Rapp er ort draait woningbouwverenigingen beslist niet omheen GOLDEN FICTION pagblad PcSteui Nijverheidsonderwijs verandert van opzet Diploma-uitreiking te Middelburg Niet vrolijk 's-Heer Abtskerke staat financieel krachtig Getuigschrift-uitreiking aan Goese ambachtsschool Streekverènigingen door commissie aanbevolen Onder ons gezegdtoch maar liever Amateur-cineast ontdekt ingang onderaardse grot JUW Nj TWEEDE BLAD DINSDAG 1 APRIL 1958 NODELOZE ONRUST NA de ambtenaren en de KLM- piloten zijn het nu de spoorweg- mannen, die hun geduld op een zware, te zware proef achten ge steld. Loononderhandelingen met inschakeling van allerlei adviesin stanties en overheidsgoedkeuringen worden tegenwoordig zo'n taaie ge schiedenis, dat het bloed wel eens gaat koken van ongeduld. WAS ER WEL DOORBRAAK? ZIELIG GEVAL Raadsverkiezing te Aardenburg Slechts één lijst voor alle katholieken Miniatuur Walcheren donderdag weer open Eervol ontslag Oplichter werkte o.a. in Middelburg Q Met lilm bent u „safe"! Nieuw beraad loonvoorstellcn bij spoorwegen Aan gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs Tweejarig tuinbouwcursus Diploma-uitreiking te Koewacht I 2 r" 1 ceum- grote jes en irlij'kse begint |w met werke- lillende volks- 1. Daar- 14e kna- an een let ook nst bij tekend >pel. regie ge ac- stellen .en het •rkelijke Liisternis tijd één, (am een ouders aren de tostuum aorvade- n om baat. En ;erst in e corn- [en hoofs e vader .et eens zoon of zagen end ge il eigen iDIO IJzen- „Flan- Jrogram- ■ateurs", lom 6.30 |den ge- ustspiel- onauwel- bekende Capelle plaatselijk Kruis, dr. |l, zr. Ver architect limers, fa. jiamse be steen ge- lor de heer lgemeester de Pro- kele Kruis, ■plaatselijk lanwezigen lering, hoe het Ram- fcht. De di- |r het werk et schema I aangetipt, fesecretaris Éaarna een lik bestuur met de oeg hoofd- |de enkele spreker ^ns per lid gaven per leerhouding de Kwa- fraaie ge- zullen ze billijken. nog de heester van Stieger, l.skerke, ge- I olksgezond- l'adendamse liciële steun 1 ogen ligt. |r benoemin- liamers voor leze benoe- fe staatscou- |i alle per 1 grondkamer Imd mr. dr. Inszand, se ll an te Goei. litter mr. J. genbosch en /ermulst te 5 5e vrouw ugdMbliotheek >aaïborn. 18 j. m. v.beh. ur: Geen angst 8 uur: Blake npia 8 uur: er Tokio. 14 j. De heuvel hordende hart- flaamse Opera er Tokio, 14 j. Wilde vruch- De heuvel [oordende han- love 2,30 uur: 9-19 uur: Lin- uur: Opmaak- ir©: Groot bal. ,ur: Geen angst uur: Artiesten- )ia 8 uur: Voor A. Wouters Gisteren meldden wij reeds een en ander over het namens de nationale Woningraad uitgebrachte rapport over de Zeeuwse woningbouwverenigingen, dat samengesteld is door de heer Henrar. In dit rapport, dat behandeld werd op de vergadering der federatie van de Zeeuwse woningbouwverenigingen, worden er geen doekjes omgewonden. Het critische mes gaat er diep in en noch gemeentebestuur noch de woningbouwverenigingen worden gespaard, wanneer verwijten verdiend zijn. Vrolijk is het tafereel dat opgehan gen wordt over de Zeeuwse bouwcoö- paraties niet. Naast enkele actief werkende verenigingen staan er veel meer, die praktisch ingedommeld schijnen en daardoor misschien er wel aanleiding toe hebben gegeven, dat sommige gemeentebesturen zich zijn gaan bewegen op een terrein, dat feitelijk gereserveerd dient te blij ven voor de woningbouwverenigingen. Het Goese gemeentebestuur komt er al heel slecht van af, o.m. om dat het zelf overging tot de bouw van een zestig middenstandswonin gen, die zo duur zijn, dat de huur noodzakelijk zeer hoog moest worden gesteld. Bovendien gaat het gemeen tebestuur die