Met oog en oor te gast Maar zo niet! WENNEKER ZUID-AMERIKA VOORNAAMSTE PROTESTANTSE ZENDINGSVELD Grafici willen praten over vijf-dagenweek 1938 Begin: Opmerkelijke vooruitgang Opkerkplein Kadi», pers en Katholiek reveil P\ H. COUWENBERG H. STUMPEL N.V. I Geluidsbaken DERDE BLAD ZATEDAG 22 MAART 1958 j 5 Onze radio en i TV-rubriek Operatie Nationale 6 Flitsen Anderhalve maand in stalen vertrek Sonneveld Vandaag oude genever Bezoek Leden van Ku Klux Klan veroordeeld Dodelijk ongeluk in Boxtel ASTHMA-AANVXL Geen internationaal ri meer voor Duitsland Friteshuls. - ;es. Dagelijks ijn, Sas van 18044 de nieuwste n ten gunste erobe. - Hob 57-379 Sluiis- 18045 ostuum moet ïeman, Cloos- rzande, telef. 18046 naar G. Pen- nde. - Tevens le spaarkaart. j in wol- en u bij G. Pen- mde tel. 137. overhemd en hemden moet ernan, Kl'zan- 18049 ding slaagt u bij G. Pen- ande, tel. 137. pers. Weet u, zijn in kast- rt. Bontehond- 18056 >ers. Wij heb- papier in drie ?t prijs. - v.d.. •ndstr. Hulst. ipers. Ook in riamast hebben raad. v. d. Bo- dstr. Hulst. jers. Wij kun- i het veel ge ïnde plakband ite Handstr. - 18059 al voor uw Eogaert, Bon- 18060 e schoorsteen- en Houthandel 2252 Terneu- •toren). 18018 ur prima grote dokken. Billijk F. Baart, Sta rt.18088 >pen van alle n Wij stoppen andverzekerin- Kofa, Wed H. irdstr. 7, Goes. Voor verzame- jslijst. Postbus 58683 Ie diensten, zo- buiten Goes, moderne rouw- ars Th de Boer 3489, bij geen Rejack, Rav. Goes. 22754 bromfietsbe- P. v. d. Eeck- las van Gent - 18155 n teleurstel- en: bestel en 1 loten bij Jac. bez Dagblad mt een Ahoy- n ziekenhuis- epast aan de - Voor alle bezoeken u na nige verplich- Ingpectie voor geboom jr. te 79-268, P. Krugerstr. ter 10, tel. 2008 ,loyd dealer-v. en Zuid Beve«- reeds eer- waann stond - - loyd dealer y. 22782 Apers, Zuid uur op zondag 18158 om l uur kam- )iering in Café St Jansteen. iterdag patates E. Ottjes-La- 18159 biljart op 23 ibert te Bosch- jzen. Aanvang 18160 ijspiering bij A apelle, le prijs 'aarde van f 50, 11e prijzen Be- 18161 om 3 uur schie- 3acker, Kemze- frs. 1150.-. er ook verhui- dres: P. v. d. bedrijf Terhole 18174 ht van A'dam omstreken - is uw adres: Terhole, tel. 477 18175 soorten brand- len als olie gaat ralle, Brandstof- ole, tel. 477 18176 naaimachines - :>ok handmachi- lachinehandel - ïoes, tel. 01.00- 22779 hand- en trap- Inaf f 38. Pfaff del, Papegaai- 01100-2944. 22778 op zondag 23 >mmaert, Hulst, eg. 3 uur 18036 hieting bij Jan teen op zondag uur. 18141 J. v. d Bergen ïndag 23 maart. 18140 Zangzaad nu 80 rezaad 75 ct p- p. kg. C. van 18193 voor alle soor- v. Vooren, bij den extra kor*- 18192 nzaal en opfok- Vooren. 18191 vervoeren, uw Leemput, Bode- larde. Hulst en omliggende Leemput, Jac. -amswaarde, tel. 18190 an centrale ver- -andolie en pe- im een betere fenhandel Jules mswaarde. 18189 adres voor al Jules v. Leem- van de Be- •de. tel. 90. 18188 „Splendid" - de meeste win- 18183 ;raag een witte iaarom „Splen- 1. 78 Hulst. 18182 ns met „Splen- vitste was. j- dist.18181 met „Splendid" rlulst.18180 oderne wasmid- 78. Hulst 18179 d voor de witste J. Buys, tel. 78. 18178 N.H. 14 zomerh. 