dagblad jStetn Werkloosheidsdaling in Zeeland nog geen reden tot juichen Nederlandse renners wéérden zich in Driedaagse van Antwerpen a PHILIPS TELEVISIE Meester Bal onderwijst jaar op jongensschool al veertig te Hulst Staking in het Ruhrgebied (voorlopig) afgewend Wij zien Toon Hermans, want wij hebben PHILIPS TELEVISIE Slopende ritten op tweede dag Ontknoping in Rupelstreek AFVALLIGEN WOORD EN DAAD ERNSTIG KWAAD Een zittend leven? TWEEDE BLAD DONDERDAG 10 APRIL 1938 Arbeidsreserve in zelfs vier rayons nog, gestegen Gewonde arbeider overleden Duitse zwerver stal clubkas in V lissin gen MENING EN COMMENTAAR DE Waarheid staat vol verklarin gen en ingezonden stukken be treffende de wandaden van de „rechtse" leiders, die nu dan ont maskerd zijn. Een discussie daar over met uiteenzettingen over en weer wordt niet toegestaan. Het ligt geheel in de lijn van de Sovjet democratie en men moet zich slechts verbazen over de naïveteit van de heren Wagenaar, Reuter c.s., dat ze in de mogelijkheid daarvan geloofd hebben. Uit een rede van Paul de Groot voor een communis tisch jeugdcongres wordt duidelijk, dat dé moeilijkheden hun oorsprong vinden in de dagen van de Hon gaarse opstand. De thans uitgesto tenen zo legde hij uit schoten in die dagen schromelijk tekort. ■„Zij weken terug en begonnen ccn persoonlijke en principeloze strijd. Zij beroepen zich op verdiensten in de bezettingstijd. Maar niet beslis send is wat je in het verleden hebt gedaan, maar hoe je in 1956 stond.'' Zij die het schieten van Nazi- beulen op vrijheidslievende Neder landers met verzet hadden beant woord, konden dus blijkbaar de ge- dachtensprong niet maken, dat het schieten van Sovjet-kanonnen op vrijheidslievende Hongaren een lof waardig bedrijf was. Daarom waren ze geen ware communisten. Nu zul len we straks in de Kamer deze „afvalligen" in meerderheid zien staan tegenover het clubje aan Paul de Groot getrouwen. Het zal de debatten verlevendigen, zij het dan niet verrijken. Voorzitter Korten horst zal het niet gemakkelijk krijgen. Zie 't op zijn best met EXAMENS Bijna elk jaar een grote klas Benoem ing Kroestjev klaagt over samenwerking van satellieten Hardnekkig 10 EN (Van onze redacteur) Bezien tegen de achtergrond van de landelijke cyfers is de werkloosheid in Zeeland vrij sterk afgenomen in de thans achter ons liggende maand maart. Landelijk daalde de arbeidsreserve immers van 38 tot 38 per mille tegenover in Zeeland van gemiddeld 56 tot 51 per mille. Uit deze cijfers blijkt voorts reeds weer onmiddellijk, dat het werkloosheidscijfer in Zeeland toch nog steeds ver boven het landelijke uitsteekt, en ondanks de genoemde daling neemt onze provincie weer de vierde plaats in ongunstige zin in. Overigens geeft de daling in het geheel geen reden tot een juichstemming, want zij bleef beneden de verwachting en het is zelfs zo, dat bij uitschakeling van de seizoenwerkloosheid nog sprake is van een vrij belangrijke stijging. De provincie telde eind maart 4240 werklozen tegen 4666 aan het eind van de voorafgaande maand. In de ver schillende rayons luidden de cijfers respectievelijk; Goes 661 (725), Hulst 625 (749), Kruiningen 154 (173), Mid delburg 832 (808) nog een aanmer kelijke stijging dus Oostburg 667 (838), Sas van Gent 31 (45). Terneu- zen 312 (312), Tholcn 354 (434), Vlis- singen 402 (391) en Zierikzee 202 (191). Ook in de beide laatste rayons dus een toename. Van do thans 4240 werkloze mannen zijn er 1369 werkzaam op aan vullende werkgelegcnheidsobjectcn, zodat nog 2871 volledig werkloos zijn. V routven Ook het aanbod van vrouwelijke werkkrachten is in de afgelopen maand toegenomen en W'el van 312 tot 328, zodat hier nog geen enkele