HAVENPLAN EINDELIJK ROND RIVELLA MENSEN EN MUZEN In de put? Humor en heiligheid van de Trappisten :er Het Nieuwe Westen Onderhoud met dr. ir. Mesu Eiiropoortspreiding Moeilijk probleem in Arcen M n.v. ;rbaar Paasdag) Minister Struycken op 8 april naar Bergen op Zoom Factor van belang in de ontwikkeling van het Nieuwe Westen Heel t Deltagebied is eigenlijk de Europoort, aldus dr. ir. Mesu ;s THUIS Begin 6 uur DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 APRIL 1958 Belastingvrije aankopen in Frankrijk Dertienjarige vermoordde drie huisgenoten Agente: FIRMA BAYINGS-BEYERSBERGEN Haagweg 250 - Breda Telefoon 37950 CRM-conflict Wagenaar c.s. geroyeerd Internationale oefening van het Rode Kruis Godfried Bomans boek herdrukt Parkeermeters Deskundige taxatie Autoproduktie in V.S. 1ARANTIE yr c.k. - zijkl. allies tal KB5. KBG lal KB7 - R162 vredes nry-J. ford G. 1 3/4 ton tan ripia ird 03 ton O.T. ton N.T. Vanguard t Champion r pick-up :r 3 tonner 4 cil. 6 cil. '4 TO lijnen) de kantoren op d» bewaarder tussen 1' DDELBURG. 62-0 PHOENIX DE KRAMER ilefoon 2861 H. OUWENDIJfc Opticien 28 Oostburg I Advertentie) Dinsdag 8 april kan een gewichtige datum worden vóór Bergen op Zoom. Dan komen, zo als in het kort gemeld, de minister van bin nenlandse zaken, mr. A. Struycken en de commissaris van de Koningin prof. dr. J. E. de Quay met het Bergse gemeentebestuur bijeen om de stedelijke havenplannen onder het oog te zien. In plaats van het plan ir. C. Bollen is nu het plan Witteveen en Bos gekomen, waarop de goedkeuring werd verkregen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Dit plan voorziet in de aanleg van een nieuwe haven voor Bergen op Zoom in de Theodoruspolder, op het grondge bied van de gemeente,Halsteren. De hiernaast staande kaart, die wij aan de hand van onze bevindingen lieten ontwerpen, geeft zo goed als doenlijk is de plannen weer voor de aanleg van een nieuwe Bergse haven. Wat zijn, naast hetgeen de le gende vermeldt, de bijzonderste kenmerken van dit plan Witteveen en Bos, inmiddels door de Rijks waterstaat goedgekeurd? De haven wordt voorzien van een schutsluis, waarvan de breedte (naar onze berekening) elf meter bedraagt en de lengte honderd twintig meter. De haven zelf zal een diepte moeten krijgen van vier meter en daardoor bevaarbaar zijn voor coasters. De breedte van de haven zal vijftig tot zestig meter worden. Zoals nu een spoorwegraccorde ment loopt naar het oude haven gebied, zo zal er natuurlijk ook een spoorwegraccor dement naar het nieuwe havengebied lopen. Ge dacht schijnt circa dertig hectaren van het industrieterrein zo te ver delen, dat de industrieën van het spoorwegraccordement gebruik kunnen maken. Was er bij het plan Bollen slechts dertig hectaren industrie terrein voorzien, het nieuwe plan schenkt in eerste instantie de mo gelijkheid vijftig hectaren indus trieterrein aan te leggen. Mocht deze oppervlakte in de toekomst niet voldoende blijken dan zijn er heel goed uitwijkmogelijkheden denkbaar ten zuiden van het in dustrieterrein en ook op de schor ren van de Oosterschelde nabij de Brabantse wal. Het ligt in de bedoeling, zoals reeds eerder kon worden meege deeld, de havenplannen in twee fasen uit te voeren. De werken in eerste fase zullen een bedrag ver gen van nabij de tien miljoen gul den, terwijl de werken in tweede fase circa vier miljoen zullen vra gen. Pas in de tweede fase komt de afsluiting aan de orde van het oude havengebied, een