Centralisatie van hartteams een eerste vereiste Reinaertstoet groter en mooier dan de vorige Niet alle hartgebreken kunnen geopereerd worden, maar.... Zó kan dat Ook nu weer Paaskorfbal te Roosendaal DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 APRIL 1958 VOOR GROOTST MOGELIJKE EFFICIENCY IN HARTCHlRURGlE wm. II Hulst enthousiast aan de slag Twee maal zo lang Couvert-set in schaaktweekamp Juniorentoernooi wordt omvangrijk MOC en De Spechten naar Biervliet Sportclub Janssens, dingt naar judotitel Europese judotitels EXAMENS Traditie in Breskens hersteld Meeuwissen beste in voorwedstrijden AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN zuurstof aderlijk bloed V v ZUURSTOF CILINDER WEG 01? HEI 81016 voter, D<U KH w «n hart grvoss POMP- INSTALLATIE aderlijk stelsel Van onze speciale verslaggever) Geldt een goede diagnos tiek op de eerste plaats voor alle operaties, voor de hartchirurgie wel in het bij zonder. Zonder een nauw keurig vastgestelde diagnose hebben patiënten met hart gebreken een zeer slechte kans. Is deze diagnose met een aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid ge steld, dan eist de indicatie tot operatie de volgende overwegingen: de noodzake lijkheid van de ingreep, de mogelijkheid en de resulta ten onmiddellijk na de ope ratie en op langere termijn. De noodzakelijkheid is uiteraard in hoge mate af hankelijk van een zeker schijnend fataal beloop van 't hartgebrek bij de patiënt. De mogelijkheid tot operatie volgt uit de statistieken, welke de chirurgen dienen te maken. Zowel in het bui tenland als in eigen land kunnen de geneesheren over dergelijke statistieken be schikken- Die statistieken zijn vooral belangrijk, om dat hieruit in bepaalde ge vallen kan worden vastge steld, tengevolge waarvan fatale complicaties na de operaties zijn opgetreden. En wat betreft de resulta ten: hierbij is het beleid van het hartcentrum in het ge ding, dat zijn „planning" moet baseren op operatie- mortaliteit (operaties dus met dodelijke afloop), de complicaties na de operaties en de resultaten op langere termijn. Dit laatste aspect geeft bij andere verschillen van inzicht een afwijkende methodiek te zien als we dat zo mogen noe- 5Tien tussen de v.s., Londen- Parijs en ons land. De Europese centra volgen bij de overwegingen tot indicatie een voorzichtiger, een „safer" koers. Minder radicaal dus dan de Ame rikanen, die niettemin op hun wijze tot opzienbarende resulta ten kwamen Die voorzichtigheid spreekt uit de statistieken en hier uit is gebleken, dat de mortali teit, volgend op bepaalde chirur gische ingrepen in Amerika be langrijk hoger was, dan die in Europese centra. Spreidingsmaximum Dit is ook de reden, waarom in ons land de operatieve tech niek. ontwikkeld volgens de be faamde prof. Lillehei uit New York, nog in het begin van het experimenteel stadium verkeert. Het gaat hierbij in het bijzonder om bepaalde operatieve ingre pen, waarbij het hart uit de cir culatie genomen wordt om daar na met behulp van het kunsthart correctief" te opereren. Het is duidelijk en wij schre ven dat al eerder dat een goede techniek een belangrijke voorwaarde is voor succes bij operatie. Die techniek bereikt een zo groot mogelijke perfectie, in dien het chirurgisch ..potentieel" zoveel mogelijk wordt gecentra liseerd. Ervaring