reden tot enige bezorgdheid is. Opmerkelijk is wel 'n verschuiving in de bedrijfs- kiassen. In de branche voedings- en genotmiddelen steeg het aantal werk loze vrouwen van 12 tot 87, hoofdzake lijk tengevolge van het beëindigen van het seizoen voor de visconservenindus. trie en in de landbouw daalde bet aantal met 46, omdat hier het seizoen toch blijkbaar langzaam weer op gang komt. Landbouw Tengevolge van het lang aanhou dende koude weer zal het nog wel even duren, eer de landbouw nor maal op gang komt. Daarom ver wacht 'men op het districtsarbeids bureau voor Zeeland deze maand mogelijk nog een kleine stijging in deze sector en zal eerst in mei een behoorlijke daling van de seizoen werkloosheid in de landbouw waar te nemen zijn. Hoewel inmiddels de scheepsbouw bedrijven nog niet met inkrimping te kampen hebben gehad in onze Explosie in Sas van Gent De heer L. de Vries uit Sas van Gent. die ernstig gewond werd bij de explosie in de stijfsel- en glocosefa- briek te Sas van Gent, is in het zie kenhuis te Sluiskil aan de verwon dingen overleden. Bij deze explosie, verleden week donderdag, werden 16 personen ge wond. De heer de Vries werd even als de heer F. de Bakker uit West- dorpe, hierbij ernstig gewond. Het slachtoffer is gehuwd en vijftig jaar. provincie, neemt op verschillende plaatsen in ons land de kustvaar- tuigenbouw en de reparatie aan bin nenschepen af. Bouwnijverheid De ontwikkeling in de bouwnijver heid is nog zeer traag. Van de 1083 genoteerde mannelijke werkzoekenden in deze klasse eind februari, vonden er slechts 100 werk in maart. Het aan tal ingeschreven timmerlieden bleef vrijwel constant en dat van de met selaars en opperlieden metselen daal de. Van de 41 ingeschreven huisschil ders bleven er in maart 20 over. Ten aanzien van de bouw kan het enige verlichting geven, dat de vergunnin gen voor de premiebouw regelmatig loskomen en dat thans de miniatuur- woningpot voor Zeeland is verdeeld. Voorts zijn er nog wel enkele behoor lijke aanbestedingen in het vooruit zicht, maar ook daarvan is niet veel te verwachten, omdat de uit te voe ren werken betrekkelijk laag arbeids intensief zijn. Dienstboden Voor die huisvrouwen, die dienst personeel zoeken en daarmee mis schien al sinds enkele jaren bezig zijn, begint het er iets gunstiger uit te zien. Er schijnt namelijk onder de meisjes weer wat meer neiging te ko men om in een huishoudelijke dienst betrekking te gaap, hetgeen uiteraard wel een geringe verlichting in het nij pende dienstbodenprobleem kan bren gen. Dat een en ander vrij nauw sa menhangt met de conjunctuursituatie, ligt voor de hand. Te elfder ure is een overeenkomst bereikt inzake de aan gekondigde staking in het Ruhrgebied. Vertegenwoordi gers van de metaalarbeidersvakbond hebben een compro misvoorstel van de werkgevers om de werkweek van 45 op 44 uur te brengen aangenomen. De looncommissie had het voorstel met 65 tegen 30 stemmen aanvaard. De nieuwe werkweek zal op 1 januari 1959 ingaan. De werkgevers wilden evenwel hun aanbod tot een loonsverhoging tussen 4,3 en 5,3 procen niet tot de gevraagde tien procent verhogen. De staking is voorlo pig' opgeschort totdat de uitslag van een vrijdag te houden stemming over de aanbeveling van de looncommissie om het aanbod van de werkgevers te aanvaarden bekend is. Indien dan meer dan een kwart van de stemmen voor aanvaarding van het voorstel is, kan de staking geen doorgang vinden. Een Haag-se onderwijzer, die met zijn klas had overnacht in de jeugdher berg te Vlissingen, kwam woensdag morgen tot een bijzonder onprettige ontdekking, 's Nachts hadden onbe kenden kans gezien de hele clubkas waarin zich ruim vijfhonderd gul den bevond te