EISENHOWER VOOR HELE EEN HOOFD DEFENSIE V.S. Explosie te Sas zestien van Gent: gewonden S9.-tot198.- „A. erson" van And Tsaar dochter Nicolaas? Verwaarlozing be j aardentehuis in in'il&tfi Minister van defensie boven stafchefs r Man sloeg vrouw bij twist dood „Voorzichtige" caféhouder HERENCOSTUUMS Ook Mussolini onderzocht dit vraagstuk Acht doden te Brussel DAGBLAD VOOR van „Spionnen YS te Praag gearresteerd Doelmalige leiding staatsveiligheid Massagraven in Polen gevonden Aanwijzigingen tegen Berkelse arts r4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 in Berlijn 3^ Zonnig voorjaarsweer Veel bewolking Ravage en brand in stijfsel fabriek Tijdens Expo 300 congressen HET OPZIENBARENDE PROCES TE WIESBADEN Sovjet-vliegtuigen voor Egypte Sprekende apen Weer reizen van India naar Goa 98e JAARGANG No. 22724 Uitgaye N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland w blaü VRIJDAG 4 APRIL 1958 Abonnementsprijs t 1.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Biihnreaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). De 45-jarige G. V. te Monster heeft zijn 43-jarige echtgenote A. R. V.-S. tijdens een ruzie met een hamer op het hoofd gesla gen en daarna vermoedelijk ge wurgd. Dit is uitgekomen na een onder- Boek, dat de politie van Monster in stelde, na een melding die een arts op het politiebureau deed, dat de vrouw door een val bij haar huishoudelijke werkzaamheden om het leven was ge komen. De politie trof de vrouw inderdaad levenloos aan op de overloop, boven aan de trap in haar huis aan de Zee straat, maar kreeg reeds direct arg waan bij het zien van de verwondin gen aan haar hoofd. Dr. Zeldenrust uit 's Gravenhage stelde toen op verzoek van de politie een onderzoek in. Hieruit bleek dat de vrouw een ge welddadige dood was gestorven. De man heeft bekend de schuldige te zijn. Om nog onbekende oorzaak was ruzie tussen de echtelieden ontstaan. De twist liep zo hoog, dat de man zich niet kon beheersen en zijn vrouw met een hamer enige slagen op het hoofd gaf. Zij was daarna niet dood maar hij zou haar nog hebben vast gegrepen, zodanig dat ze door ver stikking om het leven kwam. DOOR HET KOUDE weer in de af gelopen dagen verloopt de bloei in de bollenstreek langzamer dan verwacht werd. Met Pasen zal men de vroege krokussen en het felle geel van de narcissen kunnen bewonderen. DE MINISTERIES van Oorlog en Marine hebben contracten afgesloten met Nederlandse en buitenlandse on dernemingen. De DAF moet voor 1.76 miljoen auto-onderdelen en aan hangwagens leveren. BEELEY EN MURPHY, bemidde laars in het Frans-Tunesische geschil zijn uit Parijs weer naar Tunis ver trokken. Men vermoedt, dat zij een door Frankrijk goedgekeurd compro mis-plan over de controle op de Al- gerijns-Tunesische grens zullen ont vouwen. IN SCHEVENINGEN is het dit jaar op 17 mei „vlaggetjesdag". IN TEXAS is de stad Wichita Falls (70.000 inwoners) in korte tijd door drie wervelstormen getroffen. Een persoon kwam om het leven, twee worden er vermist en dertien werden gewond. EEN MILJOEN Australische ponden bedroeg de schade in de Australische havenplaats Bowen, toen een wervel wind de plaats trof. Honderd mensen werden dakloos. President Eisenhower heeft in een speciale boodschap aan het Congres voorstellen gedaan voor ingrijpende wijziging van de leiding der defensie, „om de verzekering van de vrijheid en de strijd voor een blijvende vrede" te versterken. Waarnemers verwachten, dat de voorstellen van de president, die de minister van defensie meer gezag over de stafchefs wil geven, op krachtig verzet zullen stuiten van die groepen in het Congres, die angstvallig