is van de groot ste betekenis en kan nauwelijks onderschat worden. In de deskundigheid is de fac tor ervaring inbegrepen en of schoon de routine deze ervaring niet in alle opzichten dekt, is ook deskundigheid zonder een bepaal de mate van routine hier niet wel denkbaar. Een chirurg en zijn assistenten zien de „leerschool" dan ook als onontbeerlijk. Het is uitgesloten, dat zij hun ervaring kunnen opbouwen door te begin nen met „eenvoudige" hartafwij kingen. Men dient immers op zijn hoede te zijn voor mogelijke com plicaties en onvoorziene omstan digheden. De hartcentra in het buitenland zijn daarom beperkt, teneinde de „efficiency" van die centra zo hoog mogelijk op te voeren. In tegenstelling tot het bui tenland doet zich in ons land het verschijnsel voor, dat in be trekkelijk veel centra deze hart operaties behoorlijk worden ver richt. Naar ingewijden ons me dedeelden, is het verzadigings- coëfficient, wat die centra be treft, in ons land toch wel be reikt. Bij een nog verdere uit breiding van deze centra wordt gevreesd, dat verschillende van hen langzamerhand over onvol doende ervaring zullen gaan beschikken. Een dergelijke ont wikkeling zou voor de afzonder lijke hartteams in het algemeen en voor de hartchirurgie in het bijzonder niet toe te juichen zijn. De geneesheren zijn op dit punt uiteraard zeer diligent. Dit te meer, omdat deze hartteams thans ook het stadium van de „inwendige hartcorrecties" hebben betreden, operatieve in grepen in het hart dus, waarbij uitwisseling van ervaringen „con ditio sine qua non" is. ISieuw principe Met de inwendige operaties werd in 1948 een begin ge maakt door prof. Bailey in Lon den. Deze opereerde toen een zg. mitralisstenose, een vernauwing aan de hartopeningen. Het merk waardige is echter, dat eenzelfde operatie 25 jaar eerder werd ver richt door prof. Souttar in Parijs. Prof. Bailey volgde dezelfde tech niek als prof. Souttar. Dat deze laatste niet verder is gekomen op dit toen wel zeer gladde chi rurgische pad, moet geweten wor den aan de omstandigheid dat de tijd er nog niet rijp voor was. Een van de oorzaken is waar schijnlijk de onvolmaaktheid van anesthesie, (narcose-techniek) in die dagen. De ingreep van prof. Bailey wordt in de medische wereld be titeld als de „landing", de eigen lijke bestemming van de chirurg dus, die tevoren slechts aan de buitenkant van het hart opereer de. Kort na deze goed geslaagde „landing" volgde het tijdperk van de hypothermic, waarvan de ont wikkeling nog volop aan de gang is. Onder hypothermic wordt verstaan het opereren van be paalde hartgebreken onder een lagere dan normale temperatuur. Los van elkaar werd de tech niek tot stand gebracht door prof. Bigelow in Toronto en prof. Boe- rema in Amsterdam. Bij deze operaties wordt gebruik gemaakt van een nieuw principe: door da ling van de temperatuur wordt het zuurstofverbruik van de kwetsbare organen verminderd. Het hart kan dus gedurende eni ge tijd buiten de circulatie wor den gebracht door het afklemmen van de aan- en afvoerende vaten. Bij een gebruikelijke mate van koeling tot 27 graden bedraagt eze tijd 9 tot 10 minuten. Harttransplantatie Onbereikbaar voor deze tech nieken zijn echter de afwijkin- Ook Parijs kent zijn hart chirurgen. Een figuur, die op dit terrein zeer op de voorgrond treedt is