Tegen-regering onderdrukte tegen-revolutie in Padang Bij Spoorwegen langzaam-aan r Werkloosheid in maart iets gedaald Tactiek der verschroeide aarde op Sumatra Sloop Velser-spoorbrug un Handicap-reis van grote tanker, die in Heusden was gebouwd „Zeslinf-aprilmop enst! tasmaal maak DAGBLAD VOOR Acties op Noord-Celebes Hoed geredmaar ring kwijt Spanje levert twee gevluchte Rexisten uit Binnenkort weer een Spoetnik met honden Comedbeef voor de vissen Tragische dood van Japanse danseres Explosie in gasflessenfabriek le Rotterdam Koud Twintig centimeter speling onder bruggen Brabant duizend minderZeeland vierhonderd Eerste hindernissen vlot genomen Russen plaatsen bakens voor kust VS. 98e JAARGANG No. 22723 DONDERDAG 3 APRIL 1958 I 4.5#f?«65 b 1 INE MARIE p U eetlepels ivendien nog jor. Dien ze AN DER STEEN Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brona. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per weet Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). De opstandelingen in Midden-Sumatra hebben een „tegen-revolutie" in hun steunpunten Padang en Boekit Tinggi onderdrukt, zo heeft een woordvoerder van de opstandelingen in Singapore verklaard. Hij zei, dat deze door „com munisten geïnspireerd" was. Op het hoofdkwartier van de opstandelingen had hij vernomen, dat vier zeer link se politici vorige week werden gear resteerd en dat een majoor en twee ka- Het Indonesische leger heeft de opstandelingen beschuldigd van het toepassen van de „tactiek van de verschroeide aarde" op Sumatra. De inwoners van Koewok, nabij Bangkinang hebben kortgeleden kunnen voorkomen, dat de terugtrekkende rebellen het dorp in brand staken. De opstandelingen zouden „moedwillig" een aantal openbare gebouwen in Bangkinang beschadigd hebben en de bevolking van deze plaats gedwongen hebben hen te voorzien van voedsel en geld. Soortgelijke acties zouden ook ondernomen zijn in de dorpen Loeboek Djambi en Rantau Berangin. piteins van de opstandelingentroepen waren gevlucht. Het hoofd van de poli tie in de provincie werd vermist en een bedrag van 2 miljoen rupiahs was niet te vinden, aldus de woordvoerder. Hij zei voorts, dat er natuurlijk wijzigingen in belangrijke posten in de tegenrege ring aangebracht zijn. Een koerier had hem op de hoogte gesteld van de pogin gen tot een coup. zal waarschijnlijk spoedig vrij worden gegeven, aldus wordt in Djakarta ver nomen. De g< /agvoerder, Dreyborg, heeft op het nouldparket uiteengezet, dat hij onder bedreiging door de haven meester van Padang deze haven 21 maart moe.-'! binnenvaren. Daardoor was hij niet in staat geweest gehoor te geven aan de waarschuwingsscho ten van Indonesische oorlogsschepen. Vernomen wordt, dat de gezagvoer der waarschijnlijk van alle beschuldi gingen zal worden vrijgesproken. Radiozenders in Singapore hebben bericht, dat de radiostations te Pa dang en Boekit Tinggi op Midden-Su matra gistei avond niet in -de lucht zijn geweest. Gewoonlijk begonnen de uitzendingen van de twee stations om 19.00 plaatselijke tijd. Een woordvoerder van het departe ment voor telecommunicaties te Singa pore deelde mede, dat de morse uitzending uit Padang normaal wordt ontvangen. Het Deense vrachtschip „Bi-etagne" Van officiële zijde in Teheran heeft men gisteren niet kunnen bevestigen, dat het bericht over de geboorte van een zesling in Perzië op waarheid be rust. Men was van mening, dat men hier wel eens met een aprilmop te doen kan hebben. Het blad „Keihan", dat dit bericht publiceerde, weigerde commentaar te geven. Zoals bekend, had ..Keihall" dins dag gemeld, dat een vrouw uit een Zuidperzisch dorp het leven had ge schonken aan