ER n SER VREEMD GEVAL Kabouter Pinkie Nieuwe puzzeI op reis les Kat en muis in 30 dagen nieuwe rzendijke OR formule meubelen kracht voor verzwakte mannen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 APRIL 1958 SCHLAGER liver Springs HULST ld de stem 17 De ballonnenman GRAPJES DE OOIEVAAR l\aadóeló NAAR SCHOOL REGEN ALBUMRIJMPJE Oplossingen Waardevolle meldingen van Explorer III één uit vele rondom eerste biecht en communie nu non airs En de verkiezingsuitslag dirigisme (II) expo. welvaartsronde (i) welvaartsronde (II) geen profwedstrijden (III) nieuwbouw kroestjev en roelganin april 5 en 7.30 u. ^xandcr, Rudolf vereld en.... de Iniet in een film Ie en ondeugende le grote ster Ca- beste creaties, log alle leeftijden lell, Lee Marvin, lelijke speurtocht I: lafhartige moor- 1 ze één voor één lik, vol actie en Intknoping. 1 Toegang 14 jaar len CONFECTIE- F komen |;te vereiste. Ie werken. IdLLST. Innen tegelijk zijn, fdvertentie plaatst stoffen (lat wij k kijken. in A/ foon 2400 Zeg, ken je Teun de ballonnenman? Steeds houdt hij in zijn hand Een stok met veel ballonnetjes. Zo gaat hij door het land. Rood, blauw, geel zijn ze van kleur En als mams vraagt: „Wat kost er een?" Zegt hij: „Niet duur mevrouw. En ze zitteh aan een touw. Ze kosten vijftig centen maar En ze vliegen heus niet weg, Als zus hem maar goed vast houdt, hoor! Dat kun je toch wel, zeg?" Dan mag ik kiezen van mijn moe. Een rode neem ik mee. Teun knoopt het touwtje om mijn hand, Hij lacht, hij is tevree. Corry Deckers, 9 jaar. Achtmaalse weg 128, Zundert. Vandaag hebben we weer heel wat aan jullie te schrijven. Eerst wen sen we elkaar allemaal een Zalig Pasen! En dan hopen we dat jullie een fijne paasvakantie zult hebben. En nu we toch zo met de gedachten bij het paasfeesr zijn. zullen we de ereplaats inruimen voor het ver haaltje van Anneke Verbraak. Dat hoort er nu eeht thuis, vinden jullie ook niet? Ze heeft de tekening ook zelf gemaakt. Goed zo! Het versje dat daaronder staat is van Corrie Deckers. Jammer, dat niemand kan zien dat het er zo prachtig uitzag. Corrie had het vers geschreven op een groot vel. Alle letters die een nulletje of lusje had den, waren bont gekleurd, net of 't ballonnetjes waren. En om het vers heen waren allerlei mooi ge kleurde tekeningen. Raadt eens waar het vers nu is? Het hangt in de kamer van Tante Thea, en die kijkt er de hele paasvakantie iang naar, met groot plezier. Marga Maeghs schrijft dat ze puzzels moeilijk vindt. Maar intus sen stuurt ze er zelf een en nog wel een bijzonder goede. Want hij is niet zo verschrikkelijk moeilijk en dat vinden we nu juist zo fijn. Hclmüth van San, wil je graag weten, waar de oplossingen staan? Die komen telkens 2 weken later in de krant Zo kunnen alie kinde ren de oplossingen inzenden en dan zetten we de namen van de goede oplossers er bij. Het verhaaltje dat je gemaakt hebt is echt leuk. Heb je dat zelf bedacht? Albert Vermeeren is, geloven wij, al een oude bekende. Wel Albert, zoals je ziet staan je grapjes in de krant. Maar de plaatjes staan er niet bij. De plaatjes zijn erg groot en dan nog wel drie tegelijk, dat maakt ons halve krantje al vol. Maar dan is er nog wat. Wij heb ben het liefst tekeningen die jullie helemaal zelf verzinnen. Dat is al tijd mooier dan nagetekend. Teke ningen overtrekken moet je niet doen. Daar is zo weinig moois aan. Stuur