prof. Servelle. gen, welke in de hartkamer gele gen zijn, omdat men in dit geval over een ongelimiteerde tijd moet kunnen beschikken. Dit ideaal zou men theoretisch kunnen be reiken door de temperatuur nog verder te doen dalen, of door ge bruik te maken van het kunst- hart of liever, de hartlongmachi- ne, waarbij het hart wordt vervangen door een pomp en de longen door een oxygenator (een apparaat, waarmede de patiënt van zuurstof wordt voorzien). Uit de publikaties in de pers weet vrijwel iedereen, dat de ope raties met behulp van de hart- longmachine zich volop in het stadium van het experiment be vinden. Gezegd moet worden, dat vooraanstaande Amerikaanse cen tra, waaronder dat van de jeug dige 39-jarige prof. Lillehei en de Parijse prof. Servelle beschikken over een indrukwekkende reeks van patiënten, die voor een hart kamer-afwijking werden geope reerd. De techniek van dit kunsthart is nog verre van volmaakt. Wan neer echter die techniek belang rijk is verbeterd en de chirurg zonder beperkende tijdslimiet kan opereren, ligt de weg naar „de" operatie van het hart open. Bij alle optimisme voor de toekomst, dient toch te worden opgemerkt, dat, indien de chi rurg alle operatieve mogelijk heden kan toepassen, hij nog maar een betrekkelijk klein percentage van alle hartzieken welke de dood veroorzaken, chirurgisch kan benaderen. De grote massa van hartpatiënten hebben vooraf geleden aan vaatafwijkingen hartspierbe schadigingen, primair longly- den enz. enz., zodat chirur gisch ingrijpen geen resultaat zal hebben. In deze gevallen zal moeten worden volstaan met het verstrekken van diëten. Maar de fantasie van de ge neesheer staat ook heir niet stil. Een realist als prof. Bailey „droomt" van de mogelijkheid van transplantatie van harten van personen, die vanwege een ongeluk overleden ztfn en vol komen gezond waren Dan is nog de theorie over het mechanische hart, maar daar over in een slotbeschouwing. Dit is de hartlongmachlne van prof. Lillehei. Bij (1) wordt het koolzuurrijke bloed verhinderd naar het hart te stromen. Via een sonde (2) wordt het door een zg. aderlijk stelsel (3) geleid. De pomp. die het bloed aanzuigt (4) stuwt het vervolgens naar een in stallatie (5) waar het van zuur stof wordt voorzien. Het inmid dels schuimende bloed wordt weer vloeibaar gemaakt en in een spiraalvormig instrument ge zuiverd (8). Het nu weer zuurstof rijke bloed gaat door de pomp '9) naar het slagaderlijk stelsel terug (10). Het bloed, dat nog in het hart aanwezig was voor dat de beide holle aderen wer den afgeklemd, wordt via een sonde <A), het reservoir (B) de pomp (C) en een zijarm (D) ook weer in circulatie gebracht. (De ze foto werd ons in gewaardeer de medewerking afgestaan door het weekblad „Revue"). DIT JAAR GAAT IN HULST de tweede Reinaertstoet uit! Dit bericht, gevolg van de geruisloze oplossing van het zogenaamde Reinaertconflict, heeft de buurten van de stad weer enthousiast gemaakt. De vergadering, welke het Reinaertcomité uitschreef, werd dan ook druk bezocht, ondanks het feit dat velen niet eens wisten dat de eerste bijeenkomst ter formering van de tweede Reinaertstoet gehouden werd. drumband te laten meewerken: er moet een flinke groep eksters en kraaien komen, Willem, de schrijver van het epos „Van den Vos Reinaer- de", moet ook een plaatsje in de