Matthaus Passion te kreeg meesterlijke Aardenburg vertolking Gemeentebestuur Axel weigert kapelwagen Zundert valt binnenkort een In der dikste bomen van ons land DE DRAAIENDE SCHIJF Nieuw type school in Breda TUSSEN SCHELDE EN GRENS Amateur-symfonieorkest in Den Bosch opgericht Muziek voor Patrijzen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 24 MAART 195b Organisatie was weer perfect Uit vroeger eeuwen Zuid-Beveland Z-Vlaanderen Walcheren Poolexpedities en KYP-politiek voor Statenkring Tak werd enorme beuk (30 meter) fataal Naar België Katholieken zeer verbolgen Ladder Elf „kuub" Middelburg klopte NAC-combinatie Handbal in Zeeland Kanaalzone-schaak KORTSTONDIGE VREUGDE AGENDA Vandaag Morgen Evenals vorig jaar werd ook dit jaar de Mattheus Passion van J. S. Bach te Aardenburg uitgevoerd. Or kest en koor waren het Amsterdams Oratoriumkoor en het Utrechts ste delijk orkest. Wanneer wij aan een algemene beschouwing willen beginnen dan komen we vlug terecht bij de in terpretatie die dirigent Piet van Eg- mond hiervan heeft gegeven. Natuur lijk kan men van mening verschillen over de opvatting, maar toch zijn ook hier weer richtlijnen aanwezig, die een en ander kunnen bepalen. Als eerste valt op hoe deze diri gent zijn wil aan alle uitvoerenden oplegt en hoe orkest, koor en solisten al zijn aanwijzingen punctueel volgen. Echter in het licht van de stijl en bezien vanuit de tekst van het evan gelie hetgeen hierbij toch zo'n voor naam bestanddeel is. kan, zoals reeds gezegd, zijn opvatting aanvechtbaar zijn. Bach dirigeren is Bach registre ren. Piet van Egmond doet met zijn koor dan ook precies hetzelfde wat hij 'met zijn orgel doet. Jammer dat een groot kunstenaar, zoals hij is, in dit barok werk geen barokorgel maar een romantisch orgel bespeelt. Dit heft zijn gevolgen zoals bijv. het veel vuldig gebruik van zwelkast en tre- molerende registers, hetgeen in de retorisch romantisch genuanceerde koralen erg goed opviel. Hier nu is de gehele inhoud van zijn weergave getekend, hetgeen echter niet uitsluit dat van Egmond met zijn koor doet wat hij wil, technisch volmaakt laat zingen en koor en orkest volledig in zijn macht heeft. Een uitvloeisel hiervan is o-a. dat bij sommige koorgedeelten waar de retoriek niet op de voorgrond trad. zoals „Lasz Ihm kreuzigen", werke lijk sprake was van een meesterlijke weergave. De perfecte uitspraak en het scanderen van sommige tekstgedeelten maak ten dit mogelijk, zo ook in het begin- koor. waar doorheen het jongenskoor met een wel bijzondere gave klank het koraal zong en waarbij van Egmond de grote koren op meesterlijke ma nier op de achtergrond hield. De evangelist Walther Ludwig was een ware verteller van het evangelie. Zijn stem was van dien aard, dat de zgn. Schleifers die hij gebruikte, aan ^LS men zich in goed vertrouwen wil laten raden van de gang bare paden af te wijken, dan zette men op: Era to EFM 42.021 „12 Chan sons de la Renaissance". Men moet nu niet schrikken van het woord renaissance en menen, dat deze tijd van 400 jaar geleden alleen maar interessant is voor de man, die mu ziekgeschiedenis studeert. Bij deze plaat luistert men naar een aaneen schakeling van de meest verruk kelijke en gezellige, dikwijls gees tige chansons zonder instrumenten ter begeleiding, feilloos gebracht door het kleine gemengd koor van Philippe Caillard. Juweeltjes van klankkunst en verwevenheid van stemmen; edelstenen, die alleen kunnen worden gepresenteerd door een uitgezocht gezelschap. Het grote voordeel is, dat men door middel van een dergelijke uitgave op pret tige wijze in contact wordt gebracht met het onuitputtelijke domein van de polyfone muziek uit die tijd, die culmineerde in een formidabele kerkmuziek, een gesloten boek voor velen, tot schade van velen. Wie deze