je ons de volgende keer iets dat je zelf hebt verzonnen, Albert? We wachten er op, hoor! Lia Bui stuurde ons 5 raadsels. Maar we hadden er juist de vorige keer 4 van opgegeven. Toch bedan ken we je hartelijk voor de inzen ding, Lia. Wij gaan ook allemaal met ka bouter Pinkie op reis. Frank Dogge heeft dit verhaaltje geschreven. Er waren mooie plaatjes bij getekend, maar jammer genoeg heeft Frank het met potlood gedaan. En nu kun nen ze niet in de krant komen. Doe je het de volgende keer met inkt Frank? De plaatjes zijn juist zo mooi Zo, en nu moeten jullie maar eens gauw gaan lezen wat alle kinderen gemaakt hebben! Dag. Tot de vol gende week. OOM JAN EN TANTE THEA Dikkie komt naar Oom en vraagt: Krijg ik een ijsje Oom? Oom: Je krijgt geen ijsje van me, dat is veel te koud. Dikkie zegt: Dan doe ik mijn das wel even gauw om, Oompje. Tante: Waarom ben je niet naar school, Pimmie? Pimmie: O, ik dacht, als we alle maal ipet gaan, heeft de meester ook een vrije dag. Sam: Wil jij een beetje zangzaad voor me bewaren, Piet? Piet: Waarom? Sa:n zei: Ik wou zo graag nactr zangles, maar ik kan niet zingen. Albert Vermeeren, Kwartelstr. 26, Breda. kip BOER DAAN Tekening van Martens Franssen, Middellaan 11, Geleen. 2-Foot zat op 3-poot. Toen kwam 4-poot. Die wou 2-poot bijten. Toen nam 2-poot 3-poot. Om er 4-poot mee te smijten. Lia Bul, 11 j. Houtsen Heuvel 46 Den Hout. Ze In 'n kippenhok zat moeder op zeven eitjes te broeden. Ze zouden weldra uitkomen, hoopte op Pasen. Opeens.... krak, krak, daar braken 'n paar eitjes. 't Duurde niet lang of er zaten zes hele kleine kuikentjes rond haar. Maar één bleef gesloten. Dat was een beetje groter dan die andere. Moeder dacht eerst maar wat eten. En toen ze later terugkwam, wat zag ze daar.... Waar was 't ei? Ze zag niets, al leen 'n bruine massa, 't Was 't ei. Maar 't was geen echt el, een chocolade ei. 't Was gesmolten door de zon. Moeder en de kuikentjes hebben 't lekker opgepikt. Nu hadden ze ook een paasei. Anneke Verbraak, 10 j. Feula.ndstraat 7, Oostburg. 1. Wie lopen de hele dag op hun hoofd op straat? z. ik loop van de morgen tot de avond zonder van mijn plaats te gaan. Wie ben Ik? 3. Wat is het centrum van Parijs? 4. Twee armen, twee hoofden, vier oren, zes benen en een staart, dat maakt 5. Wat ziet men één maal in een minuut, twee maal in een moment en niet eén maal in een eeuw? Jan Raaijmakers, 10 j. Kerkstraat 9, Made. Vader aap, moeder aap en Jantje aap zaten op een tak in een boom, heel losjes. Toen er 'n windvlaag kwam, vielen ze op de grond. Jantje aap zei: Daar liggen we nou met z'n vieren. Hoe kan dat? Er was eens een hondje, dat zat op een eilandje. Het mocht niet zwemmen. Er groeiden geen bomen voor een vlot. En er lag ook geen bootje, wel een bruggetje. Maar daar mocht 't niet over. Toch kwam het aan de overkant. Hoe kan dat? Maria van Broekhoven, Kap. Kockstraat 43, Welberg. Els Verdaasdonk stuurde ook leuke raadsels. Vind je het goed Els, dat we die bewaren voor de volgende week? Mietje Bransma Was pas 4 jaar. Maar ze zou toch zo graag naar school. Juist als de an dere kinderen uit de buurt. Ze dacht, ik ga 't eens vragen, 't Is dicht ge noeg bij. Ze liep toen stap, stap, stap. Naar de school recht naar de deur. Ze drukte op de bel ring, ring, ring. Daar kwam de juffrouw. Zo zusje, wat moet je, vroeg ze. Juffrouw, zei Mietje heel vriende lijk. Mag ik astublief op school komen. Ik ben al vier jaar. Zo, zo, al vier jaar lachte de juf frouw. Annle Kastelijns, 7 j. St.