Pagblad pcj&tcm Centrale Zeeland wordt 30 megawatt-unit rijker ALLER0 Nieuwe openbare te Yerseke geo school pend tot [xel t is Winst Hero Kroestjev in Boedapest Nieuwe bestuursleden B.A.'s op Bevelanden Togliattigeen Italiaanr In nauwelijks vier jaar tijd uit kleren gegroeid Constante Kwa lite it Ged. Schout vond gebouw en inrichting een voorbeeld EXPORT TYPISCH BERICHT MIS MET DE LENTE Minister Algera en ir. Maris in Zeeland Wat vraagt deze tijd? Voorstellen ruimtevaart bij Congres Zevenhonderd- jarige traditie doorbroken jogingen lalarm idijke vJDA aag TWEEDE BLAD DONDERDAG 3 APRIL 1958 W" Begroting onderwijs in laatste zes jaar verdrievoudigd „Oude vriend van liet Hongaarse volk....' Russische concessie aan Bonn Lr komt een verzorgingstehuis Initiatief Eisenhower ZEVAC organiseert een nachtrit Financieel scEandaal in Londen Busstaking in Londen vanaf .4 mei LAATSTE NIEUWS N Ls was ingesteld igge en schrijve 1 voorstel in stem verworpen met Immen. De twee fden slechts voor 70 pet. van de '.voorstemden". wenste bij de waarom ,,Oost- |en inzameling en seuwsch Vlaamse In vergunning ver ldag 24 maart jl. Izameïmg en col- llaarde dat bij de- Jbdoeling voor zat, Ir de katholieken In. en dat de or- erhulp er schrif- |zen, dat er aan gunning was ver- |e te houden. Men |ertijds gemaakte collectes in de in. Een kopie van |de voorzitter aan |p, verklaarde de r «vergunning zijn Jrbeijn in de Ka- ndijke brak een |dlottige gevolgen als de 11-jarige lirdaat opgetreden Is boven aan het |ag hun jongste met de bus pe- Ingen, dat de pe- I ogenblikken over het Jos zijn zus kamer te trans- lij met een flinke lim van de kachel |ij weliswaar een aan zijn been Icht trachtte men Jn de zolder reik- Iden, terwijl een 1 pogingen deed de per te alarmeren. andere oorzaak oeercommandant jereiken, waarna Ing om de brand- \king te zetten. tij echter op de lef is aan de to- 1 kerk. in alle talen. \n er ondertussen <xur te blussen, flink gat in de larover Hulst be- verd des te inte- I door de toeristi- gië welke de heer Izen vertoonde en 1 dia's die de heer liet zien. De V. r een collectie ilst welke opmer ken worden. Ook heer de Vries zelf gd. Er zou eens gevonden moeten plaatjes aan alle i zien. ht.St. Niklaas ing ontstond nog e over de weg welke de Hulste- >r de opening van dling te Brussel, zien. V.V.V. heeft iter helaas zonder betoogd dat de leloofd had, de iken. De voorzit- of, vertelde hier- met de Wereld erbinding gesteld stie. De Expo-or- ■chter niets aan aak voor St. Ni- dezer stad heeft putten te zullen oor het overige liegouverneur er zou zich, naar ding gesteld heb- saris der Koning venwel nog niet zal men er in- meer van kunnen •iale uitgaven gr ijk geluid was de heer P.J. de toonaange- ge bond van Ne- Dtember een spe- Hulst uitgeven, zeer deskundige >rken. Er komt n de kring West- ciale uitgave over Dbele Poort. ?nadrukte het uit- van de Dubbele >rt, waarvoor in men- en buiten- telling is. ursverkiesing de bijeenkomst •gadering plaats. bestuur uitge- irsonen. De aftre- in Heuckelom en herkozen en als n benoemd de he- P. van Geyt, A. zr en P. Wauters. mbo. ectro: Als u voelt en water 10.30 uur: lur Walcheren, mbra: Achterdocht, handen, 18 j. r 8 uur: De mantel, 1. Schouwburg 7,30 (Van onze redacteur) Nauwelijks hebben de drie reusachtige schoorstenen, die op het dak van de indrukwekkende elektriciteitscentrale Centrale Zeeland" aan de Edisonweg staan, de gelegenheid gekregen om een vertrouwd object te gaan vormen in het Vlissingse stadssilhouet, of reeds is er een vierde bijgekomen als een iets uit de proporties getrokken kroon op het laatst bijgebouwde deel van de toch nog zo nieuwe centrale. Wanneer men het kwartet schoor stenen zo op enige afstand bekykt, valt het niet op, dat die ene juist iets dikker is dan de drie andere. Men moet wel speciaal op het verschil gewe zen worden. Toch heeft de schoonheidscommissie zich over die afwijkende dikte nogal dik gemaakt. Maar