een zesling. I Het was voor een 34-jarige Amsterdammer een trieste le aprilavond. toen hij zijn in het, water gewaaide hoed met een reddinghaak wist op te vissen, maar daarbij zijn gouden ring i van 800 gulden kwijt raakte, die van zijn pink gleed en in het grachtwater plonste. Het Belgische departement van buitenlandse zaken deelt mede: ,,De Spaanse regegring heeft zo juist besloten gevolg te geven aan de vraag om uitlevering, door België geformuleerd, ten opzichte van Van Buggehum, een van de twee veroor deelde Rexisten, die uit de gevan gennis van Nijvel ontsnapt zijn. De procedure volgt haar loop wat Motquin. de andere gevluchte misda diger, betreft." Protessor Stanioekovitsj. een Russi sche raketspecialist, heeft een Hon gaars blad meegedeeld, dat zich en kele honden zullen bevinden in de derde Russische kunstmaan. die ..zeer binnenkort" gelanceerd zal worden.' - - - Professor Stanioekovitsj zei ook, dat in de nabije toekomst een Spoet nik met kernaandrijving de ruimte ingezonden zal worden. «De tweede Russische Spoetnik, die in november jl. werd afgeschoten vervoert een (inmiddels overleden) hond en draait nog steeds om de aarde.) SIR WINSTON Churchill vertrekt vandaag per vliegtuig naar Londen. Sedert 15 januari heeft hij (met va kantie en wegens ziekte) aan de Ri- vièra vertoefd. H.M. DE KONINGIN zal op 6 mei Deventer en Vriezenveen bezoeken. IN FRANKRIJK is gisteren, na de 24-uurs proteststaking van dinsdag, het werk overal hervat; Het verkeer functioneerde weer normaal. DE STOFFELIJKE resten van de in 1806 overleden prins-stadhouder prins Willem V zullen op 29 april worden bijgezet in de koninklijke grafkelder te Delft. ENGELAND heeft op de conferentie over het internationaal zeerecht te Genève tot veler verrassing voorgesteld de territoriale wateren van drie tot zes mijl uit te breiden. OP DE VLIEGBASIS Deelen is gis teren, bij het opruimen van enige bommen uit de tweede wereldoorlog een der bommen tot ontploffing ge komen. Een soldaat van de mijnop- ruimingsdienst kwam hierbij om het leven. Het was de in Gilze-Rijen ge legerde A. Brouwers uit Veenendaal. PRESIDENT TITO van Zuid-Slavië zal zich aan het einde van de lente aan het hoofd van een uitgebreide Zuidslavische delegatie naar Polen begeven. IN SNEEK heeft zich. tijdens de scheikundeles in het christelijk ly ceum een ontploffing voorgedaan. Drie leerlingen werden gewond, een van hen zal enige dagen in het zie kenhuis moeten blijven. Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft medegedeeld, dat regeringstroe pen de plaats Paloe met vliegveld, alsmede Donggala In liet zuidelijk ge deelte van het opstandige Noord- Celebes hebben bezet. Dit is het eer ste nieuws over militaire operaties in Noord-Celebes sedert de afgelopen veertien dagen. In het communiqué wordt meege deeld, dat de troepen werden ge steund door de luchtmacht, die mu nitie-voorraden van de opstandelin gen in Pandare, een dorpje 60 km ten zuiden van Paloe, vernielden. Nabij Goi'ontalo waren de regerings troepen echter gedwongen zich terug te trekken na een tegenaanval van opstandelingen. De sterkte van de opstandelingen overtreft daar verre die van de regeringstroepen. Een met 83 ton cornedbeef 3750 kistjes geladen dekschuit is door onbekende oorzaak in de IJ- haven te Amsterdam gezonken. Met een drijvende bok werd de dek schuit gelicht en daarbij kwam maar één kistje cornedbeef mee naar boven. De andere bleven op de bodem van het IJ achter. In een theater bij Osaka in Japan zijn circa 3.500 hevig ontstelde toe schouwers getuige geweest van de tragische dood van de jonge Japan se danseres Hiromi Kazuki. Midden in een dansscène kwam zij per ongeluk in aanraking met een lier, die een stuk decor in beweging moest bren gen. Haar hoepelrok raakte hierin verward en een van de stalen hoe pels drong in haar lichaam. De jonge danseres deed verwoede pogingen om los te komen. Toen een toneelknecht haar te hulp snelde, bleek zij reeds te zijn overleden. Haar lichaam was letterlijk in tweeën gesneden.... 