Coëducatie in discussie weer v olop CHEF leed SHAG ade te te op ipril Loongrens dient niet te worden gehandhaafd Nederlands B-elftal Hoe staan de clubs er voor lekker pittig! !St- Argumenten pro en contra P e j e h a KNVB over „kwestie" Rijvers Schoolvoetbal te Oostburg Hulst hockey-de in Oostende ■GBERTS ^.H.B.O.'ers dswedstrijd ENDA ndaag argen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 APRIL 1958 C.S.V. over werkloosheidswet: VOORBEREIDENDE CURSUS GEVRAAGD WERKSTER Mevrouw Th. Kerrkhaert.de Waal slagersleerling Adverteert Dagblad De Stem RITMEESTER SIGARENFABRIEKEN N.V. VEENENDAAL „Milaan"' wil zich terug trekken Schieting in Zuiddorpe SPORT IN 'T KORT Scholten won koers in Groede Weer winst voor Botwinnik MARKTEN WATERSTANDEN Steek óók zo'ir geurige Kelly op... puur voor uw genoegen Lie) jiten een rijwielpad rnin. De beroerde I of heeft reeds twee |it.... bergen werk In jaar tijds is ont. J aan de Zeeuwsch- IPraktisch alle be- Igen, voor zover het 1 betreft, zijn onder liet provinciaal be- f'inciale Waterstaat lof toe. lts enkele jaren ge len van onderling I zijn letterlijk alle lleinste toe, gemak- l:baar. Kinderkopjes let meer te vinden: Ifalt, beton of, op llinkerwegdek wat Ier de wielen krijgt. Ikke schakel nabij liost-westverbinding Ideren ,(dat immers liid-wegen heeft ge- preed. En het is nog weer de grote dag hor de twintigste [gemeente de grote "litlfmuzieken, dan- Tolkloristische voor- kleurrijke optocht, |ir een reuzen-recla- een kilometerlange rond de markt en Ibijzonderste straten oepen zullen er hun onder de opwekken- bekende aria's uit :men gaat de deel- iets bijzonders zijn. veertig verschillen de delen van 't land land, met de Gillis- immers, de Huzaren len, de Jonge Tam- ipetters; de ouderen Spoetniks van 1958; muiden en de tex- /laanderen; de Hon- i danseressen en de lat alles zal er door "ren in een roes van anning er wedijveren met i nieuwe kroost, hun ;es" met hun mach- hun levende bloe hun levenslustige ichtige praalwagens zonnige lente, ver- de volkeren en na- irische Prins Car- estapelde massa zal van reclameproduk- en confetti, terwijl 'rins Carnaval het ergasten op ganse ke toffees... le bondswedstrijden lag 12 april te Arn- louden, zullen twee deelnemen. Het zijn van Vlissingen en e elk met een senio- Drenploeg zullen uit- Ontstuimig bloed. Electro: The rainma- water: Miniatuur Wal- :aal 8 uur: Pianocon- Iriessen. kJhambra: Achter elke t monster van planeet Schouwburg 7.30 uur: Kon. Vlaamse Opera, en Dalila. De Vergenoeging 8 u: ie over ,,Lourdes en (Van onze onderwijs-medewerker) Na de tweede wereldoorlog is het vraagstuk der coëducatie bij zonder in de aandacht komen staan. Mede door de grote aandacht welke in de laatste jaren aan de Engelse en Amerikaanse onder wijssystemen werd besteed, heeft men zich ook in ons land ern stig bezonnen op de vraag, of en in hoeverre een gezamenlijke op voeding der beide geslachten wenselijk is. De Instructie van de H. Con gregatie der Religieuzen be treffende coëducatie en co- instructie, heeft veel stof op geworpen. Onze onderwijsme- dewerker hebben we verzocht zijn visie op dit vraagstuk weer te geven. Hij doet dit in een tweetal artikelen. Hier volgt het eerste. Men ziet in deze discussies veelal voorbij aan het