Vierhonderd jaar geleden stierf Anna, gravin van Buren Afsluiting W.-Schelde weer in discussie BOEKENPLANK De echtgenote van Willem van Oranje in zorgeloze jaren GRANVELLE PROMOTOR VAN HET HUWELIJK ;hoon! Chefarine „4 half zware shag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 MAART 1958 in handige plastic verpakking NOG SLECHTS GEDACHTENSPEL ZONDER STEUN VAN ANTWERPEN t beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Suikerraffinaderij op Cuba in brand Realistisch christendom Koersalmanak 1958 Vijf öronnen van christelijke geest Wagens in graven De Kruisweg van onze Heer en Heiland bij uw kantoorboekhandelaar (Advertentie) Op 24 maart 1558 juist 400 jaar geleden stierf te Breda op haar kasteel, nog geen 25 jaar oud, Anna, gra vin van Buren, prinses van Oranje. Gemalin van Prins Willem deelde zij de toen nog zo zorgeloze jaren van de later in in opstand, strijd en tegenslag gelouterde Va der des Vaderlands. Terug- jetrokken levend op het Bre dase Hof, al haar gaven van liefde, tact en charme ge vend a. d. belangen van haar man en zijn Huis is zij de geschiedenis ingegaan als de minstbekende der vier gemalinnen van Willem van Oranje. Wij willen haar in een tweetal artikelen her denken. Hendrik III van Nassau.Breda; die zijn kas' teel tot een ongekend fraai paleis liet om bouwen, gaf ook Maximiliaan van Egmond opdracht tie Buren een nieuw kasteel te bou- wen. Zo nauw was 't contact tussen beide graven dat hij in zijn bewondering voor de galerij van Breda aan de steenhouwers van 't Bredase paleis opdroeg ook voor hem een dergelijke zuilengang te vervaardigen. Ze volbrachten dit werk in Breda waar ze ook uitbetaald werden Anna van Egmond gravin van Buren werd in de vroege zomer van 1533 te Grave ge boren als dochter van Maximiliaan van Eg. mond graaf van Buren en Leerdam en Fran- goise van Lannoy, Haar vader, veldmaar. schalk van keizer Karei V behoorde even. als de graven van Nassau.Breda tot de hoge adel der Nederlanden met belangrijke rege- ringsfuncties belast. I an haar jeugd is weinig bekend! In navolging van zijn grote vriend graaf is hij afwezig. Tijdens zijn afwezig heid worden regelmatig brieven van hem op het kasteel afgegeven. 10 juni 1552: „Zijn gasten op 't kasteel moeten het goed hebben, dat is goed tegen haar eenzaamheid." 6 juli: „Mijn vrouw (ma femme), kon ik maar de 7e bij je zijn om de ver jaardag van ons huwelijk te kun nen vieren." Een tijd later: „De tijd valt hem zo lang als hij geen bericht van haar krijgt." Dan weer: heeft hij in Ï4 dagen niets van haar gehoord terwijl hij in die tijd 5 of 6 keer geschreven heeft. Hij schrijft 's nachts om 12 uur nog terwijl hij in geen drie dagen gesla pen heeft! 13 nov.: „Ik zal zelf komen om je nieuws te brengen en ik wou wel dat dat vandaag al was in plaats van mor gen, want ik kan niet genoeg schrij ven hoe erg ik verlang je terug te zien. Het lijkt wel of ik al een jaar van je weg ben." In iedere brief keert steeds terug het thema van zijn terugkeer! In 1555, (hij ligt dan met zijn leger voor Marienbourg) „Beschik toch over 't mijne alsof 't van jou is, wat van mij is, dat heb ik je vroeger al gezegd, dat is toch ook van jou. En dan, ik heb zoveel aan mijn hoofd dat ik mij toch niet goed aan mijn eigen za ken kan wijden." Een paar weken later: „Ik weet niet, lieve, hoe ik je moeite kan vergelden die je je voor mijn zaken geeft en al je vriend schap. Als God mij weer de genade geeft dat ik weer naar Breda mag kom en dan kan ik je danken voor al je moeite en al je liefde." Op een schriftelijke vraag van haar, waarom ze een hele tijd niets van hem gehoord heeft, of hij mis schien boos op haar is, antwoordt hij dat de vriendschap tussen hen wel van die aard is dat er voor zulke verdenkingen geen plaats is. Dat hij alleen zo lang gewacht heeft om haar meer betrouwbare berichten te kunnen zenden en dan verzekert hij haar: „Ik wens niets anders dan dat jij van mij houdt zoals ik van jou want ik geloof dat jij, na God, voor mij het liefste wezen bent en als ik niet overtuigd was dat je van mij hield zou ik me niet zo goed voelen, ma femme, ma vie." De prinses moet maar voor de vernieuwingen op het kasteel zorgen, ze moet het maar doen volgens haar eigen fantasie. (Inderdaad heeft prin ses Anna een houten galerij laten bouwen van de voorbouw naar de watermolen). „Is de prinses ziek? Misschien dat het van de medicijnen komt, zou 't niet beter zijn die dan maar liever niet te