dat is een privilege van schoonheidscom missies.... Dat nieuwe deel van de centrale met die bewuste schoorsteen herbergt thans reeds een deel van de machines, die de capaciteit met on geveer 30 megawatt moeten uitbreiden en die rond 1 december van dit jaar in gebruik genomen zullen worden. Aan het uiterlijk van de centrale is weinig veranderd. Het gebouw is natuurlijk een belangrijk stuk groter geworden, maar de uitbreiding is op zodanige wijze aan het bestaande deel aangepast, dat het verschil nauwe lijks opvalt. De beide olietanks, waar uit de nieuwe ketel gevoed zal moe ten worden, trekken meer de aan dacht. Zij staande de kanaalzijde van de centrale en hebben een inhoud van 3600 kubieke meter elk. Zij zullen via een buisleiding uit in het kanaal liggende schepen worden gevuld en verder weer per buis hun vloeibare inhoud doorgeven aan de stookvloer van de ketel in het centralegebouw. Die ketel is een fabrikaat van de Koninklijke Maatschappij ,,De Schel de", heeft een maximale continu stoomproduktie van 120 ton per uur en een werkdruk van 75 atmosfeer overdruk bij een stoomtemperatuur van 515 graden Celsius. Zoals reeds gezegd, is de ketel ingericht voor het stoken van olie. maar men kan op eenvoudige wijze overschakelen op kolengebruik, wanneer zulks door gewijzigde omstandigheden wenselijk mocht blijken. De ketel voedt op zijn beurt een stoomturbine, fabrikaat Werkspoor (licentie B.T.H.) met een vermogen van 30.000 kilowatt (30 megawatt) bij een toerental van 3.000 omwen telingen per minuut 50 fasen per seconde een stoomdruk van 72 atmosfeer overdruk en een stoom temperatuur van 510 graden Cel sius. Deze turbine is gekoppeld met een door Smit in Slikkerveer gele verde generator, die voor een span ningslevering van 10.500 volt zorgt. Dit voltage is niet geschikt voor transport op lange afstand en dus bevindt zich achter de generator nog een machine-transformator, die er voor zorgt, dat de stroom de centrale verlaat met een spanning van 50 kilovolt. De kosten van dit J^INISTER Suurhoff heeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer nu ook het volle licht geworpen op het belang van een vergroting van de export. Dit is, zoals hij te verstaan geeft, beter dan een overigens ook wenselijke vergroting van de besparingen om dat daardoor de werkgelegenheid in bepaalde bedrijven nadeel kan ondervinden. Over de aangelegen heid van de exportbevordering vindt nu dan nader overleg plaats tussen de ministers van economi sche zaken en van financiën. Dat is natuurlijk uitstekend, maar we vragen ons alleen maar af. waar om dit overleg nu nog moet plaats vinden. Bij het opmaken van plan nen om een dreigende economische achteruitgang tegen te gaan, had dit op de voorgrond moeten staan. Het is immers het meest effectieve en het minst schadelijke middel. Niet dat andere maatregelen dan achterwege hadden moeten blijven. Wel was het echter wellicht moge lijk geweest bij het eerder ingaan van export-bevorderende maatre gelen het overige program wat te ontlasten. Met name wat de fiscale extra-verzwarinigen voor het be drijfsleven betreft. vragen aandacht voor een bericht uit Sittard. Daar zal bij de gemeenteraadsverkiezingen voor het eerst sedert 25 jaar de KVP met een gecombineerde lijst uit komen. Dit is al dadelijk merk waardig, omdat men bij de ge- meenteraadsstembus nu eindelijk eens het onderling geharrewar tus sen katholieken heeft overwonnen. Het is altijd weer beschamend, als katholieken elkaar, vaak op per soonlijke wijze, bekampen bij de run op de raadszetels. De tegen stander kan er slechts voldoening aan beleven. Nog merkwaardiger is het, dat op de KVP-lijst een verkiesbare plaats wordt toegewezen aan een kandi- dat van de Protestants-Christelijke Groepering. Hier ziet men de eerste schuchtere verwezenlijking van een gedachte, die hier en daar in ons land ook is gaan leven, de gedachte namelijk van een samengaan van Christelijker!. katholieken