onderscheid dat feite lijk gemaakt moet worden tussen co- educatie en coïnstructie. Onder co- educatie dient dan te worden ver staan, een totale gemeenschappelijke opvoeding van jongens en meisjes uit verschillende families. Met het woord coïnstructie wordt dan aange duid, een gemeenschappelijk onder wijs aan jongens en meisjes. Het eer ste begrip is dus aanmerkelijk rui mer dan het tweede. Toepassingen daarvan vindt men bij uitzondering in progressieve internaten en ook in sommige opvoedingsgemeenschappen voor oorlogswezen, onder andere be kend uit een film als Pestalozzi-dorp. Ook in ons land is de gemengde op voeding als systeem ingevoerd in en kele voogdij-internaten, waar men spreekt van het „verticale systeem" om daarmede aan te duiden dat een groep wordt samengesteld uit jon gens en meisjes van verschillende leeftijd. Het begrip coïnstructie vindt men op vele plaatsen gerealiseerd in de gemengde school. Gezinsopvoeding De vraag, of deze vermenging der beide geslachten wenselijk is, heeft tot zeer gevarieerde opvattingen ge leid. De voorstanders doen allereerst een beroep op de natuurlijkheid der gezinsopvoeding, waar kennelijk het gezamenlijk opgroeien van broers en zussen een wederzijds gunstige in vloed kan uitoefenen. Het is immers onmiskenbaar dat de verschillende geaardheid der beide geslachten tij dens de groei naar de volwassenheid aanvullend en corrigerend kan werken op de eigen sexe. In gemengd gezel schap verwacht men van de jongens een geringere ruwheid, een rijkere ontplooiing van het gemoedsleven. Voor de meisjes zou een versterking van het zelfbewustzijn kunnen ont staan, terwijl er minder gevaar zou bestaan voor een weke mentaliteit. Het belangrijkste argument pro co- educatie blijft echter voor en na: de verwijzing naar de natuurlijlkheid der situatie. Elke kunstmatige schei ding der geslachten roept ongewenste aandacht op voor geslachtsverschil len, welke juist niet als curiositeit, maar als natuurlijlk gegeven moeten worden ervaren. De voorstanders verwijzen daarbij hardnekkig naar de natuurgegeven situatie in de gezins opvoeding. Voorzichtige tegenstanders der co- educatie gaan slechts zeer ten dele met deze bewijsvoering mee. De kern van hun verweer ligt in de be twijfeling van de absolute natuurlijk heid der gemengde opvoedingssitua tie. Zij stellen, dat de vermenging der sexen in het gezin inderdaad een natuurlijlk gegeven is, doch daarmee acht men niet bewezen, dat ook bui ten het gezin een intensief contact der geslachten dezelfde natuurlijk heid bezit. Zoals de voorstanders beweren, dat coëducatie de natuurlylke opvoe dingssituatie is, zo stellen de tegen standers, dat alleen binnen het gezin deze natuurlylkheid bestaat, terwyl coëducatie daarbuiten juist een bij zondere on-natuurllykheid vertoont. Deze tegenstanders putten voorts nog argumenten uit het psycholo gisch ontwikkelingsfeit, dat op be paalde leefijd zowel jongens als meis jes een veelvuldig contact vermijden. Ieder geslacht heeft op bepaalde leef tijd de behoefte, zich tijdelijk te dis- tanciëren van de andere sexe, men zou kunnen zeggen: om eerst met zichzelf in het reine te komen. Toe gepast op het onderwijs duikt hier bovendien nog het kapitale tegen argument op der didactiek: het zou beslist onjuist