V.S. MISNOEGD OVER SOVJET WAPENS VOOR INDONESIË iZ-tkne Piloten van Nehroe als instructeurs Brief van Kroest je v voor Eisenhower Slecht en minder slecht Gehele wereld aanhoorde vredes boodschap van de H. Vader Dochter van Lana Turner wegens moord in arrest Paul de Groot kon geen beleidskritiek hebben Vliegramp in de V.S. - 47 doden Paasdrukte viel toch mee DAGBLAD VOOR ZEELAND ^Communisme wordt in de kaart gespeeld" Beschuldigingen van rood-China AANSLAG IN CHERIBON Twee doden bij auto-ongeluk Zij wilde moeder beschermen Enorme brand in Samarinda Koud En vermaningen Hongarije in Bourguiba Beroep op de Ver. Naties C.RN-rebellen verklaren Noodlanding op Si. Pietersberg Staking dreigt in Rulirgebied Misverstand Eén winnaar in STEM-toto Uitslagen top-voetbal 98e JAARGANG No. 22726 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, KoiUngin en Vaderland DINSDAG 8 APRIL 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Wegtsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG,^Nieuwstraat 41. tel. no. 35). Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken lieeft maandag zijn leedwezen er over uitge sproken, dat de regering te Djakarta zich tot het com munistische blok heeft gewend om wapens te kopen, „teneinde deze mogelijk te gebruiken om Indone siërs te doden, die zich openlijk verzetten tegen de groeiende invloed van het communisme in Indo nesië". De woordvoerder van het ministerie, Lincoln White, las deze verklaring voor, toen hem gevraagd werd naar het oordeel van het „State Department" over berichten dat de centrale Indone sische regering onderhandelingen heeft voltooid met drie Euro pese communistische landen voor de aankoop van militair mate rieel. Onder dit materieel zouden zich straaljagers van het Sov jet-type Mig en Iljoesjin-bommenwerpers bevinden. „Wij hopen", zo verklaarde White, ,,dat de binnenlandse geschillen in Indonesië spoedig zullen worden op gelost." Zijns inziens zou een aan koop van wapens in communistische landen de moeilijkheden in Indonesië niet oplossen op een wijze, zoals de V.S. dat graag zouden zien, nl. zon der dat er bloed wordt vergoten. De woordvoerder gaf als zijn mening te kennen, dat de communistische lan den ongetwijfeld de wapens verkopen met de bedoeling, de positie van het communisme in Indonesië te verster ken. White gaf toe, dat een verzoek, dat de Indonesische regering vorig jaar tot de V.S. richtte voor de aankoop van wapens, ,,nog in de ijskast wordt gehouden". „Het is onze traditionele politiek om in 'n situatie als deze een beslissing op te schorten," zei hij. Hij voegde hieraan toe, dat er naar zijn weten tot dusver van de opstan delingen geen verzoek betreffende aankoop van Amerikaanse wapens is ontvangen. De Amerikaanse regering zou maatregelen treffen om te voor komen, dat er zonder vergunning uit de V.S. wapens naar Indonesië wor den verscheept. Volgens berichten uit Singapore zou premier Nehroe van India een groot aantal deskundigen van de Indische luchtmacht naar Indonesië zenden, teneinde piloten van Djakarta op te leiden voor de Russische straaljagers en straalbommenwerpers, die de In donesische regering heeft gekocht. Peking heeft intussen de Verenigde Staten beschuldigd Formosa te ge bruiken voor „inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Indo nesië. Dit gebruik van Chinees ge bied schiep een „ernstige situatie". Toestand ivordt kritiek Op midden-Sumatra rukken de re geringstroepen op naar het hart van het opstandige gebied. Ze hebben Loeboek Djambi veroverd en bevin den zich op ongeveer 100 kilometer van Boekit Tinggi gevaarlijk dicht bij de weg, die Padang met het zuide lijke deel van Sumatra verbindt en die van vitaal belang is voor de ra vitaillering van de troepen der tegen regering. Radio-Padang heeft een be roep op de westelijke mogendheden gedaan, de aflevering van Oosteuro- pese vliegtuigen aan Djakarta te voorkomen. Een woordvoerder van de rebellen in Singapore gaf maandag toe, dat de situatie voor de opstandige strijd krachten momenteel allesbehalve gunstig is. Twee korvetten