Walcheren Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen EILAND ALLERLEI Boussac-modeshow bracht volop zomer in Oostburg Dagblad De Stem Uw KunstieLi) „Fodens Motor WorksbancT Tussen dijken en dammen v.y.D. Eerste steen voor wijkgebouw te Kwadendamme VLISSINGEN Paarden op hol MIDDELBURG GOES Lezing te Hulst over kwaliteitszorg HULST Brugse speelschaar „De Graal" bij Frans-Vlaamse dag OOSTBURG „De 0 van Sev'lla" TERNEUZEN Het college van G.S. J ongeren-reünie Jaarvergadering diocesane K. O.B. Hoogwaterstanden Eerste steen r.-k. Ziekenhuis Hulst Botsing op Wouwse rondweg AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 APRIL 1958 De beroemde Engelse Bras* Band „Fodens Motor W'orksband", die on der auspiciën van de harmoniever- eniging St. Caecilia, een concert gaf in Britannia, heeft het helaas niet talrijke publiek in geen enkel op zicht teleurgesteld. Immers hier wa ren „vakmensen" aan het werk, die hun instrumenten zo volkomen be heersten, dat men onder bekwame leiding wel tot grootse prestaties moest komen. Welnu, aan bekwame dirigenten had „Fodens Motor Worksband" geen ge brek, want, behalve hun eigen mu sical director Harry Mortimer en hun bandmeester Alex Mortimer, trad de Nederlandse componist Gerard Boe- dijn als gastdirigent op. Boedijn, een van onze grote compo nisten op het gebied van harmonie- en fanfaremuziek, dirigeerde een tweetal eigen composities, waarbij vooral zijn „A Foster Ouverture" een hoogtepunt van deze avond werd. In dit. in 18e eeuwse stijl geschre ven werk, heeft de componist ge bruik gemaakt van bekende Engelse songs, die door symfonische jazz-the- ma's aaneen zijn „gelast", een mees terlijke compositie! Praktisch op hetzelfde lofwaardige niveau stonden de prestaties van trombone-solist English en de slag werker Illingworth, die een xylofoon solo speelde. Vtrder dient nog vermeld te wor den de eerste uitvoering in ons land van „A Devon Fantasy" van Eric Ball en de ouverture „Lichte Ca val lede" van Von Suppé, waarmede deze uitvoering werd besloten. Het dankbare publiek beloonde korps en dirigent met een geestdrif tige en ovationele bijval. Bakfiets aan diggelen Twee paarden die een sleperswagen trokken, gingen maandagochtend om streeks half tien op de Balans aan de haal. Wat de voerman E. F. ook pro beerde, hij slaagde er niet in het edele tweetal tot andere gedachten te bren gen. Zodoende raasde het span de Ba lans af, de Spanjaardstraat en de Sin gelstraat door. Op de hoek van de Brakstraat gekomen wilden de die ren rechtsaf slaan, maar hier wat het dat één van hen letterlijk door de knieën ging, zodat F. er vrij gemak kelijk in slaagde de paarden tot stil stand te brengen. Echter niet voordat de wagen een bakfiets, beladen met zuivelprodukten „zwaar" had geraakt. De bakfiets en een deel van de inhoud werd onbruikbaar. De berijder, de hoofdstedelijke melkslijter I. A. G.. wist door een noodsprong het vege lijf te redden. BENOEMING Bij beschikking van de staatssecre taris van o.k. en w. is ir. H. de Lus- sanet de la Sabloniere alhier voor de tijd van een jaar benoemd tot lid van de voorlopige monumentenraad. GEMEENTE GOES WEGENWET Burgemeester en wethouders van bovenvermelde gemeente brengen ter openbare kennis, dat vanaf 1 april 1958 gedurende ten minste 14 dagen ter gemeente-secretarie afdeling Al gemene Zaken ter inzage ligt een be sluit van de raad der gemeente Goes d.d. 19 december 1956, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zee land dd. 11 maart 1958 no. 212, waar bij aan het openbaar verkeer wordt onttrokken het gedeelte van de weg, genaamd Albert Joachimkade no. 33 van de wegenlegger dezer gemeente, van 430 meter uit het begin tot het einde, welk gedeelte staat aangege ven op de bij dit besluit behorende kaart. Belanghebbenden kunnen uiterlijk to'. op de dertigste dag na datum van deze openbare kennisgeving bij de Kroon beroep instellen. Het beroepschrift moet worden ge richt aan de Kroon, doch worden in gediend bij de Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zeeland te Middelburg. Goes. 1 april 1958. Burgemeester en wethouders voor noemd. Mr. W.C. ten Kate, burgemeester. M.J. Taillie, secretaris. 