zijn op de scholen aan jongens en meisjes volkomen dezelf de leerstof te onderwijzen, terwijl ook de wijze van aanbieding aan de sexe der leerlingen moet worden aan gepast. Het zij toegegevendat dit ar gument tot op heden vrij theore tisch is: helaas vertoont ons on derwijs nog immer een schromelijk tekort in aanpassing aan de feite lijke verschillen tussen jongens en meisjes. De leerplannen vertonen, voor jongens- en meisjesscholen, een akelige overeenkomst. De bestudering van aangepaste di dactische methoden moet vrijwel nog beginnen, al ligt wel een belangrijke ervaringskennis op dit terrein ter ver werking gereed. Persoonlijk standpunt Wanneer wij een persoonlijk stand punt in de hierboven kort weerge geven discussie mogen innemen, dan voelen wij ons meer overtuigd door de tegenstanders dan door de voor standers. Pedagogisch noch psycholo gisch of didactisch kunnen de argu menten der voorstanders de kritiek volledig doorstaan. Het zij echter toe gegeven, dat de tegen-argumenten aanmerkelijk in kracht verliezen, wanneer men zich beperkt tot jonge kinderen: bijvoorbeeld kleuters en leerlingen van de eerste helft der la gere school. Eveneens leert de erva ring, dat gemengde scholen een sfeer bezitten, die op vele punten verkies baar is boven het klimaat der ge scheiden scholen. Maar daarmede is niet bewezen dat voor het verwerven dezer voordelen ni'et een te hoge prijs op ander terrein werd betaald, met name op het didactische gebied. Eveneens moet in een principiële dis cussie worden aangestipt, dat een af wijzing op didactische gronden berust op de mogelijkheden, die thans in ons onderwijsstelsel te vinden zijn. Het is niet ondenkbaar, dat bij andere on derwijsmethoden het didactisch be zwaar kan worden uitgesloten. Uit deze botsing der meningen treedt wel bijzonder duidelijk aan het licht, dat het ons schromelijk ont breekt aan voldoende wetenschappe lijke onderzoekingen op het punt der coëducatie. De disputen verlopen me rendeels in theoretische tegenstellin gen, of, wanneer men tot het praktijk niveau afdaalt, in veronderstellingen, die door niemand met afdoend be wijsmateriaal kunnen worden verde digd. Pauselijk woord Een discussiepunt van uitzonder lijke betekenis lag en ligt bovendien voor katholieken in de Encycliek over de opvoeding uit 1929. Zoals men weet sprak Paus Pius XI zich in deze Encycliek uit tegen de co- ducatie en wel in zodanige termen dat jarenlang door velen hieruit niet anders dan een absolute veroordeling werd gelezen. Later meenden anderen dat men de pauselijke veroordeling ook anders lezen kon, zodat de ver oordeling een voorwaardelijk karak ter zou krijgen: slechts in bepaalde zin zou het verbod der coëducatie zijn bedoeld, waarbij voor zekere toepas singen de weg vrij bleef. Juist op het punt van deze (Advertentie) stoffen voor maatkleding bat fabrics only 'vraagt uw kleermaker kern-kwestie voor ons katho lieken heeft nu de Instructie van de H. Congregatie der Re ligieuzen over de Coëducatie nieuw licht geworpen, maar helaas niet zoveel licht, dat daarmede de discussie tot een definitief einde werd gebracht. Misschien moet men wel zeg gen, dat thans nieuw materiaal is aangedragen voor nieuwe disputen rond de concrete vraag: is de gemengde katho lieke school