ontvreemden. De politie, die een nauwkeurig on derzoek instelde, kreeg verdenking tegen een Duitser, die de jeugdherberg eveneens met een bezoek had ver eerd, doch des morgens was vertrok ken. Jeugdherbergvader Engels kon een vrij nauwkeurig signalement ver strekken. dat onmiddellijk werd ver spreid. Korte tijd na het verspreiden van dit bericht zag een oplettende douane-beambte van het grenskantoor Ecde de gezochte Duitse toerist. Hij ontkende hardnekkig iets met de vermissing uitstaande te hebben, doch nadat de politie de man had overgenomen en hem nauwkeurig had gevisiteerd kwam het geld tevoor schijn: keurig verstopt in de voering van zijn jas! Ontkennen baatte toen niet meer. De onderwijzer kon nadat hij op de snelst mogelijke wijze het geld terug had ontvangen, de vakantietrip met zijn klas voortzetten. De Duitser, een 32-jarige zwerver, v/erd ingesloten en zal binnenkort worden voorgeleid. (Van onze sportredacteur). ANTWERPEN, woensdagavond. Voorbij Mechelen, in de gevreesde Rupelstreek, toen nog een twintigtal kilometers restten, kreeg de namiddagkoers haar dramatische ontknoping. Door het hart der steenbakkerijen, waar de allereenvoudigste arbeiders wonen, maar tevens de grootste liefhebbers van de wielersport huizen, liggen nog mij lenver de beruchte Vlaamse kasseien. En het was daar dat de beslissende slag' werd geleverd. Dat het André Vlaayen was (en niet bijv. Leon van Daele) die in Antwerpen zegevierde, vloeide voort uit een zeer merkwaardige ontwikkeling, waarover straks meer. F)E regering te Djakarta is blijk baar toch geschrokken van de Amerikaanse reactie op de wapen aankopen in communistische lan den. Wapens van groot kaliber zijn het, bommenwerpers en straalja gers, die allereerst nodig zijn om anti-communistische landgenoten met deze krachtige „argumenten" tot andere gedachten te brengen. Djakarta zegt nu: We hebben ook wapens aan de Verenigde Staten gevraagd, maar die geven maar volkomen begrijpelijk, want het le veren van wapens in dit stadium betekent duidelijk partij-kiezen, dus inmenging in binnenlandse aange legenheden. De communisten heb ben in dit opzicht echter geen last van scrupules. Terwijl de vredes- brieven alsmaar blijven uitfladde ren in Moskou, worden de satel lieten aangezet het arme Indonesië te bewapenen. Dat er geen roepiahs zijn om ze te betalen, doet er niet toe. Dat de bevolking in nijpende nood verkeert en met voedsel beter geholpen zou zijn, laat de humane Kroestjev koud. Voor hem geldt slechts de uitbreiding van de in vloed van het communisme als opperste wet. Onbegrijpelijk is echter, de houding van een man als Nehroe. Deze grote zedenmeester deelt aan het Westen voortdurend lesjes uit inzake ontwapening en een zachtmoedige benadering van de internationale problemen. In middels echter laat hij in zijn land Indonesiërs opleiden tot piloten, opdat die straks bekwaam zijn hun landgenoten met bommen te be strooien. In wat voor wereld leven we toch? {-JET departement van Sociale Za ken heeft zich nu toch geheel afgewend van de methode, om de doorsiepeling van het werkloos heidskwaad als iets onbeduidends voor te stellen. Het geeft royaal toe, dat in de maand maart het werkloosheidsniveau is gestegen. En het gure, schrale weer krijgt maar zeer ten dele de schuld. Dit kan trouwens niet verklaren, waar om juist de metaal- en textielnij verheid zulk een ongunstig beeld vertonen. Nu men zich de ernst van het kwaad realiseert, willen we ook hopen, dat daaraan aange paste maatregelen met spoed zullen worden getroffen. Waarbij men dan aan aanvullende werken slechts mag denken als tijdelijke nood maatregelen. Hoofdzaak moet zijn 't losser maken van de fiscale banden