Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen PAASBAL lussen dij«en en dammen Pi Transfiguratie'' gaat naar Gentse landdag Dagblad De Stem Aanvaring bij Wemeldinge door een verkeerd sein? Ingenieur uit Baarland kreeg doctorsbul met lof 1 Mgr. J. Baeten wordt dinsdag 65 jaar DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 APRIL 1958 GOES Door luik gevallen BURGERLIJKE STAND Ouderavond der openbare school Activiteiten van Hulsterse Ccimere gezellig HULST Onderwijs-jubilea op Broederschool Wijzerplaten op toren TERNEUZEN Sleepbootkapitein in hoger beroep Audiëntie Minister Hofstra naar Goes Doktersdiensten Dienst dierenartsen Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen Maandag Dinsdag Baarland JAARVERGADERING FANFARE De muziekvereniging „Prinses Ju liana" hield haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw onder voor zitterschap van de heer C. de Mol. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Wieckardt, maakte melding van weinig activiteit in het afgelo pen jaar. Voor dit jaar staat een be zoek aan Heinkenszand op het pro gramma in verband met het 60-ja- rig bestaan van Euterpe" en het daaraan verbonden festival. Het jaar verslag van de penningmeester, de heer B. van Damme, maakte mel ding van een klein nadelig saldo, mede in verband waarmede getracht zal worden iemand aan te stellen die de gelden voor het instrumentenfonds kan innen. De aftredende bestuursleden, de heer A. Dronkers, vice-voorzitter en C. Wieckardt, secretaris, werden bei den herkozen. De heer van der W„ onderwijzer aan de b.l.o.-school alhier, is tijdens werkzaamheden op de zolder van de school door een openstaand luik ge vallen. Hij kwam zó ongelukkig te recht, dat hij met een schedelbasis- fractuur naar St. Joanna moest wor den vervoerd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Geboren: Catharina, dv. Ch. de Bruin - Hol; Geerard, zv. C. Eek- hardt - Murre; Jannetje, dv. M. Son- ke - van Hese; Adriana, dv. P. Pol- fliet - van der Vloet; Peter, zv. P. Pop - Weststrate; Janita, dv. H. Bomhof - Broekema; George, zv A. Snaterse v. Hese; Franciscus, zv. F. Toten - van Boven. Huwelijksaang.: P. Dingemanse, 31 j., en C. Huissen, 18 j.; W. Dinge manse, 23 j„ en A. Hage, 24 j. Gehuwd: C. Bol, 39 j., en K. Lan- geveld, 29 j.; J. Schoolmeester, 25 J„ en P. Nieuwersteeg, 21 j.; H. Pauwe, 19 j., en A. Schrijver, 18 j. Hansweert PARLEVINKERS ORGANISATIE De zg. parlevinkers hebben zich ge organiseerd. De vereniging startte met twintig leden en wil de belan gen van de leden op zakelijk gebied voorstaan, maar tevens wil men wat aan ontspanning doen. Het bestuur is als volgt samengesteld M. Stevens, voorzitter; E. Schothorst, secretaris; M. Sleutel, penningmeester en de he ren P. Verschure en P. Breyaard als commissarissen. Kloetinge A.R.-RAADSKANDIDATEN De A.R. Kiesvereniging heeft tij dens de jaarvergadering de volgende kandidatenlijst voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen samengsteld: H. J. Colijn, Mr. J. Thielen, J. v.d. Lin de en G. de Dreu. VERENIGING ZIEKENHUIS- VERPLEGING De afdeling Kloetinge van de ver eniging voor ziekenhuisverpleging op de Bevelanden hield haar jaarver gadering in „Amicita". Het ledental kwam in 1957 van 1091 op 1560. Het kassaldo bedraagt thans 1456: Als bestuursleden werden herkozen de heren J.M. Straub en A.J. Min naar. In de financiële commissie werden de heren R. Buitenhuis en P.G. v.d. Bosse vervangen door resp. de heren J. de Jonge en L. Kraak. Laatstgenoemde hield na de pauze een causerie over het onder werp: wat ieder van de sociale ver zekering weten moet. K ruiningen GEZELLIGE AVOND De buui-tvereniging ,,De Nijver heid" te Kruiningen hield een gezel lige avond in „De Korenbeurs". De avond werd gevuld met zang. muziek en voordrachten, door de le den zelf verzorgd. Dat het program ma erg in de smaak viel, bleek wel doordat men daarna nog geruime tijd bijeen bleef voor een gezellig dansje. De buurtgenoten, die door ziekte de avond niet konden bijwonen, wer den niet vergeten, want er werd hun een bloemetje of wat fruit thuis be zorgd. Yerseke Bij gelegenheid van de opening van de nieuwe school had de oudercom missie een avond georganiseerd, wel ke in hoofdzaak bedoeld was om de ouders gelegenheid te geven de nieu we school te bezichtigen. De opkomst was dan ook buitengewoon