Pagblad Dc§fcm ELIZABETH ZAG „BLOEMRIJK DEEL VAN NEDERLAND f Jtk Mijnen voor de van Sumatra westkust Herenmode No-lron voordeel P&C Adelborst shirt Dorus contra Dorus in hoger beroep PeektCloppenburg „De onbestorven weduwtjes vermaken zich nogal Heeft Saoed inderdaad afgedaan? m Sportief intermezzo 0$ Djakarta: tweederde van opstandige gebied bezet fllpinn tweede blad donderdag 27 maart 1958 Bernhard en Philip op Jaarbeurs JBMkl Vragen over de afgekeurde gasmaskers Britse persstemmen Voortvluchtige inbreker gearresteerd r anders! rookt heeft gelijk Onderscheidingen Ook Spierpijn België verlaagt disconto Vorstinnen in veihngbanken Prins Philip op receptie: „Geen zware strijd' C. ANDRikSSL.. C* ZN. Paasboodschap H. Vader van Stafchef van Het Oostduitse leger ontslagen Navo-geleerden confereren •"*4 3 Op de ochtend van de tweede dag; van het Britse koninklijke bezoek aan ons land scheidden zich de wegen van koningin Elizabeth en prins Philip: de Britse vorstin reed, vergezeld door koningin Juliana en een uitgebreid gevolg, dat in vijf auto's de koninklijke wagens volgde, naar de bloemenveiling in Aalsmeer, terwijl prins Phi lip zich samen met prins Bern- hard naar de Jaarbeurs in Utrecht begaf. Zij werden ge volgd door vier leden van de hofhouding, die in één volg auto hadden plaats genomen. Zowel het Britse koninklijke paar als de Nederlandse koninklijke fami lie hadden de eerste nacht in het paleis op de Dam doorgebracht. Om tien uur des ochtends vertrokken eerst de beide vorstinnen en wel on middellijk nadat de burgemeester van Amsterdam, mr, G. van Hall, na mens de hoofdstad afscheid van het koninklijk gezelschap had genomen. Nauwelijks was de stoet van wagens der vorstinnen vertrokken, of prins Philip en prins Bernhard vertrokken naar Utrecht. Terwijl koningin Elizabeth vol on geveinsde bewondering de enorme hal met zijn onvergetelijke schat van snijbloemen en planten te Aals meer bezocht en de hoge gasten zich daar in d oplopende veiling- banken amuseerden met het drukken op de knoppen, waarmee op de grote veilingklok de biedingen worden ge registreerd, legden de beide prinsen te Utrecht grote interesse aan de dag voor de machines en apparaten voor de wegenbouw en voor de nieu we Nederlandse helikopter Kolibrie. Dr. G. van der Wal, voorzitter van de raad van beheer van de Jaarbeurs, bood prins Philip een geschenk aan, bestemd voor de kinderkamer van prins Charles en prinses Anne, in de vorm van een miniatuurdraaiorgel: 80 cm lang. 60 cm hoog en 35 cm breed. Het is een verkleinde kopie van een normaal straatorgel, dat spe ciaal voor deze gelegenheid was vervaardigd. Van Aalsmeer begaven de beide vorstinnen zich, via Alphen aan de Rijn, Hazërswoude, Zoeterwoude en Wassenaar naar Scheveningen. Het laatste deel van deze rit ging via het rijwielpad door de duinen naar Scheveningen, waarmee weliswaar 't wegenverkeersreglement werd over treden, doch waardoor koningin Eli zabeth in staat werd gesteld op unie ke wijze kennis te maken met de specifieke schoonheid van het Ne derlandse duinlandschap. In Scheveningen was een 16 meter hoog versieringsornament opgericht ter verwelkoming van de hoge gas ten. Den Haag was in feesttooi. Op de Hofvijver dreef een bloemenschip rond. vervaardigd naar een model uit de 17e eeuw. dat versierd met dui zenden voorjaarsbloemen zo uit een sprookje weggerukt kon zijn. Tegen half een bereikten de gasten het Huis ten Bosch, waar zij werden verwelkomd door prins Bernhard en prins Philip, die juist tevoren uit Utrecht waren gearriveerd. Aan het noenmaal, dat daar in huiselijke sfeer werd gebruikt, zat ook H.K.H. prinses Wilhelmina aan. Ket Engelse vorstenpaar, koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Toen prins Bernhard en prins Philip zich gisteren na hun be zoek aan de Jaarbeurs te Utrecht naar Den Haag bega ven om daar aan te zitten aan het noenmaal in het „Huis ten Bosch", verlieten zij op zeker ogenblik