TOPCONFERENTIE HOE DAN OOK Ministersbijeenkomst alleen voor agenda Wachters in de Alpen Centrale leger doet inval in Tapanoeli Saneringskaart kost voortaan een gulden KOPJE KOFFIE IS GEEN KOUD KUNSTJE Sovjets in nota aan het Westen: V.G.Z." Staat door de rechter in het gelijk gesteld KAT IN HET NAUW Het ging al te gesmeerd... Amerika sceptisch Manslag gerechtvaardigd beweert de jiiry Bedenkelijke demonstratie Dighenis dreigt Zonnige periode Begin van V.S.- atoomproeven Geen textielbonnen bij broodverkoop Koningin terug naar Nederland Sluit nu een ziekenhuiskostenverzekering bij de DE STICHTING VOLKSGEZONDHEIDSZORG V.G.Z. BREDA - HAVEN 4 - TEE. 01600-22061 Straalvliegtuig neergestort in New York Godsdienststrijd in Oost-Duitsland verscherpt KLEINE WINST VOOR LABOUR IN ENGELAND Cubaanse leger in offensief tegen rebellen Kort geding verstekelingen Vooronderzoek Cheryl Crane Bijeenkomst W.E. U.-ministers van Defensie 98e JAARGANG No. 22730 ZATERDAG 12 APRIL 1958 Uitgave N.T. Uitg. Mij. Neerland». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. y. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBUR De Rotterdamse politie heeft klaar heid gebracht in een reeks diefstallen, die gepleegd werden ten nadele van de Esso aan de Pelgrimstraat te Rot terdam en waarbij 10.000 liter petro leum, 1.500 liter smeerolie, 25 lege olievaten, 20 petroleumkacheltjes, oude en nieuwe autobanden en twee auto- wielen verdwenen zijn. Gebleken is, dat hierbij 23 personeelsleden van de n.v. betrokken waren. Dertien zouden zich aan diefstal, de tien anderen aan heling hebben schuldig gemaakt. Een groot gedeelte, nl. 7.000 liter petro leum, is gekocht door een grote klant van de n.v., de 40-jarige H. H. uit Lelden, een oliehandelaar. De diefstallen werden gepleegd bij bet overpompen van de petroleum en olie in tankwagens en onder de 23 man bevinden zich chauffeurs, was sers en doorsmeerders. Dighenis, de leider van de verzets organisatie Eoka op Cyprus, heeft in vlugschriften gedreigd dat er aan vallen op Britten zullen worden ge daan als er geen einde wordt ge maakt aan de slechte behandeling van de gevangenen op Cyprus. Op 1 april is het verzet van de Eoka weer opgelaaid.Tot nu toe heeft men zich beperkt tot daden van sa botage. Er zijn nog geen aanvallen gepleegd op Britse soldaten en bur gers. VOOR OVERLEG met zijn mede directieleden is vrijdagavond de heer J. Brand, directeur buiten Europa van de KPM, in ons land aangeko men. ALFRED DE TAEYE, oud-minister van Volksgezondheid in België, is vrijdagochtend in Kortrijk overleden. Hij is 52 jaar oud geworden. ALLE bijeenkomsten van meer dan tien naturellen zijn in bepaalde ge bieden van Zuid-Afrika verboden. Dit om ongeregeldheden te voorkomen tijdens betogingen, die de naturellen voor volgende week hebben aange kondigd. PROFESSOR Georg Maurer, hoofd chirurg van het ziekenhuis te Mün- chen, waar de slachtoffers van „Manchester United" behandeld zijn, is door koningin Elizabeth benoemd tot commandeur in de orde van het Britse Rijk. BURGEMEESTER Kolfschoten van Den Haag heeft gisteren op „Hout- rust" de A.N.W.B.-tentoonstelling „Goed Kamp" geopend. OP „TERLET", bij Arnhem, werd de nestor van de Nederlandse zweefvlieginstructeurs, de heer J. Rood. na een lesvlucht plotseling on wel. Hij overleed even later. IN NIJMEGEN heeft gisteren me vrouw M. Kors-Dikker, de moeder van K R.O.-directeur prof. dr. J. Kors, haar honderdste verjaardag gevierd. Prof. Kors droeg in haar huis een H. Mis van dankbaarheid op. DE SLOTAVOND van „Wie opent de kluis?" zal op maandag 2 juni a.s, gehouden worden in het Concertge bouw te Amsterdam. Het programma zal over radio en televisie worden uitgezonden. (Advertentie) Wat voor weer wordt het? 't Wordt wéér Si-Si weer de edelste vruchcenlimonade .«iMti, si Si 1 '.ill ill' llffjl uit klinkklaar fruit! Verwachting van het KNMI tot hedenavond, opgemaakt vrydag avond 23 15 uur: Droog weer met opklaringen. Ma tige tijdelijk krachtige noord oostelijke wind. Aanhoudend koud weer. