Oók al aan de sigaar? Drs. Verburg en over Haringvliet ir. Snip en Sloe Walcheren Foto-expositie van amateurs te Hulst Hoge omzetten bij de Zeeuwse veilingen AR A MS TLEV EN levensverzekering Tussen Schelde en Grens Voetbal over de grenzen Zuid-Beveland Dagblad De Stem Vroege pruimen in volle bloei Waalwijks kind onder Gemert verongelukt Laatste plan zou 755 miljoen voordeliger zijn Handbaltoernooi te Goes Gillen won in Krefeld DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 APRIL 1958 VLISSINGEN GOES De heer J. Everse onderscheiden Erepalm voor rector C. v. Bavel Tiende „Nederlandse Cultuurdagen" te Gent Aanbesteding van baggerwerken Hoogwaterstan den Beperkt korfbal Berekeningen en motiveringen Totale omzet 33 miljoen Schoolvoetbaltitel oost Z.-Vlaanderen EXAMENS AGENDA Vandaag Morgen 2 coaster opgelegd. Door een steeds dalende vracht- markt en slechter wordende vracht prijzen ondervinden de Nederlandse coasters steeds meer moeilijkheden. Verschillende coasters zijn reeds op gelegd en hun aantal neemt van dag tot dag toe. Eind vorige week liep de Nederlandse coaster „La Paloma" de haven van Vlissingen binnen ,.voor nadere orders". Deze „nadere orders" luidden, dat het schip, groot 200 brt., naar Kampen moest vertrekken, waar het voor onbepaalde tijd wordt op gelegd. jubilaris bij „de schelde" Zijn veertigjarig jubileum in dienst van de N.V. kon. maatschappij De Schelde, alhier vierde de heer A. van Gelder, die werkzaam is op de teken kamer bedrijfskantoor scheepsbouw. De burgemeester heeft ten stad- huize aan de heer J. Everse de zil veren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. Deze koninklijke onderscheiding werd de heer Everse toegekend omdat hij niet minder dan 50 jaar in dienst is bij de N.V. Oosterbaan en le Cointre alhier Op zijn 14e jaar trad de jubilaris bij de bekende drukkerij in dienst en werkte hij zich in de loop der jaren op tot voorman-binder. De president-commissaris der N.V., de heer J. Laport was na de burge meester de eerste, die de heer Everse complimenteerde en hem toewenste, nog lang de medaille te mogen dra gen. De heer Everse dankte voor de on derscheiding en vroeg de burgemees ter zijn erkentelijkheid over te bren gen aan de autoriteiten. Borssele k.v.p.-kandidaten Voor de a.s. raadsverkiezing werd door de K.V.P. de volgende kandida tenlijst opgemaakt: 1 W. v. 't West einde, 2 M. de Jonge, 3 P. Vette. Kruiningen kandidatenlijst christelijk historische kiezers Door de vrije Christelijk-historische kiezers in de gemeente Kruiningen, (verenigd in de protestants christelij ke kiesvereniging) is voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing de volgende kandidatenlijst samengesteld: 1 C. van Iwaarden; 2 H. C. Maat; 3 J H Poleij, 4 J. van Iwaarden, 5 M. Won- dergem, 6 A. Kievit. Nisse kandidaten gemeenteraad De diverse groeperingen in deze ge meente stelden de volgende kandida tenlijsten voor de gemeenteraad sa men: K.V.P. 1. J. Boonman; 2. M. Acda; 3. P. de Baar. Herv. kiezers: 1. A. Jansen; 2. I. Luteyn, 3 G. Kramer, 4 C. Osse, 5 P. v. d. Weele, 6 J. v. d. Does, 7 J. Slabbekoorn, 8 L. Nieu- wenhuise. S.G.P. en A.R.: 1 R. Bo gaard, 2 J. Brouwer, 3 P. Bosman, 4 J. Mathijse, 5 G. Slabbekoorn, 6 M. Mol, 7 M. v. Damme. Rilland-Bath jubilaris bij de kolenvereniging De Coöp. kolenvereniging ,,De Vrij heid" hield haar zeventigste jaarver gadering, onder leiding van voorzit ter J. A. Boot. Uit het verslag van de administra teur bleek dat het saldo 326.95 be droeg. De omzet bedroeg 345.524 kg brandstoffen. Bij de bestuursverkie zing werden de aftredende leden, de heren J. A. Boot en C. J. v. d. Sande bij acclamatie