Woningproblemen in zuid- Nieuw-Guinea Partijleiders geven hun oordeel over de verkiezingsuitslag voor hun clubs Diverse clubs strijden laatste kans Vorstinnen aan staatsiebanket Receptie in Ridderzaal Verkiezingen in Canada in teken der werkloosheid PaQbla3 9 e.Stem Geen Russische wapens Pierre Frieden nieuwe premier in Luxemburg VRIJDAG 28 MAART 1958 Land „scheppen" op een eiland Vaak trekkersbloed Zoveel jaren geleden was er eens een groepje mensen, dat van uit Djakarta wilde verhuizen naar Merauke op zuid Nieuw-Gui- nea. Het waren twee kinderrijke Indische families, die met be drijf en al een nieuw bestaan wilden zoeken in dat nog onontgon nen land. Alles was voor hun vertrek in orde; de officiële toe lating hadden ze, hun spullen stonden ingepakt, de plaats op de boot was besproken. Er restte hun nog slechts één kleinigheid; ze moesten kunnen aantonen dat er voor hen huisvesting was in Me rauke. En toen kwam het noodlottige telegram van de toenmalige resident van Merauke: „In Merauke geen huisvesting aanwezig". Het leek ongelofelijk. die slapende mensen, wat kwaad wil, de hele hut vlam vat en de bewoners levend verbranden. Het dagverblijf stelt niet veel voor. Het is niet meer dan een lage be- wanding van slordig geschikte sago- bladeren met een dito afdak er bo ven. Bij regenweer brengen de be woners daar de tijd door, gezeten op hun biezen matjes. Want geen moe ras-Papoea zal zó maar op de grond gaan zitten. Moerasgrond is altijd klam en vochtig. Er branden altijd een paar vuurtjes om de muskieten te verdrijven, die ook overdag de mensen niet met rust kunnen laten. Alleen in de paar maanden dat het echt droge tijd is, blijven de mus kieten weg. Zo is het gesteld met de huisves ting op Frederik-Hendrik-eiland. El ders zoekt de Papoea het in de hoog te, soms tientallen meters hoog in de bomen, maar doorgaans toch graag in woningen op palen. (Advertentie) Dat kruipgat is zo klein mogelijk ge houden, zodat je er maar net door heen kunt. Als dan 's avonds het ge zin zich heeft teruggetrokken in zijn s1 aapappartement, wordt die opening afgesloten met 'n stevige prop biezen. Dan is de zaak potdicht en kan er zelfs geen mug meer in. Want in dit waterland verga je van de muskie ten, die met horden, waar de plagen van Egypte nog niets bij zijn, zich storten op de naakte lijven. 't Schij nen gelukkig geen malariamuskieten te zijn. En is er toch nog van dat tuig in de hut binnengedrongen, dan weet men die wel te verdrijven met een gezellig rookvuurtje. Hoe die mensen het daar binnen uithouden? Dit blijft voor iedere vreemdeling een raadsel. Professor Romme: „Vooropgesteld worde dat de verkiezingen voor de Prov. Staten niet kunnen worden ge lijk gesteld met die voor de Tweede Kamer. Toch zit er in de resultaten daarvan een sterk vergelijkingsele ment. In de uitslag van woensdag treffen twee dingen. Ten eerste: het stabiele karakter van de levensbe schouwelijke partijen. Ten tweede: de belangrijke overgang van P.v.d. A.-kiezers naar de V.V.D. Het spreekt wel van zelf, dat ik mij over dat eer ste verheug". Evert Vermeer: ,,De uitslag van de statenverkiezing is voor de Partij van de Arbeid bijzonder teleurstel lend Uit het totale beeld blijkt, dat onze winst van twee jaar geleden verloren is gegaan. Voor een belang- hockeyclub „Breda" gehouden wor den. Het is voor de derde maal dat dit mixed-toernooi georganiseerd wordt, doch het is voor de tweede keer, dat het doorgang zal vinden. Vorig jaar stuurde het rij-verbod alle voorbereiding en