AELOO Nederlanders kunnen nu weg uit Padang I lNDAG! Sacramentskerk in Den Haag vrijwel geheel uitgebrand FILMPRODUCER MIKE TODD OMGEKOMEN Atoomreactors voor vier reuzenschepen KOOPMAN VOND BABY ONDER AAN DE TRAP iesbroeck Djakarta meldt successen op alle fronten r logaert Bogaert |plastic lieft HULST ffstoffen eden es smatten DAGBLAD VOOR ZEF.LAMD Rode Kruisschepen naar midden-Sumatra Moskou trekt van leer tegen Y.S. Topconferentie Verkenning door ambassadeurs Nog koud Burgemeester ontsnapte aan groot gevaar Prins Bernhard moet nog rustig aan doen Moeilijkheden in woonoord Ambonezen Mijnwerker door vallend gesteente gedood v dij vliegongeluk in V.S.: Nog geen opdracht voor Verolme Assemblee akkoord met wijziging Franse grondwet Hogere winst bij Philips Britannia vanavond de haven uit VeebleM Toen hij ochtendblad wilde halen: Binnen enkele maanden raket naar de maan Churchill moet weer het bed houden Marechaussee bij verkeersongeval omgekomen Vandaag 1300 repatrianten in Amsterdam Nog geen winnaar in Stem-to to Uitslagen top-voetbal m lie DAMES- en Inte modellen fnorme keuze UW ADRES II HULST BN voor f 1.25 plEN voor f 1.85 t 1,90 pand en uit onze anbiedeni |anaf 83 ct. p.m, vanaf f 1.50 p.m. )K EN KANT 1.95 - 2.95 p.m. 3.75 - 4.25 p.m. 4.85 p.m. 2.28 p.m. 3.95 p.m. 4.25 p.m. 4.95 p.m. 5.95 p.m. 44.95 - 49.50 32.50 2.95, 3.85 p.m. ïerkleedjes, Oud- 19.50 - 24.95 28.95 - 35.75 ekleurd 9.95 - 11.75 PHILIPPIC! :ot ndebsan rel. 5467 98e JAARGANG No. 22714 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (ultsl. hij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor CodKoningin en Vaderland Mai> i MAANDAG 24 MAA- Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor adveilenties van plaat.-elrke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. linger -n Mede delingen i 35 nel mm H'i "i- zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Sta...hok 3 ct. pel m Inzendingen <>p adveitenues, weme de uit gevers om redenen te hunner n non. mg niet wensen at te geven, worden vernietigd. "Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTRURf, Nieu-, m.adl 41 t, m. Twee vrachtschepen, die zijn gecharterd door het Indonesi sche Rode Kruis, zijn volgens radio-Padang in de haven van Padang aangekomen om buitenlanders te evacueren. Een aantal Nederlandse gezinnen zal met deze schepen uit de stad vertrek ken. Teams van het Rode Kruis hebben zich belast met de voor bereiding van de evacuatie. Ook naar het opstandige Noord-Cele- bes zijn afdelingen van het Rode Kruis onderweg, om de zorg voor de buitenlanders op zich te nemen. Intussen blijft de toestand op Midden-Sumatra uiterst onoverzich telijk. De twee partijen spreken elkaar, voor wat de krijgsverrichtingen betreft, bij herhaling tegen. Bovendien is er, volgens radio-Padang, een zender in de lucht verschenen, die zich aandient als instrument van de rebellen-regering, maar waarvan Djakarta zich zou bedienen, om ver warring te stichten. Het opperbevel van Soekarno blijft successen melden, zowel op het strijd toneel .rond Pakanbaru als in het ge bied van het Tobameer. Prapat, dat aan het meer ligt, is volgens radio- Medan door de regeringstroepen be zet. De opstandelingen, zo werd ge zegd, namen zonder strijd de vlucht, met achterlating van talrijke voertui gen, waaronder een aantal pantser wagens. Men trof in Prapat twee Ameri kaanse correspondenten aan. die een identiteitsbewijs bij zich hadden, dat was ondertekend door de ontslagen kolonel Simbolon, die nu minister van Binnenlandse Zaken van de