805-0. Hansweert KANDIDATENLIJST In de vergadering van de plaatse lijke K.V.P. is de volgende kandi datenlijst voor de gemeenteraadsver kiezingen samengesteld: 1. E. Suij (aftr.); 2. Z. Jansen (aftr.); 3. P. Westdijk; 4. P. Eeman; 5. G. Blok; 6. P. Huisman; 7. A. Martens; 8. J. v.d. Borgt. 's-Heerenhoek DE ORANJE-VERENIGING De Oranje-vereniging is alweer be zig met het ontwerpen van plannen voor het toekomstige volksfeest; dit zal worden gehouden in de eerste week van augustus. Verschillende ondernemers van ker- mis-attracties, die aangeschreven waren, hebben bereids hun medewer king toegezegd. Vertrouwd wordt weer op aller me dewerking. Heinkenszand BOEIENDE LEZING Op uitnodiging van het I.C.S. te Goes sprak mevr. Mol-Sinnige uit Breda voor de parochianen over het onderwerp „De christelijke levens houding in deze tijd". De talrijke aanwezigen werden in tens geboeid door de wijze waarop zij met opmerkelijk sprekerstalent dit hoogst belangrijke onderwerp be handelde. De lezing culmineerde in de kerngedachte van haar betoog dat de liefde het voornaamste christelij ke beginsel is en dat wij deze ge dachte ook aan de jeugd dienen bij te brengen. Ook wijdde zij aandacht aan de no den van de Kerk achter het ijzeren gordijn en de opkomst van het chris tendom in Afrika. Uit het applaus aan het slot sprak de waardering van haar gehoor voor de wijze waarop zij haar thema had ontwikkeld. Ktvadendamme PAROCHIëLE VROUWEN GEMEENSCHAP Na enkele jaren van voorbereiden de bijeenkomsten door vrouwen uit alle geledingen van de parochie, is onder de stimulerende leiding van Mej. O. Dierick, maatschappelijk werkster te Goes, thans hier opge richt een Parochiële Vrouwengemeen schap. Doel hiervan is eigen ontwik keling van de leden door het orga niseren van lezingen, voordrachten, filmavonden, bespreken van proble men, enz. Reeds een vijftigtal dames gaf zich op tijdens de eerste avond, waar als spreekster en voordrachts kunstenares optraden de dames van Mierlo en Claus uit Breda, naar wie men geboeid luisterde, 'n Kopje thee met een versnapering brachtn m- de gezelligheid in de bijeenkomst. Pastoor Schneiders opende en sloot de vergadering, de hoöp uitsprekend, dat op dit, terrein in het kleine Kwa- dendamme een groot goed tot stand mocht komen. Kruiningen CONCERT IN DORPSHUIS In het Dorpshuis werd een concert gegeven door de orkestvereniging "Apollo" en de gem. zangvereniging "Crescendo", het geheel onder lei ding van de heer Adr, B. Holster. Solistische medewerking verleenden n-ej. A. Wijnands te Goes, sopraan, en de heer P. Huijsse te Yerseke, tenor. Het programma bestond geheel uit opera- en operettemuziek. Het vrij talrijke publiek heeft genoten van het keurig verzorgde en geselecteerde programma. Ook "Crescendo" kwam nog met enkele solisten ten tonele, die de aantrekkelijkheid van de num mers extra verhoogden. Vooral de finale, een selectie uit "lm weissen Rössl" van R. Benatzky, viel zeer in de smaak van het publiek. De heer J. M. C. v. d. Peijl, voor zitter van "Apollo" sprak een ope ningswoord en de heer M.J. van den Berge, voorzitter van "Crescendo" sprak een slotwoord, waarbij de so listen en de damesleden van "Apol lo" in de bloemetjes werden gezet. Morgen, woensdag, wordt te Hulst, in hotel de Graanbeurs, een studie vergadering gehouden door het Ne- derl. Instituut voor Efficiency, waar de heer J.H. Enters uit Hengelo zal spreken over het onderwerp „Kwali teitszorg". De bijeenkomst begint 's middags om half drie. De west Zeeuwsch-Vlaamse da mes, aangevoerd door extra ingelas te busdiensten, hebben kunnen genie ten van de prachtige show, die het Paryse modehuis Boussac, te Oost burg in hotel ,,du Commerce" heeft gehouden. De show was door de firma W. J. Boerbooms te Oostburg gebracht. Het modehuis bracht met de 4 Franse mannequins, Claude, Liliane, Rose Marie, Micheline en hun Nederlandse Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen' Hulst, Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsinsgel 98, Tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas Rayonbeheerder: J. Fait collega Lia, Parijs en Spanje en daar mede de zomer mee naar Oostburg. Onder het motto „Deze zomer alles katoen", werd een prachtige collectie jurken, cocktail-toiletten, rokken en bloezen, badjassen en strandpakjes vertoond in een bonte mengeling van prachtige kleurencombinaties, met zeer exclusieve dessins, ontleend aan smeedmotieven, houtsnijwerken, go belins en exotische vruchten. In het bijzonder vielen hierbij op de streepdessins en de basis- of rand- dessins. De firma Guiran uit Oostburg had gezorgd voor een mooie bloemenom- lijsting, zodat het geheel een feeste lijke indruk maakte. Met enthousiasme werd ook een bloesje onthaald, dat door Mej. de Ruijter tijdens een gedeelte van de show werd genaaid. Voor de toelichting van de model len zorgde op haar bekende manier mej. Netty Blommestijn, waarbij vooral in de smaak van het publiek viel de aan de aanwezigen uitgereik te programma's, waarin de prijzen van de vertoonde stoffen stonden ver meld. Aan het einde van de show moch ten alle medewerkenden een harte lijk applaus van de dames in ont vangst nemen. Aardenburg LERARES MMS Tot lerares aan de bijzondere Mid delbare Meisjes School te Dongen werd benoemd mej. Aline M. M. Tho- maes alhier, die thans reeds te Don gen bij het lager onderwijs werkzaam was. Zij zal haar nieuwe functie met het begin van het nieuwe schooljaar aanvangen. Biervliet GROSLIJST RAADSVERKIEZING P. v. d. A. Tijdens een vergadering van de af deling Biervliet van de Partij van de Arbeid werd de groslijst voor de op 28 mei a.s. te houden verkiezing van de gemeenteraad als volgt sa mengesteld: I. I.A. Michielsen 2. A. de Meijer- de Kramer 3. C.de Kramer 4. A. Klaeijsen 5. F. de Kramer. 6. A. Schilleman 7. A. Dijk. 8. P. Jansen 9. P. den Hamer 10. J. Schilleman II. A. Weeda 12. M.S. Dijk-Lan- VERGADERING „HARMONIE" De koninklijke muziekvereniging "Harmonie" was in vergadering bij een in café "Het wapen van Zee land". De voorzitter, de heer H.A.M. van c Vijver, schetste de moeilijkheden die zich in 1957 hebben voorgedaan. Aan het eind van dit jaar heeft de heer J. Anthonisse ontslag genomen als directeur. In zijn plaats is met ingang van 1 februari 1958 benoemd de heer van de Bussche te Oostburg. De voor zitter bracht dank aan de heren J. Anthonisse Sr. en W. Moerdijk, die in 1957 hebben bedankt als werkend lid. Meer dan 50 jaar zijn deze he ren lid van de vereniging geweest. Uit het verslag van de penning meester blijkt dat de inkomsten in 1957 1639,96 bedroegen en de uit gaven over dat jaar 1503,71. Verder werd besloten het dona- teursgeld met 1,- per jaar te ver hogen en van de leden van de drum band een contributie van 0,25 per week te heffen. De heer van de Bus sche gaf een nadere uitleg aangaan de de pas opgerichte drumband. De benodigdheden hiervoor zijn inmid dels besteld. De begroting voor 1958 werd vast gesteld met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van 1836,—, met onder de uitgaven een post voor on voorzien ten bedrage van f 551.-. De aftredende bestuursleden, de heren H.A.M. van de Vijver en Jac. van de Sande werden beiden met 23 van de 24 uitgebrachte stemmen her kozen. Bij de rondvraag werd nog bespro ken het aanschaffen van uniformen voor de leden. OORLOGSTUIG De nieuwe ingedijkte Braakman polder is niet vrij van oorlogstuig. De bewoner van de modelboerderij trof een granaat in deze nieuwe pol der aan. De opruimingsdienst werd reeds gewaarschuwd, zodat opruiming van dit gevaarlijke tuig niet lang op zich zal laten wachten. Aan de Frans-Vlaamse Culturele Dag, welke op zondag 13 april wordt gehouden, zal de speelschaar ,,De Graal" van de K.S.A. deelnemen. Deze muzikale omlijsting zal aan de ze gebeurtenis zeker een speciaal as pect verlenen, temeer omdat de ban den met de K.S.A. intussen zeer sterk geworden zijn. De speelschaar zal in (Advertentie) zit de gehele dag stevig op zijn plaatst Thans is het niet meei nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig DENTOFIX-poeder op de gebits- plaat, en deze ongemakken bestaan voor U niet meen DENTOFIX geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen Aangenaam en hygië nisch in het gebruik. Tevredenheid ge garandeerd Slechts f 2,35 pei s'rooibus. bij apotheken en drogisterijen. de stad optreden nadat het eerste deel van de Frans-Vlaamse Dag is be ëindigd. Zoals bekend is, wordt er een middag- en een avondvergadering ge houden. Ook bij het begin van de bij eenkomst treedt de speelschaar op; zij houdt dan nl. een vlaggeparade. Om 9 uur 's avonds, aan het einde van de Frans-Vlaamse Dag, worden de vlaggen weer gestreken. Dit ge beurt op de Markt Voor deze gelegenheid is een extra bus ingelegd ten behoeve van de K. S.A.-leden, die aan de Frans-Vlaamse Dag deelnemen. Het zal de laatste speciale bus niet zijn, die naar Huist rijdt. Voor de kampen van de K.S.A. hebben zich reeds zoveel belangstel lende Vlaamse jongeren opgegeven dat er geregeld bussen tussen Hulst en de verschillende plaatsen in Vlaan deren zullen rijden. Er zijn reeds ruim vijfduizend overnachtingsaan- vragen binnen en reeds 13 bussen geboekt. Voor het Wallenspel, dat op 22 augustus wordt opgevoerd, is een omvangrijke organisatie in voorbe reiding. Rond de achthonderd deel nemers komen er zeker, wellicht zelfs nog meer. Er werken twee muziek kapellen mee en er komt eên radio- zendkorps. TWEE BROM-ONGEVALLEN Tengevolge van twee ongevallen met een bromfiets zijn twee personen gewond jeraakt. Ten eerste raakte de heer Al. v.d. B. met zijn brommer tegen een verkeersobstakel in de Zou- testraat. nadat hij van een schieting in Graauw was gekomen. Hij moest met een hersenschudding naar huis worden gebracht. Voorts kwam de heer J.L.M. uit Vogelwaarde met zijn brommer op de Steensedijk te val len; bij brak een dijbeen, zodat hij geruime tijd in het ziekenhuis zal moeten worden verpleegd. RAADSKANDIDATENLIJST De lijst van de heer F. de Meuri- chy heeft de volgende definitieve sa menstelling gekregen: 1. F. de Meu- richy, 2. D. v.d. Walle, 3. J. Boel, 4. Th. Stallaert, 5. F. Verwilghen, 6. J. Fassaert, 7. F. Zaman, 8. E. v.d. Manacker, 9. A. de Blieck. Deze kandidatenlijst heeft de naam gekregen: Katholieke lijst de Meu- richy. Hoofdplaat INLEIDING TOT HET .VOLLE LEVEN In het voormalige klooster werd in de afgelopen week door pastoor Dee- nen een cursus "Inleiding tot het vol le leven" gegeven voor meisjes van 16 tot 20 jaar. Aan deze cursus, die op drie achtereenvolgende avonden gehouden werd, namen 17 meisjes deel. Ook het tweede optreden van het operagezelschap "Forum" uit En schede in het Ledeltheater is een groot succes geworden. Was het publiek vorig jaar bij de opvoering van "Het verzwegen huwe lijk" reeds hoogst voldaan, dit jaar behaalde het gezelschap nog meer succes met de opvoering van "De Barbier van Sevilla", de komische opera van Rossini. Aangezien in dit blad reeds uitvoe rige verslagen verschenen over .het spel en de spelers van dit gezelschip, is het hier niet nodig daarop verder in te gaan. Uit het dankbaar applaus bleek wel hoezeer dergelijke opvoeringen worden gewaardeerd. De uitvoering werd gebracht door de Zeeuwse Volks Universiteit, in sa menwerking met de Plaatselijke" Ge meenschap Oostburg, welke met vol doening op een zeer geslaagde avond mogen terugzien. ACTIE OOSTPRIESTERHULP Door de Oostburgse katholieken werd voor de actie Oostpriesterhulp opgebracht één ton goederen en f 1005,57 in contanten. Sag van Gent BENOEMING De heer A. van Dalen, onderwijzer aan de o.l. school A alhier, werd met ingang van een nog nader te bepalen datum in gelijke functie benoemd aan de Albert Schweizerschool te Amers foort. OVERPLAATSING De hoofdassistent titulair I A, de heer C. Poppe, werd overge plaatst naar Terneuzen. SCHIP LEKTE Maandagmorgen, bleek dat het beurt schip, de Nelly" van de beurtdienst P. Voerman en Zn. dat alhier aan de kade lag, water maakte. Het water was binnengedrongen in de machine kamer en het achterste gedeelte van het ruim. Nadat het schip was leeg gepompt, kon nog niet worden gecon stateerd