in Hulsterse F ranse priesterzonen parochies m. mfp* Ned. ploeg met prima renners naar Driedaagse te Antwerpen pafiblaU Pc Stem Onthullingen van achter het Bamboegordijn Prachtig plan van Hulstenaren: naar Condé met hamer en schaaf ÏAPII Ml Eli LI) ES ZOOI 11 Water teisterde Caiifornië Noordbrabant, de Bank en de Handel Kanaalzone schaak IDA daag rgen ndag ;dag TWEEDE BLAD ZATERDAG 5 APRIL 1958 Een keet dient voor pastorie DAGBLAD DE STEM O.-Vlaanderen maakt een Reinaertstoet Betogers drie dagen op mars Protest tegen de atoomproeven De explosie te Sas van Gent De Bank voor Brabant 'f Begint met tijdrit tentie) Ibeauté, een ge- Iserende poeder, lis een geheime |ioderne vrouw in fluwelig matte I om bewonderd' verteerden CORSET- GOES |Goes organiseert verking met de tic te Uden, een (stijlvolle Pas Tu- 1.58, waaraan vijf Jrken. Deze show lin ,,de Prins van >n is voor dames ratis toegankelijk. fid tegen verdovend» Electro: Funny face, I Vo-gelvrlj verklaard, |ambra: De trein van j. Luxor: Bloedig» Ima v. Dijk 7,30 utmi a.l. Olympla 8 uuiri ■fzicht 8 uur: Liebe, lalager, a.l. Ipgebouw 8 uur: D» 1 Ehrlioh, 14 j. lm 6,30 en 9 uur: Th» luur: Kindervoorstel- |nton. Café Ottjes 7,30 u.t Jrters v. d. wielerclub 7,45 uur: Als het a.l. kor 8 uur: De Mau- I uur: Jeugdvoorstel- leraden, a.l.; 8 uurj a.l. itAAT Zaal v. van Laere: Serie- fion. Vlaamse Opera 9 uur: Strijd tegen ■en, 18 j., 3 uur: Het 14 3- Jlectro 3,30, 7 en 9.15 ja.l. Schouwburg 2,30 lij verklaard, 14 j. liambra 3, 7 en 9 u.: bver dTie, 14 j. Luxor fedige vergelding. 14 j. paess 3 uur: Sohietimg Caluwé 3,30 uur: 1 Wijs 3 u.: Schieting |ma v. Dijk 2, 5 en 8 frapp, a.l. Olympia 2,30 uurt 5 en 8 uur: Sum- 'zicht 5 en 7,30 uurr 1000 Schlager, a.l. Era. Vermeersen 3 u.t Jucht 3 uur: Sohieting i,30 uur: De jacht op 14 j. 5,15 en 8 uur: luizend gezichten, 14 j. uxor 2 uur: De drie Iiets van waarde, Mau slaat toe. Con- De drie musketiers, ebouw 3,45 en 8 uur: nadette, a.l. :hreurs 3,30 uur: ng stande wip. A. Stallaert 3,30 u.: Bakker: Prijspiering lel 2 uur: Niets dan n 7,45 uur: Als het ct, a.l. CRAAT Zaal van isen. er*. Schouwburg 3 en oces. Kon. Vlaamse Opera je uit de Far-West; adour. e trein van tien over hambra: De strijd te- 'ïddelen, 18 j. Luxor: planeet Venus, 14 j. Haers 3 uur: Koning- P. Complet: Dansen. Aug. de Bakker: hels-de Block 4 uur: erna v. Dijk 2,30 uur: a.l. Zaal P. Metx - Olympia 2,30, 5 en it, a.l. n van Silver Springs, fzicht 5 en 7,30 uur: xor 2 uur: Huwelijks- j., 4 30 en 8 uur: loren safari, 14 j. uur: Jeugd voo rstel- neraden, a.l., 8 uur: wielen, a.l. de Vliegliere: Dansen pgebouw 2,30, 5,15 en 14 j. J. v. Helsland itrum 3,45 en 8 uur: eken, 14 j. De Stads- E. Tielemans, Zee- neting. J. Begijn 3 uur: Schieting staande wip A. v. Driessche 3,30 el 2 en 7,45 uur: Con- 14 j., 4,30 uur: Niets TRAAT Zaal van isen. ►e trein van tien over lhambra: De strijd te- niddelen, 18 j. Luxor: planeet Venus, 14 j. ïema v. Dijk 7,30 uur: Li. Olympia 8 uur: xor 8 uur: Tarzan en 14 j. Concertgebouw ;reis op wielen, a.l. pgebouw 8 uur: rum 8 uur: Kampioen del 7,45 uur: Congo Kon. Vlaamse Opera van Bleecker Street. (Van onze speciale verslaggever) Als de in Hulst geboren pater Joh. van Waesberghe, die als pastoor in Condé-sur-Aisne staat, ergens in Noord- Frankrijk, in de buurt van Soissons, U op zijn pastorie nodigt dan dient ge alle Nederlandse begrippen te la ten varen. Want het huis van monsieur ie curé van Waesberghe heeft helemaal niets van de