C VROUWENSPIEGEL De liefde van de J303H2M3WU08V AUTO BIOGRAFIE Dick Holthaus: EIEREN AANKLEDEN HOOFD"-ZAKEN Artistieke kinderen una VAN EEN HAAS ER HEBBEN mensen bestaan die niet afstamden van mensen. 17 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 28 MAART 1958 17 Van vrouw tot vrouw rjCianc f ft i/f \J t E i E voor deze keer eerst even door het ZO HOORT HET Voorjaars haarmode Twee grondwetten bij make up In de tijd dat er nog goden op de Olympus woonden waren er aardse stervelingen die als kind van een god of godin het levenslicht zagen. Ik wil niet zeggen dat ik van goden afstam, maar de oorsprong van mijn leven ligt toch ook boven het gewone hazenniveau. Mijn Olympus was de rug van een schaap, want ik ben vervaardigd van fijne schapekrulletjes, gereinigd, gesponnen en geverfd tot een mooie draad. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII JVfU STAAT het Paasfeest voor de Als de dagien voorbij zijn wil ik 1 deur. Alweer een van de hoogtij- niet als een moedeloze zoutzak blij dagen die van ons het juiste even- zijn dat het er weer op zit. wicht vragen: de materiële behaag- DUS* lijkheid en de juiste geesteshouding. Er is één baantje in de wereld dat Als het huis met klaar komt zal mij best zou lijken, maar dat ik n'eA £aan fc&en, maar het werk nooit krygen kan: het is huishoudster neerleggen om het na de paasdagen zijn by mijzelf. Alleen maar zorgen we©r welgemoed op te nemen, dat alles goed loopt en op tijd is. Ik zal niet meer eieren kleuren dan Alleen maar het huis schoon houden er nodig zijn, zodat de kleur van mijn het eten op tafel brengen en de kle- humeur zo blank zal blijven als de ren verzorgen. Daar lijkt me niets eieren oorspronkelijk waren. Ik zal aan. Maar dat je dit moet doen en de gerechten zó kiezen dat ik er zon- tegelijkertijd een les overhoren, de dag maar even voor in de keuken dokter ontvangen, brieven beantwoor- hoef te staan. Op 2e Paasdag zullen den en en passant voor een feeste- we het even goed hebben, lijke stemming zongen. Dat maakt het altijd tot schipperen. Dat brieven te haastig worden afge daan, dat ik toch nog vergat iets aan de dok ter te vragen, dat ik niet oplette bij die moeilijke woordjes en door dat al les te gejaagd was voor de echt feestelijke stem ming. Verkeerd De tuin zal voorjaars achtig zijn, de dorre bla deren eruit, zonder extra vermoeienis, zo maar even ertussen door. Als er geen tijd is om iets nieuws te maken, zullen wij alleen ont- vlekt en opgeperst toch keurig voor de dag ko men. De nieuwe voor jaarshoed zal met kalm- Nu komt Pasen, het feest van de te gekocht worden zonder overhaas- opstanding, van de vernieuwing, van ting en zonder spijt nadien, de schone lei. In ieder geval wil ik Zo zou het model zijn bij ons met proberen op die dag een onbeschre- de paasdagen ook wat de geest be ven blad te zijn. Dat kan niet an- treft.... ders of ik moet nu al aan mezelf Maar de opgave, zo duidelijk en zo gaan werken. gewoon is toch te groot voor my, Ik wil het huis schoon hebben, want zij eist de volmaaktheid, eieren kleuren, een feestelijk menu Hoe gelukkig dat het nu juist Pasen klaar hebben, nog iets extra's in geldt. Zo ooit dan op deze dag de voorraad voor onverwachte gasten, overtuiging, dat we niet anders doen een aangeharkte tuin. nieuwe, of ten- dan vallen en opstaan. Mógen vallen maar móeten opstaan. minste, paasbeste kleren Het moet model zijn bij ons met de paasdagen.... wat de materie betreft. Maar als ik tyd wil overhouden voor de goede geestesgesteldheid, moet ik wat van de plannen laten varen, want ik wil de nachtelijke paasviering aan- volgende keer beter dan zyn we al dachtig meemaken. oen heel eind. De succesvolle Amsterdamse mode ontwerper Dick Holthaus gaf zijn lente- en zomercollectie 1958 de mu