eerste stap nog voor zichtiger wil zetten probere het 17 cm plaatje van dezelfde maatschap pij LDE 1068 „Six chansons de mé tiers" gebracht door hetzelfde ge zelschap. Zes liederen over verschil lende handwerken of beroepen (timmerlieden, wevers enz.), wel van iets latere tijd dan de renais sance, maar toch van allure; men leert er kleine koorzang mee waar deren, iets wat voor velen moeilijk schijnt te zijn, overdonderd als wij geregeld worden door de groots op gezette muzikale werken van de laatste anderhalve eeuw. Ook hier gezellige teksten op vlotte wijze door de verschillende stemmen ver tolkt, doch meer met refreinen wer kend als bij volksliederen gebrui kelijk. Beduidend beter da.n LDE 1048, waarop een vijftal Chansons de Marins, zeemansliederen van nog later tijd, waarbij de verschillende stemmen bij lange niet zo gezellig door elkaar heen babbelen als bij de beide eerstgenoemde uitgaven. Hier is de man, die de liederen ge harmoniseerd heeft er echt eens voor gaan zitten om het koortje nu eens voor het publiek te laten zin gen. Het gezellige onderonsje, waar bij het er voor de zangers niet op aan komt of er publiek is of niet is hier ten enenmale zoek en dat mag toch niet bij volksliederen, die men voor zich zelf zingt, in dit ge val zeemansliederen, die de zeeman voor zichzelf zingt, al of niet met of voor zijn kornuiten. Voor degenen, die de eerste stap op dit gebied reeds hebben gezet: Erato EJ 25.045 „15 Chansons fran- gaises" van de ioat to ij tegen woordig zouden noemen Belg Roland de Lassus, in onze contreien beter bekend als Orlando di Lasso de man heeft namelijk ook in Italië gewerkt. De op deze plaat verzamelde 15 wereldlijke chansons zijn een stuk doorwrochten, gele gener als het ware, dan die op de beide eerstgenoemde platen. Zelfs als hij een grapje maakt, is het nog wetenschappelijk verantwoord. Zierikzee BENOEMING De heer H. M. van der Horst uit Steenbergen is met ingang van 1 april benoemd tot hoofdassistent-titulair bij de belastingdienst alhier. de mooie vertolking niet veel afbreuk deden. De Christuspartij werd gezongen door de bas Bruce Boyce, een prach tige stem, die hier en daar wat na saal aandeed, wat soms de zuiverheid in het gedrang bracht maar overigens de tekst met de nodige deemoed voor droeg. Corry Bijster zong de sopraan aria's prachtig en was kennelijk zeer goed gedisponeerd. Vooral de aria ..Ieh will dir mein Herz schen ken" klonk helder tegenover het or kest. De alt-aria's werden vertolkt door Tino Rebel. In sommige geval len kon men spreken van een mez zo-sopraan zoals bijv. in de prach tig gezongen aria ..Erbarme Dich", waarin haar timbre wel bijzonder schitterde. De kleinne partijen werden gebracht door de tenor Reinier Schweppe en de bas Renaat Verbruggen. De laatste zong met een aan de tekst aangepast pathos, dat bewondering afdwong. De ze Belgische zanger mag zeer terecht een zanger van formaat worden ge noemd. Het orkest zal zeer zeker van de ondraaglijke koude te lijden hebben gehal. Vooral de twee vioolsolisten, die overigens hun taak prachtig ver vulden. Deze twee concertmeesters waren Frits Knol en St. Hesseling, die de plaats innamen van de eerste con certmeesters van het U.S.O. De temperatuur, die op alle instru menten van grote invloed is, was er ook oorzaak van, dat er soms sprake was van een matte klank. Hiertegen was niets bestand, zelfs geen verwar ming. die toch in de kerk aanwezig was. Aan het einde van deze beschouwing is het zeker op zijn plaats melding te maken van de perfecte organisatie, die dit geheel kenmerkte. JO IVENS GOES K.V.P. vergaderde Op de jongste vergadering der afd. Goes van de K.V.P., waar o.m. de aanwijzing plaats had der kandida ten voor de gemeenteraad, deelde de voorzitter, de heer Vervest mee, dat de heer W. Vroome, om