Bij Oma op vakantie VAN DRIE KLEINE ZUSJES KUN JE HET? 1M1IIERL0 M ZOOI \.V. Iets over blauw vlees witsaletten Wat kookt er in die ketel Noordbrabant, de Bank en de Boer Oplossingen Cijferpuzzel Kruiswoord raadsel Raadsel Kleur het Paasei Nieuwe raadsels Schilder als 'n man van 't vakCetalac Pensioen voor Abdel Krim 11 11 NAAR DE BOER jengel uan ar op a Klompertje en zijn wijfje Naar de markt De Paasman en de Kleintjes Vliegtuigbotsing in de VS. Jongensbende te Hoogevecn opgerold Werkloosheid in V.S. blijft langzaam stijgen Handy overleden Onbekende duikboten voor Amerikaanse kust Duivenkroniek van „Den Bruinen" VIERDE BLAD ZATERDAG 29 MAART 1958 Beste jongelui Sommige jongens en meisjes begin nen wij al te herkennen Want die zenden al voor de tweede keer iets in. Maar nieuwe neefjes en nichtjes komen er ook elke dag bij en daar zyn we erg blij mee. Vergeten jullie niet om ook op de blaadjes je naam en adres te schrijven En alle teke ningen met INKT. Liefst zwarte inkt en anders donkerblauw. Tilly Mols, dit is geestig en aardig. We vinden het reuze dat je meteen dit verhaaltje maakte. Marie-Anne komt met een goed doordacht vers 't Was 1 Aug. Trudi en Nico had den 'n goed rapport. Ze hadden van hun Oma 'n brief gekregen. Daar stond in dat ze hun 3 Aug. ver- Moe Ja, riep moeder uit de keu ken. Moe gaan we vanmiddag toch Albert Verineeren, het verhaal is naar de boer? Ja, maar je mag niet spannend cn toch niet te lang. bang zijn en niet gaan huilen hoor. Dimphi, kijk maar, je staat erin Neej riep Jan heldhaftig, ik ga een huur 1 koe melken. En ik trek het varken Ni Borburgh (nu ben ik je voor- aan de staart, riep Piet Maar ik ga naam vergeten, was het niet Nelly?) njet mee, zegt Jet. Ik ga voor zusje Het ene gedichtje is geplaatst; het zorgen. Om half twee stonden ze bij andere vonden wij te wijs met het de boer. Eerst gingen ze, naar de oog op de kleintjes. Voorlopig dus koeien en Jan vroeg of hij ze mocht alleen Boedapest. melken. Nee, zei de boer dat kun je Als je goed uitkijkt zie je het staan niet Toen gingen ze naar het varken Peter de Ruyter maar Piet zei niets hoor. Hij was Dag allemaal, tot volgende week, bang geworden, maar hij zei toch niets, zo slim was hij wel. Toen gin gen ze naar de schapen die lamme tjes hadden. En ze mochten op het paard rijden. En eindelijk gingen ze naar huis. Jammer, 's Avonds werd Jan toch hartelijk uitgelachen om die domme zet, dat hij de koe wou mel ken. Johan Geijsels Graafjansdijk A 61 Sint Anna ter Muiden Sluis (Zld.) 10 jaar. Oom Jan en Tante Thea. wachtte om op vacantie te komen Eindelijk waren ze dan bij Oma gearriveerd. Direct gingen ze alles uitpakken. Trudi had 'n heleboel jurken meegenomen. Nico zei toen; „Oma meisjes zijn ijdel, vind u niet?" Oma lachtte 'ns. De volgende dag gingen ze naar de speeltuin. Wat was dat heer lijk. Daar kon je zo heerlijk spelen op de glijbaan. Een zwembad was er ook. Nico ging gauw de bad pakjes halen. Wat ging dat heerlijk in dat frisse water. .Ineens zei Trudi: ,,Nico ik pak je bij een been". Ze pakte hem stevig beet en kietelde hem onder z'n voet kielle, kielle. Maar ineens zei 'n basstem: „hela, meisje, zou je dat wel 'ns laten". Ze keek op en zag 'n woedend mannengezicht. Verbaast keek ze