Zwart o p Wit S C. J- HEERMA VAN VOSS Nederlands luchtvaartpromotor Uitspraak in schrootzaak geef mij maar Wenneker DERDE BLAD PagblaD Pc-Stem VRIJDAG 4 APRIL 1958 N.R.K.M. gaat congresseren in Breda Om in een lijstje te zetten! Ook de koningin naar Turkije Kritiek-ritten afstamming Fty?/ (Advertentie) Het toestel waarmee graaf de Lambert in 1909 te Leur de lucht inging. XI. Bij de viering van het 25-jarig bestaan van de bond van suikerfabrikanten in Nederland, de Erkende Vereniging", in 1900, werd de actieve industrieel Heerma van Voss voor zijn verdienstelijk werk be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij was toen, na verscheidene jaren secretaris te zijn geweest, voorzitter van deze vereniging. Drie jaar later werd hij, bij de eeuwfeestviering van de Nederlandse Suikerindustrie, tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw benoemd. Met de Bredase suiker fabrikant Vrins nam Heerma van Voss ook het initiatief tot oprichting van de Zuid- Nederlandse Melasse en Spiritusfabriek te Bergen op Zoom. Bij het tienjarig bestaan hiervan kreeg hij namens zijn collega's suikerfabrikanten een borstbeeld in brons en een oorkonde. Het borstbeeld werd vervaardigd door beeldhouwer C. Smout. Heerma van Voss had als industrieel een prachtige staat van dienst, maar hij had dat ook ten aanzien van 't plaatselijk gemeenschapsleven, waarvan hij vele jaren de centrale figuur is geweest. Hij had veel invloed in hogere kringen en zijn bemoeienissen in het belang van de gemeenschap waren legio. Hij bracht de charitas op voortreffelijke wijze in praktijk en tal van Leurenaren hebben zijn steun genoten. Heerma van Voss was ook een groot kindervriend. Vele jaren trakteerde hij alle schoolkinderen, zonder on derscheid in godsdienst en milieu (hij behoorde zelf tot de Ned. herv. gemeente, waarvan hij 50 jaar kerkvoogd is gewéest) met Pasen, Leurse kermis en St.-Nicolaas op snoep- en speelgoed, gratis ritten in de draaimolen, enz. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Leurse suikerindustrie (1909), waarvan van Voss toen even zoveel jaren directeur was, werd een grandioos feest op touw gezet, waaraan heel de plaatselijke ge meenschap deelnam. Ook de behoeftigen werden daarbij extra bedacht. Een belangrijk feit dat met dit jubilee gepaard ging was de attractie van de eerste vluchten per vliegmachine boven Nederland. Men kan gerust zeggen van Voss was altijd origineel. Hij wist de mensen te beroeren daar waar hij er de lust toe had. Dit was zeker ook het geval met het laten over komen van de Franse vlieger graaf de Lambert. Tienduizenden uit alle delen van het land. als ook uit België, Frankrijk en Duitsland kwa men naar de Klappenberg om het wonder van de vliegende machine te aanschouwen. Het moet Heerma van Voss toen een paar slordige duiten hebben gekost om graaf en vliegmachi ne voor enkele minuten de lucht in te krijgen maar voor die primeur die later als een his torisch feit gekenmerkt zou worden had hij graag iets over. Op een gevel van een nabij gelegen boerderij werd toen een gedenkplaat aangebracht met het opschrift: „Ter blijvende herinnering aan de eerste vluchten in Nederland per vliegmachine, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der suikerfabriek van de H.H. Heerma van Voss". In 1935 werd op de historische plaats te Etten een gedenknaald onthuld door generaal Snijders. De gedenk plaat werd op dit monument bevestigd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de onthulling te doen plaats vinden op de verjaardag van Heerma van Voss maar als in zovele zaken: de mens wikt en God beschikt. Acht maanden vóór de onthulling