St. Annaland krijgt een gloednieuwe haven ^Dagblad 9 extern Miljoenenproject wordt uitgevoerd Kerk- en armmeesters Zwart o p Wit MetVELPONpaktetenHOUDTet'"™^?® Strijd tusser gemeenten is beslecht KAUWEN j Hoed af, I voor Nina I Slecht rapport geeft uw zenuwen rust V.S. ontcijferen signalen van Spoetniks niet Assistent van Ike: Economie op dieptepunt K.L.M. heeft sue ces met goedkope klasse lilf 'MM t lil h SA door ANTONIO DEL MONTE IJslandse pony's gespaard voor kalfsvlees-einde De scheiding van Sjah en Soraja OPINIES OVER SOEP: meer meest... soepen TV-R ADIO-TV-RADIO-TV- DERDE BLAD DINSDAG 1 APRIL 1958 (Van onze speciale verslaggever). De spannende dagen voor de zeven gemeenten van het eiland Tholen zijn voorbij. Het was bekend, dat rijkswaterstaat spoedig een beslissing zou nemen over de aanleg van een nieuwe haven. Maar het was een vraag of deze nieuwe haven toegewezen zou worden aan Stavenisse of Sint Annaland. Sint Maartensdijk en Scherpenisse waren door de afslui ting van „De Pluimpot" kansloos, maar de plaatselijke politici uit deze en de andere dorpen volgden met zeer grote belangstelling de strijd tus sen de twee gemeenten. De één gokte op Stavenisse, omdat deze ge meente door de watersnood toch al zozeer was getroffen en echt een opleving behoefde. De ander hield het op Sint Annaland, omdat deze haven kon rekenen op de aanwezigheid van een dertigtal schippers, die rond de jaarwisseling hun boten aan de kaderingen vast pleegden te leggen. Sint Annaland won de strijd. Stavenisse protesteerde luid, maar aan gezien werd bepaald, dat op woensdag 16 april de aanbesteding kon plaats hebben, hadden de woorden van de raadsleden niet veel meer te betekenen. „Er zal nooit meer iemand in Stavenisse komen", zei een raadslid (erg) somber. De geschiedenis begon drie jaar ge leden. Op een goede dag reisde de commissaris van de koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, met een aan tal deskundigen van de rijkswater staat het eiland rond. Alle gemeen- en, die een haven bezaten, werden bezocht. Sint Maartensdijk en Scher penisse, die de zee-arm „De Pluim pot" tot hun gezamenlijke beschik king hadden. Stavenisse, dat aan de rand van de Margarethapolder een haven bezat, die nog goede diensten zou kunnen bewijzen en Sint Anna land, dat sedert eeuwen over een haven beschikte, waarlangs zich en kele coöperaties vestigden. De respectievelijke burgemeesters waren op de hoogte van het bezoek van het gezelschap en zij waren er bij om tekst en uitleg te geven over de belangen, die de gemeenten bij een nieuwe haven hadden. Burge meester J. van den Bos van Sint Annaland verscheen ook op het tapijt. Hij was nog maar een „blauwe maan dag" in de gemeente, want hij was nog slechts enkele dagen tevoren van Arnemuiden gekomen. Maar hij was onmiddellijk aan het werk ge gaan en hij had een rapport in elkaar gezet, dat uitsluitend handelde over Sint Annaland en zijn haven. „Ik dacht zo", vertelde de burge meester later aan zijn raadsleden „wanneer ik de heren vertel, dat om die en die reden Sint Annaland niet zonder haven kan, knikken zij en rei zen ze verder. Maar wanneer ik de heren een rapport in hun handen geef, waarin heel omstandig alles over de haven wordt verteld, heb ik nog kans, dat zij dit rapport eens lezen. En dan sta ik sterk". „Ja maar" fluisterden de raads leden. De