Schoolstrijd herleeft niet te Middelburg Nerveus? Lusteloos? Roofbouw bedreigt garnalenvisserij Kruidenkracht! W. Z.-Vlaamse ARKA zendt motie aan hoofdbestuur PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Lewedorps Wit-Gele Kruis wil bouw van wijkgebouw Verklaring voor christelijke detailhandelsvakschool Zeeuwse Visserijbelangen Autobus tegen vrachtwagen te Heinkenszand ecZsCc Frans-Vlaamse dag te Hulst WALCHEREN ZEEl WS( •//- VLAANDEREN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 MAART 195b Schoonheid te koop voor een kwartje! Tijdelijk aanbod van Castella Verbetering van de Zwindijk gegund Hoogwaterstanden geeft nieuwe kracht Maisonette nieuw huizentype te Vlissingen Zo'n scherpe hoest ABDIJSIROOP MIDDELBURG VLISSINGEN Woningbouwplannen gewijzigd 2ZIELW1EK. voor een goed geschenk TERNEUZEN Biirsre? Inke stand Sn* ra»? Cont HULST Bevorderd Drumstel voor Semper Gaudete OOSTBURG AGENDA Vandaag Morgi en Het gemeentebestuur van Middelburg zal een verklaring afgeven, dat de oprichting en instandhouding van een christelijke detailhandelsvakschool in die gemeente nodig wordt geoo.rdeeld. Dit besluit is dan toch, zij het met enige vertraging, maandagnamiddag in de vergaderng van de gemeenteraad gevallen en daarmee is de kans op het opnieuw ontbranden van een school strijd in onze provinciale hoofdstad dan tegelijk uit de wereld. Zoals bekend had de socialistische heer Th. J. Westerhout in een vorige vergadering, waarin dit onderwerp ter tafel kwam, een voorstel van orde ingediend om de behandeling uit te stellen teneinde neutrale en eventueel andere groeperingen in de gelegenheid te stellen eveneens een aanvraag in te dienen en zodoende tot de oprichting van een neutrale school te komen. Doch de stemmen staakten toen en er moest in 'n volgende vergadering opnieuw worden gestemd zodat ook het eerste voorstel tot gisteren moest blijven liggen. Nu werd yoorstel-Westerhout met 10 tegen 6 stemmen verworpen en het oorspronke lijke voorstel met eenzelfde stemmenverdeling aangenomen. Een nieuw punt op het gebied van het onderwijs, dat in Middelburg aanleiding kan gaan geven tot zorgen, is de school voor voortgezet lager on derwijs. Het hoofd van deze school, de heer D. C. Steur is benoemd tot hoofd van de o.l.s. te Oost- en West- Souburg en Middelburgs vroede va deren vrezen thans, dat het moeilijk zal worden een nieuw hoofd voor de ze school aan te trekken. Dit bleek al thans uit de antwoorden, die wethou der J. W. Kögeler gaf op de vragen van de heer P. H. Geers (arb.) Solli citanten zijn er nog niet en er dreigt derhalve minstens een onplezierige interimperiode. Overwogen wordt om de V.G.L.O.-school toe te voegen aan school J., maar dan zal het leerlin genaantal vermoedelijk niet zodanig stijgen, dat uitbreiding van het aantal leerkrachten kan worden verkregen. De wethouder zegde evenwel toe. dat tijdig een oplossing zal worden ge vonden. Principieel Niet uitvoerig, maar wel interes sant is er gediscussieerd over een voorstel om aan winkeliers in de Segeerstraat tijdens het toerstensei- zoen ontheffing te verlenen van de plicht tot winkelsluiting op zondag. Wethouder Kögeler (a.-r.) verklaar de, ter motivering van zijn vóór- stemmen, dat hij in 1952 op grond van zijn persoonlijke overtuiging had gestemd tégen het verlenen van een dergelijke ontheffing aan de winkeliers in het stadscentrum. Nu die ontheffing er toch was gekomen, vond hij het onrechtvaardig om an dere winkeliers dit voordeel te ont houden. Deze gedachtengang konden de he ren A. J. Schot (staatk. geref.), J. S. Hoek en P. Meliefste (beiden a.