waken voor het behoud van de controle, die zij over het leger, de vloot en de luchtmacht kunnen uit oefenen, doordat zij de toewijzing van gelden controleren. program voor verkenning van de maan is opgesteld. Het is in de eerste plaats bedoeld om na tc gaan over' welke middelen de Ver. Staten beschikken voor ver kenning van de ruimte in de buurt van de maan. Voorts deelde de minister o.a. mede dat zijn ministerie 39 straalbommen- werpers van het type B-52 voor lan ge afstanden heeft besteld tegelijk met 26 tankvliegtuigen die de bom menwerpers in de lucht kunnen be voorraden. Voorts zullen twee nieuwe atoomduikboten op stapel worden ge zet die zullen worden uitgerust met Polarisraketten. 55 In Praag is bekendgemaakt, dat een aantal Amerikaanse spionnen is gearresteerd. Een van hen is een zekere Imrich Sucky, die in de oorlog in Slo wakije voor de Gestapo zou hebben gewerkt. Sucky werd aangehouden, toen hij op het punt stond om samen met een vrouw op illegale wijze het land te verlaten. Hij was op weg naar Ame rika. waar hij de leiding zou krijgen van een afdeling, die is belast met het organiseren van spionage in com munistische landen, aldus de verkla ring. De president wil aan de minister van defensie meer bevoegdheid geven ten aanzien van de plannen voor de strategische en tactische defensie. De burgerlijke ministers voor leger, vloot en luchtmacht wil hij ontheffen van hun directe zeggenschap over de mi litaire operaties. Hij wenst dat zij de minister van defensie meer bijstaan op het gebied van de administratie, dan op dat van de militaire operaties. De commissie van stafchefs zou de minister van de fensie moeten helpen bij de leiding van de verenigde commando's. De stafchefs moeten alleen namens de minister van defensie bevelen aan de bevelhebbers van de verschillende on derdelen der Amerikaanse strijd krachten kunnen geven, aldus de voorstellen van de president. Volgens Eisenhower is onder de huidige wetgeving het gezag van de minister van defensie te beperkt, waardoor doelmatige leiding van de verzekering der nationale veiligheid belemmerd wordt. De stafchefs dienen zich op hun nieuwe werk te concentreren in plaats van hun aandacht te verdelen over de afzonderllijke diensten waarvoor zij verantwoordelijk zijn. Eisenhower merkt in een toelich ting op zijn voorstellen op dat er in een toekomstige oorlog geen afzonder lijke strijd van land- zee- en lucht macht meer zal bestaan. Bij de or ganisatie in vredestijd moet men hiermee rekening houden. Bewapeningspleidooi Neil McElroy, de Amerikaanse mi nister van defensie, heeft gepleit voor de aanleg van een Amerikaans proef- terrein voor raketten in het gebied van de Stille Oceaan. Hij wil daarvoor in het komende belastingjaar 36 miljoen dollar uit trekken zo verklaarde hij voor een senaatscommissie in Washington. Hij deelde voorts mede dat in opdracht van de regering een (Advertentie) Het Poolse persbureau PAP meldt, dat bij een vroeger Duits kamp voor krijgsgevangenen uit de tweede we reldoorlog bij Swietoszow in West- Polen opnieuw een groep massagra ven is ontdekt. Het zijn 33 graven, die elk 400 m lang zijn. Zij bevinden zich in een bos van 14 jaa* oude berken. Hoeveel lijken in <i graven liggen is niet ge zegd. Pools j autoriteiten hebben ge schat, dat tussen de twintigduizend en dertigduizend voormalige krijgsgevan genen uit elf landen begraven liggen in zeventien massagraven bij Zagan en een onbekend aantal in elf graven te Szprotava. Uit officiële bron vernemen wij, dat er steeds meer aanwij zingen zijn gevonden, die het aannemelijk maken, dat de ver dachte in de mysterieuze ver