redenen welke men te respecteren heeft, niet voor een kandidatuur in aanmerking wenst te komen. Namens de afdeling bracht hij de heer Vroome dank voor de uitmun tende wijze, waarop deze de K.V.P. in de raad had vertegenwoordigd. Zijn voorstel om de heer Vroome te zijner tijd een tastbaar blijk van die waar dering aan te bieden, namens de af deling, werd met bijval aanvaard. Leivedorp AUTO-BOTSING. Zaterdagmiddag wilde op de rijks weg tussen Leweaorp en Arendskerke de chauffeur van de vrachtauto der fa. Jansen te Arendskerke de zijweg inslaan naar genoemd dorp. Hij remde daartoe een weinig af, wat noodlottig werd voor de heer V. uit Driebergen, die met zijn wagen te kort achter de vrachtauto zat. Zeer onzacht reeds hij er toen op in, waardoor vrij grote materiële schade ontstond aan de personenauto. De heer V. kwam met de schrik vrij. (Advertentie) Zuiddorpe Meer en betere straatverlichting De langgekoesterde wens naar meer en betere straatverlichting is eindelijk in vervulling gegaan. De lichtpunten zijn namelijk verdubbeld. Niet minder dan 29 zijn er bij geko men. Verder is het verouderde gele licht vervangen door een schitterende nieuwe H.P.L.-verlichting. Tot slot wordt nog het net uitgebreid tot aan de nieuwe weg. Een grote vooruit gang dus in alle opzichten en des avonds, zo ver het oog reikt, een prachtig gezicht. MIDDELBURG Wani\eer de afdeling Middelburg j van de K.V.P.-statenkring gemeend heeft, dat zy voor een politieke ver- i gadering wat meer belangstelling kon I trekken door een bekende Zeeuw te- j voren over een interessant onderwerp i te laten spreken dan is zij wel bitter teleurgesteld. De gezamenlijke staten-1 kringen Goes, Vlissingen en Middel- burg hadden uitnodigingen doen uit gaan voor een propaganda-avond in ,.De Vergenoeging", waar de heer IV. Assmann, lid van de Tweede Kamer, een en ander vertelde over de begin selen van de K.V.P. en het program ma voor de Statenverkiezingen. De heer J. M. A. C. van Don.gen .burge meester van Aardenburg en lid van Provinciale Staten van Zeeland voor het r.-k. bevolkingsdeel behandelde daarvóór op uiterst boeiende wijze de achtergronden van de poolexpedities. Ondanks de moeite, die de kring zich had getroost, was de opkomst voor deze avond echter beneden peil. Slechts enkele tientallen hadden de weg naar „De Vergenoeging" gevon den. In zijn openingswoord sprak de voorzitter van de afdeling Middelburg der K.V.P.. de heer J. de Cock, daar- over dan ook zijn diepe teleurstelling uit. De heer Van Dongen vertelde ver volgens over de expedities die in de loop der jaren naar de beide polen zijn ondernomen en over de kenmer-1 kende parallellen, die daarin op te merken zijn. Tevens belichtte hij het leven op een eiland als Spitsbergen, waar hij zelf vijf jaar heeft doorge bracht. De heer Assmann, die tenslotte het woord kreeg, begon met een uiteen zetting te geven over de plaats van de Provinciale Staten in het Neder landse bestuursstelsel, waaruit hij concludeerde, dat deze plaats toch veelal belangrijker is, dan vele kie zers blijkbaar menen en dan ogen schijnlijk inderdaad het geval is. Als een zeer bijzonder punt in de taak van het komende nieuwe college zag de heer Assmann de noodzaak van een intensief een breed overleg tussen de provincies Zuid-Holland Zeeland en Noordbrabant ten aanzien uitvoe ring Delta-plan en industrialisatie, 'n waarschuwend woord liet hij daaroij horen tegen de provincialistische ge dachten. die in Zuid-Holland een gro te rol spelen. te danken had, zó, dat er geen boer derij gekraakt werd. De woning staat onder toezicht van Monumentenzorg er. daar was men al lang blij, dat er niet meer hoefde te worden gerekend met de mogelijkheid, dat er op een of andere dag een boerderij van het lijstje moest worden geschrapt... Het karwei, zoals