenia hebben in twee dagen tijds 153 leden van de Kikoejoe-stam in hechtenis genomen. De arrestanten worden er van verdacht een leidende rol te spelen in de sedert januari van dit jaar verboden organisatie Kiama Kia Moeingi. In totaal zijn nu 250 leden van de K.K.M. gearresteerd. Volgens een regeringswoordvoerder heeft een onderzoek aangetoond, dat de K.K. M. in cellen is verdeeld en haar oorsprong heeft gevonden in kringen van de passieve vleugel van de vroe gere Mau Mau. (Advertentie) piiiuiiiu; phy en de Brit Beeley succes zou hebben, aldus wordt in diplomatieke kringen vernomen. Mur phy.Beeley als basis Na de marathon-kabinetsvergade ring is besloten de resultaten van de goede-dienstenverlening van Murphy en Beeley als basis te aanvaarden voor besprekingen met de Tunesische regering. Het kabinet nam die beslissing met algemene stemmen. Kernpunt van die bespreking was: ..Moet de Franse regering 'n klacht indienen bij de Veiligheidsraad over het optreden van de Tunesische re gering, die haar neutraliteit schendt door hulp te verlenen aan de opstan dige Algerijnen, of is het gewenster een verzoenender houding aan te ne men Men schijnt tot dit laatste ge negen te zijn. De steun der conser vatieve ministers voor dit meer ver zoeningsgezinde standpunt van Gail- De Amsterdamse politie heeft twee personen gearresteerd ,die er van worden verdacht gedu rende enkele jaren oplichtingen te hebben gepleegd ten bedrage van ten minste 50.000. Na een onderzoek van enkele maan den was er voldoende aanleiding om de 65-jarige Amsterdammer G. V. aan te houden, die als directeur van een verkoopkantoor bemiddeling had verleend bij het overnemen van Ho- reca-bedrijven. Hij had hierbij de medewerking van zijn 52-jarige stad genoot P.B. en de 58-jarige H.J.F. uit Den Haag, welke laatste echter niet is gearresteerd. Door middel van advertenties kwa men zij in contact met mensen, die een café of restaurant wilden kopen. Bij de eerste besprekingen, waarbij nooit getuigen aanwezig waren, ga ven zij een zeer gunstige voorstelling van zaken, aldus de politie. Zij be loofden aan de aspirant-koper dat het verkoopkantoor krediet zou verstrek ken om de aankoop te financieren. Ook hielden zij de gegadigden voor dat bekende brouwerijen financiële medewerking zouden verlenen. De ad ministratieve zijde van de transactie zoals het overschrijven van vergun ningen e.d. zou door het verkoopkan toor worden geregeld. De bemiddelaars beloofden hun „slachtoffers", dat zij hun geld terug zouden ontvangen als de transactie niet zou doorgaan. Wanneer dit ge beurde kreeg de koper het door hem gestorte bedrag terug na aftrek van de onkosten, die het verkoopkantoor beweerde gemaakt te hebben en die dikwijls meer dan de helft van de som bedroegen. Aan de Sumatraanse kust, ter hoogte van Padang, zijn oorlogs bodems van de centrale regering gesignaleerd. Alles wijst op een beslissende slag binnen enkele dagen. ,,De opstand in Midden-Sumatra zal binnen een week onderdrukt zijn", aldus verklaarde de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio. Djakarta gonsde gisteren van ge ruchten, dat de troepen der centrale regering klaar zouden staan voor 'n laatste stoot in Midden-Sumatra. Het regeringsgezinde dagblad „Mer- deka" in Djakarta meldde op opval lende wijze de order van de militaire commandant van Noord-Sumatra, lui tenant-kolonel Djamin Ginting, aan zijn troepen om het gebied van Tapa- noeli binnen te rukken. Zoals gebruikelijk, meldden zowel Padang als Djakarta successen. Het schijnt intussen wel vast te staan, dat enkele bataljons van de centrale regering, na de order om Tapanoeli binnen te rukken (tot dusver neu traal), overgelopen zijn naar de te genregering. Aan het binnentrekken namen 1500 man deel. Nieuwe landing op Celebes Volgens een bericht van radio- Djakarta van gisteravond hebben eenheden van de centrale rege