REBELLEN OP CUBA STEKEN RADIO-STATION IN BRAND itCtfycnp Militairen in allerijl naar de hoofdstad „Waarom eigenlijk niet, Kees? Joden gareel. blijven niet egt Kroestjev ngewi kkeld" ka rwei Fidel Gastro roept op tot de aanval Belastingen in V.S. niet omlaag Russische ingenieur op Expo neergeschoten? edieten Banvloek over Gortzak in de Amsterdamse Raad m West-Sumatra een fort it ie den DAGBLAD VOOR Z Eisenhower: Kernproeven moeten eerst ,af zijn Geen hogere uitkeringen gemeenten OFFICIEREN GEVONNIST Djakarta stuurt ambassadeur in Rome de laan uit Worosjilov in mei naar Zuid-Slavië Af en toe zon Prinselijk huwelijk in Luxemburg Vakantieregeling i ters Niet waarzegt So vjet-ambassade Na Pinksteren volle melk Churchill niet naar de V.S. Onbemand jacht op de Noordzee Radio-Padang Verkiezingen in Korea, of niet Hellema contra mr. Struijcken Vinnige woorden over pensioenfonds Famili ie van Roe? 8 md8 Stichting chikbaar van ge kosten en woon geschikt i. enz. |ia enige jaren no. 20894-oo M DER STEEN 98e JAARGANG No. 22728 Uitgave N.V. Uitg. Mij. NeerlancBa. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor GodKoningin en Vaderland DONDERDAG 10 APRIL 1953 Abonnementsprijs S 7.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). rss President Eisenhower heeft woens dag verklaard, dat hij het staken van de kernwapenproeven ernstig zal overwegen als de komende proeven op Ertiwetok de gewenste resultaten opleveren. Het eenzijdige staken van de proeven door de V.S. zou dan vol komen juist zijn, aldus de president. Eisenhower maakte duidelijk, dat de Amerikanen niet tot het stopzetten van de proeven zouden overgaan lou ter en alleen om het voorbeeld van de Russen te volgen. Hij zei voorts, dat de zogenaamde „schone H-bom- men" toch altijd een zeker percen tage radioactieve neerslag veroor zaken, als ze tot ontploffing worden gebracht. Hij was van mening, dat de Amerikanen niet alleen proeven moeten nemen met deze „schone" wapens, maar bij de komende proe ven ook behoren na te gaan hoe men „schonere" wapens kan maken. Eisenhower wees de beschuldiging van de hand als zou de minister van Defensie, door de reorganisatie op zijn ministerie, een .„tweede tsaar" worden. Het kon hem niet schelen, zei hij, wie zich tegen zijn plan ver zette en beriep zich op zijn erva ring op dit gebied. Cubaanse opstandelingen, onder leiding van Fidel Castro, hebben woensdagmorgen een radiosta tion in Havana in brand gestoken. Zij hadden het zend station eerst veroverd en een oproep uitgezonden tol een opstand en een algemene staking tegen het bewind van president Batista. Voordat de politie en afdelingen van de strijdkrachten konden ingrijpen, hadden de rebellen de wijk genomen. In hun radio- oproep zeiden ze, dat 5000 gewapende burgers in Havana klaar stonden om de straat op te gaan, teneinde „voor de vrijheid te vechten". (Van onze parlementaire \erslaggever) De belastingopbrengsten bleven in januari en februari belangrijk beneden de verwachtingen. Minister Hofstra heeft dit gisteren in de Eerste Kamer meegedeelde. Naar aanleiding van klachten uit de Kamer dat de gemeen ten zo krap in hun geldmiddelen zit ten, zei de bewindsman, dat hij wel oog had voor de moeilijkheden van de gemeenten, maar dat ze zullen moe ten zien rond te komen met de uit keringen die ze thans van het rijk krijgen. Her rijk kan nl. ook niet meer missen. Terwijl de inkomsten vermin deren zijn de uitgaven gestegen, o.a. door de ontwikkeling in Indonesië en de maatregelen ter bestrijding der werklooshid. De berichten over de onlusten wa ren aanvankelijk verwarrend, door dat de telefoonverbindingen met Ha vana waren verbroken