zaak, die in Bergen op Zoom reeds veel tongen in beweging heeft gebracht, spe ciaal bij de industriëlen, die op de tegenwoordige havenkommen zijn aangewezen. Het plan van het Deventer in genieursbureau wordt vrij alge meen geprezen als een prachtig plan en opent vele perspectieven. Het moge voor ons blad aanleiding zijn om Bergen op Zoom en zijn toekomstige verbindingsmogelijk heden andermaal te gaan belich ten. Het onderhoud tussen het Bergse gemeentebestuur en minister Struycken zal In de eerste plaats wel een oplossing betreffen voor de administratieve en bestuurlijke moeilijkheden, welke met de situatie Bergen op Zoom-Hal- steren gepaard gaan. Het is redelijk, dat Bergen op Zoom ZELF de vol ledige beschikking krijgt over zijn nieuwe haven. Dit is nauwelijks anders te bereiken dan door de annexatie van de Theodoruspolder, waarvoor Hal steren misschien toch enige compensatie is te verlenen. Het belang van de gemeente Hal steren zal overigens hier moeten wij ken voor de hogere regionale, natio nale, zelfs Westeuropese belangen, welke door de havenverbetering van Bergen op Zoom kunnen worden ge diend. Het gemeentebestuur van Halste ren heeft deze hogere belangen steeds onderkend, wenst niets liever dan de aanleg van een nieuwe Berg se haven op de juiste plaats. Het bezwaar van de gemeente Halsteren tegen de Bergse havenplannen was in het verleden vooral een bezwaar te gen de manier, waarop deze plan nen, bijna zonder medeweten van het gemeentebestuur, werden behan deld. Het is voorts duidelijk, dat ook het landbouwbelang, hiermede een tol moet betalen aan de economische ontwikkeling van stad en streek. Er zal, tijdens de bespreking, ook nog wel het een en ander worden gezegd over de financiële aspecten van het nieuwe havenplan. Minister Struycken had reeds vroeger (toen het plan Ir. C. Bollen rond gemaakt moest worden) de bedoeling de fi nanciële kant van de zaak met het Bergse gemeentebestuur en in aan wezigheid van de commissaris van de koningin door te nemen. De financiering van dit ob ject is kostbaar. Er zal 14 mil joen gulden mee gemoeid zijn. Nu zullen rijk en provincie door subsidies de last van de ge meente verlichten (bij het plan Bollen was de rijkssubsidie vastgesteld op 40 pet en de pro vinciesubsidie op 30 pet), wat voor een werk van veel wijder dan louter stedelijk belang bil lijk is. Meer dan een jaar geleden werd reeds één miljoen gulden op de be groting van Verkeer en Waterstaat J[oor de Bergse haven uitgetrokken. I Maar de uitgaven, welke Bergen op Zoom zelf voor zijn nieuwe haven zal I boeten bekostigen, kunnen met dat al voor de stad toch te zwaar wor den (zelfs wanneer de gemeentelijke reserve zou mogen worden aange sproken), wanneer ook niet op andere Wijze de behulpzame hand wordt ge boden. Het ligt voor de hand, dat hierbij de gedachten uitgaan naar hulp uit het gemeentefonds, dat be heerd wordt door het ministerie van Binnenlandse zaken. .Het zal dan ook geen verrassing zijn, wanneer de gemeente Bergen op Zoom de aanwezigheid van minister Struycken zal willen benutten om doze mogelijkheid onder het oog te zien. Het nieuwe havenplan van Bergen °P Zoom, dat met het oog op de toe komstige ontwikkeling van stad en streek bijzondere voordelen biedt, k°mt zeker niet te vroeg, maar nog ■Wig genoeg om een goede aanzet worden, voor de expansie van het Nieuwe Westen, weike in het delta gebied tussen Rotterdam en Antwer pen dient te worden bevorderd, mede ter