Soekarno predikte Groot- Aziatische oorlog onder leiding DAI NIPPON van GENERAL MOTORS BOEKENPLANK landse en in md INDONESIË, NEDERLAND EN NIEUW-GUINEA (III) Hoofdklastitel klein biljart KERKHOFLAAN TERNEUZEN iensten renartsen SIDA daag rgen ndag 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 12 APRIL 1958 13 door ^JCcirel C^. ^niftólieuucf Bijeenkomst op „de Pinksterbloem" Belgische ploeg voor Ronde van Nederland Voetbal jirogram gewijzigd Schoolkampioen in Vlissingen Schietwedstrijd in Sas van Gent Weer succes voor Luctor et emergo Smyslov won 15e partij Bevel van de Radja Taal en land ■Voor de jeugd Dokter onder de Bedoeinen Ronde van Ovezande Brieven van beroemde componisten De onzichtbare slaat toe De Frontenacs Knock-out Nick in de klem MARKTEN WATERSTANDEN bedrijfsleider of bedrijfsleidster bedieningspersoneel TENTOONSTELLING van 12 - 14 - 15 - 16 APRIL A.S. wordt gehouden in VEILINGGEBOUW studenten van 8 jft op het ogen- bezoek gaat uit intents Service, dudenten in Ne- aakt deze dienst ■I van Nederland id aan de beurt. Egyptenaren, In- ten, arriveerden cie en op de eer- bezoek gebracht ïland, waar een land werd ge- wam Zuid-Beve- vrijdag werd het Mij. de Schelde n. i, gisteravond te men vanmorgen an waaruit van- andag Zeeuwsch- rd-België wordt bezoek aan Tho- ereis dinsdag at* de doktersdienst sn door dokter v. vordt de praktik dokter Booif. worden waarge- rg, Aardenburgi lostburg; te Bres- idijke door dokter Cadzand, Sluis, kter Beek, Zuid- IJzendijkei door Jzendijke. n voor de zondag eld: Goes: dokter burg: dokter Si- iokter de Greet; ndskerk en Wol- Zonnevylle te Kruiningen, Hans- en Rilland: dok- ert. Dokter Luykx ïeemt waar voor ter Kiviet te Bors- lderbloem en dok- ^adendamme voor Sluis en Groede raargenomen door te Groede; voor ijke door de heer te Biervliet, hebben zondags- Jaakeer, Ovezand® joes. tnny, 14 j. reluitvoering door d« Electro: Verboden iet enig voorbeh. I in de sneeuw, 14 J. fiambra: Jenny, 14 j. i, 14 j. lel 7.45 uur: Esther voorbeh. ixor 8 uur: Eer na r- »bouw 8 uur: Voorbij ,e dood, 14 j. Olympia 8 uur: Der ema v. Dijk 7.30 uur: vliegen; als bijfilm vks. ;ebouw 8 uur: Moord zicht 8 uur: De vleu- 14 j. am 6.30 en 9 uur: De een koningin, a.l. ie Cock 7.30 uur: Ca- ton. Vlaamse Opera, oltjes. enny, 14 J. hambra: Jenny, 14 j. 14 j. Electro: Verboden iet enig voorbehoud, id in de sneeuw, 14 j. Sbhieting staande del 2 uur: Bloedige 4.30 en 7.45 uur: Es- j. met voorbeh. uxor 2 uur: Voorbij de dood, 14 j.: 4.30 rdine, a.l. Concertge- irbij Mombasa dreigt Olympia 2.30 üurt ars 5 en 8 uur: Der Zaal Reseda 7 uur: E F. de Vijlder 3 erna v. Dijk 3 en 7.30 niet vliegen, als bij- Dmahawks. gebouw 2.30 en 8 uur: 5.15 uur: Moord op j. Tum 3.45 uur: De iief- koningin, a.l.; 8 uur: fzicht 5 en 7.30 uur: de vloot, 14 j. Schouwburg 3 en 7.30 Kon. Vlaamse Opera, tadour; om 8.15 uur: e Far-West. nny, 14 j. Electro: Verboden iet enig voorbehoud, d in de sneeuw, 14 j. Lhambra: Jenny, 14 j» u, 14 j. del 7.45 uur: Esther f. voorbeh. uxor 8 uur: Bernar- Olympia 8 uur: Der erna v. Dijk 7.30 uur: vliegen, als bijfilm: •ks. rum 8 uur: Nathalie» In de vorige twee afleve ringen werd aangetoond, dat de Republiek Indone sië van nu synoniem is aan de Republiek Djokja van een dozijn jaren terug. Te vens, dat de republiek een geesteskind was en is van het Japanse facisme. We hoeven geen