tegenre gering is. Ook de plaatsen Kambiri, Airmolek en het vliegveld van Lapura, alle op oost-Sumatra, zouden in handen van de regeringstroepen zijn. In Kambiri bevinden zich olie-installaties van de Caltex. Commandotroepen, aldus het opperbevel in Djakarta, hebben ook het oliegebied van Lirik-Rengat, 130 km ten oosten van Pakanbaru, bezet. Een bericht van radio-Padang, als zou Bandoeng door vliegtuigen van de opstandelingen op noord-Celebes zijn gebombardeerd, werd in Djakarta te gengesproken. TIENDUIZEND Franse militairen worden momenteel van Marokko naar Algerië overgebracht, ter ver sterking van de strijdkrachten die daar tegen de rebellen strijden. VOOR DE DERDE keer in enkele dagen tijds hebben de Sovjets zater dag in Siberië een kernwapen tot ontploffing gebracht. DE EERSTE Fokker-Friendship die in serie-produktie is gereed gekomen en die bestemd is voor de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus, heeft zijn proefvlucht gemaakt. BIJ EEN POGING een granaat te demonteren, die hij met enkele vriendjes gevonden had. is te Drie bergen een 15-jarige jongen zodanig gewond, dat hij een hand zal moe ten missen. HONDERD Russische dansers en danseressen, die in de V.S. op tour nee gaan, zullen niet met straal vliegtuigen van de Sovjet-luchtvaart maatschappij kunnen reizen.Washing ton wil deze toestellen geen landings vergunning geven. IN EEN HUIS aan de Oostburger- voorstraat te Amsterdam heeft een hond een kindje van acht maanden, dat op dat moment alleen thuis was, het bovenste lid van een vingertje algebeten. HAMMARSKJOELD. de secretaris generaal van de V.N.. is zondag naar Moskou vertrokken, waar hij bespre kingen zal voeren met de Russische leiders. EEN VROUW en vijf van haar zeven kinderen zijn bij een brand te Gas- port, in de Amerikaanse staat New- York. om het leven gekomen. De vader vertoefde buitenshuis. PATER TOSCHI. een Italiaanse geestelijke, is tc Fano (aan de Adria- tische Zeel tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld', omdat hij een verkiezingsbijeenkomst van de communistische partij zou hebben verstoord. Radio-Padang meldde nog, dat een korvet van de centrale regering in de Indische Oceaan was gezonken, als gevolg van beschadigingen die het had opgelopen door granaten van de kustbatterijen. Een correspondent van A.F.P. be richt, dat de toestand in Medan weer geheel normaal is. De commandant van Atjeh zou in deze stad een ge sprek hebben gehad met de militaire bevelhebber van Noord-Sumatra. overste Ginting, en met de chef-stat Nasution. Het grootste Indonesische dagblad, ..Pedoman". mag sinds zaterdag niet meer verschijnen. Het socialistische blad bevatte vrijdag een hoofdarti kel, waarin gezegd werd, dat de tien Russische schepen, die in Tandjong Priok waren aangekomen, wel eens minder leeg konden zijn dan men be weerde Intussen heeft.de Indonesische re gering bij verscheidene buurlanden" stappen gedaan, om de verkoop van Wapens aan de opstandelingen te voorkomen. ,.Het zenden van Amerikaanse wa pens naar de Indonesische opstande lingen voi-mt een flagrante inmenging van de V.S. in de binnenlandse aange legenheden van de Indonesische repu bliek en een poging om de strijd van Indonesië tegen het imperialisme te verhinderen." Dit heeft zondagavond een commentator van radio-Moskou verklaard. ,,De inmenging van de V.S. in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië betekent een provocatie en een gevaarlijke maatregel, die de toet stand in het verre oosten dreigt te verergeren", aldus de commentator. O