buiten de grens Utrecht de begeleidende auto's en het escorte. Hier had prins Bernhard namelijk zijn nieu we Ferrari laten opstellen om hem prins Philip te tonen. Bei de prinsen stapten in en reden hieropom beurten de Italiaan se wagen besturend, tot de grens van de gemeente Den Haag. Hier zette prins Bernhard zijn nieuwe sportauto weer neer en voegde hij zich bij de andere auto's en het escorte. Het lid der Tweede Kamer, de heer Ritmeester, heeft aan de mi nister van oorlog gevraagd, of het juist is, dat in 1951, 1952 en 1953 voor een vierhonderdduizendtal gasmas kers, gelaatstukken, ventielen en ven tielbuizen zijn geleverd, welke door het directoraat materieel landmacht werden goedgekeurd en dus aan vaard. Is het ook juist, vraagt hij, dat eerst twee jaren na aflevering werd geconstateerd, dat deze gasmaskers niet aan de gestelde eisen voldeden? En zo deze vraag bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan ook mededelen door wie dit gecon stateerd werd, welke gebreken deze gasmaskers vertoonden en hoe het komt, dat deze fout(en) eerst zoveel later is (zijni gebleken? Wil de minister mededelen, aldus de heer Ritmeester, of inderdaad herstel van deze gasmaskers nog niet heeft plaatsgevonden en, zo niet. waarom niet? En ook, zo vraagt hij tenslotte, wat kost deze hele grap De Britse pers heeft veel aandacht geschonken aan de warmte en blij heid waarmee het Nederlandse volk koningin Elizabeth en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, bij hun staatsiebezoek aan Nederland heeft begroet. Onder het opschrift „een slanke ko- ningin en een nieuwe japonzoom ver- rukken de Nederlanders", schrijft de correspondent van de Daily Mail in Amsterdam: „Voor de koningin van Engeland zeer chic in een nieuwe korte rok heeft het stoere volk van Amsterdam zijn harten en lon gen geopend voor het warmste wel kom dat ooit een bezoekend vorsten paar is gebracht". De Daily Express schrijft, dat ko ningin Juliana haar zuster-koningin met beide handen, met een stralende lach en een grote kus verwelkomde. Een kop op d(; voorpagina van de Dailv Telegraph luidt: „De Neder landers zeggen „is ze niet lief" toen rie koningin voet aan wal zette' ter wijl de Daily Mirror in een kop uit roept: „Het was een fonkelend wel kom". De Amsterdamse politie heeft in zijn woning de 34-jarige T. H. gearresteerd, die er van wordt verdacht te hebben deelgenomen aan een tiental inbraken in verschillende plaatsen in ons land. Reeds op 24 februari werden G. van de S. en A. J. B., beiden uit Amster dam, aangehouden, die in verband met inbraken te Amsterdam, Alphen aan Je Rijn, Hoorn, Den Bosch, Wa- mel, Alkmaar, Doetinchem, Nijmegen en Nieuwer-Amstel werden gezocht. De derde man tegen wie verdenking bestond, de eerstgenoemde T. H., was voortvluchtig. Hij is thans overge bracht naar het politiebureau Singel. Tot nu toe heeft de man ontkend bij de inbraken betrokken te zijn ge weest. O \|J hoogwoaróige twaht&e krimpvrije poplin prettig passend boord- model speciale dress-moncheben diverse mouwlengten zelf wassen - strijken over- bodig (belangrijke bespa- /N. r'n9 wasserijkostenl frJ een P 4 C merkshirt voor T J verrassend lage prijs 2 stuks 23.95 n? (Advertentie) Irene, begaven zich naar het Ge meentemuseum, waar de tentoonstel ling ,,Toen Elizabeth regeerde werd bezocht. Aldaar werd ook de officiële ontvangst van het gemeente bestuur gehouden, opgeluisterd door Die Haghe Sanghers. Burgemeester Kolfschoten bood een viertal zeldzame legpenningen in le deren cassette aan uit de 17e eeuw. die de herinnering levendig houden aan de roemrijke feiten waarin Den Haag en haar relaties tot Groot-Brit- tannië een rol spelen. Recepties en banket Ruim 2000 gasten waren aanwezig in de Dierentuin, waar een receptie voor de Engelse kolonie werd gehou den. Des avonds werd aan het konink lijk gezelschap en 56 genodigden een banket aangeboden door de regering in de Trèveszaal. De met