geoorloofd? Op genoemde Instructie willen wij een volgende keer nader in gaan. Een commissie van het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft rap port uitgebracht over de wenselijk heid van herziening der werkloos heidswet. De commissie zou een werkloos heidsverklaring per bedrijfsvereni ging gedurende de gehele werkloos heidsperiode willen aanbevelen. Ter bepaling van de gedachten vraagt zy uit verschillende mogelijkheden aan dacht voor dë volgende. De kosten van de verzekering zou den kunnen worden gedragen door de werkgevers, de werknemers en de overheid, elk voor een derde gedeel te. Mocht hierdoor de premie een hoogte bereiken, welke voor een be drijfstak economisch niet verant woord kan worden geacht, dan zou de overheid een grotere bijdrage dienen te verstrekken. De binding aan de bedrijfstak kan in het nieuwe systeem evenzeer wor den vastgelegd als thans het geval is. Voorgeschreven zou kunnen wor den, dat aan bemiddeling door het gewestelijk arbeidsbureau buiten de bedrijfstak geen gevolg behoeft te worden gegeven binnen een periode van acht weken, vooropgesteld dat de betrokken arbeider een bepaalde tijd in de bedrijfstak heeft gewerkt. Zo doende zou er op dit stuk niets be hoeven te veranderen. De loongrens in de Werkloosheids wet kan men aldus de commissie bezwaarlijk los zien van de loon grens, welke ook in andere takken van sociale verzekering voorkomt. Behalve de Werkloosheidswet kennen de Invaliditeitswet, de Ziektewet en het Ziekenfondsenbesluit een loon grens. Zij ontbreekt echter in de On gevallenwetten en de Kinderbijslag wet. De overwegingen, welke de com missie ontwikkelt, leiden haar tot de slotsom, dat in het algemeen de ver plichte sociale verzekering niet be perkt dient te blijven tot de lager gesalarieerden, doch dat zjj zich evenzeer tot de hoger gesalarieerden dient uit te strekken. Aan de wens, dat de loongrens in de sociale verze kering komt te vervallen, voegt de commissie evenwel een tweetal be perkingen toe. Zij is van oordeel, dat voor de ho ger gesalarieerden een algemeen ver plichte ziektekostenverzekering min der nodig is. Uitbreiding van de zie kenfondsverzekering tot alle loontrek- kenden acht zij dan ook minder ge wenst. Dat de commissie de loongrens in de sociale verzekering vervallen wil zien, betekent niet dat de uitkerin gen niet aan een bepaald plafond zouden moeten zijn gebonden. Ook voor het heffen van de premiën dient een plafond te gelden. PERS. GEVRAAGD R.-K. huishoudster gevraagd hij heer alleen. Zich vervoegen Min. Nelissenstraat 8 Breda. Evt. reiskosten worden vergoed. Albert Heyn Hulst vraagt nette jongen, prettige werkkring - goed loon, bedrijfskleding gratis Net dagmeisje gevraagd, hoog loon. Koren beursstraat 4, Ber gen op Zoom. 1497 TE KOOP AANGEB. Nog 3 kopp. goudfazanten te koop, br. 57. Tevens yvorden be stellingen voor broedeieren van versch. soorten aangenomen. - D. Moerdijk, Baandijk 7 Ove- ?-ande.22809 YVasmachinefabriek heeft gloed nieuwe wasmachines en centri fuges met lichte emaillebescha- diging voor f 145, met garantie. Desgewenst afbetaling. Fabreks- agent: Hoogstraat 116, Roosen daal, Telefoon 01650-4121 Nieuw- straat 28, Terneuzen, telefoon 01150-241060158 Van Lieshout-piano te koop - zeldzaam mooi instrument. Go- sch eiken kast f 900. Ev. rui len voor televisie. Brieven on der no. 60100. Elektr. kacheljte 2 elementen, f 10 en een bestralingslamp als nieuw. Te bevr. J. Valk, 93 - Kapellebrug. 