zelf exploiteren, wat te gen de geest van de wet schijnt te zijn. Ook de woningbouwverenigingen te Goes krijgen een tik op de neus. .Er zijn er veel te veel zeven en de deskundigheid der besturen is aan twijfel onderhevig. Sommigen hebben De veel besproken „dure huizen in het Valckeslot te Goes door de gemeente geëxploiteerd na deren hun voltooiing. Enkele zijn al bewoond. niet eens leden en Nieuw Goes", zat zonder dat men het bespeurde, ook zonder een bestuur, waaruit een chaos ontstond, welke de gemeente en het rijk tienduizenden kostte. Het rapport verwijt het gemeentebestuur, dat het destijds het huizenbezit van deze vereniging niet verdeeld heeft over de andei'e bouwverenigingen en tot een beheersstichting „Nieuw Goes" kwam, met 'n gemeente-amb tenaar als voornaamste bestuurder. O.i. is dit wel enigszins begrijpelijk, na het drama der verwaarloosde hui zen. Ook het feit, dat bij enkele an dere bouwverenigingen de achter stand in huurbetaling groot is, zal b. en w. niet aangelokt hebben om nieuw risico aan te gaan. Volko men juist is echter de opvatting dat men in Goes tot concentratie van wo ningbouwverenigingen moet komen, nl. één katholieke; één chr. protes tantse en één algemene. Maar of dit lukken zal? Het rapport behandelt verder o.m. de situatie in diverse andere grote re gemeenten. Te Axel is één bouw corporatie inactief en een andere waar het beter mee staat. Geadvi seerd wordt tot samengaan. In Middelburg zijn de woningbouw corporaties geworden tot beheersor ganen van de gemeentelijke na-oor- logse woningen. Nu er een andere burgemeester is, zijn er wellicht nieuwe mogelijkheden, aldus het rap port. Gezamenlijke actie om uit deze ongewenste toestand te komen, is volgens de Nat. Woningraad een drin gend gebod. In Souburg is een actieve Christe lijke streekvereniging, die aldaar langzamerhand steeds meer voet aan 'de grond krijgt. Terneuzen heeft een zeer actieve zelfstandige bouwcorpo ratie, die echter soms door de ge meente (vooral bij de bouw) te kort wordt gehouden. In Vlissingen zijn er twee actieve verenigingen, waarvan de met ,.De Schelde" gelieerde bouw corporatie zorg baart. Zierikzee heeft een goede werkende, zelfstandige bouwcorporatie, die het gehele wo- ningbezit in de gemeente beheert. In Kruiningen en Yerseke zijn resp. de woningbouwstichting en de „geslo ten" vereniging een gemeentelijke or ganisatie, waarin ook enkele particu lieren zitting hebben en waarvan de burgemeester voorzitter is. Het ge hele woningbezit is in handen van de ze stichtingen. Behoefte aan wijzi ging van de status noch aan toetre ding van nieuwe leden bestaat er niet. Te zijner tijdd. aldus het rap port, zal de positie van deze, ergens „onechte" bouwcorporaties toch eens onderwerp van gesprek dienen te zijn. Diverse middelen om tot verbe tering te komen worden aangege ven. Zeer bijzonder dringt het rap port aan op het stichten van meer streekverenigingen, waarvan er al vier bestaan. Dit getal is onjuist. Vergeten is nl. dat ook St. Willibrordus te Goes regionaal is en woningen elders beheert. De Chr. woningstichting „Walche ren" te Souburg werkt heel goed. evenals de r.