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige, soms vrij krachtige, J noordoostenwind, zwaarbewolkt t met opklaringen. Enkele hagel- en sneeuwbuien. Temperaturen J zonder grote veranderingen. J Vandaag: zon onder 19.32 uur, f maan onder 12.54 uur. i Morgen: zon op 5.49 uur, zon on- J der 19.34 uur, maan op 3.26 uur, f maan onder 13.59 uur. t Maandag: zon op 5.47 uur, maan t op 3.51 uur. i blijkt van een zekere ingenomenheid echter niets. Men verwacht dat er tussen de drie grote westelijke mo gendheden en tussen de leden van de NAVO intensief overleg zal worden gepleegd over de volgende stap van het westen. Moskou heeft de grote westelijke mogendheden gisteren in een nota laten weten, dat het op 17 april wil beginnen met het overleg, ter voorbereiding van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die aan de topconferentie moet voorafgaan. De bijeenkomst van de ministers, zo wordt gezegd, zou zeker niet later dan half mei gehouden mogen worden. Bovendien moet het diplomatieke overleg tot een minimum worden beperkt. Alleen de tijd en de plaats van de vergadering en de lijst van deelnemers moet door de ambassadeurs worden vastgesteld. De ministersbijeenkomst moet dan de agenda voor het topgesprek vaststellen. Over enkele vraagstukken zou zo mogelijk nog van gedach ten kunnen worden gewisseld, maar alleen als alle ministers ermee akkoord gaan. Het bijeenroepen van de topconferentie mag volgens de Sovjets niet afhankelijk zijn van het resultaat van het voorafgaande overleg. Deze laatste voorwaarde is in strijd met wat de westelijke landen willen. Zij vrezen, dat de Russen van de conferentie der regeringsleiders e.en show zullen maken, om hun goede wil" te tonen en diverse bran dende kwesties kalmpjes verder zul len laten branden. Op de bijeenkomst van Genève, enkele jaren geleden, werden bijvoorbeeld vrije verkiezin gen voor Duitsland beloofd... ..Mochten de ministers er niet in slagen, vooraf de nodige overeen stemming te bereiken." aldus de nota, ,,dan mag dit geenszins bete kenen. dat de behoefte aan een top conferentie minder dringend is ge worden. De moeilijkheden die op een ministersbijeenkomst zouden ont staan. moeten juist op de conferen tie van regeringsleiders overwonnen worden.... Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten stelden op 31 maart voor, dat hun ambassadeurs in de tweede helft van april zouden ver gaderen met Russische functionaris- ti. Zij zeiden, dat de vergadering voornamelijk de standpunten van de verschillende regeringen omtrent de belangrijke hangende kwesties zou moeten onderzoeken en verder zou moeten uitmaken welke onderwerpen aan de regeringshoofden (wier bijeen komst door een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken voor afgegaan zou worden) zouden moeten worden voorgelegd. In Londen en Parijs is men het met Washington eens. dat de Sovjet nota niet een volledige aanvaarding van het westelijke voorstel van 31 maart inhoudt, maar men toont zich toch, zij het met bepaalde restric ties. ingenomen met het antwoord. In de commentaar uit Washington De Verenigde Staten hebben vrijdag bekendgemaakt. dat ,.de operatie Scheepsbeschuit", de reeks proeven met kernwapens in het gebied van de Stille Oceaan, op het punt staat te beginnen. De Amerikaanse commissie voor kernergie heeft instructies uitgevaar digd die vrijdag van kracht zijn ge worden. Volgens deze instructies mo gen Amerikanen de gevarenzone" bij Eniwetok tot het einde van de proe ven niet binnengaan. Het gevaarlijke gebied beslaat een oppervlakte van bijna een miljoen vierkante km. Een bakker te Amsterdam stelde tegen betaling van 20 cent per stuk spaarzegels beschikbaar voor de klanten, die bij hem brood kochten. Opgeplakt op een spaarkaart gaven deze zegels, wanneer voor 10 gulden gespaard was, recht op een textiel- pakket van een bedrijf in Hengelo. Een andere bakkersfirma in Am sterdam achtte dit in strijd met de verordening sanering bakkersbedrij ven en vorderde in kort geding dat deze wijze van doen zou worden stop gezet. Het gerechtshof oordeelde in hoger beroep anders dan de rechtbank dat het verbod in de betreffende verordening bedoeld is om. buiten de normale middelen van reclame alle pogingen van bakkers enz. tegen