documenten ter tafel te leggen om dat aan te tonen. Het is heel gemakkelijk om uit te re kenen, dat 80% der te genwoordige regeerders in Djakarta met de Japanners hebben gecollaboreerd. Het is ook frappant dat men sen, die tégen de Japan ners vochten of zich van hen hadden gedistancieerd, uit de regerende kliek zijn ge stoten. bijv. Soetan Sjahrir, Sultan Hamid, Soekawati, dr. Soumokil, dr. Warouw en dr. Mansoer. Ware niet het totalitarisme het principe der republiek, maar de democraten, zo waren de bloei ende deelstaten Oost-Indonesië, Pasoendan, Djawa en Kaliman- tan niet door Soekarno gelikwi- deerd, doch als gelijkwaardige partners erkend. Maar neen de democratische principes in SULTAN HAMID II in de gevangenis lie door Indonesische federalis ten en Nederlanders gestichte deelstaten, compleet met verkie zingen. persvrijheid en vrije me ningsuiting, stonden lijnrecht te genover die der republiek van Soe karno. Daarom moesten die deel staten worden geelimineerd. Japan is niet verslagen Maar dat zijn conclusies, zult u zeggen, en die zijn altijd van be trekkelijke aard. Goed dan, we komen nu met documenten. Eerst die, welke wij haalden uit de archieven van de I.V.G. (ge heime inlichtingendienst van het Nederlandse leger) te Soerabaja. Document nr. 1: een pamflet, aangetroffen bij een gevangenge nomen lid van de terroristische Divisie Sjarot der Republiek In donesia, gedateerd op 14 februa ri 1947. ,,De strijd van Groot Azië tegen het blanke ras is nog niet ten ein de. Het hoofdkwartier van het Re publikeinse Leger te Djokjakarta brengt het volgende onder de aan dacht van alle strijders voor de Indonesische vrijheid en vooral van hen die blijk beginnen te ge ven van defaitisme en slapheid: Het blanke ras zal eeuwig blij ven pogen Azië te overheersen. De enige oplossing om het blanke juk van ons af te werpen is te blijven strijden onder het devies ,,Het doel heiligt de middelen" en onder leiding van de Japan- nezen, die immers de scheppers zijn van onze republiek. Japan is niet verslagen. Japan heeft zich tactisch teruggetrok ken om zich te herstellen en om ook een atoombom te creëren. Als dat zover is, zal Japan wederom de actieve leiding nemen over de strijd van Groot-Azië tegen het SOEKARNO eminent redenaar MOHAMMED HATTA Japanse richtlijnen geaccepteerd blanke ras der bloedzuigers. Ja pan komt terug, het is het super volk van Azië, dat in alle opzich ten het kan opnemen tegen welke Westerse mogendheid ook. Maar Japan zal zich wreken op alle Aziaten die uit lafheid en gebrek aan doorzettingsvermogen heu len met de Westerse aartsvijand... Merdeka! Leve Groot-Azië!" Het pamflet is ondertekend met schaal te ontplooien, om te kun nen blijven vechten in deze Groot- Oost-Aziatische oorlog, tesamen met Dai Nippon". Fascistische dwangm ethoden Indien Soekarno niet zo'n emi nent redenaar was de Indone sische bevolking zou hem hebben genegeerd. Hij wist echter met zijn ongetwijfeld groot oratorisch talent een kern van aanhangers om zich heen te verzamelen. Met deze kern en vooral met behulp der Japanse drilmeesters kneed de hij het volk en vooral de jeugd rijp voor de fascistische Groot- Azië gedachte van Dai Nippon. Op zijn instigatie en op zijn ver dere adviezen werd reeds enke le weken na de bezetting van Ne derlands Indië begonnen met de zogenaamde „Tiga A" periode. Doel was: het uitwissen van el ke