groot. Zo wel voorzitter Ossewaarde als het hoofd der school Glerum spraken hierover hun voldoening uit. I. v.m. de bijzondere bedoeling van deze ouderavond werd de bestuursverkie zing, waarbij aftredend waren de he ren Ossewaarde, v.d. Have en Krij ger, uitgesteld tot de volgende ver gadering. De aanwezigen waren vol lof over het nieuwe schoolgebouw en toonden veel belangstelling voor de ontvangen geschenken. Deze bestaan o.m. uit bandrecorder van ouders en oud-leerlingen, schoolbel van de uit gebreide familie Pekaar, bakoven van de V.O.L.O., barometer van de binnenvaartschool, microscoop van de aannemers, windwijzer van het onderwijzend personeel en een elek trische klok van de fa. Marko, le verancier van de schoolmeubels, Opnieuw werd de opening van school met toespraken enz. ten ge hore gebracht, terwijl bovendien de feestelijke opening van het oester- en mosselfeest werd vertoond. Voor de ouders die dit wensten was er ge legenheid voor een persoonlijke be spreking met het onderwijzend per soneel. De meeste aandacht gold wel het gebouw zelf. GERINGE KREEFTENVANGST De kreeftenvangst, die op 1 april weer is geopend, heeft deze week een zeee geringe opbrengst gehad. Ten gevolg van het koude weer en daar mee samenhangend de lage water temperatuur hadden de meeste vis sers besloten nog even te wachten om hun korven uit te zetten. Slechts vier vissers hebben de risico geno men. De resultaten waren zeer slecht. Tot vrijdagavond hadden de ze vier in totaal slechts 20 kreeften gevist. Evenals vorig jaar zal ook dit seizoen de vereniging van kreeften vissers de gevangen kreeften gecom bineerd verkopen. Op deze manier wil men trachten een prijs te bedin gen welke ongeveer gelijk ligt aan de kostprijs van de geïmporteerde kreeften. BEZICHTIGING SCHOOL Om aan de vele verzoeken te vol doen zal deze middag voor de Volo- leden en voor belangstellenden gele genheid gegeven worden om de nieuwe openbare school te bezichti gen. Ongetwijfeld zullen velen hier van gebruik maken om deze moder ne onderwijsinrichting ook van bin nen te bezichtigen. Van 2 tot 5 uur bestaat hiervoor dan de gelegenheid. De Camere van Rhetorica ,,De Transfiguratie" te Hulst heeft, al is het toneelseizoen dan weer zo goed als afgelopen, nog een heel program- iha van activiteiten. Zoals bekend or ganiseert zij a.s. dinsdag een fami lieavond. Men heeft ook een tweede culturele avond op touw gezet. In oktober sprak André Waterschoot uit Brussel, de produktieleider van de Vlaamse t.v., over „Amateurtoneel en televisie". Op zaterdag 12 april zal de heer P.J. Brand uit Hulst voor de leden van de Camere, alsmede voor allen die er belang in ste"en, een causerie houden over de geschie denis van de Camere „De Transfi guratie" in de Middeleeuwen. De heer Brand heeft hiervan een speciale studie gemaakt en hij heeft in de archieven van Hulst, Gent, Brussel en Dendermonde vele wetens waardigheden verzameld. Alle bij zonderheden, bij voorbeeld, over het Landjuweel dat de Hulsterse Came re in 1894 organiseerde, zijn bekend geworden. Diezelfde avond wordt een filmpje gedraaid over de vroegere St. Jo sephs Ghesellen. een produkt van eigen opnamen, gemaakt in de jaren 1950 tot 1952. De Camere sluit het seizoen met de traditionele Meikermis-opvoering. Ze zal een daverende klucht brengen nl. „Een baby van duizend weken" van Hans Nesna. Met dit, door hoofd man Charles Heirman geregisseerde blijspel zal men zich ongetwijfeld vermaken. De hoofdrol heeft Piet Verwer. Wanneer op 1 juni te Gent de gro te Landdag voor Rederijkersgilden van Noord- en Zuid-Nederland gehou den wordt, zal uiteraard ook de Ca- Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsinsgel 98, Tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas Rayonbeheerder: J. Fait mere uit Hulst daaraan deelnemen. Ze ressorteert immers eveneens on der de Souvereyne Camere „De Fon- teyne" te Gent, die de Landdag voor het eerst sedert 20 jaar or ganiseert. „De Transfiguratie" zal haar blazoen en charter tentoonstel- Ie i. Op 20 mei speelt de Camere dan nog in IJzendiike. waar zij voor de katholieke Kunstkring „Elmare" 'n "p-tvoorstelling geeft. Men voert Biervliet Afscheid onderwijzers De heer C. van de Velde heeft af scheid genomen als onderwijzer aan de openbare lagere school in de Schoollaan. De heer van de Velde trad op 1 november 1946 aan