|al AG Nou, er WERD gekleurd in onze Faas-wedstrijd Dit zijn de winnaars h. stumpel n.v. h. couwenberg Vlet oog en oor te gast De stille week ONZE PUZZEL rYPISTES listratieve IZOON N.V. Srabant liste ichten Journaal Pelgrimage Flitsen Onze radio en T V-rubriek Antennes Deze week Vorig jaar 180.000 nieuwe rij be wij zen Toon Potplanten voor de Expo Franse priester hoogleraar in Nijmegen Internationale atoomconferentie in Genève Oplossing VIERDE BLAD ZATERDAG 5 APRIL 1958 I ing op haar kantoor minstens diplom» praktijk in steno. april a.s. te richten Breda, afdeling Per- s. en gratificattere- mingen voor jeugdig 24 jaar). I opname in premle- pds. in studiekosten. CHINEFABRIEK iBREDA" Backer en Rueb mede gelijkstaande en en typen in de 'varing op het ge- de gelijk te stellen Nederlandse taal. bp de afdeling Ad- :e stellen opleiding. hoofd van de So- de N.V., Speelhuis- merciële afdelingen stenografisch op- :ommerciële corres- m, het verzorgen alsmede het ver- commerciële admi- iits en/of Engels. an de afd. Perso- 922-oo Het kwam in onze wo-istrijd Met deze t. iing veroverde de lan „Kleur het Paasei" natuur- veertienjarige Rietje Heeren, Ploeg- nan nn tel e straat 74 Breda een tweede prijs. I' aan op teke- Ze moest op krantepapier tekenen r.en en k euren. Er hoefde niet en dat is op het cliché ook goed te Ie worden géschreven of ge- zien. Maar de vorm en de kleuren liicht zoals in onze Sint Nico- van 'mar tekening waren er niet |ras-wedstrijden. minder om' i Maar. dat er wel degelijk veel ereenkomst tussen de twee wed- I rijden voor onze lezeresjes en le- iertjes was, werd het duidelijkst pewezen door de tekening' van het cht-jarige Bredase meisje Leni Imits, die midden in de Paastijd Veer maar eens de stoomboot van fint-Nicolaas te voorschijn haalde, iet stond overtuigend midden in het ei, met Klaas" erop om alle ■wijfels weg te nemen. De Goed- neiligman zelf was niet te zien. Wat juist rond Sinterklaas een [succes-onderwerp was, leek in deze Taaswedstrijd totaal verdwenen: Er Was geen enkele Spoetnik bij en in december daverden de kunstmanen pet honderdtallen van het tekenpa pier af. Pas helemaal op het laatst, goen we die berg van tienduizenden nzendingen bijna geheel hadden door- Worst, kwam er een kunstmaan voor fe dag. Maar die heette al lang geen Spoetnik meer, maar ..Verkenner", al zat er wel een hondje in. Er was nu eigenlijk geen enkele ac- jtuele gebeurtenis, die in de wedstrijd jverd verwerkt, met uitzondering van het bezoek van het Britse vorsten paar. dat op sommige inzendingen het onderwerp was, een exclusief gezicht [trouwens in zo'n Paasei. Een goed staaltje van samenwer king leverden de 14-jarige José Thijs jen haar twee jaar jonger zusje Mar leen. De laatste inspireerde zich ken nelijk op het werk van José en l'uam, over Josés schouder kijkend, It'it dezelfde Paashaas. Zelfs de ver- Jb'e.lapjes in zijn kleren ontbraken I niet. Alleen had Marleen er nog niet I noeg van. toen José klaar was, en I waarom tekende z^ er uil de vrije -and nog een kip bij plus een mild lachende zon. Het nonal griezelige rijtje eitjes boven aan dit stuk kwam uit het tekenpotlood van de tienjarige Jan-WVlem