de man aan en zei: „Meneer, ech, 't spijt me, ik dacht dat u m'n broertje was.... Horizontaal: 1. diva, 5. wens, 8. uk, 9. Borne, 12. Ot, 13. pendule, 15. kar, 17. set, 18. ulo, 20. per, 22. BEA. 23. heler, 24. lente, 25. ram, Helemaal achteraan bij de douche 27. ome, 28. sta, 29. aap, 31. Inn, 33. stond Nico haar hartelijk uit te Ja' Foen, 36. M.O., 38. krent, 39. Zr., 40. spijs, 41. stom. lachen. Tilly Mols Verticaal: 1. dunk, 2. ik, 3. Abe, 4. order, 5. wel, 6. N.O., 7. stro, 10. ons, 11. nut, 13 prelaat, 14. evenmin, 16. apert, 19. later, 21. rem, 22. beo, 26. wafel, 28. soms, 29. air, 30. pon, 32. norm, 34. aks, 35. ets, 37. op, 39. zo. Wil je weten wat er gekookt wordt in die gezellige ketel.... Schrap dan alles wat géén echte letter is, plus alle letters die ondersteboven, ach terstevoren ot in spiegelbeeld staan door, waarna vanzelf het gevraag de te voorschijn komt De jeugd van Europa in de twintigste eeuw Zingen geen liedjes van de moedige Zeeuw. De jeugd heeft de toekomst en houdt van lol, En ook van Bill Hely, de rok en de rol- De jeugd van Europa in de tijd van atoom Kijken naar filmen van Karl Heinz Böhm. Men danst er kalipso en zingt een nieuw lied Je weet wel uit Amerika, het lied van oom Piet. Marie-Anne Douwes, 13 jaar le Markstraat 16, Breda 1. Aan zijn rechterhand heeft vader 5 vingers. 2. In februari, want dat is de kortste maand. 3. Een ekster is blij met zijn ekster ogen. 4. Het ongelukkigste dier is een dui zendpoot met wintertenen. 5. Ijsbloemen groeien niet. Goede oplossing van Willy Doyen, Dorpstr. 44 Rijckholt, Gronsveld. Klompertje ging altijd met zijn wijfje naar de markt Ik zal van voren af aan beginnen. Ik niet, nou, dan ga ik alleen. Daar ging hij en zijn wijfje bleef zitten breien bij de kachel. derde wordt gebruikt om het water Henk de Kon- tegen te houden. Mijn geheel is een plaats waar de vrouwen mooie mutsen dragen. Als mijn vader en mijn moeder naar de markt toe gaan O zo, ja, zo. Dan komen we niet thuis Voor 's avonds laat, O zo, ja, zo Lian van Oosterhout, 7 jaar De paasman zei: ik ga alvast naar de mensen om de paaseieren in de tuin te verstoppen. En 's morgens zei moeder, de paasman is nog niet geweest. Moeder ging naar de tuin en wat zag zij Daar lagen de paas eieren. „Wel sapperdekriek", zei moeder. „Hier zijn ze, hoe kan dat nou??? Nicoline van Oosterhout, g jaar ingezonden door Lily Schaffers (11 jaar) Tennisplein 2, Breda 1 't Js rond en 't is plat 't Is een beweeglijk blad t Wordt opgepast door witte sol- daatjes, moet uiterlijk op woensdag 2 april Ra, ra Wat is dat binnen zijn. 2 Misschien heb je wei een prijs. Als Wat heeft ogen aan alle kanten dat zo is wordt die netjes thuis ge- en kan toch niet zien stuurd, 3 Doe ie mee Mijn eerste is niet leeg, mijn twee de staat tussen Jan en Piet, mijn Mary van Oosterhout, 10 jaar Als het schoon moet, is het wit; en als het schoon is, is het zwart. Wat is dat 9 jaar Antwerpsche- straatweg 357 Nieuw - Borgvliet Je herinnert je toch nog wel het grote ei, dat donderdag in de krant stond Knip dat uit, plak het op een stevig stukje papier... en kleur het. Vooral op dat kleuren komt het aan Als het klaar is stuur je het naar „Dagblad De Stem". Je werk HORIZONTAAL: 2 soort schilderij. 