18247 Te koop gevraagd klein bui- i tenhuiis in Noord-Brabant in I bosrijke omgeving, Br. onder no 60031 Pr. burgerwoning te koop op goede stand in het centrum v. Hulst. Direct te aanvaarden. - Br. no. 19248 De Stem, Hulst, VERLOREN Op weg Westd. via Zuiddorpe- Koewacht Heikant dinsdag tus sen 3 en 4 uur nieuw strijkijzer met snoer. Teg. bel. ter. te bez. Ch. de Bruyn, Vylainlaan 1 - Heikant. 18249 AUTO'S - MOTOREN Gevraagd: NETTE DIENSTBODE voor dag en nacht MEVR. J. VERHULST, Zeedijk 19 - KNOCKE (B.) Aanmeldingen kunnen ook geschieden bij D Buys Finlandstraat 9 - Oostburg. Beste kalfvaars, aan de telling. Te bevr. bij: P. de Vree, Mar- grietsedijk 9, Stoppeldijk, telef. 115. 18243 - ii -1,i - - TE HUUR GEVRAAGD Voor betere gebruikte automo bielen: Verwijs' Autobedrijf - Roosendaal, Hoogstraat 75, tel. 4583 en 4859 Verkoop onder vol- 'edige garantie. Regelmatig keu ze uit 50 stuks. - Betaling te regelen. 59650 Renault-4 '51 f 1100, nog mooi wagentje, met olievrij motor tje. Wil ook ruilen voor goede motor. K. Napoleonweg 17 Hank DIVERSEN In nieuwe en gebruikte schrijf machines hebben wij een zeer grote sortering. Levering onder volle garantie. Zéér lage prijzen Telmachines vanaf f 225. kan- tuormachinegroothandel Repa ratie en Revisieinrichting J. A. Biesbroeck, Gentsestraat 19 Hulst, tel. 100. 18231 Gratis boekje „Waar weten schap en natuur elkaar ont moeten". Zend een briefkaart met naam en adres aan: Post bus 27. H'lversum Vermager zonder dieet met Grac.al. 50 dragees f 1,98. - Bij ppot.h. en drogist. 5992Ö Heer b.b.h.h., zoekt per 1 mei z:tslaapkamer met volledig pen sion in Breda, omgeving station of centrum. Br. ond. no.13991. TE HUUR AANGEB. Goed gelegen café's te huur angeb. te bevr. Brouwerij Ster. kens, Dorpsstr. 58 Meer (bij Hoogstraaten) tel. Meerle 145-146 Vrijst. zomerhuis v. 9 pers. in z'outelande 1 min. v. d. zee - vaste wast., gas, elektr. Nog vrij tot 14 juni. A Wind, Zuiderzee- str. 27. Utrecht, tel. 30606. Zoutelande! Bespreekt tijdig een onzer verbouwde zomerwonin gen bij het strand; compl. inger. Juni zeer voordelig. Voïgeb. van 2-9 aug. Vraagt prospectus bij C. Jonker, Zonnebloemstraat 17 Goes, tel. 3104-01100. 22810 HUI/EN Landelijk gelegen herenhuis v. particulier te koop, leeg te aan vaarden. zit-eetkamer 8x4,5 m, 4 ruime slaapkamers met zolder, centrale verwarming, garage en 3-zijdige tuin, bouw 1957. - W. Hermans, Bavelselaan 244 Breda tel 33982. 59975 Voor retourvracht van R'dam HaagA'dam of omstreken is steeds uw adres: P v, d. Walle Transportbedrijf, Terhole, tel. 477, Hulst. 18246 Voorbereidende cursus Rijks Middelbare Landbouw- school Goes. Bij voldoende belangstelling zal in de maanden mei, juni en eerste helft van juli een gedurende één dag per week aan de R.M.L.S. te Goes worden gegeven. Aanmeldingen worden ingewacht vóór donderdag 24 april a.s. bij de Directeur van de school, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes. voor enkele dagen per week. Aanmelden bij VISMARKT 5 HULST TELEFOON 46 SPOED. Gevraagd: wordt volledig in het vak op geleid. Worstmaken, slachten en