statigheid die de gemiddelde Nederlandse pastorieën kenmerkt. Er komt op uw bellen geen deftige huishoudster de deur openen. In de eerste plaats is er al geen bel, maar er is bovendien ook geen huishoudster, want die kan een pastoor in een armelijke, sinds eeuwen vervallen Franse parochie niet betalen. Zou er trouwens in de parochie of in haar wijde omtrek, wel iemand te vin den zijn die bereid is voor een pastoor de huishouding te doen? Valt er dus noch over een bel, noch over een huishoud ster te praten, ernstig twijfelen we ook aan de juist heid van het woord „deur" dat we hierboven gebruik ten. Het zijn een aantal planken die min of meer pas sen in een opening in de houten keet welke pater van Waesberghe's „pastorie" dan eigenlijk is. Toch is pater Joh. van Waesberghe, eens missionaris in Tanganyka, en nu pastoor zowel van Condé-sur- Aisne als van Celles-sur-Aisne, Chi- vres-Val en Vregny, erg blij met dit houten gebouwtje. Hij heeft het in gebruik gekregen van een zijner pa rochianen, een gepensioneerd gene raal die in Condé een landhuis heeft en die jaren geleden nog een houten optrekje erbij liet bouwen, want in de zomer had hij vele logerende kleinkinderen. Nu zijn de kleinkinde ren groot en het houten gebouwtje onderkwam enigszins. De generaal, een der niet bepaald talrijke prakti serende katholieken van de parochie, liet er toen de uit Nederland geko men pastoor in wonen en deze was blij een eigen onderkomen te heb ben, na ruim een jaar van de gast vrijheid der enkele hem genegen dorpelingen gebruik te hebben moe ten maken. De „ontvangkamer" van de pasto rie is tevens werkkamer, keuken en eetkamer. Er staat een fornuis dat de pastoor zelf moet aanmaken; een behang met bloemen waarvan de pater merkwaardigerwijze geen hoofdpijn krijgt, blijft nog juist tegen de houten wanden plakken, en op de vloer onderkent men met moeite de resten van een stuk viltzeil. Maar goed, we zullen het interieur van het overigens idyllisch gelegen! houten gebouwtje niet verder be schrijven. Laten we volstaan met te zeggen dat de terreinbaas van een bouwmaatschappij, die het als di rectiekeet kreeg toegewezen, er on verwijld voor duizend gulden aan zou laten vertimmeren, om het enigszins bewoonbaar te maken... Hierin woont de optimist pater van Waesberghe, die er van monseigneur in Soissons steeds meer parochies bijkrijgt. Want het aantal priesters in Frankrijk neemt steeds meer af. „Ieder jaar vermindert het totaal aantal met het gemiddeld aantal priesters van één bisdom" vertelde men ons. De Nederlandse pastoor van Condé, Celles, Chivres en Vregny is niet de enige Nederlander die hier in de zielzorg werkt. Op enige afstand van hem woont zijn broer Karei van Waesberghe, die de bewoners van Missy-sur-Aisne, St.-Marguerite en Bucy-le-Long tot zijn parochianen re kent. Hij werkt hier al dertien jaar. Zo staan er vele Nederlanders in Frankrijk, „de oudste dochter der Kerk", dat nu goed beschouwd een missieland is. Onverschilligheid Van de ongeveer zevenhonderd pa rochianen die pater Joh. van Waes berghe in totaal heeft, ziet hij zo'n tien procent bij hem in de kerk. De overigen zijn opgevoed bij een in vroeger sociaal kwaad wortelende- afkeer van alles wat zwarte kleren draagt. Er wonen verscheidene com munisten in deze streek; ze zetelen zelfs op posten waar ze oneindig veel kwaad kunnen doen. Toch is het niet het communisme dat hier op de eerste plaats de Kerk de voet dwars zet. Er leeft sedert generaties een