Amerika, Engeland en Frankrijk overwegen om met Rusland in Was hington viermogendhedenbesprekin- gen op ambassadeursniveau te hou den. Aan dergelijke besprekingen zouden deelnemen: de nieuwe Sowjet-ambas- sadeur in Washington: Mensjikov, die ..opvallend sociaal is", de Britse am bassadeur sir Harold Caccia, die er varing heeft in onderhandelingen met de Russen, Herve Alphand. een dei- beste Franse diplomaten, en een hoge functionaris van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Verwachting van het K.N.M.I, te De Bilt tot hedenavond, op gemaakt zondagavond 23.15 uui Droog weer met opklaringen maar voornamelijk in het noord oosten van het land ook overdri vendc wolkenvelden. Ongeve: dezelfde middagtemperaturen a' «isteren. Matige tot krachtige oo telijke wind. Verwachting van het Belgis weerkundig instituut: Lichte tot matige wind uit i °°sten. Droog weer en ongeve dezelfde temperatuur. j - Vandaag: zon onder 18.59 u., 2 2 maan onder 23.27 u. 2 Morgen: zon op 6.32 u., maan 2 2 op 8.43 u. 2 Dc Sacramentskerk aan de Sportlaan te 's-Gravenhage is zaterdagmiddag tussen half drie en vier uur door brand ver woest. Alleen de muren staan nog overeind. De brandweer is erin geslaagd de toren met de luiklokken te behouden. Het vuur, dat vermoedelijk door kortsluiting is veroorzaakt, beeft een schade van enkele honderd duizenden guldens aangericht- Tijdens de blussingswerkzaamhe- den is de burgemeester van 's-Gra venhage, mr. H. Kolfschoten, aan een ernstig gevaar ontsnapt. Het is enkel aan het optreden van de ondercom mandant van de Haagse brandweer, de heer J. van Houten, te danken ge weest, dat de burgemeester het ter rein van de brand ongedeerd heeft kunnen verlaten. Dc heer Kolfscho ten betrad nl. het kerkgebouw net op het moment dat het spitsdak. dat het hele middenschip van de kerk overwelfde, in zijn geheel neerstortte. Geblakerde muren, versplinter de banken.... dat was het beeld van de Sacramentskerk in Den Haag na de brand van zater dagmiddag. De particulier secretaris van p ins Bernhard heeft het ANF meegedeeld, dat de griep, waaraan de prins leed, langer heeft geduurd, dan aanvanke lijk werd vermoed. De ziekte is thans in zover over wonnen. dat de behandelende genees heren Z.K.H. hebben toegestaan van daag deel te nemen aan de lunch ten paleize ter gelegenheid van het afscheid van de Italiaanse ambassa deur. In de loop van vandaag zuUeh de| artsen nader be, alen, aan welke go deelten van het programma voor hc staatsbezoek van koningin Elisabeth en prins Philip door prins Bernhard zal kunnen worden deelgenomen. Naar de voorlichtingsdienst van de RMS in Rotterdam mededeelt is het dezer dagen in het Ambonezenwoon- oord ..Whel" tot „ernstige incidenten" gekomen, waartegen bij de regering ernstig is geprotesteerd. Negen van de 21 gezinnen in dit woonoord hebben zich geruime tijd geleden opgegeven voor terugkeer naar Indonesië, aldus een commun'qué en herhaaldelijk zou den zij hebben getracht de andere gezinnen over te halen met hen naar Indonesië terug te keren. Dezer dagen zouden de regen gezinnen met hulp van buiten enkele Zuidmolukse gezin nen hebben gemolesteerd. Naar wij van cie zijde van het com missariaat voor Ambonezenzorg ver nemen hebben zich in „Whel" inder daad moeilijkheden voorgedaan, waar r?rr een oncjerzoek is ingesteld. In middels zijn 17 Ambonese gezinnen, r ;e niet naai Indonesië wensen terir. te keren, op hun verzoek overgebracht naar het woonoord bij Eist. In de ondergrondse werken van de domaniale mijn te Kerkrade is in de nacht van zaterdag op zondag de 43- jarige houwer J. K. uit Kerkrade door vallend gesteente getroffen en vrijwel op slag gedood. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kinderen. De Amerikaanse filmproducer Mike Todd is zaterdag bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen, evenals de scenario schrijver Art Cohn en nog twee andere Amerikanen. Todd was op weg van Burbank, in Cali- fornië, naar Tulsa, in de staat Oklahoma Het toestel stortte neer in de staat Mexico, ten zuidwesten van Grants. Even voordat liet ongeluk gebeurde, had de piloot ijsafzetting op de vleugels gemeld. Het vliegtuig kwam neer in een bebost, heuvelach tig gebied, waar op dat moment een dikke mist hing. Mike Todd verwierf zich een fabel achtig foruin en kreeg vooral be kendheid door zijn ijveren voor cine rama en het ,,Todd-grootdoek- systeem". De laatste maanden was hij in het nieuws door de opzienba rende manier, waarop hij zijn film versie van Jules Verne's ..De reis om de wereld in 80 dagen" introdu ceerde. In verband met de première van die film organiseerde hij grote feesten en ontvangsten in Hollywood en elders. Gisterenavond zou Todd in New York hebben aangezeten bij een diner van 1200 personen. Hij zou daar De heer van Houten zag kans dc burgemeester, die zich op een plaats bevond waar enkele seconden latei- de brandende balken en de leiden van de dakbedekking neervielen, in veiligheid te trekken, achter een pi laar van een zijbeuk. Omstreeks half drie zagen kinde ren, die op de Sportlaan aan het spe len waren, kleine vlammetjes achter de hoog in de muren geplaatste ra men. Zij waarschuwden direct de naast de kerk wonende kapelaan, die op zijn beurt de brandweer alar meerde. Op dat moment reeds sloe gen uit het hele dak van het midden schip ineens de vlammen meters hoog op. De bewoners van de pastorie za gen. met hulp van omwonenden, po litie en brandweer, nog kans de sa cristie leeg te halen, doch konden het overige deel van de kerk niet meer beieiken. Het vuur moet in het dak van het schip nabij het priesterkoor zijn ont staan. Van het priesterkoor breidde het zich met enorme snelheid uit in de richting van de toren. Het orgel, dat in een stenen nis is ingebouwd, bleef behouden. Het priesterkoor heeft alleen waterscha de. De kerk zal dit jaar zeker niet meer opnieuw in gebruik worden ge nomen. Naar de heer C. Verolme, direc teur van Verolme's Verenigde Scheepswerven N.V. heeft meege deeld, heeft de heer L. E. Detweiler, president van het American-Europe an Travelling Project" nog geen op dracht gegeven tot de bouw van vier passagiersschepen van ieder 108.000 ion. Hy heeft bij de scheepswerf een aanvraag ingediend over de bouw van deze schepen en deze aanvraag wordt thans onderzocht. De heer Ver olme zeide de hoop te koesteren dat deze zaak binnen enkele weken zal kunnen worden gerealiseerd. Volgens de heer Detweiler heeft men over de voortstuwing van de schepen nog geen definitieve beslis sing genomen. Men wacht op de in gebruikstelling op 1 mei a.s. van een nieuwe elektrische centrale, gedre ven door kernenergie, die in de na bijheid van Manchester is verrezen en die 300.000 kilowat produceert, een hoeveelheid die gelijk is aan 400.000 pk en ook voldoende zou zijn voor de voortbeweging van de schepen. Deze centrale is gebaseerd op nieuwe prin cipes, waardoor de kerncnergieinstal- latie slechts circa tien vierkante me ter zou vragen. De kosten zijn ook veel lager dan die van bestaande dergelijke installaties. De reactor zou de schepen vijftien .