herkozen. In de vaca ture D. Th. Wieten, die de gemeente heeft verlaten, werd gekozen de heer A. Imanse. De voorzitter gaf een overzicht van af de oprichting in 1887 tot op heden. Vervolgens sprak de vice-voorzitter de heer Boot toe, die thans 25 jaar bestuurslid is, waarvan twintig jaar voorzitter. Hij dankte de jubilaris voor het vele werk dat hij heeft ver richt, waarna hij namens de leden een bureau-set aanbood. De leden, die enige consumpties werd aangeboden, bleven daarna nog enige tijd gezellig bijeen. (Advertentie) Angst voor iedere hap eten met dat zuurbranden in 't verschiet. Rennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien alleen om de angs^ in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Ren nies nemen - zo nodig bij voorbaat- De hevigste zuurbrand stilt al op 't moment dat 'n Rennie begint te meiten op de tong. Druppel voor druppel met uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingre diënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wèg pijn150-OO Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Viaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsinsgel 98, Tel. 2236 Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas Rayonbeheerder: J. Fait Clinge NAAR LOURDES Eind dezer maand zal de Nationale Bedevaart van de K.A.V. naar Lour- des vertrekken. Het ligt voor de hand dat de bloeiende K.A.V.-afdeling van ons dorp ook actief deelneemt aan de ze bedevaart. Niet minder dan negen leden van de afdeling zullen aan deze bedevaart deelnemen. Begin april zullen de bedevaartgangers terugke ren. Iets heel bijzonders is, dat een sedert geruime tijd ziek jongetje aan deze bedevaart zal deelnemen en met de K.A.V.-leden naar de grote bede vaartplaats zal trekken. DE SPEELTUIN GAAT WEER OPEN Het zal voor de jeugd weer een gro te vreugde zijn om te vernemen, dat de Clingse speeltuin vandaag weder om opengesteld zal worden. Geduren de de paasvakantie zal de speeltuin iedere middag geopend zijn. Na de vakantie zal hij alleen geopend zijn op zaterdag en zondag. Breskens JACHTCLUB OPGERICHT Alhier is de watersportvereniging „Breskens" opgericht. Deze vereni ging heeft tot doel de beoefening van watersport, waarmee dan in hoofd zaak zeilsport wordt bedoeld, te vor deren. Het ligt in de bedoeling toch ten en wedstrijden te organiseren en contact op te nemen met andere clubs te lande. Het bestuur is samengesteld uit de volgende personen: de heren P. W. Vroon, notaris v. d. Hoek, C. Koster en Iz. Verschoor. (Advertentie) Sluiskil F. Klaassen overleden Zaterdag heeft de teraardebestel ling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van de heer F. Klaassen, die na een kortstondig ziekbed op 67- jarige leeftijd is overleden. Er was grote deelname bij de be grafenis dank zij de bekendheid die de thans overledene in onze plaats genoot. Dit kwam o.a. voort uit zijn lidmaatschap van de gemeenteraad van Westdorpe namens de P. v. d. A. Hij had eveneens zitting in de huur- en woningadviescommissie. Vooral had de heer Klaossen ook een goede naam op sportgebied. Het is nog slechts een jaar geleden, dat hij om gezondheidsredenen het voor zitterschap van de v.v. Sluiskil moest neerleggen, nadat hij, 27 jaar gele den, een der oprichters geweest is. Ook was hij een befaamd duivenlief- hebber. De begrafenis werd o.a. bijgewoond door het college van b. en w. van Westdorpe, door de leden van de huur- en woningadviescommissie, door het eerste elftal en het bestuur van de v.v. Sluiskil en door afgevaar digden van de duivensociëteiten. Een schat van bloemen werd in de stoet meegevoerd. Enkele sprekers roem den op het kerkhof de vele gaven, die de heer