Sev+rov, Juliana- straat 2, C"irtrwdenberg. Hieronder volgen de namen van de trotse prijswinnaars van onze wedstrijd „Kleur het Paas ei". Nou, dat werd gedaan ook. Bij tienduizenden stroomden de inzendingen binnen en er was natuurlijk veel (maar graag ge daan) werk aan om uit die berg de mooiste tevoorschijn te ha len. Het werden na veel wikken en we gen: By de kinderen tot en met 7 jaar: MEISJES Angela Husson. Grazendonkstraat 19a B-o-ta, 2e Rietje Goethals. Zwa- luws'' not 23 Sluiskil, 3e Ria Leem put, Wilhelminastraat 62 Dongen. JONGENS le Gerrie Berende. Ahornstraat 71 Breda, 2e Johnny Peek, Gen. van Hamsingel Breda, 3e Bruno Luys- terburg, Nispensestraat 130 Roosen- da 1. B" de k"mle«-?n van 8 tot en met 11 jr. MEISJ S 11e Vermeulen, Molenstraat 35 Te heljden. 2e Stany Struiken kr - ant 182a Breda. 3e r" ni i ".'ouwstraat 82 C"- Het ei, dat deze paashaas met ge rechtvaardigde trots omhoog steekt behoorde bij de biologische wonde ren, zoals ook het broedende konijn. De bovenste tekening is van de twaalfjarige Ton Broeders, Hoofd straat 17 Raamsdonksveer. i't der tienjarige Stany Struiken- L lp' tiagekant 182 A Breda kreeg jS met deze tekening, waarop een haas een gebruikt. paasei als schilderde- ONGENS le Antoon van Aert. Achtmaalse- weg 138 Zundert, 2e Hans de Rooy, Kievitstraat 15 Breda, 3e Frans Hil- gersojn. Graaf Willem I straat 20 Geertruidenberg. Jy de kinderen van 12 jaar en ouder: 1EISJES le Corry Schoenmakers. Zandberg- plein 34 Breda, 2e Rietje Heeren. Ploegstraat 114 Breda, 3e Margriet ie Hi.igh, Oosterhoutseweg 68. Bre da, 4e Beatrijs v. d. Vijver. Roese- laarstr. Aardenburg, 5e Anneke de Jong, Kerkstr. 52 Goes. 1NGENS le Frans Kin, Stationstraat 83 Rijen, 2e Henk v. d. Bemt, Bredase- weg 85 Etten, 3e Jos de Bont, Plqegstraat 111 Breda, 4e Adri Lan- da, Iepstraat 26 Bergen op Zoom, 5e José Thijs Zoutestr. 12, Hontenis- se (post Hulst), N 119 Hiermede verzoek ik om vrijblijvende inlichtingen over de Oiympia SM NAAM: ADRES:-- PLAATS: -- Als brief gefrankeerd te verzenden. F4 N.V. OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT Piet Heinstr. 133 t Den Haag tel. 33.64.60 OLYMPIA-dealer voor West-Brabant TOLBRUGSTRAAT 2 BREDA Dealer voor Oosterhout en de Langstraat LEYSENHOEK 27-29 OOSTERHOUT Tel. 01620-3648 Getrouw aan een goede ge woonte waren de programma's van de Omroepverenigingen dezer dagen geheel aangepast aan het bijzondere karakter van de Goede Week. Dit gold óók het zij tot hun eer gezegd voor diè verenigingen, waar het godsdienstig element niet zo zeer in de doelstelling ligt ver ankerd als bijv. bij onze goede KRO. Deze week geen uit de toon vallende vrolijkheid^ ,geen al te lawaaiige muziek ook. In 't al gemeen niets, dat de wijdings volle sfeer van deze week zou hebben st-kg—'-etterd. In plaats daarvan de gedragen geladenheid van veel, héél veel Rach-muziek, zo bij uitstek ge schikt om het wezen van deze dagen in klanken tot uitdruk king te brengen- Voor ons gevoel was de radio deze week ove gons een betere achter- r ond voor een bewuste belevmg van d" Lijdensperiode, dan de TV. Mis- -hien dat het visuele element ons in dit verband nog even vreemd is; het is niet onmogelijk. Maar