1 55Q 55 (Van onze correspondent) De Bossche spoormannen zijn gisteravond ten getale van bij na honderd in hotel „De Post zegel" in protestvergadering bijeen geweest, waar ze in on omwonden bewoordingen uiting hebben gegeven aan hun grote verontwaardiging over de gang van zaken met betrekking tot de behandeling van hun loon- verlangens. Er werd algemeen het verlangen gehoord om te stoppen „met woorden en papie ren en over te gaan tot daden, c.q. een model actie". In hoge mate werd het betreurd dat aan de bijzondere positie van het spoorwegpersoneel zij missen het stakingsrecht te weinig aandacht wordt besteed. Aan de minister van Sociale Zaken werd een telegram ge richt, waarin er bij hem op aan wordt gedrongen om onverwijld het nodige te doen voor de goedkeuring van de alleszins redelijke loonvoorstellen, waarover tussen directie en perso- neelsraad reeds in oktober 1957 over eenstemming is bereikt. Aan het hoofdbestuur werd een motie gezon den, waarin instemming wordt be tuigd met het tot nu toe gevoerde Gisteren heeft zich een explosie voorgedaan in de gasflessenfabriek ..Aga" te Rotterdam. Er werden vier personen gewond, van wie één ern stig. De brandweer had vrij spoedig de brand geblust, maar moest on geveer driehonderd gasflessen nat houden, omdat men gevaar voor ont ploffing vreesde. beleid, doch tevens gevraagd wordt alle geoorloofde en nuttige middelen aan te wenden om aan deze toestand op korte termijn een eind te maken. Tevens wordt er daarin bij het hoofdbestuur op aangedrongen om vóór 14 april contact op te nemen met de zusterorganisatie, ten einde gereed te zijn om. wanneer de situa tie niet veranderd is, op 14 april tot daadwerkelijke actie over te gaan. Ook de afdeling Maastricht van de r.-k. bond van spoorwegpersó- neel ,,St. Raphaël" heeft van avond in een protestvergadering een motie aangenomen. Daarin draagt zij het hoofdbestuur op uiterlijk zaterdag 5 april om 24.00 uur een langzaam-aan-actie te pro» clameren indien geen verbetering van het R.D.V. (Reglement Dienstvoor- waarden) met terugwerkende kracht van 1 november 1957 af, ofwel toe zegging van invoering van deze ver betering ingaande 1 november 1957 verkregen is. De motie zal aan alle afdelingen van .,St. Raphaël" worden doorge* zonden. Noor akkoord? De looncommissie uit de Stichting van de Arbeid heeft gisteren de voor stellen behandeld van de bonden van spoorwegpersoneel met betrekking tot de lonen, waarmede de directie der Nederlandsche Spoorwegen zich akkoord heeft verklaard. Deze voor stellen waren door het College van Rijksbemiddelaars aan de stichting gezonden om advies. Dit advies is thans vastgesteld en zal aan genoemd college worden gezonden. Wij vernemen, dat de strekking dezer voorstellen door de commis sie wel acceptabel is geacht, al zouden enige technische wijzigin gen noodzakelijk z,ijn. Het is te verwachten, dat het Colle ge van Rijksbemiddelaars binnen zeer korte tijd een beslissing zal ne men. Het is wel te voorzien, dat om trent een aantal punten nog overleg tussen het College en de regering zal plaats hebben. Het slopen van de Velser spoor brug. welke door de spoorweg- tunnel onder het Noordzee kanaal overbodig is gewoden, is gisteren definitief begonnen met het uitvaren van het eerste grote stuk, met een gewicht van 30 ton dat van het stalen gevaarte is losgesneden. De foto geeft hiervan een beeld. Weersverwachting van het K. N.M.I. tot vanavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Veran derlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende sneeuw buien. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Aanhoudend koud. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Aanvanke lijk zwakke tot matige wind tus sen noordoost en oost. Veel be wolking met nog enkele sneeuw buien. In de loop van de dag aan wakkerende wind uit zuidoost. Toenemende bewolking met kans op regen. Geleidelijke stijging van de temperatuur. Vandaag: zon onder 19.16 uur, maan op 18.49 uur. Morgen: zon op 6.10 uur, maan onder 6.06 uur. (Van een onzer verslaggevers) Er is gistermorgen op de Verolme-scheepswerf in Heusden een zucht van verlichting geslaakt, toen de 20.000 tons tanker „Ta- hama", die 22 februari j.l. zo statig te water was gegleden en die sindsdien het gunstige moment heeft moeten afwachten om de handicap-reis naar IJsselmonde te kunnen beginnen, eenmaal aan de westkant van de Heusdense brug lag. Zonder dat de brug of de tanker ook maar een schrammetje hadden opgelopen was de eerste hindernis genomen. Wel een paar uur later dan men had gedacht, maar na zoveel weken wachten mocht dat de pret niet meer drukken. leen bij laag water met een diepgang van 7 meter precies onder de brug door zou kunnen „duiken", Dinsdag werd alles leeds in gereedheid ge bracht voor het. vertrek en in de nacht van dinsdag op woensdag trok ken zes sleepboten de „Tahama" tot voor de brug, waar de tanker netjes boven de vaargeul werd gelegd. En toen begon het pompen. Want om de nodige diepgang te verkrijgen moest de „Tahama" met 4500 ton water worden ge ballast. Er ging circa vijf uur mee heen voordat dit karwei was ge klaard. De werkloosheid in ons land is in maart gedaald. Het aantal werklozen nam in die maand met tienduizend af tot 91.000, welk cijfer mede te danken was aan het feit, dat het aantal arbeiders, dat op aanvullende werken werkzaam was, 2.000 hoger was, nl. 24.500, dan eind februari. De geregistreerde arbeids reserve daalde met 8.000. De overeenkomstige maand van het vorig jaar gaf eveneens een daling te zien. Het aantal werklozen nam toen met 9.000 af tot 28.500. In tegenstelling met thans daalde toen ook net aantal mannen, dat op aanvullende werken werkzaam was, nl. van 17.900 tot 15.600. zodat gecon cludeerd mag worden, dat de ophef fing van de seizoenswerkloosheid toen procentueel groter was dan thans. Het aantal werkloze vrouwen daalde de jongste maand van 6700 tot 6100. Het aantal openstaande aanvragen nam in maart j.l.. voor wat de man nen. betreft, met 900 toe tot 21.900 en voor wat de vrouwen betreft, met 2.000 tot 21.500. In onderstaande tabel geven wij de exacte cijfers per provincie en de exacte totaalcijfers. Vergeleken met eind februari was de situatie per 31 maart: Aanvankelijk zou de „Tahama" woensdag 26 februari j.l. reeds aan zijn handicap-reis zijn begonnen, maar het hoge Maaswater strooide toen loet in het eten. Tot overmaat van ramp bleek daarna, dat de speciaal door baggermolens gegraven geul bij de brug nagenoeg weer was dichtge slibd tengevolge van de sterke stro ming in de rivier, zodat het vertrek van de tanker voorlopig moest wor den uitgesteld. Het casco bleef voor de werf aan de ketting in afwachting van het gunstige moment. Dat kon pas komen, nadat de baggermo lens opnieuw in actie waren ge weest en over een lengte van 600 meter en over een breedte van 40 meter onder, voor en achter de brug een vaargeul hadden gebag