zou de „luchtvaart-promo tor" (hij had in 1919 ook zitting in het ere-comité van de eerste luchtvaarttentoonstelling in Amsterdam) voor altijd afscheid nemen van alle aardse luister. Toen ten gevolge van de oorlogsomstandigheden '14-'18, steeds moeilijker aan grondstoffen was te komen en de vooruitzichten zich niet erg gunstig lieten aanzien, besloot de pionier en promotor om een einde te maken aan zijn industriële carrière. De afsluiling van die carrière geschiedde op treffende wijdt in 1919, gelijk met het vijftigjarig bestaan van de Leurse suikerindustrie, waarvan hij ook vijftig jaar directeur was. Bij deze gelegenheid werd hij benoemd tot ere-lid van de Algemene Technische Vereniging van Suikerfabrikanten en Raffinadeurs in Nederland. Als tegenwaardering stelde Heerma van Voss aan deze vereniging een bedrag beschikbaar van 25.000 gul den „ter bevordering van onderzoekingen in het belang van de chemische, en suikerindustrie". Door het bestuur van de A.T.V. werd als blijvende hernnering, een Heer ma van Voss-fonds gesticht. Bij de liquidatie van het bedrijf werd ook het perso neel niet vergeten. Al het in dienst zijnde personeel kreeg naar loon en leeftijd pensioen. Het beëindigen van het zakelijke leven hield voor Heerma van Voss niet in om op de verworven lauweren te gaan rusten, integendeel. Eerst toen kreeg hij de ge legenheid om zijn aandacht ook aan andere zaken te gaan besteden. Het is in het kader van een dagblad artikel niet doenlijk om uitvoerig in te gaan op diverse zaken en gebeurtenissen waarbij Heerma van Voss be trokken is geweest. Zoals we reeds vermeldden waren zijn, overigens zeer gewaardeerde, bemoeienissen legio. Een kleine opsomming mag hiervan een (bescheiden) illustratie zijn: Tjjdiens de oorlogsjaren '14-'18 stelde hij een ge deelte van zijn huis beschikbaar voor vluchtelingen uit België. De in Leur gelegerde soldaten mochten in dit zelfde huis een kantine inrichten en door toedoen van Heerma Van Voss (hjj was ook voorzitter van het plaat selijke Rode Kruis) werd er een model-lazaret ingericht. Voor deze bemoeienissen en daden van naastenliefde werd hij beloond met het Kruis van Verdienste van het Rode Kruis. Verder staan op naam van Heerma van Voss: het postkantoor te Leur, het standbeeld van Adri- aan van Bergen. Hij schonk aan de Ned. Herv. gemeente te Leur een groot (te)huis voor voogdijkinderen uit Brabant en Limburg. Voorts stichtte hij een vakteken- school en had hij o.a. de hand in hef totstandkomen van de waterleiding in west-Brabant, een brug over de Mark bij Zwartenberg en de restauratie van de ge meentetoren te Etten. De grootste liefhebberij van Heerma van Voss, ten slotte, was jagen. Hiermee begon hij op 60-jarige leef tijd en vele uren en dagen heeft hij doorgebracht in pol ders en bossen en menige haas, fazant en konijn werd door hem met een welgemikt schot hagel naar de braadpan verwezen. Hij was een buitengewoon goed schutter, zo weet de oud-chauffeur van Heerma van Voss, de heer Frans de Jonghe (67) te Leur, nog te ver tellen De legendarische figuur Heerma van Voss overleed op 19 oktober 1934 te Leur, na een kort ziekbed, op bijna 93-jarige leeftijd. Dit was voor velen een ware slag. Honderden men sen woonden de begrafenis bij. Het was een massaal afscheid van een groot en bekwaam Leurenaar.... A. VERLIND Jr. rnvnnmmimrr"""'^ Het 18e congres van de Ned. Kath. Middenstandsbond zal in Breda ge houden worden en wel op 16 en 17 april in hotel Mastbos. Een van de actuele vraagstukken die op dit con gres behandeld worden is dat van de bezitsvorming. Mr. C. v. Campen, lid van de Eerste Kamer, zal dit onder werp op de eerste congresdag be handelen en wel in een spreekbeurt, die getiteld zal zijn: ..Fiscale facetten i.