voor het bedrijfsleven, export bevordering, kortom alles wat onze economie innerlijk gezond en sterk maakt. Met ongeduld wachten we on de aankondiging van maatrege- Was er op de tweede dag van de Driedaagse in Geel, waar de le rit- helft (120 km) eindigde vreugde in de Nederlandse kolonie geweest, omdat Leo van der Pluym een fraaie zesde plaats had kunnen veroveren, in Ant werpen konden we niet juichen, want daar waren spijtig genoeg geen land genoten onder de eerste tien te ont dekken, zoals daags tevoren het geval was geweest. Het heeft echter voldoening ge schonken, dat het halve dozijn land genoten, waarmee vandaag de strijd moest worden voortgezet, stuk voor stuk zijn partij mee heeft geblazen en bovendien de indruk wekte er beter in te komen. Bovendien hebben vooral Leo van der Pluym, vechtjas eerste klas. en Jaap Kersten herhaaldelijk opvallende dingen laten zien. Slecht weer Dit laatste was te frappanter als tnen zich realiseert onder welke enorm slechte weersomstandigheden, althans 's middags de renners hebben moe ten fietsen, plus aandeel hadden te leveren in ontelbaar felle jachten en ontsnappingen. En dat alles in een nare gure noordoostenwind en tot op het been verkleumende ijskoude re genbuien. Het maakte de opgave voor allen letterlijk tot een hel en terwijl onze jongens dit alles trotseerden, met mannenmoed, sneuvelden er di verse minder geharde kerels zoals de Belg Marcel Janssens, toch allerminst de eerste de beste. Vrijwel steeds hebben onze zes in de voorste gelederen mede hun stempel gedrukt op de twee koersen, die teza men een afstand van 285 vergden, met een paar uurtjes rust in het ook ten onzent niet onbekende Geel, als herstelmogelijkheid. zen, van der Pluym werd zesde (2.53.21 uur), Kersten 18e (2.53.30 uur) Piet van Est werd 26e en Wim van Est 27e, eveneens in 2.53.30 uur. Daan de Groot kwam op de 43e plaats met 2.53.58 uur. De tijd van Rik van Looy was 2.50,46 uur. In het algemeen klassement leidde daar in Geel Aeren- houts: 10e was v. d. Pluym, 11e Wim van Est, 32 broer Piet. 33 de Groot, 34 Kersten en 51 Stolker. De Neder landse ploeg zakte een plaats en stond nu als vijfde in het ploegenklassement genoteerd. Erbarmelijk Had deze eerste rit reeds bijzonder veel van de renners gevergd vanwe ge het opwindende karakter in de voortdurende wisselingen in de groep, de tweede over 165 km terug naar het punt van uitgang zal men beslist als ermarmelijk moeten schilderen. Tal van sterke kerels moesten zwichten voor de koude en de regen die soms zo dicht neerplensde, dat de auto's hun koplampen moesten ontsteken. Een geweldige boffer hebben we daarbij genoteerd. Severijns n.l. Twee maal achter elkaar liep een band leeg. De tweede keer zou hij beslist in de bezemwagen hebben moeten stappen als daar in Mol de overweg niet ge sloten was geweest.... zodoende kon hij het klaarspelen de hoofdgroep te bereiken zonder zich erg te heb ben ingespannen. Het was logisch dat het ongeloof lijke zw-re weer iedereen er van ont hield or> avontuur uit te gaan. Er wie, zoals van Steenbergen plat reed kon op steun van vrienden" ploeg leiders. volgwagens enz. rekenen De strijdlust MOEST wel worden geblust en geen sterveling nam het de dwangarbeiders van de weg kwa lijk, als zij in de Rode Kruisauto ver dwenen. Onze landgenoten lieten dat echter toch maar liever aan een an der over en daarvoor mogen ze extra worden geprezen. Dat het pas na Mechelen (131 km) begon met uitlooppogingen verbaas de niet. Toen was het immers niet alleen het uitgekiende moment, het allerzwaarste en gevreesde stuk door de Rupelstreek, maar het had ook op gehouden met regenen. Afijn, met nog een goede 30 km voor de boeg werd