de kapers dat hadden aangenomen, "was echter nog niet uit. De takken vormen slechts een deel van de elf kubieke meter hout, die ze ervan verwachten. De stam zelf levert zeker zes „kuub", voor zover thans te bekijken gezond, bruikbaar hout. Temidden van de afgeslagen takken zo veel en zo groot, dat er een heel bos lijkt omgehakt begon Suy- kerbuyk aan de wortel, overigens maar een meter diep in de grond. Hij deed er tot dusver twee dagen verschrikkelijk zijn best op. Je kunt nu zien, dat er aan gehakt is, maar meer nog niet. Eer de boom zich ge wonnen zal geven, is deze week waar. schijnlijk verleden tijd. En zelfs dan zorgt hij nog voor curieuze moeilijkheden. De beuk is zo geweldig groot, dat hü in Neder land niet gezaagd kan worden. Hij moet speciaal naar Antwerpen wor den getransporteerd, waar enorme machines de houten reus eindelijk zullen bedwingen. (Van onze speciale verslag gever) Boven de boerderij van de familie Adriaansen onder Zun dert is een tak verdwenen, die daar als een gigantische, drei gend geheven arm hing, eeuwen lang. Het was een uit zijn fat soen gegroeide „uitschieter" van een beuk die met zijn twee me ter twintig middellijn de dikste 'Van onze correspondent) De kapelwagen van Oostpriesterhulp, die momenteel een rond gang maakt langs de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten, heeft van het gemeentebestuur te Axel geen toestemming gekregen om vandaag, maandag, een rondgang te houden om geld en goede ren in te zamelen voor de honderdduizenden, die al jaren lang in de vluchtelingenkampen in Duitsland verblijven. Evenmin mag de wagen via de luidspreker onder de Axelse bevolking de grote nood verkondigen, die onder de armsten der armen in deze vluchtelingenkampen heerst. Z'ondagochten is dit bericht als een bom ingeslagen onder de katholieken van Axel. Als reden geeft het gemeenteestuur op, dat binnenkort voor Axel een col lecte staat genoteerd voor een ander doel.! Door deze weigerachtige houding van het gemeentebestuur dreigde de gehele organisatie voor wat het bezoek aan Axel betreft in de war gestuurd te worden. Immers, de bekende gele wagens kunn^i niet op ieder willekeu rig tijdstip Axei bezoeken. Ze zijn allereerst bestemd voor hun werk in het uitgestrekte gebied, waarin de vluchtelingen leven. De weigering van het gemeentebestuur zal vermoedelijk Oostpriesterhulp niet zwaar treffen. Enkele Axelenaren hebben spontaan gereageerd en zij willen bewezen zien, dat de afwijzende houding van het gemeentebestuur de daadkracht en de offervaardigheidszin van de Axelse katholieken slechts heeft gestimuleerd. Bij de heren Eug. Maes, de Ruyterstraat, Omer Moorthamer, Walstraat, Jo Vinck, Irenestraat en mevr. v. d. Bilt, Stationsstraat kan men zich aanmelden met alles wat men de werkers voor de vluchtelingenkampen wil schenken. Overigens legt deze nare kwestie de nadruk op het feit, dat ook katholiek Axel in de nabije toekomst de eenheid op duidelijk waarneembare wijze moet demonstreren. (Ingezonden) Met belangstelling, maar met nog meer verbazing heb ik in uw blad van 13 maart jl. het artikel gelezen betreffende het studierapport van het Katholiek Vrouwengilde Breda inzake problemen van het Lager Onderwijs. Het voorstel om één of twee scho len over te halen tot een doortastend onderwijsexperiment had mijn bij zondere aandacht. Hier trapt men toch een open deur in? Aan dit ex periment is men toch al enkele jaren bezig! Het dagblad ,,De Tijd" van 28 febr. jl. heeft in een zeer boeiend, met foto's voorzien artikel de kwes tie betreffende vernieuwings-, beter genoemd contactschool behandeld. Een feit is toch, dat onder auspiciën van het Katholiek Pedagogisch Bu reau te Den Haag reeds een 60-tal scholen met de verbeterde methode van onderwijs is vertrouwd geraakt. De bedoeling is nu, dat vanuit deze 60 contactschclen het systeem over de overige scholen wordt verspreid. Maar ook hiermede is men volop bezig! Ik kan het vrouwengilde slechts adviseren zich hierover eens in verbinding te stellen met de heer G. Lockefeer, hoofd van de St.