ïaren doen va ren, zonder dat brandstof behoeft te worden ingenomen. Dit alles maakt evenwel nog een onderwerp van stu die uit voor de deskundigen, die aan het ..travel project" werken en een definitieve beslissing zal dan ook pas na 1 mei kunnen worden genomen. Deze wil volgens de heer Detweiler geen concurrentie gaan aandoen aan bestaande rederijen, noch luchtvaart maatschappijen, omdat een geheel ander soort mensen van deze over- tochtsmogelijkhedcn gebruik zou ma ken. Becijfe2'd is, dat een Amerikaan se toerist aan een reis naar en ver blijf in Europa een duizend dollar kan besteden. Dit zou voor verschil lende Europese landen gezamenlijk een miljard dollars opbrengen, want de schepen, die elk ongeveer 8.000 passagiers kunnen vervoeren, maken elk 35 rondreizen Amerika-Europa. De eerste twee zullen Lissabon als eindhaven hebben. De Franse Nationale Vergadering heeft zaterdagmorgen vroeg met 308 tegen 206 stemmen het wetsontwerp tot herziening van de grondwet goed gekeurd. Hel wetsontwerp heelt ten doel de uitvoerende macht te versterken en het aantal kabinetscrises te beper ken. De uitslag van de stemming was zodanig dat men één stem te kort kwam voor de meerderheid van drie- vijfde, die voor de laatste lezing van het wetsontwerp nodig is als men een volksstemming hierover wil ver mijden. Het ontwerp gaat nu naar de Raad van de Republiek (Eerste Kamer). uitgeroepen zijn tot show-man van het jaar." Todd was gehuwd met de filmac trice Elisabeth Taylor. Deze laatste kreeg een zenuwcrisis, toen men haar van het treurige nieuws in kennis stelde. Zoals men weet, maak te het echtpaar kortelings gen reis naar Moskou, die veel publiciteit kreeg. Een zoon van de verongelukte film producer hoorde het nieuws van diens dood op het vliegveld, waar hij naar toe was gereisd om zijn va der af te halen. Commissarissen en raad van be stuur van de N.V.Philips' Gloeilam penfabrieken delen -mede, dat over het boekjaar 1957 de omzet van de vennootschap en de trust 3.177 mil joen, (vorig jaar 2.686 miljoen) be draagt. De winst vóór aftrek van be lasting is 394 miljoen (vorig jaar 313 miljoen) en na aftrek van be lasting 187 miljoen (vorig jaar 185 miljoen). Aan de algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorge steld een onveranderd dividend uit te keren van 14 pet. op de gewone aan delen en 7.6 pet. op de preferente aan delen. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen zich vanavond aan boord van het koninklijke jacht Britannia" begeven, waarmee zij naar Nederland zullen reizen. De Britannia" ligt in de haven van Harwich en zal vandaar naar Am sterdam varen, waar het vorstelijke paar voet aan wal zal zetten Nederlandse bodem. (Advertentie) op fjrritii»»"i binnenveringbed het beste bed 'i, ooit gemaaki De „lente" van 1958 heeft voor een 32-jarige koopman te Amster dam het spreekwoord „een nieuwe lente een nieuw geluid" letter lijk in de praktijk gebracht. Toen hij zaterdagochtend vroeg in zijn woning aan de Archimedesweg van ccn-hoog de trap afdaalde om bij de voordeur het ochtendblad te gaan halen, hooi de hij een baby huilen en ontwaarde tot zijn verbazing hele maal onder aan de trap, zo veilig mogelijk tegen de onderste tree ge nesteld. een baby, warm in enige lakentjes en dekens gerold. Het ochtendblad lag als gewoonlijk vlak achter de deur, maar de koopman vergat zijn krantje en snelde, met in zijn armen de grootste primeur die hem ooit thuisbezorgd was, ijlings de trap op naar zijn vrouw. Het echtpaar zelf heeft geen kin deren. Boven pakte