geborduurd damast beklede hoefijzervormige ta fel was fraai versierd met bloemstuk ken en het kostbare Rosenthal-porse- lein, het tere kristal van de wijngla zen en het sierlijke zilveren bestek twinkelden vrolijk in het zacht gouden licht van lichtkronen en kandelaars. Het menu, dat door hotel De Witte Brug werd verzorgd, luidde als volgt: i saumon fumé victorien (gerookte zalm); consommé royal (soep): din- donneau roti a la chatelaine (jonge gebraden kalkoen)croute de pate de foie gras de Strassbourg (ganzele- ver); parfait aux délices de Westlan- de (ijs met aardbeien). Hierbij werd gedronken champagne brut 1949 en Bourgogne Clos de Vougeot 1953, de lievelingswijn van koningin Elizabeth. Na dit staatsbanket begaf het gezel schap zich via Het Plein. Korte Vij- Ook toe* filter Terkrtlgbee», Tijdens het bezoek van de bei de prinsen aan de Jaarbeurs, toonde prins Philip veel be langstelling voor de Nederland se helikopter „Kolibrie". verberg. De Plaats en het Buitenh. naar de Ridderzaal, voor dé ont vangst, die daar door de regërin- werd aangeboden Dcz- korte toch stelde de vorstelijke gasten ook i- staat de illuminatie te bewonderen van Binnen- en Buitenhof. Ook toen weer: spontane toejui chingen en blijde vorstinnen, die wuivend dankten voor de hulde haar bereid. De vereniging De Nederlandse Bloemisterij had de Ridderzaal met meer dan 15.000 kasbloemen en decoratieve plan ten in een ware bloementuin her schapen. De fraaie seringen, Japanse kers, forsythia, amaryllis, viburnum, fre sia's. rozen, alsmede de duizenden narcissen, tulpen en anjers in ver schillende kleuren, die de historische zaal met een frisse bloemengeur vul den, vormden zulk een genot voor het oog. dat zij de koningin en haar gemaal bij het binnentreden een uit roep van bewondering ontlokten. Deze receptie vormde een waardig besluit van deze tweede dag. Koningin Elizabeth heeft koningin Juliana onderscheiden met de „Order of the Garter". Tijdens een korte plechtigheid in het paleis op rie Dam werd voorts prins Bernhard benoemd tot ridder grootkruis in de „Order of the Bath" en werd prinses Beatrix onderscheiden met het grootkruis van de ..Royal Victorian Order". Koningin Juliana heeft hét groot kruis van de Orde van de Neder landse Leeuw toegekend aan koningin Elizabeth en prins Philip. e pijnen met en rheumatische pijnen wrijft U weg met Het disconto van de Nationale Bank van België wordt met ingang van vandaag verlaagd van 4 1/2 tot 4 1,4 procent. Voor de civiele kamer van het ge rechtshof te Amsterdam is gisteren het hoger beroep behandeld, dat de amateur-cabaretier Fred M. Perrier uit de hoofdstad, die onder de naam ,,Fred Menger" een nummer van Dorus" (Tom Manders) imiteert, had aangetekend tegen de uitspraak van de president van de rechtbank. In deze uitspraak werd de heer Perrier op straffe van 500 gld. per overtreding verboden gebruik te ma ken van de door Tom Manders ge creëerde ,,Dorus-figuur" of deze te j imiteren. De advocaat van de heer Perrier, mr. S. J. Polak uit Rotterdam, stelde dat zijn cliënt, een sigarenwinkelier met een groot mimisch talent, in zijn vrije tijd voor niet met een muzikale clownerie in ziekenhuizen, voor ou den-van-dagen enz. optreedt. Daarbij is geen sprake van nabootsing tot in onderdelen van het in het geding zijn de nummer van Tom Manders. Bij het publiek is er geen verwar ring omtrent de identiteit, want op het programma wordt ,,Fred Men ger" aangekondigd en deze zegt bij zijn nummer, dat hij een bekend Ne derlander imiteert. De uitspraak van de president heeft volgens mr. Polak een enorm prece dent geschapen voor de kleinkunst. .Ik vind deze actie kleinzielig. Per. rier is Perrier en Manders is Man ders, and never the two will meet", aldus mr. Polak, die het hof verzocht de uitspraak van de president niet te bevestigen en de vordering van Man ders af te wijzen. De raadsman van Tom Manders, mr. O. L. Bakhuijs. betoogde in zijn kort pleidooi, dat