absolute onverschilligheid, een gren zeloos individualisme en een mate rialisme dat de mensen geestelijk af stompt. In deze afgelegen streek, waar men sociaal nog ver, heel ver achter is, waar nimmer enig cultu reel leven heeft te kunnen bloeien, leeft men om te werken en om te drinken. De enige ontspanning is: de wijn. In een betoverend schoon land schap, een romantische vallei met aan weerszijden lieflijk-glooiende heuvels, leeft een volk dat al sedert eeuwen niet meer uit echte vreugde heeft kunnen lachen. Het ontbreken van de blijheid tekent hier de gezich ten der mensen, van de kinderen. Natuurlijk, ook hier wordt het iso lement opgeheven men ziet er op vallend veel bromfietsen en het steeds sterker wordende contact 'met de steden in de omtrek zou een op bloei van het sociaal en cultureel le ven met zich kunnen meebrengen. Maar men is reeds te sterk indivi dualistisch en materialistisch inge steld om zich voor andere waarden dan voor eten, drinken en oppervlak kig plezier te laten winnen. Angst.... „Toch", aldus pater van Waes berghe, ,,is er een kentering. De Kerk en haar boodschap krijgen meer vat op de mensen. Het is de vrees die velen nog tegenhoudt. De vrees nl., dat anderen op „plotse linge vroomheid" zullen schamperen, erger nog, de niet ongegronde vrees voor tegenwerking die trouwe katho lieken hier van velen ondervinden. Een praktiserend katholiek is voor velen een verdacht individu, iemand die je in de gaten moet houden In zo'n sfeer werkt pater van Waesberghe, niet zonder succes ove rigens. Soms, in Vailly of in Sois sons, ontmoet hij in de kerk een zijner parochianen, die het niet waagt om in zijn of haar dorp ter kerke te gaan. Een zakenman kan het zich zelfs in 't geheel niet permittei-en. Hij zou vele klanten verliezen... „Zo zijn er velen, ze zouden graag naar de kerk gaan, ze gevoelen het verlangen daarnaar in zich. maar de angst houdt hen nog tegen" vertelt de pater uit Hulst die hier, evenals zijn broer en evenals die vele overige Nederlandse priesters, een zware taak hebben. Hulst helpt Vanzelfsprekend hebben dc beide Hulsterse priesterzonen, uit het aan roepingen zo rijke gezin van Waes berghe. een sterke steun aan hun va derstad. De Zeeuwsch-Vlaming wordt geboren met een sterke mis sieliefde en het helpen van de beide pastoors in Noord-Frankrijk vat men in Hulst als een missiewerk op. Vele Hulstenaren hebben Missy. Condé en de omstreken reeds bezocht en er is De grote belangstelling voor de be kende artikelenseries Wie het zwaard opneemt Het bamboegordijn wordt op getrokken Vluchtelingen van achter het bamboegordijn Crazy-Billy, de Japanse lucht- duivel heeft ons doen besluiten deze publicaties van K. C. Snijtsheuvel te bundelen tot een aantrekkelijke, rijk geïllustreerde uitgave, onder de titel: Deze verhalen zijn hoogst actueel en onthullend. De auteur werpt een scherp licht op de achtergronden van de catastrofale gebeur tenissen in Indonesië sedert de Japanse bezetting en de ontwikke ling die daarna volgde. 