te houden, waardoor in de concur rentiestrijd andere factoren zouden meetellen dan verzorging van een goede kwaliteit en vlotte bediening. Het vaardigde een verbod voor de bakker uit met zijn spaarsysteem door te gaan. Deze laatste is van dit arrest in cassatie gekomen, doch de Hoge Raad heeft het beroep verworpen. Troepen van de Indonesische regering zijn vrijdag het gebied van Tapanoeli binnengetrokken, dat tussen noord-Sumatra en het opstandige midden-Sumatra in ligt. Beide partijen hadden tot nu toe dit gebied met rust ge laten. Volgens radio-Medan had Djakarta tot de opmars besloten, om ..het ge bied voor verdere onderdrukking te 1 behoeden." Op de bevolking werd een beroep gedaan, gehoor te geven aan de orders van de centrale autoritei ten de rebellen geen hulp te verle nen. Volgens berichten uit Sumatra zou tot. de inval besloten zijn. omdat de militaire commandant van Tapanoeli, majoor Hoetabarat. naar de opstan delingen is overgelopen. Andere be richten zeggen, dat de troepen in Ta panoeli onder bevel staan van ma joor Nainggolan. die onlangs de aan val op Medan leidde. Door de onverwachte manoeuvre van Djakarta is de situatie voor de opstandelingen hachelijker geworden. Hun centra, Padang en Boekit Tinggi worden nu van twee kanten bedreigd. De strijdkrachten van de centrale re gering zouden niet ver meer verwij derd zijn van de weg die Padang met Palembang verbindt en die de laatste open weg is tussen het op standige gebied en de buitenwereld. In Padang en Boekn Tinggi is de avondklok ingesteld. De voormalige ambassadeur van Indonesië in Rome, Soetan Rasjid. heeft zich nu officieel tot de rebel- lenregering bekend. Hij is door Pa dang benoemd tot „coördinator voor Europa" en zal als zodanig naar de verschillende hoofdsteden reizen. Vol gens berichten in Genève zou zijn af treden worden gevolgd door de ont slagneming van Indonesische diplo maten in verschillende Europese lan den. (Advertentie) Koningin Juliana is gisteren te Innsbruck op de trein gestapt voor de terugreis naar Nederland. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn vrijdagochtend uit Innsbruck vertrokken naar Neustift in het Stubaidal. Zij willen van daaruit in de komende dagen nog enige bergtochten ondernemen. De prinsessen zullen ook nog skitochten maken, en haar skileraar is dan ook mee naar Neustift gegaan. GEGARANDEERD ONBEPERKTE UITKERING bij ziekenhuisver. pleging vanverpleeggeld, klinische specialistenhulp en bijkomende kosten tn een door U gewenste klasse op particuliere basis. :j. Onbeperkte poliklinische (ambulante) specialistenhulp. Aantrekkelijke verzekering voor huisartsen- en apothekershulp. Een van V.G.Z.-zijde onopzegbare polis. ijs Zeer billijke premie en vlotte schaderegeling. GEEN MEDISCHE SELECTIE EN GEEN WACHTTIJD, indien U wegens overschrijding van de weistandsgrens het ziekenfonds moet verlaten. Alle gewenste inlichtingen geeft gaarne De jonge soldaten, die deel uitma ken van het Italiaanse elitekorps, de „Alpini", krijgen een opleiding, die haast bovenmenselijk te noe men is: met volle bepakking en ge deelten van zware wapens moeten zij de Alpen in, waarbij loodrech te wanden overwonnen moeten worden (foto links), terwijl de zwa re loop van een mortier hen naar beneden trekt. Op de rechter foto ziet men twee mannen die een stei le piek bijna bedwongen hebben. Een Amerikaanse straalbommen- werper van het type B-47 is bij North Collins in de stad New-York neerge stort. waardoor de vier inzittenden om het leven kwamen. Bommenwer pers van dit type kunnen een kern wapen vervoeren. Een bericht als zou een lid van de luchtmacht met een Geigerteller naar de plaats van het ongeluk zijn gegaan, kon niet worden bevestigd. De politie verklaarde niets te weten van een onderzoek naar even tuele radioactieve besmetting. Het toestel ontplofte in de lucht, kort voordat het van een tankvliegtuig brandstof zou innemen. Het stortte neer op een weiland. Tandartsen zullen voortaan de saneringskaarten niet meer gra tis verstrekken. Verplicht-ver- zekerden moeten een gulden gaan betalen voor het laatste onderzoek dat aan de uitreiking van de kaart