het 14 minuten du rende nummer van Manders, wat hij na jaren werken heeft opgebouwd, door Perrier in zijn geheel is overge nomen. Dit is zijns inziens in strijd met de zorgvuldigheid, die het maat schappelijk verkeer betaamt. Het hof zal op 7 mei arrest wijzen. Tijdens de receptie door het Brit se vorstenpaar, woensdagmiddag in de Haagse Dierentuin, heeft prins Philip zich best geamuseerd. Hij bewoog zich links en rechts tussen de mensen en vuurde de meest on verwachte vragen af op wie ook maar onder zijn ogen kwam. Waar hij zich in de zaal bevond klonken lachsalvo's op. De hertog liep op de in Neder land werkende en uit Wakefield af komstige heer Patrick Kelly toe er vroeg hem glimlachend: „Wat doe' JJ. De heer Kelly antwoordde da' nij motorfietsen maakt. „Kunt u zc ook verkopen?", vroeg de herto? lachend, en liep door zonder hel antwoord af te wachten. Een ogenblikje later ontmoette nij de 37-jarige heer William orady uit Hebburn. bij Newcastle, werkzaam voor een Rotter- thans dams electrotechnisch bedrijf, die een das van de Britse koopvaardij droeg. ..Bent u nog bij de koopvaar dij?", vroeg de hertog. „Nu niet meer", was het antwoord. ,.Nu, die dame daar is met een zeeman ge trouwd, ga maar eens naar haar oe om haar te troosten", ried de lertog van Edinburgh de heer 3rady aan. Hij maakte een grapje tegen me- rouw Mariene Henderson, de echt- 'cnote van een KLM-piloot, die op et ogenblik in Bagdad is, en tegen en groepje vriendinnen van haar: .De onbestorven weduwtjes verma- en zich nogal, niet?" Intussen zat koningin Elizabeth in iet restaurant, totdat prins Philip ich herinnerde dat het schema van lit staatsiebezoek drong, zodat hij zich ietwat haastig bij zijn echtge note voegde. Het hoofdkwartier der Indonesische marine in Djakarta heeft woensdag bekend gemaakt, dat voor de westkust van midden- Sumatra, tussen Pariaman, dat vijftig kilometer ten noorden, en Painan, dat vijftig kilometer ten zuiden van Padang gelegen is mijnen zijn gelegd. Deze kuststrook is tot gevaarlijk gebied verklaard, en voor de scheepvaart gesloten. Radio-Medan heeft bekendgemaakt, dat een algemene aanval van land strijdkrachten, marine en luchtmacht van de centrale regering tegen de op standelingen in noord- en midden- Sumatra is ingezet. De aanvoerders van de uit Djakar ta afkomstige invasietroepen deelden in Pakanbaru mede, dat zij tweederde deel van het opstandige midden- Sumatra onder controle hebben. Te vens maakten zij nog verdere over winningen bekend, die wezen op een succesvolle opmars in de richting van Padang en Bukittinggi. Buitenlandse correspondenten, die een bezoek aan dit voorname handels centrum van Sumatra hebben ge bracht, deelden mede, dat de rege ringstroepen dit gebied goed in han den hebben. Onafhankelijke waarnemers ver klaarden tegenover deze correspon denten, dat de beweringen van de radio der opstandelingen over zware gevechten, toen commando- en para troepen oost-Sumatra binnenvielen, vals waren. Riviertankers van de Caltex varen thans weer over de Siakrivier om de olie te vervoeren naar de zeetank schepen, die via Straat Malakka naar de kust komen. De woordvoerder van het Indonesi sche leger, overste Pirngadie, heeft woensdagavond in Djakarta verklaard, dat de regeringstroepen thans het ge bied langs de lijn Taluk-Airmolek- Rengat-Tembilahan beheersen. Hij zei, dat het leger en eenheden van de marine op 24 maart Tembila- han bezetten en de dag daarop Taluk, ten noorden van Soengai Daerah, op de grens van het vasteland van Riouw en west-Sumatra. Voorts deelde de woordvoerder mede, dat drie com- pagniescommandanten me^ hun man schappen ter sterkte van 'twee com- pagmeen met hun wapenen naar de regeringstroepen zijn overgelopen. Het gehele gebied van Riouw is thans praktisch in handen van de re geringstroepen, aldus Pirngadie. Expositie De wapens, welke door een onbe kend vliegtuig nabij Pakanbaru voor de opstandelingen werden uitgewor