\ m. de bezitsvorming in het mid den- en kleinbedrijf." Op diezelfde eerste congresdag zul len bestuur en genodigden van de NRKM door het Bredase gemccntc- bestuur op het stadhuis verwelkomd worden, 's Avonds is er een cultureel programma, te verzorgen door Geor gette Hagedoorn met begeleiding van Pierre Verdonck. De tweede congresdag wordt ge opend met een H. Mis in de kathe draal. Daarna worden sectievergaderingen gehouden, waarin aan de orde zullen komen: ..Geëigende rechtsvorm voor het groeiende middenstandsbedrijf", in te leiden door kandidaat-notaris A. Ploegmaekers, „Parallelisatie", door mr. M. v. Oers. plv. directeur-gene raal voor de middenstand en „Opvoe ring van de produktiviteit, in het bij zonder in de detailhandel," in te lei den door de heer G. Scheltema, direc teur van het produktiviteitscentrum voor midden- en kleinbedrijf. Tijdens de slotzitting zal gespro ken worden door prof. dr. C. Pauwels o.p. over beroepskerstening en door staatssecretaris dr. G. Veldkamp, die o.a. de Euromarkt zal bespreken. Voor de dames van de leden staat o.a. een rondrit door de Baronie op het programma en een bezoek aan een kwekerij. (Advertentie) HOFNAR RIGOLETTO Bij zijn vertrek uit Istanboel, waar hij het Nederlands historisch en ar- chaeologisch instituut heeft geopend heeft Z.K.H. prins Bernhard deze week tegenover verslaggevers ver klaard, dat hij de hoop koesterde, dat ook H.M. de Koningin in de toekomst Turkije zou kunnen bezoeken. In ver band hiermede vernemen wij dat de ze uitlating van prins Bernhard niet slechts behoeft te worden gezien als een door vragen van journalisten uit gelokte vriendelijkheid tegenover het land, waar hij enkele dagen te gast was geweest, doch dat inderdaad de mogelijkheid van een dergelijke reis in de toekomst niet is uitgesloten. De Haagse rechtbank heeft de 33- jarige directeur B. M. van de N.V. Zeeuwse Metaalhandel veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en een maand, omdat hy steekpen ningen heeft gegeven aan de ambte naar D. v. d. G., voormalig hoofd van de afdeling ijzer en staal van de directie industrie en handel van het ministerie van economische zaken. De ambtenaar hoorde zich veroor delen tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek. Voorts werd hij voor vijf jaar ontzet uit het recht ambten te bekleden en stukken namens de overheid te on dertekenen. Hij had bekend, dat hij van de directie van de N.V. Zeeuw se Metaalhandel te Vlissingen tiendui zend guldens had aangenomen, als beloning voor het afgeven van verkla ringen (zgn. derde-landenverklarin- gen) omtrent de herkomst van het door de Zeeuwse maatschappij ver handelde schroot. Tegen de referendaris was veertien dagen geleden een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek gevorderd en tegen de directeur B. M. een jaar en zes maanden. De president deelde nog mee, dat het voorarrest van de directeur niet kon worden afgetrokken, omdat hij voor een ander feit was veroordeeld dan voor datgene waarvoor hij in voorarrest had gezeten. Wel heeft de rechtbank bij het bepalen van de straf met dat voorarrest rekening gehou den. Interessant voorstel: In het tweede nummer van het .Tijdschrift voor verkeerstechniek" van de ANWB. dat zojuist verschenen is, is een voorstel opgenomen van drs. L. J. van der Meulen, districts-com mandant der rijkspolitie te Leiden. Vele ongevallen en bijna-ongevallen zijn het gevolg van een verkeerde rij wijze die automobilisten zich onbe wust hebben aangewend. Het voorstel houdt in dat, d« rech ter in bepaalde