ontlasting van de bevolkingscon gestie in de Randstad Holland. De noodzaak van deze evolutie is dezer dagen nog geaccentueerd door de goedkeuring, welke de gemeente raad van Rotterdam heeft gehecht aan een eerste uitvoering van het Europoortplan op het eiland Rozen burg, waarvoor f 65,- miljoen werd gevoteerd. Dit eerste gedeelte omvat nog slechts een nieuwe zeehaven voor grote tankers tegenover Hoek van Holland en een binnenhaven, welke aansluiting geeft op de Brielse Maas, Wanneer de Europoortplannen echter in de geest van het plan „Randstad en Delta" van de provincie Zuid- Holland worden voortgezet, zou men hierbij later ook het Haringvlietbek- ken betrekken en in de polders van de Zuidhollandse eilanden nieuwe industrieën en nieuwe steden doen verrijzen, welke de bevolking van elders, met name van west-Brabant en Zeeland naar zich toe zal trekken en helemaal geen ontlasting voor Hol land zou worden. Wij hebben over deze twijfelachtige planologie een onderhoud gehad met de oud-directeur van de cultuur technische dienst, dr. ir. F. P. Mesu, lid van de deltacommissie, die reeds eerder (eind december 1957 op de tuinbouwvergadering van de NCB te Tilburg), het pleit voerde voor een meer gespreide expansie in het delta gebied en daarby wees op de gun stige ontwikkelingskansen van de streek rondom Bergen op Zoom. Er gaan, zo verklaarde de heer Mesu, wel zeer bijzondere bezwaren gepaard met de Zuidhollandse plan nen aan het Haringvliet. Men over weegt bijvoorbeeld een machtig Drie wegkanaal te maken, dat Rozenburg moet verbinden zowel met het Ha ringvliet als met de Oude Maas. Dit kanaal moet dan de scheepvaart gaan dienen en de havenontwikke ling langs het Haringvliet mogelijk maken, maar men ziet hierbij over het hoofd, dat dit druk bevaren zee kanaal door zijn sluizen voortdurend zout water zal binnenlaten, zodat hier, in plaats van ontzilting, ver- zilting van de gronden dreigt. Om dit kanaal zoet te houden zal men in droge tijden water moeten onttrek ken aan Maas en Rijn. Het Drieweg kanaal zal daarom de zoetwaterhuis houding, waarom zoveel te doen is, in ernstige mate verstoren. Maar de Eurovoort-ontwikkeling bevordert deze oplossing volgens de plannen van Zuid-Holland, zo gaven wij te kennen. Men zal haar daarom niet gemakkelijk laten va ren, tenzij een andere gunstige ge legenheid voor havenuitbreiding openstaat. Hoe denkt V over een andere mogelijkheid? De Europoort-gedachte is goed, al dus- de heer Mesu, maar men moet hierbij niet alleen Rotterdam betrek ken. Geheel het deltagebied is eigen lijk de Europoort, welke bij de ko mende integratie de grote rol van in- en uitvoerhaven van West-Europa moet spelen. Natuurlijk betekent dit tevens de verdere expansie van Rotterdam langs de Nieuwe Waterweg, maar ook zonder een nevenhaven in het Haringvliet en een gevaarlijk Drie wegkanaal door Voorne-Putten en Beijerland is in onze Delta een ha venuitbreiding mogelijk, die veel ver der reikt dan de plannen, welke Rot terdam nu op Rozenburg in uitvoe ring neemt. Laat men trachten ten westen van dit eiland buitengaats een diepzeehaven aan te leggen op de zogenaamde Maasvlakte, waar ook de grootste tankschepen zullen kun nen binnenlopen. Deze gedachte is al eerder door dr. ir. J. van Veen ge opperd en bij de gemeente Rotter dam bekend. Zij vond zelfs een schetsmatige weergave in de stukken voor de Rotterdamse gemeenteraad. Bij dit project behoeft men geen be slag te leggen op uitgestrekte