Nederlandse invloed en het onderdrukken van elke uiting van westerse beschaving. Vanaf 8 december 1942 begon de misdadige „Verzameling van volkskracht in oorlogstijd". Eveneens onder leiding van Soe karno werd de „Keibodan" opge richt het Japanse huurleger dat „Boedi luitenant bij de T.N.I. detachement Madioen". Het werd bij honderdduizenden op Ja va verspreid. Nieuwe orde onder Dai Nippon Uit een verslag, opgesteld door Rinus Walangitang, van de Ne derlandse inlichtingendienst, ge dateerd op 23 oktober 1946:,, een jaar na de capitulatie van Japan zijn duizenden Japanse soldaten nog niet ontwapend. Deze leiden de troepen van Djokja op, velen der Japanners hebben Indonesi sche namen aangenomen en doen thans actief dienst in het leger van de republiek. Vooral geldt dit voor alle Japanners, die onge twijfeld voor oorlogsmisdaden te recht zullen moeten staan, 't Gros hunner is aangesteld tot officier en zelfs hoofd-officier van het re publikeinse leger. De krijgswet ten, het strafrecht, de exercitie der republikeinse troepen zijn puur Japans". Dit verslag van een Indonesi sche federalist strookt overigens wonderwel het het rapport der Nederlandse Parlementaire Com missie, die onder leiding stond van de heer Max van Poll: ,,De Vijfde Periode, waarin het Ja panse bewind onderscheiden kan worden, valt samen met de tot standkoming van de „Repoeblik Indonesia" als een Japans maak sel, onder Japanse supervisie en onder twee leiders, die gedurende de ganse bezettingstijd zich in dienst hadden gesteld van het Japanse oorlogsbedrijf (Soekarno en Hatta) en gedragen door een macht, welke door Japanners was afgericht en met Japanse opvat tingen was doordrenkt". Even verder „...De commissie beperkt er zich toe te consta teren dat, tijdens haar verblijf in Indië, dat is volle acht maan den na de Japanse capitulatie de ontwapening van Japanse troepen nog lang niet is vol tooid... De overdracht van Ja panse wapenen aan extremis ten, de oefening van het leger der Repoeblikdoor Japanse instructeurs en de opbouw van die „republiek" op de grond slag van de Japansevolkomen anti-democratische organisatie tijdens de oorlog, heeft nog steeds verdere voortgang..." Nadat Soekarno van Tarauchi, de Japanse opperbevelhebber van Z.O.-Azië het mandaat kreeg, om de „Japanse Republiek Indone sië te stichten werd in de nacht en ten huize van de Japanse vi- ce-admiraal te Batavia vergaderd ter voorbereiding van de onaf hankelijkheidsproclamatie. Een der principes van de nieu we republiek was, dat de presi dent zijn ministers benoemd en ontslaat waarmerk dus van het dictatorschap. Het was bij deze gelegenheid, dat Soekarno de vol gende woorden uitte: „Laat ons voortgaan met vechten. Ons de vies luidt: onafhankelijkheid of dood aan Dai Nippon breng ik grote dank". En daarna: „De On afhankelijkheid van Indonesië als lid van Groot-Oost-Azië, vindt haar grondslag in de samenwer king met Japan tot het scheppen van een nieuwe orde De nieuwe Indonesische staat dient zijn oor logsenergie op zo groot mogelijke 1.300.000 man sterk was. Bekend is dat Soekarno als een der voor naamste aanvoerders deel uit maakte van dit leger. Behalve de krijgstucht op spe cifiek Japanse leest kregen de le den iedere dag een fanatieke, fel anti-geallieerde en vooral anti- Nederlandse toespraak van hun „volksleider" te verteren. Nog niet tevreden richtte Soe