-r.) niet precies volgen, omdat huns in ziens 't principe van niet werken op zondag toch een principe is en dat men daaraan geen concessies mag doen. Het voorstel tot ontheffing werd met 12 tegen 4 stemmen aangenomen. Een kleine wijziging onderging het voorstel van b. en w. tot wijziging van de legesgelden. De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) becijferde, dat de invoering van de toeristenkaart weliswaar een belangrijke beperking van het aantal reisdocumenten bete kent, maar hij zag in het tarief toch een bezwaar, waar het de schoolreizen betreft. Schoolkinderen konden vroe ger voor een klein bedrag van een collectief paspoort worden voorzien, maar nu zou een klas toch gauw een kleine twee tientjes moeten neertel len. Daarom werd met algemene instemming besloten om het tarief voor toeristenkaarten, waar het schoolreizen betreft te stellen op 40 cent per kaart. Waardering Tweemaal was er bijzondere waar dering. Bij de opening van de verga dering zei de voorzitter, burgemeester Joh. de Widt, het bedanken als lid van de raad van de heer I. van Doo (arb.) te betreuren en hij bracht hem (Advertentie) dank voor hetgeen hij gedurende on geveer dertien jaar als lid van de raad voor de gemeente heeft gedaan. De raad verleende ook het voorge stelde eervolle ontslag aan ir. B. C. Roeters van Lennep als directeur van de gemeentebedrijven. Mr. P. van Emepl (s.h.) vond evenwel blijkbaar, dat de afscheidsformule wat tam was uitgedrukt. Hij had graag wat meer waardering uit die zin gelezen. Even als de heer L. J. Breel (arb.) prees hij het schitterende werk, dat de direc teur vooral in de oorlogsjaren onder zulke moeilijke omstandigheden ver richtte. De voorzitter deelde mee, dat de ontslagformule in deze geest zal worden geredigeerd en dat trouwens aan het afscheid van de heer Roeters van Lennep het nodige reliëf zal wor den gegeven. Inmiddels is er ook een nieuwe di recteur voor de gemeentebedrijven benoemd. Het is ing. O. S. Hoogewerff, die nadat de raad enige tijd in besloten vergadering over de voor dracht van gedachten had gewisseld de bezetting van de vacature kreeg toegewezen. Een interessant punt werd in de rondvraag aangeroerd door de heer Geers, die vroeg of het college vol doende aandacht had voor Miniatuur Walcheren, welks verdwijning drei gende is. hetgeen h(j een groot verlies voor de stad achtte. Burgemeester De Widt kon hem echter ruimschoots ge ruststellen met de mededeling, dat b. en w. het bestuur van Nieuw Wal cheren reeds om een gesprek hebben verzocht om te trachten een oplossing Voor de bestaande moeilijkheden te vinden. (Advertentie) Natuurvolken en dieren geven ons een wijze les: de bron van genezing en ge zondheid ligt bij de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aambeien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend leven!) HER BES AN Kruidenthee bevat 14 ver schillende Kruiden met eLk een eigen heil zame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist A f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. Het Kamerlid ds. C. van der Zaal, voorzitter van de vaste lommissie voor de visserij, heeft weinig vertrouwen in de plan nen van de regering om proe ven te nemen voor kunstmati ge verwatering van oesters in verband met de afsluiting van de Zeeuwse zeegaten. Met deze proeven en het verplaatsen van de oesterbedrijven naar de Gre- velingen zal, naar de becijfe ring van ds. van der Zaal, een bedrag van 250 miljoen gulden gemoeid zijn, waartegenover 'n jaarlijkse opbrengst van de oes terteelt van vijf miljoen gul den zal staan. Ds. van der Zaal. die over dit on derwerp sprak op de tijdens dit week einde te Vlissingen gehouden visse rijbijeenkomst van de Zeeuwse volks hogeschool en de vereniging tot be vordering van Zeeuwse visserijbelan gen ..Zevibel", geloofde niet. dat de overheid werkelijk bereid zal zijn 'n dergelijk hoge investering voor een zo gering rendement te doen en hij noemde het proefbedrijf daarom een ..fopspeen", Ds. v.d. Zaal zag maar één afdoende oplossing: een zo spoe dig mogelijke taxatie van de nu nog renderende bedrijven en een zo spoe dig mogelijke integrale uitkering. Een forum van visserijdeskundigen onder voorzitterschap van de heer M.J. van Poelje, lid van G.S. en voor zitter van een tweetal provinciale visserijcommissies beantwoordde vragen. Het bleek, dat de deskundi gen het er over eens waren, dat er voor vele Zeeuwse vissers grote mo gelijkheden liggen bij de kleine zee- Alle lezeressen kennen natuurlijk Castella schoonheidszeepzonder