gevallen de veroor deelde zou kunnen verplichten tot het maken van een „'kritiek-rit" van meer_ dere uren. Een ervaren instructeur zou dan de rijwijze en het weggedrag kritisch moeten bezien en aanteke ningen maken. Dit zou geen „exa men-rit" zijn: de bedoeling is slechts de automobilist een objectief inzicht te geven in zijn eigen rijwijze. De Zweedse hoogleraren Stensioe en Jarvik uit Stock holm, hebben steunend op de resultaten van een expe ditie naar Groenland van hun Deense collega Kaugo Koch een theorie ontwikkeld, dat de mens niet van de apen af stamt, maar van een vierpo tige vis, die driehonderd mil joen jaren geleden leefde. Dat is dus heel andere praat. Uitspraak De Franse schrijfster Fran<?oise Sag: an brengt de tijd niet in ledig heid door. Onlangs heeft ze de vol gende uitspraak verzonnen: „Man nen hebben meer problemen dan vrouwen. Op de eerste plaats moe ten ze zien met vrouwen op te schie ten". Terug De heer Mickey Cohen, en klein vinnig mannetje uit Los Angeles zit weer in de gevangenis. Niet lang geleden kwam hij daar uit met het vasté voornémen om zijn leven te beteren en niet meer zo zeer de gangster uit te hangen, dat het hem de bijnaam ..Mickey, de Verschrik kelijke" bezorgde. Hij begon als bloemist. Het beroerde was, dat de kleine Cohen onlangs wilde vechten met een grote politieman, die had gezegd: „Ken ik jou?" Hekken De gemeenteraad van Stevena ge geeft de laatste tijd bergen geld uit om in de tuintjes van ge meentewoningen zogenaamde an ti-roddel-hekken te laten zetten. H<et zijn hoge, afrasteringen van staal, die het de buurvrouwen on mogelijk moeten maken laster praatjes tegen elkaar te vertellen. Het systeem blijkt echter in de parktijk niet erg afdoende, want de huisvrouwen gaan nu aan de voordeur staan praten. Vuil Peter Barritt mag niet spelen in de voetbalwedstrijd. die zijn ploeg zaterdag in Scarborough voor de boeg heeft. Het bestuur vindt, dat zijn schoenen altijd vuil zijn en dat dit geen reclame voor de club is. „We hebben hem dikwijls genoeg gewaarschuwd", aldus de voorzitter. Aanleiding Eén sigaret is aanleiding gewor den tot een staking, waarbij duizend mensen betrokken waren. Die leg den het werk neer in een tabaksfa briek te Glasgow, nadat een arbei der naar de politie was gebracht, omdat hij een sigaret van de lopen de band zou hebben gestolen. Gast In een dure hotelkamer te New York wordt graaf Calvert met de grootste zorg omgeven. Graaf Cal vert is pas tien jaar, heeft don kerblonde lokken en vier benen, al zullen de meeste mensen daar wel poten tegen zeggen. Het is namelijk een hond, eigendom van de schrijf ster Thyra Winslow, die vindt, dat het beste niet goed genoeg is voor haar lieveling. Ik vind het maar geld verspillen om een persoon lijke ongevallenverzeke ring te sluiten. Wij hebbes toch nooit geluk. TV-R ADIO-TV-R ADIO-TV- ZATERDAG, 5 APRIL HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8,25 Metten en Lauden v. Paaszaterdag 9.45 Gram. 9,55 Waterst. 10.00 V.d. kleu ters 10,15 Gram. 10,30 ®en je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Idem (12.30-12,33 Land- en tuinb.meded.) 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Platennieuws 13,30 Liahte muz. 14,00 V.d. jeugd 14,20 Gram. 14,40 Boekbespr. 14,50 Gram, 14,55 Fanfare-ork. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,40 Vrouwenkoor 16,00 V.d. jeugd 16,50 Gregoriaanse zang 17,20 Sportpraatje 17,30 Amateursprogr. 17,45 Iustr. kwint. 18,00 Journ. weekoverz. 18.10 Gram. 18,15 Pari. overz. 18,25 Strijk- ork. 18,45 Vr age nbeantwoor ding 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 Prornenade-ork. en sol. 20,10 Lichtbaken, caus. 20,25 Act. 20,40 De gewone man 20,45 Mil. ork. 21,10 Gram. 21,25 De man, die Jezus' zijde doorstak, hoorsp. 