-k. vereniging „Oost Zeeuwsch - Vlaanderen". In West Zeeuwsch - Vlaanderen is het met de regionale vereniging misgelopen en de chr. woningsticht. „De Bevelan den" te Goes heeft besloten zich tot Goes te bepalen. Als minister Suurhoff zijn mening over de vliegerssalarissen een maand eerder ter kennis had kun nen brengen, zouden we de nare en kostbare vierdaagse staking waar schijnlijk zijn ontlopen. Als over de spoorwegionen binnenskamers niet zo eindeloos moest worden gede libereerd, waren de spoorwegman nen thans niet zo opgewonden. Het kan ook gebeuren, dat mi nisterie van sociale zaken, rijksbe middelaars, adviesinstanties zoveel tijd voor studie nodig hebben, dat inmiddels de verhoudingen alweer veranderd zijn. Denk maar eens aan de tijd, die het kost om een CAO voor de bouwbedrijven goedgekeurd te krijgen. Dat er controle moet worden gehouden op de toonbewe ging, is duidelijk. Het is echter ook duidelijk, dat deze soepel en effec tief moet werken. Anders ontstaat er maar onnodig onrust, nu eens in deze sector van het bedrijfsle ven, dan weer in een andere. De onrust onder het spoorwegperso neel is een nieuwe waarschuwing, welke niet kan worden misverstaan. CEN lid van de PvdA, oud-lid van de SDAP, heeft door een inge zonden artikel in „Het Parool" dui delijk gemaakt, dat in socialistische kring toch niet zo eenstemmig over de kansen van de doorbraak wordt gedacht als gemeenlijk uit de rode schrifturen blijkt. De schrijver is aan het rekenen geslagen. Bij de verkiezingen in 1937 kregen de „progressieve partijen", SDAP, Vrijzinnig-Democraten en ChristenTDemocratische Unie sa men 31 zetels. Dit zou in de Ka mer van 150 neerkomen op 47 ze tels. Volgens de cijfers van de jong ste Statenverkiezingen zou de PvdA maar 44 zetels behaald hebben. Conclusie: 21 jaar na de laatste vooroorlogse verkiezingen is van een doorbraak nog geen sprake. Maar de Kamerverkiezingen van 1956 dan? luidt de vraag, welke de schrijver zelf opwerpt. Hierin ziet hij geenszins een bewijs, dat er van een werkelijke doorbraak spra ke is geweest. Doorbraak, zo zegt hij. dat wil zeggen het loslaten der confessionele partijen. Het is een stap, die men niet zonder diep na denken onderneemt en verwacht mag worden, dat iemand na deze stap gedaan te hebben niet na korte tijd haastig naar het confessionele kamp terugkeert. Maar dat is op de 26e maart wel gebeurd, want de gehele z.g. „doorbraakwinst" van 1956 ging verloren (en nog heel wat meer). Dit bewijst, dat zij die in 1956 voor het eerst op de PvdA stemden en als „doorbrakelingen" werden begroet dit in werkelijkheid niet waren. Aan dit betoog behoeft eigenlijk niet veel te worden toegevoegd. Het bevestigt onweerlegbaar wat van de andere kant al zo dikwijls is gezegd. De schrijver in „Het Pa rool" gaat nog verder: Verdere afval bi]' de komende raadsverkiezingen zou de partij zelf wel eens op haar grondvesten kunnen doen schudden en bij sommigen zou dan de vraag kunnen opkomen of de oprichting van de PvdA en het ont binden der SDAP niet eigenlijk tocfh een fout is geweest Bij alle narigheid, welke de PvdA intern toch al te verwerken heeft Nieuw-Guinea, buitenlandse po litiek, bewapening voegt zich nu ook de twijfel, of de hele opzet van de partij wel deugt. J-JET is een zielig geval aan het worden met de EVC. De wet tige leiders Reuter en Brandsen hebben in de conferentie van 250 bestuurders met 6 stemmen tegen en votum van vertrouwen gekre gen, maar onderhand heeft Paul de Groot de EVC-bonden ondermijnd en slaagt hij er zelfs in een belang rijk deel van de contributiegelden af te tappen. Zo wordt de oude EVC kapot gemaakt. Inmiddels is er in Amsterdam dan ook een conferentie geweest van lieden, die zich hoofdbestuurderen van de EVC noemden en de „scheurmakers" Reuter en Brandsen met alle zonden uit de Moskoviti- sche katechismus belaadden. Dit wordt dus een complete scheuring. Op zichzelf behoeven we er niet rouwig om te zijn, dat deze woel zieke vakcentrale door tweedracht ten onder gaat. Maar de wijze waarop een en ander geschiedt is beschamend voor het peil, waarop de