zowel als protestanten, bij het voeren van po litiek, zoals dat ook in de West- duitse CDU geschiedt, zoals het ook verwezenlijkt wordt in de bo- ven-nationale parlementaire licha men van West-Europa. Nu beseffen we best, dat dit ene geval in Sittard nog niet zo heel veel zegt. In Nederland kunnen de beide protestants-christelijke par tijen nu nog niet tot eenheid ko men, hoe lang zal dan eventueel de weg niet zijn naar het samen gaan van katholieken en protes tanten! Toch heeft dit bericht ons getroffen. Wie weet, wie weet.... JTR is iets mis met de lente. Ons goede oude De Bilt heeft nauw keurig geregistreerd, wat we in maart tekort zijn gekomen aan warmte en neerslag en dat is nogal wat. April is al niet beter begon nen. Het zit hem in een „hoog" in de buurt van Skandinavië. Geen depressie kan het opzij schuiven. Er zijn mensen, die het maar weer op het schuldenregister van de atoomproeven schrijven. Misschien heeft Kroestjev er ook wel wat mee te maken. Als we nu toch zonde bokken aan het zoeken zijn, kun nen we ook veronderstellen, dat het een nieuwe blunder van Dul les is. Maar we zijn gelukkig nog niet zo ver, dat de mensen iets te ver tellen hebben over het weer. Anders zou het aantal internationale orga nisaties met bijbehorende gebou wen en functionarissen nog maar weer. toenemen. Hoofdkantoor van de depressies, hoofdkantoor van de hoge-drukgebieden, van de stormen de lentewinden, de hittegolven, de regenvloeden zouden er toch zeker bij moeten komen. Waar? Commis sies dienden deze vraag te onder zoeken. Incidenten omtrent een re genwolk, die onrechtmatig een grens overschreed, incidenten om trent een storm, die door onnauw keurige berekening een verkeerde richting neemt, incidenten zonder tal liigigen dan in het verschiet. Neen, laat er nog maar eens iets in deze wereld aan berekening en planning ontsnappen. Het is ook veel boeiender voor ons goede oude De Bilt. Vijf schoorsteenpijpen torst nu het dak. van de Centrale Zeeland na de uitbreiding met een derde unit, die in december in bedrijf komt. Vier schoorsteenpijpen voor twee ketels, die met kolen gestookt wor den. Een pijp, de linkse, van de ketel,, die voor oliestook is inge richt en waarvoor twee olietanks op het terrein werden gebouwd. alles bedragen om en nabij een slordige twaalf miljoen gulden. Berekening.... De centrale, zoals deze tot dusver in gebruik is, heeft vijfentwintig mil joen aan bouw- en inrichtingskosten gevergd voor een totale capaciteit van 48 megawatt. Met de bouw er van werd in september 1.950 begon nen en drie jaar en acht maanden later was men zover, dat de eerste stroom kon worden geleverd. Dat was dus in 1954. De berekeningen voor deze c-entrale waren kort na de oor log opgezet en reeds spoedig bleek, dat de schattingen van de gebruiks- toeneming aan de al te lage kant ge weest waren. Het economische leven maakte een veel snellere groei door dan men verwacht had. Uitbreiding van de capaciteit bleek dus met spoed nodig te zijn. Er is overwogen om twee units van 30 me gawatt elk bij te plaatsen, maar de kosten hiervan zouden te hoog wor den. Daarom werd besloten om de reeds beschreven unit van 30 mega watt te plaatsen en bij de verbou wing rekening te houden met de mo gelijkheid om op eenvoudige wijze alsnog in de toekomst de uitbreiding te kunnen voortzetten. De machine zaal was reeds groot genoeg, maar het ketelhuis moest worden vergroot. Dit is nu op zodanige wijze gedaan, dat mettertijd zonder meer kan wor den doorgebouwd waar men thans is opgehouden. De noordelijke wand van het ketelhuis bestaat namelijk uit eternietplaten, die gemakkelijk ver wijderd kunnen worden, wanneer het nodig wordt de muren door te trek ken. (Advertentie) Minister Algera heeft, vergezeld door de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. A.G. Maris, en enkele hoofdambtenaren van zijn de partement een officieus werkbezoek gebracht aan de provincie Zeeland. Op