-Antoniusstr., Oosterhout. Een kleine jongen uit Noorwegen was een echte dierenvriend. Hij bracht elke middag eten naar zijn ooievaar. Doch op een dag toen hij 16 jaar was, kwamen er woeste ke rels in hun stad. Ze staken alles in brand en namen ook alle jon gens mee. De moeder huilde om haar kind. De jongen -werkte op de velden in China toen hij zijn ooievaar zag komen. Hij gaf de ooievaar een briefje mee, dat gjjn moeder 6000 gulden moest betalen. Ze betaalde en hij was vrij. Johan Kastelijns, St.-Antoniusstraat 11, O'hout. Ik houd van zon, ik houd van kleur, ik houd van bos en bloemengeur. Ik houd van ons rood-wit-en-blauw, ik houd vooral zoveel van jou. Huppel, druppel, dropje Kleine regen mopje. Val maar op mijn kopje. Val maar op het dak. Val maar op de stenen Breek daar hals en benen. Loop dan stil weer henen op je dood gemak. Loop maar door het gootje Loop maar door het slootje Want daar ligt mijn bootje. Annie Kastelijns, St.-Antoniusstraat 11, O'hout. Hier om dat kasteel zijn bloemenperkjes. Naast het kasteel is het voet balterrein. Helemaal rechts ziet u de autoweg. Rechts voor het kasteel is een vijvertje. Ton. Wouters, Prins Mauritslaan 54, Beek. (Ik ben een jongen). Ge boren op 13 juni 1948. Kabouter Pinkie woonde alleen. Op een dag zei hij „Ik ben het beu, hier in die paddestoel, en altijd zit ik al leen, ik ga de wereld in". Pinkie deed zijn mooiste pakje aan en zette zijn mooie rode muts op en hij sloot zijn huisje en was weg. Maar na een paar uurtjes stappen werden zijn beentjes moe. Hij ging even op de grond zitten. Dan vielen zijn oog jes toe en hij sliep in. Maarin eens kwam er een monster op hem af. Het is e-n dikke mol. Hij wil Pin kie bijten, maar Pinki ligt onder een boom en een dikke denneappel valt op de mol zijn hoofd. De mol blijft roerloos op de grond liggen. Dan gaat Pinkie verder en komt bij een paleis Van de koning. Nee! Geen kabouter koning maar een echte mensenkoning en natuurlijk een echt mensenpaleis en Pinkie wil het paleis binnen. Ge lukkig, het raam staat open. Hij denkt hoe moet ik hier op komen. Daar komt gelukkig zijn vriend Karei Spin aan en Pinkie vraagt of de spin hem wil helpen en Pinkie verteld wat de spin moet doen en de spin weeft van de grond naar het hoge raam een lange draad. Pinkie bedankt de spin en klimt naar boven van de geweven draad-van de spin, want kabouters zijn kleine en lichte kereltjes en kun nen best in de draden van spinnen klimmen. Dan komt hij boven aan, loopt op de vensterbank en ziet een bloempot met 'n bloem. Hij vindt het heel groot allemaal. Hij springt van het raam in het paleis. Maar wat ziet hij daar Hij ziet zichzelf. Dat kan niet denkt Pinkie. Maar kabouters weten niet wat spiegels zijn en daar staat nu ook Pinkie voor, ja Voor een spiegel. Heel brutaal slaat Pinkie de andere Pinkie op het hoofd. Maar hij slaat de spiegel raak en bezeerd zijn hand. Au Au Dan wordt hij wakker. Hij heeft het maar gedroomd. Hij ligt nog steeds onder de denneboom en zegt „Ik heb er genoeg van" en hij gaat terug naar zijn paddestoel. Toch vindt Pin kie het in zijn huisje fijn en blijft er lang en gelukkig leven. EINDE Frank Dogge Grens B 22 Baarle-Nassau Leeftijd 10 jaar. In de onderstaande rij moet je woorden invullen Elk puntje is een letter. Onderstreep van alle ingevulde woorden de eerste letter. Schrijf die achter elkaar op en je hebt de naam van een bekend sprookje. een heel lekkere rode vrucht een meisjesnaam een lekker ding om te eten dat ben je zelf een stad in Frankrijk iemand die in de hel zit een vloeistof waarmee je schrijft iemand van wie je veel houdt een beest met groene 1 ogen en zachte pootjes een jongensnaam de eerste vrouw Marga Maeghs, 13 j. Raadsels. 