de beslissende slag ingezet. Dertien dapperen o.w. Jaap Ker sten, de Belgen Theuns, Schils en van Daele maakten een geweldige sprong en men meende reeds dat uit deze dertien de winnaar te voorschijn zou komen met als algemeen favoriet van Daelen. Maar de grote drie: van Steenber gen, van Looy en Impanis hadden het anders uitgekiend. Zij brachten" nl. Andre Vlaayen in ijltempo naar de kopgroep enlieten zich toen op het grote peloton terugvallen! Spoedig volgde daarna een nieu we en laatste hergroepering. Vlaayen, van Daelen, Desmedt en Theuns strek, ten de pezen en zijn niet meer ge haald. Wel viel eerst van Daelen te rug (pech) en vervolgens ook nog Theuns. Vanzelfsprekend had Vlaayen geen kind aan Desmedt toen het op de be slissende eindsprint in Antwerpen aankwam. Theuns volgde op grote afstand en toen kwam van Looy op zijn dooie akkertje ruim een minuut na de winnaar. Schils bezette de vijf de en van Gompel de zesde plaats, In de op ruim 2 minuten volgende groep passeerden achtereenvolgens de Groot. Stolker. v.d. Pluym. Wim van Est en Kersten, terwijl Piet van Fij naart nog weer later met Rik van Steenbergen het doorweekte, moege werkte lijf lanes de jury kon slepen Wat een koers! Vandaag de laatste rit. Ditmaal een enkele maar over 207 km. Als die on der wee.r dezelfde weersomstandighe den moet worden afgelegd zullen we vermoedelijk geen woorden kun nen vinden om de ellende te beschrij- (Advertentie) De komende zaterdagavond richten de televisie-camera's zich op Toon Hermans' beroemde One-man-show. Honderdduizenden zullen van deze uitzending genieten, dank zij televisie. Blijf niet achter, neem ook televisie. En natuurlijk Philips televisie. Philips televisie is méér waard, omdat u kunt rekenen op een helder, scherp, stabiel beeld - op een betrouwbare werking van het toestel, zelfs onder de ongunstigste omstandigheden - op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de lan delijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouwbaarheid. Zaterdagavond 12 april:1 Vs Volledige televisie-uitzending van TOON HERMANS' ONE-MAN-SHOW llliis&s U kimt kiezen uit 4 UNIVERSELE ONTVANGERS met beeldbuis-dia meters van 36 tot 53 cm, in prijzen vanaf ƒ825.- 17 TX 170A f 1195.- 43 cm beeldbuis ;- AUTO-HERSTELLEN Aan de afdeling auto-herstellen van de avondtekenschool te Terneuzen ven. Is dat nou de spot van een april- slaagde de heer F. Dierickx uit West- maand? dorpe. Zwaar Was de start te Antwerpen om ne igen uur 's morgens vanaf de Groen plaats door zonneschijn begeleid, de coureurs deden dit snel vergeten. Er is nl. gereden dat de stukken er afvlogen. Heel wat anders dus dan gisteren, waarover de sportpers ove rigens het nodige aan te merken had gehad. Het lieve leven begon aj in Bras- schaet (9 km), waar de Zwitser Streh- ler en Louis Maes met 25 sec. voor sprong het grote peloton vooraf reden. Bij St. Leenarts (31 km), waar in tussen allen weer tezamen waren, nam Piet van Est en Jaap Kersten ijverig deel aan een volgende uitloop poging. Doch ook die werd snel door de controlerende groep teniet gedaan. In een bocht bij de kerk in genoemd plaatsje kwam Rik van Steenbergen ten val. Niet ernstig doch herstel van zijn achterwiel kostte zoveel tijd. dat hij het peloton, dat vanzelfsprekend extra op de pedalen ging staan, voor de eindstreep in Geel niet meer heeft gezien. En ondanks de gunstige factor dat Molenaers, i'aure (beiden later opgegeven) Rosseel cn Severijns (van Steenbergen's paladijn) de wereld kampioen in diens „opsporingsarbeid" steunden. Zeggen we erbij, dat Rik niet de indruk vestigde heel hard zijn best te doen, hoewel hij aan transpiratie geen gebrek bleek te hebben. Pechdag geen