tóch. de ra dio zei ons méér We beluisterden de Mattheus-Passion. we hoorden de uit zending van het Passie-spel in Hert- me; daar was het Kinder-oratorium op Goede Vrijdag en het Requiem van Fauré. Vanavond zullen we ons bij de luid- snreker zetten voor „De man, die Jezus' zijde doorstak". Dat zal het sluitstuk zijn. Want morgen zullen de meer ged-agen klanken plaats maken voor de jubel van het Paasfeest Goed nieuws voor dé liefhebbers van dat uitnemende onderdeel van onze tv-uitzendingen: het journaal Per 1 mei zijn er namelijk belang rijke uitbreidingen te wachten Om te beginnen een verlenging van de tijdsduur. Men gaat zich op 20 minu ten per uitzending instellen. Daar naast nu ook journaal op maandag. Waarmee het weektotaal op 4 wordt gebracht. Tenslotte dit echter nog niet per 1 mei komt er op woensdagavond een week-overzicht van 30 minuten. Per 1 januari 1959 verhuist dit over zicht naar de zondagavond, die dan ook in het vaste zend-schema zal worden opgenomen. Met een vuur een betere zaak -vaardig tracht KRO-regisseur Wim Bary bij voortduring te bewijzen dat Ghéons stukken nog altijd moge lijkheden bieden, zelfs voor een meer select publiek. Na ..De gehangene" van het vorig seizoen, bracht hij nu ..Pelgrimage naar Compostella" voor de camera's in een gave vertaling van de onlangs overleden Albert Kuyle. Helaas kwamen wi.i ook nu weer tot de conclusie, dat dit genre het écht niet meer doet voor een kijkers-pu bliek, dat zo zoetjesaan toch wel bo ven het wat érg kinderlijke niveau van Ghéon is uitgegroeid. Qua spel konden wij bewondering hebben voor Frits van Dijk als tuin man. De verdere verzorging was bij Bary in goede handen. r f,en-en-zestig keer heeft God fried Bomans voor de Avro- microfoon gemijmerd over vele. vele zaken. De twee-en-zestigste keer op le Paasdag zal te vens de laatste zijn. Iets. waar van wij oprechte spijt hebben! Want wij luisterden graag! De NTS heeft onlangs haar veto uitgesproken over een eventuele vertoning van de Franse tv-docu- mentaire van een hart-operatie via de Nederlandse beeldschermen. Zonder aan de grote verdiensten van dit werkstuk voorbij te gaan acht zij deze tv-bijdrage te sen sationeel voor een groot publiek. Ella Fitzgerald, in letterlijke en fi guurlijke zin de „grote" Ella, zingt volgende week zaterdag in Plein 8 uur 13. Wat wij met een uitroep teken op onze kalender hebben aangetekend Nog éénmaal en wel op maan dag 12 april kunnen wij een tv- realisatie van „Anders dan An deren" verwachten. Na de voor treffelijke uitzendingen over Sjef van Dongen en Jan Fabricius mag ook nu weer een tv-evenement worden tegemoetgezien. A.s. woensdag in het middagpro gramma zal dokter Heyermans van de Vara het nodige vertellen over het vraagstuk Roken en Long kanker. Op de avond van de tweede Paas dag zal een herhaling plaatsvinden van de kostelijke hoorspel-reporta ge van S. de Vries „Voor dat ik het vergeet.waarin herinne ringen worden opgehaald aan de oude Amsterdamse Jodenbuurt. Voor de liefhebbers van fanfare muziek: Vanmiddag speelt „De Maasgalm" uit Elsloo over Hil versum I. Er schijnen, mogelijkheden te zijn om via de bouw van kleine, hoog fre quente steunzendertjes