winkelbediening. SLAGERIJ Fa. E. L. BIESBROECK- LAMBERT en ZONEN Broodmarkt 5, Hulst, tel. 25.9 in het Keuze uit nieuwbouw van 22 bouwers, gedeeltelijk vrije ves tiging. Inzage v.d. Berg en Co. Hwe Ginnekenstraat 43 Breda. vraagt een: voor haar bedrijf te DIDAM omblad'plukkerij Vereisten zijn: ervaring in de sigarenindustrie; gewend zijn leiding te geven; bij voorkeur aan een groot aantal vrou welijke personeelsleden; leeftijd van 30 45 jaar Eigenhandig geschreven sollicitatie (niet met ballpointmet een recente pasfoto gelieve te zenden aan de afd. Personeels zaken, Kerkeioijk 115 te Veenendaal. Voor de voetbalwedstrijd tussen de B-elftallen van Nederland en België, die 12 april op het ADO-terrein in Den Haag wordt gespeeld, is het Ne derlands B-elftal ais volgt samenge steld Doel: Cox (Rapid JC) Achter: Brull (Rapid JC) en van der Lee (Sparta); Midden: Munsters (Fortuna '54), Walhout (Noad) en de Koning (Spar ta) Voor: Angenent (Fortuna '54), Von- hoff (Amsterdam), Schuurman (ADO) Voges (Sp.cl. Enschede) en Clavan (ADO). Reserves: Fransen (GVAV), Rutten (MW> en Heinen (HVC). Er is nog steeds geharrewar rond de halve finales van het toernooi om de Europa-beker tussen FC Milaan en Manchester United. Manchester Uni ted, dat door de vliegramp te Muen- chen moeilijkheden met het wedstrijd schema heeft gekregen, had Milaan voorgesteld de beide halve eindstrij den, die volgens het reglement eigen lijk vóór 30 april gspeeld hadden moe. ten worden op 14 en 21 mei vast te stellen. Hoewel het Engelse seizoen op 3 mei sluit, heeft de FA zijn fiat aan deze wijziging gegeven, doen thans heeft Milaan meegedeeld niet akkoord te kunnen gaan met dit voor stel. „Wanneer de organisatoren aan deze data vasthouden, zullen wij ge noodzaakt zijn ons uit de strijd om de Europa-beker terug te trekken", al dus de secretaris van FC Milaan. Het schuttersgilde St. Sebastiaan te Zuiddorps gaf op het Gaaihof zijn eerste zomerschieting, waaraan 47 schutters deelnamen. De hoogvogel kwam (bij loting) aan Fl. van Geer- saem. De 1ste zijvogel werd afgescho ten door C. de Clercq, Overslag; de 2de door Eug. Verhelst, Westdorpe; de 1ste kal door Al. Apers. Z\tiddorpe en de 2de door K. Roes, Moerbeke, B. DE 28-JARIGE Griek Georgios Rou- banis, heeft te Los Angeles het Eu ropees record polsstokhoogspringen verbeterd. Hij bereikte een hoogte van 4.58 meter. AAN DE maandelijkse schieting te Philippine werd door 40 schutters deelgenomen. De uitslag: hoge- en le zijvogel, J. v. d. Abeele. Hoofd plaat; 2e zij vogel, P. Franeke, Zandstraat. De KNVB deelt ons het volgende mede: In een bespreking, welke woensdagmiddag op het bondsbureau van de KNVB heeft plaats gevonden tussen de heren G. Kruyver en E. Schwartz (KNVB), Kees Rijvers en J. van der Leek (FeUenoord) is op de meest prettige wijze de situatie onder het oog gezien, ontstaan door het bedanken van Rijvers voor zijn aanwijzing tot deelneming aan de centrale training. Vastgesteld werd, dat Rijvers uitsluitend uit overwegingen van mentale paraatheid zich heeft teruggetrokken en dat hij, zodra in dit opzicht de nodige verbetering is ingetreden, gaarne zijn krachten voor het nationale elftal be schikbaar zal stellen. Op de eerste dag van de schoolvoet bal te Oostburg kwamen de afdelin gen B