1. Een luchtschip komt nooit op het water. 2. De melkweg is nooit betreden. 3. Alle vogels vliegen in de rich ting van hun snaveï. 4. Arenlezers lezen in de open lucht. 5. Schoorsteenvegers maken de kamers wel eens vuil in plaats van schoon. 6. De roos waar je op schiet groeit niet. De buschauffeur had een dag vrij en wandelde op het trottoir. De verborgen plaatsnaam was: Kruiningen. Goede oplossingen van Han Aal- ders, 12 j. Alle anderen hadden de bus chauffeur niet kunnen oplossen! De oplossing van de puzzel die A. Frijters de vorige keer heeft in gezonden: spreekwoord in geheim schrift. Deelteken Trema; Hardsteen Arduin; Priem Els; Gevange nis Nor, Ambtskleed Toga, Hoofdkaas Zult; Tuingereed schap Hark; Borstharnas Ku ras; Veter Nestel; Verwaand IJdel. Het spreekwoord is dan: Zoals het klokje thuis tikt, tikt het ner gens. Een klein, dom jongetje logeerde eens bij zijn oom op de boerderij. Zijn oom. die niet tot de rijksten behoorde, maakte nog kaas en boter met de hand, de jongen had het er wel naar zijn zin. Met oom naast hem had hij al eens paardje gereden, ep Bles, het grote trekpaard van oom. Op zekere dag, toen oom even naast de kachel zat zijn handen te warmen, kwam Wim zo heette het ventje naar binnengehold en riep: „Er is een muis in een karn met melk ge vallen Oem sprong op en vroeg: „En heb je ze er uit genomen De jongen trok een verongelijkt ge zicht en zei: „Natuurlijk niet, ik heb de kat erin gedaan Helmüth v. Son Een Amerikaanse regeringsweord- voerder heeft meegedeeld, dat de kunstmaan ,,Explorer"III veel waar devoller gegevens over kosmische straling verschaft dan zij zou hebben gedaan, indien zij in haar van te voren vastgestelde baan zou zijn ge komen. De afstand van de kunstmaan tot de aarde varieert van ongeveer 190 kilometer tot 2.780 kilometer. De beide zenders en de bandrecor der van de „Explorer" 3 werken nog goed, aldus deze woordvoerder. (Advertentie) Fraaie combinatie van wandbureau'sEén greep uit de enorme collectie. Vraag rijk geïllustreerde catalogus door stor ting van f 3.- op giro no. 5316 van Kempkes* Meubelfabrieken N.V, Waddinxveen. Vermeld no. ST 264 r k-". 'i EEN KEMPKES PRODUCT i1 Het vriendelijk verzoek van uw on- rierwijsmedewerker zie woensdag 26 maart mag niet onbeantwoord blijven en zo wil ik gaarne aanvaarden, dat goede bedoelingen hem ten richtsnoer liggen, als hij schrijft over godsdienstige opvoeding c.a, van de schooljeugd. Ik voel er zeer veel voor om in we derzijdse liefde de verschillende stand punten met elkaar te vergelijken. Uiter aard. Nu ter zake. Het behoeft hier niet gemotiveerd te worden, dat de bisschoppelijke bepaling: „tweemaal per jaar de gezamenlijke eer ste H. Communie", niet inhoudt dat ka lenderleeftijd steeds samenvalt met de geschiktheid van het kind tot het ont vangen van de sacramenten van biecht en pommunie, In de praktijk loopt de zienswijze van