Prijsdaling van zuivel gaat honderd miljoen extra kosten Paasgroet Lentegroet Uitgestoten C.P.N.-leden hebben nooit gedeugd Veel beloften blijven nu onvervuld Dijkgraaf verdwenen UrCtt&ty Partij baas Paul de Groot onthult: Leidster van bejaarden tehuis gearresteerd v.s. PASEN NIET ZOMERS DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Vondeling komt met bedenkelijke paassurprise Te St.-Jansteen f met veel geld) Lening van Wereldbank voor Suezkanaal 'I.® Veel bewolking Garan Lieprij zen voor akkerprodukten vastgesteld Kroestjev „Stoppen jullie nu ook.... Midden-Sumatra Voortgezette opmars naar Padang Verwaarlozing bejaarden in Haarlem In Brussel NEDERLANDER GEARRESTEERD IN DJAKARTA Cubaanse piloten asiel in vragen Studenten gaan wedstrijd houden in pijproken 98e JAARGANG No. 22725 Ifitgave N.V. Uitg. Mij. Neerland». Directeur; E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. t. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. "t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 5 APRIL 1958 Abonnementsprijs f T.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no.^35L^ Sedert het begin van deze week zoekt de politie naar de landbouwer P. de B. uit Absdale (gemeente St.-Jansteen), die zich in zijn functie van dijk graaf van de Groot- en Klein Ferdinanduspolder een groot bedrag moet hebben toege- eigend. Daarmee is hij er tussen uit en men heeft tot nogtoe geen spoor van hem gevonden- Men vermoedt dat hij in de rich ting van België is verdwenen. Inter pol zit hem nu op de hielen. Hoe groot het verdwenen bedrag is, staat nog niet vast. De verdwenen dijk graaf schijnt o.a. gelden van verkoch te bomen te hebben achtergehouden. Het totale bedrag moet wel enkele tienduizenden guldens belopen. Be stuursleden van de polder, die de zaak dezer dagen in handen van de politie hebben gesteld, kregen giste ren vanuit Middelburg het consigne over de zaak te zwijgen en geen in lichtingen aan de pers te verschaf fen. De voortvluchtige dijkgraaf is sedert maandag jl. niet meer thuis geweest. Volgens het Egyptische blad ,,A1 Ahram" heeft de Wereldbank aan Egypte een aanzienlijke lening aan geboden voor de financiering van het uitdiepen en verbreden van het Suez kanaal. De lening zou 70 tot 100 miljoen Egyptische ponden kunnen bedragen en het voornaamste punt van bespre king vormen van het onderhoud, dat Eugene Black, directeur der Wereld bank, zondag a.s. te Cairo zal heb ben met de Egyptische autoriteiten. Volgens het blad zou Black ook een ontmoeting hebben met president Nasser. IN ALGERIë zijn de laatste drie maanden 5900 opstandelingen in ge vechten met de Franse troepen ge sneuveld. Dit heeft de Franse mi nister van Defensie meegedeeld. BIJ NAPELS is vrijdag een twecmo- torig particulier vliegtuig kort voor de landing verongelukt. Bij het wrak werden drie lijken van inzittenden gevonden. DUIZEND HUIZEN zijn verwoest door een wervelstorm, die de plaats Bowen in Noord-Queensland (Austra lië) teisterde. Er vielen geen slacht offers. DAIMLER-BENZ heeft een meerder heidsbelang verworven in de Auto- Union, die D.K.W.-auto's en motoren fabriceert. Laatstgenoemde onderne ming zal geen verandering brengen in haar vakantieprogram. (Advertentie) Wat voor weer wordt het? 't Wordt wéér Si-Si weer! de edelste vruchtenlimonade uit klinkklaar fruit! Verwachting van het KNMI tot hedenavond, opgemaakt vrij dagavond 23.15 uur. Veel bewolking met plaatselijk1 enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en i west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: lichte tot matige wind uit veranderlijke1 richtingen. Zwaar bewolkt met opklaringen. Plaatselijk neerslag. Lichte daling van temperatuur. Vandaag: zon onder 19.19 uur, maan op 21.33 uur. Morgen: zon op 6.05 uur, zon onder 19.21 uur, maan op 22.51 uur, maan onder 7.16 uur. Maandag: zon op 6.03 uur, zon onder 19.23 uur, maan op 23.58 uur, maan onder 7.59 uur. Dinsdag: zon op 6 uur, maan onder 8.19 uur. Tengevolge van een rampzalige ontwikkeling van de prijzen van de zuivel op de buitenlandse markt, zal de opbrengst van de melk in de periode november 1957 - november 1958 ongeveer f 100 miljoen lager zijn dan aanvankelijk werd verwacht, zodat rekening moet worden gehouden met een veel grotere garantieuitke- ring dan de geraamde f 220 miljoen aan de melkvee houders. Hel geraamde tekort van het landbouw-egalisatie- fonds van