giftigingszaak in de Leeuwarder strafgevangenis, de Berkelse arts O., inderdaad schuldig is aan moord op zijn medegevangene, de 34-jarige L. uit Gouda. Uit het onderzoek is inmiddels ko men vast te staan, dat de cyaankali, waarover dokter O. de beschikking had. door een familielid van dokter O. in België werd verkregen. Met het oog op het lopende recherchewerk i kon inzake de persoon, die het vergif in België verkreeg, nog geen nadere mededeling worden gedaan. ONZE COLLECTIE 1958 in de nieuwe, donkere modetinten met blauwe, bruine en groen-gele effectdraüen en natuurlijk ook in grijze zomertiMen. VAN AAAAAAA^ DE TSJECHISCHE regering heeft de j li p1 a/ïiti q t*rif1 Tl prijzen van sterke drank, ter bestrij- ömOKKei Vail paarden ding van het alcoholisme, verhoogd met twintig percent. .,DE ZESLING in Perzië" was een aprilmop. Het blad Keilian, anders zeer serieus, heeft dit thans toege geven. AAN DE Technische Hogeschool te Delft waren op 1 april 5760 studenten ingeschreven, het hoogste aantal dat ooit is bereikt. (Advertentie) - 't Is nu het goede tijdstip voor My het aanschaffen het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt donder dagavond 23.15 uur. Óverwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige wind overwegend tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke wind, eerst uit het oosten en daarna uit het zuiden. Zwaar bewolkt tot betrokken met hier en daar ne velig. Stijging van de tempera tuur. Vandaag: zon onder 19.17 uur. Maan op 20.12 uur. Morgen: zon op 6.07 uur. Maan onder 6.38 uur. De Westberlijnse politie heeft een groep smokkelaars aangehouden die er van wordt verdacht zeshon derd paarden uit Oost-Berlijn naar het westelijke stadsdeel te hebben gesmokkeld om daar te slachten. De smokkelaars reden geregeld met een lege wagen met twee paarden er voor naar West-Berlijn. Als zij terugkeerden werd de wagen ech ter slechts door een paard getrok ken. (Van onze correspondent) Gistermiddag om kwart over drie ontstond er op de N.V. Stijf sel- en Glucosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent in de zogenaamde „hal" dit is de afdeling waar de builmachine staat en waar de stijfsel wordt opgeslagen een hevige explosie. Zes tien personen werden gewond. Door de ontploffing ontstond een enorme ravage. de Coöp. Beetwortel Suikerfabriek spontaan te hulp snelde. Alleen de twee laatstgenoemde brand weren hebben nog daadwerkelijk aan het blussingswerk deelgenomen. Ongeveer twintig slangen werden in gezet en na ongeveer een half uur blussen was het vuur bedwongen. Een mooi resultaat, vooral daar het blussingswerk ten zeerste bemoeilijkt werd doordat de vuurhaard moeilijk te bereiken was, terwijl vallend puin een voortdurend gevaar opleverde. Tengevolge van de explosie wer den zestien mensen gewond. De Door de ontploffing ontstond een enorme ravage. Het dak van de desbetreffende afde ling werd voor een groot deel ver nield. Ramen werden uit de spon ningen geslagen muren scheurden en 'n houten zijwand werd praktisch ge heel weggeslagen. Tengevolge van de explosie ontstond brand die aanvan kelijk snel m omvang toenam wegens de aanwezigheid van het droge zet meel. De bedrijfsbrandweer die eerst te kampen had met de moeilijkheid dat de druk op de waterleiding te laag was kreeg spoedig hulp van de gemeentelijke brandweer. Ook de brandweren van Terneuzen Sluiskil en Westdorpe werden te hulp geroe pen, terwijl de bedrijfsbrandweer van Tijdens de wereldtentoonstelling te Brussel zullen in België 300 congres sen worden gehouden, waarvan een groot aantal in de stad Brussel. Aan deze congressen, die o.a. ook te Ant