ring een nieuwe landing uitge voerd in Noord-Celebes, alwaar de vorige maand een eerste lan ding was ondernomen. Deze nieuwe landing zou zijn verricht ongeveer 90 kilometer ten zuiden van het plaatsje Paloe. op de westkust van Celebes. De opstandige troepen zouden de wijk hebben genomen naar het binnenland. Overlopende ambassadeurs? Een woordvoerder van de tegenre gering heeft meegedeeld, dat drie In donesische ambassadeurs in het Mid- (Advertentie) den-Oosten aan de regering te Dja karta hebben medegedeeldl. dat zij voornemens zijn het voorbeeld te vol gen van de voormalige Indonesische ambassadeur te Rome. Moh. Rasjid, en zich bij de rebellen aan te slui ten. Volgens dc woordvoerder zijn het dc Indonesische ambassadeurs in Egypte, in Irak en de zaakgelastigde in de Libanon. In de nacht van zaterdag op zon dag heeft zich een ernstige ontplof fing voorgedaan in een gaspompka- mer der gemeentelijke gasfabriek in Arnhem. Deze ontploffing, die tot ver in de omtrek hoorbaar was, richtte grote schade aan, ook aan installaties in de omgeving waaronder een zoge naamde buffergashouder en aan tal van ruiten van particuliere huizen. De gasvoorziening van Arnhem zal vermoedelijk geen stagnatie onder vinden. Een man is met een shock en lichte verwondingen opgenpmen in het gemeenteziekenhuis. Zaterdagavond hebben twee man nen een taxichauffeur in zijn wagen naar een stille weg gelokt en ge tracht hem daar bewusteloos te slaan, met de bedoeling zich van zijn por tefeuille meester te maken. De opzet is mislukt en mede dank zij het re soluut optreden van de chauffeur en een omwonende konden de daders nog dezelfde avond worden gearres teerd. Geen hel van Dearnc... Zelfs geen pietepeuterig kaarsvlam metje. En toch een overwinning voor ons Nederlands elftal, die in cijfers niet mis te verstaan is: 7-2 voor Oranje! En zelfs ook de sensatie van een., ge miste strafschop. Hoe doelman de Munck bij die Belgische penalty zijn bijnaam „de zwarte panter" aUe eer aandeed, toont bovenstaande foto. Het leer ketst af op ziin ijzeren vnist- Vcor een uitvoerig verslag ver wijzen wij naar de sport pagina's. Twee grote branden met zware materiële schade één in De Bilt en één in Nieuw-Dordrecht bij Emmen hebben enkele brandweerkorpsen in ons land een druk weekend bezorgd. Gelukkig gebeurden daar geen per soonlijke ongevallen, in tegenstelling met Leersum, waar een man levend verbrandde. Hotel Poll Een felle brand heeft gisterenmor gen in zeer korte tijd het hotel Poll te De Bilt in de as gelegd. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de ijlings gealarmeerde brandweerkorp sen van De Bilt, Bilthoven, Zeist en Utrecht bij aankomst al voor een vrijwel hopeloze taak stonden. Het was een laaiende vuurzee, waarin de samenwerkende spuitgasten duizenden liters water stortten. De brand die te ongeveer half vijf in de ochtend werd ontdekt door een voorbijganger, over rompelde de eigenaar, de heer L. Vellekoop en zijn gezin. Een politie man sloeg met zijn gummistok een ruit in toen hij bemerkte dat het gezin Vellekoop. bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, nog onkun dig was van het naderend onheil. Het gezin werd wakker door het schreeu wen van de politieman en het glas- t f Weersverwachting van het K.N. j M.I. tot vanavond, opgemaakt t zondagavond 23.15 uur: Tijdelijk t meer bewolking, voornamelijk in de kustprovincies, maar ook op- J klaringen en op de meeste plaat- t sen droog weer. Matige wind tus- t sen noordoost en noord. Dezelfde temperaturen als giste- ren of iets hogere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige noordwestenwind. Bewolk te hemel. Kans op een weinig motregen vanuit het noorden. Vandaag: zon onder 19.35 uur, t maan onder 15.02 uur. Morgen: i zon op 5.45 uur, maan op 4.13 uur. (Van onze speciale verslaggever) Onvergetelijk en indrukwek kend was de intocht van de trekkers van de „Voettocht Den Bosch" zaterdagmiddag in de St. Jan. Terwijl het orgel hen ju belend begeleidde, trok men on der het zingen van het route lied in dichte rijen de kathe draal binnen. Vreugdevolle dankbaarheid sprak uit de ge beden van de hoofdleider van de vijf routes en uit het mas saal gezongen Te Deum. Dit vormde een van de vele hoogte geestdrift, dat hij alle pleister plaatsen met zijn gewaardeerde aanwezigheid vereerde. Gesprekken onderweg Zaterdag trok men van Berücum, Middelrode, Den Dungen, St.