commu nistische methodes staan. Intriges en geweld springen in waar argu menten ontbreken. Inmiddels is de tweespalt nu ook doorgedrongen in de communisti sche Tweede-Kamerfractie. De heer Reuter, voorzitter van de EVC, had nog gevolg gegeven aan het bevel, voor het Kamerlidmaatschap te be danken. Zijn opvolger op de lijst, EVC-secretaris Brandsen laat zich echter niet wegsturen. Dat kan in de Kamer een frisse boel worden. Nu de verkiezingen voor de ge meenteraad voor de deur staan, is er bij de ganse bevolking van Aar denburg een grote belangstelling voor de mogelijke lijsten en kandidaten waar te nemen. Aangezien men zelfs van tien lijsten spreekt heeft men toch gemeend bij het katholieke volksdeel op een grotere eenheid te moeten aandringen. Op initiatief van de actieve ge meente-ontvanger heeft men daarom de koppen bij elkaar gestoken om te komen tot één katholieke lijst voor de hele gemeente. Gezien de verschil lende standpunten heeft men daar om gemeend met een originele lijst voor de dag te moeten komen om alle groeperingen te kunnen bevredi gen en daardoor zoveel mogelijk stemmen op zich te verenigen. Men heeft zich voorgesteld de nieuwe kandidatenlijst de naam te geven van „De Vrienden van 't Jong Leven". Op de lijst zullen kandidaten voorkomen uit alle richtingen van het maatschappelijk leven, dus midden standers, arbeiders en boeren, zowel dames als heren. Aangezien de tijd dringt zullen de voorbereidende be sprekingen plaats vinden hedenavond om acht uur. Ten einde de belang stellenden het zo gemakkelijk moge lijk te maken en om de grote toe loop te kunnen opvangen, heeft men de gemeente in wijken ingedeeld. Voor Eede heeft men als plaats van samenkomst gekozen café „De Ou de Barreere", voor de Biezen café De Baere en voor de Valeiskreek ca fé van Parijs. Voor Aardenburg zijn Hotel de Roode Leeuw en de beide café's te Smedekensbrugge aangewe zen. Deze samenkomstplaatsen zijn met zorg gekozen, vanwege de sym pathie, welke daar voor dit streven kan worden verwacht. Wanneer de uitslagen van deze bijeenkomsten be kend zullen zijn, zal een grote sa menkomst worden gehouden in het café van Mej. Verstraete tegenover de kerk te Eede, waar de definitie ve kandidatenlijst zal worden bekend gemaakt. Naar verluidt hebben de le den van het „Gilde van de Ossewei" uit Aardenburg reeds hun volle steun voor dit streven toegezegd, terwijl te Eede ook een grote belangstelling daarvoor blijkt te bestaan speciaal bij een aantal dames. Gezien de sym pathie, welke deze voorstanders in de gemeente genieten, is succes reeds bij voorbaat verzekerden wordt vanavond een grote opkomst ver wacht. Hierdoor hoopt men eindelijk eens te komen tot een eendrachtige ka tholieke lijst in de gemeenteraad van Aardenburg, welke tot zegen zal kun nen strekken voor de ganse gemeen te. Donderdagmorgen zal na enkele toespraken, o.m. door de waarnemend voorzitter van de stichting „Nieuw Walcheren" de miniatuur op het Mo lenwater te Middelburg heropend worden door burgemeester mr. J. de Widt. Later zal in restaurant Wöhler de geluidsfilm „Walcheren herrezen" van de heer P. Castenmiller worden gedraaid. Bij beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening is aan de heer J. K. Dijl te Waarde, op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van de agra rische subcommissie Waarde van de herverkavelingscommissie Zeeland. Op Z.-Beveland ziet het rapport nog diverse kansen voor regionale vere nigingen. Een zou er kunnen bestaan voor Rilland (waar veel gebouwd wordt), Krabbendijke en Waarde. In Kapelle, Kloetinge, Katendijke en 's-Gravenpoider is zeker ook plaats voor één streekvereniging. An ders is te vrezen, dat plaatselijk chau vinisme tot versnippering leidt. 