twijfel de fijnste en zachtste schoon heidszeep, waarmee men zijn huid kan verjongen. Deze prachtige zeep is tijdelijk ver krijgbaar voor.... slechts 25 cent per stuk! Dat aanbod is geldig voor alle dames, die twee pakken Castella wasmiddel (blauwe of rode pak) kopen. De reden van dit aanbod? Castella wil langs deze weg de kennismaking aantrekkelijk maken met de nieuwe kwaliteit van haar wasmiddelen. De waskracht is door een nieuwe vinding verbluffend sterk opgevoerd, het vlek- kenverdrijvend vermogen is nog veel intenser geworden, dan het reeds was. Maak gebruik van dit aanbod.... Castella schoonheidszeep voor slechts 25 cent bij aankoop van twee pakken Castella wasmiddel. Men heeft keus uit een nieuwe witte of een nieuwe groene kleur schoonheidszeep, elk met een eigen, karakteristiek parfum! Wel mag men de dames aanraden, niet te wachten. Alle winkeliers heb ben een bepaald kwantum schoon heidszeep ontvangen, dat tegen 25 cent mag worden afgeleverd. Is dat kwantum uitgeput, dan geldt de nor male prijs weer.' De algemene ledenvergadering van de ARKA afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen, welke in het hotel de "Eenhoorn" te Oostburg werd gehou den, stond in het teken van de om- tevredenheid die er in de ambtena- renkringen heerst over de jongste maatregelen van de regering, met betrekking tot de salarissen voor de lagere en middelbare ambtenaren. Links en rechts hoorde men op merkingen als droevig, waardeloos, teleurstellend en onaanvaardbaar, waarmede de maatregelen van de regering werden getypeerd. Deze algemene ontevredenheid ma nifesteerde zich tenslotte in een mo tie, die met algemene stemmen werd aangenomen, waarbij aan het hoofd bestuur wordt medegedeeld, dat de genomen maatregelen voor alle ca- tagoriën van lagere en middelbare ambtenaren onaanvaardbaar zijn ter wijl er uitleg wordt gevraagd over het door het hoofdbestuur ingenomen standpunt bij het georganiseerd over leg met de regering. Naast de alles overheersende sala riskwestie werden nog enkele ande re punten behandeld. De beide aftredende bestuursle den de heren R. Bun uit IJzendijke en A. van Beijsterveldt uit Sluis, werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd om er nogmaals bij het hoofdbestuur op aan te dringen, diligent te blijven, inzake de kor ting die op de pensioenen voor amb tenaren wordt toegepast, bij het be halen, van de pensioengerechtigde leeftijd in verband met het genot van het algemeen ouderdomspensioen. Tot afgevaardigden naar het lan delijk congres van gemeenteambte naren op 8 en 9 mei a.s. te 's Gra- venhage werden benoemd de heren A. Hendriksen en A. van Beijster veldt, terwijl de voorzitter de heer J. van Hauwe met de heer E. Haan stra de afdeling zal vertegenwoordi gen op het algemeen landelijk congres te Groningen. Verder werd in principe besloten om gezamenlijk in mei of juni de wereldtentoonstelling te Brussel te bezoeken. Na de algemene ledenvex-gadering kwam de subgroep "belastingen" bij een voor een bespreking van de spe cifieke vraagstukken der belasting dienst. Hierbij werden op de korrel ge nomen, het rangenstelsel, de rijwiel vergoeding, de onregelmatigheidstoe slag enz., waarbij bleek dat ook hier nog veel wensen en verlangens be staan. visserij of de kottervisserij. Gebleken is, dat het gemiddelde in komen per man per jaar op een kot ter op rond 9400.is te stellen. Roofbouw Op de tweede dag der visserijbij eenkomst heeft de heer J. de Veen, oud-medewerker van het rijksinsti tuut voor visserij-onderzoek een cau serie gehouden over het onderwerp wordt de garnaal teveel bevist". Deze vraag moest hij beamen. Langs de Noordzeekust vanaf Bel gië tot voorbij Duitsland maken niet minder dan 1600 goed uitgeruste vis sersschepen jacht op de garnaal. Naast de consumptiegarnaal brengt men ook grote hoeveelheden puf mee te klein voor consumptie. Volgens statistieken is gebleken, dat in de laatste jaren gemiddeld 70 pet. der garnalen-aanvoer uit ,,puf" be staat. Wanneer men de garnalenvis serij wil redden dient men het jon ge leven te