te komen tot een tv-ontvangst, waarbij het „kerst bomen-woud" op de daken overbodig wordt De PTT heeft een en ander in stu die. maar heeft rekening te houden met de Overheidskas. Een beetje druk van de zijde van de Gemeente besturen zou in dit verband misschien wel helpen De komende dagen bieden volop ge legenheid voor het genieten van de meest spectaculaire luister- en kijk- genoegens. Zo beleven we morgen avond de uitzending van de Opera Carmen vanuit Hamburg. Na onze er varingen met „Don Giovanni" ver wachten we er heel wat van De tweede Paasdag levert een uitzending op van de Europese danskampioenschappen; een lust voor het oog. bovendien nog ver levendigd door verschillende uitne mende zang-solisten. Dezelfde dag via de luidspreker een uitzending van „Die schone Ga- lathé", met medewerking o.a. van Ruim 180.000 Nederlanders hebben in 1957 een rijbewijs behaald, zo blijkt uit het verslag van het centraal bu reau voor de afgiften van rijvaardig heidsbewijzen over het jaar 1957. Behandeld werden 408.501 aanvra gen voor een rijexamen, 403.548 per sonen werden voor een rijexamen op geroepen. Van deze 403.548 opgeroe- penen moesten 13.199 aanvragers in verzuim worden gesteld, waarvan 11.049 die niet verschenen. Van de 390.349 afgelegde rijexamen werden 328.928 afgelegd door mannen en 61.421 door vrouwen. 25.913 mannen waren 18 jaar, 236.672 tussen 19 en 39 jaar. 62.284 tussen 40 en 59 jaar en 4.059 waren ouder dan 60 jaar. Voor de vrouwen waren deze cijfers, 18 jaar 3.169, 42.535 tussen 19 en 39 jaar 15.192 tussen 40 en 59 jaar en 529 vrouwen waren boven 60 jaar. Marilyn Tyler en Mimi Aarden. Woensdagavond mogen wij een aan grijpend filmrelras verwachten onder de titel: „Langs het Gordijn", ge volgd door een tv-spel in 2 afleverin gen: „Zesde Etage"., Donderdag een sprookje in beeld met de camera's op de ereplaats ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Adelaide van Luxemburg. Zaterdag tenslotte het eerste deel van een nieuwe Vara-hoorspel-serie onder de titel: „Straat in de Mist". De kweker H. Kamphuis te Nijme gen heeft van de directie van de Ex po te Brussel opdracht gekregen de uitgestrekte terreinen van de wereld tentoonstelling te verlevendigen met bloemen uit de omgeving van Nijme gen en Lent. Het gaat hier om een op dracht tot de levering van 160.000 pot planten, voornamelijk geraniums, sal via's enz. Voor de levering van deze versiering heeft de heer Kamphuis tevens dertig bloemenkwekers uit Lent bij Nijmegen ingeschakeld. Brussel koos Nijmegen en directe omgeving voor deze bloemenlevering. omdat dit kwekersdistrict bekend staat als exportcentrum van potplan ten. Toon Hermans' „One-man-show' wordt zaterdagavond 12 april in zijn geheel door de AVRO-televisie uitge zonden vanuit het West End Theater in Den Haag. Toon is van plan 2 1/2 uur op z'n eentje voor de camera's te staan, waarmee hij en passant nog even een wereld-record vestigt. Zijn eigen record was 90 minuten. Dat heb je nu van dat één-mans werk,Toon K. Het bestuur van de Sint Radboud- stichting heeft met ingang van 1 mei 1958 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte, voor het geven van onder wijs in de