DINSDAG A.S. GEEN TREINEN GEEN GAS EN GEEN STROOM ,Jaals het dan toch moet" Akkoord over spaar regeling ambtenaren t Eerste grote verbindingsoefenin; met het oog op atoomoorlog Tito ingenomen met benoeming Kroestjev \ST >W OP Door massale 24 uursstaking in Frankrijk: Rebellen melden successen Overleg vakbonden totnutoe mislukt Bonden dringen op spoed aan Ook Sovjets lanceerden flopniks Geweld lost niets op 8 EN DAGBLAD VOOR ZEELAND MIDDEN-SUMATRA Dreigende chaos Philip In 1957: zette dan voor meer 3 miljard om Arbeidsvoorwaarden spoorwegpersoneel Prins Bemhard naar Turkije Premies van 15 en 25 procent Zuidelijke wind Ontsnapping mislukte Stopzetting van Arabische hulp aan Jordanië Twee nachten niet uit de kleren Eet smakelijk Woordvoerder in Belgrado: Uitgeweken Rus: Episcopaat Algerië: Hoge Raad verwerpt beroep KNIL-militair P.v.d.A.-voorzitter te Tiel werd lid van de Y.V.D. Vrachtauto klem °P onbewaakte Kievit in Brummen heeft j j de primeur i iwe lamp tofzuiger I, 11' 'I "r uwe sortering B.H.'s IN ES REN EN DEL (detail) in K 1150-2252 en ijzerwaren olie geperst en oard (speciaal vraagt prijs, concurrerende zwaar balken- en, eiken plan- stokken, eiken atten, speciaal tbaar). ettingen, ijzer- in, ijzeren ga- speciaal voor schaffing, 300 'amen, deuren, nieuw), leuren en zij- et verplicht u rrerende prijs, aanbevelend. Showroom NLAAN5 collectie I: ïeet, Centro) ortering 1958 Goggo) sortering (I.W., Jawa, li E II Z E N 16, Tel. 2220 IN: Steenbergen- 98e JAARGANG No. 22719 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. by niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Ronfntffo on VaitrXani ZATERDAG 29 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijk® aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0 35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, weike de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2001 OOSTBURG, Nieuwstraatjll^te Mobiele colonnes van de op standelingen hebben, volgens radio Padang, afdelingen van de regeringstroepen in wan orde teruggedreven van een punt aan de weg Padang Palembang, die voor beide par tijen uiterst belangrijk is. De regeringstroepen zouden nu nog slechts over één weg kun nen oprukken. Op 23 maart zouden de rebellen een „belangrijke overwinning" heb ben geboekt op een detachement luchtlandingstroepen van de rege ring, dat op weg was naar Padang. Dit detachement was volgens radio- Padang in een hinderlaag gelokt en 200 parachutisten waren gesneu veld. Volger^ berichten van de rege ringsradio in Medan bevinden de centrale troepen zich thans op min der dan 160 km van Padang. Ook in Noord-Sumatra zouden de strijd krachten van Soekarno successsen boeken. De communiqués van de strijden de partijen spreken elkaar lijnrecht tegen. De laatste dagen echter heeft men kunnen vaststellen, dat het le- gernieuws uit Djakarta betrouw baarder is dan dat van de rebellen. In de Indonesische hoofdstad wordt momenteel een campagne ge voerd tegen de Chinezen, die het bewind op Formosa aanhangen. De op Midden-Sumatra uitgeworpen wapens zouden namelijk van Tsjang Kai Sjek afkomstig zijn. Op instructie van de militaire ge zaghebber van Djakarta is de uit betaling van bonussen, dividenden en gratificaties aan de Nederlandse employés van in Djakarta geves tigde Nederlandse ondernemingen opgeschort. Niet alleen dreigt het gehele spoorwegverkeer in Frankrijk dinsdag a.s. te worden ontwricht, maar bovendien zullen de Pa- r ij zenaars van gas en elektriciteit zijn verstoken. Het socialistische vakverbond van overheidspersoneel heeft zich namelijk aange sloten bij het stakingsparool van de spoorwegmensen en voor bovengenoemde dag een 24-uursstaking aangekondigd. De voor naamste bonden van arbeiders in de gas- en elektriciteitsbedrijven hebben hun adhesie betuigd aan dit besluit. kracht bij te zetten aan looneisen, die Ook het personeel van de Parijse metro en van de busdiensten in de Franse hoofdstad, zal in staking gaan, zodat ook het verkeer in Parijs zelf in de war zal lopen. Bij de spoorwegstaking zullen on geveer 350.000 mensen betrokken zijn. De stakingen hebben