werpen, Gent, Bergen, Luik, Charleroi, Brugge, Knocke, Namen en Spa ge houden worden, zullen ongeveer 150.000 gedelegeerden deelnemen. Het nieuwe congrespaleis te Brussel zal zes maanden zonder onderbreking bezet zijn. De 53-jarige, in Rusland geboren balletmeester Serge Lifar, heeft voor het gerechtshof te Wiesbaden, dat de „zaak-Anastasia" behandelt, verklaard er zeker van te zijn dat de jongste dochter Anastasia van wijlen Tsaar Nicolaas de Tweede aan de uitmoor ding van de Russische keizerlijke familie te Jekaterinenburg, in een julinacht van 1918, is ontkomen. Het proces heeft, zoals gemeld, ten doel uit te maken of de 57-jarige ..Anna Anderson" inderdaad de Russische grootvorstin Anastasia is. zoals zij zegt. De beantwoording van deze vraag is mede van belang in verband met aanspraken op er fenissen. Het Huis Mecklenburg, dat hierin ook partij is, bestrijdt dat ..Anna Anderson" een aangeno men naam Anastasia is en zegt dat zij in werkelijkheid Franziska Schanzkowsky is, de dochter van een Poolse kleermaker uit Oost- Pommeren. Lifar lichtte zijn verklaring toe, met de mededeling dit in 1934 te Rio de Janeiro te hebben vernomen van de sindsdien overleden Italiaan se diplomaat Lecchio. Deze foto toont Felix Dassel, rit meester van de voormalige Tsaris tische cavalerie, een der getuigen in het proces „Anna Anderson Anastasia". Hij leest hier in zijn woning te Wiesbaden het door me vrouw Anderson geschreven boek: „Ich, Anastasia, erzahlt". Lecchio was in 1918 en 1919 in zuid-Rusland, waar hij in het leger van de „witte" generaal Koltschak tegen de Bolsjeviki streed. Hij was erbij toen troepen van Koltschak Jekaterinenburg. drie dagen na het vermoorden van de tsaar en zijn gezin, binnenrukten. Mussolini droeg Lecchio in 1926, i.v.m. zijn speciale ken nis op dit gebied, op te on derzoeken of het mogelijk was, dat Anastasia de uit moording van het tsarenge- zin had overleefd. „Lecchio vertelde mij dat hij daar op, in verband met deze opdracht verscheidene maanden in Rusland had vertoefd en een onderzoek had ingesteld naar de door „Anna An derson" beschreven vluchtweg, die van Jekaterinenburg. over Boeka rest, naar Berlijn leidde. Hij zei, dat zijn onderzoek hem de zeker heid had geschonken, dat Anasta sia inderdaad aan de slachtpartij was ontkomen", aldus Serge Lifar. Hij verklaarde ook in 1938 te Rome met Mussolini te hebben gesproken bij welke gelegenheid de toenmalige Italiaanse dictator had bevestigd Lecchio met dit onderzoek te heb ben belast. Behalve de zeer positieve getuige nis van Felix van Dassel, een voor malige cavalerie-officier van het vroegere keizerlijke Russische le ger (wiens verklaring wij in onze editie van gisteren weergaven), be vestigde ook de dochter van dr. Bot- kic. de vroegere lijfarts van de laatste tsaar, dat Anna Anderson inderdaad Anastasia is. De vroege re gouverneur van de kinderen van tsaar Nicolaas, de 78-jarige Pierre Gilliard. gaf echter te kennen, dat Anna beslist Anastasia niet was. In mei komt het hof weer bijeen dan te Hamburg, om nieuwe ge tuigen te horen. Overzicht van de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek Sas va.n Gent. Zware rookwolken stijgen op uit de fabriek, waar in de opslagplaats van stijfsel de met droge bloem verzadigde lucht tot zelf explosie ès gekomen. fabrieks-E.H.B.O., die aanvanke lijk met de eerste hulp begonnen was. kreeg spoedig assistentie van dokter van Loy. Vijf gewon den werden naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht, van wie er drie na behandeling naar huis konden worden vervoerd. Twee arbeiders, namelijk L. de Vries uit Sas van Gent. gehuwd. 