karno de Seinandan op, een soort Hitler-jugend. Duizenden dezer mensen op gezweept door Soekarno's dema gogie streden zij aan zij met de Japanners en werden neerge- maaid door geallieerde troepen in de strijd om Nieuw-Guinea en de Carolinen. Toen kwam de oprichting van de Djawa Hookookai Dai Nippon (Javaanse dienaren van Japan). Aanvoerder: Soekarno. Het de vies van deze onder pressie ge vormde eenheid was: „Alle Indo nesiërs moeten zich strijdende durven op te offeren in de heili ge oorlog tegen het blanke ras en onder leiding van Dai Nippon". De training der leden van die strijdorganisaties was zuiver Ja pans. Al die eenheden, met al hun dwangmethodes, Japanse dril, an ti-Nederlandse doctrines en der de graadsverhoren a la Gestapo maken nu de kern uit van de te genwoordige strijdmacht van de Republiek Indonesië. En nog zijn er Nederlanders, die er zich om verbazen, dat onze landgenoten in Indonesië worden behandeld als de joden destijds onder het Hitlerregiem. Terreur van Aziaten over Aziaten Zo overtuigd waren de repu blikeinse leidet\s van de juist heid der Japans fascistische prin cipes, dat ze daar rond voor uit kwamen. Niemand anders dan Mo hammed Hatta zei tijdens een radio-rede op 29 augustus1945 het volgende: „Japan heeft de toorts voor de Groot-Aziatische onafhankelijkheid ontstoken, wij zullen haar verder leiden naar de victorie en de vernietiging van het blanke imperialisme. Wij hebben alle door Japan aanbevo len richtlijnen geaccepteerd als yoekarno groet generaal Hideki 'ojo in Batavia. Op de achter mond met bril) drsHatta. De Hitler Jugend van Java, op instigatie van Soekarno gesticht. de basis voor een vrij vader land Indonesië Ondanks 't valse advies van „Heil Groot-Azië" echter, en on danks de propagandaleus „Japan is het licht van Azië, terroriseer den de Japanners hun Aziatische broeders even hard, als dat ze het de Westerlingen deden. De republikeinse leerlingen deden in dat opzicht niet voor hun leer meesters onder. De „vrijheids strijders" van Djokja eisten on gelimiteerde onderwerping van anderen. Zij wilden gerespecteerd worden en eerbewijzen gebracht, overal waar ze zich vertoonden. Tienduizenden Indiërs, Arabieren en, Chinezen werden geknecht, duizenden werden gemolesteerd en ontvoerd, omdat ze zich niet konden verenigen met de Groot- Aziatische gedachte. In Madoera werden de altijd aan de Nederlanders loyale Ma- doerezen uitgehongerd meer dan honderdduizend kwamen er om het leven. Duizenden inheemsen stroom den over de demarcatielijn en smeekten de Nederlanders om wat eten. Op Sumatra begonnen de In diërs en Chinezen zich heftig en eensgezind te roeren. In een op 15 augustus 1947 gedateerd smeekschrift aan Pandit Nehroe, ondertekend door 20.000 Indiërs staat onder meer het volgende: „Alleen waar de Nederlandse troepen zich hebben gevestigd, heerst er veiligheid en een nor maal verkeeer tussen de ingezete nen. Maar de wijze, waarop de republikeinen de vreemdelingen behandelen toont aan dat zij dezen als niet meer dan beesten beschou wen Wij zijn elf jaar gevorderd sinds die brief van Aziaten, die door de republikeinen werden on derdrukt. Zeer kortelings heeft dr. Drees 'n noodkreet van het zelfde karakter naar de Verenig de Naties gezonden. Nu betreft het onze verschopte landgenoten. Het is goed dat wij het nu alle maal ook de P. v.d. A.