tot doel, De omzet van Philips heeft in 1957 de drie miljard gulden overschreden. Er werd namelijk voor een bedrag van 3177 miljoen aan de man gebracht. Dat is 18 procent meer dan in het voorafgaande jaar, toen de omzet 2686 miljoen bedroeg. De winst vóór aftrek van belasting nam toe met 26 procent. Zij bedroeg 394 miljoen gulden, tegen 313 miljoen in 1956. Na aftrek ^an belasting steeg de winst met 18 procent, namelijk van 158 tot 187 miljoen. al enige tijd geleden zijn gesteld, maar die de regering en de directies van de openbare bedrijven niet wensen in te willigen. De lonen, aldus de vak bonden, hebben geen gelijke tred ge houden met de sterk gestegen kosten van levensonderhoud. Vertegenwoordigers van de betrokken vakorganisaties heb ben vrijdag een bespreking ge had met de directie van het Pa rijse vervoersbedrijf. Er werd echter geen overeenstemming bereikt, ondanks een aanbod van de werkgevers tot een loonsverhoging in stadia, die dan op 1 januari zou ingaan. Ook in Duitsland Ook in het Ruhrgebied dreigt een grote staking. Het bestuur van de Westduitse Metaalbewerkersbond zal maandag beslissen of de circa 200.000 arbeiders in de ijzer- en staalindustrie zullen staken ter ondersteuning van looneisen. De leden van de bond hebben bij een stemming met grote meerderheid (80.7 procent) het bestuur gemachtigd een staking te proclameren. Bovendien voert het Algemene Vak verbond in Duitsland momenteel een actie tegen de uitrusting van het Westduitse leger met kernwapens. Het bestuur, gesteund door de socialisten, overweegt pressie op de regering door middel van een algemene staking. Het kabinet in Bonn heeft vrijdag gezegd, dat egn politieke staking niet wettig kan worden genoemd, omdat het be sluit inzake de atoombewapening langs grondwettelijke weg tot stand is ge komen. De hoofdbesturen van de bonden van spoorwegpersoneel, die zich gis teren beraden hebben naar aanlei ding van de gespannen sfeer in ver schillende afdelingen, hebben een telegram aan minister Suurhoff ge stuurd. Hierin wordt uitdrukking ge geven aan de ongerustheid over het uitblijven van een beslissing inzake de wijziging van de loon- en arbeids voorwaarden voor de spoorwegmen sen. De hoofdbesturen zeggen te vre zen, dat ze niet langer de verant woordelijkheid zullen kunnen dragen, als een beslissing nog langer uitblijft. Als jullie het willen, voorui dan maar...." Dat schijnt Kroes- tjev te denken, terwijl de an dere Sovjetbonzen, onder wie ook Nikolai Boelganin, de hand opsteken en daarmee zijn be noeming tot premier bevesti gen. De nieuwe alleenheerser van Rusland zit hier tussen Mi- kojan en president Worosjilov Prins Bernhard is gisteren met zijn particuliere vliegtuig naar Turkije vertrokken. Hij zal te Istanbul het Nederlands Historisch en Archeolo gisch institiut openen. Vandaag zal, de prins ook een bezoek brengen aan I ae president van de Turkse republiek, i PRINSES MARGARET is met een militair vliegtuig uit Londen naar Hamburg vertrokken. Zij brengt een bezoek van drie dagen aan Britse le gereenheden in de Bondsrepubliek. OP EERSTE PAASDAG zal de H. Vader vanaf de loggia van de St,- Pieter een boodschap tot de wereld richten, die door de Vaticaanse zen ders en Eurovisie wordt uitgezonden. IN TIVOLI te Utrecht wordt op 19 en 20 juni a.s. een nationaal Wit-Gele Kruiscongres gehouden. Het thema: Perspectieven voor het werk van morgen." 4 TE ROERMOND hebben dieven uit de juwelierszaak van de heer S. een aantal kostbare armbanden en ringen weggenomen, voor een bedrag van ongeveer 10 mille. Zij sloegen de etalageruit in en wisten zo hun slag te slaan. NIET MINDER dan 150.000 brieven heeft de Amerikaanse ambasadeur in Frankrijk ontvangen naar aanleiding van de arrestatie van een deserteur uit de wereldoorlog, die zich veertien jaar lang te Mont Dorigny had schuilgehouden. De brieven h-uden verzoeken in aan president Eisenho wer. om clementie te betrachten met de soldaat in kwestie. m o. De centrale commissie voor georga- i niscerd overleg in ambtenarenzaken heeft overeenstemming bereikt over de grondslagen van een spaarregeling voor