en D in het veld, terwijl in de volgende tonde de elftallen van de lagere scholen elkaar zullen bekam pen. Aanstaande vrijdag zullen eveneens te Oostburg de wedstrijden om het provinciale schoolvoetbalkampioen- schap gespeeld worden. De gedetailleerde uitslagen van de eerste dag waren: Afd. B Op. ULO 1—Op. ULO 2 5-0; Techn. sch. 4Techn. school 5 40; Op. Lyc. 3—RK HBS 2 2—1; Op. ULO 2Techn. sch. 5 01; Op. ULO 1RK HBS 2 02; Techn. sch. 4—Op. Lyc. 3 0—2; Op. ULO 2—RK HBS 2 0—11; Techn. sch. 4-Op. ULO 1 00; Techn. sch. 5Op. Lyc. 3 04; Op. ULO 2 Techn. sch. 4 010; Op. ULO 1Op. Lyc. 3 01; Techn. sch. 5RK HBS 2 0—5; Op. ULO 2—Op. Lyc. 3 0—6; Op. ULO 1—Techn. sch. 5 3—0; Techn. sch. 4—RK HBS 2 1—0. Afdeling D: Op. Lyc. 1Techn. sch. 1 3—0. Kampioen van afd. B werd dus het openbaar lyceum met 10 punten uit 5 wedstrijden; 2 Techn. school 4 7 p.; 3 RK HBS 2 6 p.; 4 Op. ULO 1 5 p.; 5 Techn. school 5 2 p.; 6 Op. ULO 2 0 pt. In de afd. D wist het openbaar ly ceum 1 de wedstrijd tegen de techn. school 1 te winnen. Het plaatste zich hierdoor voor de districtswedstrijden om het provinciaal kampioenschap op vrijdag. De Hulsterse Hockeyclub heeft on danks diverse invallers goede resul taten behaald op het 30ste interna tionale Paastoernooi in de Belgische badplaats Oostende. Rapide was de enige Nederlandse vereniging en loot te de wedstrijden tegen Lille, Mont- rouge (Parijs) en Ronsse. Na het gelijke spel tegen Montrouge (0-0) en een overwinning op Ronsse, werd een 1-0 nederlaag geleden tegen de latere eindoverwinnaars Lille H.C., waar door Rapide niet in de finale kwam, maar in de demi-finale. Hierin werd gespeeld tegen de gastheren, H.C. Eclair uit Oostende, en verloren. In Groede werd de jaarlijkse wie lerwedstrijd voor amateurs en onaf- hankelijken gehouden. Verschillende uitlooppogingen mislukten, zodat het peloton tot het einde bijeen bleef en de sprint de beslissing moest bren gen. De Hagenaar A. Scholten toonde zich de snelste en werd dus winnaar. De verdere uitslag was: 2. J. v. d. Putten, Den Haag; 3. P. Goorden, Nispen; 4. C. van Engeland, Schijn- del: 5. A. van Egmond. Den Haag; Van Hout, Roosendaal; 7. Van As, Roosendaal; 8. Swaneveldt, Dordrecht 9. Van de Groenendaal- Rotterdam; 10. J. Duinkerke, Borssele. De tot en met heden bijgewerkte standenlij sten van de afdeling Zee land van de KNVB zien er als volgt uit: lste klasse A: Lewedorpse boys 18- 31. Noormannen 19-31, Schoondijke 16-25, Koewacht 18-24, IJzendijke 20- 22, Robur 17-17, Vogelwaarde 18-15, Kruiningen 18-14. Domburg 19-12, Walcheren 18-4, Volharding '32 17-3. lste klasse B: Zierikzee 2 14-21, Re- nesse 2 14-20, Brouwershaven 11-12, Burgh 2 13-10, Dreischor 14-3. 2de klasse A: Groede 16-30 (kamp.) Zeeland Sport 4 14-21, Retranchement 14-19. Biervliet 2 15-15, RCS 3 14-11, Zuidzande *15-10, Aardenburg 2 14-9, Noormannen 2 14-8, 's Heer Arends- kerke 2 14-7. 2de klasse B: Patrijzen 16-29 ('kamp.) Philippine 14-24, Cortgene 14-19, Yer- seke 2 14-16, Kwadendamme 15-7, Kruiningen 2 13-6, Hansweertse boys 2 13-5. Sluiskil 2 12-4, Rapenburg 4-4 2de klasse C: SVOWK 15-23. Zonne- maire 16-21, Zierikzee 3 13-18, Drei schor 2 17-9, Brouwershaven 2 10-6, Renesse 3 11-5. 