50 jaar en F. de Bakker uit Westdorpe, onge huwd. 43 jaar. werden zeer ernstig maar naar het zich liet aanzien niet levensgevaarlijk gewond. De schade tengevolge van de explosie en de brand is zeer groot, maar kan momenteel nog op geen honderddui zend gulden nauwkeurig worden ge schat. Ook de waterschade is vrij aanzienlijk. Verzekering dekt deze schade. Naar men ons mededeelde, zal de produktie in het bedrijf niet ernstig gestagneerd worden. Hoewel wel enig oponthoud zal ontstaan, zal toch vrij normaal kunnen worden doorgewerkt. Dit is mogelijk, omdat de grootste schade is ontstaan in de afdeling, waar het eindprodukt wordt vervaardigd. De politie heeft een man en een vrouw, die te Brussel een tehuis voor bejaarden leidden, aangehouden op beschuldiging van misdadige verwaarlozing, nadat er de laatste tijd zeven in woners waren overleden. Ongeveer vijftien bewoners wer den met ambulances naar een ziekenhuis overgebracht, waar weer één van hen spoedig na aankomst overleed. Op advies van de politie werden de overige bejaarden door familieleden weg gehaald. De politie was door verwanten van de inwoners gewaarschuwd. nadat zich een opvallend groot aantal sterf- (Advertentie) Bewezen betere regenkleding Het blad „Al Ahram" te Cairo meldt, dat Egypte een groot aantal Russische vliegtuigen van het type „TOE-104" voor burgerluchtvaart heeft gekocht. Dit is de grootste aan koop van Russische vliegtuigen tot dusver. Voorts zijn onderzeeboten die on langs van Polen zijn gekocht, in Egypte aangekomen, bestuurd door Egyptische bemanningen die in Po len een opleiding hebben gekregen. gevallen had voorgedaan. Het tehuis gelegen in een gegoede wijk van de Belgische hoofdstad, werd gedreven door de 42-jarige Eugène Stien en de 48-jarige Maria Konawak. Zoölogen en filologen van de universiteit van Kioto in Japan hebben vijf jaar lang het ge drag van de apen bestudeerd, die voorkomen op het eiland Kroes jioe. Zij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat deze apen een taal hebben. Zo zou het stac cato uitgesproken „fan, fan, fan" betekenen dat er gevaar dreigt. „Kan" betekent „kom", of „volg mij". De dieren zijn volgens de ge leerden zelfs in staat zinnen te formuleren om uiting te geven aan gevoelens van vriendschap, voldaanheid, etc. De regering van India heeft de on middellijke afschaffing aangekondigd van beperkingen op reizen naar Goa en andere Portugese bezittingen in India. De regering van India had eind 1955 de Portugese gebieden Goa, Damar en Dioe vrijwel geisoleerd. nadat de Portugezen gevuurd hadden op Indi sche betogers, die Goa binnenkwa men. De opheffing van het verbod zal een grote toevloed van Goanezen naar Goa tengevolge hebben en een onevenwichtige economie scheppen, aldus een memorandum van de In dische regering. De Portugezen zul len zich geplaatst zien tegenover het vraagstuk, vele mensen te moeten voeden, zo wordt erbij gezegd. Het einde van het verbod zou de Goanese vrijheidsbeweging aanmoedigen. Een caféhouder uit het noor den van Rotterdam, die de zaak van een concurrent „eer aan deed", dacht er plotseling met schrik aan, dat hij een porte monnee met 1200 in zijn zak had. Hij vond dat wel een beetje gevaarlijk en daarom stopte hij de portemonnee met het geld op het toilet achter de stortbak. Later op de avond, toen hij onder drankinvloed uias, wilde hij het geld weer bij zich steken, maar tot zijn schrik vond hij op de plaats niets terug. Hij vertelde zijn collega, dat hij beroofd was, waarop men de politie belde. De politie kwam, zag (achter de stortbak) en vond... de por temonnee met het geld.

de Stem | 1958 | | pagina 1