ambtenaren. Deze spaarregeling houdt o.m. in, dat op spaargelden tot ten hoogste 5van de wedde, met een maximum van 585.per jaar, een premie zal worden verleend van 25% van het gespaarde bedrag voor hen, wier wedde 7.000 of minder bediaagt en van 15% voor hen, wier wedde boven dit bedrag uitgaat. De maximale premie zal 87.75 per jaar bedragen. De premie wordt ver leend onder voorwaarde, dat het spaarbedrag wordt benut voor een aantal in onderling overleg vastge stelde objecten. Deze voorwaarde geldt evenwel niet voor de eveneens onder de premieregeling vallende spaargelden, die vijf jaar onafgebro ken op een bijzondere spaarrekening hebben uitgestaan. Voorts is overeen stemming bereikt over een voorstel van de regering, tot het verlenen van een huurcompensatie aan gepensio-j neerden (te rekenen vanaf 1 augustus I 1957) van 3% van het pensioeninko-1 men tot een maximum van 120. voor gehuwden en 90.voor de overigen. Deze regeling zal gelden voor de i duur van de tijd, dat de huurcompen satie voor de actieve ambtenaar niet in de bezoldiging is geïncorporeerd. De tijdelijke regeling zal gelden voor degenen, die de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt. Zij die 65 jaar en ouder zijn, ontvangen een verhoging van hun algemeen ouder domspensioen ten bedrage van 120. voor gehuwden en 90.— voor onge- huwden, waarin de huurcompensatie is verwerkt. De commissie heeft zich ook ak koord verklaard met een tweetal voor stellen ten aanzien van de kindertoe lage voor gepensioneerden. Het eer ste voorstel betreft een verhoging in verband met de huurverhoging van 3% van de kindertoelage. Het tweede voorstel betreft de toekening van een duurtetoeslag ten bedrage van 2.60 per maand per kind aan de gepen sioneerden, die over 1958 aanspraak op kindertoelage hadden. (Advertentie) Wèg dat eerste grijze haartje! Gewoon, thuis, zelf uw haar Wassen met POLYCOLOR Kleurshampo Tube voor 2 keer: f. 1.95 en parfumeriezaken Van 150 meter hoogte werpt de Da kota rond het middaguur de ge vraagde voorraden uit. De rechter parachute was de enige, die zich door stropping van de touwen niet goed opende. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur heeft de 30-jarige J. K., afkom stig uit Heerlen en gedetineerd in het strafgesticht „Esserheem" van de rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen, getracht te ontsnappen. Hij was bui ten werkzaam in de tuinen achter de woningen van de ambtenaren en nam toen de benen. Het was zijn be doeling de paasdagen in zijn woon plaats Heerlen door te brengen. De man is echter niet ver gekomen, want reeds in Westervelde (gemeente Norg) werd hij door een patrouille van de gestichtswacht aangehouden en naar ..Esserheem" teruggebracht. Verwachting van het KNMI tot f hedenavond, opgemaakt vrijdag- t avond €3.15 uur: Plaatselijk enkele buien, maar J ook verspreide opklaringen. Over- i wegend matige wind tussen zuid- i oost en zuidwest. In het noorden van het land iets hogere tempe- raturen dan gisteren, elders wei- nig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Opklaringen en hier en daar regen. Ongeveer dezelfde temperaturen. w Vandaag: zon onder 19.07 uur, J maan op 12.13 uur. t Morgen: zon op 6.21 uur, zon J t onder 19.09 uur, maan op 13.24 J uur, maan onder 3.34 uur. i t Maandag: zon op 6.19 uur, maan J t onder 4.08 uur. Prins Feisal, de premier van Sa oedi-Arabië, heeft volgens Egyptische krantenberichten van zijn nieuwe be voegdheden gebruik gemaakt om de Saoedi-Arabische minister van Finan ciën te ontslaan en de subsidie aan Jordanië stop te zetten. De ontslagen minister, Seroer el Sabban, zou op het ogenblik in Genève vertoeven. Koning Saoed Ijgeft de vorige week de bevoegdheden van de prins uitge breid en hem zeggenschap gegeven over de buitenlandse, binnenlandse en fjnanciële politiek. In Egypte ver wachtte men hiervan èen toenadering tussen Saoedi-Arabië en Egypte. (Van een onzer verslaggevers) Wij waren gistermorgen op de Rechte Heide bij Goirle, een tiental kilometers ten zuiden van Tilburg. Daar beleefden wij de laatste en meest spectaculai re uren van de militaire ver