Klaassen tijdens zijn le ven zo vruchtbaar gebruikt heeft. Ds. Cupedo ging voor in gebed. KAJOTTERS NAAR LOURDES Dank zij een ophaalactie van lom pen en oud papier, een actie die maandenlang geduurd heeft, kunnen vier Kajotters van hier samen met hun aalmoezenier mee ter bedevaart naar Lourdes. Samen met de honder den andere Kajotters zullen zij zater dag a.s. uit Roosendaal vertrekken. De Sluiskilse ploeg bestaat uit pater Vicaris, A. H. Bleijenberg (de leider van de actie), Th. Fermont, C. v. d. Bulck en J. v. Hijfte. Tweede paasdag is te Hulst een in teressante amateurfototentoonstelling geopend, welke nog tot 13 april toe gankelijk blijft. De opening werd ver richt door de heer J. H. Stolte, voor zitter van de r.-k. kunstkring ,,Van den Vos Reinaerde", welke de expo sitie organiseerde. Ook de beide beroepsfotografen van Hulst namen buiten mededinging aan de tentoonstelling deel. Door dertien amateurs, uit Hulst en St. Jansteen, werden in totaal 75 foto's ingezonden, waaronder werk is, aldus de heer J. J. Hens, die de in zendingen beoordeelde, dat de voor genomen oprichting van een fotoclub alleszins rechtvaardigt. De heer Hens, ere-voorzitter van de Neder landse Bond van Amateurfotovereni- gingen, had in zijn speech ter gele genheid van de prijsuitreiking, veel lof voor het werk van sommige in zenders. Vooral de serie van rector C. v. Bavel werd geprezen. Behalve de bronzen medaille van de beste se rie verwierf de zeereerwaarde ama teurfotograaf, wiens werk, aldus de heer Hens, met kop en schouders bo ven dat der andere inzenders uit steekt, ook de door het gemeentebe stuur van Hulst uitgeloofde stadsprijs voor de beste foto van de gehele ten toonstelling. Deze onderscheiding ver wierf rector van Bavel met een mees- Het was nog kaal en dor in de Zeeuwse fruitboomgaarden tijdens de paasdagen en van de bloesempracht, welke er in een vroeg jaar is in begin april, viel deze keer nog niets te be speuren. Toch was er weer wel het teken van het voorjaar in de vorm van bloeiende vroege pruimen. Eens klaps zijn namelijk overal de knoppen van deze vroege pruimen openge sprongen en de bomen zijn overdekt met een witte wade van bloesems. Groen is er nog niet aan de bomen. Enkel maar wit van bloemen. Deze bloei valt dit jaar bijna een maand later dan vorig jaar. Dit komt door het koude weer dat de ontwikke ling erg heeft vertraagd en dat is ook de oorzaak dat er nog geen perenbloe sems zijn. Het laat zich aanzien, dat de eerste peren hun bloesems zullen openen zodra het iets milder zal wor den in de natuur. Het vorig jaar ston den deze in de laatste week van maart in volle bloei. Nu zullen er deze week nog niet veel bloesems zijn. Vooral in de oudere fruitcentra kon het vroeger fantastisch mooi zijn als de vroege pruimen bloeiden. Ze wer den tien tot vijftien jaar geleden zeer veel geteeld in Zeeland en dan met name rond Kapelle-Biezelinge en in de zak van Zuid-Bevland. Thans treft men ze echter nog maar zeer spora disch aan. Het zijn maar enkele ver dwaalde bomen meer. Deze zeer vroe ge rassen hebben tengevolge van de verjonging en vernieuwing in de Zeeuwse fruitteelt hun plaats in het sortiment verloren. Ze waren niet produktief genoeg en de smaak was ook niet wat de consument vraagt. terlijke opname van een leeuw, die een circuswagen verlaat. Een derde prijs was voor de heer T. Hendrickx, die bovendien de prijs voor het beste portret verwierf. Twee eervolle vermeldingen kreeg de heer H. Oosthout, beide voor portretten. In zijn openingstoespraak bracht de heer Stolte dank aan het gemeente bestuur, dat de burgerzaal voor de tentoonstelling beschikbaar stelde, evenals de