3de klasse A: Schoondijke 2 14-22, Robur 2 14-22, Patrijzen 2 16-21, Le wedorpse boys 2 13-16, IJzendijke 2 14-11, Zeeland Sport 5 15-11, Middel burg 4 14-10, Walcheren 2 14-10, Re tranchement 2 14-5. 3de klasse B: Hulst 3 14-27, (kamp.) Goes 4 12-18, Corn, boys 3 13-17. Koe wacht 2 13-13, Hontenisse 3 13-10, Ro bur 3 14-6, Patrijzen 3 13-4. De veertiende partij uit de twee kamp tussen titelhouder Smyslov en Botwinnik, die te Moskou werd voort gezet, is door Botwinnik gewonnen. Smyslov gaf bij de 68ste zet op. De stand is nu 9-5 in het voordeel van Botwinnik. 's HERTOGENBOSCH 9/4 Op de markt van heden waren aange voerd 7489 stuks vee, nl. 3106 runde ren, 250 graskalveren, 723 vette kal veren, 971 nuchtere kalveren, 205 schapen, 16 geiten, 88 lammeren, 39 fokzeugen, 363 varkens, 23 lopers, 1705 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit als volgt: Melk- en kalfkoelen van 725 1280; guiste koeien 665 950; kalf- vaarzen f 760 1225; klamvaarzen 725 950; guiste vaarzen 675 850; pinken 430 670; graskalve ren 285 410; nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 57.50 210; weideschapen 55 85; ooien met lammeren 105 150; drachtige ooien 100 135; drachtige zeugen 275 350; lopers f 65 75; biggen 45 60, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 716 stuks, Extra kwaliteit 3.30 3.50: la kwaliteit 3.15 3.25; 2e kwaliteit 2.85 3.05; 3e kwaliteit 2.65 2.80; vette stieren 2.85 3.15; worstkoeien 2.55 2.70, alles per kg gesl. gewicht. Vette kalveren le kwaliteit 2.40 2.75; 2e kwaliteit f 2.10 2.30; 3a kwaliteit 1.80 2.nuchtera slachtkalveren 1.15 1.30; slacht- varkens 1.65 1.75; slachtzeugen la kwaliteit 1.50 1.56; slachtzeugen 2e kwaliteit 1.41 1.48; alles per kg levend gewicht. Vette schapen 95 120; vette lammeren 90 115; nuchtere kal veren 35 50, alles per stuk. Overzicht: melk- en kalfkoeien, aanvoer groter, handel slepend, prij zen stabiel. Guiste koeien groot, stug duur, jongvee normaal, matig, stijf- dure prijzen; vette kalveren groter, iets gedrukt; nuchtere slachtkalveren minder, rustig, niet goedkoper; scha pen en lammeren, minder, iets le vendig, vast; fokzeugen, beperkt, re delijk, ruim prijshoudend; lopers en biggen, groter, willig, vast; slacht vee, ruimer, vlot, stijf duur; slacht zeugen, minder, willig, hoger. TERNEUZEN, 9 april Sla A 16.90 -18,50, B 14,90-15,50, bl.kool C2 22, D2 15, radijs 14-20, bintjes 1 13,10, and. 75-83, afw. 51, kroten B 4,5, r.kool A 15-19, B 10, waspeen A2 34-37, A afw. 28-33, breekpeen 10-19, prei A2 59-65, B 51-64. uien afw. 1-7, witlof A2 88-101, BI 98-101, B2 80-89, A afw. 50-90. Konstanz 310, Rheinfelden 241 (+3), Breisach 166 (-2), Straatsburg 262 (+12), Maxau 439 (+2), Mannheim 298 (-7), Mainz 320 (-5), Bingen 226 (-3-, Kauto 250 (-2), Trier 192 1), Koblenz 256 (-8), Keulen 245 (-5), Ruhrort 458 (-3), Lobith 1084 (-6), Nijmegen 868 (-7), Arnhem 877 (-4), Eefde IJssel 404 (-4), Deventer 302 (-7), Monsin 5540 (+5), Visé 5010 (-5), Borgharen 3970 (-10), Belfeld 1139 (-3), Grave 'beneden de sluis 487 (+1) Vindt u die kleine ple ziertjes in 't leven ook zo prettig? Kelly is zo'n klein pleziertje, dat je zo'n groot ge noegen kan doen. Die geurige Kelly geeft aan elke dag zoveel gezelligheid mee. Ja... Kelly is veel meer waard dan 95 cent. 95 cent Luister zondag om 12.SO uur naar het programma

de Stem | 1958 | | pagina 3