burgemeester wist waar het over ging. Hij was nog maar enkele weken in Sint Annaland en natuurlijk had hij nog niet veel wetenschap over de haven opgedaan, maar hij had het beter gevonden een slecht dan hele maal geen rapport mee te geven. „Tja", zeiden de raadsleden toen en zij fronsten de wenkbrauwen. Langdurig geduld Het bezoek van het hoge gezelschap had de gemeenten van het eiland tot nadenken gestemd. Het was dus ze ker, dat Tholen de beschikking zou blijven houden over één goede haven voor de aan- en afvoer van de talrijke landbouwprodukten. Het was ook ze ker, dat er slechts één haven zou overblijven, want rijkswaterstaat had duidelijk laten uitkomen, dat de on derscheidene havens evenzovele zwak ke plekken betekenden in de zeewe ring. Eenmaal in het bezit van deze wetenschap begon de strijd, die zich uiteraard hoofdzakelijk in de gemeen teraden afspeelde. Na een goed jaar viel een geducht concurrent weg. Het besluit viel, dat ,,De Pluimpot" zou worden afgeslo ten. Sint Maartensdijk en Scherpe nisse konden daar weinig aan veran deren en de nylonzakken voor de af sluiting van de oude haven werden aangevoerd. Bij een flinke storm werd de nylondam in de rivier nog een keer verwoest, de heren van rijks waterstaat kwamen niet terug op hun besluit en de afsluiting werd een feit De besturen van Stavenisse en Sint Annaland hadden nu nog meer redenen op de grote trom te slaan Zij stelden hun kandidatuur met klem. Enkele dagen geleden echter kwam het verlossende telefoontje. Burgemeester J. van den Bos legde met een glimlach de telefoonhaak neer. In Stavenisse sloeg de raad aan het vergaderen, maar veranderingen in de plannen leken zeer onwaar schijnlijk. Ook de haven van Stave nisse zou worden afgesloten. „Dat slechte rapport is toch goed geweest", merkten intussen de raads leden van Sint Annaland aan het adres van hun burgemeester op. (Advértentie) Miljoenen ,Ik mag nief zeggen welke kosten berekening de rijkswaterstaat heeft gemaakt", zei de burgemeester van Sint Annaland. „Ik kan alleen maar verklappen, dat onze nieuwe haven meerdere miljoenen gaat kosten en dat deze investering een historisch feit voor de gemeente zal zijn. De schepen, die Sint Annaland willen aandoen, zullen binnen blijven komen via de Krabbekreek. Tot bij de ingang van de huidige haven blijft alles zo'n beetje hetzelfde. De nieuwe haven komt echter op een andere plaats, want zij wordt geprojecteerd tegen over de Suzannapolder, waar (op gronden, die momenteel nog eigen dom zijn van jhr. mr, A. F. C. de Ca sembroot) over een breedte van 250 meter een stalen damwand wordt gelegd. De nieuwe haven zal viermaal zo groot worden als de oude. Het project is ontworpen door de inge nieurs Witteveen en Bos, die ook met de Bergse havenplannen bezig zijn!" „Ja, ja", lachte de burgemeester, die verder nog niet over technische gegevens beschikte, maar zijn „slag" thuishaalde. Door het ijzeren geraamte van de enige havenkraayi, die Sint Anna land rijk is, kiekte onze fotograaf de wel zeer kleine haven, waarin enkele schepen op het zand lagen. Het was laag water. Als straks de nieuwe haven er is (en de zeegaten zijn afgesloten) zal er altijd water in de nieuwe haven van Sint An naland staan. Het miljoenenproject kan worden uitgevoerd'. De Amerikaanse geleerden, probe ren NIET de gegevens die de zenders der