sparen. Een in de onoverzichtelijke bocht van de Dorpsstraat te Heinkenszand, nabij de wegsplitsing Provinciale weg-Oudekamerseweg, geparkeerde vrachtauto, was oorzaak van een vrij gecompliceerd verkeersongval, waar bij een autobus van de lijndienst Borssele-Goes en een vrachtwagen met aanhangwagen, geladen met landbouwmachine-onderdelen van de firma v. d. E. uit Borssele, betrok ken waren. Juist op het moment, dat de auto bus de geparkeerde vrachtwagen zou gaan passeren en daarbij de linker weghelft bereed, kwam uit tegenover gestelde richting de vrachtwagen met aanhanger. Laatstgenoemd voer tuig remde zo krachtigdat het trek kende voertuig met een reuzenzwaai finaal om zijn eigen as draaide. De koppeling van de aanhangwagen werd daarbij afgerukt en er ontstond aan dit voertuig vrij veel materiële scha de. Het verkeer van en naar de Zak van Zuid-Beveland ondervond onge veer 20 minuten vertraging. Met een spoedig ter plaatse gekomen reser vebus konden de passagiers hun reis vervolgen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het bestuur van het waterschap ..Het Vrije van Sluis" heeft de uitvoe ring van de verbetering van de Zwin- dijk te Retranchement gegund aan het aannemersbedrijf A. Snepvangers te Apeldoorn, die met 516.000 de laag ste inschrijver was. Morgen, woensdag 26 maart, gelden in de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.13 en 18 42 uur, te Terneuzen om 5.42 en 18.07 uur en te Vlissingen om 5.14 en 17 39 uur. jk (Advertentie) 'n Hoco product De afdeling Lewedorp van het Wit- Gele Kruis hield haar jaarvergadering in café van Dries onder voorzitter schap van Jac. de Jonge. Uit net jaarverslag van de penningmeester maar ook voor de belanden van moe der en kind voor de bejaarden, reu- ma-bestrijding, geestelijke gezond heidszorg enz. Spreker stelde de noodzaak in het bleek, dat er op 31 december 1957 een licht van een bejaardenhuis en van saldo was van f 107. Dit is voor een Kruisvereniging eigenlijk te weinig, te meer daar er een behoorlijke reserve moet zijn voor de aanschaf van duurzame goederen. In de vijf jaar dat de afdeling nu bestaat, is reeds voor 625 gulden aan materialen gekocht. Men streeft er in deze afdeling naar te komen tot de bouw van een wijkgebouw. Er zal hiervoor door het bestuur en door de leden hard moeten worden gewerkt om de bouw te verwezenlijken. De voorzitter pleitte voor een nauwe samenwerking tussen bestuur en le den. De bestuursleden Jac. de Jong en C. de Baar werden herkozen. Burgemeester Th. Andriessen uit Ovezande, lid van het provinciaal be stuur van het Wit-Gele Kruis, hield hierna een inleiding over gezondheids zorg. Het Wit-Gele Kruis is de laatste tijd geweldig uitgebreid. Het is momen teel niet alleen meer voor ziekenzorg Aan de Paul Krugerstraat te Vlis singen werd de eerste paal geslagen voor een bouwwerk, bestaande uit 38 woningen en 19 dubbele garags. Dit werk wordt uitgevoerd door de fa. De Munck en Petri en met deze bouw wordt gebroken met de traditioneel worden flatwoning. Het gebouw, dat thans aan de Paul Krugerstraat wordt opgetrokken bevat 38 zgn. Maisonettes. Dit zijn woningen, die door twee woonlagen en een eigen binnentrap de gedachte aan een eigen „huis" behouden doen blijven. Het is een voor Vlissingen en Walcheren en vele delen van Zee land volkomen nieuwe woningtype Iedere woning heeft in het sousterrain de beschikking over een royale ber ging. Voor de gevels wordt gele Lim burgse handvormsteen gebruikt, dat sterk contrasteert met een royale toe passing van glas-partijen terwijl de borstweringen onder de ramen voor zien worden van yang teakhout. De centrale gang van dit complex is bui tengewoon ruim 4 meter en via deze gang wordt de galerij betreden, waar elke woning zijn eigen portiek heeft. Een maisonette omvat: entree-hall (3.60 x 3.02 m.), waarin open trap met yang teakhouten treden, een keuken met ingebouwde koelkast, een woon kamer van 5.32 x 4.78 m. Via de open trap bereikt men de slaap-etage, waar eveneens een ruime hall is met 3 ruime slaapkamers en een bad- ruimte. Het