r" KLEUR HET PAASEI .en win een prijs Sovjet-papieren zoek Stelende bestolene 4-y/ Kmderkopfes Gouden kroon gestolen 8 Ambassade-secretaris verdwenen in Cambodja Aanmaken van kachel kostte mensenleven Weer sluiting van Nederlandse scholen in Indonesië HENNEKENS ELS ÜW TAFELWATER door ANTONIO DEL MONTE BLAD DONDERDAG 27 MAART 1958 ^JBR is dan jongens en meis jes het grote paasei. Bekijk het maar eens goed, dan weet je al zo'n beetje wat er mee gebeuren moet. Tekenen en kleuren, dat kunnen jullie im mers allemaal. En het paasei moet getekend of gekleurd wor den! Hoe? Dat moeten jullie zelf kiezen. De een zal het in blokken verdelen en er een keurig schilderijtje van maken, ie ander wil er iets leuks op tekenen, figuurtjes, vogeltjes. kasjes, eendjes, bloemen, kin dertjes, misschien wel een bootje of een klein landschap of 'n paasvoorstelling. Dat mag. Alles mag. Wie het mooiste paasei tekent of kleurt, krijgt een prijs. Want ja hoor, dit is een prijsvraag. Doen jullie flink je best, jongens en meisjes. Misschien kun je eerst eens op een kladpapiertje proberen, wat je er van maken kunt. En daarna het paasei, dat hier boven staat, bewerken en uit knippen. Doe het vooral ook netjes. Als je het klaar hebt, berg je het in een enveloppe, want anders kreuk je het of veeg je de kleuren door elkaar en zorgt dat het UITERLIJK WOENSDAG 2 APRIL op het bureau van het „Dagblad De Stem" is. Eventueel kun je het op stevig papier of een karton- (Advertentie) (Advertentie) Wladimir Lukasjevitz, tweede se cretaris van de Sovjet-ambassade in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom penh, is, op weg naar Moskou, ver dwenen. Hem was, op verzoek van de Russische ambassade, een uitreis visum verstrekt en men meende in Cambodja, dat hij naar Moskou was teruggeroepen. Dinsdag is te Pnompenh van ge woonlijk betrouwbare zijde verno men, dat Lukasjevitz per vliegtuig in Bangkok is aangekomen. Zijn vrouw en zijn zoon vertrokken tien dezer per vliegtuig uit Pnom penh en men meent, dat zij zich thans in Rome bevinden. Van de zijde van het Cambodjaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt vernomen dat men op de Sovjet-ambassade na het vertrek van Lukasjevitz bevond, dat de brandkast was opengebroken, terwijl de vinger afdrukken van de tweede secretaris op de deur er van werden aangetrof fen. Volgens sommige berichten zou Lu kasjevitz zich hebben meester ge maakt van geheime communistische ondergravingsplannen voor ruidoost- Azië. De Sovjetrussische ambassade te Pnompenh heeft tot dutsverre geen commentaar willen geven op de ver dwijning van Lukasjevitz. netje plakken. Vergeet niet je naam en adres op je inzending te schrijven en ook hoe oud je bent. OP 4 APRIL moeten jullie dan trfaar eens gauw in de krant kijken, wie met zijn paasei een prijs heeft behaald. De prijzen kunnen door de winnaars OP ZATERDAG 5 APRIL in de voormiddag tussen 10 en 12 uur op het dichtstbijzijnde bureau worden afgehaald. Is dit niet een echt fijne be zigheid voor vrije uurtjesEn wie weet, vindt moeder je zo'n kraan in het tekenen, kleuren of schilderen van eieren, dat ze jullie zelfs een paar echte eieren geeft om te versieren! Maar gauw aan de slag dus. (Advertentie) Babyderm Haarwater (Haar groei-tonic) legt reeds in de jeugd ae basis voor een gezonde haar groei. Flacon f 1.90. Lang toereikend. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voor de oogjes. Flacon f. 1.25. Alleen In Apotheken en Drogisterijen. De weduwe M. Peeters, wonende in de Pastoor Opheystraat te Venlo is bij het aanmaken van een kachel zodanig verbrand, dat zij spoedig na het ongeval overleed. De kachel had sedert enige tijd niet meer gebrand en de schoorsteen trok niet goed. Mevrouw Peeters ge bruikte een krant om het aanmaken te vergemakkelijken. Daarbij hebben haar kleren echter vlam gevat. Om hulp roepend liep zij de tuin in. De inwonende schoonzoon en buren doofden daar de vlammen met water en dekens. Hoewel medische hulp spoedig ter plaatse was en zij snel met een ambulance