benodigde materialen. Hij wees op het plan om een amateurfo toclub op te richten, waartoe men adhesiebetuigingen kan indienen. Onder de inzendingen der vakfoto grafen vallen vooral op enkele bijzon der goede werkstukken van de heer R. Neelemans, wiens inzending, naast die der amateurs, een uiterst belang wekkend geheel vormt, waaruit te zien valt wat er. met vakmanschap en gevoel voor schoonheid, te berei ken valt met de lichtgevoelige plaat. De expositie verdient veel belang stelling. Het „Erasmus-Genootschap", een verbond van werkgemeenschappen, houdt dit jaar te Gent voor de tiende maal zijn „Nederlandse Cultuurda- gen". Ze worden op donderdag 10 april geopend en duren tot zondag 13 april in de namiddag. Naar aanleiding van de onderteke ning van het Beneluxverdrag en in verband met de inschakeling van de Nederlanden in een groter Europees verband is ditmaal het centraal the ma „Oranjes erfenis in het nieuwe Europa". Deze cultuurdagen zullen worden geopend met een jeugdkunstavond in de aula van de rijksuniversiteit. Vrij dagavond zal er gesproken worden over de verspreiding van het boek in de Lage Landen, zaterdag wordt er in het Arteveldehuis een tentoonstel ling van jonge Vlaamse kunst ge opend en op zondag zal in een aca demische zitting het woord worden gevoerd door prof. dr. H. D. de Vries Reilingh uit Amsterdam en dr. Mau- rits van Haegendoren, conservator van het Rijksarchief te Brussel.In de Arteveldeclub zullen dan dr. P. van Overzee uit Santpoort en drs. Mau- rits Coppieters uit Gent inleidingen houden over een herziening van ons geschiedenisonderwijs. Op woensdag 7 mei a.s. zal door de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zee land, te Middelburg worden aanbe steed het uitvoeren van baggerwer ken in de grotere havens op Walche ren en Zuid-Beveland, gedurende het jaar 1958. Morgen, woensdag 9 april, gelden in de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.37 en 19.03 uur, te Terneuzen om 6.00 en 18.28 uur en te Vlissingen om 5.31 en 17.55 uur. Op weg naar begrafenis De familie W. v. M.-N. uit de van Assendelfstraat te Waalwijk reed za terdag naar Venray om daar heden de begrafenis te gaan bijwonen van een petekind (5 jaar oud). Onder de gemeente Gemert kreeg de familie v. M. echter 'n ongeval en kwam zij met de wagen tegen een boom te recht. Hun enige, 14 maanden oude zoontje Pieterke overleed tengevolge van de opgelopen verwondingen en de heer en meyrouw v. M. moesten gewond in het fièkenhiuis te Helmond worden opgenomen. Vandaag zal Pie terke' tegelijk met het petekind in Venray worden begraven. Voor de Zeeuwse korfbalcompetitie werd slechts een beperkt programma afgewerkt. In de 1ste klasse werd niet gespeeld, doch in de 2de klasse A deelden Tjoba 2 en TOP de buit eer lijk, door elk vijf maal te scoren. In de 3de klasse A begon Animo 2 de competitie met een 5-3 overwinning op het bezoekende Ondo. In de 3de klasse B kreeg Elto 2 in Hansweert de kous op de kop van Zeelandia 2 (3-2) en daardoor kon Blauw Wit, dat een 4-2 zege boekte op Togo 3, de lei ding nemen. In de 3de klasse C kreeg VZOD 2 op eigen veld een stevige 1-8 nederlaag te slikken van Vopo 2, dat hierdoor aan de kop kwam. (Advertentie) De wenselijkheid om te komen tot een inzicht in de rentabiliteit van die overheidsinvesteringen, welke een bepaalde geografische spreiding van economische activiteiten tengevolge hebben, heeft drs. M. Verburg van het Eti en ir. J. Snip van het bureau bijzondere werken van de Prov. Waterstaat aan het rekenen en denken gezet. Als objecten kozen zij het Haringvliet-project, ter ontlasting van de overbelaste Rotterdamse haven en het zogenaamde