GOLDEN FICTION Zwart O PeektCloppenburg p Wit NAAR DE STEMBUS TWEEDE MOTIEF METING VAN KRACHTEN Onder ons gezegdtoch maar liever 8 TWEEDE BLAD pagblat) £3c§tcm DINSDAG 25 MAART 1958 MENING EN COMMENTAAR ER is nog meer. De Provinciale Statenverkiezingen kunnen gelden als tussentijdse test voor de politieke krachtsverhoudingen in het land. Het is dan ook opgeval len, dat in de propagandavoering de landsvraagstukken grote aan dacht hebben gehad. En het is ook zo, dat het vraagstuk van „de door braak" meermalen ter sprake is gekomen. De PvdA wil met deze verkiezingen ook erg graag bewij zen, dat haar invloed in de zuide lijke provincies nog steeds groeien de is, dat het oude partijwezen langzaam maar zeker wordt ge sloopt. Nu zal men de straks te voorschijn komende cijfers heel voorzichtig moeten hanteren. In de zuidelijke provincies is een heel omwentelingsproces gaande. We spraken er al over in het eerste artikeltje. De samenstelling van de Stimulans voor de vrouvr Verstekelingen uit Hongarije ESI*»** MARKf No-lron shirt Jean Debucourt overleden St.-Adelbertsdag voor het diocees uitgesteld Oliebuisleiding in Zuid-Holland Radio-activiteit boven Japan baart zorg Verhitte energie direct elektriciteit Haring, niet alleen voor Leiden TV'RAD lO'TV-RA D I O'T V- door ANTONIO DEL MONTE IWIORGEN is het dan zo ver, dat we weer naar de stembus gaan. Het is al vaak geconstateerd en be redeneerd, dat de belangstelling maar lauwtjes is voor de samen stelling van de Provinciale Staten. In de afgelopen weken hebben we verscheidene stemmen laten horen, welke duidelijk maakten, dat be langstelling toch wel degelijk ver antwoord en geboden is. Ten eer ste, omdat de betekenis van het Provinciaal Bestuur sinds de oorlog ontzaglijk gegroeid is. Als men ziet, met welk een massa ingewikkelde problemen de provinciale bestuur- deren zich tegenwoordig moeten bezighouden, als men het steunen de en stuwende werk ziet, dat te genwoordig van de Provincie en haar organen uitgaat, dan kan men beseffen, dat een principiële aanpak ook hier van de grootste betekenis is. Niet het minst geldt dit voor de gewesten, waar ons blad ver schijnt, de gebieden, welke in de komende dcennia een geheel nieuw aanschijn beloven te krijgen en tot een grote rol geroepen zijn. Wegen en kanalen en dammen en ruilver kavelingen moeten door de technici ontworpen worden, maar het grote plan, de toekomstvisie dient er aan vooraf te gaan. Het welvaren van mensen en gezinnen, ook in gees telijk en cultureel opzicht, is er zeer sterk bij betrokken. Als dit alles in goede banen wil worden geleid, dan zal een zo sterk moge lijke vertegenwoordiging van de principieel juist gerichte partij de KVP nodig zijn. Het is een eerste motief, waarom wij uit volle overtuiging het stemmen op de KVP aanbevelen. FR is meer. De Provinciale Staten kiezen de Eerste Kamer. Er wordt gedebatteerd over de vraag, of de Eerste Kamer nog wel be stuursrecht heeft in deze tijd. Die vraag is thans echter niet aan de orde. De Eerste Kamer is er. Ze heeft zelfs het laatste woord over alle wetsontwerpen. Ze kan beslis singen van de Tweede Kamer on gedaan maken. Het is dus van het grootste belang, dat ook in deze tak van volksvertegenwoordiging de KVP zo sterk mogelijk vertegen woordigd is. Welnu, daarover be slist de kiezer van morgen ook. Als men dus verzekerd wil zijn van een evenredige invloed der katho lieke beginselen in de beraadslagin gen en beslissingen van dit belang rijke lichaam, zal men morgen de KVP-lijst moeten steunen. Het is een tweede motief, waarom wij uit volle overtuiging het stemmen op de KVP aanbevelen. bevolking verandert naar beroeps samenstelling en ook met betrek king tot de godsdienstige gezind heid hebben er bepaalde verschui vingen plaats. Die factoren moet men in aanmerking nemen, om de cijfers juist te interpreteren. Niet temin zal er naar deze cijfers ge keken worden en zal er als teken van overwinning mee gezwaaid worden, als ze voor de PvdA voor uitgang