Indonesische W.A. regeert de republiek Indonesia Trofee van Vlaanderen opnieuw voor van Looij Geef hem enhij een zadel en verdient geld een paard QUICK zege terde est De Engelse voetbalinvasie was weer compleet Buitenlandse supermatie in int. motorcross Boekei Loor in INDONESIË, NEDERLAND EN NIEUW-GUINEA (II) BANKBILJETTEN IN BRIEVENBUSSEN Die goeie oude Gerrit Schulte DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 APRIL 1958 door ^J\cirel C, Snijtólieuvet Volgend artikel LAAT UW ZOON EENS GLUNDEREN! 7 ECHTE medicinale bloedwijn „ATLAS" Australische mannendie hun gewicht in goud waard zijn Toch is het vak van jockey niet alles Europese libretitel ROOK MINDER of stop er mee! pondent) dstrijd heeft erlaag gele- |"ker spelend |ren de Ber de verhou- I eds 2-0 voor 1 ltijd actieve I lub aan een Ir rust was Ie kippen bij In fout maak- I al een dui- lngaf. ff Hilversum 20 minuten |:en was het |iinuten Ma- 3-1 bracht, hving in het lit Hilversum |;oal van De pr de gasten stand 4-1 dat van Gaan» maken. Daar- is opeen» ver- uwers. I HVC, een der I' divisie A, zo leien te weren, Ineer verdiend erlaag, die het ig HVC, volop schuiven, rij", want het V geen enkele e de steeds fu- iteling om het relijkertjjd (of promotie hier met zeventien eide afdelingen SIE A 15 4 4 34 60-25 16 2 5 34 54-33 13 6 4 32 50-29 13 6 4 32 53-33 12 3 8 27 46-42 10 6 7 26 45-35 10 5 7 25 42-38 10 5 8 25 34-30 11 2 10 24 45-39 9 5 8 23 42-38 5 8 9 18 28-34 6 3 13 15 23-43 4 5 12 13 26-52 3 6 13 12 22-45 2 5 14 9 15-40 2 5 15 9 26-55 'ISIE B 16 3 5 35 65-38 14 6 3 34 60-35 13 5 6 31 51-35 12 4 7 28 47-33 8 9 7 25 57-51 9 6 9 24 48-45 9 6 9 24 38-42 8 7 8 23 44-40 9 5 10 23 38-42 10 2 10 22 38-37 9 4 10 22 42-45 8 4 10 20 42-40 6 6 12 18 39-68 5 6 12 16 39-57 4 7 13 15 27-51 4 6 13 14 29-45 Lezers: de klok is terug gezet. U leeft nu onder Mussert. Hitler is dood? Dat dacht u maar. Hij is er nog, wel licht niet in levende lijve, maar in zijn geest, zijn bar baarse tirannie, zijn bestia liteiten. Zijn despotisme drukt nog op uw schouders, en vooral op die onzer on dergrondse helden. Dezen worden zonder vorm van proces in kerkers geworpen en gemarteld. Alles wat zich aan onze vorstin solidair heeft verklaard, wordt uit huis en hof verdreven, uit het eigen vaderland, om er gens in Suriname of Zuid- Afrika neer te strijken, met een donkere toekomst voor de boeg. D« Driekleur wordt verscheurd en vertrapt, voor Uw ogen. „Heil Hitier", galmt het door de lucht. Terwijl er chaos en tirannie heerst in het land, gaat Mussert op reis en vergaart hij vreemd genoeg juist in het communistisch blok de nodige vrienden. Walcheren kent nog de zegen van ons eigen bestuur, maar Mussert wil ook Walcheren hebben, om daar chaos en hongersnood en een verlengstuk van Hitiers despotis me te brengen. Uit wraak wer den de bedrijven van goedwillen de en hardwerkende landgenoten geconfisqueerd volgens het be proefd fascistisch recept. Erger de Arbeidseinsatz wordt weer ingesteld, onze intellectuelen wor den met de bajonet in de rug door W.A.-mannen en S.S.