f 326 miljoen wordt hierdoor zeer aanzien lijk hoger, hetgeen de regering dwingt tot de uiterste behoedzaamheid ten aanzien van de uitgaven. Aan bepaalde verlangens, zoals invoering van de werkclassifi- catie in de landbouw, met verbetering van de landarbeidersionen, verhoging alsnog van de garantiemelkprijs voor de veehouders j en verbetering van de slijtersmarge voor de gestandaardiseerde melk, kan dan ook nog niet direct of slechts ten dele worden tegemoetgekomen. Ook bij de garantieprijzen voor de akkerbouw- produkten moest mede hierdoor enigszins van de voorstellen van het Landbouwschap worden afgeweken. Dit alles deelt de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee Omdat haar argumentatie volledige vergoeding van de gestegen eigenaars- lasten niet alle betrokkenen overtuigd had, was de regering in beginsel be reid aan ae motie-van Koeverden tegemoet te komen, zowel bij de melkprijs als bij de garantieprijzen van de akkerbouwprodukten. Sinds dien hebben de omstandigheden zich echter met name in de zuivelsector sterk ten ongunste gewijzigd. In het sombere licht van deze ont wikkeling heeft de regering besloten de garantiemelkprijs niet te wijzigen. Ook de garantieprijzen van akker bouwprodukten zijn dientengevolge enigszins lager dan door het land bouwschap werd gevraagd. De minister heeft de garantieprij zen voor tarwe, voedergranen, suiker bieten en fabrieksaardappelen van de oogst 1958 op basis van de voorlopige kostprijsberekeningen van het L.E.I. als volgt vastgesteld: De garantieprijs van tarwe is be paald op f 29,30 per 100 kg. De garantieprijzen voor de voeder- granen worden ook voor de oogst 1958 gerealiseerd door het stelsel van mo nopolieheffingen, waarbij voor de produkten van de lichte gronden we gens het verschil in kostprijzen een aanvullende toeslag wordt verleend. Voor gerst en haver van de kleigron den zijn minimumprijzen vastgesteld op hetzelfde niveau als in 1957, n.l. j 25,50 per 100 kg voor gerst en 23,75 per 100 kg voor haver. De garantieprijzen voor rogge en haver van de lichte gronden zijn vastgesteld op f 25,40 (t 26,70 in 1957) respectie velijk 26.95 28,— in 1957) per 100 kg. De garantieprijs voor fabrieksaard appelen is voor oogst 1958 vastgesteld op 7.10 per 100 kg (1957 6.85). De garantieprijs voor suikerbieten Premier Kroestjev van de Sovjet unie het*ft gisteren in een rede te Boedapest een beroep gedaan op Eisenhower en MacMillan, het voor beeld van de Sovjetunie te volgen en eveneens de proeven met kernwapens te staken. ,,Ze beweren dat ons besluit pro paganda is", zei Kroestjev, „laten zij dan ook zulke propaganda bedrij ven. Hij merkte op, dat de Sovjetunie niet afkerig was van controle op het verbod. In westelijke kringen achtte men deze laatste opmerking hoopgevend. Ze zou de voorbereiding van een top conferentie vergemakkelijken. Overi gens vroeg men zich in Londen af, waarom de Sovjetunie niet eerder het inspectiesysteem heeft aanvaard, dat door de Britten indertijd is voorge steld. President Eisenhower heeft op dracht gegeven voor een onmiddellij ke bestudering van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de ontwape ning en de kernproeven. De studie moet voltooid zijn vóór de ministers van Buitenlandse Zaken van de Navo- landen op 5 mei in Kopenhagen bij eenkomen. In sommige kringen gelooft men, dat Eisenhower tot de studie heeft besloten na de eenzijdige opschorting van de kernwapenproeven door de Sovjetunie. dient nog nader te worden vastge steld, maar zal gebaseerd worden op een prijs van 52,70 per ton voor suikerbieten van 16 pet. Geen hogere prijzen Beslissingen ztfn voorts gevallen inzake de uitwerking van de garantie methode voor het melkprijsjaar 1957- 1958. Overeenkomstig de adviezen van het bedrijfsleven zal de uitbetaling van de garantietoeslag geschieden op basis van de hoeveelheid, dus per kg melk. In het algemeen, zo deelt de minis ter verder mee, leiden de nieuwe ga rantieprijzen voor de produkten van de oogst 1958 thans niet tot gevolgen voor de priizen voor de consument. Voor zover consequenties voor de verbruikersprijzen in de toekomst kunnen optreden, zal dat voor de sui ker gelden hetgeen dan nog pas in de herfst tot uitdrukking zal komen en waarschijnlijk niet voor andere produkten. Radio-Medan en ook de radio van de opstandelingen hebben meege deeld dat de troepen van de centrale regering, die