KROESTJEV NU ABSOLUUT HEERSER Premier Boelganin werd uiterst „democratisch" gewipt Ex-premier klapte in de maat mee..... Journalisten maakten jacht op Townsend AMERIKA GAAT OP DE MAAN MIKKEN Snelle opmars van de centrale troepen Telegrafist seinde door, terwijl schip op de rotsen beukte Kijkzo wordt het Verkenner III toch goede in baan B IOK Shell" onder Indonesische leiding Bokser eist 50 miljoen van boksbond Muiterij op Engelse mijnenlegger DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen nationale parade op Koninginnedag Aanhoudend zacht Geen ontmoeting meer met Margaret Vijf proeven met onbemande raketten I olgens radio-Djakarta Onderscheiden met de Ruyter- medaille Tsjechen ter dood veroordeeld In Frankrijk: Nieuw plan voor Europese vredeszone 93e JAAEGANG No. 22718 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Eeigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem. mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voer God, Koning»m en Vaderland VRIJDAG 28 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0;35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0 35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuw-traat 41, Llf NIKITA KROESTJEV desnoods mijn leven Partijbaas Kroestjev van de Sovjet-Unie is nu ook premier geworden. Hij volgt Boelganin op, die aan de beurt van aftreden was. Zijn benoeming tot voor zitter van de ministerraad betekent, dat Rusland is teruggekeerd tot liet systeem van de eenhoofdige rege ring en dat liet collectieve leiderschap heeft afgedaan. De benoeming betekent ook, dat Kroestjev de laatste hinder nissen genomen heeft, die zijn absolute macht in de weg stonden. De val van Boelganin is al eerder voorspeld. Kennelijk echter heeft men in het Kremlin het moment afgewacht, waarop men op „democratische" wijze de premier zijn ontslag kon geven. Kroestjev is intussen met de vorming van een nieuwe regering belast. De derde Amerikaanse kunstmaan zal vermoedelijk vier tot zes maan den in haar baan blijven. Dit heeft het Amerikaanse marinelaboratori um donderdag in Washington bekend gemaakt. Uit de waarnemingen blijkt, dat de satelliet in 115,7 minu ten eenmaal om de aarde draait. De afstand van de satelliet tot de aarde varieert van 200 km tot 2750 km. De baan maakt een hoek van 33.3 gra den met de evenaar. Aanvankelijk bestond de vrees, dat de satelliet in zijn baan te dicht bij de aarde zou komen en binnen enkele dagen in de atmosfeer zou verbranden. Toen een bericht van deze strekking (zie el ders in ons blad) al ter perse was, ontvingen we bovenstaande medede ling. De minister voor Defensie heeft be sloten dit jaar geen groot nationaal militair défilé ter ere van de verjaar dag van de koningin te doen houden. In plaats daarvan zal op 30 april a.s. in verschillende steden een parade of défilé worden gehouden door een heden van de Kon. Landmacht in of uit de onmiddellijke omgeving van die plaatsen, tot een sterkte van 1500 tot 2500 man. Défilés of een mars door de stad met kleinere formaties worden o.a. gehouden te Breda en Roosendaal. De benoeming van Kroestjev ge schiedde in de voltallige vergadering van de beide kamers van de Opper ste Sovjet. President Worosjilov be trad het spreekgestoelte en stelde voor, Kroestjev tot premier te be noemen. Even was het doodstil. Toen barstte een daverend gejuich los. De 1400 afgevaardigden rezen als één man overeind. Kroestjev nam die ovatie met gebogen hoofd in ont vangst. Boelganin, die naast Kroes tjev zat, klapte in de maat met de anderen mee. Hij glimlachte, toen Worosjilov de nieuwe premier geluk wenste. Direct hierna beklom Kroes tjev het spreekgestoelte. ,,Ik dank II", zei hij. ,,Ik zal alles doen, om het vertrouwen niet te beschamen. Ik zal, om U te dienen, noch