van 950 ton elk, die voor Indonesische rekening op de Ansaldo-werven in Italië werden ge bouwd, hebben maandag de reis naar Indonesië aanvaard. Acht Indonesische militairen zijn gedood, toen een vrachtauto van het leger in een hinderlaag reed bij Tji- banten in het zuiden van West-Java. Volgens berichten, die zaterdag uit Bandoeng in Djakarta werden ont vangen. was de hinderlaag gelegd door 200 opstandelingen, die tot de Daroel Islam zouden behoren. In Cheribon (West-Java) hebben dertig personen verwondingen opge lopen. doordat maandagavond een onbekende een handgranaat wierp te midden van honderden mensen, die uit twee bioscopen kwamen. De autoriteiten verklaarden dat de handgranaat was gegooid door een terrorist, die „verwarring wilde zaaien, nu op midden-Sumatra op standelingen de centrale regering be strijden." In de nacht van zondag op maandag omstreeks 12 uur is op de provinciale weg Gicten-Assen. in de gemeente Gieten, een ernstig auto-ongeluk ge beurd, dat aan twee personen het le ven heeft gekost. De 33-jarige arts J. Schreurs uit Heemstede, die als plaatsvervanger optrad in Oudehaske (Fr.) is vermoe delijk doordat hij in de auto zocht naar een asbakje, met zijn auto in volle vaart tegen een langs de weg staande boom gereden. De gevolgen waren verschrikkelijk. De vier inzit tenden van de auto moesten zwaar gewond naar het Wilhelmina-zieken- huis te Assen worden overgebracht, waar de bestuurder twee uur na het ongeluk overleed. Zondagochtend is daar tevens de 28-jarige schoonzuster van de heer S., mevrouw B. van der Beeke-Kallenbeveld uit Hoogeveen bezweken. De beide andere zwaarge wonden zijn de verloofde van de arts, mejuffrouw H. Veerman uit 's-Gra- venhage en de moeder van de be stuurder, mevrouw B. Schreurs-Polte, eveneens uit Heemstede. De 14-jarige dochter van de bekende Amerikaanse filmster Lana Turner, Cheryl Crane, is zaterdag gearresteerd nadat zM vrijdagavond een vriend van haar moeder, Johnny Stompanato, een bekende figuur uit de Amerikaanse onderwereld, met een keukenmes had doodgestoken. Volgens een bericht van het persbu reau Pia heeft in Samarinda, de in grootte derde stad van Borneo, een enorme brand gewoed, waardoor 15.000 mensen dakloos zijn geworden. Twee personen kwamen om het le ven, terwijl talrijke anderen gewond werden. De helft van het aantal wo ningen in de stad werd vernietigd. De oorzaak van de brand is niet bekend. PRINS BERNHARD is naar Sankt Anton, in Oostenrijk, vertrokken. Hij heeft zich daar bij de koningin en de twee oudste prinsessen gevoegd voor een korte wintersportvakantie. EEN AUTO met elf inzittenden, on der wie zeven kinderen, kwam bij Sherbrooke (Canada) in botsing met een trein. Allen in de auto kwamen om het leven. ELLIOT PAUL, een bekende Ameri kaanse schrijver en jazz-musicus, is maandag op 67-ja.rige leeftijd overle den. DRIE RUSSISCHE vissers zijn omge komen, doordat hun treiler in een sneeuwstorm op de Noorse kust liep. Negentien andere opvarenden konden worden gered. GEWAPENDE mannen hebben in de paasnacht de kassier van de bekende Parijse nachtclub Moulin Rouge over vallen en hem anderhalf miljoen francs lichter gemaakt. DE ECHTSCHEIDING tussen de sjah van Perzië en keizerin Soraya is thans definitief geworden, doordat de vorst zaterdag te Teheran de echt scheidingsstukken heeft getekend. j Verwachting van het KNMI tot J hedenavond, opgemaakt maan- 2 dagavond 23.15 uur: l Wisselend bewolkt en plaatselijk J enkele buien. Weinig verandering J in temperatuur. Vandaag: zon onder 19.25 uur. Morgen: zon op 5.58 uur, maan l op 0.59 uur. Premier Kroestjev (het klinkt nog wat vreemd) van de Sovjet-Unie heeft in elk geval één opvallende ge woonte van zijn voorganger overge nomen: hij schrijft persoonlijke brie ven aan collega's-staatshoofden. Eisenhower, MacMillan, Adenauer en de premiers van nog een stuk of wat andere landen hebben een schrij ven van hem gekregen, waarin hij hun verzoekt, de proeven met kern wapens nu ook te staken. Zo'n verbod zegt hij, kan niet langer uitstel lijden, want, het gaat om de