en de elek triciteitskabels waren doorgesneden. Later werd gemeld, dat politie- en troepenversterkingen naar de hoofd stad waren gezonden. Een groep opstandelingen zou ge poogd hebben, wapens en munitie uit een sportwinkel in Havana te be machtigen. Verschillende rebellen waren hierbij volgens een medede ling van de regering, gedood. Woensdag tegen de middag leek de rust in Havana terug gekeerd, maar er waren weinig mensen op straat. Politie en mi' HET Belgische vissersvaartuig „Cel- tic"is woensdagochtend bij Newhaven I izuidoost-Engeland) gezonken. De bemanning kon worden gered. DOOR HET uitvallen van de tinaan- voer uit Indonesië heeft de N.V. Hol- landsche Metallurigische Bedrijven in Arnhem zich genoodzaakt gezien, 100 arbeiders te ontslaan. IN EEN RADIOREDE heeft de emir van Trarza. in het Westafrikaanse Mauretanië, de bevolking van dit ge bied aangespoord, tegen de Fransen in opstand te komen. REIZEN in gezinsverband tegen ge reduceerd tarief zal ook in de goed kope „economy-klasse" van de K.L.M. mogelijk worden. Dit echter alleen in het winterseizoen 1958/59. PORFIRIO CROES, de Arubaanse gedeputeerde die wegens malversa ties veroordeeld is, heeft ,.op grond van zijn onschuld en ten behoeve van zijn gezin "om gratie gevraagd. VIJFTIENDUIZEND employés van de gemeentelijke diensten zijn giste ren te Oslo in staking gegaan. Het vervoerspersoneel staakt al drie da gen. IN HIROSJIMA is een verminkt Ja pans meisje overleden, dat de ont ploffing van de atoombom in 1945 had overleefd. Zij leed aan „radioactieve kanker." HET WRAK van een Equadoriaans passagiersvliegtuig, dat met 32 per sonen aan boord was neergestort, is in de bergen van noord-Equador waargenomen. Men weet nog niet of er overlevenden zijn. De Indonesische ambassadeur in Rome, Soetan Mohammed Rasjid, is „op eigen verzoek" van zijn functie ontheven. Het ontslagbesluit werd be kendgemaakt, nadat een functionaris uit Djakarta een onderzoek ter plaat se had ingesteld naar de houding van de ambassadeur, die herhaaldelijk ervan is beschuldigd, dat hij met de tegenregering op Sumatra zou sym- patiseren. Rasjid is zelf een Suma tra an. Hij blijkt enkele dagen geleden de Italiaanse regering te hebben ge vraagd, of deze hem asiel zal verle nen, indien hij daarom verzoekt. litairen bewaakten alle radio stations en regeringsgebouwen. Een woordvoerder van president Batista zei voor de radio, dat ge- isoleerde groepen opstandelin gen (die hij „communisten" poemde) waren gedood, nadat zij gepoogd hadden ongeregeld heden uit te lokken. Vijf radiostations van Havana werkten woensdagmiddag nog niet door het uitvallen van de elektrici teitsvoorziening. Volgens radio-New York kreeg men de indruk, dat het zakenleven nor maal door ging. Acht officieren van de Cubaanse vloot en het leger zijn woensdag tot gevangenisstraffen van zes jaar ver oordeeld, wegens samenzwering met de opstandelingen van Fidel Castro. Alles wijst erop, dat de rebellen op korte termijn een beslissing willen forceren. De toestand op Cuba is al maandenlang uiterst gespannen. De opstandelingen hebben totnutoe in hoofdzaak 'n zenuwenoorlog gevoerd. Men herinnere zich bijvoorbeeld de ontvoering van de Argentijnse auto coureur Juan Fangio. aan de voor avond van de wedstrijden om de „Grote prijs van Cuba." In antwoord op vragen over de economische teruggang in de V.S. heeft Eisenhower verklaard, dat lnj het in de huidige omstandigheden niet nodig acht. noodmaatregelen, in de vorm van belastingverlaging, te nemen. Hij zei goede reden te hebben om aan te nemen, dat zich binnenkort een opleving zal voordoen. Hij gaf het Amerikaanse volk de raad. zo veel mogelijk