zouden aanwijzen. Over het hele land gezien, kan er voor de PvdA winst zitten in het gekra keel, dat er tussen communisten is losgebarsten. Aan de andere kant is het zó, dat deze partij de laatste tijd nogal zwaar van inwendige tegenstellingen te lijden heeft. Uit een oogpunt van landspolitiek zul len de oppositionele liberalen ook wel wat wind in de zeilen hebben. Dat de KVP daarvan ernstige ge volgen zal ondervinden, geloven we niet. Wel de A.R. Voor de KVP geldt vooral de krachtmeting met de PvdA. We hopen van harte, dat de betekenis van een eigen katho lieke partij, óók in deze tijd, levend zal blijken te zijn in de overtuiging van alle katholieke kiezers. De KVP bewijst haar bestaansreden in de landspolitiek nog schier dagelijks door op te komen voor een juist evenwicht tussen de overheidsbe moeiing en het particulier initia tief, voor uitbouw van de <PBO en de bezitsvorming, voor een ver standige belastingpolitiek, die de werkverruiming door het bedrijfs leven zelf vooral wil mogelijk ma ken, door waakzaam te zijn voor de belangen van het gezin. Dit is dan het derde motief, waarom wij de KVP bij de stembus van morgen van harte aanbevelen. De uitslag van de Statenverkiezing moet een bemoediging worden voor het ver der voeren van een krachtige prin cipiële politiek niet alleen op het provinciale vlak maar ook in het iandskader. (Advertentie) Drink elke dag Bij apotheek en drogist Met het Duitse stoomschip Corona zijn in Rotterdam twee uitgeweken Hongaren als verstekeling gearri veerd, namelijk de 24-jarige P.S. en de even oude Janos Z. Zij waren op 21 februari te Buenos Aires aan boord geslopen en zijn te Rotterdam over gegeven aan de vreemdelingendienst. In normale omstandigheden zouden zij bij vertrek van het schip weer aan boord daarvan zijn gebracht, maar daar de bestemming van de Corona nu communistisch China is, zal nog nader over het lot van de verstekelingen worden beslist. (Advertentie) (King Junior) prima no-iron poplin mei onberispelijke coronet- boord borstzak parel- moerenknopen - dress- manchetten. Elke dag 't heertje ondanks de lage prijs. leeftijd 6 jr. I 6? Juniormoten in 2 mouwlengten kleine ilijging per maat. De bekende Franse toneel, en film speler Jean Debucourt is op 64-jari- ge leeftijd te Parijs overleden. Be halve door zijn optreden in talrijke klassieke stukken is Debucourt ook bekend geworden door zijn spel in films als ,.Le diable au corps", ..Monsieur Vincent", en ,,11 est mi- nuit dr. Schweitzer". De diocesane St. Adelbertsdag zal op zaterdag 26 april a.s. in Bergen op Zoom geen doorgang kunnen vinden. Deze Adelbertsdag, waarop onder meer de sociologische zijde van het Deltaplan besproken zou worden. \s voorlopig naar 11 oktober van dit jaar verzet. Op 21 april' a.s. zal het diocesaan bestuur in vergadering bijeenkomen. Het zal zich onder meer beraden over het oprichten van een vormingscentrum, waarvoor bespre kingen met andere katholieke stands organisaties gevoerd zullen worden. Omstreeks eind mei zal met het gereed komen van de buisleiding van het olieterrein Rijswijk via het olieterrein bij de Lier naar Vlaar dingen het eerste buisleidingsproject van de n.v. Nederlandse Aardolie Maatschappij in Zuid-Holland zijn voltooid. Dit project omvatte het leggen van een buisleiding Pijnacker Rijswijk - de Lier - Vlaardingen. Het eerste gedeelte van deze leiding van Pijn acker naar Rijswijk kwam 12 ok tober 1957 gereed. Te Vlaardingen wordt thans een begin gemaakt met de aanleg van een installatie waar de ruwe olie van het meegeproduceerde zoute wa ter zal worden ontdaan en waar te vens de per lichter aangevoerde olie van IJsselmonde, Ridderkerk en Al- blasserdam kan worden ontvangen en ontzout. Deze installatie zal medio van dit jaar gereed komen. Via een buisleiding zal alle te Vlaardingen ontvangen olie naar de ontvangsttanks van de Shell Pernis- raffinaderij te Vlaardingen worden gepompt en vandaar naar de raffina derij zelf. aan de overkant van de Nieuwe