-ers naar landsverraderlijke fabrieken ge dreven om er te werken. De Ne derlandse taal wordt verboden! Amerika Iaat ons in de steek. Het ontvangt Mussert met veel fanfare, mevr. Eisenhower loopt met een beminnelijke lach en ge armd met fascistische collabora teurs. Amerika gaat verder en schenkt de collaborateurs lenin gen van astronomische bedragen. Wij schrijven 1958. We vergeten snel en we lachen liefst om die „onzin", die al lang historie is geworden. Historie? Neen, lezers, het is geen historie, het is ac tueel. Vraag dat maar aan onze gedesillusioneerde verdreven landgenoten in Budel. In Indonesië heerst de Indone sische Mussert met zijn W.A.- mannen Blankenhaat Ter vergoelijking van hun ter reurdaden plegen de Indonesische extremisten van de Djokjakliek en onder aanvoering van inge nieur Soekarno hun revolutie te vergelijken met die der Fran sen in 1789. Niets is meer wankel dan de ze parallel. De Franse „burgers" gingen tot de revolutie over met het doel, de aristocratische struc tuur met de maatschappelijke en sociale verwordingen daaraan in herent, te annuleren. Daarnaast handhaafde de Franse grond wet, de eigen economie die in Franse handen was en bleef en ook de autonomie van het eigen volk. Het staatsbestel werd inderdaad veranderd, maar dan in bepaalde zin en binnen het ka der van het reeds eeuwenlang be proefde nationale huishouden. Daarbij kwam, dat Fransen een Trans bewind onderwierpen en dat Frankrijk bestaat uit één volk: het Franse De opstand der republikeinse Djokjanisten is in alle opzichten anders. Een kleine, Indonesische kern Japse collaborateurs, verre van capabel te regeren en stuk voor stuk bekend als anarchisten, die door het vooroorlogse Neder landse bewind werden verban nen, poogde het meer dan drie eeuwen geijkte Nederlandse be stuur omver te kegelen en te ver vangen. Er was nog geen grond- Indonesische Peta (W.A.-man nen) in Japanse bajonet-exer citie. Zij vormen thans de kern van het Indonesische leger. wet, er was nog niets. Uit niets wilden Soekarno en de zijnen iets improviseren, dat in de plaats kon treden van een be stuur, dat alom werd geprezen als het knapste beleid in de we reldhistorie van het kolonialisme. Het was overigens geen be leidshervorming, die Soekarno c. s. nastreefden, maar een uit (door Japanners aangekweekte) blankenhaat voortgesproten ver langen tot verdrijving van alles wat Nederlands was. Bovendien is het Indonesische volk niet één; het is een ontstellend conglome raat. Extremisten Dan zij nog dit kardinale punt aangetekend: direct na de Fran se revolutie traden gematigde lie den op, die de omwenteling in de juiste banen leidden: zij namen de actieve revolutionairen tijdig 't heft uit handen. Deze laatsten waren weliswaar nodig, om ten koste van alles en met ongebrei deld fanatisme en doodsverach- tend élan het spits af te bijten. Maar toen de omwenteling een feit was geworden, moesten zij het veld ruimen. Hun methodes van dwang, terreur en wild fa natisme waren niet meer nodig, neen, die waren juist funest voor het volledige slagen van de revo lutie. Ook op dit punt wijkt de revolutie der Djokja-republikei- nen af van die van de Franse. Woestelingen van het type Soe karno en Boeng-Tomo en de Ja panse huurtroepen als de Keibo- dans en Hei-Hoos, bleven de scep ter zwaaien. Zij consolideerden zich, dank zij het deviërend beleid onzer eigen overheid, dank zij het ver raad van onze bondgenoten en de averechtse bemoeienissen van de rest der wereld. Methodes van haat jegens de Ne