te kopen, om op deze wijze bij te dragen tot het overwin nen van de recessie. Volgens Eisenhower moeten de fa brikanten het publiek de artikelen aanbieden die het wenst en niet de artikelen die volgens hun mening door het publiek worden gevraagd. Eisenhower zei nogal onder de in druk te zijn van de argumenten, die de Duitse minister Erhard onlangs tegen belastingverlaging onder om standigheden als deze te berde heeft gebracht. De opleving, die hij ver wacht, zou volgens hem de bezorgd heid in het buitenland wegnemen. Hij wilde echter geen datum noemen voor deze opleving. President Kliment Worosjilov van de Sovjet-Unie zal de volgende maand een staatsiebezoek aan Zuid-Slavië brengen. Het bezoek, dat aanvankelijk voor het najaar van 1956 was vastgesteld, is herhaaldelijk uitgesteld wegens de tussen beide landen bestaande wrij ving. t Verwachting van het KNMI tot hedenavond, opgemaakt woens- J dagavond 23.15 uur: t Zonnige perioden, maar ook plaat- J selijk enkele buien. Aanvankelijk J matige tot krachtige, later ma- J tige noordelijke wind. Weinig ver- t andering in temperatuur. i Vandaag: zon onder 19.29 uur, J maan onder 10.45 uur. t Morgen: zon op 5.53 uur, maan i op 2.25 uur. „De heer H. Gortzak vormt dus in is, omdat de Amsterdamse burgerij en het vervolg een eenlingfractie in de Amsterdamse gemeenteraad". Dit con. stateerde burgemeester van Hall aan het begin van een raadsvergadering, na een kort debat over een verkla ring, die de communistische fractie voorzitter, de heer L. Seegers, had afgelegd. In deze verklaring werd de raad te kennen gegeven dat het bestuur van de Communistische Partij Nederland na „enige gebeurtenissen van de laat ste weken in de partij" had besloten het lid, de heer Gortzak te royeren en dat dit lid derhalve geen deel meer uitmaakt van de communistische raadsfractie. „Nu volgens berichten in de ons vijui.dige pers blijkt, dat de heer Gortzak zijn zetel in de raad zal blijven bezetten, verklaar ik uitdruk kelijk dat we hem zullen beschouwen geen lid meer van onze fractie uit te maken, aldus de heer Seegers. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. den Uyl. zei in een korte beschouwing hierop, dat „dit alles daarom van zo groot belang met name de kiezers in deze stad thans goed kunnen weten, dat hetgeen zich hier afspeelt een afspiegeling is van het Russische dictatoriale mensver- achtende systeem". Gorztak zelf woonde de vergadering niet bij. Ruim tachtig leden an Europese vorstenhuizen en aristocratische fami lies hebben zich naar Luxemburg be geven om aanwezig te zijn bij het huwelijk van prinses Marie Adelaide van Luxemburg met graaf Charles Jozeph Henckel de Donnersmarck, een dertigjarige Duitse aristocraat, dat heden in de hoofdstad van het groothertogdom wordt gesloten. Ook de prinsessen Beatrix en Irene zijn onder de gasten. Het burgerlijke huwelijk wordt te 10 uur op het groothertogelijk paleis gesloten en het kerkelijke wordt te 11 uur in de kathedraal door de bis schop van Luxemburg, mgr. Leon Lommei. ingezegend. De prinsessen Beatrix en Irene zijn woensdagnamiddag met een particu lier vliegtuig op het vliegveld van Findel. te Luxemburg, aangekomen. Zij werden op het vliegveld verwel komd door erfgroothertog Jan en de ambassadeur van Nederland dr. A. H. Philipse. n De vakantieregeling voor melkslij- ters en melkbezorgers zal dit jaar on geveer hetzelfde beeld vertonen als die van 1957. In de meeste gemeenten betekent dit gedurende drie weken melkafzet met de „bellewagen" of af halen in winkels en van standplaat sen. De bezorgplicht is dan vervallen. De Russische ambassade in Brus sel heeft maandag naar aanleiding van