zikale naam: Allegro. Aangenaam als muziek bleken zijn modellen waarvan de kleurakkoorden, als ge woonlijk, bijzonder strelend waren. tepunten bij de geklede japonnen was de losse rug. naar schilderijen van de Franse romanticus Watteau, door Saint Laurent weer ten tonele ge voerd. De zestienjarige ster-mannequin, So phia. oogstte groot succes. Op de foto onder toont het meisje een imprimé cocktail-japon: ..Ballet du Cour" van wit piqué Breton. Dick Holthaus. die oorspronkelijk hoeden maakte, gaat zich zozeer in teresseren voor de couture, dat hij deze show opende met zelf ontwor pen gaines. Ongetwijfeld een ideale foundation voor de modellen van dit huis. Zoals er mensen voor een ze kere bestemming in de wieg zijn gelegd, zo wist ik sedert de wolmaand niet voor het leven op het veld bestemd te zijn. Het gewone hazepad zou ik nooit kunnen kiezen. Geen dartelen op de hei, geen haasje-over met soortgenootjes. Hoogstens een ritje in een kinderwagen langs de hei, en wat geravot in een babybox; mijn gaven bestem den mij tot speelgoedbeest. Mijn oren zaten vaster aan mijn hoofd dan de lepels van mijn neven op het land; mijn ogen waren onverwoestbaar, mijn staart niet af te rukken. Lopen kon ik niet, vallen des te beter. Intuïtief was ik van vele kleine-kinderzaken op de hooc- te: flesjes, banaantjes én snoep jes waren mij van nature weinig vreemd. Toen mijn lieve vrouw en is eens door vele mooie snoepjes omringd werden, meende ik al dus uitgerust, eindelijk op mijn bestemming in de box te gera ken; maar verre vandaar wer den wij op het atelier gebracht van een fotograaf die ons por tretteerde. Wanneer hazen geportretteerd worden is dit strijk «n zet de laatste eer die hun bewezen wordt. Mag ik al eens een haas benijden die zingen kan: „Ik ben van den buiten, ik ben van den boer", dan moet ik onmid dellijk bedenken dat in de buurt van die boer het leven maar al te vaak een abrupt einde neemt door een schot hagel. Posthuum kan men dan nog wel in de adelstand verheven worden, maar het lot heeft de haze- péper al op het menu gezet. Vanwaar dan ons portret? Datgene waarop wollen ha zen nooit kunnen rekenen omdat ons de snelheid en de artistieke gave ontbreken, was geschied: wij waren voor een ogenblikje bevorderd tot paashaas. I fW f V 0Qg 0mdat we over het paasmenu denken. En zo ooit, dan wil op een, feestdag het oog ook wat! Bloemen moeten erbij, bij iedereen. Dit is niet moeilijk in een land, waar tulpen en narcissen een nationale roem betekenen. Maar als u over tulpen en narcissen denkt op tafel, dan moet u met koelbloedigheid de helft van de stelen afsnijden. Een lage bloemversiering is het best, anders kunnen we onze overbuur niet zien. Aangezien geen onderschei ding van waarde is zonder plaat je in de krant staat vandaag ons portret in de Vrouwenspiegel. Met meer tevredenheid dan ooit zullen wij in de toekomst baby in de box gezelschap hou den. In 9 verschillende delen gebreid, 1 st. recht. 1 st. aver., in iedere nld. verspringen. Voor één haas heeft men, a! naar gelang de dikte van de wol, 30-50 gram nodig. Hoe grover de wol is en hoe dikker de naalden zijn. des te groter worden de haasjes. Zijstuk lijfje (2 maall. Zet 26 st. op en brei 28 nld zonder meerderen of minderen, dan' in 1 nld. steeds 2 st. samenbr. (13 st.), dan 7 maal aan 1 kant telkens 1 st. meerderen (20 st.); 12 nld zonder meerderen of minderen; afkanten. Kop: Zet 7 st. op en brei 5' cm zonder meerderen of minderen. In de volgende nld. na en voor de randst. telkens 2 st. samenbreien (5 st.), ver der breien totdat het werk in totaal II cm lang is; afkanten. Pootjes; (2 maal). Zet 7 st. op en brei 20 nld. Afkanten. Staartje: Zet 9 st. op en brei 24 nld.; afkanten. Middenreep: Zet 9 st. op en brei ca. 22 cm. Oren: (2 maal). Zet 