waar het lek zat. De in het ruim opgeslagen goede ren, waaronder zakken meel, liepen waterschade op. KANDIDATENLIJST De kandidatenlijst van de Protes tantse Partij voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen is vastgesteld. De volgende personen komen op de lijst voor: 1. Jacobus de Braai, 2. J. de Bruijn en 3. J.W. van der Giessen. SCHOORSTEENBRAND Maandagmiddag om half een brak een schoorsteenbrandje uit in het pand Margrietstraat 2, bewoond door de heer Th. de Caluwé. De onmid dellijk gealarmeerde brandweer was het vuur spoedig meester, zodat er ger kon worden voorkomen. Sluis OUDERMIDDAG In het parochiehuis is een contact bijeenkomst gehouden voor het onder wijzend personeel, ouders en kinderen van de jongens- en meisjesschool. Pastoor Rombouts gaf in zijn wel komstwoord uiting aan zijn vreugde over het groot aantal bezoekers. Hij zag hierin de verbondenheid van de ouders tot hun kinderen. Hij sprak ook, gezien de saamhorigheid die er tussen onderwijzend personeel en de ouders heerste, over de mogelijkheid evenals in andere plaatsen een ouder comité te vormen. Hierna werden door groepen kinde ren van de verschillende klassen en kele taferelen voorgedragen. Deze stonden in het teken van de Maria- viering, o.a. de verschijningen te Lourdes en Fatima. Aan het decor was veel zorg be steed. De kinderen hebben het alle maal prachtig gedaan. Tussentijds werd nog een verloting gehouden ter bestrijding van de kosten. DE GELUIDSINSTALLATIE IN DE KERK In onze parochiekerk kan men ken nis nemen van de nieuwe geluids installatie. Pastoor Rombouts sprak vanaf de kansel een woord van vol doening tot de parochianen, waarbij hij. een bijzonder woord van dank richtte tot de heren van het comité, die er zo welwillend en spontaan aan hadden meegewerkt de gelden voor dit doel in te zamelen. Bij zijn uiteenzetting bleek dat het benodigde bedrag nog niet helemaal aanwezig is. Hiervoor zal eerste paasdag nog een openschaal-collecte worden gehouden. Schoondijke Jaarvergadering zangvereniging De zangvereniging Schoondijke's Gemengd Koor, hield haar jaarver gadering onder voorzitterschap van de heer P.L.E. de Pauw. Het bleek dat de financiën van de vereniging wel zeer gezond waren. Het voorde lig saldo over het afgelopen jaar bedroeg 116.Daar echter te zij ner tijd tot de aanschaf van een pi ano zal moeten worden overgegaan, blijft volgens de penningmeesteres, mej. E.M. Kanse zuinigheid geboden. Wegens het reeds ver gevorderde seizoen zal dit jaar geen bezoek meer aan de Opera te Gent worden ge bracht. In de bestuurs-vacature ontstaan door het tussentijds bedanken van de heer J.J. Isaacs werd voorzien door de verkiezing van mevr. K. Tellier- Deunink. Besloten werd dit jaar weer niet deel te nemen aan het Bondscon- cours, daar het koor nog steeds een groot tekort heeft aan mannenstem men. Na afloop van dit zakelijke gedeel te bleef men nog geruime tijd gezel lig bijeen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Peter, zv H. Vanhijfte- D'hert; Woudina, dv A. 't Gilde-Her- rebout; Pieter, zv C. Oppeneer-Ha melink; Johanna, dv H. de Bock-de Nijs; Herman, zv O. Pieters-Rombout Irma, dv B. v. d. Bos-v. Hoecke; Frangois, zv K. Lensen-Risseeuw; Joseph, zv L. Sarneel-Blomme. Om vlak na de verkie zing over de stembus uitslag te zwijgen is voor een chroniqueur ondoen lijk, op gevaar aj zijn prestige te verspelen. Én waarom zouden we er over zwijgen, omdat wij woensdag toch zelf be gonnen zijn om „het mes" erin te zetten! Met een juichkreet wil len we tegen de heer sende gewoonte in niet beginnen, omdat de cijfers der KVP te Goes, ons met lichte zorg ver vullen. Wel ging de KVP in de Ganzenstad met 100 stemmen tot 1340 vooruit, maar het aantal kiezers was er sinds 1954 met 500 toegenomen. In ieder geval is het nu zo, dat wanneer de KVP haar stemmenper centage, dat thans iets meer dan 17 procent be droeg, niet verbetert, haar derde zetel daar verloren gaat en de poot onder onze wethoxxdersze- tel waarschijnlijk ook weggezaagd wordt. Men zal dus te Goes zijn uiter ste best moeten doen