Russische kunstmanen uitgeseind hebben, te ontcijferen. Dr. Richard Porter, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor het satellietprogram, die dit zondag voor de televisie in Washington ver klaarde, voegde hieraan toe, dat het wel zeker schijnt te.zijn, dat de Rus sen de gegevens bekend zullen, maken. Dr. Porter geloofde, dat de Russen acht tot twaalf maanden nodig zul len hebben om de gegevens van hun Spoetniks te ontcijferen en te ana lyseren. De speciale assistent van president Eisenhower voor economische kwes ties, dr. Hague, heeft in een televisie uitzending voorspeld, dat in het twee de kwartaal van dit jaar de huidige economische recessie zal beginnen te wij-ken. Er zij-n tekenen die erop wijzen, dat de neerwaartse beweging aan kracht verliest, aldus dr. Hague. Volgens de KLM zijn voor de beide Noord-Atlantische routes, van Schip hol naar New York en naar Mon treal, voor de maanden, april, mei. juni en juli reeds 37 procent meer re serveringen geboekt voor de toeris ten- en „economy"-klasse tezamen dan in de vier overeenkomstige maan den van 1957 voor de toeristenklasse alléén. ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond ••••••••••••••••••••a Radio-Moskou heeft een „be- leefdheidscampagne" besloten en de Russische mannen mee- gedeeld, dat zij de Russische S l vrouwen „voorkomend" moe- ten behandelen. In ons land hebben de vrouwen weliswaar gelijke rechten, aldus de radio, J maar dat houdt natuurlijk nog geen „biologische gelijkheid" S in, Daarom blijft voorkomend- he iel geboden". Kroestjev heeft onlangs ook een duit in het zakje gedaan. I J Hij verklaarde, dat de Russi- i sche vrouwen geen zware ar- beid moeten verrichten. Wat dit aangaat, hebben de wes- J telijke critici gelijk, zei hij. I Radio-Moskou had in voor- gaande uitzendingen over dit onderwerp de vrouwen reeds raadgevingen voor de „make- up" gegeven. Een ervan was: j „Smeer niet teveel rommel op uw gezicht". Voorts dienen de j i Russische vrouwen niet met de heupen te wiegen. Rock 'n' roll „komt helemaal niet te pas", j aldus de officiële commenta- tors. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda heeft- benoemd tot kerkmeester: te Rucphen: de heren Fr. v. Kalmt- hout en G. Vos; te Rijen: de heren C. Verheijden en L. Hendriks; te Het Schijf: de heren J. Struijs en Jos Bastiaensen; te St-uivezand: de heren H. v. Oos terhout en Ant. de Been; te Ulvenhout-: de heren C. van Hooijdonk, J. van Exsel, Al. Mertens en C. van Boxsel; te Oosteind: de heren Andr. Oomens en J. Oomen; te Noordhoek: de heren Ant. Ram paart en Hub. Hopmans; te Zuiddorpe: de heren Th. Braeck- man en Jos van Haelst; te Groot-Zundert: de heren C. v. d. Berg en C. Rombouts; te Roosendaal, H. Joseph: de heren C. Janssen en J. Claerhoudt; te Oosterhout, St. Jan: de heren H. de Hoog en F. Smits; te Wouw: de heren A. Maas en A. Potters; te Terhole: de heren A. Michielsen en E. Serrarens; te Baarle-Nassau: de heren A. Ja cobs en A. Verschueren: te Made: de heren M. Hoorevoets en W. Smits: te Hoofdplaat: de heren C. Thomaes en Th. Thomaes; te Ossendrecht: de heren P. Ja cobs en J. Kooien: te Bosschenhoofd: de heren Ant. Antens en M. Schijven; te Hulst: de heer C. v. d. Walle; te Bergen op Zoom: H. Hart van Jezus: de- heren P. Timmermans en Th. Fikkers; te Zierilfczee: de heren A. J^ongmans en J. den Boer; te