goede landbouwgronden en geen verdere verzilting te vrezen. Daarnaast zal men de expansie van Europoort door spreiding van havens en industrieën ook elders moeten zoeken. Heel het Westerscheldebek ken van Vlissingen tot Woensdrecht is daarvoor geschikt. Ik heb reeds eerder gewezen op het feit, dat juist de streek bij Woensdrecht met zijn hoge gronden en goede recreatiemo gelijkheden uitstekend te benutten is voor vestiging van lichte en middel zware industrieën, een gedachte, die door de landbouw wordt onderschre ven, omdat bij Woensdrecht geen landbouwgronden verloren behoeven te gaan. In Bergen op Zoom is een vaste in dustriële kern aanwezig, terwijl in de omgeving ruimschoots arbeidskrach ten voorhanden of op te leiden zijn Het is ook veel beter bestaande in dustriecentra uit te laten groeien dan nieuwe deltasteden in een agra risch gebied te stichten. In de gordel van Dordt naar Bergen op Zoom denk maar aan Zevenbergen, naast Oosterhout, Breda en Roosendaal is de meest natuurlijke nijverheids ontwikkeling mogelijk. In Bergen op Zoom rekent men al op een bevolkingstoename tegen 1980 van 35.000 tot 60.000 zielen, zo merkten wij op. De nieuwe haven plannen zullen daarop ook invloed hebben. Denkt U, dat Bergen op Zoom mede als havenstad een be langrijke toekomst tegemoet gaat? Dat kan zeer zeker het geval zijn De nieuwe haven zal wel noordelijk voor de stad gesitueerd zijn, maar komt dan zeer gunstig te liggen bij het Bergse Diep. Hier kan men later een aansluiting maken op een even tueel kanaal vanaf Antwerpen of vanuit de kom van Bergen op Zoom achter een leidam verbinding ver krijgen met de Westerschelde bij Bath. Na uitvoering van het deltaplan kan men zonder sluizenbezwaar een rechtstreekse verbinding hebben met het Volkerak, hetzij door de Een dracht, hetzij langs een kanaal aan de rand van de Brabantse westhoek Het waterpeil in deze wateren en in de Bergse haven zal daar immers gelijk zijn. Er behoeft geen twijfel te bestaan, dat Bergen op Zoom zijn deel kan krijgen van de expansie van het deltagebied. Met een voorhaven bij Bath zal het zich zelfs kunnen ontwikkelen tot een nieuw bassin van betekenis in het Europoortcomplex, niet alleen voor de onmiddellijke om geving van west-Brabant, maar ook voor Benelux en eigenlijk voor ge heel West-Europa. Voorlopig laten wij het bij deze summiere weergave van ons onder houd met dr. ir. F. P. Mesu, waarop wij spoedig in volgende nummers van ons blad hopen terug te komen. Buitenlandse bezoekers zullen voort aan in Frankrijk Franse goederen belastingvrij kunnen kopen, als zij de ze goederen betalen met Canadese of Amerikaanse dollars, valuta van de landen der Europese-Betalings-Unie, of met reischeques in een van deze valuta. De maatregel heeft ten doel toeristen aan te trekken en deviezen naar de staatsreserves te doen toe vloeien en uit handen van de niet- officiële handelaren te houden. Een dertienjarige jongen te Ancho rage in Alaska heeft donderdag be kend zijn moeder, zijn negenjarige broer en zijn zevenjarig zusje te heb ben doodgeschoten, omdat zijn moe der hem met een riem wilde slaan. De jongen zei, dat hij woorden met zijn moeder had gehad, omdat laatst genoemde wilde dat hij weer naar school ging, inplaats van in de werk plaats van zijn vader te werken. Drie maanden geleden was de jongen van school gestuurd. Drink dan een flesje vloeibaar optimisme. RIVELLA.de alcoholvrije drank, die het leven kleur en fleur geeft. Verfrissend en opwekkend, pittig en toch zacht. Een ideale alcoholvrije tafeldrank. Bevordert de spijsvertering. RIVELLA is een natuurproduct uit melk! Sprankelend goudgeel MndeM dtm twule/td .Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en deh vaabedrii van* Het partijbestuur van de Communistische Partij Neder land heeft besloten Gerben Wa genaar, Henk Gortzak, Frits Reuter en Bertus Brandsen te royeren. Deze mededeling werd donderdag avond gedaan op een algemene leden vergadering van het district Amster dam van de C.P.N. Met ritmisch ge klap betuigden de ongeveer negen honderd aanwezigen hun instemming met het besluit tot royement van de ze vooraanstaande communisten, van wie er drie lid van de Tweede Kamer zijn. Mevrouw Lips-Odinot is niet ge royeerd als partijlid. Het bestuur van de C.P.N. heeft echter schriftelijk van haar geëist, dat ze haar Ka merzetel ter beschikking stelt. Ter oefening van de internationale Rode Kruishulpverlening in grensge bieden, zal op 26 april voor de eerste maal een gecombineerde oefening ge houden worden door de colonnes van het Rode Kruiskorps van het Neder- landsche Roode Kruis met onderdelen van het Westduitse Rode Kruis. Godfried Bomans is e.en humorist. Nu is er een boek van Bomans her- verschellen, waarin men alleen het allerhoogste verwachten kan en t daar- om misschien niet leest. Wij kennen echter geen boek van hem, dat betere humor en vreugde geeft dan dit. Doch voor het oppervlakkig-gemaakte massa-produkt, de mens, is de titel totaal verkeerd: „Een halve eeuw Trappistenleven". Wie leest dit Het boek is verlucht met mooie fo to's en waardevolle illustraties, doch is verluchtigd door de humor en de vreugde, die het gehele werk door glanst en overstraalt. In een noot ver telt hij b.v. hoe van een vader 4 zo nen naar Zundert gingen. Toen de vierde intrad, werd de vader „ge troost" door zijn pastoor met deze wel zeer merkwaardige woorden: „Och, meneer Verhoeven, in elke fa milie is er wel wat...." Sja, in de bes te families komt wat voor: de ene heeft moordenaars en dieven, de an dere Trappisten.... Prachtig is het verhaal ook der verhuizing van het kippenhok van het Tilburgse moederhuis naar Zundert waar het de eerste woning werd! per pedes apostolorum in de nacht omdat men zich geneerde met dat pover zootje, dat de arme Abdij te Tilburg feitelijk niet missen kon, overdag te rijden. Smeuig als de kleurige en geurige vertelsels van Timmermans is dat van de pater, die in Brecht om de „Bestekamer" vroeg. De dochter toonde hem de pronkkamer.... Hij mompelde dat hij er niets mee doen kon. „En wij hebben 't er jaren mee gedaan", zei 't meisje verontwaar digd. De pater was nogal loslijvig; toen 'n andere pater om het „ge mak" vroeg, was de zaak spoedig erledigt. Deze anekdote staat temid den der meest tragische bladzijden uit dit boek: toen de monniken door de schuld van een vreemde pater het klooster allen moesten verlaten wat erger was dan 't verdreven wor den door nazi's of dergelijke lieden. Dit geestige verhaal is wel echt Brabants, Brabants is ook de geest van dit huis. Het komt in alle bewo ners ervan uit. Over heel dit convent ligt een glans van blijdschap. Het is als 't ware een verzameling van blije, kleine mannelijke Theresia's. als we zo zeggen mogen. De ogen la chen altijd en de stilte zingt, accom pagnerend de zuivere zang der psal modiërende monniken. Het deed ons goed dat de schrijver vele eenvoudige Trappisten - broeders