deze school in dienst. Op 1 november 1957 bereikte hij de pensioengerechtigde leeftijd. Aan gezien op die datum echter niet kon worden voorzien in de vacature die hierdoor ontstond bleef de heer van de Velde nog tijdelijk in functie. Thans heeft hij van genoemde school afscheid genomen echter nog niet om van een welverdiende rust te gaan genieten want het gemeentebestuur vond deze vitale onderwijzer voor de tweede maal bereid om een vacatu re tijdelijk waar te nemen, nu aan de openbare school op de wijk Drie wegen. Er werden bij het afscheid van de heer van de Velde veel waarderen de woorden tot deze gericht alsme de tot zijn echtgenote. In de eerste plaats door het hoofd der school, de heer M. Maas, vervolgens door bur gemeester A.P. Kostense en tenslot te door ds. W. Evenhuis, die het godsdienstonderwijs aan deze school verzorgt. Burgemeester Kostense bood de heer van de Velde namens het ge meentebestuur een geschenk aan als stoffelijk blijk van dank voor het ve le dat hij voor de gemeente heeft gedaan. Het onderwijzend personeel van de school bood mevrouw van de Velde een bloemenhulde aan. Ook de schoolkinderen bleven niet achter en boden hun onderwijzer een schemer lamp aan. De heer van de Velde sprak woor den van dank voor de tot hem ge richte woorden en gebrachte hulde. De kinderen kregen 'n traktatie aan geboden. Na afloop van dit afscheid brach ten burgemeester en wethouders nog een bezoek aan de openbare school op Driewegen. Ook hier werd af scheid genomen en wel van het hoofd dezer school, de heer B.J. van de Velde, die binnenkort naar Arnemui- den ver.trekt. Namens het gemeente bestuur bracht burgemeester Kos tense het scheidende hoofd dank voor het door hem als onderwijzer ge presteerde werk. De heer B. J. van de Velde kreeg eveneens een geschenk aangeboden. KANDIDATENLIJST K.V.P. De kandidatenlijst van de K.V.P. voor de op 28 mei te houden ver kiezing van de gemeenteraad ziet er als volgt uit: 1. G. van Pamelen, 2. B.B. Ceelaert, 3. G. Claeys, 4. P. Borm, 5. H. Buijsse, 6. G. Cuele- naere, 7. P. Dierikx, 8. E. Doens, 9. C. van Renterghem. KANDIDATENLIJST PROT. CHRISTELIJKE GROEP De Protestant Christelijke partijen komen, bij de op 28 mei te houden verkiezing van de gemeenteraad met de navolgende gecombineerde kandi datenlijst uit: 1. A.J. van Hoeve, 2. P. Pladdet, 3. P. van Driel, 4. J.F. Dekker, 5. P.J. de Regt, 6. A.J. de Regt, 7. M. Dieleman, 8. S. van Hoe ve, 9. A.J. Bliek. Bre> kens COASTER IN REPARATIE De coaster „Egbert S." uit Gronin gen heeft in de buurt van Bruinisse onder water iets geraakt met de schroef. Het schip ligt nu aan de wal bij de machinefabriek van de gebr. v. d. Sande, waar het zal worden hersteld. Het is de tweede keer dat een schip van die grootte in reparatie komt bij deze machinefabriek. FILMCOMMISSIE BENOEMD B. en w. hebben een plaatselijke commissie van toezicht op de biosco pen ingesteld. Het zijn de heren P. J. Priester, J. Robijn en A. Wagenaar. De heer Robijn is benoemd tot voor zitter. (Advertentie) Op 2e PAASDAG aanvang: 19.30 uur in PAROCHIEHUIS EEDE Organisatie K.V.C O. SPEELTUIN WORDT OPGEKNAPT De speeltuin in de Bloemenwijk wordt door bewoners en enkele be- langéloze medewerkers grondig op geknapt en uitgebreid. Er komen on der meer: vier schommels, drie wip pen en een zweef, terwijl de reeds be staande draaimolens en wippen van moderne en frisse kleuren worden voorzien. Op het middenterrein staan twee korfbalmanden opgesteld en de gemeente heeft het hele terrein ge draineerd, zodat men geen hinder van overtollig water meer zal hebben. Het is een prachtige verbetering en ze zal door de kinderen wel zeer op prijs gesteld worden. Dit jaar zullen er twee onderwijs krachten van de r.k. Jongensschool "Sint Willibrordus" hun veertig ja rig jubileum vieren. In de eerste plaats is dit "Meester" A. Bal, die het feit op 16 april a.s. zal herden ken, terwijl Broeder Justinus op 15 mei a.s. aan de beurt is. In verband hiermede heeft het Huldigingscomité het plan opgevat om beide jubilarissen, die hun beste krachten aan de Hulsterse jeugd heb ben gegeven, gezamenlijk te huldi gen. Het ligt o.a. in de bedoeling om de beide jubilarissen een waardig geschenk aan te bieden. De nieuwe toren is er opnieuw aanzienlijk op vooruit gegaan, nu de vier wijzerplaten zijn aangebracht. Wanneer ook de installatie van