mijn krachten, nog mijn gezondheid, noch mijn leven sparen..." Met het ontslag van Boelganin is een eind gekomen aan het bestaan van een ..compagnonschap", dat als ,.B. en K." de wereld heeft verbaasd en geamuseerd. Het begon in Zuid- Slavië, waar de twee vredesbood schappers hun knieval voor Tito maakten. Daarna volgden dri^ jaar OLLENHAUER, voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische partij, heeft gisteren verklaard, dat de socialisten elk grondwettelijk mid del zullen aangrijpen om te voorko men dat de regering haar strijd krachten met kernwapens uitrust. PEKING heeft met alle ..rechtse'"! ambtenaven afgerekend. Dit deelde een hoge functionaris in rood-China mee.... WOROSJILOV heeft donderdag in het Kremlin een lunch gegeven ter ere van koningin Elisabeth van Bel gië, die voor bijwoning van een mu- ziekwedstrijd in de Sovjet-Unie ver toeft. BIJZONDER tevreden is de Neder landse textielindustrie over het be zoek aan de textieljaarbeurs. Boven dien: er zijn zeer belangrijke orders geboekt. DE V.N.-COMMISSIE voor de status van de vrouw heeft een resolutie aangenomen, waarin gevraagd wordt om een internationale conventie, die meisjes beneden de 16 jaar verbiedt te trouwen. KONING SAOED zou. volgens een bericht in een Egyptisch blad. bin nenkort naar Oostenrijk willen gaan voor een medische behandeling. IN SANTPOORT is een meisje van tien jaar onder een achteruit rijdende zandauto geraakt. Het kind was op slag dood. Verwachting van het KNMI tot I hedenavond, opgemaakt donder- I dagavond 23.15 uur: Plaatselijk enkele buien, maar ook nu en dan opklaringen. Ma- J tige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Verwachting van het Belgisch 1 Weerkundig Instituut: Zwakke I tot matige zuidoostelijke wind. Veranderlijke bewolking met I mooie opklaringen en af en toe wat regen. Zacht. Vandaag zon onder 19.06 uur. Morgen: zon op 6.24 uur, maan onder 2.56 uur. B. en K. Einde van de tournee... van coëxistentie-propaganda, royaë" verlucht met glimlachjes, toeschiete lijke gebaren en bloemenhuldes. De vriendschap tussen Boelganin en Kroestjev verloor haar glans, toen eerstgenoemde zich naar de zin van de partijsecretaris al te zeer op de vlakte hield bij het conflict met Mo- lotov, Malenkov en consorten. Sinds dien was de ster van Boelganin da lend. Men achtte zijn aftreden nog slechts een kwestie van tijd. Sinds de dood van Stalin, nu vijf jaar geleden, is de vervanging van Boelganin de zesde belangrijke wijzi ging in de Russische topleiding. Ma lenkov is indertijd heel even partij secretaris èn premier geweest. Zijn aftreden werd toen o.a. gemotiveerd met een beroep op de wenselijkheid van een collectief leiderschap, waar van Kroestjev de grote promotor was... De benoeming van de partijsecre taris tot premier is als het ware de afsluiting van de machtsstrijd in het Kremlin gedurende de laatste jaren. Malenkov, Molotov, Zjoekov. Èn nu Boelganin, de man met de innemen de glimlach en het aristocratische baardje. Kroestjev is niet herkozen tot lid van het presidium van de Opperste Sovjet. Een van zijn naaste vertrou welingen heeft een zetel in dit comité gekregen. Het is Alexis Kiritsjenko. die men als de toekomstige ..kroon prins" van het Kremlin kwalificeert. Boelganin, die sinds februari 1955 ppremier van de Sowjet-Unie was, heeft zich de reputatie verworven van de vruchtbaarste briefschryver onder de staatslieden van de we reld. Hij is de man geweest, die een nieuwe diplomatieke techniek heeft geïntroduceerd, nl. de techniek van de persoonlijke brieven aan premiers van andere landen. Tijdens zijn ambtstermijn schreef hij meer dan 100 dergelijke brieven. Hoewel hij maarschalk van het Russische leger is, heeft Boelganin nooit een leger te velde gecomman deerd. Zijn