naar voren haalt. Deed dat trouwens ook niet de generaal der Cisterciën- sers en Dom Chautard, de grote ge leerde en zielekenner, die deze arme abdij „le meilleur de l'Ordre" vond. Zijn 't deze onbekende en vaak onge telde simpele zielen niet, die menig maal een convent van geleerde en gevierde paters geestelijk dragen en bevruchten Zij zijn „raakpunten tussen God en de mensen". Alles in deze abdij is van het Geluk vervuld en zingt van de Vreugde. Zo wel het gezang der monniken als dat der vogels, elk geluid wordt in deze wijde en gewijde stilte tot muziek. Door de natuur, die zo schoon is, stijgt men hier vanzelf op tot de bo vennatuur. Bomans laat het zien in de simpele Broeders, waarvan hij er enkele summier tekent; in de Paters, waarvan hij een sober beeld geeft. Zo het leven van de eerste Abt, Dom Nivardus Muis uit Nijmegen, de feitelijke stichter van het klooster, al was hij er niet van af den beginne, Ook deze werd door het lijden lichamelijk en geestelijk een heilig en goed man. Hij sprak steeds in het rustige ritme en de schone zin der psalmen. Wanneer men na een jaar terugkwam in de Goede Week ging het gesprek door, alsof er geen hiaat van tijd was: de Geest leefde door en zweefde over alles heen. Dom Muis was het ook, die het klooster bewust arm hield: geen handel, geen industrie, geen telefoon, geen op as sistentie gaan, zelfs geen schrijven van boeken alleen landbouw, vee teelt, eenzaamheid, studie, Gods lof zingen, en bidden: één voortdurende contemplatie om God te loven en de mensen gelukkig te maken. Hij had „gering vertrouwen in de cultuur van het aardse en uitgesproken voorkeur voor de alledaagse dingen van God. Te leven tussen planten en dieren en zwijgende mensen is wel een bijzon dere vorm van leven, maar ook zeer geschikt om het mooiste in de mens. die oerkracht van ieder mensenhart zuiver aan de oppervlakte te bren gen: de liefde tot God." Als hij iets had, gaf hij het nog weg. Een vader vol liefde en ook vol leut. Hoe kon hij lachen en laten lachen en zelfs de grappenmaker Godfried Bomans overtroeven. Als deze zijn meest fantastische verzin seis opdiste, wist Dom Muis hem door zijn serene rust én spirit schaakmat te zetten met een nuchter verwonderd „It 't waor?". in zachtvloeiende zangerige Brabants, De chefs van de verkeerspolitie van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam hebben met de chef van de verkeersafdeling van de ANWB de nieuwe Parijse par- keermethode met een „parkeerschijf" voor wachtverbo- den, langer, dan een bepaalde tijd, onderzocht. Deze studie leidt tot de conclusie, dat de „parkeer schijf" van de Parijse „zóne bleu" niet geschikt is voor Nederlandse omstandigheden. Ter bestrijding van het lange parkeren, dat het par keren van klanten, bezoekers, zakenlieden en het laden en lossen van goederen ten zeerste hindert, wordt de parkeermeter aanbevolen. De parkeerschijf in Parijs vereist voor 6000 parkeer plaatsen 400 man controlepersoneel. Het algemene wachtverbod in Parijs van langer dan een uur bleek een grote verbetering te zijn. De controle van parkeermeters door gemotoriseerd politiepersoneel zou echter aanzienlijk minder man kracht vereisen en nog minder speelruimte voor over treding toelaten. De tijdsafstelling kan aan de plaatse lijke omstandigheden worden aangepast. Ofschoon het invoeren van parkeermeters dikwijls veel verzet wekt, is daar, waar men over het bezwaar van „kopen van parkeerruimte" is heen gestapt, zeer