18 st. op; brei 24 nld., dan de 2e en 3e. 7e en 8e, 11e en 12e, 16e en 17e st. samen- breien; 1 nld. hierop breien; in de volgende nld. op dezelfde plaatsen weer minderen enz., totdat er geen st. meer over zijn. De kop tussen de beide zijstukken naaien. De korte smalle kant valt op de beide zijstukken waar er in 1 nld. werd geminderd, de bredere smalle kanten boven op de kop waar de oren worden aangenaaid. Nu wordt de middenreep ertussen genaaid, te be ginnen van boven bij de kop. over de rug, onder door tot aan de smalle zijde van de kop. Een ope ning vrij laten voor de vulling. Tegen de onderkant een stukje carton naaien en het haasje opstoppen. Bij Als we dus na deze dagen nog maar genoeg fut. hebben om te zeggen: voorwaarts met goede moed en de Gameer nu met lint, papier kantjes, stukjes stof of bont, met een vingerhoedje, kort om, zet de fantasie aan het werk. Het gemakkelijkst werkt u als het eitje op een omgekeerd eierdopje staat of op een servetringetje. Daar kan het op blijven staan ge durende het paasontbijt en vast nog vele dagen daarna.' Ook zonder verf kan een ei tot verrassend paasei bevor derd worden. Zoek hiervoor de bruine of rozig getinte eitjes uit. Van vilt of sits papier oogjes of alleen maar een rijtje dikke wimpers, en een mondje knippen en op plakken. De ogen behoren op de halve hoogte van het ei te staan. De ontwerpen, afgestemd op Parijs maar met een zeer eigen interpre tatie. waren sober maar trefzeker van coupe en stof. Zeer Frans waren de tailleurs met kW'te jasjes. Een der modieuze hoog- NJU volwassen schilders en tekenaars gaan werken als kinderen, blijkt het dat de produk- ten van kinderen er soms helemaal niet voor onder doen. Psychologen die uit alle uitingen van het kind, dus ook uit de tekeningen, veel van zijn innerlijk be grijpen, hebben ertoe bij gedragen dat wij de kin- de.rkunstwerken niet zo maar terziide schuiven. Overal worden tentoon stellingen van kinderteke ningen georganiseerd en u zult zien dat die teke ningen. welke helemaal niet beïnvloed zijn door de manier waarop grote mensen de dingen bekij ken en weergeven, het hoogst geprezen worden. Een prijs op een ten toonstelling van kinderte keningen is aardig. Even in het licht der schijn werpers, éven gevleid, maar toch in eigen omge ving; daarna weer gauw vergeten en in het gewo ne gareel. de Internationale Huishoudbeurs te Amsterdam kunnen wij nu de inzendingen zien van lagere schooljeugd, die zich aan het ontwer pen heeft gezet voor een kinderkamerbehang. Hier zal men voorzich tig moeten zijn. Natuur lijk is het idee van de behangselfabrikant origi neel en uit reclame-oog- punt waarschijnlijk uit stekend. Misschien wordt het bekroonde behang een uitgelezen wandbekleding voor kinderkamers en zullen vele moeders in de toekomst met voldoening naar haar wanden kijken. Zal het ook het geluk van de kinderen verhogen? WOOR gesol met kunst- v zinnig grut, moeten wij oppassen. Kleren ont werpen wordt tegenwoor dig ook voor een artistiek beroep gehouden. Een mode-ontwerper is een kunstenaar (zegt men). Onlangs is er hier in ons land ook al een wedstrijd gehouden in mode-ont werpen van kinderen. Kleine meisjes tekenden kleren voor haar eigen leeftijd; de bekroonde ontwerpen werden uitge voerd op maat van de ontwerpstertjes. In een echte show, met schijn werpers en een podium, met bloemen, fotografen, muziek en een zaal vol toeschouwsters. speelden zij mannequintje. Nee, zij speelden niet; zij waren het. TK zag eens op straat een 1 kind van een jaar of tien. Zij had beschimmel de schoenen met hoge hakken aan, uit de vuil nisbak opgediept, ën een jutezak om het lijf. Eén hand op de heup, het neusje in de wind en een kostelijk smalende blik onder de half geloken oogleden. De hele buurt van 2 tot 12 