's-Heer Arendskerke, Wolfaartsdijk, Baarland en Borssele gaan 100 wo ningwetwoningen bouwen. Ook hier is plaats voor een streekvereniging. Voorts wordt een combinatie tus sen Yerseke en Wemeldinge aanbe volen. Op Tholen probeert de stich ting voor de Landbouw een streek vereniging te lanceren, maar de vrij grote, tendele misplaatste zelfstandig heidsgevoelens werken remmend. Op N. Beveland is met enige tact wel wat te bereiken en tenslotte zou de woningbouwvereniging te Zierik zee ook regionaal kunnen worden. De 33-jarige losse werkman D. C. is voor de officier van justitie geleid, omdat hij tal van verduisteringen en oplichtingen zou hebben gepleegd. Woensdag j.l. werd hij door een agent aangehouden, nadat hij een vee houder voor tien gulden had opge licht. Hij had zijn slachtoffer verteld, dat hij er voor kon zorgen dat de vee houder afval van ziekenhuizen toe gewezen zou krijgen. Aan het bureau probeerde hij door het opgeven van een valse naam de dans te ontsprin gen. Men vermoedde echter, dat hij mee.r op zijn kerfstok zou hebben, want hij was een goede bekende van de politie. Het vermoeden bleek juist te zijn, want in Rotterdam was een rijwielhandelaar door hem opgelicht voor een stel fietsbanden. Bovendien had .hij diens nieuwe fiets verduis terd. Ook bleek hij een zwerftocht door Nederland achter de rug te heb ben. die na was te gaan door de ver duisteringen en oplichtingen, die hij her en der gepleegd had. In december 1957 had de man, een geboren Rotter dammer, zijn vrouw in Enschede ver laten. Inwoners o.a. van Middelburg werden de dupe van zijn praktijken In de jongste raadszitting van 's H. Abtskerke werd de gemeenterekening vastgesteld. Het batig slot bedroeg f 8006; de kapitaalsdienst had een na delig saldo van f 3759. Ten laste van de gewone dienst werd nog gereserveerd voor de ver betering van de Lange weg f 7000, en voor de bouw van de o.l. school f 3050,De totale reserveringen op het einde van het jaar 1957 bedragen voor bovengenoemde doeleinden resp. f 78.778,38 en f 6000.—. Voorts is nog een conjunctuurreserve aanwezig van f 8136.76. De financiële positie van de gemeente is dan ook zeer goed te noemen. Het voorstel tot bestrating van de rabatten langs de Dorpsstraat en de afwerking langs de lindeboom werd aangenomen. In de vacature Jacs. Braam in de Woonruimtecommissie werd met al gemene stemmen benoemd de heer P. J. Elenbaas. De periodiek aftredende gemeen telijke vertegenwoordigers in de be heerscommissie van de schoolartsen- i (Advertentie) dienst op Walcheren e.o. werden allen herbenoemd. Voor de gemeentesecretaris werd een nieuwe instructie vastgesteld. Tot lid in de contactcommissie voor de stichting Zeeuwse Muziekschool werd de burgemeester benoemd. De raad ging akkoord met de door het bestuur van gebouw „Irene" ge vraagde verhoging van de huur tot f 400,—. Aangezien uit het exploitatie-over zicht blijkt, dat de korfbalvereniging „De Poel" over 1957 geen nadelig saldo heeft, werd het verzoek om toe kenning van een subsidie van f 100, afgewezen, mede ook omdat de ge meente zich grote kosten heeft ge troost voor het in orde brengen van het sportveld. Tenslotte vroeg bij de rondvraag de heer Remijnse om de hoofdpaden op de begraafplaats van een verhar ding te voozien. De burgemeester antwoorde, dat dit punt reeds de aan dacht van b. en w. heeft, antwoordde, dat dit punt reecs de aandacht van b. en w. heeft. Voor extra zachtheid Er voltrekt zich bij het nijverheids onderwijs, zei de directeur der