Maas. (Advertentie) De radio-activiteit boven Japan is bezig tot zorgwekkende hoogte te stij gen. Het Japanse weerkundige instituut heeft bekendgemaakt, dat de radio activiteit in de lucht boven Japan nu bijna twee keer zo sterk is als vorig jaar en twintig tot vijfentwin tig keer zo krachtig als in 1955. De Amerikaanse geleerden Kaye en Hatsopoulos hebben meegedeeld een apparaat te hebben uitgevonden, dat energie door verhitting onmiddellijk omzet in elektriciteit. De uitvinders, die als professor en assistent-professor verbonden zijn aan het instituut voor techniek van Mas sachusetts. zijn van oordeel, dat hun machine de plaats zal kunnen inne men van stoommachines en verbran dingsmotoren en de dynamo's, die erdoor worden aangedreven en elek trische stroom produceren. De uit vinding kan volgens de geleerden ook worden gebruikt met een atoom reactor. Het apparaat bestaat uit twee me talen platen in een luchtledige ruim te. De ene plaat wordt aanzienlijk meer verhit dan de andere. Een stroom van elektronen gaat van de meer verhitte plaat naar de minder verhitte en wekt daardoor elektri sche stroom op, die door draden wordt afgetapt. De voogden van het St. Geertruids- gasthuis te Groningen zijn naar Faan onder Niekerk (Gr.) getrokken om een vat met haringen te brengen .,voor de armen van Faan". De Ned. Hervormde predikant ter plaatse nam de haringen in ontvangst. Deze haringuitdeling geschiedde, omdat in 1476 een zekere Menno Feltema, blij kens een oude oorkonde, aan het gast huis 16 grazen land te Faan lega teerde, onder beding dat jaarlijks 'n ton haringen aan de armen te Faan moest worden gezonden. Bij wan prestatie mocht de geestelijkheid te Faan de helft van het gelegateerde land aantasten, teneinde zich de ton haring te verschaffen. De voogdij heeft blijkens de oude stukken steeds aan deze verplichting voldaan, met uitzondering van de Franse tijd en de Duitse tijd, toen in plaats van haringen geld werd gezonden. Het gasthuis huisvest nu 35 ouden van dagen. voor extra zachtheid MOEILIJK De 61-jarige lieer William Jakesman uit Leyton heeft twaalf poezen. Hij heeft er zorgen genoeg over, want de autoriteiten hebben pas gele den uitgevonden, dat dit het maximum aantal huisdieren is, dat men in gemeentewoningen mag houden. Onze William zal er dus op moeten letten, dat er niet méér poezen komen, want dan zal hij zijn huis moeten verlaten. Koud Twee Engelse jongens van twaalf en dertien jaar, die het in Engeland thans erg koud vonden, besloten een oversteek over het Kanaal te wa gen, „omdat het in Frankrijk wel beter weer zou zijn". Zij reisden met de trein naar Folkestone en vingen vervolgens hun tocht per kano aan. Na verscheidene uren waren zij twee kilometer gevorderd en achtten het toen beter terug te ke ren. Doch hun ontbrak daartoe de kracht. Na bijna door een vracht schip, dat hen niet zag. overvaren te zijn, werden zij tenslotte door een ander schip opgemerkt en, totaal uitgeput, doch overigens ongedeerd, weer in Engeland aan wal gezet. Ze hadden het koud. Flessen Een. opkoper in Warschau heeft een middel ontdekt om op een eer lijke manier snel rijk te worden, zo meldt het Poolse blad „Kuerier Polski". Die is er achter gekomen, dat staatswinkels 1 zloty (100 gro sehen) betalen voor lege flessen, terwijl de Galufabrieken nieuwe flessen leveren voor slechts 60 gro- schen per stuk. Als men een vracht auto huurt kan men per dag dus honderden guldens verdienen, als men maar snel genoeg heen en weer rijdt van de glasfabrieken naar de staatswinkels. Het blad weet anders nog een ge makkelijker manier. Een fles soep kost in een staatswinkel 70 groschen. Gooi de hoep weg, aldus het blad. lever de fles in en strijk de winst van 30 grosohen op. Aanduiding De auto van de hoofdcommis saris van politie te Derby in Ame rika is dezer dagen gestolen. De wagen droeg aan de voor- en ach terzijde platen met het opschrift „Politie-commissaris", zodat men in bevoegde kringen aanneemt, dat politie-agenten