in opmars zijn in het oostelijke gedeelte van midden-Suma- tra, de rivier Indragiri zijn overge stoken, die de opmars naar Padang vanuit het noordoosten gedurende vier dagen had gestuil. Volgens het bericht van radio-Medan werd de overtocht over de Indragiri gesteund door artillerie en aanvulling van voorraden door vliegtuigen. De op standelingen hadden zich na lichte weerstand teruggetrokken. De Indonesische luchtmacht heeft ongeveer honderd moderne militaire vliegtuigen in Tsjecho-Slowakije be steld. Brandsen. Reuter, Gortzak en Wagenaar zijn niet alleen van wege hun rebellie tegen het partijbestuur uit de CPN gesto ten (zie elders in ons blad), maar partijbaas Paul de Groot heeft hen nu ook „ontmaskerd" als elementen, die sinds 1943 de communistische beweging in Nederland schade hebben ge daan. Met anderen maakten zij deel uit van een formatie, die zich eind 1943 opwierp als lei ding van de illegale communis tische partij", aldus de heer de Groot, „nadat de oude leiding door de Gestapo grotendeels vermoord was. Bij de bevrijding is deze formatie opgedoken als zg. illegaal partijbe stuur. De kern ervan werd gevormd door mensen als Koejemans, Puister, van Exter, Dankaert, Reuter en Wa genaar, terwijl ook enkele oudere vooraanstaande partijgenoten waren aangetrokken. In de loop van de tijd cn in de partijstrijd heeft zich in deze formatie een scheiding voltrokken. Doch Wagenaar, Reuter en Brandsen Naar aanleiding van klachten over de verzorging van de bejaarden in een rusthuis aan het Westerhoutpark in Haarlem-zuid, waar ongeveer veer tig bejaarden verpleegd worden, heeft de politie de 45-jarige directrice aan gehouden. De arrestatie geschiedde donder dagmiddag, toen de gemeentelijke ge neeskundige dienst te Haarlem be zig was elf bejaarden, die op kosten van de gemeente verpleegd worden naar elders over te brengen omdat bij de dienst veel klachten over de verzorging waren binnengekomen. De politie meende, dat het uit een oogpunt van veiligheid van belang was. de directrice aan te houden. Enkele patiënten zijn vrijwillig ver trokken. Ongeveer twintig bejaarden verblijven nog in het rusthuis en worden verzorgd door het nog aan wezig zijnde personeel. Vorige week zijn twee vroegere verpleegsters aan gehouden, verdacht van diefstal van geld ten nadele van bewoners. Tegen de directrice is ook proces-verbaal op gemaakt, omdat zij niet in het bezit was van een vergunning om een rust huis voor bejaarden te exploiteren. In het rusthuis voor ouden van da gen te Etterbeek bij Brussel, waar van de eigenaars, een man en een vrouw, woensdag zijn aangehouden, hebben zich sedert begin vorig jaar 53 sterfgevallen voorgedaan. De be woners waren merendeels tussen de tachtig en negentig jaar oud, in veel gevallen personen die door ziekenhui zen en particuliere klinieken waren afgewezen. De meeste sterfgevallen schijnen het gevolg van longontste king te zijn geweest. bleven nauw met elkaar verbonden gen het verzet van de rechtse groep en eisten in de partijleiding een soort bevoorrechte en onaantastbare posi tie voor zich op, zich beroepend op hun werk in de illegaliteit. Herhaal delijk kwamen zij met de andere par tijgenoten, vooral de jongere, in bot sing". De groep was er op uit ,,de C.P.N. een zware verkiezingsnederlaag toe te brengen". Zij wilde van de-teleur stellende verkiezingsresultaten ge bruik maken „om de macht in de par tij aan zich te trekken, haar een bur gerlijke en reformistische politiek op te dringen en de Leninistische partij genoten aan de kant te zetten". Politieke gebeurtenissen van het moment namen volgens de heer de Groot de partijleiding in 1955 teveel in beslag om zich in de geschiedenis van de illegale partij te verdiepen, toen in dat jaar feiten over de twee laatste jaren van de bezetting be kend werden gemaakt in het rapport van de parlementaire enquêtecom missie. ,,Toch was er alle aanleiding voor, ons in die geschiedenis te ver diepen", zo vervolgde hij. ,,In de loop des tijds was gebleken, dat de kern van de illegale leiding in de laatste oorlogsjaren meest zonder goedkeuring van de andere leden en illegale groepen of zelfs zonder mede weten van leden van de leiding zelf, grove politieke fouten had gemaakt, waarbij zij de communistische partij en de illegale waarheid ondergeschikt had gemaakt aan de politiek van dc Londcnse regering-Gerbrandy, c.s.". De C.P.N.