5 gierigaard. 6 deel van de mast. 7 boomsoort. 11 kloosterkleed. 12 hoogtemerk. 13 zangvogeltje. 14 roem. 15 familienaam. 17 rund. 19 scherppuntig deel van een bloem. 22 boomsoort. 23 duiken (vervoegd). 25 kostbaar iets. 28 muziekinstrument 30 seinpost voor lamp op 'n spoorbaan. 31 verkorte meisjes naam. VERTICAAL: 1 tijdrekening. 3 voorzetsel. 4 skiloper 5 ongedwongen. 8 bepaald voedsel. 9 de initialen van een bekende trein in Frankrijk. 10 tweetal. 11 land in het hoge Noorden. 12 schrijfgereedschap. 14 daar. 15 woonschuit 18 verlegen. 19 Russische volksver tegenwoordiging 20 daarom. 21 op die wijze (oude spelling). 23 verlept. 24 bepaalde bomen 26 spil. 27 muzieknoot 28 deel van het been. 29 vreugdekreet. (Advertentie) Gij, o boer, zijt het die het land zijn aanzien geeft! VERSTEGHE Vierhonderdnegeyitigduizend hectaren grond. Ziedaar Brabants akkerwaarop de Boer ploegtzaait en oogst. In jaren van noeste arbeid en taaie volharding verwierf Brabant zich een faam, die zijn weerklank vindt in landen over de gehele wereld. Een aanziende Brabantse Boer waardig. Evenals in de industrie en in de kunst, rekent de Bank voor Brabant de land bouw en veeteelt tot de pijlers, waarop Brabants bloei gevestigd is. Haar be moeienissen met beide hoofdtakken van het agrarische leven geven een duidelijk totaal-beeld van Brabants voortschrij dende ontwikkeling. Hoe Brabants landbouw en veeteelt het best gediend kunnen worden, leest de Bank af uit dit rijk geschakeerde totaal beeld. Zo is zij in staat welgefundeerde adviezen te verstrekken en kan zij met recht de financiële tussenschakel zijn bij alle transacties, zowel op regionaal, nationaal als internationaal niveau. De Bank voor Brabant BREDA - Berrfen op Zoom - Eindhoven - Helmond - s-Hertogenbosch - Roosendaal - Tilburg - Dongen - Etten - Oosterhout - Oudenbosch. - Rijen In een Limburgs blad las ik een citaat van wijlen konfrater Vermeyen over „blauw vlees". Vanwege de actualiteit pik ik er zo hier en daar een alinea- tje uit; de kwaal komt name lijk ook in onze konterijen voor. Een nieuwe ziekte! Als de duiven niet meer wil len vliegen ('t is te zeggen prijswinnen op de concoursen) heet het dat ze blauw vlees hebben. Te straf gevoerd, te veel eiwit. Bloed zuiveren (een purgatie langs achter Br.) en het zaakje is weer gezond. Of de duiven daarna prijs win nen, kan ik niet verzekeren. Wel dat het blauwe vlees ver minderde na een kuur van vijf dagen in de week, week daarop vier dagen, week daarop drie, week daarop twee en ten laat ste één dag thee van salsepa- reillewortel. Er is netelenthee voor gegeven; ge kunt evengoed gras afkoken. Een zonderling geval is het met dat blauw vlees (onder de kleine pluim- kens op de borst langs de graat of kam Br.). De laatste tijd wordt er door keurders op gekeurd. De bek wordt niet meer opengetrokken, ge spleten pennen hebben afgedaan, 't is nu pluimpjes wegblazen op de buik en kijken naar de pellen op het vlees. Deze heeft het ook te pakken, zei X., terwijl hij bezig was mijn „Car go" te keuren. Ik heb het tegendeel niet beweerd want ik zie er zelden naar. Maar de „Cargo" is als jaarling de mand in gegaan op 30 april tot en met Or leans, dan een week rust en vervol gens naar Pont en Dourdan. Eenmaal gemist! Wat zou het zonder blauw vlees wel moeten geweest zijn? Blauw vlees of geen, die komen zijn de goei. Die het niet doen deu gen niet. Als we op de rest, duif voor duif, te letten hadden, zouden we niet meer durven met de duiven spe len. Er is geen duif of er mankeert wat aan. Toch worden de prijzen ver diend en niet eens door deze die bij het inkorven het best in conditie sche nen te zijn. 