voorafgaat. Dit staat in een nieuwe beschik king, die minister Suurhoff heeft uit gevaardigd. Ze is per 1 april van Kracht geworden en regelt onder meer de bijbetaling van de verzeker den aan de tandartsen. Ze houdt ver band met de tarieven, die van 4 sep tember 1957 af gelden. De bijbetalingen voor gedeeltelijke tandprothesen (kunstgebitten) zijn deels verhoogd deels verlaagd. De bedragen, verschuldigd voor repara ties van prothesen, zijn verhoogd met f 0,25 tot f 1.50. naar gelang van de aard der herstelling. Een nieuwe verordening van de minister voor opvoeding in Oost- Duitsland bepaalt, dat de besturen van scholen belast worden met de controle op personen, die het gods dienstonderricht op scholen geven. Tn dezelfde beslissing wordt het verboden tijdens of voor de school tijd leerlingen voor de catechismus te werven. De Britse Labourpartij heeft vrijdag bekendgemaakt, dat zij tot dusver in de plaatselijke verkiezingen een netto winst van 43 zetels heeft geboekt. De resultaten van de donderdag gehou den verkiezingen voor twintig van de 62 graafschapsraden in Engeland en Wales geven een lichte zwenking naar links te zien. Voor tandsteenverwijdering en vul lingen wordt van een gesaneerde geen bijbetaling gevraagd, van de niet-gesaneerde wel. Deze betaalt voor een vulling van 1 april af 1,75, voordien f 1,50. Tot nu toe was tand steenverwijdering ook voor niet-ge- saneerden kosteloos. Volgens de nieuwe beschikking dient de niet- gesaneerde verzekerde hiervoor een met de tandarts overeen te komen bedrag te betalen. Maximaal zal echter f 4,- zijn verschuldigd. Zevenduizend man geregelde troepen van het Cubaanse leger zijn aan een omsingeling van de rebellen in de Sierra Meestra begonnen, waarbij reeds een groot aantal doden en ge wonden bij de opstandelingen zou zijn gevallen. Ook aan de zijde van hét leger werden verliezen geleden. De door Fidel Castro afgekondigde staking zou ..slechts" voor 25% over het gehele eiland effectief zijn. In Havanna is een kw^rt van de inwo ners van stroom verstoken. De Amerikaanse ambassade te Havanna heeft het „State Depart ment" laten weten, dat het volkomen rustig was in de hoofdstad. (Advertentie) Mooi haar maakt jonge'* POLNCOLOR Uleursharopoo Thuis. «H *"der VCr' ven bijgetmt. ITr riVs Bij alle drogisten parfumej riezaken Naar het oordeel van de rechtbank in Den Haag kan onder de bestaande omstandigheden de Staat geen verwijt worden gedaan voor de houding, die is aangenomen jegens de twee ver stekelingen uit Indonesië, die in fe bruari van dit jaar naar Nederland kwamen en na aankomst in Genua met hetzelfde schip moesten terug keren. Deze uitspraak is gedaan in het kort geding, waarin de stichting Hulp aan Landgenoten in Indonesië in verband met dit voorval de Staat der Nederlanden had gedaagd. Na het bekend worden van de uit spraak heeft de stichting medegedeeld andere maatregelen te overwegen om te voorkomen, dat Twist en Schrijven in Indonesia aan land worden gezet. Zij bevinden zich nog aan boord van het Italiaanse schip ..Sydney", waar mede zij in Genua aankwamen en dat kort daarop naar Australië vertrok. De woordvoerder v.an de Indonesi- De jury heeft bij het gerechtelijk vooronderzoek naar de dood van Johnny Stompanato, vriend van de filmster Lana Turner en geen on bekende in de „onderwereld" van de Amerikaanse westkust, verklaard dat Cheryl Crane, die hem met een keukenmes neerstak, hiermede een „gerechtvaardigde manslag" heeft bedreven. Stompanato bedreigde Lana Turner toen hij door haar dochter Cheryl werd neergestoken. Lana Turner verklaarde dat de ruzie was begonnen, omdat zij niet twee heel oude vrienden uit dine ren wilde gaan, hetgeen Stompanato helemaal niet zinde. Twee weken geleden werden de resultaten bekend van een achtdaagse proefneming naar smaak en kwaliteit van de kof- van de geserveerde koffie zeker niet Daarbij zal gewezen worden op o.a. de juiste verhouding tussen koffie en water en de zet-temperatuur. de verhouding tussen te maken zetsel en de „omloopsnelheid" alsook de fie in 52 etablissementen café- het westen des lands Het lmtlatle(. van de proefneming nei wtsien aes