gierde het uit. Een paar huizen verder schopte de languisante schoonheid haar schoenen uit, smeet de zak op de grond en rende op haar eigen sandalen schate rend er vandoor. Zij speelde en hield vol wassenen een spiegel voor. JWTAAR in de kleine 1VA meisjes die zich zo serieus met mode hebben bezig gehouden wordt 'n ijdelheid gekweekt en een honger naar applaus, waar ze later maar mee zitten. Ze kunnen niet al lemaal in de kleren- business terecht komen. Hopelijk worden de mees- ten gewone huismoeders. Dan moeten ze al die ver worven kunstzinnigheden en verlangens weer zien kwijt te raken. Hoeveel uren van ontevredenheid en slecht humeur moet dat kosten? In het vuur van het gesprek gebaart deze jongeman met mes en vork. Dat doet men niet. Het bestek wordt gebruikt om mee te eten. Zodra men rust, horen lepelvork of mes op het bord te lig gen. Maar het weer is zolang koud ge bleven, de bloemen zijn nog duur. Als u de kinderen eens uitstuurde om wat katjes te plukken. Grijze wil gekatjes, takken met elzekatjes bovenaan en de elzekroppen van verleden jaar onder berkekatjes en gagel brengen het voorjaar in huis. De verschillende katjes in een bak met mos gestoken samen met een toefje geel van bloeiend hout (For- sytia) of met een klein geel kuiken tje en een strik van lila lint brengt de feestelijke sfeer. Die kuikentjes voor een kleinigheid te kopen in een winkel van etalage artikelen, staan ook parmantig op de rand van een glas geklemd. Wilt u liever met linten de paaskleuren lila de hals (waar er geminderd werd) een dubbele wollen draad intrekken en goed aantrekken, zodat de kop van het lijfje wordt gescheiden. De oren tegen elkaar leggen .terwijl er een stukje carton wordt tussengelegd. Pootjes en staartje tegen elkaar naaien, en opstoppen, waarna men ze aannaait. Ogen, snor en neus met zwart parelgaren borduren. Tussen ogen en neus worden een paar dwars- draden ingetrokken opdat de kop enigszins in het model komt. Desge wenst kan men de middenreep. de oren en de pootjes van een andere kleur breien. Om het gezicht zijn volle glorie te geven dient men profijt te trekken van twee grondwetten van de make up. Deze zijn eigenlijk zo simpel en voor de hand liggend, dat er heel dik wijls geen rekening mee wordt gehou den en toch zijn zij hun toepassing meer dan waard! De eerste wet is, dat alles wat omhoog werkt" een verjongende in druk teweeg brengt. Bijvoorbeeld: 'n lijntje op bij wenkbrauwen en wim pers. de rouge voor de wang aange bracht in een richting die loopt van de neusvleugel naar de slaap, en een tikkeltje rood aan het uiteinde van de lippen. De tweede wet decreteert, dat men een juist gebruik moet maken van de dekkende werking van pancake. Het is daarom gans niet overdreven, twee tinten toe te passen, die elkaar op de juiste plaats afwisselen. U be paalt op die manier zelf de werking van licht èn schaduw. Bijvoorbeeld: U wilt een te zware kin maskeren: dan gebruikt U voor de onderkant van het gezicht een zwaardere tint dan voor de rest. Een dreigend onderkinnetje krijgt geen kans, indien U een lichtere tint aan houdt voor de hals, donkerder voor de kin. uitlopend langs de onderkaak tot waar het oor begint. Wie haar neu; te klein vindt geve die 'n lichtere tint dan de omgeving; omgekeerd krijgt een te grote neus een streepje donker fond over de lengte van de neusrug. Een te plat of breed exemplaar krijgt een don ker fond op de vleugels en een lich ter bovenop. Enig experimenteren brengt U spoedig achter de beste toepassing van deze toiletgeheimen; vooral in dien U er in kunt slagen de make-up nog bij daglicht aan te brengen, vei lig met een spiegeltje voor het raam gezeten. Een boven de spiegel aan gebracht elektrische lamp kan ons lelijk parten spelen, vanwege scha duwen die zij werpt. en