Schouwen-Duiveland bezocht men de in uitvoering zijde nieuwe veerhaven ,.De Val" bij Zierikzee en op Noord-Beveland werden de wer ken in het kader van het Drie-eilan denplan bezichtigd. Op Zuid-Beveland werden de dijk verzwaringen bij Ellewoutsdijk en het Sloe in ogenschouw genomen. Tot slot werd de in aanbouw zijnde nieu we veerfuik te Vlissingen bezichtigd, waarna de minister en zijn medewer kers een kort bezoek brachten aan de commissaris der koningin in Zee land. Tijdens dit bezoek hebben de com missaris der koningin en de minister zich op informele en prettige wijze bezig gehouden met enkele Zeeuwse problemen. De nettowinst van de Hero Conser ven te Breda bedroeg over 1957 na aftrek van alle kosten en afschrijvin gen 502.856 (v.j. 490.101), uit welke winst een dividend van zes percent zal worden uitgekeerd. Volgens het verslag is de produktie van groen-' tenconserven aanzienlijk geweest, in tegenstelling tot die van fruitconser- ven, omdat het aanbod van vers fruit gering was. De afzet van groenten- conserven was wat kleiner dan in het vorige jaar. Produktie en afzet van vruchtendranken waren weer aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Aan voorspellingen voor het thans lopen de jaar waagt de directie zich niet, gezien het seizoenkarakter van de on derneming en de wisselvallige invloe den. die het weer op de oogsten van fruit en groente, zowel als op de af zet van de produkten kan uitoefenen. (Van onze parlementaire medewerk.) De bedragen, die ieder jaar voor het onderwijs worden uitgetrokken op de begroting zijn sinds 1952 verdrie voudigd, zei minister Cals gisteren in de Eerste Kamer. Ondanks de beste dingsbeperking werd dit jaar een re cordhoogte van ruim 1.2 miljard gul den bereikt. De bewindsman zei dat naar aanleiding van de nog altijd vele wensen die hij ieder jaar nog in de Kamer te horen krijgt. Minister Cals maakte duidelijk, dat hij doet wat hij kan, maar dat de mogelijkheden nu eenmaal begrensd zijn. Ook voor de bouw van nieuwe scholen heeft hij dit jaar een record bedrag uitgesproken: 190 miljoen. De Staatssecretaris, mr. HÖppener, kon hetzelfde zeggen over de subsi diëring van de sport. Ook deze breidt zich de laatste jaren regelmatig uit. Minister Cals wilde uiteraard nog geen oordeel geven over voorstellen die hem gisteren waren gedaan voor aanpassing voor ons hoger onderwijs aan de eisen van de moderne tijd. Een tweetal commissies bestudeert de vraagstukken die met de spreiding en aanpassing van het hoger onderwijs verband houden. De begroting werd z.h.s. aangenomen. De communisten waren tegen. 20 STUKS 80 CT De sovjet-premier, Nikita Kroestjev, is gisteren aan het hoofd van een delegatie van ze ven man in Boedapest aange komen. Hij zal daar onder meer de feestelijkheden ter gelegen heid van de dertiende jaardag van de bevrijding bijwonen. Van de delegatie maken o.a. deel uit: de minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko, eerste vice-president Koslov en de voorzitter van het vak verbond, Grisjin. Waarnemers verwachten, dat na besprekingen tussen de Russische en Hongaarse leiders een gemeenschap pelijke verklaring over de buiten landse politiek zal worden uitgegeven. Een grote menigte verwelkomde de Op het ruime speelplein bij de nieuwe openbare school aan de Oude Boomgaard te Yerseke zongen bijna tweehonderd kinderen schone liede ren, blij als ze waren het „oude ge val" aan de Dam te mogen verlaten. Twee regels kwamen er fortissimo uit en die luidden: ,,De oude school heeft afgedaan En wie zou daarom treuren". Na al die welluidendheid en poëzie trad de 7-jarige Marianne Dhooge naar voren met een beschilderde oes terschelp waarin de sleutel fonkelde van het fraaie gebouw. Het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, trok met de sleutel op de „Het zou niet nodig zijn, dat de twee Duitse staten elkaar er kennen opdat hun vertegen woordigers deelnemen aan de voorbereiding van een topcon