het uurwerk, in het binnenste van de to ren, gereed is. zullen de vier klok ken met hun duidelijke romeinse cij fers de Hulstenaren weer de tijd aanduiden. Nu nog het carillon, dan is de to ren compleet! Sas van Gent KLEURENPRACHT RONDOM ZOET EN ZOUT WATER De cineast Albert Grols uit Rijs wijk zal vanavond in het sociaal ge bouw van de n.v. Stijfsel- en Glucose- fabriek een lezing houden over kleu renpracht rondom het zoet en zout water. Stoppeldijk DANSAVOND VOOR WIELERCOMITé Op tweede paasdag organiseert het wielercomité Stoppeldijk een dans avond in de bovenzaal van café Compiet. Deze avond belooft iets spe ciaals te worden, nu hieraan wordt medegewerkt door het bekende Rot terdamse orkest „The Gold Fetty Stars" met de zangeres Paula Boers. Het wielercomité, dat op zondag 11 mei a.s. weer de jaarlijkse wieler ronde voor amateurs organiseert, be legt deze dansavond ter versterking van de kasmiddelen. FILM OVER GOEDE WEEK Aan de hand van een filmstrook met bijpassend klankbeeld gaf ka pelaan Rombouts in het Vereniging gebouw een toelichting op de plech tigheden van de Goede Week. Als toe gift werden op deze avond 100 prach tige kleurenfoto's van het Zeeuwsch- Vlaamse landschap vertoond. SPELEND KIND VEROORZAAKTE AANRIJDING Door onvoorzichtig rijden op de fiets heeft een meisje A. de R. uit Terneuzen een aanrijding tussen twee auto's veroorzaakt waarbij ge lukkig slechts materiële schade ont stond. De heer C.R. uit Terneuzen reed met zijn personenauto in de rich ting Axel en wilde ter hoogte van de rijwielhandel Mannaert naar links afslaan. In verboden richting ped delde het meisje op een fiets over het rijwielpad. De automobilist hield haar in de gaten tot op het moment dat uit de richting een auto kwam, bestuurd door de heer A. de L. uit Terneuzen. Doordat het kind op het kruispunt van beide wegen gekomen, begon te twijfelen, remde de heer R. af maar werd door de andere auto aangereden. Beide auto's wer den flink beschadigd. Vogehvaarde POLIO-INENTING Ook de tweede ronde van de inen ting tegen kinderverlamming is suc cesvol verlopen. De deelname is praktisch algemeen en zodoende kon den op één middag 352 kinderen wor den ingeënt. Het team, onder leiding van dokter du Puy en de districts verpleegster zuster Vernimmen, moest zich tussen de prikken door verplaatsen van Boschkapelle naar Stoppeldijk, Hengstdijk en Hontenis- se, dit om de moeders zo veel mo gelijk tegemoet te komen. W estdoi pe GEMEENTERAADSLID OVERLEDEN In het ziekenhuis te Sluiskil is over leden de heer F. Klaassen in de ou derdom van 67 jaar. De heer Klaas sen was sedert 1945 lid van de ge meenteraad. Tevens had hij zitting in de commissie woonruimtewet. De heer Klaassen is altijd een zeer actief raadslid geweest en hij heeft steeds zijn beste krachten gegeven voor het belang van onze gemeente. Voor de Middelburgse rechtbank diende in hoger beroep de zaak te gen de kapitein van de sleepboot „Neptunus", C. van Z. uit Rotter dam De sleepboot, die twee sleep- schepen trok, kwam op 14 december 1956 in de havenmonding te Wemel dinge in aanvaring met het m.s. „Rijnschelde", waarbij de 67-jarige stuurman R. de Rover uit Rotterdam om het leven kwam. Een maand ge leden werden in deze zaak eeds een viertal gethigen gehoord; thans ver scheen de verdachte, die in appèl gegaan was van het vonnis van de kantonrechter, die hem schuldig had verklaard. De seinen, die door belde schepen kort voor de aanvaring gegeven wer den, vormden een belangrijk deel van de tenlastelegging. De vier getuigen, die reeds eerder gehoord werden, on der wie de kapitein van de „Rijn- schelde 18", hadden unaniem ver klaard, dat de „Neptuneus" voor het verlaten van de haven eerst een aan- dachtsein liet horen en vervolgens een stuurboordsein. Dit laatste sein was door de kapitein van het binnen komende schip, L.C.J.K., met een gelijkluidend signaal beantwoord. En kele ogenblikken voor de aanvaring zou de sleepboot plotseling het bak- boordsein gegeven hebben, „maar", aldus verklaarde kapitein K. destijds „toen was het al te laat". Kapitein van Z. kwam nu donder dag de rechtbank vertellen nimmer een stuurboordsein gegeven te heb- Klonk in ons vorig overzicht de verkiezingsbazuin nog na: thans stappen wij over op de rampschade-orgels. Daar is zo een en ander over te doen geweest in bepaalde krin gen. Het „Vrije