om ban en achterban der KVP straks in het stem lokaal te krijgen. Ieders medewerking is daarvoor nodig en nalatigheid in deze zal funest zijn. De voorzitter der Goese KVP heeft zich in de jongste bijeenkomst der afdeling zich vrij somber uitge laten over de verkiezings ijver der Goese katholie ken. Moeten ze daar soms eerst een tik op de neus krijgen voor ze wakker worden? Hopeloos is de zaak ze ker niet, vooral niet om dat persoonlijke facto ren bij een raadsverkie zing straffer in het ge ding komen dan anders en we geloven, dat die wel in ons voordeel zul len werken. Vlissingen staat er thans al beter voor. De KVP deed een flinke stap naar voren en bereikte een percentage van 13.7. waar een derde raadsze- tel inzit. Komen de on zen daar in mei a.s. in even groten getale op en stemmen ze er even prin cipieel, dan is de winst, dunkt ons, zeker. En waarom zouden de Schel- de-zonen hun Vader in de steek laten! In Middelburg hand haafde de KVP zich, maar winst voor de raadsver kiezing zit er niet. Op Zuid-Beveland trol ons de uitslag van Hein kenszand. Van het aantal uitgebrachte stemmen, groot 1143, behaalde de KVP er 572. Dit is juist een fractie meer dan de helft en weet men zover te komen bij de raads verkiezing dan gaat de raad daar om en krijgt een katholieke meerder heid. Even de tanden op elkaar en „grimmig" doorgebeten! Wat niemand had ge dacht is het zetelverlies van de CHU. Zelfs op de verkiezingsavond ver moedde men daar aan vankelijk niets van, want in alle plaatsen boekte zij winst. Geheel onverwacht was ook de winst voor de VVD. De laatste jaren verloor die fractie steeds meer terrein. Acht jaar geleden toen zij weder om een veer kwijtraakte en met drie man in de Statenzaal terugkeerde, ..vertaalde" men haar ini tialen met „Verloor Vier de Depute". Thans kan men echter zeggen: „Ver overde Vierde Deputé". Oorzaak van deze om mekeer, zo lieten wij ons vertellen door een poli tieke „rot" is, dat de vrij zinnig-democraten, die eerst doorgebroken zijn naar de PvdA, thans in bosjes terugkeren naar de VVD. Voor de PvdA die, vooral in Zeeland, heel wat sleutelposities over gaf aan de vrijz.-demo- craten. om zich van hun medewerking te verzeke ren, een onzoet geval. Het is natuurlijk mo gelijk om over de ver kiezing en haar resultan ten nog een aantal min of meer schrandere opmer kingen te maken. Voor deze keer willen wij vol staan met te wijzen op de betekenis van het feit, dat de KVP haar positie in de Staten wederom krachtiger maakte, dank zij ook de omstandigheid, dat zij één en ongebro ken opmarcheerde in de strijd. Het zal nu toch o.i. niet waarschijnlijk zijn dat wij een lid van Ged. Staten verliezen. Bij de tussentijdse be noeming van ir. Dikötter in het provinciaal bestuur is daar enigszins drei gend op gezinspeeld door bepaalde fracties. Voor al de CHU, die met acht zetels de negen „stoelen" van de KVP op de hie len zat. wierp ook al eens volkomen begrijpelijk overigens een blik naar een tweede functionaris in het hoogste Zeeuwse college. Nu zij gedeci meerd terugkeert in de Statenzaal, zal dit haar aspiraties iets minder kracht geven. Huwelijksaangiften: Willem de Bree 54 j. en Metje Dieleman 57 j.; Levi- nus Dieleman 23 j. en Grietje Postma 20 j.; Jan van Es 25 j. en Dorothea Durinck 22 j.; Robertus Schelstraete 29 j. en Theresia Roestenberg 25 j. Gehuwd: Pieter Janse 23 j. en Jo- zina Romeijnsen 21 j. Overleden: Jacobus Mobelus 74 j., echtg. van C. Bonne; Petrus Herman 86 j,, echtg. van E. Coone; Emile Wemaer 69 j., echtg. van A. de Doel- der. OPTREDEN VAN J. LAUXTERMANN n het parochiehuis heeft de kun stenaar Johan Lauxtermann de „Ba- rabbas" van de Zweedse Nobelprijs winnaar 1951 Par Lagerkwist voorge dragen. De heer Lauxtermann gaf voor de aanvang een korte uiteenzetting over dit werk. In de creatie van Par La gerkwist moet men Barabbas zien als een begenadigd mens, die evenwel alles analyseert en daardoor als het ware telkens zijn handen voor de ogen houdt, waardoor hij Christus' licht, dat onophoudelijk tot hem komt. niet kan zien. Deze Barabbas is niet