160 pagina's, in kleurig omslag a 1.90 Tot 15 april a.s. geldt de voorintekenprijs van 1.75 Bestel vandaag nog bij de kantoren of bezorgers van het Hierlangs afknippen De heer/mevr. Straat (naam in voorletters) Woonplaats bestelt hieimede een exemplaar van de onder de titel „Onthullingen van achter het bamboegordijn" in boekvorm verschenen artikelenserie van K. C. Snijtsheuvel. Het bij voor-intekening verschuldigde bedrag ad. f 1.75 werd heden per postwissel overgemaakt resp. aan uw bezorger afgedragen. per giro (giro-rekening no. 278841 t.n.v. Dagblad De Stem, Reigerstraat 16, Breda). al veel goed werk gedaan. Veel deed men ook onbewust: de ongedwongen blijdschap van deze Nederlandse ka tholieken, op bezoek bij hun vroegere stadgenoten, deed velen in die dor pen met verbazing afvragen hoe het toch mogelijk was dat iemand die iedere zondag naar de H. Mis gaat nog plezier in het leven kan hebben. En zelfs aanzienlijk meer dan men hier ooit heeft gehad! Toen de Koninklijke Stedelijke Har monie van Hulst in Missy was, heeft ze, evenals de vele andere bezoekers die vroeger en later geweest zijn, een vriendschapsband aangeknoopt die steeds sterker wordt en die ongetwij feld gunstige gevolgen zal hebben. Er is nu een fraai plan geboren, in Hulst. Men wil deze zomer de „pastorie" van pater Joh. van Waes berghe helemaal opknappen, opdat hij kan leven in een omgeving die toch enigermate passend is. Men wil de hoognodige karweitjes aan de fraaie oude kerkjes gaan doen. Hulstenaren, vaklieden of handige amateurs, zullen naar Noord-Frank rijk gaan en er, elkaar geregeld af lossend, het werk gaan doen dat no dig is en dat alleeen z ij kunnen doen omdat er in die dorpjes zelf niet voldoende hulpvaardigheid te mobili seren is. Men realiseert zich eenvou dig niet dat de pastoor niet behoor lijk gehuisvest is, dat de kerken ver vallen. Hulst laat zijn priesterzoon niet langer zo zitten. Binnenkort gaan de eerste helpers op weg. Er is al een plan opgemaakt, met bestekken en al, en materialenlijsten, waarop kilo's verf en vele vierkante meters board vermeld zijn. Wie tijd en gelegenheid heeft, en lust, om mee te helpen, behoeft maar een seintje te geven aan de heer D. Biesbroeck op de Markt, die een der promotors is van de „hulpactie in Noord-Frankrijk" en hij zal met ple zier ingeschakeld worden. En wie zelf niet kan gaan, maar toch wil helpen, die bedenke dat er veel ma teriaal moet worden aangekocht en dat pastoor van Waesberghe van Condé-sur-Aisne en pastoor van Waes berghe van Missy al heel erg blij zijn De bekende Vlaamse glazenier en folklorist, Frans van Immer- seel te Antwerpen, heeft van de heer M. Grijpdonck, cultureel directeur van de provincie Oost- Vlaanderen, opdracht gekregen een Reinaertstoet te ontwerpen. Naar de heer van Immerseel ons verklaarde, zal hij geruime tijd nodig hebben om het for meren van de stoet voor te be reiden. Hij is de samensteller van o.m. de St.-Nicolaasstoet te St-Nik- laas, de Kattestoet van leper en de Carnavalsstoet van Assenede. Naar verluidt zou met de tot standkoming van de „Oost- Vlaamse" Reinaertstoet een zeer belangrijke uitgave gemoeid zijn. paar honderd francs ophalen, een paar onnozele guldens -I- -■ als ze 's zondags een Bijna tienduizend personen zijn gis teren van Londen uit een protestmars begonnen naar het militaire centrum voor kernonderzoek te Aldermaston. Zjj willen een verbod van kernwa pens en staking van de atoomproe ven. De tocht duurt drie dagen. Gis terochtend, onmiddellijk na het ver trek uit Londen, was de stoet van be togers al meer dan drie kilometer lang. Men noemt het de indrukwek kendste manifestatie, die in de afge lopen dertig jaar in Engeland is ge houden. Voordat de demonstranten op mars gingen, namen zij aan de voet van de Nelsonzuil, op Trafalgar Square een minuut stilte in acht, ter herden king van de doden van Hirosjima en Nagasaki. Daarna werden ze toege sproken door kanunnik Collins, van de kathedraal