de ouders omtrent dit laatste soms heel ver uiteen en huise lijke omstandigheden spelen ook wel eens een rol in de vraag tot vroegere of la tere communie-viering. Een en ander behoeft mijns inziens geen probleem te vormen. Met een soe pele regeling en in onderlinge bespreking zijn de moeilijkheden best te overwin nen. Ik kan mij niet verenigen met het standpunt, dat de eerste biecht uit prin cipe gescheiden dient te worden van de eerste communiedag en mij dunkt dat het beroep op „enerverende gebeurte nissen" te weinig hout snijdt om nu maar te breken met een praktijk van 50 ja ren, waarbij een en dezelfde voorberei ding zeer goed samenging en nog steeds samengaat voor de eerste biecht en de eerste comimunie van onze kleuters. Het wil mij ten laatste voorkomen dat de allernieuwste distinctie tussen het ,,zuivenngs"-element van de biecht en het „genade" karakter van dit sacra ment, veilig thuishoort in de theolo gische handboeken. Degenen die het ge luk hebben de 7-jarigen tot de biecht en communie te mogen opleiden wij noe men hier de ouders, de priesters, de on derwijskrachten zullen het niet moei lijk vinden om de. kinderen op kinder lijke wijze in deze geheimen in te leiden. Voor zover mijn ervaringen reiken en dit betreft duizenden van deze „geluk kige" kinderen, staat men tegenover hen als tot de meest leergierige en geheel bereidwillige jongens en meisjes. En wat de kerkelijke viering betreft in eenvoud en soberheid, maar toch stijlvol deze dient niet te berusten op het princiep: 't zal wel gaan. Kin deren kunnen met enkele repetities zeer behoorlijk geïnstrueerd worden; dit be vordert de hoognodige rust en innerlijke zekerheid, waaroan die kinderen op zul ke dagen behoefte hebben. GINNEKEN, E. DOENS, pastoor (Advertentie) Algemene en zeker nerbeuze ver moeidheid, lusteloosheid en gemis aan eetlust zijn meestal te wijten aan verarming van de orde bloed cellen in het bloed. Zorg voor nieuw bloed9 en herwin aan kracht door het volgen van de ijzerkuur. Wanneer U zich lusteloos voett, dan is het de hoogste -tijd bij elke maal tijd medicinaal ijzer in te nemen, zoals de Finkpillen dit bevatten. Ze zijn zo opbeurend, dat 4 weken, vol staan om van 500.000 tot 700.000 rode bloedlichaampjes per m>m3 bloed te herwinnen. Het aldus weer gezond geworden bloed kan wederom al het nuttiige ha'len uit de versterkende bestanddelen van het voedsel efi uit de levenskrachtige zuurstof der lucht; en wel in die mate, dat de vitaliteit van alle cellen van het organisme wordt hersteld. Van de eerste week af krijgt men weer eet lust. De spieren worden van dag tot dag sterker. Verzwakte mannen of mannen met bloedarmoede worden weer sterk en dynamisch. Pinkpillen bij apothekers en drogis- ^en" j 1,35 door aankoop yan de grote doos voor een volledige De dag vóór de Statenverkiezing gaf het centraal bureau voor de statistiek het bericht uit. dat er in 1955 in ons land 1800 miljonairs waren en in 1954 nog maar 1300. Een groei in een jaar van 500 fatsoenlijk rijke mensen en een teken van de stijgende welvaart in ons land sinds 1945. Oudere mensen zeg gen: wat is nu een miljoen! in oude guldens nog geen drie ton. Maar de mensen van dertig jaar en daar bene den kennen geen ..oude guldens" en elk jaar daalt het aantal, die nog oude gul dens kennen met eivge tienduizenden. Over vijf jaar denken de meeste in woners