Chaam: de heren A. Schram en A. de Roy; te Kruisland: de heren A. Koen- raadt en C. Testers; te Middelburg: de heren L. de Nijs en J. Castenmiller. te 'Zevenbergen: de heren J. v. d. Noort en Th. Backelandt; te Breda: H. Michaël de heren H. Janzing en F. Willemen; te Roosendaal, St. Jan: de heren N. Konings, J. v. Hal en J. Rombouts; te Hoeven: de heren J. Lauwerijs- sen-v. d. Riet en J. Vermunt; te Bergen op Zoom, O. L. Vr. van Lourdes: de heren F. Clarijs, J. Stu art en H. Grosveld: te Wouwse Plantage: de heren J. Kerstens en Ant. de Jong; te Wernhout de heren Jac. Mouws en J. de Bruijn; te Bergen op Zoom, H.H. Martela ren: de heren J. van Hasselt en Ant. Asselbergs; te Roosendaal, H. Cornelius de he ren V. Reys en B. Jongeneelen; te Dorst: de heren A. Schoenma kers en J. van Wezel; te Roosendaal: H. Antonius: de he ren F. de Jonge en P. van Leengoed. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft bevestigd als Armmeester: te Rucphen: de heren C. Hoender vangers en C. Naalden; te Rijen: de heer Adr. Theeuwes; te Het Schijf: de heren M. Braat en R. Martens; te Stuyvezand: de heer A. Delhey; te Ulvenhout: de heren C. de Hoon; A. van Arendonk en G. van Zwol; te Zuiddorpe: de heer A. van Waes; te Oosteind: de heren P. de Bakker, A. Rombouts en St. Fijneman; te Noordhoek: de heren M. Hop mans en C. Krijnen; te Groot-Zundert: de heren C. Pel- lis en P. Dictus; te Roosendaal. H. Joseph: de heren A. Roks en M. Romme; te Bergen op Zoom, H. Hart: de heer G. Thijssen; te Wouw: de heren C. Matthijssen, Chr. van Oers en J. Raaymakers; I rp |p - r*M fs n.„ '/M f wmJft j - j, v f 58) „Ik ben bang", bekende Maddale- na. „Van het onweer en ik probeer de buiten de bliksem te kunnen zien". Ze gaf geen antwoord. Ze stond daar kaarsrecht en meedogenloos. Toen pas zag Maddalena, dat me vrouw Ciesatti het gezicht van Ma ria had. Het onweer dreef zeer snel nader bij nu. Had het eerst in de verte dof gerommeld, thans kwamen de slagen in zo grote hevigheid en zo snel ach ter elkaar, dat 't kolossale huis stond te trillen op zijn grondvesten. Mevrouw Ciesatti deed onverwachts een pas in haar richting. Maddalena drukte zich tegen het raam en keek met grote ogen Maria in het triom fantelijke gezicht. „We moeten vluchten!" hijgde ze. „Welnee", lachte mevrouw Ciesat ti ijskoud. „Waarom zou je? Je trein is immers al lang vertrokken!" Tegelijkertijd loeiden de bliksem en de donder. Maddalena sloot haar ogen, maar het bliksemlicht was zó scherp, dat ze wel kijken móest. Ze werd wakker. Voor haar bed stond Nino. In zijn hand hield hij het schoteltje, waarop het stompje kaars flakkerend stond te branden. „Maddalena!" gilde hij. „Maddale na! Word dan toch wakker! Madda lena! De vulkaan!" Als een woedende hond gromde de vuurspuwende berg. Door de donke re nacht loeide het geluid, of het 't huis wou verscheuren. Tegen de ochtend rommelde de vul- caan opnieuw een tijd. Weliswaar niet zo verschrikkelijk als in de nacht maar toch wel zo hevig, dat de bij na niet merkbaar trillende aarde het ganse eiland in rep en roer bracht. Al vroeg zag de kade zwart van de dorpelingen. Ze stroomden naar de kade of het was afgesproken en ston den in grote, trieste groepen met el kaar te praten, vlak naast de blau we zee, die vrolijk twinkelde in de laaiende zon. Donato was nauwelijks aan de dood ontsnapt. Het