-Mi- chielsgestel en Esch op naar Den punten van het slot van de Voet- B°sch. Deze tweede dag sprak men tocht- Vrijdagavond had mon zich na een gastvrij onthaal verzameld op kerk pleinen of markten om met de be volking van de pleisterplaats onder weg verbroedering te vieren. Zo kwamen in Esch op het grote gazon onder elkaar over onze houding ten opzichte van de ander. Vooral gedu rende de middagpauze, tijdens het kapittel, sprak men in dit kader over het wereldgeweten en het gevaar, dat men ais katholieken loopt om tevredenheid en zelfs instemming te betuigen met toestanden, die men voor huize St.-Joze'fzorg trekkersin TaS d."ld.e,n-.,als de rassenschei- bevolkine biieer, nm dlne m Zmd-Afrika en het, weigeren bevolking bijeen om te genieten van de muziek van de fanfare ,.St.-Willi- brordus" en het zwierige vendelen door het St.-Willibrordgilde. Jonge boeren en boerinnen gaven sport- en eidansdemonstraties ten beste. On verwacht kwam ook mgr. Bekkers op bezoek en toen de fanfare van Esch de hoge gast eerde met een pittige mars, brak het enthousiasme pas echt los. Bevolking, trekkers, paters, zusters en kinderen hosten cn dansten rond de sympathieke bisschop-coad jutor. Tegen het eind van de avond kwamen allen in de parochiekerk van van hulp aan het overvallen Hon garije. Egoïsme werd als een van de negatieve grondtrekken van het men selijk handelen onderkend. Zeer uit een liepen de meningen (misschien uit eigen ervaring?) over het al of niet toestaan door de ouders van een omgang van hun zoon of dochter met een meisje of jongen uit een lagere maatschappelijke groepering: over drijven wij niet het nu eenmaal een feit zijnde standenverschil? Na de lunch trok men in kapittels op naar de rand van Den Bosch, Op de Parade in Den Bosch werden de deelnemers voorzien van 'n warme maaltijd, die werd verzorgd door de hulpvaardige B.B. Tijdens de rondgang over het terrein zagen we mgr. Al- frink en mgr. Bekkers ook een proef nemen van het lekkers. V.l.n.r. mgr. Bern. Alfrink, aartsbisschop, daarnaast mgr. W. Bekkers, coadjutor, verder de algemeen leider der bewe ging pater P. J. Verkoelen, die het zich best lieten smaken. het landelijke Esch bijeen om geza- waai' zich een of meerdere routes menlijk in het Nederlands de com pleten te bidden. Mgr. Alfrink bezocht die avond twee pleisterplaatsen Mgr. Bek kers, die eerst de drie overige wilde bezoeken, werd zo getrof fen door de overal heersende verzamelden om tezamen onder het zingen van het routelied door de straten van de stad op te trekken naar de Parade. Aan de voet van de St.-Jan kwamen alle trekkers bijeen en toen klonk, maar als nieuw, want nu door allen gezongen, het lied van de trekkers, dat Den Bosch zou ho ren opklinken tot op het perron van het station zondagmiddag, toen de laatsten vertrokken. Na de intochtplechtigheid in de kathedraal wachtte de Bescher ming Burgerbevolking Den Bosch met een grote hoeveelheid snert, die men op de Parade alle eer aandeed. In de avonduren liepen de trekkers met hun gastheren en gastvrouwen de Ommegang. Weer klonk het routelied. afgewis seld door gezangen en gesproken Wees Gegroeten. het Lourdeslied en andere Marialiederen. Grandioos succes In de Veemarkthallen droeg zon dagmorgen mgr. Alfrink een plechti ge Hoogmis op. Mgr. Bekkers teken de in zijn geestdriftige predikatie de houding van