alleen in guldens van na 1945 als de regering tenminste in staat is de koopkracht van DEZE gulden op peil te houden, waartoe ze nu al een jaar lang haar best doet. Het spreekt vanzelf, dat naast deze kapitaalbezit ters van een miljoen per man of meer er ook nog kapitaalbezitters zijn van wat slordige „tonnen gouds" (oftewel 100 duizend gld. of meer). Behalve een gelukkig flinke reeks voorzieningen voor de „kleine man" op sociaal gebied heeft in deze 12 jaar de welvaart ook het „kapitaal" doen groeien. En daaraan is het ook toe te schrijven, dat in de laatste jaren in krant en tijdschrift al meer en meer stemimen opgaan tegen belastingverhogingen. Want het zijn de kapitaal-bezitters, die dan het meeste moeten opbrengen. Van daar in krant en tijdschrift allerlei ac ties tegen de „socialistische" regering met hare inmenging in de particuliere economie en hare nog dirigistische rege ringsmethoden. Dat is het streven geweest van de WD, die immers altijd en ook nu weer de kapitaalbezitters rondom zich verzamelt. De 1800 miljonairs en de tuinduizenden „tonnen" bezitters, bun vrienden en de van hen afhankelijken hebben de WD haar stemmenvermeerdering bij de laat ste Statenverkiezing gegeven. Wil men dit eens overwegen. En wil men eens overwegen, dat voor onze katholieke po litieke inzichten de liberale politiek de grote tegenstander was en naar mijn opvatting nog is. De katholieke partij is een volkspartij, dat wil zeggen, dat we proberen het gehele volk dus ook de kleine man te dienen. Wat praktische tegenstellin gen er steeds in de ministeries waren tussen KVP en PvdAtezamen is er toch veel bereikt voor de kleine man en toch heeft het groot-kapitaal ook kansen gehad. Is het dan niet terecht, dat onder de katholieke leiders er een zekere zorg tot uiting komt, dat de PvdA een aan tal verliezers heeft aan de onderkant, in een afgesplitste groep van socialisten en aan de bovenkant een verlies leed, dat naar de WD ls teruggelopen! Want willen we een sociaal voelend ministerie houden dan liggen de partij verhoudingen in ons land zó, dat KVP en PvdA ten belange ook van het land met elkaar moeten blijven samengaan. De verliezen die de PvdA leed brengen de leiders weer meer naar het verlan gen. niet langer „regeringspartij" meer te zijn, maar er buiten te treden en dus in de oppositie te gaan. De KVP, die altijd vanwege haar le vensbeschouwing opbouwend werk le verde en altijd in dat opbouwend werk het landsbelang nastreefde (zelfs vaak in ministeries in dienende functie) zou dan gedrongen worden in de hoek, waar de slagen vallen. Zo moet men dan ook toejuichen en begrijpen dat onze politieke leiders geen juichkreten aanhieven bij de verster king van de KVP en de versterking van de VVD, omdat het twijfelachtig is, of de leiders van de PvdA wel willen er kennen, dat één der voornaamste oor zaken der verzwakking gelegen is in de rijk-geworden topleden, die teruggegaan zijn naar de WD, waartoe zij, vóór 1940, oorspronkelijk behoorden. B. O. Z. IR. J. Mijnheer A. M.: U schrijft in uw stukje van vorige zaterdag: Partij v.d. Af braak. U bedoelt natuurlijk PvdA en wat dat enorme verlies betreft, kreeg dat de KVP enkele jaren terug ook niet? Laten we eerlijk en sportief blijven. Dat Evert Vermeer werd uitgefloten: het getuigt niet van 'n goede opvoeding om 'n persoonlijkheid als Evert Ver meer uit te fluiten. Zou