antwoord. Dit is overigens len in deze richting. Het was voor de Belgische kop stukken wel een pechdag want in Turnhout (65 km) moest Vlaayen een nieuwe tube om laten leggen. Op de kinderhoofdjes voorbij Turnhout viel het grote pjeloton aan diggelen, toen Marcel Janssens er in sneltreinvaart alleen vandoor ging. Een minuut of wat later echter had hij al gezelschap van Rik van Looy, Couvreur, Marien en Aarenhouts welke laatste te Geel in een gloednieuwe leiderstrui zou wor den gehesen. Dit kwintet heeft met zo'n formida bele snelheid voortgeraasd meestal voor de wind nu, dat het veld ze niet meer heeft weten te achterhalen. In de hoofdgroep hebben Wim cn Piet van Est, van der Pluym, de Groot en Kersten zich uitstekend gehandhaafd. Mies Stolker echter, reeds voor Turn hout in moeilijkheden geraakt Het zich inlopen door Rik van Steenbergen en finishte tezamen met hem en „adju dant" Severijns. Tijd was 3,12,15 uur. Stolker werd de 54e plaats toegewe- Zoals wij reeds in het kort meldden, zal het op 16 april a.s. veertig jaar geleden zijn, dat de heer A. J. Bal te Hulst zijn onderwijzersakte be haalde te Breda. Als leerling van het Instituut „Sint Louis" te Oudenbosch moest destijds een staatsexamen worden afgelegd. Reeds twee dagen nadat de jeugdige onder wijzer (de heer Bal was toen 18 jaar!) was ge slaagd, kreeg hij namens het toenmalige hoofd van de Sint-Willibrordusschool voor jongens broeder Constantius, het verzoek om als „inval ler" te willen optreden. Immers in het laatste jaar van de Eerste Wereldoorlog waren veel on derwijzers getooid met de wapenrok. De heer Bal greep dus de hem gebo den kans met beide handen aan en tot 1 mei 1918 trad hij op als vervan ger. Op deze datum volgde zijn be noeming als tijdelijke leerkracht aan de jongensschool cn slechts drie maanden later werd hij reeds vast aangesteld. Meester" Bal kreeg de eerste klas toegewezen, maar na twee jaar werd hij in de vijfde klas geplaatst, de klas waarin hij thans (na 38 jaren dus) nog de scepter zwaait. Als men de heer Bal ziet. kan hij dit gerust nog een twintig jaar volhouden, want opmerkelijk is wel, dat hij in de loop van de jaren uiter lijk weinig of niets veranderd is. Toch zal de heer Bal zo lang niet meer voor de klas staan, want op 20 mei a.s. hoopt hij zijn 59e verjaardag te vieren, zodat hij nog een zestal jaar tjes voor de boeg heeft om daarna van een welverdiende rust te gaan genieten. Veel leerlingen Op onze vraag hoeveel leerlingen de jubilaris in de afgelopen veertig jaar wel in zijn klas heeft gehad, kwam de meester tot het respecta bele getal van tussen de 1800 en 1900. Vooral in de eerste jaren waren de klassen geweldig groot. Het was geen uitzondering, dat er in één klas 57 leerlingen zaten. De laatste jaren is er gelukkig een kentering ten goede te constateren, maar als men het hierboven genoemde aantal leerlin gen deelt op veertig jaar, komt men toch nog steeds aan een gemiddelde van 45 a 47 leerlingen per jaar. Een bewijs, dat hij al vele jaren ..meeloopt'' zag de heer Bal in het feit, dat hij hoe langer hoe meer leer lingen in zijn klas krijgt wier vader hij jaren geleden ook heeft onderwe zen. Typisch is in dit verband echter dat de meester nog precies weet waar de vader van de leerling heeft gezetenwant meer dan eens hoort de leerling dan de heer Bal zeg gen: „Ga jij maar op die plaats zit ten, want daar heeft je vader ook gezeten toen hij bij mij in de klas zat". Veel is er in de loop der tijden ver anderd zowel ten opzichte van het schoolgebouw zelf als van de toege paste leermethoden. Vooral dit laat ste is volgens de heer Bal een belang rijke factor geweest, welke er toe heeft bijgedragen, dat het werken