Sloe-plan dat men mag zien als een veiligheidsklep voor de onder hoge druk staande Randstad Holland. Hun berekening was tweeledig en had betrekking op de voltooiing van het eerste stadium in 1970 en het eindstadium in 1990. Het econo misch voordeel van het Sloe-plan boven dat van het Haringvliet wordt voor 1970 op f 405 miljoen en voor 1990 op f 755 miljoen berekend. Deze verrassende uitkomst hebben de twee deskundigen neergelegd in een artikel, dat zij geplaatst kregen in de „Econ. statistisch berichten van deze week. Het grote kostenverschil heeft, geven schrijvers aan, verschillende oorzaken. Het Haringvliet dient te worden ontsloten door een groot zee kanaal met sluizen 220 miljoen), waardoor tevens de zoetwaterbalans één der belangrijkste nevenrede nen voor het Deltaplan geheel verstoord wordt (uiteindelijk 90 miljoen). Tot in Groningen en bij de latere inpoldering van de Wadden zee zal men dit tot zijn schade on dervinden. Bovendien moet het haringvliet worden ontsloten door nieuwe wegen en spoorwegen en de daarbij beho rende zes tunnels en drie bruggen. Voor het Sloeplan daarentegen wordt slechts gerekend op de aanleg van een brug bij Souburg over het ka naal, van twee tunnels onder een eventueel binnenvaartkanaal naar de Zandkreek en zo nodig van een zee sluis. De eerste fase dus tot 1970 zou voor het Haringvlietproject voor sluizen, zeekanaal, wegen en tunnels komen op 170 miljoen en voor het Sloeplan tunnels inbegrepen op ƒ75 miljoen: voor het complete plan zijn deze cijfers resp. 810 en 145 miljoen. Bij uitvoering van het haringvliet- plan wordt er nog een belangrijke kostenfactor aan toegevoegd. Door de aanleg van het zee-kanaal treedt nl. een verzilting op, die onze zoet waterbalans met 'n omvangrijke de- betpost belast. Daardoor kwamen schrijvers tot hun verschillen van 405 en 755 miljoen gulden. Schrijvers vestigen er de aandacht op dat een dergelijke berekening voor Bergen op Zoom en Terneuzen tot soortgelijke uitkomsten leidt. Andere voordelen Behalve geldelijke zien drs. Ver burg en ir. Snip nog andere voor delen. De Europoort wordt toegankelijk gemaakt voor supertankers; het Ha ringvliet krijgt een toegangskanaal voor schepen tot 25.000 ton; de Wes- terschelde is tot Antwerpen bevaar baar voor schepen tot 32.000. Zowel in het Haringvliet als langs de Wes- terschelde kan zo nodig 3.000 ha. in dustrieterrein beschikbaar worden Dat het afgelopen jaar voor de Zeeuwse groente- en fruitveilingen zeer gunstig is geweest blijkt uit de omzetcijfers, welke thans bekend zijn geworden. De totale omzet van de negen bij het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen aangesloten Zeeuwse veilingen steeg namelijk met bijna tien miljoen gulden ten opzich te van 1956 en met ruim 14 miljoen gulden ten opzichte van 1955. Ze be droeg in 1957 ruim 33 miljoen. Dit kwam door het feit, dat de fruitoogst in Zeeland belangrijk groter was dan overal elders in het land, en door het mislukken in ons land en het buiten land van de appel- en perenoogst, la gen de prijzen belangrijk hoger dan in een normaal jaar. Uit het omzetoverzicht van de Zeeuwse veilingen blijkt ook de be langrijkheid van de veiling Kapelle Biezelingen en Goes. De veiling Kapelle-Biezelinge had weer de grootste omzet nl. 11.4 mil joen, op de tweede plaats gevolgd door Goes met 11 miljoen. Het vorige jaar waren deze cijfers voor Kapelle- Biezelinge 7,7 miljoen en voor Goes 6.9 miljoen. Op de derde plaats komt Krabbendijke met 'n omzet in 1957 van 2.9 miljoen tegen 2 milj. in 1956. Hieruit blijkt dus, dat deze drie Zuid- Bevelandse veilingen ruim 25 miljoen hebben omgezet, waardoor er dus voor de andere