derlanders, de ongebreidelde ver- geldingszucht, het Japanse mili- tantisme, het fascistische princi pe, alles is in de Republiek Indonesië gehandhaafd gebleven. De recente verklaringen van Sjafroeddin Prawiranegara de gouverneur van de Bank van In donesië, die weigerde naar Dja karta terug te gaan doch in Su matra verkoos te blijven strek- ke tot staving van mijn stellin gen. Niemand hoeft er zich over te verbazen, dat de tegenwoordi ge, Indonesische republiek op de zelfde wijze ten strijde trekt te- de de Nederlanders als tijdens het woeste uitbreken van de Djokja-revolutie. Terreur, demagogie, intriges, be knottingen van alle vrijheid, ge heime staatspolitie. Zo was het in Berlijn tijdens Hitier, zo in Tokio tijdens Tojo (leerling van Himmler), zo in Djokja tijdens Boeng-Tomo (leerling van Tojo) en zo ook nu, in Djakarta Want Djakarta en Djokja zijn synoniem Buitenlanders Tegen de chaos van nu, kan men stellen de verklaringen van bui tenlanders over het Nederlandse bewind in Indonesië. De Amerikaanse journalist R. Morin in zijn boek „Circuit of conquest"„In het algemeen bestond er tussen de bevolkings groepen in het door Nederlanders geregeerde Oost-Indonesië een volkomen bevredigende regeling, een harmonie en volledig weder kerig respect. Er was geen kleur lingenprobleem en de Neder landers hebben het gepresteerd om het bevolkingsaantal van de archipel in drie eeuwen tijds van slechts circa 10 miljoen zielen op te voeren tot meer dan 70 mil joen". Uit een rapport van mei 1938 van de hand van de Engelsman Harald Butler, directeur van het Internationale Arbeidsbureau te Genève: „Prijzenswaardig zijn de resultaten van de Nederlandse regeringsbemoeiingen, om de landbouwproduktie ten behoeve van de landbouwende bevolking door wetenschappelijke ontgin ningsmethoden te vermeerderen. De politiek, die wil verhinderen, dat gronden aan inheemsen toebe horend, duurzaam in andere han den overgaan, is zeer gelukkig. Even prijzenswaardig zijn de hy giënische maatregelen voor de in heemse bevolking op de planta ges. De arbeidende Indonesische bevolking, die eertijds door ziek ten werd gedecimeerd, geniet een even goede gezondheid als de ar beidersbevolking van Europa". De Japanse generaal Reikichi Trada, die in 1938 werd gestuurd om de juiste wjjze te vinden tot het ondermijnen van de Neder landse invloed in Nederlands-In- dië: „De Nederlanders hebben zeer goed voor de Indonesische volken gezorgd. Meer dan 65.000.000 inlanders worden geleid door slechts 250.000 Nederlanders. Dit is geen gewone administratie. De Nederlanders leven voor de inheemsen, zij ma ken dat deze zichzelf kunnen red den en aan niets gebrek hebben. Met behulp van hun eerste klas wetenschappelijke methoden heb ben zij Nederlands-Indië ontwik- Advertentie) Vredig tafereel op Java: Gro- bags uit Djokja. keld, de welvaart der bevolking bevorderd en hen voorzien van een onderdak. Het resultaat van het Nederlandse bewind is, dat de Indonesische archipel een para dijs genoemd mag worden...." Het zijn de scheppers van dat paradijs, die nu bij duizenden te gelijk worden verdreven. Soekarno predikt Groot Aziatische oorlog o.l.v. Dai l\ippon. GEEF HEM EEN PAAR Rik van Looy is, evenals vorig jaar, winnaar geworden van de „Trofee van Vlaanderen". In de tweede rit