-heren als Goedhart en Schermerhorn durven bekennen: alle landen die in de Tweede Wereldoorlog tegen het fascisme streden, heb ben gezegevierd behalve Neder land. Dit dank zy de verlammen de tweedracht in eigen boezem. Misschien dat uit dit rampjaar onze oude eensgezindheid wordt herboren? (Wordt vervolgd). SOETAN SJAHRIR uitgestoten Op Huize de Pinksterbloem te Geer- truidenberg zal maandag weer een bijeenkomst worden gehouden tussen katholieken en andersdenkenden. Op deze samenkomst zal pater dr. A. van der Weij spreken over de men selijke verhoudingen in de kerk: Ge zag en gehoorzaamheid. Wereldkampioen Rik van Steenber gen zal sterke steun krijgen als kop man van de Belgische ploeg in de tiende Ronde van Nederland, die van 17 tot en met 22 juni a.s. wordt ge houden. Er werden enkele zeer goede Belgische renners gecontracteerd: de nationale kampioen André Vlayen, (winnaar van de Antwerpse Drie daagse), Raymond Impanis, Frans Schoubben, Edgar Sorgeloos, Alex Close, Pino Cerami en Lucien De- munster. Ploegleider is Robert Naeye. In het voetbalprogram van zondag zijn de volgende wedstrijden afgelast: Woenselse Boys-DESK (tweede klas A) en 's Heer Arendskerke-Aarden- burg (vierde klas H). Het provinciale schoolkampioenschap werd gisteren te Oostburg gewonnen door het district Walcheren, waarvoor de H.T.S. uit Vlissingen als vertegen woordiger optrad. De. gedetailleerde uitslagen waren: west-Z.-Vlaanderen- Walcheren 0-1oost-Z.'-Vlaanderen- Zuid Beveland 0-2; Walcheren-oost- Z.-Vlaanderen 1-0; west-Z.-Vlaanderen -Zuid Beveland 3-0; west-Z.-Vlaande- ren-oost-Z.-Vlaanderen 2-1; Zuid Be- veland-Walcheren 0-2. De eindstand: 1 en kampioen Wal cheren 6 pnt.2. w'est-Zeeuwsch- Vlaanderen 4 pnt.; 3. Zuid Beveland 2 pnt.; 4. oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 0 pnt. Met dit kampioenschap zijn de schoolwedstrijden, die drie dagen te Oostburg hebben geduurd, weer ach ter de rug. Een woord van lof over de perfecte organisatie komt zeer ze ker toe aan de heren de Groote en Lastdrager, die er voor zorgden, dat alles gesmeerd liep. De reserve-rijkspolitie te Sas van Gent hield in zaal Flora" een KSO- schietwedstrijd op karabijn) en revol ver, waaraan ook werd deelgenomen door reservisten uit Westdorpe, Phi lippine en Hoek. Tevens werd aan de wedstrijd deelgenomen door rijkspo litie, marechaussee en reserve-mare chaussee, terwijl leden van de plaat selijke commissie „Steun Wettig Ge zag", de burgemeester en het secre tariepersoneél van Sas van Gent als gasten aan de wedstrijd deelnamen. Nadat herhaaldelijk moest worden ge kampt, omdat diverse deelnemers het zelfde aantal punten schoten, werd de volgende uitslag verkregen. Karabijn: 1. P. Dieleman 22 p.; 2. M. van den Berg 22 p.: 3. E. Bogaert 22 p.; 4. J. Stoffels 20 p.; 5. J. de Rit- ter 20 p. Revolver: 1. J. Stoffels 19 p.; 2. W. Kruissen 18 p.; 3. J. van Dijk 17 p.: 4. C. Buth 16 p.; 5. J. Bogaert 16 p. Het schieten met de windbuks op de geluksschijf gaf het volgende re sultaat: 1. T. Lauret, 2. ir. Horstmann, 3. J. Bogaert, 4. Eggermont, 5. Bogte. De studierlub voor schilders „Luc tor et emergo", behaalde in de lande lijke prijsvraag, welke in Groningen werd gehouden, vier van de zes eer ste prijzen en daarmee wederom de zilveren beker. In de klasse voor beginners werd L. Burgs te Goes de primus met een reclamebord;» en in dezelfde klasse was dit het geval met