Franse letterkunde aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, Abbé Pierre Golliet te Parijs. Tot op heden hebben 55 landen en negen gespecialiseerde organen van de Ver. Naties de uitnodiging aan vaard om deel te .nemen aan de inter nationale conferentie inzake atoom- .euer-gie, die van.1 „tot..13 september in Genève zal worden gehouden. Van de 88 regeringen die uitgeno digd zijn. hebben cr nog slechts acht laten weten, dat zij niet aan de con ferentie zullen deelnemen. De uitno diging is o.m. aanvaard door de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Engeland. Op deze tweede internatio nale conferentie over de atoomener gie (de eerste is in 1955 in Genève gehouden' zal worden gesproken over de mogelijkheden van vreedzaam ge bruik van de kernenergie. Horizontaal: 2. groep leerlingen, 5. luizeëi, 9. feestdis, 10. scherp van een zwaard. 12. toespraak. 13 jon gensnaam, 14. bid (Lat.), 15. deel v. Sumatra. 17. Frans lidwoord, 19. Chi nese maat, 20. poel, 23. eens (oud), 24. organisme tot waarneming, 28. evenwichtig, 32. bijwoord, 34. reeds. 35. sportterm. 37. voorzetsel, 38. zang- noot. 39. landbouwwerktuig, 40. klaar, 41. de somma van, 42. bevestiging, 43. voorzetsel, 44. naaml. vennoot schap (Fr. afk.), 45. jongensnaam. 47. voegwoord, 49. windrichting (afk.), 51. cijferen, 54. vroeger, 57. geen keer, 58. karakter, 61. pers. voor- naamw., 62. maanstand (afk.), 63. Romeins keizer, 65. vreemde munt, 67. krantenjongen, 68. uiteinde der aardas. 69. limonade. 72. jongens naam. 73. meerplaats, 74. plaats in Friesland. Verticaal: 1. edelknaap, 2. che mische stof, 3. plant, 4 te zijner plaats (Lat. afk.), 5. de onbekende (afk.), 6. zelfzuchtige, 7. schop, 8. oude literatuur, 11. pers, voornaamw.. 15. aanw. voornaamw., 16. touw, 18. dus (Lat.), 19. truc, 21. werkschuw, 22. muziekteken, 25. meisjesnaam, 26. zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 27. gewapende ruiter, 29. niet die. 30 uitroep, 31. herkauwer, 36. Frans lidwoord, 43. meisjesnaam, 44. selenium (afk.). 45. uitheems zoog dier. 46. onbesmeurd. 48. deel v. d. bijbel (afk.). 50. Europese hoofdstad, 52. mandje, 53. griezel. 55. dag, 56. dunne. 59. uitheemse plant, 60. wa pen. 63. vrucht, 64. groot stuk steen, 66. Frans pers. voornaamw., 70. als eerder (afk.), 71. pers. voornaamw. Horizontaal: 1. teder, 5. priem, 9. sol., 10. natie. 12. rok, 14. p.e., 15. koekepan, 16. a.m., 18. acre. 20. rente, 21. avro, 23. eg, 24, la. 2'6. hagedis, 30. gesprek, 33. aden, 34. etsen, 36. etna, 37. enge. 33. aam, 39. prei, 40. elbe. 41. karig. 43. ergo. 45. geoloog, 47. kroniek. 49. om, 51. ik. 52. liga, 55. bloes, 58. egge, 60. en, 61. Brui- nisse, 62. el. 63. nee, 65, Irene, 66. l.s.k., 68. elise, 69. engte. Verticaal: 1. to, 2. elke, 3. energie, 4. rake, 5. pint, 6. repelen, 7. erna, 8. m.o., 9. sec., 11. tent, 13. kar, 14. pacha. 17. mokka, 19. regenboog, 22. vertering, 23. ed, 25. as. 27. adele, 28. engel, 29. staag, 30. gemik, 31. peren, 32. enige, 35. sar., 40. egale, 41. kom buis. 42. grissen, 44. oksel, 46. o.o„ 48. o.k., 50. zone. 53. inn. 54. abel, 56. lire, 57. eine, 58. eelt, 59. gek, 64. ee, 67. se.

de Stem | 1958 | | pagina 13