getuigenis en idealisme, die de jongere van vandaag moet kenmerken in de gemeenschap van de Kerk en de hele wereld. Tien aal moezeniers reikten met mgr. Alfrink de Heilige Communie uit. Allen zon gen de vaste gezangen. De schola van het Groot Seminarie Haaren verzorg de de wisselende gezangen. Om 12 uur bad mgr. Alfrink op de Parade het Regina Coeli voor in het kader van de Actie Middagklok. Voor de tweede maal toonde de B.B. zich een waardige gastvrouw. Alle trekkers werden onthaald op een voor velen zelfs te grote por tie zuurkoolstamp met gehakt. Aan gemoedigd door mgr. Alfrink bracht men mgr. Mutsaerts, die zich ver toonde achter de ramen van zijn rusthuis aan de Parade, een spon tane hulde. Luidruchtig gaf men ook uiting aan zijn dankbaarheid ten op zichte van routeleiding en aalmoe zeniers. Een in zo weinige dagen hecht ge groeide saamhorigheid deed tenslotte hen. die per trein zouden vertrekken, achter een van de Bossche harmo nieën aan optrekken naar het sta tion. Het experiment van de voettocht Den Bosch is een grandioos succes geworden. gerinkel. Met moeite kon men het in middels al als een fakkel brandende hotel verlaten. Zaterdagnacht had men er tot 3 uur gedanst. Gewoonte getrouw was na sluiting gecontroleerd of de bezoekers misschien ook bran dende peukjes op de grond hadden achtergelaten De heer Vellekoop had evenwel niets ontdekt dat gevaar zou kunnen opleveren. Het vuur bereikte door de straffe wind ook de aan het hotel grenzende garage. Ook deze werd een prooi der vlammen, evenals een erin gestalde personenauto Het pand moet geheel als verloren worden beschouwd. Ook van de in boedel en de bezittingen van de fa milie Vellekoop is niets gered. Uit een voorlopig onderzoek is ge bleken dat de brand is ontstaan in de grote danszaal nabij de bar. De eigenaar was verzekerd. Dorsbedrijf Te Nieuw-Dordrecht in Drenthe is gisteren tengevolge van brand een loods van een dors- en sproeibedrijf en het ernaast gelegen woonhuis ver loren gegaan. De totale schade wordt op meer dan tweehonderdduizend gul den geschat. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De brand werd aangewakkerd door dat vaten gasolie die in de loods wa ren opgeborgen explodeerden. Bran dende olie stroomde weg en door de vuurgloed stond spoedig ook het naast de loods staande woonhuis, annex ca fé; van de heer H. Fuhler in brand. Het met riet gedekte dak van dit woonhuis vatte vlam. Alleen het voor het café bestemde gedeelte van het huis kon worden behouden. De in de loods staande vier land bouwtrekkers. drie dorsgarnituren en twee combines, tezamen al een waarde vertegenwoordigend van naar schat ting honderdduizend gulden, ver brandden. Bovendien ging de land- bouwinventaris van de heer M. Fuh ler verloren. Alleen enig meubilair uit het woonhuis kon worden gered. Vermoed wordt, dat jongens die in de loods hebben gespeeld de brand hebben veroorzaakt. Levend verbrand In de nacht van zaterdag op zondag is de heer M. C. Willemse. kostgan ger van de familie Valk te Leersum, in zijn bed op de bovenverdieping der woning verbrand. De bewoners hebben de man om ongeveer half twee horen thuiskomen. Men vermoedt, dat hij tijdens het roken van een sigaret in slaap is gevallen. De bovenver dieping der woning is voor de helft uitgebrand. De hernieuwde start van onze toto heeft gisteren nog geen win naar gebracht, al waren vele in zenders gevaarlijk dicht bij de juiste uitslagen. De uitslag van BVV-BIauw Wit heeft velen ditmaal parten ge- seeld. Wij gaan de inzet dus weer met f 25.- verhogen en wachten af wie zondag de winnaar zal zijn van f 75.-. De juiste uitslagen waren: België - Nederland 2: Belg. Jeugd - Ned. Jeugd 3; Ned. B- België B 2; BW - Blauw Wit 2: AGOW - Volendam 1; Helmond- SVV 1Hermes DVS - Limburgia 1; DOSKO - Willem II 1; Hee renveen - Graafschap 1; DWS- Elinkwijk 3.

de Stem | 1958 | | pagina 1