de zoekende mens van 2000 jaren geleden, het kan de zoekende mens van vandaag zijn; wij kunnen het allemaal zelf zijn. De man die voor Jezus werd vrij gelaten is van vele gebeurtenissen ge tuige, gebeurtenissen waarin hij Christus ontmoet. Hij ziet de kruis dood op Golgotha; is aanwezig bij de opstanding uit het graf; ontmoet Christus in de slaaf waaraan hij is geketend in de kopermijnen. Zijn me de-slaaf sterft voor zijn God aan het kruis en Barabbas is de tragische getuige hiervan. Eindelijk belandt hij in Rome en wordt, zonder te te wil len, gevangen genomen als één der christenen die de stad in brand zouden hebben gestoken. Eenzaam sterft Barabbas aan het kruis. Zijn laatste woorden zijn een bede tot God om genade. Op dit ogenblik leert hij dat de weg van het kruis de weg naar het licht is. Johan Lauxtermann heeft dit ver haal voorgedragen. sober verteld maar met een sterke indringende kracht door eenvoud en gebaar, uit drukking en zeggingskracht. Vanaf het eerste woord heeft hij zijn gehoor in de ban van zijn grote voordrachts kunst gehouden. Voor de ouders van de Lyceum leerlingen moet het een even grote sensatie zijn als voor de meisjes en jongens zelf wanneer de jaarlijkse reünie plaats heeft. Deze begint meestal in het Concertgebouw met zang, dans en muziek en een werke lijk „groot" toneelstuk. De volksliedjes uit verschillende landen klonken goed en ook de volks dansen waren de moeite waard. Daar voor had mej. van Puyvelde die kna pen en meisjes te stevig aan een lijntje. De schoolband deed het ook niet slecht. Van alles zat er in tot er. met een crooner, die de kunst bij zijn beroemdere collega's utstekend had afgekeken. En het toneelspel. De heer P. Mulder, die de regie voerde, moet met deze piepjonge ac teurs en actrices heel wat te stellen hebben gehad. Maar zij deden het tooh maar. Het was een werkelijke thriller met geheimzinnige duisternis zo nu en dan en van tijd tot tijd één, die om zeep werd gebracht. En tot slot in hotel Rotterdam een bal, waar ook docenten en ouders waren uitgenodigd. Daar waren de heren, ridders in modern kostuum maar even galant als hun voorvade ren, waarvan alleen het ijzeren om hulsel nog in musea te kijk staat. En de jonkvrouwen, voor het eerst in avondtoilet, beantwoordden de com plimenten van de cavaliers even hoofs als in vroegere tijden. Welke vader en moeder zullen elkaar niet eens even hebben aangekeken als zoon of dochter voorbij dansten. Zij zagen voor één enkele keer een levend ge worden herinnering aan hun eigen jeugd. IJzendijke FLANDRIA VOOR DE RADIO Vandaag komt de bekende IJzen- dijkse accordeonvereniging „Flan- dria" voor de radio in het program ma „Van, voor en door amateurs", dat uitgezonden zal worden om 6.30 uur. Vijf nummers zullen worden ge bracht: Colonel Bogey, Lustspiel- Ouverture, Tip-Top Mars, Donauwel- len. en Granada. In de pauze spreekt de bekend* accordeonist Frans van de Capell* over „de Accordeonleraar". De heer P.F. van Hooteyem, secre taris van de Prov. Bond van het Wit-Gele Kruis, metselt de eerste steen. Op dinsdag 8 april zal de K.O.B. in het bisdom Breda de 55e algeme ne vergadering houden in hotel Go- derie te R'daal. Er komen enkele voorstellen van de afdelingen te sprake. O.a. is er een voorstel van de afd. Steenbergen, dat luidt: De on derwijzer staat in de school vrijwel rechteloos tegenover wat hem over komt door de leerlingen. De afd. Steenbergen verzocht het hoofdbe stuur om te overwegen of hiertegen geen middelen te vinden zijn. Een voorstel van de afd. Breda luidt: De kleuters onder de vier jaar mogen niet worden toegelaten in de kleuter school. Het hoofdbestuur wordt ver zocht stappen te doen die ertoe lei den, dat hierop een uitzondering ge maakt wordt voor kleuters met een merkbare spraakachterstand of een spraakgebrek of van kleuters met doofstomme ouders. De afd. Rucphen wil daaraan zien toegevoegd dat ook een uitzondering wordt gemaakt voor kleuters van ou ders met meer dan drie leerplichtige leerlingen bij het l.o. of b.l.o. In aanwezigheid van het plaatselijk bestuur van het