naar het zieken huis werd overgebracht, bleek zij bij aankomst reeds te zijn overleden. (Advertentie) Naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen, zullen einde dezer maand nog twee Nederlandse middelbare scholen in Indonesië worden gesloten. Hierna zal er in de gehele archipel nog slechts één middelbare onder wijsinstelling overblijven, die in Dja karta gevestigd is. Het voortdurende proces van slui ting van Nederlandse scholen kan als een goede aanwijzing worden gezien voor de mate, waarin de Nederlan ders sinds in december met de mas sa-repatriëring een aanvang werd gemaakt, Indonesië hebben verlaten. Bij het begin van de anti-Neder landse actie bezochten bijna 7.500 Ne derlandse kinderen in Indonesië 83 Nederlandse lagere en middelbare scholen. Op het ogenblik bedraagt het totale aantal leerlingen 2.100 op de 27 scholen, die op Java, Sumatra, Borneo en Bangka en Billiton nog open zijn. Dit betekent, dat in drie maanden tijd meer dan zeventig pro eent der Nederlandse schoolkinderen dit land hebben verlaten. De scholen, die eind maart worden gesloten, zijn het lyceum in Ban doeng en de middelbare school in Soerabaja. Uit de kathedraal San Lorenzo te Perugia (Italië) is een gouden met diamanten bezette kroon boven een Maria-beeltenis gestolen. De waarde van de kroon wordt geschat op 35 miljoen lire. Spaar de vlaggetjes: op elk pakje is er één! De Delftenaar van der K. be merkte dat zijn bromfiets, welke hij op de Westvest aldaar had geplaatst, was verdwenen. Enige uren later zag hij het karretje in een stalling op de markt. Hij waarschuwde de politie en samen met een po litieman wachtte hij in de stal ling tot de dief er zich zou melden. Toen het wachten te lang duur de, begaven zij zich met de bromfiets naar het politie bureau. Daar vervoegde zich omstreeks dezelfde tijd de stu dent S. uit Delft die vertelde, dat hij... drie maanden geleden zijn bromfiets op het Oost plantsoen had geplaatst en nu tot de ontdekking was geko men dat zij verdwenen was. Het signalementdat hij van de bromfiets opgaf was voor de politie aanleiding hem de fiets van van der K. te tonen en de student herkende deze als zijn eigendom. Van der K. kon ter plaatse aan de tand worden ge voeld en bekende de bromfiets te hebben ontvreemd. Hij werd ingesloten. Wie het verhaal goed heeft gelezen zal begrijpen dat er toch nog een dief ontbreekt... (De student!) MEDICIJNEN In 't ziekenhuis van New York uterd onlangs een man binnen- gebracht, die 150 flesjes bij zich had, gevuld met de meest vreemdsoortige medicijnen. Hij verklaarde, dat hij bang was om ziek te worden en dat hij regelmatig iets uit a-l die fles- S jes nam om gezond te blijven. Het hielp niet. Hij at er zich I een leververgiftiging aan. Buit Te Kensington zijn dieven een kapperswinkel binnen gedrongen. Ze verdwenen met 1400 lippenstiften in verschillende kleuren en hon derdnegentig flesjes dure parfum. De politie neemt aan, dat hier man nen aan het werk zijn geweest, die veel vriendinnen hebben. Gevecht De rechtbank van noord-Londen heeft vier Ieren veroordeeld wegens dronkenschap en wangedrag. De ■beklaagden vertelden, dat er alle reden voor wa-s. Ze hadden een bruiloft bezocht en dat verklaarde de dronkenschap. En voorts had de bruidegom aan het eind van het feest zijn bruid een draai om haar oren gegeven en dat verklaarde het wangedrag. Ze hadden zich met de twist bemoeid. Van het een kwam het ander en ten slotte waren er tien politieagenten nodig om de vechtenden te scheiden. Praten Het staat de Amerikanen, vrij om een telefoon in hun auto's te heb ben, maar ze mogen onder het rij den geen nummers draaien of ge sprekken voeren. Dat is onlangs in een aanvullende bepaling nadruk kelijk vastgelegd. Brillen Engelse hotelhouders overwegen om een aantal brillen te kopen, die dan door 'hun gasten gehuurd kun nen worden. Het schijnt herhaalde lijk voor te komen, dat die hun brillen vergeten. Weg Vlugge vingers sneden met een mes de ravezwarte haar vlechten van de Israëlische dorpelinge