A. v.d. Heijden uit Kortgene, die een kleurontwerp had gemaaki. In de klasse voor gevorderden ging M. Smit uit Yerseke met de eerste prijs strijken voor een reclamebord en P. Geus te Kwadendamme een deco ratief paneel. De 15e partij van de tweekamp scha ken om de wereldtitel, die werd af gebroken en gisteren werd voortge zet, is gewonnen door Smyslov, door dat Botwinr.ik de tijd overschreed, Bij het afbreken van de partij ver onderstelden de kenners, dat Botwin- nik de beste winstkansen had.... De stand is nu 96 in het voordeel van Botwinnik. De uitslagen van de partijen uit de derde ronde van het toernooi om het hoofdklasse kampioenschap, klein bil jart, kader 38/2 te Helmond luiden; Lieshout 159 7 120 22.71 Van Leur 400 7 193 57.14 Boersma 34 6 22 5.65 Everaard 400 6 120 66.66 Boerse 400 4 218 100.00 Soeterboek 368 4 172 92.00 Van Bokhoven 400 5 215 80.00 V.d. Kolk 127 5 81 25.40 Lieshout 130 3 61 43.33 Broerse 400 3 321 133.33 Van Leur 400 12 97 33.33 Boersma 382 12 166 31.83 DE PLOEG van Italië heeft vrijdag de finale van het jeugdtoernooi van de Europese voetbalunie bereikt door te Esch sur Alzette met 3C van Frankrijk te winnen. De Herbert-Kranz-serie is in de we reld van de lezende jeugd al "goed ingeburgerd. Geen wonder. De avon turen van het team, dat voor een Londense maatschappij moeilijke za ken opknapt, zijn steeds levendig be schreven, terwijl de samenstelling van het team uit personen van verschil lende nationaliteit en geaardheid de gelegenheid schept tot aardige con trasten en ook vleugen van humor. Dit nieuwste deel brengt ons naar het schiereiland Malakka, waar aller, lei intriges aan het hof van de Radja de .teamgenoten in benarde moeilijk heden brengen. Dat ze er goed door komen spreekt vanzelf, doch eer het zover is, is er veel interessants en spannends geschied, dat de opgroei ende jeugd (en ook ouderen) geboeid zullen lezen. (Uitgave Boekdruk kerij Helmond te Helmond). Juist op tijd voor het re.isseizoen is in de aardige serie „Taal en Land" van de Uitgeverij C. de Boer jr. te Amsterdam weer een tweetal deel tjes verschenen, een over Corsica en Elba en een over Lugano en de Zwit sers-Italiaanse meren. De opzet van deze boekjes is deze, dat een rijk geïllustreerde verhandeling over het betrokken reisgebied wordt gevolgd door een praktische taalgids, niet te uitvoerig, maar juist afgestemd op het moderne leven. De uitvoering van de boekjes is royaal en handig. Voor de jeugd is er zo rond de paasdagen op de boekenmarkt altijd wel iets aan de hand. De Prisma reeks is er uiteraard bij en deze keer met een alleraardigst boek „Professor Zegellak in Kniesland' van Daan Zonderland (dr. v. d. Vat). Het boek is bijzonder geestig en doet af en toe vooral in de illustraties denken aan Pa Pinkelman en •tante Pollewop. Gezonde humor en prettig opgediste „wijsheid" zijn de kern van alles wat de merkwaardi ge prof. beleeft, 'n Geheel ander genre bracht Ross Salmon (die als piloot meehielp ons land te bevrijden) met „Het geheim van de jungle". De frisse figuur van pater Tom is de steeds aanvaardbare hoofdfiguur van een reeks spannende avonturen met dwerg-Indianen. Bovendien ziet Sal mon kans om zijn jonge lezertjes een hele massa wetenswaardigheden over de primitieve stammen van Zuid- Amerika mee te delen. Met de inmiddels bij velen be kende en gewaardeerde Klimop reeks biedt de uitgeverij