22.30 Concertgeb.ork. 23,00 Nws. 23,15-1,30 Paaswake en plech tige nachtmis. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Rep. 8,23 Gram. 9,00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Tijd. uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 Lich te muz. 10,40 Rep. 10,45 Buitenl. overz. 11.00 Annemarieke, hoorsp. m. muz. 11,30 Cello en piano 12,00 Dansmuz. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Rep. 12,38 Gram, 13,00 Nws. 13,15 VA'RA-varia 13,20 Har- monie-ork. 13,45 Sportpraatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Lichte muz. 15,00 Boeken wijsheid 15,20 Koorzang 15,35 Veluws progr. 16,00 Radio FiTharm.ork. 16,55 Caus. over vakantiespreiding 17.05 Rep. 17,10 Lichte muz, 17.30 Weekjourn. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Amus.muz. 18,45 Regeringsuiitz.Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Art. staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Le Corbusier, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Metro- pole-ork. en sol. 20,40 Rep. 20,45 Als een blad op de stroomhoorsp. 22,15 Soc. comm. 22,30 Opsporing verzocht 23,00 Nws. 23,15 Rep. 23,20-24,00 Johannes-Pas sion, Schiitz (gr.) DRLTSSBL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Caus. 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Muz. kaleidoscoop 14,30 Journ. 15,00 Gram. 16,10 Idem 16,45 Eng. les '17,00 Nws. 17,10 Liturg, gezangen 17,30 Passiemuz. 18,00 Fluit en piano 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Ca baret 21,00 Gram. 21,15 Amus.muz. 22,00 Nws. 22,15 Verz.progr. 23,00 Nws. 23,05- 24,00 Dansmuz. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Grom. 13,00 Nws. 14,00 Vrije tijd 16,00 Disco-club 17,00 Nws. 17,10 Bel Canto 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Dansmuz, 22,55 Nws. 23,00 Jazrmius. 23,55 Nieuws Televisie ZATERDAG, 5 APRIL NTS: 14,00-15,00 Eurovisie: Roeiwedstr. Oxford-Cambridge AVRO: 17,00-17,30 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ, en weer ber. NCRV: 20.15 Die sieben Worte Jesu Ohristi am Kreuz, Schüte 20,35 Voordr. 20,55 Zie de mens, film. [FRANS BELG.: 14,00-15,00 Eurovisie: Roeiwedstr. Oxford-Cambridge 19,00 Le Temps et les Oeuvres 19,30 Feuill. 20.00 Nws. 20,30 Gevar.progr. Hierna: We re ldnws. VLAAMS BELG.: 14,00-15,00 Euro-visie: Roeiwedstr. Oxford-Cambridge 19,00 V. d. jeugd 19,15 Vedetten uit de dierenwe reld 19,30 Nws. 19,40 De week in beeld 20,10 Cabaret 21,00 Quizprogr. 21,30 Ge var.progr. 22,30 Feuill 22,55 Nws. Reizen onder water De Amerikaanse admiraal buiten, dienst Charles Mom sen, die enige uit vindingen op zijn naam heeft staan, heeft woensdag in een lezing te Los Angeles voorspeld, dat over tien of twintig jaar handelsduikboten met accommodatie voor ruim 1000 passa giers in twee dagen de Atlantische Oceaan zullen oversteken. Volgens de admiraal verhinderen de golven aan de oppervlakte grote snelheden, maar deze bezwaren bestaan niet voor on derzeese passagiersschepen. - f'm I door ANTONIO DEL MONTE 61) Hij stond op een paar meter afstand een .pijp te roken en keek zeer ver wonderd. op een paar meter afstand een pijp te roken en keek zeer verwonderd. Donato bestierf de lach op de lip pen. De repliek aan Figaro liep uit in een onnozel gemompel en wanneer hij zich niet werktuigelijk aan de rand van de achtersteven van het schip had vastgegrepen, zou hij tel- hg in het water zijn terecht geko men. P® motor had onmiddellijk gepakt en Maddalena had er nogal de vaart achter gezet. Met een