stoet krijgen en bovendien zullen er vele andere nieuwe figuren dienen te verschijnen. Enkele wagens worden verbeterd en verlevendigd; zo is er een plan om de slotwagen van de stoet, waar in de sluwe Reinaert in zijn höl Mau- pertuus de domme dieren zit uit te lachen, van een heuse televisiemast te voorzien, zodat de familie Rei naert op haar gemak de televisieuit- Het Optochtcomité heeft al plannen uitgewerkt, die de vertegenwoordi gers der wijken meteen in vuur en vlam zetten. Aan het eind van de avond zag men aan de gezichten dat ieder zich voorgenomen had geest driftig aan de slag te gaan. De stoet zal groter worden, wel licht tweemaal zo groot. Het plan daarvoor is al klaar. Eigenlijk zijn er twee plannen: een duur plan (dat tienduizend gulden zal kosten) en een iets bescheidener, dat ongeveer ze venduizend gulden vergt. De financiering moet uit drie bron nen komen. Het gemeentebestuur is bereid, behoudens goedkeuring van de raad en van Ged. Staten, driedui zend gulden subsidie te voteren, dan zal er natuurlijk een collecte in de stad worden gehouden en ten der de krijgt het Reinaertcomité toe stemming om aan de stadspoorten en tree te heffen. Men hoopt dat thans ook de wijken, die in 1956 door een of andere re den niet hebben meegedaan, nu ook hun praktische bijdrage zullen leve ren, door een groep of wagen te ver zorgen. ISieutve figuur Dit alles vertelde de voorzitter, de heer J.H. Stolte. Daarop vertelde de voorzitter van het Optochtcomité, de heer W.P.A. Colsen, wat er zo voor plannen bestaan om de stoet nog mooier en beter te maken dan ze twee jaar geleden al was. Men zal proberen een bekende De twaalfde partij uit de twee kamp tussen Smyslov en Bot- winnik om het wereldkampioen schap schaken is donderdag avond na de 40e zet afgebroken. Botwinnik. die met wit speelde, gaf zijn 41e zet onder couvert af. De Spelen van 1960 te Rome zullen 18 miljard lire (ongeveer 108 miljoen gulden) kosten, een bedrag dat, naar de kanselier van het I.O.C., Otto Mayer, heeft medegedeeld, geheel opgebracht zal worden door de Italiaanse voetbaltoto. Mayer verklaarde verder, dat de Italianen zich bij de voorbereidingen voor de Spelen wederom volleerde bouwmeesters hebben getoond. De werkzaamheden zijn reeds zo ver ge vorderd dat de Spelen zo nodig al in dit jaar zouden kunnen worden gehouden. Aan het Olympische stadion te Ro me zullen geen structurele verande ringen worden aangebracht. Wèl zal het aantal zitplaatsen worden uitge breid en de totale capaciteit tot 120.000 worden opgevoerd- Slechts met betrekking tot een en kel punt maakte Mayer bedenkingen. Hij meent, dat de Italianen de toe loop van bezoekers kennelijk onder schatten. Voor hen staan 110.000 bed den ter beschikking, inclusief het lo gies in kampeergelegenheden, en dit acht Mayer veel te weinig. Traditiegetrouw organiseert de r.