taak was in de eerste plaats een politieke. In bepaalde kringen is men van mening dat de Russen de nieuwe machtsconcentratie toegestaan heb ben. opdat Kroestjev op een even tuele topconferentie met een zo groot mogelijk gezag de Sowjet-Unie kan vertegenwoordigen. In zijn rede tot de leden van de Opperste Sowjet zei Kroestjev dat het noodzakelijk is, de doelen te blij ven nastreven die zijn vastgesteld op het 20ste partijcongres. Over de landbouwhervorming merkte hij op, dat de partij het systeem der collectieve boerderijen wil versterken om tot een grotere produktie van levensmiddelen te ko men. Kroestjev sprak bijna twee uur en veertig minuten, waarna hij. met een brede grijns, zijn plaats tussen de leden van het presidium weer in nam. Kolonel Peter Townsend die woens dagmiddag in Clarence House met prinses Margaret de thee gebruikte, is donderdag op een rit door Londen urenlang door journalisten achter volgd. Maar toen hij weer naar de plaats waarvan hij vertrokken was, terugkeerde, was niemand een cent wijzer. Townsend vertrok van de club waar hij geslapen had, om circa 11 uur. Zonder vertoon negeerde hij alle vragen, die op hem werden afge vuurd en die in hoofdzaak natuurlijk draaiden om de vraag of hij prinses Margaret wéér zou bezoeken. Hij stapte in een auto en de jacht begon. Met grote snelheid schoot zijn wa gen door het Londense verkeer, maar dê journalisten hielden vol. In taxi's, op motorfietsen en andere voertuigen joegen zij verbeten achter hem aan. Gevolg van een en ander: verkeers chaos en nijdige bobby's. Af en toe gaf Townsend blijken van ongeduld en éénmaal zelfs draaide hij zich om en riep tot de journalis ten die hem op de hielen zaten, dat hij er schoon genoeg van had." Later op de dag liet Townsend een verklaring uitgeven, waarin hij zei dat er geen redenen zijn om te ver onderstellen, dat door zijn bezoek van woensdag aan prinses Margaret een wijziging is gekomen in ,.de toe stand, zoals die sedert de verklaring van de prinses in 1955 bestaat." Hij zou de prinses tijdens zijn hui dige bezoek aan Londen niet meer ontmoeten. Zó luisterden de afgevaardigden van de Opperste Sovjet gisteren naar de rede van de grote baas, die nu, evenals Stalin, op eenzame hoogte in het Kremlin zetelt. 55 Volgens het Indonesische persbu reau P I.A.. heeft de algemeen ver tegenwoordiger ■.mr de Koninklijke Shcilgrocp in Djakarta. Ashley-Bell, donderdag bekendgemaakt, dat de belangen van deze groep in Indone sië. welke thans zijn vertegenwoor digd in de N.V. Bataafsche Petro leum Maatschappij, zullen worden overgenomen door een nieuwe Indo nesische vennootschap, de ,.Perse- roan Terbata Shell Indonesia" (N.V. Shell Indonesië). De zetel der nieuwe vennootschap zal in Djakarta gevestigd zijn. Onmiddellijk na het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid zal Shell Indo nesië de leiding van de B.P.M. in Indonesië en al het personeel van de B.P.M. overnemen. De bezittingen van de B.P.M. in Indonesië omvatten olieterreinen en raffinaderijen op Java, Sumatra en Borneo, alsmede de verkooporgani satie voor de gehele archipel. President Eisenhower heeft zijn goedkeuring gehecht aan plannen om kleine onbemande raketten naar de maan af te schieten. Zijn perschef, Hagerty, deelde donderdag in Washing ton mede, dat verschillende mo gelijkheden geprobeerd zullen worden, zoals het afschieten van een raket naar de maan, een raketvlucht om de maan heen en pogingen om een onbemande raket op de maan te laten lan den. Het ministerie van Defensie maakte donderdag bekend, dat vijf pogingen Radio-Djakarta heeft donderdag avond gemeld, dat Indonesische re geringstroepen uit Medan bijna zon der tegenstand oprukken naar het hart van 't opstandige Midden-Suma tra. Verspreide resten