berichten in de Belgische pers over een raadselachtig voorval in het Russische paviljoen op de Brusselse Expo verklaard, dat berichten vol gens welke een zekere Solowotsky daar gedood was door een kogel uit een karabyn, geheel uit de lucht zyn gegrepen. De voorzitter van het produktschap voor zuivel, ir. B. van Dam heeft meegedeeld, dat een wijziging van het melkbesluit dezer dagen in het staatsblad zal worden gepubliceerd, zodat dit besluit na drie weken van kracht zal worden. Bovendien moet het zogenaamde standaardisatiebe- sluit nog gewijzigd worden. Het kan dus in de lijn der verwachting liggen, dat na Pinksteren, dus op 27 mei, volle melk in de handel kan komen, mits de melkinrichtingen hun voor bereidingen daartoe tijdig treffen. Ex-premier Churchill van Engeland heefl president Eisenhower medege deeld, dat hij zich, zeer tot zijn spijt, genoodzaakt ziet van zijn voorgenomen bezoek aan ue V.S. af te zien. Hoewel hij gezond is, wordt het niet raadzaam geacht, dat hij op het ogenblik een reis maakt. De ambassade deelde mede dat een der personeelsleden van het Rus sische paviljoen als gevolg van een hartaanval is overleden, zo meldt een correspondent van het Franse blad ,,Le Monde". In een der Belgische persberichten werd gezegd, dat een chirurg van het Brugmann-ziekenhuis in Brussel heeft verklaard, dat hij in de nacht van 1 april een revolverkogel heeft verwijderd uit het hoofd van de Rus sische ingenieur Solowotsky Deze chirurg zei dat hij nog een tweede Rus had behandeld voor een schot wond aan een van zijn handen. In dit bericht was verder gezegd, dat de tweede Rus door ambassade functionarissen naar het ziekenhuis was begeleid en geen ogenblik alleen gelaten was. De Belgische gerechtelijke autori teiten. die volgens de verklaring ..het overlijden als gevolg van een hart aanval" onderzoeken, hullen zich in stilzwijgen, hetgeen extra voedsel geeft aan de geruchten die in Brus sel de ronde blijven doen. Op het bondsbureau van de KNVB in Den Haag is woens dagmiddag een bespreking ge houden tussen de heren G. Kruyver, voorzitter van de technische commissie van de KNVB. trainer Jaap van der Lek van FeijenoordKees Rij vers en bondscoach Schwartz, over de herhaalde weigeringen van Rijvers in het Nederlands elftal uit te komen. Op de foto ziet men v.l.n.r. de heren Kruy ver. van der Lek, Rijvers en Schwartz. Op de Noordzee, vier mijlen ten noordoosten van het lichtschip Texel, is een onbemand zeiljacht aangetrof fen. Uit een onderzoek aan boord viel op te mak'1 dat het jacht door twee Britse militairen bemand was geweest. Aanvankelijk bestond de vrees, dat zij waren omgekomen. Later echter werd gemeld, dat het hier een jacht betrof dat vier dagen geleden voor de Britse oostkust door de opvarenden was ver laten. Zij waren bij Huil aan land gegaan. De joden zijn te individualistisch en alles, ze gaan diep op alles in, argu- Radio-Padang heeft woensdagavond gemeld dat west-Sumatra „is ver anderd in een fort". Er waren woens dag geen gevechten van betekenis. Het dichtstbijzünde punt waar rege ringstroepen zich thans bevinden is pl.m. 100 km van Boekit Tinggi. De opstandelingentroepen werpen thans sterke stellingen op achter hun hui dige posities aan de grenzen van west-Sumatra, aldus radio-Padang. De radio meldde verder, dat als pleger van de aanslag op de minis ter van defensie der tegenregering, mr. Boerhanoeddin Harahap, een ne gentienjarige student was geïdentifi ceerd. Zijn vader was een „berucht communist", die vorige maand werd gearresteerd. te veel intellectueel om een echte eigen gemeenschap te kunnen vor men, zo heeft Sovjetpremier Kroest jev verklaard in een