Indonesië zonder PvdA behou den zijn gebleven? Tk vind het onzin, zoals trouwens uw hele brief. Uit alles spreekt een zekere haat tegen PvdA en dat mag toch zeker niet bij een KVP'er gezocht worden Om te besluiten: laat de Partij v.d. Arbeid deze slag verloren hebben, het doet de partij steviger op haar benen staan en ze zullen heus nog wel eens een slag winnen, gelooft u maar gerust. OOSTERHOUT, A. K. N.a.v. desbetreffende publikaties in uw blad zou ik ten eerste willen op merken, dat door de gewraakte actie van de Kamer van Koophandel inderdaad weer iets lijkt scheefgetrokken in de so ciaal-economische verhoudingen hier ter stede. Het wat lichtzinnig gebezigde axioma: „Wie zwijgt, stemt toe" mocht, zo ergens, dan toch zeker hier niet als „bindend" worden beschouwd, waar het voor dui zenden niet - of nauwelijks aldus ge- raadpleegden" een nogal ernstige zaak betrof. Mij wil het althans voorkomen, of men te luchtig over de onvermijde lijke consequenties van een dergelijke „speciale" regeling is heengestapt. Ook van mogelijke - op deze wijze te schep pen - precedenten schijnt men zich weinig rekenschap te hebben gegeven. En, afgezien van de vraag, of het gros der belanghebbende werkgevers i.e. nu wel zo genegen zou zijn, aan de uiter aard „minder-geïnteresseerden" het „rechtvaardig loon" uit te betalen: ik weiger te geloven', dat juist het hier be laagde complex van sociale verworven heden ooit voldoende compensatie zou vinden in een geldelijke tegemoetkoming - hóe ruim dan ook berekend. Overigens, diegenen onder de moderne „volksopvoeders", die er steeds maar op uit schijnen om van iedere staats burger een stupide, a-culturele geld wolf te maken, zij blijken de hun toe komende vrije tijd over het algemeen toch wel te appreciëren; getuige de toe nemende reis- en „oriënteer"-lust in be paalde overheidssectoren, bijvoorbeeld. Het „gedicht" van zekere heer Duyn- stee vormt in dit verband bepaald geen reclame voor de moderne „Welvaarts- cultus"; voor zover het minst-luidruch tige- èn minst-eisende volksdeel er de dupe van dreigt te worden, bedoel ik. BREDA, L. PISON Door al dat geroezemoes over die geldverdienerij op zondagen van de ko mende zomer, komt bij mij het verlan gen op er op deze wijze het mijne van te zeggen in uw rubriek Papier voor uw pen. O God, als Gij bij ruwe zee Geen rust meer hebt in Duinen-stee Dat op d'een of d'andere wijs veranderd is in een prachtpaleis. O God, als Gij ze ziet zo naakjes Bij de gedachte aan wat extra kaakje» En snoeven hoort met grote monden Op hun toch werkelijk snode zonden O God, hoevelen voor wat kaken begaven zich in duistere zaken Dat door het stelen dat zij deden Wij nu zo weinig kunpen besteden. O God, dat in 't U vergetend land de armoe dreigt naar alle kant En velen niet meer kunnen werken Ja zelfs d'oorzaak niet meer bemerken. O God, als Gij ons moet leren dat wij U steeds meer moeten eren Doe het niet met straffend hand Maar geef ons doodgewoon verstand. BREDA, J. Daar u zich goed acht om de vuilê was voor een ander te doen en mij een antwoord wil geven op mijn schrijven van 22-3-'58, moet ik u tot mijn spijt mededelen, dat ik daarin geen enkel punt heb kunnen vinden wat op een ant woord lijkt (zoals de redacteur ook op- r/erkt). Maar wel getuigt het van een zekere mentaliteit. Aannemende (om in uw stijl te blijven, dan begrijpt u het beter) dat