't Is dat de form nog ko men kan in de mand en dat duiven in zogezegde superforme er naast zit- (Advertientie) Twee militaire transporttoestellen, een Globemaster en een kleiner twee- motorig vliegtuig, zijn. klaarblijkelijk na een botsing in de lucht, ten noor den van Bridgeport in Texas neerge stort. Er zijn geen overlevenden. Vol gens een mededeling van de Ameri kaanse luchtmacht zaten in het ene vliegtuig vijftien man en in het an dere drie. (Advertentie) Bestrijd UW PIJNEN met: De gemeentepolitie van Hoogeveen heeft tegen zes jongens van 15 19 jaar. waaronder drie scholieren, pro ces verbaal opgemaakt wegens joy riding, diefstal, baldadigheid en he ling. Enkele maanden lang hebben de knapen zich schuldig gemaakt aan joy-riding met auto's cn motoren. Ze gebruikten daarbij een nieuwe snelverkeersweg even ten noorden van Hoogeveen als racebaan, waar ze soms met snelheden van 160 km per uur voortraasden. Toen ze wegens deze joy-riding ver hoord werden, kwam tevens aan het licht, dat vier van hen regelmatig portemonnees, zakmessen, sigarette- aanstekers e.d. uit winkels ter plaat se hadden gestolen. Vier andere kna pen werden aangehouden in verband met heling van deze goederen. Te- 1 gen een scholier en een bakkersbe- diende werd proces verbaal opge- maat, omdat ze door middel van een valse sleutel hadden geprobeerd een 1 auto weg te nemen uit een garage. 2,4 miljoen arbeidsdagen gingen in w.-Duitsland door staking verloren. In 1957 zijn rond 2.4 miljoen ar beidsdagen in West-Duitsland verlo ren gegaan door stakingen, die voor het grootste deel door de vakvereni gingen waren goedgekeurd. Dit blijkt uit de stakingsstatistiek van het Westduitse bureau voor de statistiek, die door het verbond van werkgevers werd gepubliceerd. Van de verloren gegane arbeidsdagen kwamen echter 1.31 miljoen voor rekening van de sta king der metaalarbeiders in Slees- wijk-Holstein, welke voor het groot ste deel in 1956 plaats vond, maar om statistische redenen pas in de statis tiek van 1957 werd opgenomen. Het aantal in 1957 verloren gegane ar beidsdagen is het grootste na de in voering in 1953 van de stakingsstatis tiek. Het Amerikaanse ministerie van arbeid heeft bekendgemaakt, dat bij na de helft van de 149 belangrijke ar- beidsdistricten in de Verenigde Sta ten thans tot „gebieden met belang rijke overschotten aan arbeidskrach ten" zijn verklaard, waarin meer dan 6 procent van de arbeiders werkloos is. Sedert het midden van januari is de werkloosheid iets minder snel toe genomen, zo deelde het ministerie mede, maar in viervijfde van de 149 arbeidssdistricten waren er tussen midden januari en half februari meer personen zonder werk dan in de voor afgaande periode van 30 dagen. W. C. Handy, de 84-jarige blinde neger-componist van St.