- k. Korfbalvereniging Alliance op 2e paasdag te Roosendaal haar korfbal- toernooi, waaraan wordt deelgeno men door ploegen uit Brabant, Zee land en Zuid-Holland, in de senioren en aspirantenafdelingen. Door bepaalde omstandigheden kwam de organisatie dit jaar iets la ter dan normaal op gang. Dit is voor de organisators aanleiding geweest om de wisselprijzen dit jaar in het bezit van de winnaars van het vori ge jaar te laten. Deze zullen volgend jaar weer worden betwist ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de vereniging. Voor de viering van het tweede lustrum bestaan nl. grootse plannen. Het toernooi vindt plaats op de sportvelden van het recreatieoord Vrouwenhof. Het bestuur van de KNVB afde ling Zeeland gaf de jeugdcommissie opdracht, het massale juniorentoer nooi voor alle juniorenelftallen uit Zeeland te organiseren. Er hebben zich 18 A- en 54 B-elftallen voor deelname aangemeld. De indeling is zodanig, dat de tus- senronde voor de B-junioren even eens op Hemelvaartsdag zal worden gespeeld. De finales zijn vastgesteld op zaterdag 14 juni, voorafgaande aan de wedstrijd van het Zeeuwse elftal tegen D.F.C. Het is het bestuur van de v.v. Bier vliet in samenwerking met de plaat selijke middenstandsvereniging „Wil lem Beukelszzon" gelukt om op He melvaartsdag a.s. een aantrekkelijke voetbalwedstrijd te Biervliet te doen spelen. De Bergen op Zoomse club MOC, die vorig jaar een buitengewoon sym pathieke indruk te Biervliet maakte, en de Eindhovense v.v. „De Spech ten" zijn namelijk bereid gevonden op deze dag te Biervliet een vriend schappelijke wedstrijd te spelen. De namen van beide clubs staan borg voor een leerzame en prettige voet balmiddag. We twijfelen er dan ook niet aan, dat heel voetbalminnend West- Vlaanderen a.s. Hemelvaartsdag naar Biervliet zal trekken. Zaterdag, 5 april a.s. worden in de Haagse Dierentuin de Nederland se judo clubkampioenschappen ge houden. Bij de a-teams hebben ing- schreven de judoclub Hofstad, de sportschool Janssns (Bergen op Zoom), de judoclub Haarlem en de judoclub Utrecht. Bij de b-teams, waarin alleen ju doka's met een kyu-graad mogen uit komen. zullen de judoclub Zuiderbad (A'dam), de eerste Hilversumse sportschool, de eerste Groningse Sportschool, de judoclub Dordrecht en de sportschool Janssens (Bergen op Zoom) op de mat verschijnen. Aan het eind van de avond zal An ton Geesink, Europees kampioen 4e dan en aller categorieën, in een spe ciale wedstrijd uitkomen tegen 10 zwarte banden. De Ned. Jiu Jitsu Bond zendt naar de Europese judo kampioenschappen, op 10 en 11 mei te Barcelona een volledige Nederlandse ploeg. Zondag 13 april zal de laatste se lectie worden gehouden en uit de 16 „mogelijken" een definitieve ploeg van negen man worden samenge steld. De 16 geselecteerden, die hier voor naar Amsterdam komen, zijn, A. Geesink; H. Essink (Eindhoven); A. Wagenaar; C. Bonte; J. de Waal; C. de Waal; G. van den Dolewaard; J. van Ierlandt (Tilburg)J. Pee- ters (Bergen op Zoom); H. Tergouw P. van Leeuwen; W. Lamers (Eind hoven); D Konings; J. Bruins; J. Dirks en W. Dadema. HET HEEFT H.M. de Koningin be haagd de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding ter gele genheid van haar 50-jarig bestaan het predikaat Koninklijke te ver lenen. HET NEDERLANDS jeugdelftal be staande uit spelers van 18 tot 20 jaar heeft donderdagavond te Amersfoort een 2—1 zege behaald op de eerste divisieclub H.V.C. AVONDTEKENSCHOOL TERNEUZEN Getuigschriften: Afd. Bankwerken-Scheepsbouw: G.G. Meertens te Hoek. Afd. Autoherstellen: J. Scheele, P. Versluijs te Terneu- zen; J. Koster te Axel; I.C. Naeye te Biervliet; M.J. de Dreu te St. Jansteen; C.F. Heijman te Walsoor den; F. Dierickx te Westdorpe; R.A. Geluk te IJzendijke en J.H. de Put ter te Zaamslag. Verklaringen: Afd. Autogeen lassen (Hosp.) J.C. de Bruijne, D.J. Kroes, C. Ver- helst te Terneuzen; P.J. Andriessen, J.C. Witte te Sluiskil; A. Ferket te Axel; J.E. de Wit te Philippine; A. P. Notschaele, F. Thijs te Sas van Gent. Afd. Elektrisch lassen (Hosp.) R. Agostinis, P.C. Hamelijnck te Sluiskil; P.J. Engels M. Oppeneer, P. Verschelling te Axel; A. Diele- man te Hoek; G. Th.J. Wouters te Koewacht; H.G. Neijt, R. Verstraete te Sas van Gent; J. Deij, C. Guil- jam te Zaamslag. ELEKTROTECHNIEK. Voor het examen elektrotechnisch installeren volgens het leerlingenstel sel VEV slaagde de heer M. A. van Damme te Hontenisse. RIJKSKWEEKSCHOOL TE MIDDELBURG Aan de Rijkskweekschool te Mid delburg zijn geslaagd voor het prak tijkexamen voor onderwijzer de da mes J. Bogerd, Vlissingen; N. Groe- neberg, Vlissingen; F. Neve, Middel burg; T. Laurens, Aardenburg; A. Sanders, Vlissingen; M. Vijverberg. Zierikzee; J. Verbrugge, Middelburg; N. Verbrugge, Middelburg; A. Maas dam, Vlissingen; T. Corporaal, Vlissin. gen; A. Rijfcborst. Nieuwvliet; N. Wit te Kruiningen; C. van Nieuwenhuize Kruiningen; B. Sanderse, Veere; F. Laurens, Terneuzen. De heren K. van de Hoek, Sint Maartensdijk; D. Maliepaard, Vlissin gen; J. Radder, Oostkapelle; R. Koch, Goes; H. Smits, Ouwerkerk; W. San- diefort, Vlissingen; J. van der Lijoke, Aardenburg; C. Janse, Waterland kerkje; L. Gaakeer, Ovezande; J. Minnard, Heinkenszand; B Kouwer, 's Heer Arendskerke; J. Korstanje Goes en B. Sorber, Axel; P; Bax, Kloosterzande; F. Dieleman, Middel burg; W. Westerbeeke, Westkapelle; T. Hoste, Groede; R. Westdorp, Hans- weert; A. Bayens, Middelburg; A. Bauwer. Kruiningen; J. Meulmeester, Vlissingen; A. Anthonisse, Vlissingen; G. Otte, 's Heer Arendskerke. zending kan volgen welke van de op tocht zal worden gemaakt, naar men hoopt. De optocht zal sterk moeten acte ren. Hierin hebben de organisatoren veel vertrouwen, want in 1956 bleek al dat vele medewerkers zich, van nature, houding, gebaren en mimiek van de dieren die zij uitbeeldden, al vlot eigen gemaakt hadden. De uitbreiding vereist het maken van ongeveer 90 nieuwe kostuums. Ook dit zal niet moeilijk op te los sen zijn. Unieke kans Er moet onmiddellijk begonnen worden, opdat de stoet tijdig klaar is De tweede Reinaertstoet van Hulst zal dat belooft het reeds aanstekelijke enthousiasme der or ganisatoren en van de buurten de eerste nog verre overtreffen. De baan is nu vrij voor een prachtige en suc cesrijke Reinaerttraditie die Hulst in de loop der jaren stellig grote faam zal bezorgen, niet alleen in ons land en Vlaanderen maar ongetwijfeld ook in vele andere streken van West- Europa. De belangstelling voor dit waarlijk unieke evenement is bijzon der groot. Enkele „middenstanders" te Bres kens kwamen tot de conclusie, dat ze maar eens wat meer aan sport moesten gaan doen Ze hebben de koppen bij elkaar gestoken en, staan de de vergadering, een „bolclub" opgericht; daarmee hebben ze tevens een oude traditionele sport te Bres kens in ere hersteld. De naam van de nieuwe club is „De achterweg". In hotel Tholenaar en café Nooten- boom te Zevenbergen zijn een aantal voorwedstrijden gespeeld voor de fi nale van het kampioenschap le klas van het gewest Brabant - Zeeland van de Kon. Ned. Biljartbond. Deze wedstrijden hebben een span nend verloop gehad