u zeer weinig of in het geheel geen verstand hebt van boksen, laat staan van wedstrijdorganisatie, wil ik er hier bij nog eens op wijzen dat het aankon digen van een openbare boksles, als een. „profduel" een grove fout is van de or ganisatie ten opzichte van het publiek. Ik ga zelf al 17 jaar mee in de boks- sport, maar ik heb nog nooit gehoord van een mijnheer Frèrejean als organi sator of iets dergelijks, dus vanwaar uw wijsheid om te oordelen! Ook hebt tl niet laten blijken dat u enig begrip heeft gehad van mijn schrijven, dat ik nog iets wilde redden voor de goede naam van de boksprogramma's welke in E-reda steeds gebracht zijn door de „Bredase Ring" en waaraan ik ook steeds mee gewerkt heb. En als u in uw schrijven opmerkt dat het een geslaagde avond was, waar ik het overigens niet over heb gehad, dan meen ik te moeten vaststellen dat de vier boksers van de „Bredase Ring" daar in hoge mate toe bijgedragen heb ben. En daar dit het laatste is wat i3c over deze zaak nog wil schrijven, ein dig ik met „Schoenmaker blijf bij je leest". Om U te dienen, A. de KLERK Mag ik een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Ik zou als huisvrouw graag eens wat zeggen over de nieuwbouw. Hoe komt het toch dat er zo weinig ge dacht wordt aan het grote arbeidere gezin. Ik woon in afd. Ginneken. Wat hier gebouwd wordt zo vlak in de ron de, dat is voor een groot gezin te klein of te duur. Maar het is de bedoeling ge loof ik om de gewone mensen te weren zo dicht in de kom. Dit beweerde ten minste een sociale werkster van het wo ningnoodbureau. Want op Schoolmakker- plein en omtrek daar mogen geen ge wone mensen meer in. (Let er maar niet op wat er al woont) Dan wordt er helemaal geen rekening gehouden met de behoefte en eisen van. het grote arbeidersgezin. Dat schijnt al tijd nog iets te zijn wat in de weg loopt. Daarom worden die zeker maar achter af ergens weggestopt. Dan wordt er ook geen rekening gehouden met de vrouw des huizes. Ik ben al zo eens links en rechts gaan kijken maar overal kleine keukentjes en hele kleine schuurtje», geen plaats om binnen te wassen, geen plaats om fietsen te bergen. In de zomer kun je wel eens buiten gaan staan, maar als dat niet ga at, hoe dan? Nu is het wel zo, wij huisvrouwen sijm vindingrijk. Maar de huizenbouwers kun nen dat ook zijn. Zijn ze dat niet, nou laat ze dan eens wat met moeders pra ten die met zo'n groot gezin zijn geze gend. Dat is best, te doen. Er is toch een vrouwengilde en er zijn toch KAB- vrouwen. Geloof maar gerust dat er heu» wel bij zijn die beslist wel weten hoé het kan en zou moeten zijn. Ook ik ben best bereid om een duit in het zakje te doen. Ook moeten b& niet denken dat ik er niets vanaf weet, want dat zou nog best eens mee kunnen vallen, of tegen, voor de grote heren. Ik hoop mijnheer de redactiur dat dit stukje niet verkort wordt en dat er plaats genoeg is in papier voor uw pen. Met de meeste Hoogachting, Een arbeidersvrouw, BREDA, MEVR. v.d. C. De uitdrukking K B - K In uw blad van vrijdag 28 maart j I. lijkt ons, algebraïsoh bekeken, onmogelijk. Juis ter vinden wij het volgende: (K B) (K B) - K2 B2 dit was dit is dit wordt w. den Boer, oostelnd tv. Darnen, Dongen Th. Kamp, Waspik J, van Hassel, Zundert (Algebraïsch klopt het volkomen. Maar het Kremlin en wiskunde.™» Begin er maar eens aan. Red.)

de Stem | 1958 | | pagina 7