in steeds maar dezelfde klas niet een tonig gaat worden. Nog steeds ver vult de heer Bal met evenveel liefde zijn werk als veertig jaar terug en hij hoopt dit dan ook nog te doen tot zijn 65e jaar. Toen wij de jubilaris naar een voorval vroegen waaraan hij een prettige herinnering had bewaard, kregen wij te horen, dat dit was toen zowel onderwijzend personeel als leerlingen tezamen op de plan ken stonden tijdens de viering van het zilveren jubileum van broeder Justinianus, destijds overste van de school. Nu nog kon de heer Bals hierom smakelijk lachen. Maatschappelijk leven Alhoewel de dagen van meester Bal reeds behoorlijk gevuld zijn met het onderwijs en wat daarmee samen hangt. heeft de jubilaris blijkbaar toch nog tijd over om enkele functies te vervullen in het maatschappelijk leven. Zo is de jubilaris o.m. secreta ris van het Wit-Gele Kruis sinds 1948, zodat hij dit najaar hiervan ook zijn tienjarig jubileum viert: president van „Vincentius" sinds 16 september 1950. nadat hij daarvoor van 22 no vember 1949 secretaris was geweest: secretaris van het Parochieel Sociaal Charitatief Centrum alsmede lid van het werkcomité van dit Centrum; se cretaris van het Interparochieel So ciaal Charitatief Centrum; onder voorzitter van Maatschappelijk Hulp betoon; bestuurslid van het wijkwerk; bestuurslid van Parochieel Belang; bestuurslid van de plaatselijke afde ling van de K.V.P.; oud-gezinsvoogd, hiervoor aangewezen door de Kinder rechter. Het behoeft dus wel geen nader be toog, dat de heer Bal op 16 april a.s. de nodigé gelukwensen zal ontvan gen. De eigenlijke viering van het feest aan de Sint Willibrordusschool zal echter zoals gemeld later plaatsvinden en tezamen gevierd wor den met het veertigjarig jubileum van broeder Justinus, die dit feit op 15 mei a.s. hoopt te herdenken. Kroestjev heeft woensdag in een rede tot de arbeiders van de yzer- en staalfabrieken op het eiland Csepel de industriewijk van Boedapest, waar tijdens de opstand in het najaar van 1956 hard gevochten is verklaard, dat de Hongaarse arbeiders trouw blij ven aan het socialisme. Duizenden arbeiders van de fabriek, die kennelijk van dienst kwamen de monstreerden deze trouw door de heer Kroestjev té negeren. Ze verlieten zonder meer het fabrieksterrein. De Sovjetpremier wijdde een groot deel van zijn rede aan economische vraagstukken. Hij drong aan op meer specialisatie en meer autonomie, als enige middelen om de produktiviteit op t.e voeren. Hij vond de fabrieken op Csepel verre van modern. Kroestjev zei, dat er tussen de re geringsleiders van de socalistische landen herhaaldelijk over deze kwes tie van gedachten is gewisseld. Men was het eens over hetgeen zou moeten gebeuren maar het gebeurde niet „Hongarije wil met de Sovjet-Unie samenwerken en dat willen ook Roe menië en Albanië, maar zij willen niet onderling samenwerken'., aldus de premier. Hij kondigde aan, dat er binnenkort te Moskou of elders een bijeenkomst zal worden gehouden om de kwestie te bespreken. Twee oudjes in Puyallup (Washing ton, V.S.hebben dinsdag voor de derde achtereenvolgende keer een veel te hoge ouderdomsuitkering ont vangen. Zij hebben recht op 145 dol lar per maand, doch dinsdag ontvin gen zij voor de derde maal een cheque voor een bedrag van 24.637 dollar. De vorige keren hebben zij het teveel eerlijk teruggestuurd, maar nu menen zij dat hun eerlijk heid lang genoeg heeft geduurd en denken zij er sterk over het hele be drag te houden. (Advertentie) Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der or- ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist d f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden.

de Stem | 1958 | | pagina 5