van St. Paul, de auteur Philip Toynbee en Harold Steele, een Britse pacifist. Tijdens de tocht naar Aldermaston zal 's nachts gerust wor den in dorpsraadhuizen en scholen. Er gaan mobiele kantines mee voor de proviandering van de betogers. Ook in Amerika is een soortgelijke demonstratie gehouden. Vrijdag zijn te Washington en te Moskou door een groep personen uit de Verenigde Staten, Canada, Groot- Brittannië en Japan gerechtelijke ac ties aanhangig gemaakt tegen de ho ge Amerikaanse en Russische func tionarissen, die verantwoordelijk zijn voor het nemen van kernproeven, welke voor de mensheid gevaarlijk zijn. Schaarse roepingen Pater van Waesberghe, geboren in een stad waar talrijke priesterroe pingen voorkomen, vertelde ons hoe veel inwoners van de dorpen in zijn gebied tot de geestelijke staat geroe pen worden; in een der plaatsen die hij opsomde waren in zes eeuwen tijd zegge en schrijve twee roepingen geweest! In een ander dorp was het sedert 1331 niet meer voorgekomen dat een jongeman naar een seminarie ging.... Er moet veel gedaan worden ln Frankrijk. De beide paters uit Hulst staan voor een schijnbaar hopeloze taak. Maar ze hebben nog altijd hun stadgenoten! Het praktische werk, met hamer, schaaf of verkwast, zal zeker zijn uitwerking ook op geeste lijk gebied niet missen. Want zouden de onverschilligen in de Aisne-vallei, die steeds andere Nederlanders zien verschijnen om, in hun dorp, be langeloos en gewoon zo maar uit missieliefde, te werken, zouden zij niet getroffen worden door die offer bereidheid? Er zit een prachtig stuk apostolaat in dit werk. Dat Hulst er eensgezind en met enthousiasme aan beginne! Zoals we gisteren reeds meldden werden donderdag namiddag tenge volge van een explosie in een afde ling van de n.v. Stijfsel- en Glucose- fabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent zestien arbeiders gewond. Er zijn niet twee. zoals aanvanke lijk was meegedeeld, maar vijf ge wonden in het ziekenhuis te Sluiskil opgenomen. De toestand van L. de Vries uit Sas van Gent was vrijdag morgen nog öteeds ernstig, maar toch wel hoopgevend. De toestand van F. de Bakker uit Westdorpe. L. Davids uit Wachtebeke, E. van de Walle uit Westdorpe en C. Oosterlinck uit Zei- zate is redelijk. Naar werd medegedeeldl zal de stijfselfabriek a.s. dinsdag weer nor maal kunnen produceren. Er zal ge bruik worden gemaakt van oude ma chines. Omtrent de schade kon nog steeds niets worden meegedeeld. (Advertentie) ...en toen sprak Mercurius: Mijn vleugels zullen de wereld omvatten en welvaart brengen aan hen die mijn vlucht volgen ANONYMUS m Getrouw aan Mercurius' advies heeft - evenals de industrie - Brabants handel een grote vlucht genomen. Tot ver over de grenzen draagt hij de naam van Brabant uit en leidt de expansieve industriële krachten in internationale banen. Mede door haar bemoeienissen met deze wereld omvattende handelsactiviteiten verkrijgt de Bank voor Brabant een dui. delijk totaal-beeld, dat geheel voor zich zelf spreekt en geen twijfel laat bestaan over de omvang van Brabants handel. Eveneens vertelt dit rijk-geschakeerde totaal-beeld hoe en waar de Bank voor Brabant haar activiteiten en diensten kan aanpassen aan de eisen die het moderne handelsverkeer stelt, zowel op regionaal nationaal als internationaal niveau. BREDA - Bergen op Zoom - Eindhoven - Helmond - 's-Hertogenbosch - Roosendaal - Tilburg - Dongen - Etten - Oosterhout - Oudenbosch - Rijen (Van onze sportredacteur) In