Amina Eil Salim af, toen zij in 'n overvolle Na- zareense bazar winkelde. In haar vlechten was een prach tige ketting met oude gouden munten gevlochten. Aanvragen Een Engelse meneer heeft in Lon den bekendgemakt van plan te zijn een kliniek te openen waar men zich met psychologische middelen het roken kan ontwennen. Hij had reeds drieduizend aanvragen binnen gekregen. Schildpad Via de luidsprekers op het vlieg veld uan Londen werd gevraagd, wie van de reizigers een schildpad had verloren. Er meldde zich een Duitser, die als een kind zo blij was, dat hij het diertje terug had. „Het is zeker uit mijn jaszak ge kropen," zei hij. De man stapte gerustgesteld naar het vliegtuig en verdween, maar een uurtje la ter liep de schildpad weer moe derziel alleen over de startbaan. „Misschien houdt het dier van Engeland," hebben trotse leden van het personeel gezegd. Wie heeft de tuindeur weer open laten staan? (Advertentie) VRIJDAG, 28 MAART HIEL VER SUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De cxntbqtclub 9,00 V.d. vrouw 9,35 Wa- terst. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d. zieken 11,05 V.d. kleuters 11,20 Plantaardig en mineraal AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,20 Regeringsuitz.Lamdib.rubr. Op stap met de inspecteur vam het varkensstam boek 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Koren, ark. en sol. 13,55 Beursber. 14,00 Solistenconc. I.d. pauze: voordr. 15,00 Gram. 15,10 Gevar.progr. VARA: 16,00 Gram. 16,30 Jeugdconc. 17,10 V.d. jeugd 17,40 Hammondorgel en zatng 17,55 Act. 18,00 Nws. 18,15 Pol. caus. P.v.d.A. 18,25 Latijnse klanken 18,50 De puntjes op de i, oaus. 19,00 V.d. kind. 19,10 Mu- sette-or'k. VPRO: 19,30 Het platteland nu, caus. 19,45 Een nationale zaak, caus. 19.50 De Remonvstrant.se landdag op 11 mei 1958. caus. 19,55 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20,05 Levend uit de kracht Gods, oaus, 20,20 Boekbespr. 20,30 Filmrubr. 20,40 Koorzang VARA: 24,00 Idchte muz. 21,40 De lange weg, document. 22,15 G<ram. 22,25 Buiten 1. weekoverz. VPRO 20,30 Zorg om de mens, caus. VARA: 23,00 Nws. 23,15 Lichte muz. 28,45-24,00 Gram. HILVERSUM TT. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,50 Ben woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Lichte muz. 9,00 V.d. zieken 9,30 V.d. vrouw 9,35 Radio Fiïh.ork. en solist 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,30 De jeugd op eigen wieken, hooTsp. 12,00 Viool en piano 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 12,50 Vakamtierubr. 13,Oo Nws. 13,15 Ge- var. muz. 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,25 Vocaal dubbelkwart. 14,55 Gram. 15,15 Voordr. 15,35 Gevarjmruz. 16,00 Het kweken van siermais, oaus. 16,15 Madri gaal koor 16,30 Pianorec. 17,00 Voordr. 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18.00 Koorzang 18,20 Stemmen van over zee 18,35 V.d. jeugd 18,50 Cursus: Open baar kunstbezit 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Regeringsuitz. De statistiek antwoordt: Prof. dr. Ph. J. Ideniburg, directeur-generaal van de sta tistiek, beantwoordt vragen over het on derwerp De straatcollecten 19,25 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gram. 20,30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21,00 Lu- kas Passion 23,20 Gram. 23,30 Nws. 23,45- 24.00 Avondoverd. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Graan. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13.15 Gram. 14,00, 14,30 en 14,50 Graan. 15,00 en 15.45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,45 Idem 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,45 Duitse les 18,00 Pianorec. 18,10 Voordr. 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Odk.conc. 22,00 Nws. 22,15 Jaazmuz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nieuws BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,10 Ork.conc. 14,00 Idem 14,50, 15,00 15,15, 15,30 en 16,05 Gram. 17,00 Nws. 17.10 Orgelspel 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,30 Mezzo-sopr. en piano 22,00 Nws. 22,10 Discografie 22,35 Chanson* 22,55 Nws. Televisie VRIJDAG, 28 MAART NTS: Relais Vlaamse TV: 20,30-21,30 Gevar.progr. 