-Ber- nardusschool te Hoeven. Deze man heeft het experimenteerstadium reeds achter de rug en zijn pioniers werk wordt reeds uitgedragen.... ook naar Breda. In tegenstelling daarom met de conclusie van het rapport van het vrouwengilde, dat Breda is dezen niet diligent is, moge ik opmerken dat onze Mariaschool A en B van de Flerw. Zusters Franciscanessen uit de Nieuwstraat alhier, als één van die 60 scholen thans het tweede jaar van dit, aan de eisen des tijds aan gepast systeem, ingaat. Alhoewel door de leerkrachten van deze school nog geregeld ,,les" wordt genomen, is ook voor hen het beginstadium voorbij. Op de onlangs gehouden al gemene ouderavond hebben de ouders en ik kan U zeggen tot hun grote tevredenheid weer en kele resultaten van het gewijzigd on derwijssysteem kunnen volgen. Het verbaast mij daarom, dat het Het is merkwaardig dat men er niet meer aandacht aan besteed heeft wij zouden er bijna iets achter zoeken maar de voetbalwed strijd tussen Duitsland en Spanje is woensdag middag j.l. gespeeld te Hulst en wel op het sta tion. Een verblijdende erkenning van een stad met sterk internationale betrekkingen, in welk opzicht dan ook. We hoorden er zelf ook wel even van op, of liever we keken ervan op. Ach ter het venster van een der op het station ge stationeerde café's was een levensgroot reclame bord aangebracht en daarop stond: Hier wordt woensdag de voetbalwed strijd DuitslandSpanje uitgezonden. Dachten wij: dan moet die wed strijd ook hier gespeeld worden, anders valt er niets uit te zenden. Binnen enkele maan den zal wel de nieuwe veerhaven van Breskens gereed zijn, maar of men dan ook zo ver is met de nieuwe toegangsweg, is aan twijfel onder hevig. Het was een natte winter en de aanleg van het nieuwe wegenstelsel is daardoor aanzienlijk vertraagd. Het kan wel augustus worden, voor dat dit onderdeel van het gigantische object gereed is. We hebben overigens de indruk, dat men er te Breskens niet al te zeer over treurt De naam van Zeelands merkwaardigste gemeen te, Overslag, schijnt me nigmaal van invloed op wat er geschiedt. Zo hebben zelfs wij, uw krant, het dorp Overslag overgeslagen toen er toch iets bijzonders gebeurde. Begin deze maand is nl. met gepaste luister en plechtigheid de omzet ting van de openbare lagere school aldaar in een katholieke school gevierd, waarbij de vi caris-generaal van het bisdom, mgr. dr. W. Koenraadt, aanwezig was. Hieraan hebben wij, schande over ons. geen aandacht besteed. Terwijl die school toch de laatste van Zeeland was die voor omzetting van openbare tot bijzon dere school in aanmer king kwam. Overslag wordt blijkbaar vaak overgeslagen: met de aansluiting op de water leiding was het 't laatst, nu weer met de school. Tot overmaat van ramp sloegen wij dit feit ook nog over. Onze excuses aan de overgeslagen Overslagers of hoe heten zij eigenlijk? en volgende keer beter. En dan ook graag even een uitnodiging Deze week kregen wij bezoek van een gewich tig man. een „kandi daat-raadslid", die ons meedeelde een lijst te hebben, waarop evenwel nog slechts zijn eigen naam stond. Sommige lijsttrekkers doen dat erom; ze gaan doodleuk in hun eentje de ver- kiezingsstorm in. Komen ze er, nu, dan is het niet gek, dat is een duidelij ke graadmeter voor hun populariteit in de ge meente, komen ze er niet, wel, dan is er niets kapot. Anderen echter maken echte lijsten, met als t even lukt vele na men en zo mogelijk ook enige krachtige verkie zingsleuzen. Zo'n lijst trekker kregen wij aan de deur, juist na de bak