gezondheid van het hele mensdom.... De brief bevatte verder weinig nieuws en was eigenlijk een herha ling van wat Gromiko al eerder had betoogd, toen hij het Russische be sluit, om de atoomproeven te staken, bekend maakte. Kroestjev heeft de brieven waar schijnlijk geschreven, voordat hij naar Hongarije vertrok, waar hij nu al enkele dagen rondreist en wijze vermaningen geeft aan de arbeiders. Als er nog eens opstand komt, zei hij, hoeven ze niet meer op Rus sische hulp te rekenen. Dan moeten ze het zelf maar klaren. In Moskou had men tijdens de opstand geaar zeld met een gewapend ingrijpen. Men was echter tot de slotsom ge komen, dat men de beste zonen des volks niet zonder meer kon laten op hangen. Merkwaardig genoeg verheerlijkte Kroestjev de voormalige communis- tenleider Bela Kun als de vader van ,het Hongaarse communisme. Hij Kroestjev tijdens zijn rede op het Heldenplein in Boedapest. „Voortaan helpen we jullie niet meer werd in 1938 als Trotski-ist opgehan gen. Niet op instigatie van fascis tische benden, maar van Stalin in eigen persoon. Het meisje, dat geheel overstuur in de ziekenzaal van de jeugdgevangenis van Hollywood is opgenomen, heeft verklaard, dat zij Stompanato gesto ken had, oir dat, hij haaf moeder be dreigd had. Haar vader, de filmster Stephen Crane, die tweemaal met Lane Turner getrouwd is geweest, wil volgens vrienden Lana vragen wéér met hem te trouwen om de huiselijke moeilijkheden uit d; weg te ruimen, die volgens hem de öorzaak van Che ryls moeilijkheden zijn. Lana Turner is viermaal getrouwd geweest. De ruzie met Johnny Stompanato, die het drama tot gevolg had, ontstond volgens vrienden van de filmster vrij dag. toen Lana Turner besloot zonder Stompanato naar de plechtige uitrei- ling van de ..Academy Awards" te gaan, waarop zij waarschijnlijk een onderscheiding zou krijgen voor haar rol in de film „Peyton Place". (Men had haar gezegd, dat Stompanato niet de juiste figuur voor een dergelijke plechtigheid was). Johnny was buiten zichzelf van woede. De ruzie liep zo hoog dat Cheryl dacht, dat haar moe der in gevaar was. Zij haalde een groot keukenmes en stak Stompanato neer. Haar advocaat heeft verklaard, dat hij, als de zaak dinsdag voor de kinderrechter komt, gerechtvaardigde zelfverdediging zal bepleiten. In een vraaggesprek voor de Ita liaanse radio heeft president Bour guiba van Tunesië gezegd, dat zijn regering geweigerd heeft enig voor stel aangaande de Algerijns-Tune- sische grens in overweging te ne men. Een bespreking hiervan was ab soluut nutteloos, want „wapens en mannen zullen in elk geval deze grens passeren." Het enige probleem van belang was de oorlog in Algerië. Sprekend over de Noordafrikaanse toestand in het algemeen, zei Bour guiba, dat zijn regering van plan is de kwestie voor de V.N. te brengen. Robert Murphy en Harold Beeley, die namens de V.S. en Engeland ..goede diensten" verlenen in het Frans-Tunesische geschil, zijn zon dagavond uit Tunis in Parijs aange komen. Zij ontkenden, dat hun taak ten einde is. Engeland vierde dit jaar een Pasen, die met Kerstmis kon concurreren. In Neder land was het niet zó erg, maar toch nog erg genoeg om de kachel wat op te poken en op die manier er van te maken wat er van te maken viel. Gerben Wagenaar, Hienk Gortzak, Frits Reuter, Bertus Brandsen en mevrouw Lips-Odinot, die door de C.P.N.-leider Paul de Groot als ver raders zijn gebrandmerkt, hebben in een verklaring gezegd, dat zij her haaldelijk kritiek hadden geoefend op het autoritair optreden van de heer de Groot en dat dit de eigenlijke oor zaak is van het conflict in de C.P.N. Zoals gemeld zijn de vier eerstge- noemden als lid geroyeerd. Mevrouw Lips-Odinot is uit het partijbestuur gestoten. In de verklaring van het vijftal wordt gezegd, dat partij-secretaris de Groot een beleid voert, „met terzijde stelling van alle leninistische begin selen." Voortdurend werden er pogin gen ondernomen, zo gaat de verkla ring verder, om leden van de C.P.N. die kritiek uitoefenen op dit gebied verdacht te maken, met het doel hen buiten de C.P.N. en de arbeidersbe weging te plaatsen. Op instructie van Paul de Groot weigerde het partij bestuur een principiële discussie in De Maastrichtse sportvlieger Mar cel Smeets heeft zaterdagmiddag, toen hij een oefenvlucht maakte met zijn sportvliegtuig „Spoednik", een nogal hachelijk avontuur doorge maakt. Opeens sloeg, door onopge helderde oorzaak, de motor van zijn vliegtuig af, toen hij op slechts en kele honderden meters boven het Maastrichtse villapark rondcirkelde. Hij slaagde er echter in in zweef vlucht op het plateau van de St.