van deze gecombineerde wedstrijd de „Omloop van Vlaanderen'" WevelgemGent (203 km) klas seerde hij zich als tweede en dat was, na zijn tweede plaats in de eerste rit, voldoende voor de triomf. Winnaar van de tweede rit werd Joseph Plankaert, die een voorsprong van ongeveer een minuut had op Van Looy- De eerste rit van Gent naar We- Pascal, Adriaenssens, Lucien deMun- VOETBALSCHOENEN met patent rubberzolen ORTHOPAEDISCH VERANTWOORD VOORZIEN VAN EXTRA HOLVERSTERKING BUIGZAAM IN DE VOORVOET ZONDER KNELLENDE VETERSLUITING VERVAARDIGD UIT BOVENLEDER VAN EEN STUK GESCHIKT VOOR HET SPELEN OP DROGE EN NATTE VELDEN QUICK SPORTSCHOEN FABRIEK N.V. HENGELO (GLD.) Traditiegetrouw werd Zeeland op paaszaterdag overstroomd door Engelse voetballers. In een 25-tal autobussen kwamen de Engelse clubs van Oostende naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor die clubs, welke benoorden de Wester Schelde moesten spelen, ont stond nogal wat vertraging, omdat het veer te Breskens de stroom niet da delijk kon verwerken. Dat betekende, dat in vele plaatsen de toeschouwers ongeveer een uur moesten wachten. Arnemuiden had het tegen Bengeo FC niet moeilijk en won met 7-1, maar Breskens was niet opgewassen tegen South Essex FC (2-4), evenmin als Driewegen tegen Hendon Group Hos pitals (1-2). Groede stak in kam- pioensvorm en bleef met 6-1 baas over St. Mary's OB, terwijl Hontenisse ook al met grote cijfers won van Harrods FC (5-0). Hoek moest de eer aan Entech FC laten (0-2) maar Luctor won met 6-3 van East Barnet OG. Nieuwdorp, de Zeeuwse zaterdagkam pioen, won na veel spanning met 3-2 van Sljeene Old Grammarians en Pa trijzen behaalde een ruime 7-1 zege op Maryland FC. Schoondijke schoot te gen Lisgar Athletic net iets te kort (3-4), doch Steen toonde zich sterker dan North Met FC (3-0). Veere was te zwak voor Goaffs Oak (1-6), evenals Walcheren voor Condor FC (3-5). Robur en O'Khan deelden de winst (2-2). Ook de jeugd Er kwamen ook jeugdelftallen in het veld. De jeugd van Yerseke klopte de Epson Boys Club met 4-2, maar het jeugdelftal van Luctor was te zwak voor Oaktown Boys Club (0-3). Van de VC Vlissingen speelden twee jeugd elftallen. De A-ploeg, waarin o.m. Henk de Nooyer, Adrie Stroo en Kees Stroo speelden, was veel te sterk voor Catford Yoths, dat met 8-0 verpletterd werd. De B-ploeg, geheel bestaande uit junioren kreeg echter van de South Grove Youth Club een lesje (0-5). DE 104e BOATRACE tussen Ox ford en Cambrige, die zater dagmiddag werd gehouden, is gewonnen door Cambridge met ongeveer drie en een hal ve lengte voorsprong. De tijd was 18 minuten 15 seconden. velgem (224 km) was voor de Belg Noel Fore. Hij had een voorsprong van bijna anderhalve minuut op Rik van Looy, die zich als tweede klas seerde. De uitslag was daarvan: 1. Noel Fore, 5 uur 33 min. 11 sec., 2. Rik van Looy 5.34.36, 3. Fred de Bruyne z.t., 4. Rik Luyten z.t., 5. Frans Schoubben z.t., 6. Pino Cerami z.t., 7. Seamus Elliott (Ierl.) z.t., 8. Jules Mertens z.t., 9. Willy Schroeders z.t., 10. Andre Noyelle z.t. Onder de 22 hoogst-geklasseerde renners was Elliott de enige niet- Belg. De best geplaatste Nederlander werd Michel Stolker. Hij eindigde als 38ste met een achterstand van drie minuten en 45 seconden. Piet de Jongh werd 42ste op 5.25, van den Borgh 