bindingsoefening ELAVIA, de eerste grote oefening in de nieu we stijl; in die van de ATOOM OORLOG, waarbij, door de gro te oppervlakte van het ge vechtsterrein, snelle en talrijke verbindingen van het grootste belang zijn. Aan de oefening namen officieren, onderofficieren en cadetten van de hoogste infanterieklassen van de KMA te Breda deel; voorts de be manning van een straalzender-appa raat van de verbindingsdienst uit Bergen op Zoom. In totaal een kleine honderd man: vanaf woensdagavond onafgebroken in actie, vermoeid, on gewassen, ongeschoren, hongerig, wankelend van de slaap, maar met een ongebroken moreel. Operatie ELAVIA. Een samenvoe ging van Electronica en AVIAtie, waarmee gezegd wilde zijn, dat de oefening niet alleen bestond uit het toepassen van de modernste radio-, telefoon, en telexverbindingen op de grond, maar ook uit het verkrijgen van een zo snel en doeltreffend mo gelijke verbinding grond-lucht. Snelle aanvul In de nacht van woensdag op don derdag, om één uur, was bataljon 71 met jeeps, wapendragers en drie tonners vanuit Breda naar het zui den getrokken. Het bataljon maakte deel uit van een uit drie bataljons bestaande gevechtsgroep, die uit gaande van de lijn Ulvenhout-Baarle- Nassau op zou rukken naar Til burg. Bataljon 71 hergroepeerde zich bij Baarle-Nassau en vormde dus de rechterflank van deze aanval. De aanvallen in de richting Tilburg werden dermate snel uitgevoerd, dat het bataljon, door het overblijven van plaatselijke weerstand, bij de Rechte Heide geïsoleerd raakte van de ge vechtsgroep. Dat was gistermorgen om vijf uur. Er volgde opnieuw een aanval en bataljon 71 veroverde de Rechte Heide en Goirle. Door het isolement kon het tekort aan munitie, voedingsmiddelen, me dicijnen e.d. echter niet via de grond worden aangevuld. Er moest dus hulp van de luchtmacht worden in geroepen. Piper cubs De radiografische oproep om hulp vanuit de commandopost, die tijdens de gehele oefening liefst vijfmaal op nieuw moest worden ingericht, re sulteerde in een verkennings- en een droppingsactie van de Koninklijke Wij duikelden de inhoudsopgave van een individueel oorlogsrant soen voo-- u op. Het geldt voor één dag: 1 blik bruine biscuits 1 blik zwart roggebrood 1 blik vrachtenpudding 1 blik gortpap 2 blikken gecondenseerde melk 1 blik kaas 1 blik vleespastei 1 blik doperwten, gehakt en aard appelen 1 blik toegevoegde artikelen 1 blikopener toiletpapier (in camouflage-kleur: groen). N B. Gebruik vooral de zuurtjes. Zij bevatten de voor uw Voeding onmisbare 100 mg vitamine C. Het zout is bestemd om de ver strekte spijzen naar smaak te zou ten. Bij sterke transpiratie opge lost in water gebruiken. Zout is ook geschikt voor tanden poetsen. De Zuidslavische regering staat sympathiek" tegenover de benoe ming van de Sovjet-partijsecretaris Kroestjev tot premier. Een officiële woordvoerder van de regering deelde dit vrijdag in Belgrado mee. Hij zei, dat gewoonlijk niet op „bin nenlandse kwesties in andere landen commentaar wordt gegeven, doch in dit geval maakte hij een uitzonde ring, omdat in buitenlandse persbe richten was gesuggereerd dat de Zuidslavische regering het jongste nieuws uit Moskou niet met instem ming zou begrqeten. President Tfto heeft Kroestjev te legrafisch gelukgewenst, en de hoop uitgesproken op versterking van de samenwerking tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. Tito zond ook een te legram aan Worosjilov, die heilozen is als president. Zowel Kroestjev als de man die hij opvolgde, Boelganin, waren vrijdag bij de voortzetting van de zitting van de Opperste Sowjet aanwezig. Op de zitting van vrijdag beraad slaagde de kamer van nationaliteiten (Tweede Kamer) over de kwestie van de landbouwhervorming. Boel- Luchtmacht. De verkenningsactie werd uitgevoerd door twee Piper- cubs, lichte cendekkers, die door hun beweeglijkheid uitstekend voor dit doel geschikt zijn. Via de seinlappen-code (grote witte doeken, die in een bepaalde figuur op de grond worden gelegd) werd de vlieger verzocht zich gereed te ma ken voor het oppikken van een ko ker, waarin een gericht over de noodzakelijke