Goese ambachtsschool de heer Buurman bij de diploma-uitreiking der avondschool een verandering in de opzet van het onderwijs. De avondlessen worden gedeeltelijk naar de dagschool ver schoven. In plaats van 4 avonden ge durende het winterhalfjaar worden de lessen thans als volgt gegeven: gedu rende het gehele jaar een halve dag algemeen vormend onderwijs, gedu rende 8 maanden theoretisch-tech- nisch onderwijs en gedurende 6 (win ter')-maanden onderwijs in de prak tijkvakken, De leerlingen, die thans volgens dit parttime - stelsel worden opgeleid ontvangen hun getuigschrift aan het einde van het dagschoolcursusjaar, dus eind juli. Voor zover de leerlingen nog niet aan het parttime-onderwijs deelne men dit in verband met het ruim- (Advertentie) De Stichting van de Arbeid zal zich in haar vergadering van morgen op nieuw beraden over de loonvoorstel- len, zoals die zijn neergelegd in het ontwerp van het nieuwe Reglement Dienstvoorwaarden van het personeel der Nederlandse Spoorwegen. Dit is gisteren medegedeeld op een protestvergadering van de afdeling Utrecht van de Bond van Nederlands Vervoersper soneel. tetekort ontvingen zij gister hun getuigschrift. Het getuigschrift timmeren 3-jarige cursus kregen J. v. Bremen, M. Ca- pello en E. v. Dalen te Goes. Het ge tuigschrift 2-jarige cursus: E. Baner Kruiningen, J. v.d. Berge, A. de Ja ger, F. Soeters en B. Vaes te Goes; C. Boonman te 's-Heerenhoek, J. Goedegebure te Nieuwdorp, L. de Hond te 's-Heerenhoek, M. Hoog- strate te Krabbendijke, P. Klap te Wolfaartsdijk. L. Paauwe te Hans- weert, J. v.d. Plasse te Nieuwdorp, P. Raas te 's-Heerenhoek, J. de Regt te Wolfaartsdijk, J. Rooze te 's Heer Arendskerke, J. v. Schaik id., C. Schouten te Krabbendijke, J. West- strate te Wilhelminadorp en C. de Winter te Ovezande. Afd. metaalbewerken: getuigschrift 3-jarige cursus: J.M. Harinck te Goes l J.H. Jacobs, J. Korstanje, J.C. Outer- mans, M.W. Slabber, C.J. Visser, allen Goes en J. de Wild te Colijnsplaat. Getuigschrift 2-jarige cursus: J. D. Beuzenberg te Dreischor, P.J. Bos man te Wolfaartsdijk en P.J. de Key- zer te Schore. De amateur-cineast P. Fisser te Klimmen ontdekte dezer dagen de in gang van onderaardse grotten bü Klimmen, in de buurtschap Craubeek. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat zich hier wellicht de verst gelegen uitgang bevond van de onderaardse vlucht, en uitvalsgangen, waarvan de heren van Valkenburg zich in de Middeleeuwen hebben bediend, als hun kasteel belegerd werd. De heer Fisser, die de verhalen van de dorpsbewoners hoorde over een mergelrots in het weiland van de landbouwer Bude, besloot een onder zoek in te stellen omdat hij gegevens voor een nieuwe film zoekt, speciaal 'betrekking hebbende op het onder aardse gangenstelsel in zuid-Limburg. Aanvankelijk was de heer Fisser van plan om opnamen te maken in de gangen van de St. Pietersberg. Nu heeft hij dicht bij huis een ontdek king gedaan welke in de komende da gen wellicht tot verrassende vondsten zal kunnen leiden. De burgemeester van Klimmen, drs. H. Sehmedding, verleende bij het onderzoek spontane medewerking. Op de plaats van de thans ontdekte toegang werd de begroeiing verwij derd, waarna de ontdekkers gingen graven. Men vond toen een diepe sleuf in de mergelrots, ongeveer 80 cm breed en ruim een halve meter hoog, door welke sleuf men kruipend en glijdend kon binnendringen. Deze In het gebouw van de Technische School te Middelburg werd een bij eenkomst gehouden, waarop de heer J. W. Kögeler, wethouder van onder wijs der gemeente Middelburg, aan de geslaagden van de diverse cursussen van