pen en welke in het begin van deze maand door de regeringstroepen wer den buitgemaakt, zullen vandaag voor het ministerie van voorlichting wor den tentoongesteld, aldus meldde Pia. De buitenlandse militaire attachés in Djakarta zijn uitgenodigd een kijkje te komen nemen naar deze wapens, waartoe machinegeweren en geweren behoren. De legerwoordvoerder in Djakarta, luitenant-kolonel Pirngadie, heeft woensdag bekend gemaakt, dat de uit gifte, verspreiding en verkoop van het Amerikaanse weekblad „Time" in In donesië tot nader order verboden is, op grond van voor Indonesië vijandi ge artikelen, waardoor „de samenzwe ring tegen de regering wordt aange wakkerd". Op overtreding van dit gebod staat een gevangenisstraf van een jaar of een boete van tienduizend rupiah. In Singapore zijn woensdag twintig Nederlandse vluchtelingen uit Padang aangekomen. Zij deelden mede onge veer een maand geleden, tijdens een luchtaanval uit Padang te zijn ver trokken. Zij meenden dat nog dertig anderen onderweg zijn. De vluchte lingen waren employés van de Port land cementfabriek in Padang met hun gezinnen. De jongste vluchteling was een baby van zes maanden. Wie LiCii voor cea veiling in teresseert, hoort in de veilings- banken... Van dat standpunt gingen de beide vorstinnen uit bij hun bezoek aan de Aals- meerse bloemenveiling'. Het be viel hun kennelijk opperbest. (Advertentie) Uw leven lang zult U trots zijn op Uw All Risk schadedekking o\w de gehele wereld. Het wereldvermaarde Zwitserse klassehorloge - beroemd om zijn verfijnde elegance en feilloze, con stante precisie. In duurzaamheid onover troffen - in prijs binnen Uw bereik Zie de rijke ALPISA collectie bij: Grote Markt 22, BERGEN OP ZOOM Telefoon 4464 Giro 90522 Op eerste Paasdag 's middags om 12 uur zal paus Pius XII zijn traditio neel geworden boodschap aan de we reld richten vanaf de middelste bui tenloggia van de St.-Pieter. In aan sluiting daarop spreekt hij de zegen „Urbi et Orbi" (aan de stad en de wereld) uit. De KRO zal toespraak en zegen uit zenden. In Egyptische persberichten wordt gezegd dat kroonprins Feisal aan het hoofd is gesteld van de strijdkrachten van Saoe- di-Arabië. Vorige week heeft prins Feisal al de leiding gekregen over binnenlandse, buitenlandse en financiële aangelegen heden in het land. Egyptische kranten hebben deze overdracht van bevoegdheden in ver band gebracht met een beweerd kom- plot van koning Saoed om president Nasser van Egypte te vermoorden en de Egyptisch-Syrische unie te sabo teren. Feisal, een broer van koning Saoed, is premier en minister van buiten landse zaken. Het Syrische blad „Al Ray Al Aam" schrijft, dat de veranderingen in Saoe- di-Arabië neerkomen op een geweld, loze staatsgreep en dat Emir Feisal in overeenstemming met alle Ara bi- sche emirs en na koning Saoed te hebben overtuigd absoluut heerser in het koninkrijk is geworden. Verder schrijft het blad, dat de emirs zich voor de Arabische vrij- heidspolitiek van de Egyptische presi dent Nasser hebben uitgesproken en dat Saoedi-Arabië over enkele weken een overeenkomst met de Verenigde Arabische Republiek zal sluiten. In Berlijn werd woensdag ver nomen. dat luitenant-generaal Vincent Mueller, stafchef van het Oostduitse leger, van zijn functie is ontheven. Over het lot van de 64-jarige gene raal, die zich in 1944 bij Minsk aan de Russen overgaf, daarna carrière in Oost-Duitsland maakte, maar de laat ste maanden niet meer in het open baar was gezien, verschilden de be richten. Hij zou gearresteerd zijn of door politieke druk tot ontslag nemen gedwongen. Vooraanstaande geleerden uit de NAVO-landen zijn in Parijs een vier daagse conferentie begonnen. Zij zui len de vraag bespreken, hoe het aan tal geleerden kan worden vergroot om te kunnen concurreren met de Russische vorderingen op technolo gisch gebied. Het is de eerste vergadering van deze commissie, die in december is ingesteld

de Stem | 1958 | | pagina 3