deelname in de war, dit jaar heeft „good old" weer geen geluk met de organisatie. Acht clubs Door diverse omstandigheden kun nen slechts acht verenigingen om de Sinaasappel" komen strijden, n.l. Amersfoort, BMHC (Bloemendaal), Hilversum, Kampong (Utrecht), Mid delburg en SCHC en twee elftallen van Breda. Dit hockeyfestijn zal reeds zater dagmiddag a s. aanvangen en na de traditionele feestavond wordt zondag d.a.v^ het toernooi, dat om ongeveer 5 uur beëindigd zal zijn, voortgezet. De prijsuitreiking in hotel Cosmopo lite", waar Breda's voorzitter, mr. R. H. F. H. M. Grasso, de gelukkige prijswinnaar de „sinaasappel" zal overhandigen. rijk deel is die winst terecht geko men bij de liberale partij. Vanzelf sprekend wens ik niet te verdoezelen, dat de K.V.P. weer de grootste par tij is geworden, maar het meest mar kante is toch de winst van de V.V.D. In Noordholland heeft de P. v.d. A. stemmen verloren aan de Pacifis tisch Socialistisch Partij. Hier heeft dus het onbehagen over dé interna tionale politiek onze partij parten ge speeld. Wij zullen ons nu in eigen kring over dit resultaat moeten be raden." Tilanus: ..Gebleken is, dat de Ne derlandse kiezers aan de ene kant stabiel zijn in hun keuze, en dat geldt wel zeer in 't bijzonder voor de eigen groepering, maar dat aan de andere kant kleine verschuivingen toch voor komen. De Christelijke Historischen zijn in het algemeen niet ontevreden. De belangrijkste verschuiving is ei genlijk die van de P. v.d. A. naar de liberalen, te verklaren uit het feit, dat vroegere vrijzinnig-democraten enige tijd de P. v.d. A. hebben ge stemd en nu naar de liberalen zijn overgegaan, waarbij de gevoerde landbouwpolitiek vermoedelijk ook invloed zal hebben uitgeoefend. Ook blijkt uit deze verkiezingen, zo zei de heer Tilanus, dat de zg. doorbraak toch niet van overwegende betekenis is, noch voor de K.V.P., noch voor de protestants christelijke partijen". Mr. v. Doorn: De grootste oorzaak van de verschuiving, welke zich heeft voorgedaan, is, dat door het Neder landse volk wordt gehonoreerd de politiek van de niet-socialistische par tijen, die zijn ingegaan tegen de al te starre doorzetting van de bestedings beperking. Zij zijn daartegen inge gaan uit een welbegrepen zorg voor een gezonde ontwikkeling der in dustrialisatie, der activiteit in het bedrijfsleven en der werkgelegenheid. Men zou kunnen zeggen, dat het Ne derlandse volk die politiek op sociaal en economisch terrein heeft willen goedkeuren, waartoe de P.v.d.A. uit een enigszins starre, een wat ouder wets aandoende gedachtengang niet heeft willen komen. Mr. W. R. van der Sluis, secretaris A.R.-partij: De verkiezingsuitslag geeft de anti-revolutionairen reden tot een zekere dankbaarheid en geen reden tot juichen. De teruggang van de anti-revolutionaire partij schijnt tot staan te komen, hetgeen op een kenterinjg ten goede kan wijzen. De christelijk politieke partijen hebben in haar totaliteit een bevredigend re sultaat mogen boeken. belastingverlaging van 400.000.000 dol lar voorgesteld, waardoor naar zijn mening de aankoop van consumen tengoederen zal stijgen en de werk gelegenheid zal verruimen. De conservatieven behaalden vorig jaar juni met slechts zeven zetels de meerderheid over de liberalen, die voordien 22 jaar achtereen aan het bewind waren geweest. Het volledige Canadese huis van afgevaardigden telt 265 leden. Bij de ontbinding in februari jl. bezetten de conservatie ven 113 zetels, de liberalen 106, de socialisten („Coöperatieve Gemene