ferentie,, zo wordt gezegd in het bulletin van de Russische am bassade in Bonn, „De Sovjet- Unie Nu". Nader wordt verklaard, dat het vol doende zou zijn, dat de belangen van deze staten worden gewaarborgd. Deze verklaring kan volgens som mige berichten misschien beschouwd worden als een gedeeltelijke conces sie aan het standpunt van de rege- ring-Adenauer, die weigert de Oost- duitse regering te erkennen. Zij schijnt evenwel niet voldoende, zo wordt in Bonn gezegd, om de West- duilse regering te laten terugkomen op haar standpunt, dat de eenheid van Duitsland slechts door vrije verkie zingen tot stand kan komen. hoofdingang toe, die zo goed gesloten was, dat architect Valk te hulp moest komen om de toegang te forceren. Daarna stroomden autoriteiten en ge nodigden de school binnen, een waar pronkstuk van stijl en inrichting, wel ke uit zes gewone lokalen, verdeeld over twee verdiepingen, en één VG- LO- en handwerklokaal bestaat. Nadat het gebouw, vol licht en lucht en frisse kleuren, intensief'was bezichtigd, kwamen allen in het laatst genoemd lokaal bijeen. Burgemeester Willemsen sprak het welkomstwoord, dank brengend voor al aan de heer Schout en aan de inspecteur L.O., mr. Wolf. Daar na zei spreker, dat het gemeentebe stuur met deze nieuwe school een be lofte inloste, welke het 16 jaar gele den aan het openbaar onderwijs deed. Reeds vier jaar geleden nam de raad het besluit tot de bouw, maar allerlei omstandigheden remden de uitvoe ring. Spreker dankte architect Valk, aannemer le Gfand en ieder, die meegeholpen had om Yerseke aaneen modelschool te helpen. Jammer al leen is het, dat het geprojecteerde gymnastieklokaal nog niet gereali seerd kon worden, jamme rvooral om dat Yerseke een gymnastiekvereni ging met 300 leden heeft. Namens het provinciaal bestuur sprak de heer Schout de gelukwensen uit en bleek verrukt, als oud-onder- wijsman, over hetgeen de architect en ook het schoolhoofd, de heer J. Glerum, hadden gewrocht. Spreker vond gebouw en inrichting een voor beeld dat verdient bekeken te worden door al degenen, die met schoolbouw- plannen rondlopen. Nadat verversingen waren geser veerd, voerde een hele serie sprekers, w.o. mr, Wolf, het hoofd der schooi en de voorzitter van Volksonderwijs, het woord. Tevens werden diverse geschenken aangeboden. In de jaarlijkse ledenvergadering der vereniging van Burgerlijke arm besturen op Z. en N. Beveland werd het overleden bestuurslid, wijlen Iz. Vermeulen te Kruiningen, herdacht. In de mede daardoor ontstane be- stuursvacatures werd voorzien door aanwijzing van de gemeenten Wissen- kerke, Hoedekenskerke en Yerseke tot het kiezen van een lid uit hun instellingen om deel uit te maken van het bestuur der vereniging. Burgemeester Vermet C's H. Arends- kerke) gaf een uiteenzetting van de stand der voorbereidingen tot het ge raken van de bouw van een verzor gingshuis voor de beide Bevelanden en wat daarmede samenhangt. Zoals reeds vermeld werd, is de ministe riële vergunning ontvangen en bouw volume verzekerd. Plaats van vesti ging is nog niet definitief vastge steld. Verwacht mag worden dat het tehuis binnen enkele jaren gebouwd zal zijn en zijn taak zal kunnen gaan verrichten. Daarna volgde een cause rie van de heer v. Strien (Goes) over de toepassing van verhaal in moei lijke gevallen. Tenslotte werd afscheid genomen van de bestuursleden, de heren A. Menheere Cs Heerenhoek) en C. Maas (Kortgene), die wegens ouder dom aftraden. Zij werden bedankt voor de vele diensten door hen ver leend. Russische leider op het zwaarbewaak te vliegveld bij de Hongaarse hoofd stad. Premier Muennich en partijlei der Kadar van Hongarije waren ter begroeting aanwezig. Nadat Kroestjev een erewacht geinspecteerd had en Kadar hem „een oude vriend van het Hongaarse volk" had genoemd, stak de Rus een kort speechje af, waarin hij de samenwerking tussen beide landen roemde. Dit is thans de tweede keer na de oktoberrevolutie van 1956 