Volk" kwam met een artikel uit, dat de kop als volgt omhoog stak: „Orgelcom missie smijt met geld uit Ram penfonds" en 't „Zeeuwse dag blad" bracht haar verhaal onder het voorzichtiger dubbel-opschrift „Onjuiste aankopen in provincie Zeeland? Wordt tot onnodig-dure koop geadviseerd?" In beide stukken werden de registers der verontwaardiging ver uitgetrokken en stonden de schrijvers nogal stevig op de pe dalen. De feiten welke vermeld wer den waren dan ook niet om er een pastorale op te componeren. Beschuldigingen en klachten draaiden om het volgende: De hervormde gemeente te Krui ningen kreeg voor een nieuw kerkoigel, via de S.O.C. (synodale orgelcommissie) een zestigdui zend gulden voor een nieuw kerk orgel, omdat het oude zou gele den hebben van het zoute water, dat in de kerk heeft gestaan tij dens de watersnood. Beide bladen schreven dat het or gel geen directe waterschade had belopen en deskundigen roem den het om zijn goede klank. De ïervormde gemeente te Wemel dinge was dan ook zeer in haar schik, dat zij dit orgel voor een zacht prijsje kon overnemen en onlangs is het feestelijk in ge bruik genomen. Naar algemeen gevoelen is 60.000.veel te veel voor het nieuwe orgel en achteraf hoorden wij nog dat het wel op 80.000 zal komen. Gesuggereerd werd door de schrijvers der artikelen dat de S.O.C. alleen maar met twee orgelbouwers wil werken en die zouden 50 procent duurder zijn dan anderen. Ergernis verschafte ook de Baar- landse orgelhistorie. Daar heeft, gedurende een kleine maand, water gestaan in de gereformeer de kerk. Het bestuur der kerk verzocht eveneens een nieuw or gel en vroeg het type zoals de gereformeerde kerk in Heerlen bezat. En nu citeren wij: „Dat trof slecht, want de SOC wilde met die orgelbouwer niets te maken hebben. De SOC liet 'n rapport opma ken over het Heerlense or gel. „Een slecht orgel", luidde de conclusie. Baarland liet het er niet bij zit ten en stuurde een deskundige mr. Bouwman uit Amsterdam naar Heerlen. Ditmaal luid de de conclusie: „Een prachtig orgel". Het slot van de zaak was, dat Baarland toch een door de SOC aanbevolen orgelbouwer nam en 40.000.subsidie kreeg. Veel kerken in Zeeland hebber nieuwe orgels gekregen. Het deed er niet toe of het oude orgel no dig moest worden vervangen, het deed er niet toe of de kerl rampschade had. Aan één voorwaarde moest wc den voldaan: het orgel moest morden gebouwd bij een door het SOC goedgekeurde firma. Dit zijn ernstige beschuldigin gen en de SOC heeft inmiddels haar visie ook gegeven. Van geldsmijterij zou geen sprake zijn, noch van het verlenen van voorkeur aan bepaalde firma's. De orgels te Kruiningen en te Baarland zouden van vocht en zilte dampen hebben geleden en tot nu toe is er niet meer dan 3.5 miljoen voor nieuwe kerkorgels besteed. Wij nemen dit alles grif aan. Ge noemde bladen zullen, mogelijk afgaande op niet geheel onpartij dige zegslieden, enigszins met te zwart krijt hebben getekend. Maar geheel behagelijk stemt, ook als men veel reserves in acht neemt, de zaak ons niet. Wij kunnen ons voorstellen, dat de duizenden ge vers, die diep in hun zak tast ten, bewogen door de ontstane nood, zullen zeggen: „Gaven we daar ons goede geld voor?" Het feit dat er ontzaggelijk veel geofferd is, mag nooit een reden worden om te royaal te doen; en die opmerking geldt ook ande re instanties dan de SOC. Wat er overschoot kon men toch reserveren in het Rampen fonds. Zou, om bij een geval te blijven, het orgel waar Wemeldinge nu rijk mee is, ook de Kruiningers niet hebben kunnen dienen? Nq kunnen het niet helpen dat ve, na alles gelezen te hebben iver de „waterorgels", moeten ienken aan de vraag, welke ons n 1954 door een wat cynisch mens werd gesteld. „Weet je wie in het materiële de slachtof fers zijn van de ramp?" En toen we het antwoord schul dig bleven, zei hij: „Degenen die veel gegeven hebben!" ben. „Na het aandachsein gaf ik het bakboordsignaal en dit teken herhaal de ik even later". Hij zei van oor deel te zijn, dat de „Rijn chelde" de haven niet had mogen binnen varen. Op een vraag van de president, mr. P. van Empel, antwoordde de schipper van het sleepschip ,,W. v. Driel 68", die als getuige optrad, dat het tweede aandachtsein van de „Neptunus" niet te verwarren is ge weest met een stuurboordsein. „Het was een aangehouden stoot", aldus deze getuige, die