stevig gange tje tufde de „feluca" de haven uit; een diepe voor in het water ploe gend. Maddalena was op het bankje bij het roer gaan zitten. Ze had haar hoofddoek afgelegd en liet de fris se wind telkens in stevige vlagen aan haar haren rukken. Voor op het schip stond Donato Ma ria instructies te geven. Hij gebruik te 'n verrekijker en probeerde nauw keurig de plaats van het verdronken schip terug te vinden. Zijn bevelen klonken kortaf en weinig vriendelijk. In een grote boog voeren ze over de zee. Het eiland, dat allang uit het gezicht was verdwenen, dook nu vagelijk weer op in de verte. „Kaarsrecht blijven!" comman deerde Donato. Maria gehoorzaamde automatisch. Ze moest al haar krachten inspan nen om haar gedachten bij het werk te houden. Het stuurrad en haar han den konden helemaal niet met elkaar overweg. Tenslotte gaf ze het maar op en zwijgend deed ze haar werk, terwijl Donato steeds meer mopper de. In de kleine glazen van zijn binoc le groeide de grijze massa aan de horizon tot een in zee afdalende ei- landpunt, waarop zich slank en sier lijk de vuurtoren verhief. Na een tijdje gaf Donato onver wachts het sein tot stoppen. Geruis loos gleed de boot nu over het zon overgoten water. Tot volkomen stil stand kwam hij pas, nadat het an ker was uitgeworpen. ,,Ik dacht, dat we nog verder moes ten", merkte Maria op. Haar stem klonk een beetje schor en ze keek hem zenuwachtig aan. Donato schud de zijn hoofd en ging naar de kajuit om zich in zijn duikerspak te ste ken. Maria volgde hem op de voet. Verlegen bleef ze in de deuropening staan en vroeg: ,,Ik kan je toch wel helpen?" ,,Ja natuurlijk!" antwoordde hij korzelig en snel slipte ze naar bin nen, zich maar nauwelijks de tijd gunnend om de smalle deur van glas te sluiten. Donato had alles zorgvuldig in or de gemaakt. De zaken welke hij no dig had, lagen zo voor het grijpen, en toch vergiste Maria zich telkens. Het hielp niet dat hij haar afsnauw de: uit elke fout kwam een volgen de voort. De zinnen spookten Maria door het hoofd, maar geen enkele durfde ze er van uit te spreken. Weken lang hadden ze vruchteloos naar sponzen gezocht nu Donato eindelijk succes had en alles op alles moest zetten, omdat ze de volgende dag al naar Napels zouden vertrekken, kon ze hem moeilijk weer lastig vallen met zulke nare dingen als die ruzie met Maddalena. j Maar aldoor, terwijl ze haar han den liet gaan, hoorde ze haar stem Vraag het hem zelf. Morgen, als we gaan sponzen vissen. Je mag het hem vragen waar ik bij ben ,,Wat heb je toch!" viel Donato plotseling uit. ,.Nu heb ik je al drie keer gevraagd me die metalen helm aan te reiken!" ,.Ja", zei ze. ,,Ja!" en een vuur rode kleur schoot over haar wangen. Ze bukte zich, haar hand greep doel loos in de ruimte en een waas van tranen stond voor haar ogen. Ben je soms bang dat het waar is „Geef me die helm!" Donato", snikte ze opeens. Hij keek naar haar, terwijl ze overeind kwam en met horten en sto ten begon te vertellen. Hij kwam naar haar toe, doch in het duikerspak, dat als een harnas om hem sloot, kon hij zich moeilijk bewegen. Waarom geloof je haar?" vroeg hij hard toen ze verward uit haar woorden probeerde te komen. „Je moest toch weten, dat ik zulke din gen nooit zou doen". Opnieuw redde zijn stem en zijn overtuigende woorden de situatie. Maria droogde haar tranen en lach te naar hem op. Ze bukte zich om de hefm van de grond te rapen. „Alsjeblieft Donato", glimlachte ze. Hij maakte de laatste toebereidse len met korte, woedende gebaren. Achter de glazen kajuit lag de zee en ver weg de vuurtoren. „Van een straatmeid kan je der gelijke praatjes verwachten", mom pelde hij, terwijl