en vooral Meeu wissen van Zevenbergschehoek en Vijverberg uit Ouwerkerk kwamen tot zeer goede prestaties. Hierdoor zal Meeuwissen zeker voor de finale geplaatst worden, ter wijl ook de deelname van Vijverberg zo goed als zeker beschouwd kan worden. De eindstand van deze voorwed strijden werd le Meeuwissen Zevenbergschehoek 10 m.p. 8.69 gem.; 2. Vijverberg Ouwerkerk 6 m.p. 8.89 gem.; 3. van Schayk Breda 5 m.p. 6.32 gem.; 4. Rijk Oudelande 3 m.p. 7.24 gem. LANDBOUWWEGEN IN HALSTEREN. Voor de aanbesteding van land- bouwwegen te Halsteren waren de volgende inschrijvingen: J. Bezuijen en Zn., Ouddorp 88820, N.V. Aug. van Dijck Petit, Bergen op Zooomo 90820, Jasper van 't Ver laat en Zn., Hardincxveld-Biervliet 93450, P. A. Remans en Zn., Kats (Zttd.) 94063, A. Verwater, Made 96300, Fa. J. Eleveld. Groningen 96600, J. de Oude en Krijn Triest de Oude, Biervliet. 's-HERTOGENBOSCH, 2 april Op de markt van heden waren aan gevoerd 7195 stuks vee, zijnde 2899 runderen, 363 graskalveren, 388 vette kalveren, 1092 nuchtere kalveren, 285 schapen, 14 geiten, 109 lammeren, 53 fokzeugen, 485 slachtvarkens, 20 lo pers en 1487 biggen. De prijzen wa ren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien van f 735 tot f 1285 guiste koeien f 650- 930, kalfvaarzen f 750-1200, klam- vaarzen f 720-940, guiste vaarzen f 660-850, pinken f 425-650, graskalve ren f 280-400, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij f 57,50-210, weide- schapen f 55-80, ooien met lammeren f 110-150, drachtige zeugen f 270-340, lopers f 62-72, biggen f 42-58, drach tige ooien f 100-135, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 669 stuks. Extra kwaliteit f 3,30-3,45, le kwa liteit f 3.15-3,25, 2e kw, f 2,80-3,05, 3e kw. f 2,65, vette stieren f 2,80-3,15, worstkoeien f 2,55-2,65, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren le kw. f 2,35-2,70, 2e kw. f 2,10-2,30, 3e kw. f 1,80-2,-, nuchtere slachtkalve- ren f 1,15-1,30, slachtvarkens f 1,62- 1,72, slachtzeugen le kw f 1,46-1,53, slachtzeugen 2e kw. f 1,38-1,44, alles per kg levend gewicht. Vette scha pen f 95-115, vette lammeren f 85- 105, nuchtere slachtkalveren f 35-50, alles per stuk. Overzicht: melk- en kalfkoeien aanvoer groter, handel rustig, prijshoudend. Guiste koeien aanvoer groot, handel lui, duur. Jongvee: aanvoer ruimer, handel re delijk, prijzen vast, vette kalveren aanvoer minder, handel williger, prijshoudend. Nuchtere slachtkalve ren aanvoer groot, handel redelijk, prijzen ongeveer gehandhaafd. Scha pen en lammeren aanvoer groter, handel slepend, prijzen gedrukt. Fok zeugen aanvoer normaal, handel kalm, staande prijzen. Lopers en big gen aanvoer minder, handel tame lijk vlot, prijzen stabiel, slachtvee aanvoer beperkt, handel rustig, wei nig verandering in prijzen, slacht zeugen aanvoer groter, handel en prijzen iets gedrukt. Konstanz 309 (+1), Rheinfelden 252 (—6), Breisach 194 (—2), Straatsburg 28d (onv.), Maxau 468 7), Mann heim 344 (—8), Mainz 355 (—5), Bin- gen 256 (—3), Kaufb 287 (—6), Trier 201 3), Koblenz 294 3), Keulen 297 (—3), Ruhrort 514 (—9). Lobith 1140 (—6), Nijmegen 923 (—3) Arn hem 922 (—5), Eefde IJssel 442 (onv Deventer 338 (+1), Monsin 5540 (onv.) Visé 5022 (+4), Borgharen 3987 (+8), Belfeld 1145 (+12), Grave beneden de sluis 485 (—7).

de Stem | 1958 | | pagina 3