haar vierjarig bestaan dit keer wordt de vijfde verre den - heeft de Antwerpse Drie daagse, van de aanvang af door onze collega's van de Gazet van Antwerpen voortreffelijk en met stijgend succes georgani seerd, kans gezien, men mag zeggen Europese vermaardheid te verkrijgen Nederlandse coureurs van grote faam stonden bij de geboorte in 1954 „aan de wieg" en boekten er meteen sprekende successen. Wim van Est prijkte toen immers als nummer een op de erelijst en Gerrit Voorting wist de nog zeer fraaie vijfde plaats in de algemene rangschikking te bezetten. De Nederlandse equipe legde boven dien beslag op de eerste plaats in het ploegenklassement. Ook het jaar daarna zag een land genoot kans zich. bij de eerste vijf te plaatsen. Gerrit Schulte werd toen namelijk vierde achter Germain de Rycke, die zegevierde en Nederland A won wederom het klassement voor equipes. In 1956 slaagde Wim van Est er opnieuw in zich te onderschei den, want hij veroverde immers de derde prijs achter Rik van Looy en Ray Impanis. maar vóór Brik Schotte en van Steenbergen. Vorig jaar, toen Leon van Daele won, was er voor het eerst na vier jaar geen Nederlander bij de vijf eersten en onze ploeg werd nu derde in de ploegenrangschikking. Sterke JVed. etpiipe Volgende week dinsdag, als de eerste lustrum-driedaagse begint, komt er wéér een Nederlandse De tweede ronde die in het inter nationale kanaalzone-schaaktoernooi te Terneuzen in Hotel ,.Des Pays- Bas" werd gespeeld werd een bijna totale Belgische zege. De nederlaag van de Terneuzense A-equipe tegen „Jean Jaurès" was een verrassing. Door de klinkende overwinning van ,.Jos. Gobert" op VSV uit Sluiskil is Terneuzen nu praktisch uitgescha keld. „Jos. Gobert" staat ook in de B~ groep een belangrijk stuk vooruit. In de hoofdgroep waren de uit slagen: TerneuzenJean Jaurès 2(4SM»; LandauHet Volk 15; VSVJos. Gobert Vi5(4. De stand is nu: Jos. Gobert 19 p. (4); Terneuzen 16v4 p. (4); Jean Jau rès 13 p, (4); Het Volk 9 p. (4); VSV Sluiskil 5 (3); Landau (Axel) 4(4 (3) De afgebroken partij Het VolkTer neuzen is remise verklaard. Hierdoor won Terneuzen met 51. B-groep Terneuzen BAmicaR 22, LandauHet Volk 2,,2ll VSV—Jos. Gobert B 1—3, Het Witl Paard (S.v.G.)Jean Jaurès B 2— Jos. Gobert 14(4 p. in 5 wedstrijder en 2 afgebroken partijen; Jean Jau rès 9 in 4 en 2 afgebroken partijen: VSV 7(4 uit 4: Landau 7X4 uit 5; Het Witte Paard 7 in 4; Amicale 6(4 uit 3; Het Volk 6(4 in 4 partijen. equipe (Locomotief-Magneet) aan de start, en naar onze mening is het ongeveer de sterkste, die op dit mo ment was te vormen. Zij bestaat uit (in alfabetische volgorde): Daan de Groot, Frans Mahn, Peter Post, Mies Stolker, Leo van der Pluym, Wim en Piet van Est en Wout Wagtmans. Als reserve staat Jaap Kersten gereed en Kees Pellenaars is leider. Als u kunt beoordelen, en dat zijn er ongetwijfeld talrijke onder onze lezers, dan zult ge het met ons eens zijn, dat van deze acht coureurs het een en ander mag worden verwacht. Voorzichtig Men zij echter voorzichtig met zijn verwachtingen, want mèt onze jon gens komen nog acht andere equipes meedoen, die niet zuinig mee gaan tellen. Luistert u maar. Van Steenbergen, Vlayen, Marcel Janssens, Impanis, Jaak en Frans Schoubben. Severeijns en Sorgeloos vormen een ploeg van Elve-Peugeot (ploegleider Robert Naeye). Rik van Looy, Van Daele, Couvreur, Desmet, Luyten, Schils, van Gompel en Schroeders fietsen onder leiding van Guillaume Driessens voor Faema- Guerra. De beroemde