op route de dief onderweg eerbiedig hebben gegroet. Vergeten De Franse schrijver Cocteau is bijzonder trots op het grote aantal achterneven en -nichten dat hij heeft. Hij vertelt er de laatste tijd een anecdote over. „Pas geleden." zegt hij, „kocht ik voor het hele stel geschenkjes. De cadeaus waren allemaal de deur uit, toen ik ont dekte. dat ik er eentje vergeten had. Om het goed te maken kocht ik de grootste teddybeer die er te krijgen was. Er kwam een briefje terug van het vergeten achterneefje, waarin deze meldde dat hij het in middels tot kolonel in het leger had gebracht." Roe kun je verwachten dat ik weet WANNEER ik met je getrouwd ben. He weef f zelfs niet mees WAAROM! y v, Vraagt gratis monster bij uw leverancier. WOENSDAG 26 MAART HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7.10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V. d. vrouw (9,35- 9,40 Waterst.). VPRO: 10,00 V. d. jeugd VARA: 10.20 Gram. 10,30 St aatsi e be zoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip 11,00 Gevar. pro-gr. 12,00 Hawaiian muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Gram. 12,45 Staatsiebe- zoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellings- agenda 13,20 Dansmuz. 13,50 Medische kron. 14,00 Pianorecital 14,30 V. d. jeugd 16,30 Gram. 17,10 Hammondorgelspel 17,25 Lichte muz, 17.50 Regeringsuitz. Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 18,00 Nws. en comm. 18.30 Act. 18,30 RVU: Ethiek en techniek door dr. C. J. Dippel. Derde lezing 19,00 V. d. kind. 19,10 Israëlische liederen. VPRO: 19,30 V. d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Verkiezingsuitslagen en gram. 23,00 Nws. 23,15 Verkiezingsuitslagen en gram. 23,50 Soc. nws. in Esperanto 24,00-2,00 Verkie zingsuitslagen en gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewilde muz. 7.50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,35 Lichte muz. 9,00 V. d. zieken 9,30 V. d. vrouw 9,35 Politiekapel 10,20 Gram. 10,30 Morgen dienst 11,00 Omr. ork., vocaal ens., omr. koor en sol. 11,55 Pianorecital 12.30 Land en tudnb. meded. 12.33 Lichte muz. 12,50 Vakanti er ubr. 13.00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13.20 Lichte muz. 13,40 Gram. 14,55 Idem 15,30 Kamerkoor en solist 16,00 V. d. jeugd 17,20 Lichte m-uz. 17,40 Reursber. 17.45 Gram. 18,00 Leger des Heils kwartier 18,15 Spectrum, v. h. chr. orgnisatie- en ver en igings leven 18,25 Koorzang 18,45 Staatsiebezoek van Ko ningin Elizabeth en Prins Philip 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af 19.15 Orgelconc. 19,30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Passiestonde 21,00 V er k i ezingsui t slen gram. 22,45 Avondoverdenking 23.00 Nws. 23.15 Sport- uitsl. 23,20 Gram. 24,00-2,00 Verkiezings uitslagen. BRUSSEL 324' m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (om 12,55 koer sen) 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Idem. 14,30 Idem 14.45 Mater Dolorosa, opera 16.00 Koersen 16,02 Gram. 16,10 Ork. conc. 17,00 Nws. 17,10 Pianorecital 17,50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en -filo sofie 18,20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Volksliederen 20.00 Hoorspel 21,10 Gram. 21,30 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,15 Kunnen wij u helpen,, caus. 22,25 Viool en piano 22,Nws. 23,00 V. d. zeelieden. BRUSSEL 4B4 m 12;00 Gram. 13,00 Nws. 13.10 Gram. 14,10 Idem 14,15 Eel- gische muz. 15,15 Koorzang 15,30 en 16,05 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Saxo foonkwart. 18,30 Jazzmuz. 18,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22.55 Nws. Televisie WOENSDAG 26 MAART KRO: 17,00-17,40 V. d. kind. NTS: 10.30- 19,45 Staatsiebezoek v. Koningin Eliza beth en Prins Philip (Mmoverz.) AVRO: 20,00 Caesar en Cleopatra, spel. NTS: 22,00 Staatsiebezoek v. Koningin Elizabeth, en Prins Philip 22,30-1,00 VerkiezingsuitsL (intermezzo: 23,00-23,10 Staatsiebezoek V. Koningin Elizabeth en Prins Philip» filmoverz.). FRAiNS BELG. 19,00 Les chcrétiens dans la vie sociale 19,30 Sport v. d. .jeugd 20,00 Nws. 20,30 Film 20,55 Rep. 21,30 Filimfragm. 