ker, die hij overigens op de voet volgde. ..Komt u er op?" vroeg hij. Aan vankelijk waren wij be reid in beraad te gaan, zoals dan de gewoonte is, maar toen we naar zijn program vroegen, deelde de lijsttrekker mee dat daar wel over te praten viel als we eenmaal, samen, in de raad zaten. Want als we er niet kwamen, dan was het allemaal werk voor niets geweest, vond hij. Toen hebben wij be dankt, want al was die visie uiterst praktisch, zij miste het idealisme, dat wij zo graag onder adspirant-politici aan treffen. Hij belde daarop bij de buurman, die hem staande in de deurope ning aanhoorde, even nadacht en vervolgens energiek met het hoofd schudde en zei: het spijt me. maar ik kan niet tegelijkertijd op uw lijst en op mijn eigen standpunt staan". Dit nu vonden wij zo beginsel vast, dat wij onmiddel lijk de buurman aange zocht hebben samen op een eigen lijst te gaan staan. „Or> welke plaats kom ik dan?" vroeg hij wantrouwend. „Op num mer twee natuurlijk vonden wij, „het is óns idee!" Maar hij schudde opnieuw het hoofd, deel de mee dat hij slechts nummer één wilde zijn en sloot de deur. Kortom, het wordt een spannende tijdl vijftigtal ouders, dat zich op de ver- diepingsavonden van het vrouwen gilde zo intensief heeft bezonnen op dergelijke L.O.-problemen, zich niet eerst lichtelijk aan de oppervlakte heeft georiënteerd over hetgeen door terzake deskundige personen reeds wordt verricht. In ieder geval was dan de forse taal, welke in het bewuste artikel onder „onderwijs systeem" wordt gebezigd, achterwe ge gebleven. Men krenkt daarmede nl. slechts de leerkrachten van ons katholiek onderwijs, die alles en alles doen om tegelijk met de hen toevertrouwde jeugd met de tijd mede te gaan. Wij dienen als ka tholieken, voor ons bijzonder onder wijs, maar evenzeer voor de leer krachten op de bres te staan. Zij verdienen dat wij het doen en het kon in de toekomst wel eens hard nodig blijken. Voorts is mij al eens meer geble ken dat het Katholiek Vrouwengilde gaarne pioniert op het terrein van de Oudercomités. Dit blijkt uit het on derhavige rapport ook weer zeer dui delijk. Alhoewel de dames vanzelf sprekend geheel vrij zijn ieder ge wild onderwerp aan te snijden en wij zeer ingenomen zijn met de goede raad. werkt deze goedbedoelde be- moedering over de oudercomités toch minstens verwarrend. JOS. BEYSENS voorzitter van het oudercomité van de Mariaschool A Nieuwstraat Deze foto geeft enigszins een beeld van de kolossale omvang die de bewuste boom heeft. Zoals men ziet zijn de eerste spaanders al gevallen. Op de achtergond de boerderij, die door de zwaar overhellende takken werd bedreigd. of minstens één van de dikste bomen van Nederland is. Die ene tak zyvaar als een boom apart werd de mannetjesputter fataal. Enkele jaren geleden braken onder de druk van beukenootjes en bladeren reeds enige knapen van het zelfde formaat van de stam af om krakend en wei tegen de grond te slaan. Als dat op een kwade dag ook met deze gebeurde, zou het veel be roerder zijn, want tussen de tak en de grond staat die boerderij. En al trotseert die de jaren al vanaf 1809, deze slag zou ze toch niet overleven. Doodvonnis dus voor de geweldenaar, die vijf of zes honderd jaar lang in de Oude Buyssche Heide geworteld stohd, dertig meter hoog optorenend als een onbetwist heerser over het groen en geel en brons van de bossen rond hem. Maar de beuk laat zich niet zo ge makkelijk vellen. Vorige maandag sloeg Toon Suykerbuyk uit Breda de eerste spaan los. Hij klapt in zijn han den als hij hem deze week nog heeft „liggen". Hij denkt van niet. De om vang bedraagt bijna zes meter en je hakt je in één dag geen weg door al dat hout. Het moeilijkste karwei was om de beuk van zijn kroon te ontdoen. Suy kerbuyk moest de boom in om aan een touw vastgeknoopt