wel heel bouwvallige huis van Enzo had de trillingen van de grond niet kunnen doorstaan en was ingestort op het ogenblik, dat Enzo juist door zijn tuin snelde om de ezel los te maken, die rauwe ge luiden uitstootte van angst en onrust. De plaats waar hij zijn ganse leven gewoond had, zag hij in luttele se conden tot waardeloos puin verande ren, terwijl een wolk van grauw stof verschrikt opvloog. Maria. Maddalena en Nino kwamen aan op 't moment, dat Enzo in neer slachtige woorden verslag uitbracht over de redding van Donato, die hij praktisch zonder een schrammetje uit de puinmassa had weten te krij gen. „Het is een wonder", zei iemand. „Je had wel dood kunnen zijn!" „Och glimlachte Donato supe rieur. Het feit, dat hij nog kon ro ken cn praten vond hij op dit tijdstip minder ingrijpend dan deze samen loop van omstandigheden, die hem belette uit te varen om te zoeken naar de loden kist op de bodem van de zee. Niemand in het dorp werk te er, en hij begreep, dat het voor de anderen tenminste heel verwonder lijk moest zijn indien hij zijn plan nen toch zou doordrijven. Hij wilde naar Maria gaan om te vragen wat zij vond van de namid dag, maar opeens merkte hij dat het op de kade doodstil was geworden. Hij draaide zijn hoofd, gelijk met de anderen en aan het eind van do kade zag hij met snelle stappen Ani ta aankomen. Ze zwaaide met haar armen en haar ogen keken verwil derd rond. Terstond weken de men sen voor haar opzij, zwijgend angstig. „Zij heeft het voorspeld", fluister de Carmela, terwijl een koude ril ling over haar rug gleed. „Ja", herhaalde Eva Lattini mom pelend. „Zij heeft het voorspeld!' Het werd weer nagezegd door haar buurman en als ccn gebed schoof het door de mensenrijen. Plotseling stond Anita stil. Ze draaide haar hoofd naar alle kan ten; ze keek of ze een oordeel uit sprak en het geluid van haar stem droeg over de kade als de kerkklok bij een begrafenis: „Je, ik heb het voorspeld! Carmela begon te snikken. Naast Maddalena stond Alberto te knarse tanden en Eva Lattini sloeg een kruis. „..Maar jullie hebben niet naar me geluisterd! Jullie hebt me laten te Terhole: de heren P. Everaert en R. de Theye; te Baarle-Nassau; de heren H. Hendriks, Alf. van Puyenbroek en Jos Havermans; te Made: de heren Mich. Horre- voets en W. Smits; te Hoofdplaat-; de heer E. Oam- maert; te Ossendrecht: de heren J. van Dijke en A. Leijs; te Bosschenhoofd: de heer A. de Rooij; te Hulst: de heren E. de Smit en H. Everaert; te Zierikzeede heren J. Henning en J. Wansink; te Chaam: de heer Jos. Verheyen; te Kruisland: de heer F. Janssens; te Middelburg: de heren J. Hertcgh en F. v. d. Bunder; te Zevenbergen: de heren J.Schrau- wen en J. v. d. Noort; te Roosendaal, St. Jan: de heren Alph. Beysens en Fr. Schul; te Bergen op Zoom, O. L. Vr. van Lourdes: de heren A. Kriele en H. Soffers; te Wouwse Plantage: de heer Jae, Nelen; te Wernhout: de heren C. Mathijsen en J. Nouws; t-e Bergen op Zoom, H.H. Martela ren: de heren J. Bastiaansen en J. Verduit; te Roosendaal: H Cornelius: de heren P. Dekkers en F. Huygens; te Dorst: de heren: P. Korzilius, M. van der Hoofden en A. Hermans te Roosendaal: H, Antonius: de heren Th. Beysens en F. de Clercq. Maandagmiddag is in Rotterdam het m.s. „Hvassafeil" aangekomen met 55 pony's uit IJsland, bestemd voor West-Duitsland. Aan stoeterijen en particulieren