van majoor Nainggolan's troepen, die 14 dagen geleden Medan aanvielen, gaven zich over of sloegen op de vlucht, aldus de radio. Volgens de Indonesische regering viel de strijdmacht van majoor Nainggolan, toen hij uit Medan ver dreven werd, in twee delen uiteen. Een deel ging naar Atjeh en het an dere viel terug op Midden-Sumatra. Volgens onbevestigde berichten uit Palembang in Zuid-Sumatra onder vonden de regeringstroepen, die de rebellen uit oostelijke richting aan vielen, de sterkste tegenstand in de campagne ten westen van Taluk. Zij vorderden echter nog steeds en had den op verscheidene punten de weg, die Palembang en Padang verbindt, bereikt. Radio-Bukittingi heeft donderdag avond ontkend dat de plaatsen Taluk en Rengat waren gevallen en dat de regeringstroepen op weg waren naar Bukittinggi en Padang. Volgens in Singapore ontvangen berichten, werkt de Indonesische centrale regering thans aan de op bouw van een krachtig legerapparaat in Medan. Een schip met legervoer tuigen van Russisch fabrikaat is van Java op weg naar Belawan. De directeur van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij in Djakar ta, de heer J„ W. Brand deelde in een gesprek met de correspondent van het ANP mede, dat de schepen van de KPM, die in de komende da gen de Indonesische wateren zullen verlaten, met een minimum be manning" zullen zijn bezet. De be manning zal slechts bestaan uit offi cieren en walpersoneel. Regeringsgezinde dagbladen in Djakarta hebben donderdag Moham mad Natsir, de voorzitter van de islamitische en anti-communistische partij Masjumi, beschuldigd opdracht te hebben gegeven president Soekar- no tijdens diens jongste bezoek aan Karachi te vermoorden. Wegens zijn bijzondere presta ties, betoond bij de stranding van het m.s- Tjibantjet, is aan telegrafist J. C. Papenhuyzen de zilveren de Ruyter-medaille uit gereikt. Telegrafist Papenhuyzen slaagde er in, toen de Tjibantiet op 22 septem ber 1957 nabij Hongkong was ge strand, ondei zeer moeilijke omstan digheden het telegrafisch contact met de wal te bewerkstelligen. Dank zij zijn activiteit werd het hoofdkan toor van de Koninklijke Java-China Paketvaartiijnen te Hongkong volledig op de hoogte gehouden van deze scheepsramp, waardoor het in staal was alle maatregelen te nemen, welke noodzakelijk waren. Het z.g. noodverkeer werd door te legrafist Papenhuyzen afgewikkeld terwijl het schip met enorme dreunen op de rotsen beukte en hevig slinger de, waardoor hij verschillende malen van de been werd geslagen. Nadat het licht was uitgevallen, doordat de ma chinekamer volliep, startte hij snel de noodomvormer, zodat hij toch de zen der nog kon gebruiken. Ondertussen was het een chaos in de radiohut geworden. Boekwerken, stoelen en onderdelen lagen in het water, dat door de ramen en vanuit de gang door diverse scheuren naar binnen kwam. Op handen en voeten kruipend heeft hij getracht de radio apparatuur m werking te houden. Toen het schip eenmaal zover was gezonken dat het met een slagzij van 42 graden tegen de rotsen gedrukt lag. heeft hij. de seinsleutel in de lucht vasthoudend, met zijn linker hand en met zijn rechterhand seinen gevend, de berichtgeving voortgezet. zullen worden gedaan om onbemande raketten in de richting van de maan af te vuren. Hagerty zei, dat reeds enige tijd aan de voorbereiding van deze proe ven wordt gewerkt. Aangezien waar schijnlijk talrijke raketproeven nodig zullen zijn, ligt het niet in de bedoe ling dat een tijdschema wordt gege ven. De bedoeling van het program is het vaststellen van de mogelijkhe den om de wereldruimte in de buurt van de maan te verkennen en nuttige bijzonderheden over de maan te we ten te komen. De maan-proeven zijn een aanvulling van het bestaande sa tellietprogram. Het