West-Fries land prachtige educatieve ontspan ningslectuur in de vorm van levens beschrijvingen van beroemde man nen en vrouwen. We lazen voor u het verhaal van kapitein Scott, „Het epos van de zuidpool". Dat is waar lijk een boek om met een hoog-rode kleur in één adem uit te lezen. Daar na vergeet je nooit meer, wat Scott en zijn stoere mannen gepresteerd hebben om de mensheid te dienen. Zo zijn er o.a. ook boeken over Ford en Rembrandt, Fokker en Franklin No bel en Jeanne d'Arc en nog veel meer. Echt een serie om regelmatig op verlanglijstjes voor te komen! Tenslotte ontvingen we van de uit geverij „Helmond" een nieuw boek met avonturen van Rik Robberts, beschreven door W. J. Verbeeten. De schrijver en zijn hoofdfiguur behoe ven geen aanbeveling meer en wat we vroeger over deze ruimtevaart- boeken schreven (veel lof) kan nog steeds gelden. Al moet ons voor dit verhaal over de dwergpiloten de vol gende opmerking van het hart: het verhaal eindigt in de laatste dertig bladzijden wel een beetje plotseling, het gaat allemaal te vlot en te ge makkelijk. Maar overigens is het boek er niet minder spannend om. Dit is het verhaal van dokter Her- bert Pritzke, die uit een krijgsgevan genenkamp in Egypte ontvluchtte en toen Bedoein onder de Bedoeinen en Arabier onder de Arabieren werd. Het heimwee naar zijn Duitse vader land drijft hem uit een belangrijke functie als woestijndokter naar Kairo maar daar komt hij in moeilijkheden en kan slechts door zich aan te slui ten bij de fanatieke Mahomedaanse Broederschap ontsnappen aan groot gevaar. Hierdoor komt hij echter in nieuwe perikelen en wordt betrokken in grootscheepse smokkelpartijen. Tenslotte komt hij aan het hof van koning Saoed terecht en leeft daar het wonderlijke leven in die feodale staat mee. Pritzke geeft zijn verhaal de kleurige glans van die vreemde we relden met hun voor ons schier on voorstelbare geestelijke instelling, maatschappelijke en hygiënische toe standen, praktijken en verhoudingen. Een boek vol levendigheid en va riatie, dat goed vertaald werd door H. Leenes en dat uitkwam bij Pax te Den Haag. Zondag 20 april organiseert „Theo Middelkamp" te Ovezande een wieler wedstrijd over 55 km (adspiranten 25 km). Het parcours loopt van de Hoofd straat over de Vrouwenpoldersweg en zo weer naar de Hoofdstraat. De start en finale is bij het gemeentehuis. De Prisma-reeks liet ook met Pa sen geen verstek gaan. Met „Brie ven van beroemde componisten", ver zameld en ingeleid door Marius Mon nikendam, werd weer een interessant deeltje aan het geheel toegevoegd. Niet alleen echter de „menselijke in houd" door middel van die brieven, maar vooral ook de consequente in deling van de samensteller maken dit boek belangwekkend. We doorlo pen de muziek-historie vanaf de meesters der meerstemmigheid via de instrumentale muziek, Wenen, de Franse school naar de Nieuwe Tijd op bijzonder instructieve wijze. Daar door werd het boek van Monniken dam ook voor de deskundige van be lang. Walter Kennes heeft de helden van de Intelligence Service in de afge lopen oorlog weer eens ten tonele ge voerd. Een van de grote mannen „De onzichtbare" is ook in dit verhaal weer de schrik van de Duitse contra spionage in Frankrijk. In zijn soort een goed jongensboek in de serie jeugdpockets van de Helmondse Uit geverij. De Frontenacs van Francois Mau- riac is nu ook als Prismaboekje