geel op tafel brengen, leg ze dan in een ruit of kruislings op het witte tafellaken. Gebruikt u vingerkommen? Zie dan eens hoe lief een paar bloempjes van de forsytia of een paar bolletjes mi mosa in het water liggen. En nu: wat zullen we eten? Een voorgerecht van eieren. Bouillon of soep. Tong met rijst (of puree) en sla Perzikken met slagroom. Per persoon een hard gekookt ei. Aan weerskanten snijdt u een heel klein kopje af en bewaart het. Dan gaat het ei in de breedte middendoor en wordt er het eigeel voorzichtig uit gehaald. Wrijf dit fijn met wat boter, geraspte kaas en mosterd, peper en zout. Vul de halve eiwitten er weer mee en zet het kleine kapje erboven op. Men kan deze eieren op een grote schaal doen, gegarneerd met geroos terd brood of toast, slablaadjes, to maat, radijsjes, augurk, ketchup of kaascrème. Maar het is ook aardig voor elk een klein bordje kant en klaar op te maken. Dit gerecht kan daags tevoren al klaar gemaakt worden, een heel gemak. De tong (voor een groot gezin een ossetong. voor een klein gezin een of twee varkenstongetjes) wordt even eens daags tevoren gekookt in water met wat soepgroenten (en voor het varkenstongetje wat foelie) zolang tot het ve] wil loslaten. Dan maakt u van de bouillon de soep welke u voor deze dag graag hebt. Is deze klaar, dan gaat de tong er in tot de volgende dag: veilig bewaard. Als de volgende dag de soep wordt opgewarmd komt de tong vanzelf weer op temperatuur. Béchamelsaus is vlug gemaakt. Ge smolten boter geroerd met meel, en, steeds roerende op klein vuur, aange lengd met bouillon, die u daarvoor hebt apart gehouden. Wilt u deze sans heel lekker maken, dan gaat er een eierdooier door: in elk geval hoort er wat citroen in. De tong wordt gesne den in plakken van een halve tot één cm dik. zo goed mogelijk weer in zijn model gelegd en met de saus over goten. De rijst, puree, sla of blikgroenten kunnen geen moeilijkheden veroor zaken. Het nagerecht kan alleen maar verrassen. Op kleine bordjes spuit u een kring van slagroom, en legt er een halve perzik midden in. Het is, om nog even bij de paas eieren te blijven, het lekkerste spie- geleitje dat er bestaat. u Voor het kleuren van paaseieren heeft de drogist zakjes kleurstof De gebruiksaanwijzing staat er op. Nu kan men nog variaties in dat kleu ren brengen en de eieren met een vaag motief van bladeren op tafel laten komen. Blaadjes of bloempjes varentjes of grasjes worden daartoe stevig om de eieren gebonden met naaigaren; daarna pas gaan zij in het verfbad. Als ze gekleurd zijn en de verf is gedroogd, knipt men het garen los, zodat de blaadjes er af vallen. De lichtgekleurde vormen van de grillige bladeren geven een mooi ef fect. Sommige eieren worden werkelijk helemaal beschilderd met waterverf. Is de schaal wat vet, zodat de verf niet pakt, dan wrijft men er met 'n watje benzine over. waarna de verf zich beter laat uitstrijken. Caravelle heet het eerste Franse straalvliegtuig voor de burger luchtvaart; het heeft een propa- gandavlucht om de wereld ge maakt. Caravelle is de naam geworden van een nieuwe haardracht voorjaar 1958, door het Syndicat de la Haute Coiffure Francaise et Coiffure Cré- ation gebracht. Ongetwijfeld verwacht men van de ze haarmode eveneens een wereld vlucht. Men zegt van dit kapsel dat het op een straalvliegtuig lijkt. Dan is het in elk geval een mooi vliegtuig. Deze coiffure is flatteus, de val van de haren is natuurlijlk en heeft niets overdrevens, terwijl er genoeg mogelijkheden tot varia tie zijn. De voorgeschreven lengten zijn; vanaf kruin naar voren aflopend: acht tot vier centimeter; zijkanten drie tot zes centimeter; vanaf de kruin naar achteren aflopend: acht tot vier centimeter; nekpartij: vier tot twee centimeter.

de Stem | 1958 | | pagina 9