48ste (op 5.29), Piet van Est 50ste (z.t.), Wuyts 54ste (z.t.) en Leo van der Pluym 57ste (z.t.). Aan de wedstrijden namen 205 renners deel. Onafhankelij ken Winnaar bij de onafhankelijken (102 deelnemers) werd de Belg Ga briel Bora, die in de eindsprint zijn landgenoot Wilfried Salembier ver sloeg. De tijd van beiden over de 169 km was 4 uur en 35 minuten. De best geklasseerde Nederlander was Jan de Roo; hij eindigde als ne gende in dezelfde tijd als de Pauw. Tot deze groep behoorde ook onze ^ndgenoot Peeters, die zich als 20ste Klasseerde. Amateurs De strijd over 154 km bij de ama teurs eindigde eveneens met een Bel gische triomf. Robert van de Caveye werd winnaar (tijd 3.58.00) vóór Jo seph Sweeck (B.) en de Boodt (B.). Ab Geldermans was, als elfde (in de zelfde tijd als de winnaar) de eerste buitenlander. Boeiend Ook de tweede rit (Wevelgem-Gent) is bijzonder boeiend geweest. De 143 renners, die 's middags om half een uit Wevelgem vertrokken, werden vrijwel onmiddellijk betrokken bij een felle strijd, want nauwelijks na de start sprongen reeds acht renners uit het peloton weg: Piet van den Bre- kel en van Wychen, de Fransman Everaerts en de Belgen van Aerde, (Advertentie) 150 Nederlandse gezinnen krij gen tezamen f 25.000,belas tingvrij, verdeeld in porties van 100 tot 1000 gulden, in hun brie venbus. 3.015.000 speciale kranten zullen tussen 8 en 17 april 1958 huis- aan-huis (gezins verspreiding) namens enige tientallen Neder landse bedrijven ten gunste van de actie „Appèl 2" worden be zorgd. Notaris mr. M. J. Meijer te Amsterdam heeft 150 kranten, waaraan geheimen zijn verbon den, toegevoegd. Op 18 april zullen in een speciaal programma (402 m) tussen 22.00 en 22.30 uur de geheimen bekend gemaakt worden. De mogelijk heid is derhalve aanwezig, wan neer U één dezer dagen de voor U bestemde krant uit de brieven, bus haalt, dat die krant op 18 april bankpapier blijkt te zijn. 040-oo ster en Plankart. Deze uitlooppoging bleek achteraf beslissend, want de voorsprong groei de voortdurend, ondanks tegenaan vallen uit de hoofdmacht, die o.m. werden geleid door Bruggenkamp en Coone. Bij Thielt (41 km) was het verschil 2 1/2 minuut; vóór de be klimming bij Edelaere (86 km) 3 1/2 minuut van Wychen was inmiddels ,,terug"-gevallen en even voorbij Burst (114 km) zelfs 6 minuten, mede doordat de hoofdmacht voor een ge sloten spoorwegovergang moest wachten. Uitgeput De krachten der vluchtelingen wer den tijdens de rit door het golvende landschap echter langzaam maar ze ker „gesloopt" en de verschillen wer den steeds geringer. Plankaert pas seerde als eerste de „Mur de Gram- mont", onmiddellijk gevolgd door van Aerde en Adriaenssens. Het peloton, inmiddels gesplitst, had toen een ach terstand van 4 1/2 minuut. Pascal en van den Brekel konden (Advertentie) het tempo niet meer volhouden en even voorbij Nederhasselt gaven ook Adriaenssens en Everaerts de poging op. Plankaert, van Aerde en deMunster zetten echter dapper door, al waren zij inmiddels binnen „bereik" van het peloton gekomen. Plankaert liet tenslotte vijf kilome ter voor de finish zijn metgezellen in de steek het was juist gezien, want nog vóór Gent werden zij ingehaald. Hij finishte met een voorsprong van 45 seconden. Rik van Looy won de sprint van het peloton en