bestfederatie") 25 de sociale krediet partij 19 en de onafhankelijken twee. Het Indonesische consulaat-gene raal in Singapore heeft de bewerin* gen van opstandelingenzijde tegenge* sproken, als zouden de tien Russi* sche schepen, die kortgeleden in Dja karta zijn aangekomen, wapens en landingsvaartuigen hebben meege bracht. In een door het consulaat-generaal uitgegeven verklaring werd er op ge wezen, dat de Indonesische regering in andere landen dan de Sowjet-Unie schepen heeft gekocht, zoals Italië, de Verenigde Staten en Japan, en dat de onderhandelingen over de aan* koop van de Russische schepen wa* ren begonnen geruime tijd voor het uitbreken van de opstand in midden- Sumatra. Alle Russische schepen, aldus d« verklaring, zijn zonder enigerlei la* ding in Indonesië aangekomen en de Russische bemanningen werden slechts gebruikt om de schepen naar Indonesië te brengen. en beeld van de regeringsreceptie 'ver Koningin Elizabeth in gesprak n de Haagse Ridderzaal: We zien met Z.K.H. Prins Bernhard I en minister Luns. Wat is er in de tropen makkelijker, dan een provisorisch huisje bouwen? Je neemt wat bamboe, je neemt een paar platen gedèk (gevlochten bam boe), je neemt zo nog het een en ander wat de natuur of de dorps timmerman je biedt, en je hebt een onderdak. Had die resident té hoge eisen gesteld aan de huisvesting? Feit is, dat de twee families op een of andere manier toch naar Merauke hebben weten te ko men. Maar met die huisvesting bleek het inderdaad droevig gesteld. Ze hebben zelfs een tijdlang geduren de de natte moesson gehuisd in een oude, lekke soldatentent. Inderdaad: het gemak, waarmee men op Java en elders een eenvou dig huisje in elkaar tovert, kent men in Merauke niet. Van bamboe maakt men daar weinig gebruik. De huizen, die men bouwt „in landelijke stijl", zoals de Dienst van Waterstaat .en Opbouw in Hollandia dit poëtisch noemt, worden opgetrokken van gaba-gaba en gedekt met atap. Gaba- gaba zijn de dikke hoofdnerven van de sagopalmbladeren; dit zijn lange gegroefde stengels, waarvan de ene past in de groef van de ander, en die zo een aaneengesloten geheel kun nen vormen. Atap is niets anders dan tot repen gevlochten palmblade ren. Aangezien er bij Merauke weinig sagobossen zijn, moeten die gaba- gaba en die atap van tamelijk ver worden aangevoerd, hetgeen die „lan delijke stijl" dan ook helemaal niet zo erg goedkoop maakt. Buiten, in de echte rimboe, daar wordt volop gebouwd in de echte lan delijke stijl, alias: de primitieve bouwstijl. Hoeveel soorten inheemse bouwstijlen vindt men daar niet! La ge huizen zo maar op het zand. hui zen op palen, huizen als wolkenkrab bers hoog in de bomen. Langgerekte mannen- en jongelingenhuizen, slaap hutten als grote bijenkorven. Frederik-Hendrik-eiland Over deze merkwaardige slaaphut ten iets meer. Deze soort „woningen" treft men aan op Frederik-Hendrik- eiland, 'n wonderlijk stuk land, dat in feite niets anders is. dan één groot moeras, met een paar hoge randen er omheen. In dat moeras moet men eerst het land „scheppen" om er een tuin te kunnen aanleggen en er een huis te bouwen. Wat dat betreft heb ben de moeras-Papoea's veel gemeen met de Hollanders, want allebei heb ben ze hun land aan het water ont rukt, zij het dan elk op een andere wijze. De moeras-Papoea trekt op de plek, waar hij zijn tuin- en woon- eilandje wil maken, alle waterplanten met wortel en al uit, en gooit ze op een hoop. Zo ontstaat er in het water een stapel biezen en andere water planten, niet veel breder dan een