goed resultaat bereikt. De mogelijkheden voor „kort- parkeerders" nemen aanzienlijk toe. Bij een goed par keerbeleid, aldus menen de rapporteurs, wordt de netto opbrengst van de parkeermeters gebruikt om parkeer- gelegenheden te scheppen voor langparkeerders buiten de kritieke straten of wijken. In het algemeen bestuur van de BOVAG is breedvoe rig over de taxatieregeling bij inruil van gebruikte automobielen gesproken. Deze regeling houdt in, dat ten gerieve van de eige naar van een gebruikte automobiel en de autoverkoper, die deze wagen wil inruilen, een taxatie door een on afhankelijke deskundige wordt verricht. Hiertoe is enige jaren geleden districtsgewijs een taxatieregeling op vrijwillige basis in het leven geroe pen. Bij onderlinge afspraak treden de verkopers van auto's tot een dergelijke regeling toe. Bij de grote concerns en de RAI schijnt men tegen deze regeling geen bezwaar te hebben. Men is het er in het algemene BOAG-bestuur vrijwel unaniem over eens, dat de taxatieregeling de belangen van handel en gebruiker beschermt. Het wordt dan ook aanbevelenswaard geacht, dat de bestaande regeling wordt gehandhaafd en waar ge wenst, wordt uitgebreid. De produktie van motorvoertuigen door de drie grote .merikaanse autofabrieken is in het eerste kwartaal /an dit jaar, vergeleken met de overeenkomstige peri ode van 1951, met 614. 666 stuks verminderd. Blijkens de onlangs gepubliceerde cijfers hebben Ge neral Motors, Ford en Chrysler 1.406.695 voertuigen ge produceerd, tegen 2.021.361 in het eerste kwartaal van het vorige jaar. dat hij hier op de hei had aange leerd. Deze heilige armoede, dit is de zegen, het geluk en de schoonheid van het huis. Men gaat er niet heen om mooie gebouwen, beelden of schilderijen te zien, want ze zijn er niet; het eten is er goed doch zeer eenvoudig en de enkel gastenkamer- tjes zijn net maar uiterst sober: het is er arm, doch goed, zeer goed door de edele blije geest; het zingen zui ver en schoon en dat doet je goed, ook al verstaat men 't niet: men wordt gedragen door de melodie, die zingt uit de zielen, en omhoog je voert naar 't Geluk. Die heilige ar moede in 't stoffelijke moet er blij ven dan zal de grote geestelijke rijkdom nog meer groeien, daar én elders. Mogen we tot slot iets vertellen om dit laatste te laten zien? We doen het op eigen verantwoording. Toen we ruim 'n kwarteeuw geleden „Maria Toevlucht" onze toevlucht namen, leerden we daar kennen P. Casimirus Koremans, een allereen voudigst Priester, die voor alle func ties faalde en toen maar gastenpater werd; er waren toch bijna geen gas ten in dit onbekende klooster. Maar deze man leefde voortdurend in Gods aanwezigheid. Hij sprak zelfs zelden met de tekens, die er toch voor zijn in deze zwijgende orde. Als hij met een gast sprak, was 't ook zuiver geestelijk. Wanneer hij het heerlijke brood aanreikte, brak hij tegelijk het geestelijk brood voor je en sprak over de Eucharistie. Deze man. een oud-wielrenner uit Breda, die hier als St.