bouwwerk wordt voorzien van een centrale televisie-antenne. een instituut voor chronische zieken Hij wees op het tekort aan kraam verpleegsters en men mag hopen, dat dit in de toekomst beter wordt. Spreker kondigde aan, dat de af dracht ten behosye van het provinciale werk verhoogd zal moeten worden, omdat er in de toekomst nog zoveel gebeuren moet. De contributie is thans nog aan de lage kant. Men zal de contributie meer moeten gaan zien als een verzekering. Een eerste vereiste is ook. dat wij ons aan dit alles zullen gaan aanpas sen, om zo de stormachtige ontwikke ling bij te houden, aldus spreker. (Advertentie) maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met AKKER SIROOP Op 13 april wordt te Hulst voor de derde, achtereenvolgende maal de Frans-Vlaamse Culturele Dag ge houden. Om twee uur zal de bijeenkomst, waaraan velen uit België en Neder land en eveneens uit Frans-Vlaande- ren zelf zullen deelnemen, geopend worden door de voorzitter van de Kunstkring, de heer J. H. Stolte. Er worden twee causerieën gehouden: dr. P. C. Paardekoper uit Eindhoven spreekt over Frans-Vlaanderen en de Nederlandse Cultuurpolitiek" en André Demedts uit Kortrijk over „Frans-Vlaanderen in het geheel van de Nederlandse cultuurgemeenschap" Tussen beide causerieën zal Jan van Alphen gedichten voordragen van Vondel, Michiel de Swaen en Karei van de Woestijne. Verder werkt het Hulster Gemengd Koor, onder leiding van de heer Jo Ivens aan deze dag mee. 's Avonds wordt de bijeenkomst voortgezet. De deelnemers zullen worden verwel komd door de voorzitter van de Oud heidkundige Kring, de heer B. A. Wul- king en door de voorzitter van V.V.V., de heer J. Loof. De heer Luc. Ver- beke zal aan de hand van 90 kleuren dia's vertellen over land en volk van Frans-Vlaanderen en de heer J. de Vries spreekt over „Oost-Zeeuwsch- Vïaanderen in woord en beeld". De Frans-Vlaamse £)ag wordt ge houden in hotei De Graanbeurs. VIRULY EN VAN SCHAGEN OVER HUN LITERAIRE WERKEN In de Kleine Concert- en Gehoor zaal zal aanstaande donderdagavond een literaire avond worden gehouden. De heer A. Viruly zal spreken over „Achtervolgd door Zeeland", naar aanleiding van zijn laatstverschenen boek „Vrouwen nemen de tijd" en mr. J.C.J. van Schagen zal met een praatje voorlezen uit ongebun deld werk. De schamele toewijzing van wonin gen aan Zeeland voor dit jaar, die voor onze stad toch nog resulteerde in toewijzing van 152 woningwetwo ningen, moet uiteraard enige wijzi ging brengen in de bouwplannen van de gemeente. De aanvankelijke opzet was de bouw van een complex van 328 woningwetwoningen. B. en w. stel len de raad daarom voor de eerder genomen raadsbesluiten te dien aan zien in te trekken en voorts te be sluiten medewerking te verlenen voor de bouw van 152 woningwetwoningen waarvan 80 door de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting en 72 door de gemeente, die later aan andere woningbouwverenigingen in exploitatie gegeven zullen worden. WONINGBOUWLENING Het college van b. en w. stelt de gemeenteraad voor om met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening aan te gaan van 180.000 tegen een rente van 6 pro cent en een looptijd van ongeveer 13 jaar. De opbrengst van de lening zal gebruikt worden voor de consolidatie van met vlottende middelen gefinan cierde kosten van woningwet- en scholenbouw. SUBSIDIE BESTRIJDING DRANKMISBRUIK Het bestuur van de Vereniging Zeeuws Consultatiebureau voor Alco holisme te Middelburg heeft aan de gemeente Vlissingen gevraagd het werk te steunen met een jaarlijkse subsidie van 750.Hoewel b. en w. van mening zijn, dat het met het oog op de begrotingspositie moeilijk is om een positief voorstel te doen, menen zij anderzijds, dat Vlissingen zich niet afzijdig mag houden, gezien het feit, dat door dit bureau in een lang gevoelde behoefte wordt voor zien. B. en w. stellen de raad voor om voor 1958 een subsidie te ver strekken van 500.terwijl, in af wachting van de ontwikkeling der gemeentefinanciën, het toekennen van een subsidie voor 1959 te zijner tijd kan