me ter, maar misschien wel 15 meter lang. Als de maker zeer ijverig is, wordt het misschien wel een dam van 30 meter lengte. Aan weerskanten van die dam ontstaat dan een sloot. Dit fundament van biezen, dat als dam boven het water begint uit te steken, wordt dan verzwaard met klei die opgediept wordt uit de pas ontstane open sloten. Als die kleilaag Vele en velerlei bouwstijlen vindt men bij de Papoea's. De foto toont 'n treffend voorbeeld er dik genoeg op is aangebracht, wordt er zo gauw mogelijk op ge plant. Twintig jaar bouwen Al dadelijk steekt men sagostekjes in de nieuw verworven grond. In de droge tijd gaat men door met de af werking van het eilandje. Er staat dan maar weinig water in de sloten, zodat het niet zo'n zwaar karwei is om die klei omhoog te halen. Tegen woordig beschikken de meeste moe- ras-Papoea's al over schoppen, waar mee ze de klei kunnen lossteken, maar vroeger jaren trapte men die kleischollen los met.de blote voet. Nu gaan er jaren overheen eer dat het nieuwe eiland een echte sagotuin geworden is, jaren van voortdifrend bijhouden en ophogen, want de biezen onderlaag heeft steeds de onhebbe lijkheid om weer weg te zakken. Er gaan wel een 20 tot 30 jaar overheen eer er een tuin is ontstaan van vol wassen sagopalmen. De bladeren van de sagopalmen vallen op hun tijd af. en komen terecht in het water rond om het smalle eilandje, jaar in jaar uit. Als er dan zo'n heel pak bladeren in het water ligt, gooit de Papoea ook daarop weer een laag klei. Het eilandje wordt weer een handbreed groter en de Papoea krijgt een strookje grond om er bananen op te planten. Tenslotte wordt het eilandje zó groot, dat er zelfs kokospalmen op uitgezet kunnen worden. Ja, nu is het een heus eiland geworden, al loopt het bij heel hoog water nog wel eens onder. En wie nu plannen heeft om er een wooneiland van te maken, zal het extra verstevigen en verbreden, of er een buureilandje bij trekken door de tussenliggende sloot te dem pen. Door taai geduld en onversaagd volhouden zijn op die manier be woonbare eilanden ontstaan, ja er zijn zelfs scholen gebouwd op dergelijke eilandjes, en ze hadden er nog een speelterrein bij! Maar aan zo'n eiland heeft men dan ook moeizaam zo'n 20 jaar ge werkt. Op zo'n wooneiland treft u aan. neen, niet een heel dorp, kom nou! maar een of ander dagverblijf met een slaaphut er achter. En als het eilandje niet groot genoeg is, wel dan staat die slaaphut doodgemoede reerd op een ander eiland! Wie doet me wat? De mensen in Holland heb ben toch ook vaak hun slaapkamer op 'n andere verdieping dan hun zit kamer? Waarom zou een moeras-Pa poea ze niet op een ander eilandje zetten? Eilandjes bij de vleet op het grote Frederik-Hendrik-eiland. De woning En nu de woning zelf? Veelal, maar lang niet overal, treft men een dagverblijf aan en een aparte slaaphut. (Slaaphutten vindt men in de noordelijke en de oostelijke dorpen van het eiland). Die slaaphut is beslist iets heel bijzonders op bouwkundig en op hygiënisch gebied. Van sagobladnerven, bamboe en takken bindt men met rotan een ge raamte als van een bijenkorf, zo'n meter of 4 hoog. De doorsnee is be neden. naar gelang de breedte van het eiland, van 4 tot 8 meter. Op deze korf komen een paar dikke lagen biezen. Deze slaaphutten worden zo goed geconstrueerd, dat ze niet al leen waterdicht zijn. maar lucht dicht óók! Een deur is er niet. om van ramen maar niet te spreken, doch wel een kruipgat in de grond. Opmerkelijk is ook. hoe men vaak niet in gezinswoningen leefde, doch