in de Bondsrepubliek en enkele andere Westeuropese lan den zijn reeds verscheidene van deze IJslandse pony's geleverd. De oorzaak van de toegenomen vraag ligt in publikaties van de Duit se schrijfster Ursula Bruns. Haar kwam ter ore dat op IJsland zeer vele pony's werden geslacht en als „kalfsvlees" geëxporteerd. Als paar- denminnares haar boeken hande len bijna alle over paarden heeft zij onmiddellijk gedaan wat in haar macht lag om zoveel mogelijk de voortzetting van die slachterij te ver hoeden. Zij is er in zoverre in ge slaagd, dat deze dieren in toenemen de mate levend worden uitgevoerd. De zending, die maandag aankwam, is de eerste van deze aard in ons land. De echtsoheidingsakte van de Sjaih van Perzië en keizerin Soraja zal op 5 of 6 april a.s. officieel worden in geschreven, direct na afloop van de plechtigheden voor het Perzische nieuwe jaar. Aldus is uit hofkringen te Teheran vernomen. PROZA Op het paradijselijk eiland Honoloeloe zijn borden ge plaatst in een droompar k, ivaar een rijke bloemenweelde heerst. Ze vermelden prozaïsch: „Kijk uit voor de bloemen. Als u er over uitglijdt, valt u op uw gezicht. Dank u." Herkenning In Los Angeles stormde een klein, oud dametje op de heer S. Jelian af om hem hartstochtelijk snikkend te omhelzen. Met horten en stoten bracht zij er uit: „U lijkt zo ver schrikkelijk veel op mijn overleden zoon." Het dametje werd een beetje ge kalmeerd en ging na een tijdje blo zend heen. Pas toen ze helemaal uit het Zicht was ontdekte de heer S. Jelian, dat hü zijn portefeuille kwijt was. Bewaard In Annonay (Frankrijk) treurt elke ingezetene over de dood van de heer Louis Gar- naire, die in leven postbode was. Men vond na zijn overlij den twee postzakken vol aan slagbiljetten van de belastin gen, die onze Louis niet had bezorgd. Schieten In Glen Burnie zat de 4-jarige Loren Stoples op haar eentje naar de televisie te kijken. Op een gegeven moment kwam een man op het scherm, die een paar din gen zei, waarmee Loren het niet eens was. Ze rende naar boven, haalde de revolver van pappie en joeg de man een stel kogels door het hoofd. De familie zal een nieuw televisietoestel moeten ko pen. Werk In Rochester besloten de 74-jarige Wardwill en de 76-jarige Herbert Benzing het feest ter gelegenheid van de 90e verjaardag van hun broer Joseph uit te stellen, omdat 'n andere broer, de 86-jarige Albert, geen snipperdag kon krijgen van z'n baas. Voordeliger De directrice van een particulier onderwijs-instituut heeft uitgelegd, waarom men voor jongens 540 gul den per cursusjaar moet betalen en voor meisjes slechts 360 gulden. .Meisjes eten minder. Ze denken, aan hun figuur. Daar zit het 'm in." Aanbod Verschillende taxichauffeurs tn New York overwegen om het voor beeld van een hunner collega's te volgen. Die heeft sinds kort een bordje in zijn auto hangen, waarop de klant kan lezen: „U krijgt tien procent van de ritkosten terug als u achterin gaat zitten, kalm voor u uitkijkt en uw mond houdt over de slechte tijd." Ik ben besloten van huis weg te lopen, James. Wil je 'n taxi voor me roepen? (Advertentie) „Echt» soep, job? rMet lekkere balletles? Paps zegt: soep met kracht. Daarom bi) ons thuis vaak die fijne blikken met WOENSDAG, 2 APRIL, HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gram. 7,50 Een woord voor de dag 8,0o Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8.30 Ork.conc. 9,00 V.d. zie ken 9,30 V.d. vrouw 9,40 Gram. 10,15 Paaswijdinigisdiienst 11,15 Gram. 11,20 Zo ik wiet had geloofdhoorsp. 