worden bezien. JUBILARISSEN BIJ "DE SCHELDE,, In dienst van de N.V. Koninklijke Maatschappij "De Schelde" vierden de volgende heren hun jubileum: 43 jaar: P. Laport. Inkoop; 25 jaar: J.A. Koningstem, Boordmontage -Bankwerkerij, C. Verbokkum, Draaierij, M. v.d. Ketterij, Mgazijn- dienst en A. Baljé. Plaatwerkerij. De heren C. v. Steenhuysen. Bank werkerij. M.J. Naerebout, Smederij en D. Peeman, Cascobouw Zware Plaatwerkerij. ONDERWIJSVOORSTELLEN B. en w. stellen de gemeenteraad voor om in beginsel te besluiten tot het stichten van een vierde openbare kleuterschool in deze gemeente op een terrein, gelegen tussen de Adri- aen Coortelaan en de President Roo- seveltlaan. Voorts wordt voorgesteld om de gemeentelijke kleuterscholen de volgende namen te geven: de school aan de W. Roelofszlaan. hoek Irislaan, „De Iris", de school in het havendorp ,.De Zonnebloem" en de school aan de Schuitvaartstraat ,,De Kleuterhoek". NIEUWE AUTO VOOR DE POLITIE De surveillance-methode per auto heeft, aldus b. en w. in de afgelopen jaren haar groot nut overtuigend be wezen. Tengevolge van het intensieve gebruik is nu evenwel de auto, die in 1954 van de vee- en vleeskeurings dienst voor dit doel werd overgeno men, thans geheel versleten. B. en w. vragen de raad daarom hun col lege een krediet te verlenen van f 7000 voor de aanschaf van een nieuwe politie-volkswagen. GEMEENTERAAD VERGADERT De raad van deze gemeente komt aanstaande vrijdagmiddag om twee uur in openbare vergadering bijeen. (Advertentie) Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger BRAND IN KOLENHOOP Aan het Noorderdok ligt een hoe veelheid kolen voor de cokesfabriek te Sluiskil opgeslagen. Vermoedelijk door broeiing is hier brand ontstaan. De Terneuzense brandweer rukte uit en begon direct met blussingswerk. De bedrijfsbrandweer van de cokes- fabriek werd gewaarschuwd om een oogje in het zeil te houden. IN DE SLOOT GEREDEN De politie werd door een militair W.J. v. D. gewaarschuwd dat hij, komende van Hoek in de sloot aan de Westzijde van het kanaal, een jon gen in de sloot had zien liggen. Dok ter Schierbeek, die juist passeerde, verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer, de ongeveer 13-jarige W. M. uit Sluiskil, naar het St. Elisa- bethziekenhuis brengen. De iongen kon later niet verklaren hoe hij, fiet send, in de sloot was terecht geko men. GEMEENTERAADS VERGADERING In verband met de statui enwijzi- ging van de stichting beschuttende werkplaatsen midden Zeeuwsch- Vlaanderen heeft het college van b. en w. voor de gemeenteraadsvergade ring op donderdag 27 maart a.s. een voorstel in verband met leden, die door de raad moeten worden be noemd. B. en w. zullen de raad ook ver zoeken aan de heer C.M. Weststrate onder dankbetuiging voor 22 jaren dienst eervol ontslag te verlenen als hoofd van de openbare ulo-school. Enkele percelen grond zullen moe ten worden aangekocht ten behoeve van het uitbreidingsplan. De r.-k. ulo school verzoekt medewerking voor aanschaffing van nieuwe meubelen e.a. De raad zal eveneens moeten be slissen inzake het vaststellen van een nieuwe vleeskeuringswet en het wij zigen van de gemeentebegroting en die van de dienst voor maatschap pelijke zorg over 1957 en 1958. Van G.S. werd bericht ontvangen dat zij in beginsel geen bezwaar heb ben tegen het verlenen van de jaar lijkse bijdrage voor de verbouwing van het Concertgebouw. VASTEN-PROGRAMMA R.-K. INSTUIF Voor zondag 30 maart a.s. heeft het r.