-Paulus kampte voor de eerste prijs in 't Godsrijk leek simpel, maar was zeer wijs en had de allerhoogste idealen. Hij hield veel van een schoon vers en bewonderde daarom Hen- riëtte Roland Holst, die ruim 'n uur verder ook in de eenzaamheid van de eeuwige bossen en beemden waar Vincent van Gogh gezworven en ge tekend had; men ziet het aan zijn woeste bomen in haar „Rozenhof" in retraite leefde bij de grote monu mentale boerderij. Hij offerde zijn le ven, opdat deze Hadewijch eens tot God zou keren, welk offer, naar wij vertrouwen, niet vergeefs is geweest. Wij hopen dat velen het boek van Bomans zullen lezen. Het werd bij het gouden bestaansfeest in 1950 aan enkele vrienden van het klooster ge schonken. Bij het gouden Priester feest van de tegenwoordige Abt Dom Alfonsus van Kalken in mei 1957 moest een tweede uitgebreide druk verschijnen, wat nu eindelijk ge schiedde; zij, die geloven, haasten zich niet in dergeijke aardse dingen. Het is bij W. Bergmans te Tilburg en op het klooster te krijgen. Als Bo mans dit gouden feest ook had bijge woond evenals 't andere hij hield toen in 't kapittel 'n heerlijke kolder- speech met dito verhaal zou hij, nu de „Kroniek" toch te Iaat ver scheen, nog veel edels hebben kun nen schrijven over deze Abt, die door geboorte reeds het goede heeft van de Brabander én van de Amersfoort- se keientrekkers, én óók humor, die bij dit laatste feest o.a. zo origineel uitkwam bij de gecombineerde wa pens: het ene van Vader Abt. en het andere voor de gouden mede-jubila ris pater Antonius, samengesteld uit het Haarlemse plus drie snuifdozen op een veld van keel, wij deze zo van 'n snuifje houdt. Bomans maakte er nu een korte aanvullende kroniek bij, waarin toch weer de humor en hei ligheid hoogtij vieren. Met de tele foon en andere gemakken bij! Het boek deed ons meer goed dan de beroemde „Louteringsberg" van Merton. Omdat het beter is? Het zou dwaasheid zijn dit te beweren, maar omdat het Nederlands is in de beste zin van het woord: geestig en geeste lijk, nuchter en idealistisch, natuur lijk en bovennatuurlijk. Tilburg. J. Beehtold, Wat tegenwoordig weer wel ge beurt. zij het bij uitzondering. Be kend zijn de drie boeken met „Ge dachten van een kloosterling", van de retraite-pater" Aloysius Verhoe ven. WILLEM v. d. VELDEN In de gemeente Arcen en Velden is grote beroering verwekt onder de landbouwers. In ongeveer 160 geval len zijn processen-verbaal opgemaakt en flinke geldboetes uitgedeeld tegen landbouwers, die nalatig waren ge weest om beken en sloten te reinigen, hetgeen bij de jaarlijkse schouw over de waterlossingen werd geconsta teerd. In verscheidene gevallen bleken de beken, die gereinigd moesten worden, al sinds tientallen jaren geheel ver dwenen te zijn, omdat ze door land bouwers met „landhonger" werden dicht geworpen en „aangeploegd". De schouw over de waterlossingen is jarenlang zeer soepel geweest, wat deze praktijken in de hand heeft ge werkt. Maar door de natte zomers der laatste jaren is veel wateroverlast ontstaan en regende het klachten van grondgebruikers. Dit heeft er toe ge leid, dat de gemeentebesturen op dracht hebben gekregen om de schouw uit te voeren over alle water lossingen die op de legger zijn be schreven. En volgens de legger wa ren er in Arcen en Velden heel wat meer sloten dan er thans in het land schap te vinden zijn. De moeilijkheid is, dat vele sloten door een vorige generatie grondgebruikers zijn „weg gewerkt", en dat velen er thans on kundig van zijn, dat er feitelijk een waterlossing door of langs hun land moest lopen. Er zijn al stemmen op gegaan dat de hantering van een ver ouderde legger onbillijk is en dat de „administratie" meer aan de huidige toestand moet worden aangepast. Zo eenvoudig is dit echter niet en er zal nog heel wat water door de (nog be staande) beken moeten vloeien eer deze kwestie zal kunnen worden op gelost.

de Stem | 1958 | | pagina 15