oud-coureur Antonin Magne fungeert als chef d'équipe (van Mercier-BP) voor de Fransen Gouget, Lebuhotel, Picot, Baudechon en de Belgen Truye, Schepens, van Aerde en van Geneugden. Voor de ploeg Dr. Mann, rijden onder supervisie van Frans Theugels de Baere, Oellibrandt, Schotte, van Bael, van de Brande, Mertens Ver- achtert en Zagers. De acht van de Groene Leeuw-LeopolcTploegleider Albert De Kimpe zijn de navol gende: Aerenhouts Clerckx, De Ca- booter, Desmet, Fore, Roger en Yvo Molenaers, van Tieghem. Kwaliteit Dan is er de gcm. Zwitserse equipe, die intussen wel de nodige aandacht opvordert, gezien de kwaliteit der acht, die naar de volgende namen luisteren: Chacon, Masip, Poblet, Lampert, Arnold, Schar, Schellem- berg en Strehler, met Haefeli als ploegleider. Verder is er dan nog de ploeg der „Arendjes" (leider Jef van Linden) met Butzen, Meuris, Pauwels, Pee- ters, van Geel. van Tongerloo, Vinde- vogel en Vloeberghs en tenslotte de acht van Libertas, die met Jan Spagnaerts als chef d'équipe als volgt aantreden: De Feyter, Marien Jos en Ward, van Meenen, Vliegen, Borghmans, Louis Maes en Jos Theuns. Conditie testen Kan men de ploeg van Rik van Looy als grootste kanshebber be schouwen en daarna die welke Rik van Steenbergen als kopman heeft, onmiddellijk daarop volgt de Neder landse equipe welke o.a. een in bla kende conditie verkerende Wagtmans in de gelederen heeft. Maar de gebroeders van Est schij nen dit seizoen zeer ernstige plan nen te koesteren, vooral broer Piet, en dan mag Leo van der Pluym be slist niet worden vergeten. Wat de vier andere makkers betreft: de Groot, Mahn. Post en Stolker. uiter aard kunnen ook zij van zich doen spreken en dat is maar te hopen, want reken maar, dat de internatio nale wielerwereld onafgebroken de schijnwerper op dit tweede belang rijke wielerevenement van het prille seizoen gericht gaat houden. En haar conclusies voor de nabije toekomst er uit zal trekken. Zoals te doen gebruikelijk worden er vijf ritten verreden. De eerste dag, aanstaande dinsdag dus, wordt begonnen met een ploegentijdrit, welke in het dorpje Ranst (onder de rook der Sinjorenstad) begint en na 45 kilometer eindigt te Grobbendonk. Hier wordt na circa twee uur rust gestart voor het tweede gedeelte in groep dat na 165 km op de Rubenslei te Antwerpen zijn finish heeft. De drie overige etappes wprden alle in groep verreden. Woensdag opnieuw twee gedeelten allereerst van Antwerpen naar Geel (120 km) en verder van Geel na 2,5 uur uit blazen wederom naar het uitgangs punt te Antwerpen terug (165 km). Donderdag de laatste dag zitten de renners 210 kilometers zonder rust in het zadel. De terugkeer te Ant werpen is gepland rond 6 uur, weder om op de Rubenslei, waar gelegen heid is geschapen voor een spectacu laire eindsprint: 300 meter in rechte lijn. Nu Nederland met een zo knappe ploeg deelneemt, zal de belangstel ling voor deze vijfde Antwerpse Drie daagse op-de-weg, vooral in onze ge westen zeer groot zyn. Wij van onze kant zullen maar al te graag die interesse bevredigen door goede berichtgeving. Aan de vaderlandse equipe, die met fraaie resultaten te „garneren." De gouverneur van Caiifornië heeft voor het gehele grond gebied van deze Amerikaanse staat de noodtoestand afge kondigd als gevolg van het noodweer, dat overstromingen veroorzaakt en het verkeer ont wricht. De foto geeft een beeld van een woonwijk van Alviso, een plaats, circa 80 km ten zui den van San Francisco.

de Stem | 1958 | | pagina 3