beschikte over aparte mannen- en vrouwenverblijven, ja zelfs aparte verblijven voor de jongelui. Waar de moeras-Papoea jaren nodig heeft om een wooneiland te maken, heeft de Papoea van het vasteland vaak trek kersbloed in de aderen. Op tochten door het binnenland stoot men tel kens op verlaten dorpen, soms maar een paar huisjes, soms echter, zoals in het Asmatgebied, dorpen van wet honderd huizen bij elkaar. Bij de kust-Papoea's beschikt men over een nederzetting voor de droge en voor de natte tijd. (Wij zouden zeggen: een zomer- en een winterresidentie) In de droge tijd waai je weg aan het strand, en lokt het binnenland door de jacht op kangoeroes, zwijnen en ander wild. Doch in de regentijd is het in het binnenland niet te harden van de muskieten en staat de boel onder water. Dan gaat men liever wonen aan het strand, waar dan ook de eigenlijke dorpen zijn. Wëbr elders trekt men uit het dorp weg om voor ons vaak ondoorgron delijke redenen: nomadenbloed! Och, huisvesting is bij hen geen probleem: de natuur levert het materiaal ter plaats en de Papoea in het binnen land stelt nog geen hoge eisen aan zijn behuizing. Of dat altijd zo blij ven zal? Laten we hopen van niet. Er komt al kentering en de Papoea's, die zich van elders bij Merauke heb ben gevestigd, beseffen al heel goed, dat ze van hun huis een menswaar dige woning moeten maken. En van lieverlede, naarmate de christelijke beschaving voortgang maakt, zullen ze ook in het binnenland iets leren begrijpen van het belang van verant woorde en doelmatige huisvesting. Maar eer het zover is, zal er door bestuur en missie nog heel wat werk verzet moeten worden. Dr. C. DAMMANN m.s.c Joseph Bech, de 71-jarige premier en minister van buitenlandse zaken van Luxemburg heeft woensdag het ontslag van zijn kabinet aangeboden, zo heeft een regeringswoordvoerder bekendgemaakt. Volgens hem wordt Pierre Frieden, die minister van binnenlandse zaken en onderwijs in het aftredende kabi net was, eerste minister, terwijl de heer Bech belast blijft met de zorg voor de buitenlandse zaken een portefeuille die hij al 32 jaar beheert en de wijnbouw. De kabinetswijziging is een gevolg van de wens van Bech om meer tijd beschikbaar te hebben voor de bui tenlandse aangelegenheden, zulks in het licht van de lopende onderhan delingen over de vestiging van de permanente zetel van de Europese organisaties. Advertentie) (Van onze hockey-medewerker) Als het een beetje wil kunnen we zondag a.s. beter gezeg.d zaterdag a.s. weer een nieu we kampioen begroeten, zodat dan in op één na alle afdelin gen de kampioenen bekend zul len zijn. Dit betekent tevens dat de hockey competitie, uit gezonderd de promotie - wed strijden, langzaam maar zeker haar einde nadert. Degregatie- beslissingen zijn in enkele af delingen nog niet gevallen, maar, gezien het vastgestelde programma, is het niet uitge sloten, dat zondag a.s. enige be slissingen uit de bus zullen ko men. Push 2 speelt zaterdagmiddag a.s. op eigen veld tegen zijn grootste concurrent Breda 2. Slagen de groenwitten er in de blauwen te verslaan, dan komt de kampioens titel in hun bezit. Naar onze me ning kunnen ae Push-reserves dit resultaat bereiken. V/at de degradatie betreft zijn de wedstrijden Warande-Rapide (he ren) en Tempo-Forward 2 (dames) voor de thuisclubs zeer belangrijk, terwijl de Cadetten in twee week end-wedstrijden voor hun laatste kans voor behoud in de 3e kl. A moeten vechten, Voor de lagere afdelingen dus weer een belangrijke wedstrijddag. Ie klasse