aanvullingen van de voorraden was gestoken. (Vervolg op pag. 7) Een uitgeweken korporaal van het Sowjetleger heeft onthullin gen gedaan over* mislukte Rus sische raketproeven, die aan tal rijke personen het leven hebben gekost. Deze proeven waren aan de lancering der Spoetniks voorafgegaan. In een artikel in de Liverpool Daily Post" schrijft korporaal Seriosja Asafjev o.a. dat een lange-afstands- raket die uit zijn koers *was geraakt, op een Siberisch dorp terecht is ge komen, waardoor 124 van de 130 in woners werden gedood. Asaf-jev maak. te deel uit van de bewakingsdienst van de oefenterreinen in Oost-Siberië Mi een andei ongeluk was een geleid projectiel op een militair parkeer terrein terecht gekomen, waardoor acht mannen werden gedood. Ook hadden zich mislukkingen voorgedaan bij proeven om met raketten hoogte records te vestigen. In een van der gelijke wrakken had Asafjev de over blijfselen van een dier gezien. Het episcopaat van Algerie heeft vrijdag aangedrongen op „een vast beraden verwerping van oplossingen van de moeilijkheden in Algerië, die uitsluitend op geweld zijn gebaseerd". In een communiqué zegt het epis copaat dat men nooit uit de impasse zal geraken als men, om tot weder zijds begrip en samenwerking te ko men, niet tracht contact te leggen en besprekingen te voeren met verant woordelijke personen uit alle maat schappelijke standen. De raad van de Franse protestantse federatie heeft vrijdag in Parijs een verklaring afgelegd, waarin hij zegt dat onmenselijke praktijken in Algerië gewoon zijn geworden. Niemand in Frankrijk is gerechtigd zich in ge makzuchtige en schuldige onwetend heid hier burcen te houden, aldus de raad. ganin, die met Kroestjev op de eerste rij zat, leek in een vrolijker stemming dan donderdag en wisselde herhaaldelijk opmerkingen met hem en Mikojan. Belangrijk was het besluit om de kolchozen hun eigen tractoren te ge ven en het landbouwmachinepark te decentraliseren. De Hoge Raad der Nederlanden heeft arrest gewezen in het geding van mr. E. J. Troeling, oud-majoor van het Kon. Ned. Indisch leger, tegen de Staat der Nederlanden betreffende de vraag of de staat de salarissen van de oud-K.N.l.L.-militairen over het tijdvak van de Japanse krijgsgevan genschap behoort te betalen. De rechtbank te Den Haag had in 1956 de vordering toegewezen, maar in ho ger beroep werd dit vonnis vernie tigd. waartegen de heer Troeling bij de Hoge Raad in cassatie was ge gaan, In zijn arrest heeft de Hoge Raad het beroep van de heer Troeling thans verworpen. In de motivering heet het o.a., dat de parlementaire geschiedenis van art. 2a van de ga- rantiewet militairen K.N.I.L. duidelijk doet blijken, dat deze wetsbepaling enkel beoogt de rechten en aanspra ken te garanderen welke na 26 de cember 1949 aan de betrokkenen zijn toegekomen. De heer H. van Eek te Tiel, die enige weken geleden na interne moeilijkheden aftrad als voorzitter van de plaatselijke afdeling van de PvdA, heeft op de avond van de verkiezing bekend gemaakt, dat hij lid is geworden van de VVD. Onge veer drie weken geleden kreeg in de PvdA-afdeling te Tiel een voorstel om de heer van Eek als „genoegdoening" een verkiesbare plaats op de kandi datenlijst voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen te geven, geen meerder heid. De heer van Eek zal nu waar- schijnliik een plaats krijgen op de VVD-lijst. Vrijdagmiddag is op de spoorlijn 's-Hertogenbosch-Eindhoven 't trein verkeer in beide richtingen ruim een half uur opgehouden. Een transport auto van de Staatsmijnen was name lijk op een onbewaakte overweg on der Boxtel vastgereden. De laagge bouwde wagen kwam op de enigszins ongelijke overweg klem te zitten, juist op het moment dat een perso nentrein van het station te Boxtel vertrok. De bestuurder van deze trein kon tijdig worden gewaarschuwd. Met man en macht werd de auto vrijgemaakt. De scholier Henk Achterkamp uit Brummen (Gld.) heejt gis- J terenmorgen het eerste kie- S vitsei gevonden. Hij kreeg de gelegenheid, het persoonlijk aan te bieden aan H.M. de Konin- gin, op het paleis Soestdijk.

de Stem | 1958 | | pagina 1