veilingen nog rond 2 miljoen overbleef. Het beste nieuws van de afgelopen week is on getwijfeld het bericht dat Hulst werkt aan de twee de Reinaertoptocht, een stoetdie groter en beter zal zijn dan de eerste. Wie de eerste optocht niet zag uitgaan, zal het wellicht wat overdreven vinden dat er zo over ge jubeld wordt, maar wie uit ervaring kan meepra ten, die onderschrijft dat in de Reinaertstoet een kans ligt, zoals slechts weinige steden hebben. Hulst heeft nl. geen op tocht omdat er op het ogenblik een overigens ongevaarlijke „optoch tenziekte" schijnt te be staan onder vele ge meenten, maar omdat het epos van de Vos Rei naerde een waarachtig folkloristische aanleiding is, een gegeven waarop een jaarlijks evenement van bijzondere culturele waarde kan worden ge bouwd. Dit vergt natuur lijk van de organisatoren een zeer gescherpt onder scheidingsvermogen: kleine details, op zich heel aardig en oorspron kelijk, zouden het geheel kunnen bederven. Maat men is in Hulst sedert de laatste jaren, zonder zich in zwaar-wetenschappe- lijk gewroet te verliezen, op het gebied van Rei naerde voldoende „des- kundig" geworden om de stoet zuiver te kunnen houden. Hoe dankbaar het ge geven wel is, moge blij ken uit een bericht dat de provincie Oost-Vlaan- deren de bekende Ant werpse glazenier en folk lorist Frans van Immer- seel opdracht gegeven heeft tot het ontwerpen van een Reinaertstoet.... Wat dq bedoelingen van onze Vlaamse Reinaert- vrienden zijn, we weten het nog niet. Wel schij nen ze grootse plannen te hebben. Of er dit jaar in Vlaanderen nog een Reinaertstoet zal uittrek ken ts niet zeker, maar we geloven niet dat zulks zal gebeuren. De heer van Immerseel zal immers vele maanden nodig heb ben om de stoet te ont werpen. Wordt die Vlaamse Rei naertstoet een concurrent voor die van Hulst? Het staat te bezien. Op het eerste gezicht betreuren we deze gang van zaken eigenlijk. Twee Reinaert stoeten, zo dicht bij el kaar, in hetzelfde Rei- naertland, door het des tijds gezamenlijk ver kende Reinaertpad ver bonden, lijkt ons wat te veel van het goede. Als er van een waar lijk cultureel contact tus sen Vlaanderen en Z. Vlaanderen mag worden gesproken men streeft hiernaar immers reeds lang, en met succes dan moet men de bete kenis daarvan nu aanto nen door over deze kwes tie te overleggen. Géén concurrentiemet de Vos! We hebben het idee dat Reinaerde zelf, die toch graag de boel in het honderd gooit, hierin geen plezier zou hebben. We hopen dat er een mo gelijkheid gevonden wordt, dat Oost-Vlaan- deren en Hulst met el kaar praten, opdat men elkander niet, in naam der cultuur, gaat becon curreren. En als er ge praat wo-dt, da-t men dan altijd voor ogen houde, dat Hulst, wat een Rei naertstoet betreft, altijd de oudste rechten bezit... Nu het zomerseizoen langzamerhand vyeer gaat aanbreken, wordt het, lijkt ons, tijd om de halverwege uitgegraven Dubbele Land- en Water poort van Hulst wat ver der op te diepen uit de duisternis van de Molen berg. Er is gedurende de winter veel werk verzet, maar om nieuwe belang stelling te trekken moet men nu toch weer eens een paar meter de diepte in. Vooral omdat deze zo mer heel wat toeristen bezoek te wachten is. Men werkt nu al enige maanden op dezelfde hoogte en nogmaals wat gedaan is was nodig en het is goed gedaan, maar de oude poort van (welke?) Keldermans moet intussen nieuwe sensaties gaan opleveren. Frappez toujours!" zegt één onzer (waterdichte) vrienden altijd, als hij ons wil aanmoedigen. Dat geldt ook voor poorten- uityravers. Aan het gemeente politieke front is het de ze week opvallend stil geweest. Wel zijn er nog enkele formatiepogingen