Wit-Gele Kruis, dr. Wöstmann, wethouder Steijn, zr. Ver- nimmen, zr. v.d. Bruele, de architect dhr. Loonen en de aannemers, fa. Peeters en enkele Kwadendamse be langstellenden is de eerste steen ge legd van het wijkgebouw door de heer P.F. van Hootegem, burgemeester van Sluis en secretaris van de Pro vinciale bond van het Wit-Gele Kruis. De voorzitter van het plaatselijk bestuur verwelkomde de aanwezigen en bracht even in herinnering, hoe dit gebouw mede dank zij het Ram penfonds kon worden gesticht. De di verse tegenslagen, waardoor het werk een tweetal maanden op het schema achterraakte, werden even aangetipt. Hierop plaatste de bondssecretaris de eerste steen en sprak daarna een gelukwens aan 't plaatselijk bestuur van deze kleine afdeling, met de bouw. De exploitatie zal nog genoeg hoofd brekens kosten. Zich tot de enkele omstanders richtend, wees spreker erop, dat de contributie thans per lid op 7.staat en de uitgaven per lid bedragen 33.De verhouding is wel een beetje zoek. Als de Kwa- dendammenaren straks dit fraaie ge bouw mogen gebruiken, zullen ze contributieverhoging wel billijken. In kleiner comité volgde nog de verzekering van de burgemeester van Hoedekenskerke, mr. H.J.M. Stieger, dat de gemeente Hoedekenskerke, ge zien het belang voor de volksgezond heid. ook zeker het Kwadendamse Wit-Gele Kruis haar financiële steun zal geven, zoveel in vermogen ligt. Morgen, woensdag 2 april gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 1.11 en 13.50 uur; te Terneuzen om 0.42 en 13.10 uur en te Vlissingen om 0.12 en 12,44 uur. Maandag 14 april zal deken A. Koop- mans van Hulst de eerste steen leg gen voor het in aanbouw zijnde nieu we St. Liduina Ziekenhuis. De plech tigheid verricht de del en namens de bisschop van Breda. Om half drie zal de eerste steen voor het omvang rijke bouwwerk worden gelegd, waar na de genodigden ontvangen worden in het Jansenius Lyceum. Op de Wouwse rondweg zijn gister avond twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen. Hierbij vie len geen slachtoffers te betreuren. Het bleef bij aanzienlijke materiële schade. Het ongeluk gebeurde toen chauf feur v. V. uit Roosendaal de weg naar Wouwsche Plantage indraaide. Op dat moment werd zijn auto ge ramd door de auto, die bestuurd werd door P. uit Hulst. De Rijkspolitie te Wouw stelde een onderzoek in. Benoemingen bij Grondkamer Bij K.b. is een aantal benoemin gen verricht in de grondkamers voor een aantal provincies. Deze benoe mingen zijn gisteren in de staatscou rant opgenomen. Zij gaan alle per 1 april in. Tot voorzitter van de grondkamer in Noordholland is benoemd mr. dr. A.J.J.M. Mes te Heinkenszand, se cretaris mr. H.B. Bouwman te Goes. In Noord-Brabant: voorzitter mr. J. van Besouw te 's-Hertogenbosch en secretaris mr. A.M.C. Vermulst te s-Hertogenbosch. (Advertentie) De moderne stimulans voor //jl de hedendaagse vrouw Bij apotheek en drogist MIDDELBURG ZVU Jeugdbibliotheek 8 uur: Causerie dr. A. Saalborn. Electro: Wilde vruchten, 18 j. m. v.beh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Geen angst voor groot wild, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Blake helpt een handje, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Voor wie de klok luidt. GOES Grand: Stop over Tokio, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: De heuvel der begeerte. Luxor: Moordende hari- den, 18 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Faust. GOES Grand: Stop over Tokio, 14 j. MIDDELBURG Electro: Wilde vruch ten, 18 j. met voorbeh. VLISSINGEN Alhambra: De heuvel der begeerte. Luxor: Moordende han den, 18 j. KOEWACHT P. v. Hove 2,30 uur: Schieting staande wip, 9-19 uur: Lin nententoonstelling, 9-12 uur: Opmaak- wedstrijd vlas. R. Vermeire: Groot bal. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Geen angst voor groot wild, a.l. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: Artiesten- bloed, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Voor wie de klok luidt. MOERBEKE-KOEWACHT A. Wouters 3 uur: Schieting.

de Stem | 1958 | | pagina 2