-Louis Blues" en vele andere bekende klas sieke composities uit de jazz, is gis teren in een ziekenhuis te New York overleden. Admiraal Jerauld Wright, comman dant van de Amerikaanse Atlantische vloot en hoofd van de NAVO-marine in het gebied van de Atlantische Oce aan, heeft gezegd, dat er de laatste tijd weer duikboten van onbekende nationaliteit voor de Amerikaanse kust varen. ten: kwestie van te geweldig, ze schieten opzij te ver door. De baas zal voorzeker zeggen dat ze ook al blauw vlees hebben. Vanwaar Vanwaar dat blauwe? Wie graag Bourgogne drinkt durft wel eens een blauwe neus te krijgen. De duif echter krijgt heel andere za ken te slikken. Zouden alle vodden waarmee een duif wordt volgestopt niet bijdragen tot blauw worden van het vlees? Het zou me zelfs niet ver wonderen dat het vele spuiten in de neus tegen droog snot (oh, de kwak kel) mede oorzaak is. Ik denk aan die oude zeekapitein die plotseling" blauw uitsloeg, men peinsde van de houtalkool of van de aardbeienDe dokter raakte er niet uit wijs. Achteraf bleek het een vergiftiging. Hoeveel duiven zitten er niet met blauw vlees, vergeven? Er is niet alleen het gevaarlijke veld met zijn kunstmesj- en andere zoute vetstoffen. Er zijn de dakgoten en de platte daken. Er is de te straffe kost en het geknoei met allerlei pil len en poeiers waardoor ze een prijs vroeger zouden moeten winnen. Mij werd zelfs een remedie aanbevolen, de beste voor de lever, om de blauwe kleur weg te krijgen. De lever moet ook dat verwerken en onschadelijk maken. Is de lever er mee gemoeid en 't kan moeilijk anders zijn dan lijn zaad, een gram per dag en per duif. En de hoeveelheid bonen verminde ren voor meer tarwe. Er is wel het gevaar dat kiekens een blauwe kam krijgen door te veel tarwevoeding, doch met de tarwe is er ook gerst te geven en mais. En dari? Och een korreltje er van zal geen kwaad doen. Er wordt goed gespeeld met duiven die mengeling krijgen waarin dari voorkomt. Toch zou ik er niet te veel van in doen, voorzeker niet als het te doen is om blauw vlees te bestrijden. Even min allerlei soorten erwten. Er zijn de bruine maple peas uit Tasmanië (die soms uit Denemarken komen!) en er zijn de blauwe erwten uit de Schelde-polders. Ge moet er nu precies de duiven niet mee kapot voeren, zoals het gebeurt. Er is veel te geven en hoe slap het ook gebeurt, toch zal het blau we vlees er zijn. Rust Vooral op weduwschap is het een verklaarbaar verschijnsel, dat het vlees van rose naar blauw overgaat. Wie niet bijtijds weet te stoppen maakt zijn duiven kapot, vooral wan neer het ruitijd is. En deze is er van af eind juli. Daarom is het gevaarlijk de programma's te willen overlasten, ook nog in de maand augustus. Wie er zich toe laat verleiden omwille van de glorie of de eenten, loopt kans zijn doodvonnis in duivenspel te on dertekenen, omdat hij over de schreef gaat. ook van het blauw worden van het vlees zijner duiven. Zorgen voor een betere werking van de longen is zorgen voor het hart. dus voor beter bloed.. Het gevolg is minder blauw vlees. Wie zijn duiven boven hun macht doet werken, wie zijn duiven de nodige rust niet gunt, zal er eveneens krijgen met te blauw vlees. Ze hebben hun herte overvlo gen heette het in vroeger dagen voor duiven die zich kapot gevlogen had den. Vermoeid hart is blauw