de reus achtige takken weg te kappen. Er kwam zelfs een ladder bij te pas, die hij gebruikte om van de ene naar de andere tak te klimmen. Met veel passen en meten viel de „loot", waaraan de beuk zijn dood Na zes vergeefse pogingen, in de afgelopen decennia ondernomen om in Den Bosch tot oprichting van een amateur-symfonie-orkest te komen, is er thans opnieuw een poging ge waagd, die naar het zich laat aanzien wel ©en zeer grote kans van slagen heeft. Er is nu onder de naam Phil- harmonisch Orkest 's-Hertogenbosch een ensemble opgericht dat onder lei ding staat van Evert van Tright, eer ste hoboïst van Het Brabants Orkest en dirigent van het Brabants Kamer orkest, terwyl Henk Jung, violist van Het Brabants Orkest er als instruc teur aan verbonden is. Het orkest omvat thans 28 leden nl. strijkers en houtblazers, terwijl vanaf volgende week ook drie hoor nisten en twee trompettisten als lid zullen toetreden. Als eerste uitvoeringsplan wordt gedacht aan de muzikale verzorging van ballet-uitvoeringen; wanneer de bereikte resultaten dit toelaten, zullen ook zelfstandige concerten gegeven worden en voor een nog verdere toe- korfist denkt men ook aan begeleidin gen voor koren in Den Bosch en daar. buiten. Er is voor dit orkest een raad van toezicht gevormd waarin zitting heb ben de heren W. Goedhart, directeur van het conservatorium te Tilburg, J. van Hellenberg-Huibar, notaris te Den Bosch. Hein Jordans. dirigent van Het Brabants Orkest, H. Simon, arts te Den Bosch, J. Tendijck, directeur-ad ministrateur van Het Brabants Orkest en drs. H. Verhulst te Den Bosch. Zo wel van de zijde van Het Brabants Orkest als van de gemeente Den Bosch wordt alle morele en daadwer kelijke medewerking ondervonden. We waren in de gelegenheid om kennis te nemen van enkele der tot nu toe ingestudeerde werken en het resultaat was meer dan verrassend: nog nooit hebben we van een ama teur-ensemble een zo gave orkest klank en een zo correct musiceren gehoord. Als het orkest op deze weg kan voortgaan zal het zijn doel ze ker bereiken en zien we het naast Het Brabants Orkest en de vele ko ren als een waardig sluitstuk voor het muziekleven in Den Bosch en ver re omgeving omdat nu ook de zelf- beoefening van de instrumentale mu ziek in Goede handen is. Gegadigden uit Den Bosch of wijde omtrek die tot het orkest willen toetreden, zijn nog van harte welkom. Uiteraard zullen zij zioh aan een auditie moeten onder werpen. De repetities worden 's zon dagsmorgens van 10 uur tot half een in Het Kruithuis gehouden. Secreta ris van het orkest is drs. G. Olthof, W. v. Oranjelaan 51, Den Bosch. (Vriendschappelijk) Een aantrekkelijke en snelle oefen partij, waarin De Bruin uit een voor zet van Groenewegen de score open de. Nog voor de rust echter profiteer de Hans Korf van een misverstand in de Middelburgse defensie en bracht de balans in evenwicht. Het eerste kwartier van de tweede helft kwam het doel van NAC onder zware druk te staan en dat leverde tenslotte een doelpunt op. Door een listige schijnbeweging van Groenewe gen kon de Bruin de stand op 2-1 bren-gen. Hierna waren de bezoekers overwegend sterker, doer zij wilden het kennelijk te mooi doen en dat leverde geen resultaten op. In de 1ste klasse heren van de Zeeuwse handbalcompetitie kwam Fortuna 2 bij Marathon 3 maar net aan de volle winst (8-9). De Marathon ners kwamen echter door deze kleine nederlaag op de onderste plaats, want Tonido 3 zag kans om met 10-7 baas te blijven over het bezoekende Wal cheren. De stand is: Hellas 7-14; For tuna 2 9-8; EMM 2 5-7; Sios 2 8-6; Volharding 5-8; Walcheren 6-5; To nido 3 9-4; Marathon 3 5-2. In de eerste klasse dames bonden EMM en Hellas de strijd om de eer ste plaats aan. De Middelburgsen won nen met 6-2, zodat Hellas de eerste punten verspeelde en