nemen?" Als hij, op reis. naar Brussel geroepen wordt, verzoekt hij haar geregeld even over te komen en bij een van haar vriendinnen te gaan logeren. J. H. VAN HOOYDONK Dezer dagen gaven wij reeds het plan voor een afsluiting van de Westerschelde weer, dat dr. ir- F. P. Mesu, lid van de Deltacommissie, in het jongste nummer van het „Zeeuws Tijdschrift" heeft bepleit en waarvan hij de voor- en na delen heeft toegelicht. Zoals onze lezers ook weten, werd kort gele den door de Belgische senator J. van Buggen- hout, burgemeester van Koksyde ook een plan tot afsluiting van de Westerschelde naar voren Anna van Egmond, Gravin van Buren (1533-1558) eerste gemalin van Prins Willem van Oranje. De positie van de prins bracht met zich mee dat de hofhouding op vor stelijke en luxueuze voet werd inge richt. Het paleis bestond uit een hoofd gebouw met gastverblijven, befaam de keukens, bier- en wijnkelders de watermolen waar de 18 pages van adellijke ook Duitse families waren ondergebracht, die hier kennis kwa men opdoen van de hoofse zeden de woongebouwen door een galerij verbonden met de raad- en reken kamer, waar de prinselijke raad ze telde, die het bestuur over de lan den van de prins uitoefende de bi bliotheek en het kunstkabinet de bakhuizen en stallen aan het Kas teelplein met niet minder dan 17 man personeel voor de vele paarden o.a. geschonken door de Franse koning het wapenarsenaal de tuinen met de valkenkooien verzorgd door 2 valkeniers in het Valkenberg de diergaarde en de maliebaan in het Belcrumbos en de boerderij in de Bouwerijstraat, die voor de levensbe hoeften moest zorgen. Over deze hofstad" had Anna de supervisie, bijgestaan door 2 adel lijke hofmeesters en een adellijke stalmeester, die ruime bevoegdheden hadden over het grote korps bedien den. Bovendien bestond het hofper soneel nog uit een hofkapelaan, en kele edelsmeden, lakeien on zelfs zaalwachters, die de kostelijke verza meling wandtapijten in de Gouden Zaal" moesten bewaken en verzor gen. (Advertentie) In tijden van afwezigheid moest het contact tussen de jonggehuwden lo pen via brieven waarvan er 22 van Willem van Oranje bewaard zijn. Anna's brieven zijn helaas verloren gegaan. Het beeld van deze vrouw moet dus worden opgebouwd uit zijn brieven. Kort na zijn inhuldiging moet de prins al ten oorlog. Ruim 6 maanden Bij pijn, griep of „landerig" gevoel xorgt ten enltol tablet del U weer «I pleiier Uw wtflr krent deen I schikt op eerbiedige en tevens ver trouwde en ongedwongen wijze het lijden van de Heer nabij te komen. De kruisweg heeft de bidder altijd iets te zeggen: Twee dingen vooral: Op de eerste plaats leert zij ons werkelijk mee te voelen wat de Heer geleden heeft. Ten tweede: de kruisweg Is een school der overwinning. Wij zien de Heer het bitterste lijden doormaken, doch tegelijk zien wij hoe Hij het door Zijn liefde tot God en tot ons over wint. En wij leren met ons levenslot iets dergelijks te volbrengen. Wie deze devotie in zijn godsdien stige praktijk wil handhaven mo gen 't er velen zijn vindt in Guar- dini een uitnemende gids. (Uitgavs Lannoo, Tielt-Den ïlaag). J. H. (Advertentie) kleefband kleefband Git in koud overleg door derden be vorderd huwelijk wordt desondanks toch een succes. Er is vrijwel direct een goede verstandhouding die we in fle bewaarde brieven van Willem aan zijn jonge vrouw zien groeien tot liefde. Acht dagen wordt er uitbundig int geviTrc*- Overdadige maaltijden, jachtpartijen en wapenspelen wisselen elkaar af. Na de feesten voert Willem zijn jonge vrouw naar zijn vaste resi dentie te Breda. Zodra de koetsen de Catharina- straat verlatend het Kasteelplein op- v j kreeg Anna al een indruk an de vorstelijke staat die zij zou «loeten voeren. In zijn majesteitelijke Piacht sloot het woongedeelte, 't niCo0'rps^i '°^S" van paleis dit Piem af. De gehele breedte werd in- genomen door een galerij van ver gulde zuilen en sierlijke dakkapjes, In de opslagplaatsen van de suiker raffinaderij Elia in de Cubaanse pro vincie Camaguey heeft een hevige brand gewoed. De schade wordt ge raamd op 2 miljoen dollar. orderegels van deze vijf groten voor het eerst sinds lange tijd samenge voegd en uitgegeven. De eerste ver zameling gaat terug tot de H. Bene- dictus van Aniane, gepubliceerd door Holstenius (Rome 1611). Dat dit werk voor de bestudering van het religieuze leven van groot belang is, spreekt voor zich, te meer waar de schrijver in dit vak een spe cialist mag genoemd