12,10 Klaveeimibelrec. 12,30 Land- en tudmto. mede. 12,33 KLavecimibelrec12,48 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Lichte muz. 13,55 AJceste, opera ('le bedr.) 15,00 Jeugdork. 15.45 Gram. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Muz. caus. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Idem 18,15 Spectrum v.h. chr. org.- en ver.leven 18,30 RVU: Dodenibezorgthng ln de prehis torie, door dar. P. J. R. Modderman: le lez.: Grafheuvel-onderzoek in Nederland 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Gram. 19,30 Buitenl.overz. 19,50 Gram. 20.00 Radiokrant 20,20 Passieston- de 21,00 Geest, liederen 21,30 Kamerork. en sol. 22,15 Vakantieruibr. 22.25 Vocaal ens. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Sportruitsl. 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtolub 9,00 V.d. vrouw (9,35-9,40 Wiaterst.) VPRO: 10,00 Boekibespr. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 Gram. 11,00 Gevar-progr. 12,00 Dansmnz. 12,30 Land- en tuiinlb.meded. 12,33 V. h. plat telend 12,38 Haminondorgelspel 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellimgsagenda 13,20 Lichte nrncz. 13,50 Med. kiron. 14,00 Viool en piano 14,25 V.d. jeugd 16,30 Gram. 17,15: Dansmuz. 17,50 Regerungsuitz. Rijksdelen overzee. Jeugduitz. De brie venbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart 18.00 Nws. en co-mm. ,18,20 Orgelspel 18,40 Act. 18.50 Graan. 19,00 V.d. kind. 19,10 De christen en zijn politieke keuze, c-aus. 19,25 VARA-va-ria VPRO: 19.30 V.d. jeugd VARA: 20.00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, caus. (Advertentie) 20,15 De Kattebel 21,10 De verdwijning van Eliza Dunn, hoorsp. 21,50 Lichte muz. 22,15 Pianotrio 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Zan-g en piano 14,45 G-ram. 15.00 Idem 15,40 Gram. 16,00 Koersen 16.02 Recital 16,15 Ork.conc. 17,00 Nws. 17,10 Zang en piano 17,20 V.d. .ieugd 17,45 Gram. 17,50 Boekbespr. 18,00 Caus. 18,21 Gram. 18.30 V.d. so-ld. 19.00 Nws. 19,40 Gram. 19,45 Caus. 20,00 Czardas- für9tin, operette 21,40 Gram. 22,Oo Nws. 22,15 Godsd. Israëlitische uitz. 22,40 Gram. 22,55 Nws. 23,00 V.d. zeelieden. BRUSSEL. 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,10 Gram. 14.10. 14,15 Gram. 15,15 Koorzang 15,30 Gram. 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Pianorec. 17.50 Gram. 18.50 Idem 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nieuws. Televisie WOENSDAG, 2 APRIL VA-RA: 17,00 V.d. jeugd KRO: 20,00 Vademecum 20.30 Pelgrimage naar Com- poetel-laTV -spel FRANS BELG.: 19,00 Pro-t. uitz. 19,30 Aux q-uatre coins 20.00 Nws. 20,30 Gevar. progr. 21,30 Rep. 22,00 Lit. progr. Hier na: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 15,25-17,15 Voetbal- wedstrij d Tsjechoslowa-kijeDuitsland. 19,00 Fotocursus 19,15 Knutselen 19.30 Nws. 20.00 Van kribbe tot kruis. TV-spel 21,00 Heruitz. progr. t.g.v. het int. geo fysisch jaar 22,00 Pianorec. 