gesprek met Serge Groussard, correspondent van het conservatieve Parijse blad „Le Figaro". Groussard die onlangs in Moskou een onderhoud met Kroestjev heeft gehad, schreef woensdag, dat de Rus sische leider hem had gezegd, dat het ;oodse autonome gebied Birobidjan in het oosten van de Sovjet-Unie op een mislukking was uitgelopen, omdat de joden er niet wilden blijven. De joden hebben er altijd de voor keur aan gegeven onafhankelijk hun brood te vei dienen als kleermaker, winkelier, drogist of meubelmaker. Zij houden niet van collectieve arbeid en groepsdiscipline. Het zijn individualis ten, aldus Kroestjev. Bovendien gelooft hij dat de joden te onafhankelijk denken om met el kaar in een gemeenschap te kunnen leven. Joden interesseren zich voor De zestien V.N.-landen, die hebben deelgenomen aan de oorlog in Korea, hebben, in een nota aan de Chinese regering, aan Noord-Korea de vraag gesteld, duidelijk te verklaren of het verkiezingen in geheel Korea onder V.N.-toezicht aanvaardt. De nota, die door de Britse zaakgelastigde in Pe king is overhandigd, juicht de on langs bekendgemaakte terugtrekking van Chinese troepen in Noord-Korea toe, doen vraagt om nadere uitleg van Noordkoreaanse voorstellen voor verkiezingen in het gehele land. menteren overal over en het gevolg is dat er grote culturele verschillen tussen hen ontstaan. Daarom is vol gens Kroestjev een echte joodse cul turele gemeenschap evenmin te ver wezenlijken als een joodse politieke gemeenschap. (Van onze parlementaire verslaggever) Het heeft er gisteren even gespan nen in de Eerste Kamer bij een me ningsverschil tussen de AR-senator prof. Hellen,a en de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Struycken. Het begon met felle kritiek van de heer Hellema over de grote tekorten en de gebrekkige administratie bij het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De minister was hierover zo geprikkeld, dat hij naar aanleiding van een be paalde uitdrukking van de senator zei. dat „deze zo van wantrouwen was vervuld, dat hij zelfs een normale tekst niet meer kon verstaan". De heer Hellema nam dit niet en minister Struycken moest toegeven, dat zijn eactie wel wat al te scherp geweest •vas. Hij bleef echter de kritiek ongegrond en onnodig scherp vinden. Prof. Helelma vroeg tenslotte hoof delijke stemming over de begroting van het pensioenfonds, maar omdat nog maar enkele Kamerleden aanwe zig waren, moest die stemming wor den uitgesteld tot de volgende week. De AR zal zeker tegenstemmen. Onze verkenners zullen tijdens hun actie „Heitje voor een karweitje" weer voor veel hete vuren komen te staan. Sommige karwei tjes zijn eenvoudig genoeg, maar andere zijn uiterst „ingewikkeld", zoals dat op boven- siaaiiue foto. Overigens willen we de jongens niet ontmoedigen. Met een beetje goede wil en enig advies van deskundigen zullen ze ook zulke werkjes wel klaren.... De afgelopen dagen kwamen er berichten uit Den Helder over een grote vogel, met een vlucht van naar schatting 75 cm., die voorbijgangers en zelfs fietsers zou hebben aange vallen. De politie heeft nu me degedeeld. dat er inderdaad sinds enige dagen nabij de dijk een grote zwarte vogel is waar genomen, die aan de beschrij ving kan beantwoorden. Het dier zag er griezeligdoch overigens ongevaarlijk uit. Het feit dat hij toegeworpen voedsel zonder meer aannam, scheen de gedachte van ongevaarlijk te bevestigen. Van de gesignaleerde aanval van het dier op wandelaars en wielrijders, noch van enige an dere gevaarlijke handelswijze, is bij de politie aangifte gedaan. De gedragingen van de vogel worden thans nauwkeurig ge volgd.

de Stem | 1958 | | pagina 1