hij trachtte de af stand van de „feluca" naar de vuur toren te schatten. „Nee, Donato", zei Maria snel. „Maddalena is geen straatmeid. Dat mag je niet zeggen". Ze hield het plantenmes gereed, maar zonder nog een woord te spreken draaide hij zich om. Toen hij naar buiten wilde gaan, ontdekte hij de open staande deur. Nog steeds zat Maddalena op het bankje bij het roer. Ze had haar ogen gesloten en liet de volle zon op haar gezicht branden. Niettemin was Donato er van over tuigd, dat ze ieder woord gehoord had. Hij ging naar haar toe. Vluch tig inspecteerde hij de pompinstalla- tie. Hij controleerde de scheepsbel van glimmend koper en nam de daaraan bevestigde staaldraad in zijn hand. Tegelijkertijd werd Maddalena wakker. Ze geeuwde en haar ogen uit wrijvend vroeg ze: „Gaan we einde lijk beginnen?" „Ik zal wel een tijdje beneden blij ven. Maar wanneer ik de bel luid, moet je vlugger pompen. Dan is er iets mis en wil ik zo vlug mogelijk naar boven!" Hij liet zich over de rand van het schip glijden. Maria reikte hem de vlijmscherp geslepen bijl en het lange kapmes, waarmee hij de sponzen van de grond diende los te snijden. „Succes!" riep ze. „Ik hoop dat er zoveel sponzen zijn, dat we ze niet bergen kunnen! Even rinkelde de sceepsbel toen het koord begon te spannen, omdat hij het niet snel genoeg afwikkelde. De zon sproeide een flonkering van miljoenen en miljoenen twinkelende kristalletjes aan de zeeoppervlakte. Hij daalde door het licht, dat zil verig stralend zich diep door het wa ter boorde. Hij kon geen dag langer op het eiland blijven. Wanneer morgen het rumoer om de vulkaan verstild zou zijn, was er Campo. Op het ogenblik, dat de boot van de kaderand weg gleed, hadden ze elkaar in de ogen gezien; had Donato begrepen, dat de oude de waarheid kende als de ka mers in zijn huis en tot geen enke le consideratie meer zou zijn te be wegen. En naast hem stond Madda lena om het gevaar te verhevigen. Er was hem nog maar één moge lijkheid overgebleven: alleen in de „feluca" naar Napels te vluchten. Al het andere was spelen met een risico, dat z'n hoogtepunt langzamer hand bereikt had. Hij nam het be sluit terwijl hij zich in het water liet zakken. Nu hij dieper zakte, werden zijn bewegingen moeilijker en zwaarder. Hij probeerde zijn lichaam zoveel mogelijk te sparen, want pas heel ver beneden hem tekende de bodem zich af in vage, schaduwachtige tin ten van donkergroen. De grond van het eiland was te heet onder zijn voeten geworden. Hij durfde nu zelfs niet meer wachten tot morgenavond om dan met Maria weg te varen. Wanneer het geluk hem meezat en hij de loden kist zou vinden kans zag om straks de in houd ongemerkt aan boord te bren gen bleef er niets anders over dan naar de vuurtoren te gaan, Mad dalena en Maria met een smoesje aan wal te zetten en zelf de wijde zee te kiezen. Hij dacht niet meer over zijn be slissing na, want hij merkte opeens, dat zijn berekening gefaald moest hebben: de bodem waarop hij te recht kwam, was vet en glibberig van de sponzen, die zich daar had den vastgezet. Zover hij kon zien, bestond de grond meter na meter uit een lage, heuvel achtige, donkergroene sponzenmassa, welke traag veerde onder zijn voor zichtige stappen. Het wrak was niet te bekennen. Hij stond stil, maar aan alle kan ten stapelde het water zich dood en. grijs voor hem uit. Toen hij verder ging, moest hij er tegen vechten als een oude boom met een alles omver loeiende storm. Het duurde geruime tijd eer hij bij een wonderlijk gebogen rots kwam. Aan de onderkant groeiden de spon zen tussen een dik slijmerig wier. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 9