21,30-22,00 Film v. staatsie- bez. v. koningin Elizabeth en prins Philip FRANS BELG.: 19,00 Le Temps et les Peuvres 19,30 Tuinib.praatje 20,00 Nws. 20,30 Gevar.progr. 22,15 Enquête. Hier na: WeTeldnws. VLAAMS EELG.: 19.00 V.d. kind. 19,30 Nws. 20,00 Documentaire 20,30 Gevar. muz. 21,20 Nieuwe film 21,50 Experimen tele film 22.00 Cinerama of driemaal ci nema 22,30 Nws. en journ. (Advertentie) |t -V-:..r. Voor familiegebruik, in i/1 literschroefflessen W- -'A - JtÊSl itlfj* A ^nsrm..^. v....J x wk knikte Campo. „Heb jij Wee waarom Alvaro zo lang leeft t„„u eiland is gebleven? Hij Een om =44 keer de kans gekre- le monsteren?" CaterWsnnS2nato> z]'n sigaret in het F oeukif kiSCi de hli ziin ho°fd- I-ven en h t aan zijn vinfiers Fin drifL upapier scheurde door loee till® bewegingen. Het vuur zlJn vel en schroeide ^et nooit vreemd gevon- I" Ikondel°"fHetat hii h6t hier pret" Bet wato'J i vuur was sissend in eer met gaglede?- „Hij is een paar hii w?6 Uit, vissen gegaan, ly was nogal stil altijd". Hij spande al zijn krachten in om zijn gedachten te kunnen regelen. Hij had ze het liefst in een bundel tje bij elkaar gepakt en over boord gegooid, want de priemende oogjes van Campo schenen in ieder hoekje van zijn hoofd te kunnen kijken. Hij geloofde, dat Campo met hem en de waarheid speelde als een kind met een bal en met al zijn oplettendheid, kon hij zich niet ont trekken aan de angst straks een fout te zullen maken, waardoor hij aan de oude overgeleverd zou zijn als een lam aan een brullende leeuw. Uit één van de huisjes klonk de schelle stem van Lusia, die driftig haar kinderen vermaande. Verder was er nergens enig geluid, want het was omstreeks etenstijd geworden en aan de blauwe zee lag de uitgestor ven kade te gloeien in de zon. „Zou het niet kunnen zijn. dat Al varo hier bleef, omdat hij hier iets te zoeken had?" informeerde Campo ineens. Hij stelde de vraag zonder bijzon dere nadruk en begon daarna op nieuw zijn pijp te stoppen in de vet tige tabakszak van geiteleer. Enkele seconden zat Donato roer loos. In zijn borst loeide een vuur en zijn handen waren ijskoud. Het was verwonderlijk, dat ze met een automatisch gebaar uit de zak van zijn blauwe broek een pakje siga retten tevoorschijn wisten te halen en de aansteker konden hanteren zonder ook maar even te beven. „Wat bedoel je?" vroeg hij dof en hij wist zelf niet, dat hij Campo aan keek met een domme, verbaasde uitdrukking in zijn gezicht. „Misschien was er een vrouw.." draaide Campo schouder ophalend. „Ik weet niet.." Al het water van de zee kon ech ter niet meer uitwissen, dat de oude Campo met zij:: gewiekste, vriende lijke oogjes hem in de gaten had. Er was geen vergissing mogelijk. Hij dacht aan het wrak van „de Si- rius" en de loden kist op de bodem van de zee. „Geloof je niet, dat Alvaro ver dronken is?" vroeg hij onverwachts en hij schrok een beetje van zijn ei gen stem. Campo stond op: „Wat zal ik daar van zeggen.. Ik kom nog wel eens buurten en dan praten we 's een beetje. Ga je nog sponzen vissen?" „Waarschijnlijk morgen. Ik had 'n schitterende vangst kunnen hebben vanmiddag, maar ik had het goede materiaal niet bij me.." De zee was eventueel een uitweg, flitste het door zijn gedachten. Wan neer de motor van de „feluca" op volle toeren werkte, zou hij waar schijnlijk in een gering aantal uren naar Napels kunnen komen. Mèt de loden kist. Je moet maar eens een keer komen kijken. Zulke sponzen heb je nog nooit gezien!" „Je hebt er anders ook moeite ge noeg voor gedaan", lachte Campo zuurzoet. Hij ging over de kade en Donato keek hem na. Iedere stap, elke be weging van Campo zette zich on wrikbaar in zijn geheugen vast. Hij kon zich pas weer oprichten toen de oude man in de schaduw van de nauwe steeg naar de dorpsstraat was verdwenen. Hij stapte aan wal. Hij keek niet meer om naar de boot, die in wan ordelijke toestand