- Pietersberg te landen, zonder enige averij. Vierhonderdduizend Romeinen en vreemdelingen hadden zich op Paasmorgen op het plein van St. Pieter verzameld, om te luis teren naar de pauselijke bood schap en de zegen Urbi et Orbi te ontvangen. Zij stonden in dik ke rijen, tot op de galerijen, tot ver in de Via della Conciliazione en tot op de trappen, welke naar het bordes van de Vaticaanse ba siliek leiden. Precies om twaalf uur gingen de deuren, welke toegang geven tot de middelste buitenloggia in de hoge ge vel van de St. Pieter. open en ver scheen de H. Vader. Het gejuich op het St. Pietersplein plantte zich in brede golven voort. Boven alles uit klonken de stemmen van de Italiaan se vrouwen en jongens met hun en thousiaste Viva i] Papa. leve de Paus. Maar alles viel stil. toen de Paus zich voor de microfoon plaatste en zijn hooggestemde boodschap begon. Her haaldelijk werd Hij onderbroken door toejuichingen. Na een verheven homilie op de Verrezen Christus als het Licht der wereld, gaf de H. Vader een uiteen zetting van de verheven taak der Kerk: het licht te zijn van Christus' Licht. Waaruit bestaat dit licht der Kerk Het is, aldus de H. Vader, haar voort durende waakzaamheid op het gebied van de goddelijke leer, welke Zij heeft te verkondigen. Het is haar voortdu rende zorg voor de waarheid, haar voorzichtigheid bij nieuwe zeden en veranderde toestanden, haar onpar tijdigheid in twisten tussen klassen en volkeren haar onbuigzaamheid in de verdediging van de menselijke rech ten, haar onverschrokkenheid tegen de vijanden van God en samenleving. Uitvoerig ging de H. Vader vervol gens in op de vredestaak van de ka tholieken en Hij richtte daarop een oproep aan allen, aan volkeren, in stellingen en groeperingen om alle verstand, beleid en durf aan de dag te leggen bij het zoeken naar de vre de. Mocht het dan toch nog niet luk ken, aldus de H. Vader, dan weten wü waar de verantwoordelijkheid ligt. Naar schatting waren van dc 400.000 aanwezigen op het St. Pietersplein er 100.000 vreemdelingen. Voordat de H. Vader na het beëindigen van zijn boodschap zijn Zegen aan de Stad en de Wereld gaf. sprak Hij in zeven ta len een welkomstgroet uit: in het Ita liaans. Frans, Duits, Engels, Spaans Portugees en tenslotte in het Neder- lrnds. De rede van de Paus werd door vele buitenlandse radio- en televisie zenders over de gehele wereld uitge zonden. Radio Vaticana zelf zond ver talingen uit in het Russisch en het Arabisch. ,,De Waarheid" en in het tijdschrift ..Politiek en Cultuur" over het be leid van de partijsecretaris. „Inplaats daarvan werd, om de aandacht van eigen fouten en tekort komingen af te leiden, in „De Waar heid", in de C.P.N. en in de E.V.C. laster verspreid over communisten, die hun werk op belangrijke posten in de arbeidersbeweging verrichten. Tevens werd onder leiding van Paul de Groot, een scheuring in de E.V.C. tot stand gebracht." De vijf constateren verder, dat zij een algemeen onderzoek op prijs zul len stellen en dat dit onderzoek vol gens hen moet worden uitgebreid tot alle werkzaamheden van de huidige C.P.N.