de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs de diplo ma's uitreikte. Nadat de directeur der school, de heer J. Huisman, een ope ningswoord had gesproken, werden tevens de bevorderingen bekend ge maakt. De namen der gediplomeerden zijn: A-cursus 3e klas bouwvakken: A. Cateman, Middelburg. S. van der Ba- ge, Domburg. G. Joosse, A. Wattel, Middelburg. A-cursus 3e klas metaalbewerkers: J. Barten, Vlissingen. C. van Drunen, A-cursus 3e klas stoffeerders: A Burge, Middelburg. J. v. d. Linden, A van Loenen, D. Meeusen (prijs), S. de Ridder, Vlissingen. B-cursus gediplomeerd 2e klas schil, deren: L. van den Boomgaard, A. de Hooge. A. Koopman, Middelburg. J. Maranus, Aagtekerke. B-cursus 3-jarige dipl. bouwvak ken: L. Maranus, Oostkapelle. P. Sin- ke. Middelburg. B-cursus 2e klas metaalbewerkers: K de Kam, Koudekerke. J. Minheere, Nieuw en Sint Joosland. L. de Rijke, P. Schenk, W. v. Sorgen. Middelburg. B-cursus 2e klas elektrotechniek: K. Gabrielse, Westkapelle. C. v. d. Horst, C. Jonker, Middelburg. P. Leijnse. Zoutelande. L. Marijs, Mid delburg. H. Ova'a, Zoutelande. H W. Kesteloo, W. van Oosten, Middel- Schaalje, Middelburg. A. Sturm (pr.), burg. H, van Slujjs, Zoutelande. Veere. sleuf werd weldra breder en hoger en mondde tenslotte uit in een in de mergelrots uitgehouwen kamer, waar achter zich meerdere gangen en ruim. ten uitstrekten. Op de wanden van dit onderaardse gangenstelsel werden opschriften en primitieve tekeningen aangetroffen, zoals men die ook in de grotten van Valkenburg en van de St. Pietersberg aantreft. Zij zijn waarschijnlijk af komstig van mergelwerkers, bewakers en gidsen uit vroeger tijden. Van deze opschriften en tekeningen zijn een aantal foto's gemaakt voor een nader studie-onderzoek door deskundigen. Men is voornemens om dit oude gangenstelsel in kaart te brengen, want er zijn nog niet onderzochte aan wijzingen dat deze gangen aansluiten bij de uitgestrekte mergelgrotten in de naaste omgeving van Valkenburg. Wanneer het waar is dat er ook een onderaardse gang onder de Maas doorloopt van Valkenburg naar de vroegere ondergrondse vestingwerken van het fort St. Pieter bij Maastricht, dan is het niet denkbeeldig dat de gangen van Klimmen in verbinding hebben gestaan met fortificaties van Maastricht. Men houdt echter reke ning met eventuele instortingen op vroegere strategische punten. De rjjkstuinbouwconsulent ia Zee land, ir. Hennink, heeft in Koewacht de diploma's van de tweejarige al gemene tuinbouwcursus uitgereikt. In zijn toespraak zei ir. Hennink, verheugd te zijn over de toename van de tuinderij in Koewacht. Hij feliciteerde de geslaagden en adviseerde hen. zich zo sterk moge lijk te verenigen, om door 't houden van vergaderingen de kennis te ver groten. Op het ogenblik wordt uitgezien naar de mogelijkheid om in Koe wacht te komen tot de oprichting van een tuinbouwvakschool. De rijkstuinbouwconsulent dankte de heer Blommaart en de andere leerkrachten, de heren Klaasens en Jansen. Ook de heer Blommaart sprak de geslaagden toe. Burgemees ter Dierick wenste de geslaagden ge luk met hun succes. Namens de cur sisten dankte de heer Julb. Vercau- teren de sprekers. De geslaagden zijn: Cam. de Bock Koewacht, M. Baert, C. Braem, P. de Caluwé, H. v. Dor- selaer, G. van Daele, allen Koewacht, B. de Deckere, Hulst, J. Goossens Koewacht, H. Kant, C. van Looy, A. van Looy, J. de Maat allen St. Jan steen, Mej. Martens Koewacht, M. de Neve, Zuiddorpe, G. Ringoot. St. Jansteen, L. van Remoortere, Koe wacht, J. Vercauteren, E. Verschrae. gen, J. Marten., allen te Koewacht, L. Wiemes, Axel.

de Stem | 1958 | | pagina 3