werd daar door eerste in de algemene rang schikking. Onze landgenoot Hinsen werd tien de. Arie van Wetten en Martin van der Borgh kregen, met nog 18 ren ners, ex equo de 12e plaats toegewe zen. Leo van der Pluym eindigde als 34ste, in dezelfde tijd als van Looy. Eindklassement 1. van Looy 80 p.; 2. Noel Fore 75 p.; 3. Pino Cerami 42 p.; 4. Jean van Gompel 32 p.; 5. ex equo: André Noyelle en Seamus Elliott (Ierl) 26 p. Jan de Roo tweede Jan de Roo is maandag als twee de geëindigd in de „Omloop van Vlaanderen" (Wevelgem-Gent) voor onafhankelijken. Hij had een achterstand van 12 sé conden op de winnaar Daniel Cra- beels, die de 150 km reed in 4 uur en 13 minuten. De Belg Gustave Desmet klasseerde zich negen seconden na de Roo, als derde en diens landgenoot Marcel Ongena werd vierde. Vecht tegen die gebruik k Houdt U kalm, geeft U rust!! en...de smaak is heerlijk! ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE SLIJTER-WIJNHANDELAAR Voor de hendel EMCOVINOS Sch.edam In de prachtige Boekelose bossen hebben 25.000 toeschouwers de Zweed Bill Nilsson revanche zien nemen voor de nederlaag, die hij enkele we ken geleden te St. Anthonis moest incasseren. Het uitermate zware zanriparcours ter lengte van 1875 meter, stelde de hoogste eisen aan de rijvaardigheid der deelnemers en ook de motoren hadden het zwaar te verduren. Het gevolg hiervan was, dat de wedstrij den betrekkelijk veel uitvallers tel den. Dat in de klasse der internationa len 500 cc Nilsson tenslotte de eind overwinning zou behalen, was zeker niet overeenkomstig het wedsjrijd- beeld van de eerste manche. Het was de Helmonder Clynek, die resoluut het heft in handen nam voor Nilsson, Albert Dirks, Simon Schram en Les- lei Archer. Wel viel Nilsson onze landgenoot steeds aan, maar Clynek. in fantastische vorm, wist zijn voor sprong te vergroten, totdat hij bij het passeren van de Amsterdammer Rob Selling met deze in aanraking kwam en daaiv.oor viel. Clynek moest als gevolg hiervan met de vierde plaats genoegen nemen. De eerste drie plaatsen waren alle voor buitenlandersNilsson, Johansson en Archer. De gebroeders Dirks wa ren achterop geraakt en moesten zich met de zesde en zevende plaats tevreden stellen. Felle strijd De tweede manche heeft geduren de de eerste fase een felle strijd te zien gegeven tussen Clynek. Nilsson, Archer en broer Dirks. Dicht opeen raasde dit viertal ronde na ronde over het parcours. Enorm was daar om de teleurstelling onder de toe schouwer, toen Clyinck met een detecte wisselbak de strijd moest sta ken in de vijfde ronde. Nu werd het een duel tussen, Nilsson en Archer, hetwelk eerstgenoemde in zijn voor deel besliste. Frits Selling zag kans (Van onze correspondent in Australië). Neville Shelwood bezichtigde onlangs zijn farm, welke hij voor rond 350.000 gulden had gekocht en naar mag worden aangeno men, ook had betaald. Mogelijk kent ge Neuville Shelwood niet, doch iedere Austra liër ,of hij nu een doorgewinterde in de paardensport is of niet, kent tenminste zijn naam. Want Neville reed in de grote races, zoals die voor de Melbourne Cup en die van Randwick in Sydney. En welke Australiër is nog nimmer in zijn leven betrokken ge weest bij de grote races, al was het dan alleen maar middels een gokje op het kantoor, in fabriek of