worden. Velen zullen met mij lang uitgezien hebben naar een samenvatting zoals hier geboden wordt. Wij verheugen ons derhalve dit boek te mogen aan kondigen en we zijn mevr. v. d. Eeden dankbaar, dat zij de niet gemakkelijke vertaling op zich nam. Zij vertaalde de orderegels uit de oorspronkelijke taal, hierbij gebruik makend van de hulp van enkele le den van de betreffende orden. De samensteller, de bekende Zwit serse theoloog, heeft aan dit werk een algemene inleiding over de religieuze staat toegevoegd, iets wat in onze da gen niet bepaald overbodig lijkt, wijl in geen enkel tijdperk van de kerk geschiedenis dit religieuze leven zo bedreigd schijnt als nu niet door aanvallen van buiten, maar door ge ringschatting en miskenning van bin nen uit. Een prachtig boek, een standaard werk in de Standaardboekerij. J. H. De evangelische boodschap „Weesit volmaakt" geldt zonder uitzondering voor iedereen, niet alleen voor mon niken en kloosterzusters, maar voor handelsreizigers en fabrieksdirecteu ren, beroepsvoetballers en straaljager piloten, hotelportiers en taxichauf feurs. De vraag is echter, hoe dat dan wel moet. Dessauer, een groot man in da le kenwereld en tevens een consequent christen, geeft in dit boekje een rea listische levensleer voor actieve men sen. Hoe moeten wij ons christendom beleven, wat is het bijzondere dat van ons verlangd wordt? Wij doen wei- lichts niets tegen Christus, maar wat doen wij voor Hem? en wel zó dat men ons aan onze vruchten als leer lingen van de Meester kan kennen? Waarin bestaat het getuigen voor Christus in ons dagelijks leven? De „man in de wereld," met beide benen staande in die wereld, als volwaardig strijder deelnemend aan haar gevech ten, zijn man staande in zijn beroep, en toch getuigend, zó dat het merk baar is, zó dat hij voor ieder zicht baar een leerling van de Heer is, deze man in de wereld wordt door Des sauer in dit boekje juist en voor ieder verstaanbaar getekend. Van harte aanbevolen. (Uitgave Lannoo, Tielt-Den Haag). JJC, „Dit boek behelst de namen van de meest eminente kinderen van de Kerk. Namen met zulk een schittering, dat slechts weinige daarmee te vergelij ken zijn." Met deze woorden leidt Hans Urs von Balthasar zijn boek in, dat onder bovenstaande titel vertaald werd. Hij bedoelt hiermee de namen van Basilius, Augustinus. Benedictus, Franciscus en Ignatius. „Deze vijf hei ligen zijn door hun bijzonder verhe ven zending bronnen geworden uit elk waarvan onafzienbare duizend tallen nieuwe heiligen opwelden." Van hen ging een stuwende kracht uit, waarvoor men met geen moge lijkheid een verklaring kan vinden in enige aardse kracht van persoonlijke suggestie, maar die geheel en al voort vloeit uit de genade-volheid van hun bovennatuurlijke zending. Deze zending is voor al de genoem de ordestichters gekarakteriseerd door de hier en nu noodzakelijke kerkher vormingen. Vandaar hun verschillen, overeenkomend met de aard van hun zending in Gods Kerk. Vandaar het verschil in spiritualitet, dat wij he den nog constateren. Hans Urs von Falthasar heeft de Bezoekers van draf- en rensport- evenementen, wier aantal nog steeds blijkt toe te nemen, kunnen, willen zij wegwijs worden in de zeer over het land verspreide georganiseerde koersen, niet bepaald buiten de zo genaamde koersalmanak. Die voor dit jaar werd in opdracht van de Stichting Nederlandse Draf- en Ren sport samengesteld door Aad van Leeuwen en uitgegeven door de Z.H. UitgeversMij Den Haag. Ze is op voor deze tijd zeer kostbaar papier gedrukt en bevat, naast alle bijzon derheden over de te houden koersen, hoogst interessante artikelen over de aard daarvan en de paarden, die er aan deelnemen. Het doel: meer be kendheid te geven aan deze mooie sport en daardoor meer liefde voor haar te kweken, is met deze uitgave ongetwijfeld dicht benaderd. In een drooggelegd stuk van het Sevanmeer in Sovjet-Armenië hebben archeologen in verzegelde graven drie wagens aangetroffen, die naar schatting drieduizend jaar oud zijn. Zij bevatten gouden en bronzen ver sierselen en koperen en bronzen wa pens. era/stotend \er bezwaar akken. Het r en gemak' Slot van een briefdoor Willem van Oranje aan zijn gemalin Anna van Buren geschreven. nff vt f •r te openen, 'en handig ?nt (rt'ift sprf v/r> Dit boekje van Romano Guardini is gewijd aan de schoonste en oudste aller volksdevoties, de Kruisweg van Onze Heer en Heiland. Meer dan idere andere is zij ge-

de Stem | 1958 | | pagina 11