dat Kroest jev een bezoek aan Hongarije brengt. Er is nog geen officieel program ma bekendgemaakt, maar het is waarschijnlijk dat Kroestjev onge veer een week zal blijven en twee tochten buiten de Hongaarse hoofd stad zal maken. Er waren geen leden van de Wes telijke diplomatieke missies bij de ontvangst aanwezig. Langs met Russische en Hongaarse kleuren versierde wegen werd het Russische gezelschap naar het parle mentsgebouw gebracht, waar het plechtig door het presidium van de nationale vergadering werd ontvan- gen. President Eisenhower heeft het Congres verzocht om instelling van een nieuw burgerlijk bureau, dat een van verbeeldingskracht getuigend en duidelijk omlijnd ruimtevaartpro gramma moet uitvoeren. Hieronder wordt ook verstaan de wetenschap pelijke en technische samenwerking met andere landen. Aan het programma moet de hoog ste prioriteit worden gegeven, aldus Eisenhower. Eisenhower vroeg het congres het defensiebudget voor het jaar, dat 1 juli a.s. begint, te verhogen met 1.455.747.000 dollar en wel voorname lijk om H-bommenwerpers en duikbo ten, uitgerust met raketten, te kunnen bouwen. Op vrijdag 18 april a.s. organiseert de ZEVAC een kaartleesrit als „nacht, rit". Deze „nachtrit" is in twee klas sen ingedeeld, nl. een A- en een B- klasse. De laatste is bedoeld voor de z.g. niet-ervaren rijders. De start zal plaats hebben om 21 uur te Zelzate. De finish ligt te Sluis vanaf ongeveer 12 uur. In Londen zijn de 65-jarlg miljonair Arthur John White head, een vooraanstaand finan cier, en vijf medeplichtigen, on der wie twee journalisten, ge arresteerd wegens zwendeL Zij zijn na een verhoor tegen borg tocht vrijgelaten. Mede door middel van artikelen in financiële bladen heeft men de koersen van aandelen in twee maat. schappijen die Whitehead beheerst, doen dalen, wat Whitehead in staat stelde zich voordelig van deze aande len meester te maken. De twee journalisten die bjj het schandaal betrokken zijn, zijn Cecil Barnett, financieel redacteur van het grote avondblad „Evening News" en Eric Limpkin, directeur van een fi nancieel tijdschrift met geringe op laag. De vakbondsleiders van het Eon- dense autobuspersoneel hebben beslo ten over een maand een staking uit te roepen ter ondersteuning van loon eisen. De staking zal op 4 mei be ginnen. De bonden eisen voor de 50,000 man buspersoneel in Londen een loonsver hoging van tien shilling en zes pen nies per week. Een scheidsgerecht had onlangs een loonsverhoging van acht shilling en zes pennies aange boden, doch alleen voor de 36.000 man van de autobussen op de stads- lijnen. Als de eisen van de bonden in gewilligd worden, zal dit de Londense vervoersorganisaties vijftien miljoen gulden per jaar kosten. Men verwacht, dat „inwilliging van de eisen van het Londense busperso neel het sein zou zijn voor een seria looneisen van andere vakbonden in het land". Het Britse Lagerhuis heeft woens dag met 292 tegen 251 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd waardoor het mogelijk wordt dat vrouwen zit ting nemen in het Hogerhuis. Als koningin Elizabeth haar hand tekening onder het wetsontwerp zet, betekent dit dat een traditie van 700 jaar doorbroken wordt- Labour stemde tegen. Bij het hof van beroep te Rome is een eis ingediend, dat de kandidatuur van Palmiro To gliatti, secretaris-generaal der communistische partij, voor het parlement zal worden nietig verklaard. Zoals bekend zullen binnenkort verkiezingen wor den gehouden. In de eis, ingediend door een nationalistische organisatie, wordt gesteld, dat Togliatti in 1924 Sovjet-burger was gewor den en als officier in 't Sovjet- leger dienst had gedaan. De communistische leider kan niet als Italiaans onderdaan worden beschouwd, omdat hij niet openlijk, zoals de Italiaanse wet vereist, afstand heeft gedaan van zijn Russisch, burgerschap en hij heeft daardoor geen actief en passief kiesrecht, aldus de organisatie.

de Stem | 1958 | | pagina 3