22,00 Wetensdh. kron. 22,30 Literair progr. Hierna: wereldnws. VLAAMS BELG. 10,00 Lekenmoraal en filosofie 19,30 N>ws. 19,45 Caesar en Cleopatra, TV-spel 22,00 Nws. en journ. 22,20 Kamerork. (Advertentie) PIJNSTILLENDE POEDERS VAN AKEN WERKEN SNEL TEGEN PtJNEN 52) „Ik ga aan boord om mijn koffer te halen vertelde Maddalena zacht, terwijl ze haar hand in de zijne schoof. „Daarna kom ik van de boot, maar laat niks aan Maria merken, «ant dan krijgen we spul.." „Is dat nou wel nodig?" vroeg hij ongerust cn niet erg ingenomen met deze gang van zaken. Maar voor hij een andere regeling had kunnen op- {L- "j, had Maddalena zijn hand al terug e" gmg "aar de anderen Achter elkaar gingen ze even later ae loopplank over. lachte, maar werd steeds on- Ita fr' terwlJl hij alleen over de «aae heen en weer liep en Madda lena na een paar minuten nog niet op het dek was teruggekeerd. „Waar staat nu je koffer?" vroeg Donato op het schip kort aangebon den. „Natuurlijk in het bagageruim", antwoordde ze gichelend „Ga je mee, Maria?" Ze gingen het nauwe wenteltrapje af en kwamen in het ruim, waar kof fers en pakken in een groot vierkant waren opgesteld. Daar omheen za ten mensen op. de grond half in slaap en keken ontstemd op toen ze met veel lawaai binnenkwamen. Tegelijkertijd loeide voor de twee de maal de fluit; binnen enkele ogen blikken zouden ze nu vertrekken. „Waar staat dat ding nou?" jacht te Donato nijdig. „Zoek dan toch, mens! Maar Maddalena wankelde. Ze strekte haar hand en riep verwon derd: ,.Ik ben dronken!" Dan strui kelde ze over een volgepropte linnen tas en viel op de bagage neer. Roerloos bleef ze enkele ogenblik ken liggen. Donato vloekte, maar het schip had zich reeds trillend van de kade losgemaakt. haar gezicht weg: ze kon nu pre cies op de ingang van het café kij ken. Hij gaf haar een glas en nam zelf het andere. Hij wachtte met spreken tot een paar mensen, die naar bui ten waren gekomen, gepasseerd wa ren. ,,Wil je met mij in Lipari blij ven?" fluisterde hij plotseling. Ze begon te lachen met een schor re stem; haar hand lag over de leu ning van de stoel en de cognac drup pelde uit het scheve glas op de grond maar hij zag het niet. Donato hield het kapmes in zijn hand en ging met aarzelende passen over de bodem van de zee. Na een zanderig gedeelte kwam hij tenslot te aan een stuk, waar hei-groene planten hoog uit de grond opschoten en langzaam heen en weer deinden toen hij hen met bedachtzame bewe gingen naderde. Een gekleurde vis zwom schichtig voorbij; één seconde leek zijn huid de ganse regenboog te weerkaatsen. De planten waren vet en glibbe rig toen Donato ze aanraakte en ze met zijn mes uit elkaar sloeg. Een menigte van minuscule diertjes zocht in panische gejaagdheid een uitweg. Maar Donato kon uiteindelijk hun wereld toch niet bereiken, want als een eindeloos bos strekte het dich te wier zich uit tot ten laatste het groen versmolt met een vlak van roerloze, ontzaggelijke zwartheid. Het was ,,de Sirius". Een gedeel te van de romp van het schip, dat zich in de bodem had gedrongen als een boor in een muur. Het was ge kapseisd en de scherp gebogen voor steven lag in het vernielde wier ge schoven. Donato ontdekte het schip pas, na dat hij zich van de bodem had af gezet en zich met zijn zwemvliezen een aantal meters hoger, door het water voortbewoog. Na wekenlang vruchteloos zoeken, betekende dit ogenblik zijn laatste po ging. Dagen lang had hij naarstig sponzen trachten te vinden, maar het feit. dat hij er nooit één boven bracht, had zo langzamerhand de verwonde ring van de dorpsgenoten opgewekt. In het begin hield men hem staan de en maakte een plagerig grapje over deze nutteloze visserij, maar naar gelang de dagen verstreken, veranderde de toon der mopjes. Er was argwaan in de ogen der vissers, wanneer zij lachten: „Nu nog geen sponzen. Donato? Zoek je eigenlijk