wetenschappelijk adviescomité van Éisenhower verklaarde woensdag in een verslag, dat er verschillende stadia van onderzoek zijn: 1) Het af schieten van een raket die op de maan terecht komt, of een vlucht om de maan heen. 2) Een behoedzame landing van een onbemande raket op de maan, in een later stadium ge volgd door behouden terugkeer van de raket naar de aarde. Hagerty leg de er de nadruk op, dat geen proeven met door mensen bemande maanra ketten op het program staan. In zuid-Bohemen (Tsjecho-Slowa kije) zijn donderdag drie Tsjechoslo- waken ter dood veroordeeld wegens tegen de staat gerichte activiteiten". Zeven beklaagden kregen gevangenis straffen variërend tot 25 jaar. De ter dood veroordeelden waren ervan beschuldigd, dat zij o.a. zes jaar geleden de moord op een vrouwelijk communistische regeringsfunctionar bij Kutna Hora hadden georganiseero Dinsdag diende onder grote publie ke belangstelling voor de burgerlijke rechtbank te Parys de zaak van de vrywel blinde bokser Theo Noliet te gen de Franse Boksbond, tegen de doktoren van deze organisatie en te gen zijn voormalige manager Jean Traxel. De ex-bokser eist 50 miljoen francs plus interest als schadeloosstelling voor het feit dat men hem heeft la ten boksen, toen hij door blindheid werd bedreigd. Theo Nollet, die op Martinique is geboren, woont sedert 1952 in Frank rijk, waar hij bokste bij Jean Breton nel. Toen deze echter opmerkte dat Nollet leed aan gezichtsstoornissen, heeft hij zich van de bokser gedis- tancieerd. Nollet wendde zich toen tot Traxel, die hem in wedstrijden liet uitkomen, nadat hij een keuring door een dokter van de Franse boks bond had ondergaan. De advocaat van Nollet stelde nu, dat deze keuring niet met de ge wenste zorgvuldigheid is uitgevoerd. Op de Britse mijnenlegger „Apollo" heeft zich eind vorige week een geval van muiterij voorgedaan, waardoor het schip deze week niet kon uit varen. Acht matrozen zijn, hangende het onderzoek, in cellen opgesloten en 34 bemanningsleden staan onder ar rest. Het incident begon de vorige week zaterdag, toen zes matrozen die in Devonpoort, bij Plymouth, een paar kroegen teveel hadden aangedaan, probeerden ongemerkt aan boord te komen. Zij werden echter door de officier van de wacht gezien, waarop zij in een der ruimen vluchtten en zich daar opsloten. De zaak werd ernstiger toen de ma trozen die de wacht hadden, weiger den de vluchtelingen uit het ruim te halen en een officier eigenhandig met een breekijzer een der luiken moest forceren. De bemanning die, naar een der matrozen tegenover de pers ver klaarde. ..er genoeg van heeft om als honden te worden behandeld", begon daags daarop een langzaam-aan-sta- king. Er is een krijgsraad gevormd die de zaak zal onderzoeken. Donderdag is te Belgrado vernomen, dat Zuidslavische diplomaten bezig zijn met ambtgenoten van naburige landen te overleggen over het instel len van een ..vredeszone" van zeven landen, waarin zich geen kernwapens zouden mogen bevinden en geen ra ketbases zouden mogen worden aan gelegd. De zeven staten Zuid-Slavië, Italië. Griekenland. Bulgarije, Alba nië. Hongarije en Roemenië zouden vrijwillig deze verplichting op zich moeten nemen. Oostenrijk zou buiten cle voorgestelde „vredeszone" vallen, omdat het zich tot een permanente neutraliteit heeft verplicht. Het plan zou niet bedoeld zijn als tegenwicht tegen het door de Sowjet- Unie gesteunde Poolse voorstel om in midden-Europa een gebied in het le ven te roepen, waarin geen kern wapens zouden mogen worden opge slagen. Donderdagochtend heeft het koninklijke gezelschap een be zoek gebracht aan het water loopkundig laboratorium te Delft. Vanaf de platforms bo ven het water bekeken de ko ninklijke gasten het mode' de Europoort".

de Stem | 1958 | | pagina 1