22,20 Nws. en journ. praten, terwijl God zelf mij het te ken gegeven heeft..!" Schuldbewust stond daar de menig te, niemand durfde een woord te spreken, of zelfs maar verroeren. „En dit is nog maar het begin!" riep Anita en haar trillende hand wees in de richting van de vulkaan, die nu als een onschuldige, doodge wone berg lag tc verschroeien in de zon. „En laat ik je zeggen: voor de nieuwe maan tot volheid zal zijn ge wassen, zal de gloeiende as de berg afkomen met de snelheid van een waterval Niets en niets zal het sparen! Jullie kinderen zullen levend verbranden, de dieren zullen tot op het been verkolen en zo God het wil, zal er geen steen meer op de ande re blijven staan. De meesten van de vrouwen ston den nu hartverscheurend te snikken, maar toen Anita opnieuw wilde gaan spreken, kwam Enzo ineens met gro te stappen naar voren „Houd je mond!" schreeuwde hij dreigend „Houd je mond!" „Ik zal spreken!" riep Anita met overslaande stem. „Of jullie het horen willen of niet Het water van de zee zal goeiend worden van het brandende eiland Het vuur zal van de hemel regenen!" Lucia sloeg kreunend haar armen rond het jongste kind, dat verschrikt tegen haar benen leunde en zijn hand jes in haar rokken sloeg „Dat is God verzoeken!" zei Fi garo verontwaardigd Anita draaide zich om toen meer dere mannen hem tierend bijvielen en zich gramstorig uit hun groepjes losmaakten om naar haar toe te ko men „Ik heb het voorspeld!" krijs te ze, de kade afrennend „En jullie willen me niet geloven! Jullie willen me niet geloven!" Toen ze uit het gezicht was ver dwenen, brak er een ware paniek los „Ik ga weg!" gilde Lucia. „Ik wil geen dag langer op het eiland blij ven!" Ze had haar kind opgepakt en druk te het zo stevig tegen zich aan, dat het begon te schreeuwen van angst „Schei toch uit!" snauwde Figaro zenuwachtig „Stoor je niet aan de praatjes van die oude heks Ze heeft natuurlijk weer veel te veel wijn gedronken!" „Als Anita gelijk krijgt, zitten we als ratten in de val", huiverde Car mela, terwijl ze de tranen uit haar ogen wreef „Ik laat mijn kinderen niet ver branden!" snikte Lucia „Ik wil weg!" „Er gaat immers geen postboot meer!" zei iemand nuchter, maar de opmerking ging verloren in het drukke, onsamenhangende gepraat van de anderen. Een eind verder op de kade vielen de mensengroepen gestadig uitéén. Met bedrukte gezichten slenterden de mannen naast hun opgewonden vrouwen naar de havenkant om zich tenslotte bij Lucia te voegen, die niet ophield te snikken. „Zet dat kind toch neer!" riep Fi garo driftig tegen haar. „Het is vol komen onzin om al die voorspellin gen zo hoog op te nemen!" „Laten we liever aan het werk gaan!" viel Donato hem bij. „Je schiet er niks mee op je zo over stuur te maken. De vulkaan heeft toch wel 's meer gerommeld! Het betekent immers niets!" „Wat weet jij van de vulkaan?" schreeuwde Carmencita met haar schelle stem. „Je bent een blauwe maandag hier. En als de berg gaat werken, dan heeft Anita geen woord te veel gezegd: dan blijft er niemen dal van ons over! Niets! En ik voel dat Anita de waarheid zegt! Ik voe, het hier!" Ze had twee vuurrode blossen ter hoogte van haar uitste kende jukbeenderen en ze sloeg zich driftig met haar vlakke hand op de borst. Anita is krankzinnig!" brulde Enzo. „Haar halve leven heeft ze in „De drie tonnen" gezeten en verder heeft ze nooit iets anders gedaan dan haar tijd zoek te brengen met wartaal! Ze Is bezeten van de duivel..!" „Nee", viel Rosina angstig in de rede. „Dat mag je niet zeggen En zo dat." (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5