niet wat anders?" De loden kist lag op de bodem van de zee. Alvaro had het geheim van de plaats wellicht meegedragen naar de aarde van het kleine kerkhof en aan het eind van deze week, diende hij naar Napels terug te gaan. Zon der geld, met Maria als enige buit. Ze zat op de boot, terwijl Donato als een levenloze schim in het wa ter hing, naar beneden keek en een landkaart zag van grillend, karte lend zand, donker, ondoorkomelijk wier en op het eind daarvan het wrak. Zijn ogen achter het masker wer den een ogenblik gefascineerd door het verdronken schip, dat voor hem de hele wereld veranderde. Zijn vuist kneep zich vaster om het handvat van het lange kapmes en het duur de even voor hij in staat was, de werkelijkheid en zijn eigen gedachten tot één geheel te construeren. Onbeweeglijk hing hij in het water, maar dan opeens begonnen zijn ar men en benen zich te krommen en horizontaal in het water, bewoog hij zich voort als een menselijke, voort- kruipende krab. Onder hem verschoof het wier en kwam steeds dichter bij. Hij gleed er over heen als een helikopter, die zorgvuldig zijn plaats van landing zoekt. De reusachtige huid van „de Si rius" strekte zich toen plotseling don ker en afwerend beneden hem uit. Hij nam het mes tussen zijn tanden, zodat het als de bek van een zwaard vis scherp en afwerend voor hem uit piekte. Zijn armen bewogen zich be rekenend door het water, zijn voeten maakten slechts af en toe enkele slappe bewegingen en ten laatste kwam er grond onder de rubberen voeten van zijn zwemvliezen. Hellen de, ijzeren grond begroeid met mos, waarin zich petieterige diertjes had den vastgezogen. De romp van „de Sirius" leek van natte zeem, waarop hij telkens uitgleed, terwijl hij voortstrompelde met als molenwieken bewegende ar men om zijn evenwicht te kunnen houden. Achter het masker lachte hij, want behalve het ijzeren lijf, was er niet veel meer van het schip over. De dekken waren weggeslagen en het hout over het wateroppervlak, was ergens op het eiland aangespoeld en misschien nog verder weggedreven. Het schip bestond nog uit zijn me talen binten en balken, die als een afschrikwekkend groot geraamte werden aangevreten door het eeuwi ge water. Hij stond op het uiteinde van „de Sirius" en zette zich af van de rand. Als oen vogel door de lucht zweef de hij naar beneden, nauwkeurig de staketsels vermijdend, waaraan hij zich zou kunnen verwonden. Als een treurende vrouw lag het schip in het zand. De kleurloze pijp, waardoor de rook zich talloze ma len naar de lichte hemel had ge wolkt en de roep van de sissende fluit doorheen perste naar de rumoe rige kade in vreemde havenplaatsen, leek zich wanhopig in de bodem te hebben gegraven. i Verderop had het zand zich tot ve le bergen geformeerd, die in aller» lei afmetingen onvruchtbare vulka nen leken, eindigend in rusteloze kraters van telkens ingekerfde ran den, als meren die zijn drooggema len. Hij liep er heen en begon met zijn mes in een van de zandhopen te wroeten. Het zand stoof op in dich te. vuilgrijze wolken en waaierde rond zijn benen weer naar beneden. Zijn kapmes verkleinde de berg steeds sterker, of hij een mislukt kasteel onder handen had, dat was gemaakt door een scheppende kleu ter aan het strand. Zijn hand ging aldoor gejaagder, tot het scherpe staal van zijn mes eindelijk op iets hards stuitte. Hij moest wachten tot het laatste zand was weggewolkt en daarna ving hij gehaast aan te onderzoeken. Maar wat hij vond was slechts een nutte loze brok ijzer, dat hier of daar van af gesprongen was. Hij wilde verder gaan. De volgen de zandheuvel was op louter enkele voetpassen afstands, doch hij merk te ineens, dat het ademen voortdu rend moeilijk ging. De duikershelm klemde zwaar rond zijn hoofd en hij moest onmiddellijk naar boven. Ach ter het glazen masker keek hij spij tig rond. voor hij zich met een ruk van de bodem afzette en zich naar het tintelend wateroppervlak stuw de. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5