achter bleef; ge bonden aan een rafelig touw, dat ternauwernood aan de dichtstbijzijn de meerpaal was vastgesnoerd. Talmend ging hij op weg naar Fi garo. Bij iedere stap twijfelde hij meer en werd hij door iets in zich zelf heviger gewaarschuwd. Maar telkens deed hij toch weer de vol gende stap, want altijd speelde de schat in de diepte van de zee de grootste rol. Hij vergat Maria, die na het eten zich had opgeknapt en zat te wach ten of hij misschien zou komen. Bui ten was Maddalena bezig de borden te wassen in een oude emmer en om de haverklap schoof ze de jalouzie- en opzij om te zien of hij wellicht ein delijk de weg af zou komen. „Ik begrijp het niet", zei ze tegen Maddalena, die naar binnen kwam om het vaatwerk weer op te ruimen. „Hij had toch allang hier kunnen zijn". „Doe alsjeblieft niet zo overdre ven", snauwde Maddalena geïrri teerd. „Je had er beter aan gedaan mij te helpen met de afwas dan daar al die tijd voor dat raam te hangen!" „Ik heb afgesproken", zei Maria bits. „Of vind je 't soms niet goed?" Haar zuster stapelde luidruchtig het aardewerk in de kast: „Ik wou, dat die ellendige kerel hier nooit gekomen was!" „Wel ja!" schreeuwde Maria zie dend van drift. „Als ie je maar bor reltjes geeft hè? Dan kun je wel aar dig tegen hem zijn. Je bent alleen maar afgunstig! Maar het zal je toch niet lukken om mij van Donato af te trekken, air je dat maar weet!" „Je moest je schamen. Om een man heen te draaien als een straat meid, terwijl je verloofd bent!" Met een klap sloeg Maria de jaloe zieën tegen elkaar: „Verloofd! Zeker met Lorenzo, die me twee keer in het jaar een brief schrijft en verder nooit iets van zich horen laat! Hij trekt zich nogal iets van me aan!" „Je hebt iedere zondag op hem zitten wachten!'" „Wat kan mij Lorenzo schelen? Al zou ik over hem vallen, zou ik hem nog niet kennen! Noem je dat soms verloofd-zijn?" „Z'n portret hangt hier toch!" Op het zelfde ogenblik rende Ma ria naar het ladenkastje en griste de ingelijste foto van de muur. Met een klap sloeg het glas tegen de ste nen vloer aan stukken en als water- druppeld vlogen de splinters in het rond. „Ik ga me verloven met Donato!" schreeuwde ze woedend. Maddalena leunde tegen de muur en keek haar spottend aan. „Hoe wou je dat doen?" vroeg ze tenslotte met een mengeling van iro nie en onrust in haar sijem. „Gewoon! Hij heeft in Lipari een ring voor me gekocht en zondag gaan we met de postboot naar Napels!" Ze keek haar zuster triomfantelijk aan. „Daar is geen sprake van!" Met een ruk veerde Maddalena zich los van de muur en deed dreigend en kele stappen in de richting van Ma ria: „Je kunt met iedereen naar het vasteland gaan, maar zolang ik hier in huis woon, zal jij nooit met Do nato naar Napels gaan!" „Dacht je dat!" gilde Maria. „O, dacht je dat! Je bent anders mijn moeder niet! Donato en ik gaan trouwen! Hij neemt me mee naar Palermo en Cairo!" „Cairo?" vroeg Maddalena ver wonderd. „We gaan daar veel geld verdie nen en hij zal een dame van me maken en ik zal nooit meer hoeven te werken en., en.." Ze draaide zich opeens om en rende de kamer uit. Ze sloeg de deur met een klap achter zich dicht. Verontwaardigd klepten haar schoenen op de houten treden van het buitentrapje en even later liep ze met snelle passen de weg af. Maar Donato was noch op de ka de, noch in „De drie tonnen", waar de vaste klanten hun spelletje kaart speelden en hun dagelijkse kwan tum wijn naar binnen sloegen. En evenmin in de dorpsstraat, waar Eva Lattini voor haar deur zat en met de handen in haar schoot voor zich uit zat te kijken. „Heb je Donato niet gezien?" vroeg Maria. „Een tijd geleden ging hij hier voorbij", zei Eva. „Ik denk, dat hij naar het huis van Enzo is gegaan. Of misschien naar Figaro". Maria achtte het laatste het waar schijnlijkst. Ze vermoedde, dat Dona to bij de oude visser het materiaal probeerde te krijgen voor de spon- zenvangst, zodat ze morgenochtend vroeg onmiddellijk zouden kunnen uit varen. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 9