vlees! En dan vraagt men mij om uit komst. Rust: is het antwoord. Open hok, volle bak en maar laten weiden, al was het in hetgene de koe heeft laten vallen. Misschien doet ge niet verkeerd een potje sollerbloem weer op het hok te zetten. Ik heb het van kant gelaten maar het kan baat bren gen in bepaalde gevallen van blauw- ziekte bij duiven. Om de verdediging van de lever op te voeren heet het: suiker plus zwavel. Ik hoop dat mijn duiven die spullen uit de granen ha len. Deze welke zulks niet kunnen, zullen er van tussen uit moeten. Als er bij zijn die in een toestand van blauw vlees geraken dat ze geen prijs meer winnen terwijl andere met het zelfde regiem dat wel doen, kunnen de minderwaardigen beter uitgezift worden. Vermeyen gaat zo nog een beetje door. Maar ik geloof wel dat de le zers er nu achter zijn alwaar de hond gebonden staat. Poot en ring Ik was op hokbezoek bij de Gebr. Cortebeeck te Stekene, de sterke Union-spelers. Ze gaven we een oude kweker in handen waarvan de ring vastzat aan de poot. Ik voelde het en probeerde hem om te draaien. Want het is zoals konfrate* Jan Aerts schrijft in „De Duif'. De poot is niet te dik, evenmin de ring te nauw. Maar er zitten te veel oude huidschilfers tussen die met vuil aan mekaar gekoekt zijn en de poot als 't ware afbinden zodat er geen vol doende bloed meer doorstroomt. Zo'rt duif heeft een koude en krijgt op de duur een stijve poot. Jan Aerts raadt aan de poot enige tijd in lauw water te houden en daar na te trachten de huidschilfers te ver wijderen. Men kan er ook beetje sla olie tussen druppelen en door middel van een pincet de zacht geworden stukken er uit trekken. Daarna voor» zichtig de ring ronddraaien en tege. lijk zover mogelijk op en neer be wegen. Dan komt de hele boel los zonder dat de poot gaat bloeden. Voorzichtige melkers schrijft Jan nemen nooit een duif in handen zonder de ring een kleins draai te geven. Dat doen ze dan om te voorko men dat ze voor het geval komen te staan. Begint het te nijpen dan wordt alles gedaan wat nodig blijkt om het vuil tussen ring en poot te verwijderen. Al doende leert men. MU dunkt dat het niet nodig is de ring een draai te geven. Wie gewoon is duiven te hanteren, voelt onmid dellijk of de ring los zit of vast. Een keer heb ik het meegemaakt dat de poot werkelijk te dik was. Dat was bi) de vader van de „Witterug- ge" en de „Coppi" van Michel Naeh- tegaeie te Zulte. Ik heb hem nog in handen gehad toen hij een jaar of vijftien was. Hij had toen poten zo dik als een kieken Met de jaren worden de poten van sommige duiven steeds zwaarder. Allemaal goeie. DEN BRUINEN Emir Abdel Krim, vermaard ge worden door de Rif-oorlog van 1925, zal voortaan pensioen ontvangen van de Marokkaanse regering. Dit is in een communiqué van het koninklijke paleis bekendgemaakt. Daarin staat o.m. dat „aan de strijder en held Mo hammed Ben Abdel Krim el Chatta- bi" en zijn gezin wegens „onschat. bare diensten aan het vaderland" pensioen zal worden uitgekeerd. Abdel Krim woont thans in Cairo. Een zoon van Abdel Krim, die offi cier is in het Egyptische leger, heeft 17 maart de koning van Marokko een boodschap van zijn vader overhan digd, waarvan de inhoud niet bekend is gemaakt.

de Stem | 1958 | | pagina 7