-k. instuifcomité een bijzonder aan trekkelijk programma ontworpen. Nu wij Pasen beginnen te naderen zal door de bekende voordrachtskun stenaar Johan Lauxtermann in een éénmanstoneel het spel ,,Barabbas" worden gegeven. In dit spel zal de toeschouwer kun nen ervaren hoe Barabbas die om Christus werd vrijgelaten, aanwezig is bij Zijn dood en kruisafname. Hij gaat terug naar Jeruzalem en ont moet. zonder het te weten, Petrus. Hij is, zonder het te beseffen, ge tuige van Christus' Verrijzenis. Ondanks dit alles blijft hij twijfelen. In de kopermijnen, waar hij als slaaf belandt, ontmoet hij Christus weer, maar nu in de persoon van een slaaf die op de keerzijde van zijn naam plaatje de naam Christus Jezus draagt. De slaaf sterft voor de naam van Christus. Barabbas komt later in Rome terecht en maakt er de grote brand mee. Hij wordt tenslotte in de gevangenis geworpen en sterft, even als Christus, aan het kruis. Johan Lauxtermann heeft deze voordracht reeds verscheidene malen gehouden en iedere keer opnieuw zijn talrijke toehoorders in de ban van zijn kunstenaarschap weten te hou den. Niet alleen voor de leden van de instuif werd deze avond door het comité georganiseerd, ook andere be langstellenden zal de gelegenheid worden geboden van deze avond te genieten. Géboren: Jean A. zv C. van Swaal en P. Doorns; André S. zv R. Die- rick en M. Thomas, te Sas van Gent; Petrus A. M. zv A. Hamelijnck en P. de Caluwé; Virginia H. C, dv A. Goramers en L, Lauret; Sylvia dv G. Meindertsma en E. Dijkinga; Helena M. dv J. Duine en E. Geurts; Johan nes Izaak zv J. Scheele en Th. Rot tier. Huwelijksaangiften: Marinus Die- leman. 21 j., en Wilhelmina Neels, 21 j.; Anthonie Pladdet, 35 j. (won. te Hoek) en Adriana E. van de We- ge, 26 j. Huwelijksvoltrekkingen: Cornells J. van Drongelen, 30 j. (won. te Zaam- slag) en Helena A. de Jonge, 20 j.; Dingenus J. de Poorter. 26 j. (won. te Zaamslag) en Dina de Bokx, 21 j. Overleden: Jacobus Cornelissen, 98 j., wedn. van S. Flips; Leunis A. Stoffels, 87 j., wedn. van J. de Ruij- ter; Abraham Risseeuw, 72 j. (won. te Ooltgensplaat), echtg. van A. M. Haartsen; Valerianus G. van Waes, 89 j., wedn. van J. M. Vael (won. te Westdorpe); Rosalia Florijn, 80 j., echtg. van C. van Hecke (won. te Sas van Gent). JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS De algemene vergadering van de vereniging „Het Wit-Gele Kruis" afd. Sas van Gent kende slechts een ge ringe belangstelling. Misschien kan, aldus de voorzitter de heer P. van Hecke, hierin een blijk van vertrou wen t.o.v. het bestuur worden gezien. De heer van Hecke noemde 1957 een goed jaar voor de vereniging. Er is veel werk verzet. In dit verband wees hij op de moedercursussen, de polio-inentingen enz. Het jaarverslag vermeldde een le denstijging van 952 tot 964. De penningmeester, de heer Fer- mont, was in zijn verslag tamelijk te vreden over de financiële resultaten. De kleine contributieverhoging heeft tot gevolg, dat met de nodige zui nigheid ongeveer een sluitende exploi tatie kan worden verkregen. De t.b.c.-vlucht die jaarlijks door de duivenmaatschappij „De Vrede" wordt georganiseerd, had ook in 1957 het mooie batige saldo van 1016,56 opgeleverd. Het enthousiasme van de duivenmaatschappij en de milde gevers die de te vervliegen prijzen beschikbaar stellen, maken dit prachtige resultaat mogelijk. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer R. Bruggeman. De periodiek aftredende bestuursleden, de heer P. van Hecke en mej. D. Wauters, werden bij acclamatie her kozen. Philippine RAADSKANDIDATEN Bij de a.s. gemeenteraadsverkie zing zal de gemeentepolitiek wel eni ge wijziging ondergaan. De partij Ge meentebelang is uiteengegaan en door dit geval zijn er nu 3 partijen ont staan, n.l. de katholieke arbeiders partij (wel de sterkste), met als lijst aanvoerder H. v.d. Broek. Wethouder Cornelis heeft een par tij gevormd met hemzelf als lijstaan voerder en als 2e kandidaat een pro testant (wat hier nog nooit is voor gekomen). Ook wethouder Barbe is de lijst aanvoerder van zijn partij, die de boeren en tuindersstand zal vertegen woordigen. MILDE GIFTEN Vanaf de preekstoel werd bekend gemaakt, dat bij de rondgang van de St. Maartenswagen, de collecte 572 opbracht, wat neerkomt op 0,50 per parochiaan. Aan goederen e.a. 1000 kg, wat zou ongeveer 1 kg per parochiaan is. Voor onze parochie zeker milde giften. De groepscommandant der rijkspo litie. opperwachtmeester H. J. A. Awater, is met ingang van 23 maart bevorderd tot adjudant. GEZINSVERZORGSTER Zaterdag j.l. werd bericht dat als vierde sociaal wed'kster voor het rayon Hulst en omstreken werd aan gesteld mej. L. Buys. Dit bericht