ver schenen. Le Mystere Frontenac ls zeker zeer karakteristiek voor het grote talent van Mauriac. Het is weer een familietragedie in het land van Bordeaux, waarin de thema's van zonde en schuld, van wroeging en schande, van fatsoen en eer meester lijk worden behandeld in een sobere maar zwaar geladen proza. Als nummer elf in de serie jeugd pockets van de Uitgeverij Helmond is weer een boekje van mr. W. Ver beeten verschenen over Knock-out Nick. Evenals zijn voorgangers be schrijft dit boekje het leven in het veedrijvende en goudzoekende deel van Amerika, dat jarenlang de naam van het Wilde Westen heeft gehad. Het is weer een spannend verhaal, waarmee jongens van twaalf tot vijf tien jaar zich wel zullen amuseren. GOES, 11 april. Groenten; Witlof AI 87-88, All 81-91, Bil 69-76, afw. 34-58; kropsla AI 16-17. All 14-15, BI 12, Bil 10-11; stoofsla 14-37; spinazie 71-79; andijvie 75-78; radijs 13-17; uien 2-9; prei 40-66; rabarber 81; rode kool 22; sjalotten 15-16; spruiten 53-57; witte kool 14; peen 10; bosselderij 16. KOEWACHT, 10 april, vlasmarkt. Gezwingeld vlaslint WR 100-130, D.R. 100-140; Bobbers 70-80; Breekvlas 50- 55; ruwe lokken 5-15; gezwingelde lokken 15-65; lijnzaad voor de slag 40; bolraap 2-3. Zeer slechte markt. KAPELLE, 11 april. Spinaziê 48-63; prei 60-66; radijs 12-14: witlof A 96- 101, B 83-84; stekuien 3; kropsla 16; bre'ekpeen 12; aardappelen I 12. LEEUWARDEN, 11 april. Aange voerd 110 stieren f 2.70-f 3.05. 380 vette koeien eerste kwaliteit f 2.70-f 3.02, tweede kwaliteit f 2.50-f 2.69, derde kwaliteit f 2.-f 2.49; 2210 melk- en kalf koeien f 600-f 1075; 200 pinken, vette en graskalveren, pinken f 300- f 600, vette en graskalveren f 250-f 450, 1621 nuchtere kalveren f 35-f 30, 788 vette weideschapen en lammeren, vette weideschapen f 80-f 100, lamme ren f 60-f 95; 280 vette varkens, oude varkens f 1.50-f 1.65, vette biggen f 1.72-f 1.78, zouters f 1.70-f 1.76, 195 biggen en lopers, biggen f 25-f 50, lopers f 51-f 80, 24 bokken en geiten, geen notering; 56 paarden f 600-f 900. Totale aanvoer 5864. Overzicht; stieren, aanvoer ruimer, stemming willig, prijzen prijshoudend Melk- en kalfkoeien, aanvoer ruim, stemming goed, prijshoudend. Pinken, aanvoer ruimer, stemming goed, prij zen duur. Vette en graskalveren, aan voer kort, stemming matig, prijshou dend. Nuchtere kalveren, aanvoer ruim, stemming beter, prijzen hoger. Varkens, aanvoer kort, stemming rus tiger, prijzen gelijk. Biggen en lopers, aanvoer matig, stemming rustig, prij zen gelijk. Schapen, aanvoer ruimer, stemming matig, prijzen gelijk. Lam- meren, aanvoer ruimer, stemming iets beter, prijzen stijver. Paarden, aanvoer kort, stemming willig, voor de dood duur. Konstanz 309 (onv.), Rheinfelden 239 (+3), Breisach 155 (-15), Straatsburg 252 (-4), Maxau 436 (onv.), Mannheim 298 (-4), Mainz 317 (onv.), Bingen 223 (onv.), Kaub 246 (onv.), Trier 188 (-1), Koblenz 251 (+1), Keulen 233 (-2), Ruhrort 440 (-11), Lobith 1072 (-7), Nijmegen 853 (-9), Arnhem 867 (-7), Eefde IJssel 396 (-4), Deventer 295 (-3), Monsin 5535 (+5), Visé 5010 (-3), Borgharen 3963 (-12), Belfeld 1143 (+16), Grave beneden de sluis 493 (+16). Café-Restaurant in het centrum van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, vraagt,van 1 mei tot 30 september; alsmede Sollicitaties onder no. 308-O Dagblad De Stem te Hulst.

de Stem | 1958 | | pagina 3