meteen de lei ding aan EMM moest afstaan. Sios toonde zich sterker dan Zeeland Sport 2 (4-1). De stand is: EMM 7-12; Hellas 6-10; Sios 6-7; Zeeland Sport 2 7-4; Marathon 2 4-3; Luctor 6-0. Het herrezen Patrijzen gaat de faam van weleer herstellen. Zondag is het, door een overwinning op „Kwa- dendamme" kampioen van haar af deling (afdeling Zeeland 2e klas) ge worden. Het gerucht was de overwinnaars vooraff geslogen en toen zij, omstuwd door supporters, de grens der ge meente waren genaderd, stond de dorpsfanfare ,,St. Caecelia" al gereed om ze feestelijk binnen te halen. Met de muziek voorop marcheerden allen naar de jeugdhoeve, waar de spontane vreugde kans tot uiting kreeg en de overwinning gezellig werd gevierd. Burgemeester Waelput complimen teerde de wakkere knapen hartelijk met hun verdiend succes en felicita- tiespeechjes werden ook afgestoken door pastoor en kapelaan en de voor zitter der „Patrijzen", de heer J. Pompernolle. Om te promoveren moet- er nog ge kampt worden met ,,Groede". Vlot Over de wedstrijd tegen Kwaden- damme vait niet veel anders te zeg gen, dan dat het een vlotte spannende kamp was, waaraan de zenuwen soms afbreuk deden. Boonman, de back der Patrijzen, opende de score reeds na 5 minuten en Peet Raas zorgde voor het twede doelpunt. Na de rust joeg M. Raas, uit een penalty, met een juweel van een kopbal no. drie in de touwen. Peet Raas maakte het vierde doelpunt en toen schoten die van Kwadendamme nog in eigen doel. Kwadendamme had wel een tegen- punt verdiend. Een ronde van het kanaalzone- schaaktournooi werd vrijdagavond te Sas van Gent verspeeld in het club lokaal van de Sasse schaakclub ,,'t Witte Paard". Het is een sportief en gezellig treffen geworden. De leden van t Witte Paard" hebben zich geen betere propaganda voor de schaaksport kunnen wensen. De uitslagen waren als volgt: Terneuzen BJ. JauresB (Gent) 1.5— 2.5; Landau B (Axel)—Jos Gobert B (Gent) 0,53.5; 't Witte Paard (Sas van Gent)Het Volk B (Gent) 1.5—2.5; V.S.V. B. (Sluiskil)Amicale (Gent) 12 (met afgebroken partij) De algemene rangschikking: 1 Jos Gobert (Gent) 3—10.5; 2 J. Jaures (Gent) 2—6: 3 Het Volk (Gent) 3—5; 4 Amicale (Gent) 24 5 en afgebroken partij; 5 VSV B (Sluiskil) 2—3.5 en af gebroken partij; 6 Terneuzen B 3- 3.5; 7 't Witte Paard (Sas van Gent) 23; 8 Landau B (Axel) 33 De 67-jarige Fransman Pages, die verleden week een prijs van 40.000.000 frank 40.000 gulden in de Fran se Staatsloterij heeft gewonnen, is in de nacht van maandag op dinsdag aan een hartaanval overleden. Pages had reeds tegenover verslaggevers verklaard dat hij het niet aandurfde het heugelijke feit te vieren, omdat zowel hij als zijn vrouw aan een hart kwaal leden. Toen zijn vrouw van het winnen van de grote prijs hoorde, was de reactie van haar hart zodanig, dat een dokter te hulp moest worden geroepen. GOES Grand: Groot alarm bij de ge heime dienst. MIDDELBURG Electro: Sissi, a.l. Schouwburg: Aan de rand van de hel, 14 jaar. Raadhuis 2 uur: Raadsverga dering. VLISSINGEN Alhambra: Mijn man Godfrey, a.l. Luxor: 't Is zo in het leger DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 U.: De engel van de ring, als bijfilm Casa nova's grote nacht SAS VAN GENT Olympia 8 uur: 14 jaar. AXEL Het Centrum 8 uur: Bandieten van de autobaan, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: U glorie van het moederschap. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Mijn hart zingt voor jou t OOSTBURG Ledel 7,45 uur: De laai* sten zullen de eersten zijn. Nina SAS VAN GENT Olympia 8 uur: I* onbekende soldaat. «g HULST Bioscoopgebouw 8 uur: glorie van het moederschap. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Mann quins voor Rio. «.«pk1 MIDDELBURG ZVU-jeugdbibliothee 8 uur; Dezmg dr. A. Saalborn.

de Stem | 1958 | | pagina 2