er op wees, dat de „Rijnschelde" de haven had moeten open varen. De officier van justitie, mr. Th. Le- bret, bleef op het standpunt staan, dat kapitein van Z. hier onjuist ge handeld had. Hij vestigde er nog de aandacht op, dat de vier getuigen die op de vorige zitting verschenen, allen een korte stoot, dat wil zeg gen een stuurboordsein, hadden ge hoord. „Van Z. heeft een sein gege ven en er niet naar gehandeld", al dus mr. Lebret, „en dat is één van de dergste dingen, die een kapitein kan doen". De officier vroeg beves tiging van het door de kantonrechter uitgesproken vonnis. „Het gaat bij de officier zuiver om een kwestie van signalen", zo sprak de verdediger, mr. I.J. Dutilh uit Rotterdam. „De koers, die gevaren werd, is niet in dispuut". De raads man wees er op, dat kapitein van Z. geen moment van zijn koers is afgeweken. Hij betoogde voorts, dat de politie geen der getuigen hun ver klaring heeft voorgelezen. „De ver balisanten hebben in het proces-ver baal overduidelijk stelling genomen tegen van Z. en een onbevooroordeel- balisanten hebben in het proces-ver baal overduideleijek stelling genomen tegen van Z. en een onbevooroordeel de lezing werd derhalve onmo gelijk", aldus de raadsman, die ook nog aanvoerde, dat slechts vier van de dertien getuigen de tenlastenleg- ging steunen. „En juist dit viertal werd door de rechtbank gehoord", zo ging mr. Dutilh verder. Zeer uitge breid besprak de verdediger de tech nische details van deze zaak en aan het slot van zijn pleidooi concludeer de hij vrijspraak. Uitspraak 16 april. Wij moeten onze lezers onze veront schuldigingen aanbieden voor de ver minking die i ontstaan in het artikel, dat wij gewijd hebben aan de 65e verjaardag van de bisschop van Bre da, mgr. Jos Baeten. In een gedeelte van dit artikel n.l. waren de regels in verkeerde volgorde in de krant geko men. Hieronder drukken wij de ver minkte passage nogmaals af. „Op 24 januari 1921 werd kapelaan Baeten benoemd tot conrector te Ou denbosch, een functie waarin hij denbosch, een functie, die hij slechts enkele maanden zou uitoefenen. Nog in augustus van datzelfde jaar be noemde mgr. Hopmans hem tot se cretaris van het bisdom en ongetwij feld kan men zeggen, dat met die be noeming de voorbereiding op het ho gepriesterschap van mgr. Baeten de finitief is begonnen. In de twaalf ja ren waarin hij deze delicate post be zette moet de priester Baeten een diep inzicht gekregen hebben in alle facetten die het bestuur van een bis dom toont. Opnieuw erkende mgr. Hopmans zijn waardering voor deze priester toen hij hem in 1933 benoemde tot bouwpastoor te Ginneken, een werk terrein op de grens van stad en land met, naast de zware financiële zorg, ook al de problemen die aan een pa rochie met zo'n tweeslachtig karakter verbonden zijn. Het beëindigen van zijn taak als bouwpastoor werd bekroond door zijn benoeming tot vicaris-generaal van het bisdom in 1945, een benoeming die ongetwijfeld zowel voor de pas toor als voor de parochianen van de jonge Mariaparochie een offer is ge weest. Welke bedoeling de bisschop daarmee had bleek echter reeds aan het einde van datzelfde jaar, toen de benoeming kwam tot bisschop-coad jutor met recht van opvolging." Z.H. Exc. de Bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten, zal geen audiëntie verlenen op zondag 6, maandag 7. woensdag 9 en zaterdag 12 april a.s. De stroom ministeriële bezoeken aan Zeeland duurt voort. Nu is het weer de minister van financiën, de heer Hofstra, die nieuwsgierig naar de Zeeuwen is. Ditmaal drijven hem echter geen re geringszaken naar ons gewest; Z.Exc. komt namelijk spreken op de kader dag van de P.v.d.A., die zaterdag a.s. te Goes wordt gehouden. Voor de paasdagen zijn de dokters diensten als volgt geregeld: Goes: dokter Griep; Middelburg: mevrouw Pel; Vlissingen: eerste paasdag dok ter Detmar en tweede paasdag dok ter Van Dijk: Heinkenszand, Arends- kerke en Wolfaartsdijk resp. dokter Van Maanen en dokter Vos; Kruinin gen, Hansweert, Rilland en Krabben- dijke: dokter Nieuwenhuyze te Krui ningen. Op eerste paasdag neemt dokter Folmer te Driewegen waar voor dokter Luyckx en dokter Gel derblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet. Dokter Wöstmann te Kwaden- damme vervangt op beide paasdagen dokter Kole. Te Axel zal de dienst worden waar genomen door dokter Schiltman