gesignaleerd, maar van opvallende nieuwe lijsten nog qeen gerucht. Een mededeling van een on zer politieke waarnemers als zou er in een schoon stedeke reeds een eerste ei zijn uitgebroed, geven we hier zonder commen taar door, aangezien we er zelf niets van begrij pen. .Over de -verschillende veilingen was dit bedrag als volgt verdeeld: Middelburg: .f 2.494,604-(f 1.822,071) St. Annaland f 1.727.101 (f 1.969.904); St Maartensdijk f 1.062,258; f 1,038.656) Stavenisse f 271.283 (f 175.056); Ter neuzen f 1.254,242 (f 968,7119; Tholen f 841.369 (381.029). Uit .dezei cijfers, .blijkt ook, (lat Walcheren weer steeds meer mee gaat spreken als tuinbouwcentrum, terwijl ook Terneuzen naar boven gaat. Onge tjvijféld zal in de toekomst Terneuzen een verdergaande stijging vertonen, want de tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaan- deren wordt van steeds grotere bete kenis. De lagere cijfers voor St. Annaland zijn veroorzaakt door de lagere prij zen, welke voor de uien werden be taald. Aan het jaarlijkse handbaltoernooi van de Zeeuwse middelbare scholen, dat zoals gewoonlijk te Goes werd gehouden, georganiseerd door de Ly ceumvereniging De Vlam, ditmaal in samenwerking met de handbalvereni ging Hellas, namen ditmaal 36 ploe gen van 22 scholen deel, die in totaal niet minder dan 54 wedstrijden speel den. Het toernooi had een buitengewoon vlot verloop, doch het spelpeil viel wat tegen. Het Zeeuwse schoolkam- pioenschap ging bij de heren naar de Rijkskweekschool uit Middelburg, die dus de titel overnam van de Vlissing- se HTS. Bij de dames nam de Vlis- singse ulo het kampioenschap over van de Vlissingse RHBS. In de 2de klasse gingen de titels naar de heren van de Zeevaartschool uit Vlissingen en naar de dames van de Middelburgse Rijkskweekschool. In de 3de klasse legden de heren van de lagere technische school te Goes en de dames van de chr. ulo te Goes beslag op de titels en in de vierde klasse waren dit de heren van de la gere technische school te Terneuzen en de dames van het Lyceum Zierik- zee. In de 5de klasse heren tenslotte werd de uitgebreid technische school te Terneuzen kampioen. (Advertentie) Dinsdag, woensdag en vrijdag wor den te Axel, Huist en Terneuzen voet balwedstrijden gehouden om 't school- kampioenschap Oost-Z.-Vlaanderen. In Axel wordt gespeeld op de ter reinen van de v.v. Axel en van A.Z.- V.V.; in Hulst heeft het Jansenius- lyeeu'm gastvrijheid verleend en te Terneuzen worden de terreinen van de plaatselijke voetbalvereniging ge bruikt. De beslissingswedstrijden wor den vrijdag te Hulst gespeeld. gesteld (het gaat hierbij om de mo gelijke expansie in een zeer verre toekomst) Een groot voordeel voor de plan nen aan de Westerschelde ligt nog in het bevolkingspolitieke vlak. Het dichtbevolkte N. Beveland grenst im mers aan de riviermond. Bij Vlissin gen kan bovendien een ontwikkeling naar groter tonnage eenvoudig wor den opgevangen. Wat vóór Rotterdam pleit Het Harigvliet blijft ruimtelijk tot het Rotterdamse behoren. Door het ruimtegebrek aldaar zijn kostbare maatregelen nodig. Ten opzichte van één factor is Rotterdam in het voor deel en wel ten opzichte van de zo genaamde agglomererende krachten. Hieronder vallen bijv. een meer ge differentieerde arbeidsmarkt; lagere openbare nutstarieven en gebruik van eikaars bijprodukten. Het spreekt vanzelf dat deze voordelen aan het Haringvliet aanmerkelijk ge ringer zijn dan in Rotterdam. Voor zover toch aanwezig t.o.v. het Sloe plan zal een deel van de hiervoren berekende voordelen van dit laatste plan vervallen. Het is echter de vraag of het verantwoord is de over heid het exces aan investeringen aan