-bestuursleden, vóór, tijdens en na de oorlog. Zowel de Nederlandse communisten als de leden van de zusterpartij in het buitenland zullen volgens de ver klaring uitvoerig worden ingelicht Men mag hierbij opmerken, dat dit laatste het voorrecht is van geroy eerde communisten aan deze kant van het gordijn. Ze kunnen vrijuit spreken... Dank zij de burgerlijke persvrijheid. Heinrich Hembath, de minister van Arbeid van Noord-Rijnland- Westfalen zal vandaag een laat ste poging doen om een staking van 184.000 arbeiders in de ijzer en staalindustrie van het Ruhr- gebied, die woensdag zou begin nen, af te wenden. Hembath zal te Dusseldorf spreken met vertegenwoordigers van de werk gevers. De vakbondleiders zullen klaar staan om de onderhandelingen te her vatten als de werkgevers een beter aanbod doen dan de loonsverhoging van 5 procent, waarmee zij akkoord willen gaan. De bond van metaalarbeiders had 10 procent geëist. Ofschoon het vreemdelingen*»». zoek tijdens de afgelopen paasda gen niet zo omvangrijk is geweest als in 1957, blijkt men in kringen van de ANVV en de VVV's zeer te vreden te zijn. Het dagbezoek is zonder twyfel aanzienlijk lager ge weest. Het totale aantal logeergas ten echter wordt, gezien de bezet ting van hotels en pensions, volgens voorlopige cijfers op zestig tot ze ventig percent van die van het vo rige jaar geschat. Het is volgens de toeristische autoriteiten een belangrijke attrac tie gebleken, dat carnets, triptieken en internationale rij- en kenteken bewijzen voor vele buitenlandse auto's niet meer nodig zijn. Het waren hoofdzakelijk Duitsers en Fransen (veel Parijzenaars) en daarnaast Scandinaviërs en Belgen, die Nederland bezochten. Ook zag men in Europa werkzame Amerika nen, vrij veel Engelsen en zelfs Ita lianen. Brazilianen, Canadezen, Tur ken, Japanners en Afrikanen. De bollenstreek was ondanks de weersomstandigheden een sterke magneet. Dit blijkt wel uit het be zoekcijfer van 30.000 gedurende beide paasdagen. Verscheidene buitenlandse bezoe kers, die in badplaatsen vertoefden, vluchtten zaterdag, en zondag voor de kou en vertrokken naar elders. Deze tegenslag werd echter op Tweede Paasdag weer enigszins goedgemaakt door de grote stroom bezoekers. Vooral Zeeland en het noordwesten van het land werd toen rijkelijk door de zon bedeeld. Een Viscount-passagiersvlieg- tuig van de Amerikaanse maat schappij Capital Airlines is in de nacht van zondag op maan dag bij de landing op een vlieg veld van Midland, in de staat Michigan, verongelukt- Alle 47 inzittenden kwamen om het leven. De viermotorige Viscount, een toe- stel van Britse makelij, was zondag middag uit New-York vertrokken. Het vliegtuig is volgens ooggetuigen kort voor de landingsbaan ondersteboven op de grond terechtgekomen en daar na ontploft en in brand-gevlogen. Een .vliegende brigade van de Belgische douane heeft zondag nacht op de weg van Arendonk naar Ravels (bij Turnhout) een luxe-auto onder vuur genomen, waarvan de bestuurder geen ge volg gaf aan het teken om te stoppen. Het resultaat overtrof hun verwachtingen. Hun kogels troffen de banden van de auto. die daardoor tot stilstand kwam. Doch er stapten geen smokkelaars uit. maar een paar zeer verbolgen Finnen, die ver- dwaald waren en de stoptekens uan de douaniers niet begrepen hadden. Zij hebben beloofd, dat zij bij de Finse ambassadeur in' Brussel hun beklag zullen doen. Gisteren was dan eindelijk het ogenblik aangebroken, dat de „zwaar" geworden inzet van de Stem-toto in één keer kon worden uitgereikt. Het geluk was onverdeeld aan de zijde van één inzender, die ondanks al de grilligheid van de uitslagen zijn formulier volkomen juist bleek te hebben ingevuld. Hij werd er dus een bedrag van f 175,- rijker mee. Deze gelukkige winnaar is: J. Ver molen, Ampèrewcg 16, Breda. Na tuurlijk start onze toto zondag op nieuw en wel met een inzet van f 50,-. Nog even de juiste uitslagen: Blauw Wit-DOS 3, ADO-GVAV 3, I MVV-NAC 1, Enschede-BVV 1, PSV- j Amsterdam 1, Elinkwijk-Feijenoord 1, VVV-NOAD 3, RBC-HVC 2, Baro- nie-Wilhclmina 3, Hilversum-Dosko 1, Controle-totaalcijfer 19. De uitslagen van de wedstrijden, die de ploegen uit de eredivisie op tweede paasdag boekten, luiden als volgt: Rapid JC-Sparta 11 Blauw Wit-DOS (o.p.v. DOS) 22 ADO-GVAV 1—1 MVV-NAC 2—1 Spel. Enschede-BVV 40 PSV-Amsterdam 61 Ajax-Fortuna '54 20 Elinkwijk-Feijenoord 10 VVV-NOAD 2—2 Voor verslagen en actie-foto's mo gen wij U verwijzen naar onze sport pagina's.

de Stem | 1958 | | pagina 1