gerd. Bovendien zou de waterstand gun stig moeten zijn, omdat de tanker al- Er was nog ongeveer 20 cen timeter speling tussen de onder kant van de brug en het dek van de „Tahama". Het ging dus. Heel vootzichtig schoof de .Taha ma" onder de brug door. Toen was het opnieuw urenlang wachten gebla zen. omdat, voordat de tanker de ge graven vaargeul kon verlaten eerst alle ballast (4500 ton water) weer overboord moest. Een paar uur later dan was ge dacht, arriveerde de „Tahama" na eeh vlotte sleeptocht gisteren om cirar 4 uur bij de brug van Keizersveer, hl tweede obstakel op de weg naar IJs selmonde. Ook hier moest de manoeu vre van ba'lasten (tot een diepte var 6.70 m) weer worden herhaald, zod? het avond werd voordat eindelijk d weg voor de tanker vrij was. Vandaag in alle vroegte zal de handicap-reis worden voortgezet. Men verwacht dat de tanker om circa 2 uur zal kunnen arriveren bij de Alblasserdamse brug en om circa 5 uur op de werf in IJssel monde zal aankomen. werkzaam op geregistreerde werklozen aanvullende werken arbeidsreserve 28-2 31-3 18-2 31-3 28-2 31-3 1958 1958 1958 1958 1958 1958 Noordbrabant 15.347 14.351 2.090 2.306 17.437 16.657 Zeeland 3.218 2.871 1.448 1.369 4.666 4.240 Groningen 7.433 6.299 4.672 4.697 12.105 10.996 Friesland 7.178 5.523 4.047 4.462 11.225 9.985 Drenthe 7.209 6.035 4.639 4.847 11.848 10.882 Overijfesel 7.114 6.728 2.666 2.722 9.780 9.450 Gelderland 11.286 10.151 1.582 1.599 12.868 11.750 Utrecht 4.614 4.221 257 404 4.871 4.625 Noordholland 16.191 15.024 824 1.147 17.015 16.171 Zuidholland 16.925 16.041 532 711 17.457 16.752 Limburg 4.667 4.381 235 249 4.902 4.630 Totaal 101.82 91.625 22.992 24.513 124.174 116.138 De „Toronto Financial Post" weet te melden, dat Russische schepen wel eens in het geheim bezig kunnen zijn met het plaat sen van radio-actieve bakens op de bodem van de oceaan voor de kust van Canada en de V.S. om de plaatsen aan te geven, waarvan duikboten raketten kunnen afvuren. Volgens het blad is van bepaald» Canadese en Amerikaanse zijde mee gedeeld dat men dergelijke baken* beeft ontdekt. In NAVO-kringen meent men, dat de bakens deel uitmaken van de voorbereidingen, die de Russen tref fen voor aanvallen op Noord-Amerika door met raketten uitgeruste onder zeeboten, aldus het blad. De duikboten zouden met geigertel lers de radioactieve signalen van bakens kunnen opsporen. Zij zouden zonder aan de oppervlakte te komen hun raketten kunnen afvuren. Zonder deze bakens zou het niet gemakkelijk zijn onder zee nauwkeu rig genoeg te navigeren om met nodige preciesheid een raket te kun* nen afvuren. DE ENGELSE goud- en do&arres©?- ves zijn in maart met 231 miljoen dollar gestegen tot 2.770 miljoen dol lar. De eerste hindernis In de vroege morgen van woensdag was alles voor het nemen van de eerste hindernis klaar, maar het wa ter speelde het spelletje niet precies mee, zoals men had verwacht. Om ongeveer acht uur, zo was uitge kiend, zou de brug worden „geno men", maar dat lukte niet. Het werd kwart over tien voordat de sleepboten het sein „vooruit" kregen. Mannen van rijkswaterstaat werden ineens be drijvig met meetinstrumenten. Als. I En dan te weten, dat alles zo eenvoudig zou kunnen gaan in dien de Heusdense brug hefbaar zou worden gemaakt of indien de Andelse sluis een stuk zou worden verbreed. In het belang van de scheepswerf, maar vooral in het belang van de industriële ontwikkeling van noorde lijk Brabant, zou het gewenst zijn, dat in dit opzicht spoedig tot daden zou worden overgegaan. De Tahama wordt volgepompt. Het schip zakt... en met 20 cm speling zal het onder de brug doorvaren..

de Stem | 1958 | | pagina 1