be rustte echter op een vergissing, aan gezien mej L. Buys niet werd aan gesteld als sociaal werkster maar als gezinsverzorgster. Clinge Semper Gaudete, het bekende jeugdorkest, heeft een drumstel (slagwek) aangekocht, dat thans in gebruik is genomen. Het betekent een buitengewoon grote aanwinst voor de vereniging Maar nu zullen er nog twee leerlingen bard moeten gaan studeren om de kunst van het drum men meester te worden. Gelukkig be schikt Semper Gaudete over een be stuurslid dat deze kunst meester is: de heer Mich, van Vlierberghe uit Heikant heeft aan de daarvoor reeds aangewezen leerlingen uitleg en een praktische demonstratie gegeven. Van zelfsprekend was er voor dit staaltje van virtuositeit veel belangstelling. Het is te hopen dat de twee jeug dige drummers spoedig alles uit de nieuwe aanwinst van het jeugdorkest zullen weten te halen. K.V.P.-FORUM In het St. Aloysiuspatronaat werd een forum gehouden door de plaat selijke afdeling van de K.V.P. De heer E. Lansu uit Aardenburg trad op als leider. Verder maakten deel uit van het forum de heer J. van Dongen, burgemeester van Aarden burg en lid van de Tweede Kamer ir. G.P.M. Dikötter. lid van Ged. Sta ten van Zeeland, Em. Ruymbeke lid van Provinciale Staten. De belangstelling was zeer groot. In de verschillende vragen werden zeer belangrijke problemen aange sneden. Het was een geanimeerde bijeenkomst. Kloosterznnde SPEELTUIN IN OPRICHTING Er bestaat reeds sedert jaren een plan om een speeltuin aan te leggen, opdat de "jeugd in haar vrije tijd op een veilige en prettige plaats haar vertier kan vinden. Telkens kwam er iets tussen, dat de uitvoering van dit plan verhinderde. Maar thans is men gelukkig zo ver dat men binnen kort tot de stichting van een speeltuin zal kunnen overgaan. Er wordt een speeltuinvereniging opgericht, waar van gezinnen lid kunnen worden. Zij betalen een contributie die onafhan kelijk is van het aantal kinderen. Om dat het voorlopig comité echter dient te weten op hoeveel leden men kan rekenen, wordt er een soort van enquête gehouden. In de loop dezer dagen krijgt ieder gezin een circulaire, waaraan een strook bevestigd is welke men kan invullen. Men kan zich daardoor reeds maar geheel vrijblijvend en voorlopig, opgeven als lid of donateur. Op deze wijze verkrijgen de oprichters reeds een idee van de te verwachten ont vang der vereniging. Zeer waarschijn lijk zal de animo voor een speeltuin, waarnaar door velen immers zo lang is uitgezien, wel groot zijn. Via de hoofden der scholen worden de be wuste circulaires verspreid. OOSTPRIESTERHULP Ook in onze parochie zal deze week een actie gehouden worden van de Oost-Priesterhulp. Het programma van deze "Rond reis om naastenliefde" vermeldt op vrijdag 28 maart het bezoek van de tentoonstelling kapelwagen, die te bezichtigen zal zijn op het St. Eli- giusplein vóór de kerk. Om 8 uur des avonds zal in de katholieke kring de film "Vervolg den en verjaagden" worden getoond, terwijl op de daaropvolgende zater dag de grote inzameling van geld en goederen wordt gehouden. (Ook plaatselijk nieuws op pag. 5) SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De onbekende soldaat. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Manne quins voor Rio. MIDDELBURG ZVU-jeugdbibliotheek: 8 uur: Lezing dr. A. Saalborn. Electro: Sissi. a.l. GOES Grand: Brandend moeras, 14 VLISSINGEN AlhambraCorruptie. 18 j. Luxor: Een meisje van zeventien, 14 i. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Hoffmanns Vertellingen. GOES Grand: Brandend moeras, 14 J- MIDDELBURG Electro: Sissi, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Corruptie, 18 j. Luxor: Een meisje van zeventien. 14 j. Britannia 8.30 uur: Operagezel schap Forum met De barbier van Se ville. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: V* onbekende soldaat. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Manne quins voor Rio, 18 j. OOSTBURG Ledel 7 45 uur: De rovera van de sierras, 14 j. HULST Bioscoopgebonw 8 uur: L* 'glorie van het moedertohap.

de Stem | 1958 | | pagina 2