men de baby uit. Het bleek een pasgeboren jongetje te zijn en tussen de dekens zat een vermoedelijk uit een zakagenda ge scheurd blaadje, waarop in groene letters gedrukt stond: „vrijdag 21 maart". Weinig kinderen hebben het met zo'n informele geboorteaankon diging moeten doen. De politie is er nog niet achter gekomen wie de moeder is en waar om de baby juist op dit adres te vondeling werd gelegd. Vermoede lijk is dat alleen het gevolg van het zeer slecht werkend slot van de toe gangsdeur, „dat door een kind ge opend kan worden", aldus de re chercheur van het bureau Linaeus- straat. Vast staat, dat de moeder niet uit hetzelfde perceel afkomstig is. Intussen is de vondeling op last van de justitie ter verzorging over gebracht naar het Onze Lieve Vrou wegasthuis. Tussen besneeuwde wrakstuk ken van het vliegtuig, waar mee Mike Todd verongelukte, zoeken leden van een reddings ploeg naar de stoffelijke resten der inzittenden. Men is op Cape Canaveral de "'•oeflanceerbasis voor raketten in de V.S. niet alleen bezig met de voorbereiding voor het lanceren van een nieuwe kunstmaan van het leger, doch ook met de voorbereiding van andere experimenten. Zo zou de luchtmacht opdracht hebben gekre gen in de komende maanden twee verkenningssatellieten te lanceren. De ene zou bestemd zijn voor de ver kenning van de aarde, de andere zou om de aarde en de maan of om de maan alleen moeten draaien. Churchill blijkt toch niet helemaal hersteld te zijn. Zijn artsen hebben verklaard, dat hij weer in lichte mate aan zijn oude ziekte lijdt. Zater dag heeft Churchill het bed weer op gezocht en tot drie keer toe kwam cle dokter bij hem. Zondag echter deelde zijn secretaris mee, dat de gezond heidstoestand van Sir Winston al veel beter was. Hij heeft een lange rust nodig", zei hij. De 26-jarige marechaussee tweede klasse H. J. Pleizier van de brigade Den Haag is bij een ongeval, dat za terdag om kwart over elf op rijksweg 4a gebeurde, om het leven gekomen. Hij was belast met het escorte van een militaire kolonne en raakte bij het viaduct ter hoogte van het vlieg veld Ypenburg bekneld tussen een tien tons-trekker met vuurmond en de muur van het viaduct. Hij over leed ter plaatse. Pleizier was gehuwd en vader van twee kinderen. Met een record aantal van 1300 re patrianten aan boord zal het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Neder land" vandaag de Amsterdamse haven binnenlopen. Onder de passagiers bevinden zich 1130 repatrianten, die opgevangen wor den door het ministerie van Maat schappelijk Werk. Nog is het moment niet aangebro ken, dat wij de prijs van onze toto kunnen toekennen aan één of meerde re gelukkige winnaars. Niemand had alle uitslagen juist ingevuld De meeste inzenders waren er deze keer ver naast. Bijzonder sneu was het wel voor de heer E. Nuijten, van Coothplein 40a te Breda. Die had op één na alle uitslagen goed En her inneren wij ons goed, dan is zulks voor hem de 2e keer het geval. 125.- 4- 25- maakt intussen 150.-. Dit mooie bedrag vormt de in zet van onze toto van zondag 30 maart. De juiste uitslagen waren: NAC Amsterdam 3, GVAV-BW 2. NOAD PSV 1, VWAjax 1, Wilhelmina Zeist 1; DHCDosko 3. ONA—EBOH 3. EDO—HVC 2. Roda Sport—Graaf schap 2, DWS-VW 1. De uitslagen van de wedstrijden, die de ploegen uit de eredivisie gis teren voor het inhaalprogramma speelden, luiden als volgt: NACAmsterdam 1l GVAV-BW 12 NOAD—PSV 3—1 VVV—Ajax 1n (o.p.v. Ajax) Voor verslagen en actie-foto's mo gen wij U verw jjzen naar onze sport pagina's.

de Stem | 1958 | | pagina 1