het Haringvliet te doen nemen en het bedrijfsleven de voordelen der agglomeratie te laten opstrijken. Naar aanleiding van een studie van drs. v. Klaassen over deze kwestie, waarin hij schreef dat als er een nieuwe waterweg nodig is, deze er dan maar moet komen, vragen schrij vers: ,,Moet die nieuwe waterweg nog gegraven worden? De Wester schelde ligt er toch al, kant en klaar!" Wat denken anderen Drs. Verburg en ir. Snip gaan uit van de stelling dat bij uitvoering van het Sloeplan onze export, capaciteit en concurrentie-positie even goed wordt gediend als met het Haring, vliet-project. Zouden daar de Hollandse deskun digen het mee eens zijn? En hoe denken scheepvaart- en handelskring hierover? Mogelijk gaan hun stemmen nu ook loskomen. Engeland Aston VillaWest Bramwieh Alv bion 2-1, BlaokpoolNew Castle Uni„ ted 3-2, Bolton WanderersManches ter City 0-2, EvertonTottenham Hotspur 3-4, Leeds UnitedSheffield Wednesday 2-2, Leicester CityBurn, ley 5-3, Luton TownChelsea 0-2, Manchester UnitedPreston North End 0-0, SunderlandBirmingham Ci ty 1-6, Wolverhampton Wanderers Portsmouth 1-0. MAANDAG: ArsenalWolverhamp ton Wanderers 0-2, Birmingham City Portsmouth 4-1, Leeds UnitedEver ton 1-0, Luton TownLeicester City 2-1, Manchester CityNewcastle Uni ted 2-1, Nottingham ForestUhelsea 1-1, Preston North EndBlackpool 2-1, Sheffield WednesdayBurnley 1-2 West Bromwich AlbionTottenham Hotspur 0-2. Frankrijk Monaco, Reims, Nimers en Lens hebben de halve finales van het toer nooi om de Franse voetbalbelker be reikt De resultaten van de kwart finales, die zondag werden gespeeld, waren nl: StrassbourgMonaco 1-2, ReimsRaubaix 7-4, NimesSetes 2-0 LensBordeaux 1-0, LilleMarseil le 3-1. De Luxemburger Gillen is op twee de paasdag winnaar geworden van de wedstrijd om de „Muecke-preis", de befaamde klassementsrit door de stra ten van Krefeld, waarmee volgens tra ditie het wegseizoen in West-Duits- land wordt geopend. De uitslag was; 1 Gillen 96 km in 2.37.10, 19 pt; 2 Ziegler z.t. 14 p.; 3 Plantaz z.t. 10 p.; 4 Koch z.t. 9 pt.; 5 Vranken z.t. 8 p.; 6 Gramser z.t. 7 pt.; 7 Brinkmann (Did.), z.t. 6 p.; 10 Steenvoorden z.t. 3 pt. Peter Post was de grote pechvogel in deze wedstrijd. Juist toen hij moei zaam een voorsprong had opgebouwd, kwam hij in botsing met een toe schouwer, viel en moest opgeven. De wedstrijd voor de amateurs ein digde met een fraaie zege voor de Amsterdammer Marinus. Hij reed de 60 km in 1.46.02. GESLAAGDEN BIJ „DE SCHELDE" Bij de N.v. kon. maatschappij De Schelde slaagden voor het bemetel- examen de heren H. de Nooijer, fre zen; L. de Buck, plaatwerken; P. Pe ters, eveneens plaatwerken; M. Ver- straate, scheepsbouwen en B. Krui- zinga, eveneens scheepsbouwen. GOES Grand: De trein van tien over drie. 14 j. VLISSINGEN Alhambra: De strijd te gen verdovende middelen, 18 j. Luxort Het monster van planeet Venus, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: De familie Trapp, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Tiroler Blut, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Tarzan en de verloren safari, 14 j. Concertgebouw 8 uur: Huwelijksreis op wielen, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Nathalie, 14 j. AXEL Het Centrum 8 uur: Kampioen op sokken, 14 j. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: Congo desperado's. 14 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De Heilige van Bleecker Street. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ti roler Blutt, a.l. OOSTBURG Lede] 7.45 uur: Congo- desperado's, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Tarzan en de verloren safari, 14 j.

de Stem | 1958 | | pagina 2