werkplaats- Neville behoort tot de „grote rij ders", al is hij dan ook klein van postuur, zoals het „paardengewicht" nu eenmaal vereist. Neville heeft in de laatste 19 jaar bijna duizend maal een paard ter overwinning gevoerd. Dat legde hem geen windeieren; daarvan getuigt ook de 840 acre farm welke hij zich aanschafte. „Nu ja", zei Neville onlangs, „ik heb geluk gehad in de „Stock Ex change", zoals aandelenzaken worden aangeduid; hij wilde blijkbaar nog niet zo erg ?'n fortuin van het paard afkomstig weten. Doch die aandelen zullen naar alle waarschijnlijkheid hem ook niet zijn komen aanwaaien. Neville moge dan één van de meest vermaarde Australische rijders zijn, die reeds vele miljoenen toeschou wers op de races heeft laten trillen van zenuwspanningen, doch er zijn ook nog andere, misschien wat min der vermaarde jockey's, die hun for tuin in het zadel hebben gemaakt. Waar zou anders de 36-jarige Jack Purtell, die o.a. in Engeland met zijn paard glorieerde, z'n fabriek van heb ben gekocht? Daar is Laurence Olivier, die enige jaren geleden bij een tournee door Australië op de paardenraces bijna 300.000 gulden verdiende. Een „beginnend" jockey kan in zijn jeugd reeds een bedrag van 150.000 gulden bezitten, welk be drag nl. vanwege de raceclubs op zijn bankrekening wordt gezet, tot de leeftijd van 21 jaar heeft bereikt. Want om jockey te worden, moet je heel jong beginnen, het geen de kans op een vroeg pen sioen vergroot. Natuurlijk oefent het paard, de sen satie en vooral ook het geld, een sterke aantrekking op jongelui uit en menige knaap droomt zich een (goe de) toekomst in het zadel! Ook enkele jeugdige Nederlandse emigranten hebben de sprong in het zadel gewaagd; de toekomst zal leren of zij er weer uit worden geworpen, dan wel met roem in de renbaan rij den. Het zijn er slechts weinigen die vooraan komen in het veld, zoals dat aan Neville Sherwood gelukte. En dan is aan hen slechts een ma ger loon van plm. f 25 per rit verze kerd. Een échte jockey heeft minstens 10 .winners" per jaar nodig om zich een goed bestaan te verzekeren, anders gaat het net als met Frank Dumett in Sydney, die taxichauffeur werd; het geen hem minder risico en meer geld bracht. Gebroken benen Deze Frank had nl. al paardrijden de weg, welgeteld 78 maal beenderen of benen gebroken bij diverse valpar tijen. Een jockey kan tegen dat financiële risico verzekeringen afsluiten, hetgeen hij natuurlijk ook doet, doch dan be taalt hij ook 12.5 procent extra pre mie. De jockey ontvangt een zeker percentage van de prijsgelden, doch de eigenaar van het winnen de paard stopt hem gewoonlijk iets extra toe. Veelal komt dat in de aangifte biljetten voor de belastingen niet zo duidelijk tot uitdrukking, doch de belastingambtenaren weten ook wel iets van die praktijk .af. GeVolg is, dat men herhaaldelijk eigenaren en jockey's bij de rechter kan aantreffen. Het draait er gewoonlijk op uit, dat aan het aanslagbiljet nog iets „extra" wordt toegevoegd. Toch hebben de Australische belas tingambtenaren al eens losgelaten, dat de jockey's niet gerekend kunnen wor den onder de 644 Australiërs, die met een inkomen van over de 200.000 gul den te boek staan. Dat is dan na aftrek der belastingen, die blijkbaar ook zwaar op de jockey's drukken. Om nu iets meer over des