tanas. van een importeur van koffiemachi- Daarbij bleek aan vier koffie- nes, die overigens geen invloed op keurders van de belangrijkste J,V;™ 'J(onH™rnS!' thins mede ,T - i.i, overgenomen door de directies van Nederlandse branderijen, dat het belangrijke koffiebranderijen en de kopje koffie niet overal ideaal Horeca-vakpers. V i j. Tijdens een „koffieparlement", dat gescnonKen wordt. gisteren gehouden werd, besloot men Uit nadere analysering van de on- beginnen roet intensieve voorlich- afhankelijk genomen proefnemingen afnemers van koffie, bleek, dat de gemiddelde kwaliteit schriftelijk zowel als mondeling. prestaties. Vermeld zij. dat vijf tot acht gram koffie voor een lekker kopje nodig is en dat pruttelen en koken van koffie smaak- en reuk stoffen verjaagt. De zorgvuldigheid van het zetten en de ouderdom van het zetsel spelen echter ook belang rijke rollen. Overwogen wordt om de „koffietest" op grote schaal landelijk te herhalen. Verder wordt de moge lijkheid onderzocht om tot jaarlijkse ,,koffie-zet-wedstrijden" te komen. Zij was toen naar boven, naar de kamer van haar dochter Cheryl ge gaan, die daar naar een televisie uitzending keek. „Maar Stompanato volgde mij. Hij zei afschuwelijke dingen en hij vloekte. Ik zei tegen hem: „Ga weg. Ik heb je al zo dikwijls gezegd dat ik geen woordenwisselingen in het bijzijn van mijn dochter wens. Ik ga weer naaf beneden". Stompanato volgde mij toen weer. Hij bleef vloeken, greep mij bij mijn schouder en schudde mij heen en weer, terwijl hij zei: „Het geeft niet wat je probeert, maar je kunt nooit wegkomen. Als ik zeg „spring" dan zal je springen en als ik zeg „loop" dan zal je lopen. Ik zal een mes over je gezicht halen, ik zal je verminken en doden en je dochter en je moe der erbij Ik zal je in je gevoeligste plek treffen, namelijk je dochter". „Ik rukte mij los en ik draaide mij om. want ik hoorde iets achter mij. In de deuropnening stond Cheryl", aldus Lana Turner. sche vertegenwoordiging in Den Haag verklaarde desgevraagd, dat de beide verstekelingen niet in Indonesië aan land zullen mogen gaan, tenzij zij be schikken over officiële Indonesische papieren. De ministers van Defensie der ze ven landen van de Westeuropese Unie zullen de volgende week in Parjjs bijeenkomen, om te pogen, de unie, die tot nu toe niet veel concrete resul taten heeft opgeleverd, nieuw leven in te blazen. De bijeenkomst zal plaats vinden tijdens de conferentie van drie dagen van dë NAVO-ministers van Defensie, die dinsdag in Parijs begint. In deze conferentie zal vooral aandacht be steed worden aan de verdeling der bijdragen in de gemeenschappelijke defensie en aan de invoering van kernwapens, in het bijzonder tactische wapens. De rechtbank in Dordrecht heeft de 53-jarige kok R. K. uit Werkendam veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan vier maanden voor waardelijk met drie jaar, omdat hij op 23 november van het vorige jaar een zogenaamde molotov-cocktaü in de woning van een 81-jarige dame had gegooid. De man op deze wijze de aandacht op zijn belangen willen vestigen. Hij wilde namelijk een an der huis hebben, maar had bij zijn pogen daartoe, zoals hij ter terecht zitting zeide, slechts tegenwerking van de autoriteiten ondervonden. Niet aan het licht is gekomen, waar om de man bij de oude dame, die eigenaresse van zijn slechte woning was. de benzinebom naar binnen had gegooid, want zij had hem steeds me dewerking verleend. De kat van de badmeester van het zwembad te Ter Apel beleeft op het ogenblik moeilij ke dagen. Zo gauw het dier zich maar even buiten laat zien, wordt het direct door een groot aantal meeuwen aangevallen. Dit is al een paar maal gebeurd en daarom blijft poes nu maar thuis en kijkt alle dagen grim mig door de ramen naar de honderden meeuwen, die zich de laatste dagen heer en mees ter voelen in en om het zwem bad. De vogels brengen niet al leen de poes in verlegenheid, ook de bewoners in de omge ving hebben er last van. Waarom deze vogels ineens zoveel belangstelling tonen voor de omgeving van het Ter-Apel- se zwembad is nog niet aan het licht gekomen.

de Stem | 1958 | | pagina 1