op eerste paasdag en dokter Kats op tweede paasdag en te Terneuzen door dokter Nijsten op eerste paasdag en dokter Bos op tweede paasdag. Zondagsdienst doktoren op eerste paasdag: Oostburg, Aardenburg dok ter Bruijckere te Oostburg, Breskens Groede, Schoondijke dokter Epgink; Schoondijke, Cadzand, Sluis, Zuidzan- de dokter Hage; Cadzand Biervliet, IJzendijke dokter Kalkman, Bier vliet. Tweede paasdag: Oostburg, Aardenburg dokter Rijk, Aardenburg: Breskens. Groede, Schoondijke dokter Ossewaarde, Breskens; Cadzand, Sluis, Zuidzande dokter de Meijer; Sluis, Biervliet, IJzendijke dokter Ro- zemeijer, IJzendijke. Op Zuid-Beveland wordt met de paasdagen dienst gedaan door de he ren J. Klaassen, Heinkenszand en G. Boneschanser, Kruiningen. Dierenartsen op eerste paasdag: Oostburg, Sluis, Groede W. van Veen; Oostburg, Biervliet, IJzendijke, H. A. M. van de Vijver Biervliet. Dierenartsen op tweede paasdag: Oostburg, Sluis, Groede, W. H. Kap- senberg; Sluis, Biervliet, IJzendijke J. F. Westendorp, IJzendijke. Morgen, zondag 6 april, gelden in de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden; te Hansweert om 4.31 en 17.03 uur, te Terneuzen om 3.36 en 16.03 en te Vlissingen om 3.04 en 15.30 uur. Maandag 7 april 2e paasdag, is het hoogwater te Hans weert om 5.13 en 17.45 uur, te Ter neuzen om 4.20 en 16.51 uur en te Vlissingen om 3.48 en 16.19 uur, Dinsdag 8 april is het hoogwater te Hansweert im 5.56 en 18.21 uur, te Terneuzen om 5.10 en 17.40 uur en te Vlissingen om 4.40 en 17.06 uur. Ir. J. Zeevaart, Baarlander van geboorte, heeft zijn doctorstitel be haald. Gezeten in een met twee paarden bespannen rijtuig arriveerde hij met zijn paranimfen aan de Landb. ho geschool te Wageningen. Toen hij de senaatskamer betrad vond hij de ze eivol met vrienden, belangstel den en familieleden die uit Baarland waren overgekomen alsmede oud burgemeester Vogelaar. Na binnen komst van de wnd. rector-magni- ficus, de promotor en 5 professoren werd aan ir. Zeevaart gelegenheid gegeven tot verdediging van zijn stel lingen behorende bij zijn in de En gelse taal geschreven proefschrift „Flower Formation as studied by grafting". Na een inleidend vraag gesprek gevoerd door de promotor prof. dr. S. Wellensiek, werden de stellingen aangevallen door drie pro fessoren, waarbij enerzijds de correc te wijze van beantwoording door ir. Zeevaart opviel, anderzijds dat het proefschrift een onderwerp behandel de dat internationaal in de belang stelling staat, zodat hiermede door de gedegen uitwerking van het on derwerp sprake is van een belang rijk proefschrift. Vervolgens trok de commissie uit de senaat zich terug in de raadkamer, waarna de wnd. rector - magnificus mededeelde dat aan ir. Zeevaart de doctorstitel in de landbouwkunde was toegekend met lof, met alle bevoegdheden aan de ze titel verbonden. Vervolgens kwam de promotor aan het woord, die ge wag maakte van de belangrijkheid van het behandelde onderwerp, me de uit internationaal oogpunt. In de aula van de Landbouwhogeschool werd een receptie gehouden, welke zeer druk werd bezocht, en waarop de heer en mevr. Zeevaart vele ge lukwensen in ontvangst mochten ne men. Dr. ir. Zeevaart had zijn proef schrift opgedragen aan de nage dachtenis van zijn vader, aan zijn moeder en aan zijn vrouw. (Advertentie) poudre nïmbe de beauté, een ge heel nieuwe, opaliserende poeder, vervaardigd volgens een geheime formule. Geeft de moderne vrouw in een ommezien die fluwelig matte teint, waar zij zo om bewonderd' wordt. Van onze adverteerders PAS TUNETTE CORSET- SHOW TE GOES De fa. Poley te Goes organiseert te Goes, in samenwerking met de Iduna corset-industrie te Uden, een groots opgezette en stijlvolle Pas Tu- nette corsetshow 1958, waaraan vijf mannequins meewerken. Deze show wordt 18 april a.s. in „de Prins van Oranje" gehouden en is voor dames boven de 16 jaar gratis toegankelijk. GOES Grand: Strijd tegen verdovend middelen, 18 j. MIDDELBURG Electro: Funny face, a.l. Schouwburg: Vogelvrij verklaard. 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: De trein van tien over drie, 14 j. Luxor: Bloedige vergelding, 14 j DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uuri De familie Trapp, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uuri Artiesten bloed. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Liebe, Tanz und 1000 Schlager, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uuir: De jacht op kapitein Ehrlich, 14 j. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: The sun also rises; 3 uur: Kindervoorstel ling Puntje en Anton. BOSCHKAPELLE Café Ottjei 7,30 U.t Vergadering supporters v. d. wielerclub OOSTBURG Ledel 7,45 uur: Als het kinderhart spreekt, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De Mau- Mau slaat toe. Concertgebouw 3 uur: Jeugdvoorstel ling: Trouwe kameraden, a.l.; 8 uur: De drie musketiers, a.l. STEKENE-HELLESTRAAT Zaal V. Daele: Dansen. KOEWACHT G. van Laere: Serie- prijskaarting. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Tosca. GOES Grand 7 en 9 uur; Strijd tegen verdovende middelen, 18 j., 3 uur: Het monster van Venus, 14 j. MIDDELBURG Electro 3,30, 7 en 9,15 uur; Funny face, a.l. Schouwburg 2,30 en 8 uur: Vogelvrij verklaard, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 3, 7 en 9 u.: De trein van tien over drie, 14 j. Luxor 3, 7 en 9 uur: Bloedige vergelding, 14j. PHILIPPINE L. Haess 3 uur: Sohieting GRAAUW V. de Caluwé 3,30 uur: Schieting. KOEWACHT A. de Wijs 3 u.: Sohieting DE KLINGE Kinema v. Dijk 2, 5 en 8 uur: De familie Trapp, a.l. SAS VAN GENT Olympia 2,30 uur: Artiesten'bloed, a.l., 5 en 8 uur: Sum- mermadness. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 7,30 uur: Liebe, Tanz und 1000 .Schlager, a.l. ST. JANSTEEN Em. Vermeersen 3 u.: Sohieting. HULST Aug. de Gucht 3 uur: Sohieting Bioscoopgebouw 2,30 uur: De jacht op kapitein Ehrliah, 14 j. 5,15 en 8 uur: De man met de duizend gezichten, 14 j TERNEUZEN Luxor 2 uur: De drie musketiers, 4,30 uur: Iiets van waarde. 8 uur: De Mau-Mau slaat toe. Con certgebouw 8 uur: De drie musketiers, alle leeft. AXEL Bioscoopgebouw 3,45 en 8 uur: Het lied van Bernadette, a.l. TERHOLE F. Schreurs 3,30 uur: Schieting. CLINGE Schieting stande wip. BOSCHKAPELLE A. Stallaert 3,30 u.: Schieting. Aug. de Bakker: Prijspiering OOSTBURG Ledel 2 uur: Niets dan pech, a.l., 4,30 en 7,45 uur: Als het kinderhart spreekt, a.l. STEKENE-HELLESTRAAT Zaal van Daele 4 uur: Dansen. GENT Kon. Neder*. Schouwburg 3 en 7,30 uur: Het proces. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 3 uur: Het meisje uit de Far-West; 8 uur: De Troubadour. GOES Grand: De trein van tien over drie, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: De strijd te gen verdovende middelen, 18 j. Luxori Het monster van planeet Venus, 14 j. PHILIPPINE L. Haers 3 uur: Koning- schiet ing. STOPPELDIJK P. Complet: Dansen. BOSCH-KAPELLE Aug. de Bakken Prijspiering. HEIKANT J. Inghels-de Block 4 uur: Prijspiering. DE KLINGE Kinema v. Dijk 2.30 uur: De familie Trapp, a.l. Zaal P. Metz 6 uur: Bal. SAS VAN GENT Olympia 2,30, 6 en 8 uur: Tiroler Blut, a.l. De zeven bandieten van Silver Springs. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 7,30 uur: TERNEUZEN Luxor 2 uur: Huwelijks reis op wielen, 18 j., 4,30 en 8 uur: Tarzan en de verloren safari, 14 j. Concertgebouw 3 uur: Jeugdvoorstel ling: Trouwe kameraden, a.l., 8 uur: Huwelijksreis op wielen, a.l. KUITAART H. J. de Vlieghere: Dansen HULST Bioscoopgebouw 2,30, 5,15 en 8 uur: Nathalie, 14 j. J. v. Helsland 3 uur: Schieting. AXEL Het Centrum 3,45 en 8 uur: Kampioen op sokken, 14 j. De Stads herberg: Dansen. E. Tielemans, Zee straat 3 uur: Sohieting. ST. JANSTEEN J. Begijn 3 uur: Schieting. NIEUW-NAMEN 9chieting staande wip LAMSWAARDE A. v. Driessche 3,30 uur: Schieting. OOSTBURG Ledel 2 en 7,45 uur: Con go desperado's, 14 j., 4,30 uur: Niets dan pech, a.l. STEKENE-HELLESTRAAT Zaal van Daele 4 uur: Dansen. GOES Grand: De trein van tien over drie, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: De strijd te gen verdovende middelen, 18 j. Luxor: Het monster van planeet Venus, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: De familie Trapp, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Tiroler Blut, a.l, TERNEUZEN Luxor 8 uur: Tarzan en de verloren safari, 14 j. Concertgebouw 8 uur: Huwelijksreis op wielen, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Nathalie, 14 j. AXEL Het Centrum 8 uufr: Kampioen op sokken, 14 j. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: Congo desperado's. 14 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De Heilige van Bieecker Street.

de Stem | 1958 | | pagina 2