jockey's inkomen te vertellen, de 47-jarige Amerikaanse rijder Johnny Longdon, heeft zich met bijna 5000 winners en kele malen miljonair gemaakt. Toen de Engelsman Gordon Richards in 1954 „met pensioen" ging, had hij een bankrekening van ruim een mil joen gulden bij elkaar gereden. Van de 21 834 paarden, welke hij in zijn „rijloopbaan" onder zich heeft ge had, voerde hij er 4870 tot één of an dere overwinning. Waarmee ik maar zeggen wil, dat Neville Shelwood het nog niet zo kwaad heeft gedaan tot dusver, maar dat er toch nóg beter zijn dan hij. En zelfs Jack Thomson uit Mel bourne, die per dag 545 pound ofte wel een slordige 4800 gulden uit z'n paard haalde, vond altijd nog een baas boven zich. Om dit verhaal compleet te maken: sinds 1929, toen in Australië het paar denrennen werd ingevoerd, zijn 20 jockey's door ongevallen om het le ven gekomen. Aan welk risico bij be oordelen van voornoemde geldsbedra gen moet worden gedacht. de Deen Hansen op de lijn te klop pen. Na de twee achtereenvolgende suc cessen van Nilsson had de derde manche veel van haar spanning ver loren en het was dan ook een hoffe lijk gebaar ten opzichte van het or ganiserende land, dat de blonde Zweed broer Dirks liet passeren. Hevige duels vochten Archer en Jo hansson uit. Laatstgenoemde echter kwam ten val en werd kansloos. In de internationale kwartliterklas- se bleek de Europese kampioen Bet- zelbacher veruit superieur. Eigen lijk haast onbedreigd nam hij de drie manches voor zijn rekening. In de eerste manche ging gedurende twee ronden onze landgenoot Simon Schram aan de kop, maar ln de derde ronde stoof Betzelbaeher hem voorbij en behield hij eeni behoorlijke voorsprong tot de finishlijn. De tweede mai.che was vrijwel een ge trouwe kopie van de eerste, terwijl in de allerlaatste manche Schram en Baudoin zeer verdienstelijk m d« kopgroep opereerden. (Advertentie) BELANGRIJK De ervaring met no-iron shirts heeft vele huisvrou wen skeptisch gestemd. Biji de nieuwe Kerko „Espresso'" shirts kan men echter wér kelijk volstaan met weinig o£ niet strijken. Deze sneeuw witte poplin shirts kosten slechts f 13.50, dank zij zeer\ rationele produktiemethoden I Aan het tiende kampioenschap van Europa libre, dat van 10 t.m. 13 april te Berlijn wordt gehouden, zullen de volgende spelers deelnemen: Jos Ver. vest en Clement van HasseHB.), Joa quin Domingo en Salvador Orti Velez (Spanje), Jorge Pinto (Portugal), Jean Galmiche (Fr.), Jaroslaw Sa- dilek (Ts.-Slowakije) Philip Beekman en Siegfried Spielmann en Norbert Witte (D). In afwachting van de aankomst van de renners, die deelnamen aan de wedstrijd om de „Trofee van Vlaan deren", is te Wevelgem een interna tionaal omnium gehouden, dat door Gerrit Schulte werd gewonnen. Het omnium bestond uit een tijdrit een afvalwedstrijd en een wedstrijd over 15 km. Schulte won de eerste twee onderdelen en werd in de wed strijd over 15 km tweede. De einduitslag werd: 1 Schulte 4 p.; 2 Willy Lauwers 5 p.; 3 Christian (Oostenr.) 10 p., 4 Forlini (Fr.) 13 p., 5 Reg Arnold 15 p., Koblet 16 p. (Advertentie) Oat kunt li gemakkelijk met de Deense ZUIGTABIETTEN Ben uitvinding van Dr. Rosenberg. Bi| apotheker en drogist Haal „SMOKELESS" bij Drog. GOVERS-MAAS VEEMARKTSTRAAT 37 BREDA t/o Bissch. Paleis.

de Stem | 1958 | | pagina 7