heren Op het hoofdterrein bij „Bouvigne" gaat Push zijn krachten hermeten met HMHC. Hoewel deze wedstrijd voor beide partijen van geen enkel belang is, verwachten wij toch een levendige strijd, omdat Push zijn po sitie op de ranglijst nog enigszins zal willen verbeteren, terwijl HMHC, de debutant van deze klasse in dit sei zoen. krampachtig zijn fraaie positie op de ranglijst zal willen verdedigen. Voorlopig houden wij het op een pun tenverdeling. EMHC kan het bezoe kende Tilburg met lege handen huis waarts zenden. Ie klasse dames In de degradatiezone stijgt de span ning ten top. want weer komen de drie degradatiekandidaten, n.l 's- Hertogenbosch, Venlo en Venlo-Girls binnen de lijnen. In Venlo superspanning, aangezien daar Venlo "en Venlo Girls tegen el kaar zullen spelen. Eindigt dit ge vecht in het voordeel van Venlo, dan kan zij de degradatie nog ontlopen. Komt echter Venlo Girls zegevierend uit de strijd, dan wordt Venlo het kind van de degradatierekening. 's-Hertogenbosch moet op 't sport park Ginneken de sticks kruisen met Breda, wat voor de gasten weinig goeds belooft, aangezien Breda, wier debuut in deze klasse wel zeer fraai te noemen is, nog altijd naar de tweede plaats van de ranglijst lonkt. Het overige programma luidt: HEREN. Promotieklasse A: Breda: 's-Hertogenbosch (1). 2e klasse A: Push 2 - Breda 2 (1)DES - Liberty (1); Warande - Rapide (1). 3e klasse A: Cadetten - Zw. Wit 3 (2); Tilburg 5 - Breda 3 (2)Zw. Wit 3 - Cadetten (1). DAMES, Promotieklasse A: Were Di - Waalwijk (3). 2e klasse A: HO CO - Pelikaan (3); Tempo - Forward 2 (1). 3e klasse A: DES - Liberty (1); Middelburg - Tilburg 3 (1); Push 3 - Breda 3 (2). S inaasa ppeltoernooi Op de velden van het sportpark Ginneken zal zondag a.s. het Sinaas- appeltoernooi, georganiseerd door de Op de achtergrond van de Ca nadese algemene verkiezingen, waarvoor maandag a-s. ruim ne gen miljoen kiezers naar de stembus zullen gaan, staat de ook in dit Britse dominion ge stadig stijgende werkloosheid. In januari j.l. waren 520.000 mensen zonder werk, of bijna 10 procent van de werkende be volking. Daarmede was een nieuw na-oorlogs record geves tigd. De hardste klappen vielen onder de meer dan anderhalf miljoen im migranten en de beide grootste par tijen, de vooruitstrevende conserva tieven van premier Diefenbaker en de liberale oppositiepartij van Lester Pearson, hebben beide bestrijding van de werkloosheid dan ook als voornaamste verkiezingsleus in hun vanen geschreven. Dat is dan echter ook het enige waar zij het over eens zijn, want bei de leiders hebben op hun uitgestrek te verkiezingstournees elkanders po litiek hevig aangevallen en elkaar de toenemende ellende onder daizenden arbeiders en immigranten verweten. Diefenbaker, die zijn op de liberalen behaalde overwinning tracht te be stendigen. heeft voorgesteld in het ko mende jaar 1.185 miljoen dollar voor openbare werken als mijn- en wegenbouw uit te trekken. Belastingverlaging Lester Pearson echter noemt dit programma onvoldoende en heeft een Als daarenboven het aantal slaaplustigen te groot is, zodat z' niet allemaal een plekje kunne^ vinden op de grond, welnu, dai maken ze in zo'n huis nog 'n vlie ring ook. en slapen ze niet al- een pal naast elkaar, maar nop Doven elkaar ook. Het is niet tc verwonderen, dat als dat knappe rend rookvuurtje te midden van Huizen als wolkenkrabbers hoog in de bomen Koningin Elizabeth II en Koning Juliana tijdens het staatsiebank' in de Trèveszaal in Den Haa;

de Stem | 1958 | | pagina 5