-secretaris besloot zijn kri tiek over het illegale werk tijdens de bezetting van Wagenaar en de an dere thans geroyeerde leden met de woorden: ,,In plaats van hoop te geven over hun verdiensten, hadden de huidige aanvoerders van de rechtse groep alle reden tot bescheidenheid cn zelf kritiek naar aanleiding van hun ac tiviteit in de laatste bezettingsjaren". Hij deelde mede, .dat naar de poli tiek in de bezetting van de partij, vooral naar die van de ..illegale lei ding" thans door het partijbestuur toch een onderzoek is ingesteld, ,,te- Te Djakarta is vernomen dat de .ederlandse employé van de Factorij te Djakarta, A. den Hartog, door de militaire autoriteiten is gearresteerd. Hij werd woensdagavond aangehou den en totnutoe is hij onder arrest. in" en zegde toe dat een rapport over dit onderzoek op het komende partijcongres aan dg leden zal wor den voorgelegd. „Tijdens de bespreking van de op Sta lin uitgebrachte kritiek en na de ge beurtenissen in Hongarije begonnen de leiders van deze groep agressief op te treden en de collectiviteit van het partijbestuur te verbreken", al dus de heer de Groot. ,,Alle kritiek op hen zelf wezen zij van de hand. Het werd alles nog erger toen het partijbestuur tegen hun verzet in be sloot het onderzoek in te stellen naar de politiek tijdens de bezetting. Niet slechts in de laatste jaren, maar reeds gedurende de gehele na oorlogse periode heeft de groep rem mend gewerkt". Dit optreden van deze heren zou volgens de heer de Groot de partij ,,in de gehele afgelopen periode" nog meer geschaad hebben, dan ,,hun laatste streken". ,.Het partijbestuur", zo wordt in de verklaring omtrent de royementen laconiek gezegd, ..hoopt dat de be trokkenen die tegen het royement in beroep kunnen gaan op het partij congres in het najaar tegen die tijd hun fouten zullen hebben inge zien en door hun gedrag waarborg hebben gegeven, dat zij voortaan de partijpolitiek zullen uitvoeren en zich aan dc partijdiscipline zullen onder werpen". Elf Cubaanse verkeersvliegers heb ben donderdagavond de Amerikaanse regering verzocht om erkenning als politiek vluchteling. De vliegers zeiden, dat zij opdracht hadden gekregen naar Cuba terug te keren om wapens te vervoeren voor de regering. „Wij willen geen wapens vervoeren die tegen het Cubaanse volk zullen worden gebruikt", aldus de vliegers. Zij deelden mee, dat de wapens ge leverd zouden worden door de Domi nicaanse republiek. De minister-president van Cuba, Guell, heeft amnestie aangeboden aan de opstandelingen van Fidel Castro, indien zij hun wapens neerleggen. Guell zei, dat de regering bereid is dit te doen om een ernstige catastrofe te voorkomen. Het belooft geen zonnige Pasen te worden... De storingsgebieden. die het weer in de afgelopen dagen een gril lig karakter hebben gegeven, blij ven nog een beetje in onze om geving rondzwerven. Wel neemt hun activiteit geleidelijk aan af, maar een grote weersverandering zit er niet in. Een der storings gebieden veroorzaakte gisteren op de Britse eilanden tijdelijk sneeuwval. Een ander verplaatste zich vrijdag in noordoostelijke richting van de Golf van Biscaye naar noord-Frankrijk. Ter weers zijden van deze storing kwamen grote temperatuurtegenstellingen voor. Aan de oostzijde van de baan kwamen maximumtempera turen van ongeveer 15 graden voor en er vielen op verschillende plaatsen regen- of onweersbuien. Aan de westzijde van de baan meldden sommige stations in noordwest-Frankrijk maximum tempera turen Dan slechts 2 gra-> den. terwijl vrijdagavond daar op enige plaatsen sneeuwval gemeld, werd bij temperaturen om het vriespunt. In de buurt van Le Havre lag zelfs 3 centimeter sneeuw. De temperaturen blijven ook tijdens de paasdagen aan de lage kant. Donderdag 24 april zullen studenten van universiteiten in ons land ter ge legenheid van de vijfde Wereldpijp- rookdag in Purmerend een pijprook wedstrijd houden, georganiseerd door de Purmerender club ,.De Geselli- ghe Dampkring". Reeds kwamen aanmeldingen binnen van de univer siteiten of hogescholen uit Gronin gen, Utrecht, Leiden en Wageningen. Ook worden deputaties uit Amster dam, Rotterdam en Delft verwacht. Elke universiteit zal door vijf rokers worden vertegenwoordigd. De prijs is een zilveren wisselbeker. In verband met het Hoogfeest van Pasen zal ons blad op maandag 7 april niet ver schijnen. Directie DAGBLAD DE STEM

de Stem | 1958 | | pagina 1