2-8, vr. folder: Postbus 1021. (Advertentie) Er is een tijd geweest, dat elk minuutje TV-uitzending be schouwd werd als een gave van de hemel- Een gebeurtenis, waarnaar men zich dagen te voren al regelde. Dat was de tijd, toen we met een goede 25.000 toestellen nog tot de hele kleine kijk-landjes behoorden. Sindsdien is er wat veranderd. Niet alleen in het aantal ont vangapparaten, maar ook in onze kijkgewoonten. Vroeger waren we dankbaar voor elke seconde extra. Goed of slecht, dat deed er niet toe. Nu niet meer! We hebben onze selec tiviteit gekregen en we hebben ons eigen tijdschema, dat aange past is aan onze levensgewoon ten. Een tijdschema, dat we zélf hebben bepaald, en waar een ander afblijft! Vandaar dan ook, dat wij het be slist niet eens konden zijn met de wij ze waarop de K.R.O. j.l. maandag met haar programma-indeling om sprong. Dat men in een uitzending onverwacht een extraatje inlast, kan aardig zijn. Maar wanneer men in een op tijdslimiet geprojecteerd pro gramma aardig gaat doen, wordt men beslist gevaarlijk Wanneer een op 30 minuten aangekondigd verhaal ruim drie kwartier in beslag neemt, dan is men op z'n zachtst geneigd te gaan twijfelen aan de waarheidslief de van de gids-samenstellers. Blijkt een op 20 minuten gestelde reportage tenslotte bijna een uur te duren, dan blijft ons nog maar één woord over: verlakkerij Dat kan niet Dit is geen uitlopen meer, dit is botweg met de pet gooien «aar de programma-duur omdat de kijkers het tóch wel slikken ,,De lange weg", het voortreffelij ke serie-programma van Bob Uschi en Gabri de Wagt zal a.s. vrijdag avond op een bijzondere wijze beslo ten worden. Via de Vara-microfoon zult U een hart-operatie kunnen bij wonen, waarbij een kindje met nog slechts geringe levenskansen door de ze ingreep werd gered. Het betreft hier een wérkelijke do cumentaire, waarin niets wordt ge speeld. Artsen en chirurgen geven de nodige uitleg. Een teer, verfijnd stukje toneel zet te Peter Koen j.l. woensdag voor de camera met zijn vertolking van Route Nationale 6" van Jean-Jac- ques Bernard. Een ijle, weemoedige fantasie, die ontzettend veel vergt van de sfeerscheppende kwaliteiten van de regie. Naar ons gevoel was Koen uitste kend op dreef en wist hij zowel in spel als in beeld de juiste toon te treffen. Bijgestaan door een knap-spelende John Soer als Antoine Vanier en een vlotte vertolking van Maxim Hamel, bracht hij anderhalf uur televisie op hoog niveau. Wat we zo langzaam aan van hem gewend zijn Met vreugde heeft de V.P.R.O. de zer dagen haar 150.000e lid inge schreven. Zodat het voortbestaan van dat kleine, vinnige en hard werkende omroepje ook onder de nieuwe wet gegarandeerd is. Waar voor onze gelukwensen! Van harte! Van kwart over tien tot één uur, en desnoods nóg langer zal Uw beeld scherm a.s. woensdag de verkie zingsuitslagen te zien geven. De N.T.S. verzorgt de uitzending (om der wille van de objectiviteit) en enkele journalisten geven af en toe wat commentaar. Charlie Kunz, de grootmeester van de strak-ritmische pianomuziek, is dood. Jammer Maar dank zij de techniek kunnen we toch blijven genieten van zijn inspirerende spel, dat zo duidelijk een eigen karakter droeg. Een vaste halte in ons luisterplan vormt steeds de veertiendaagse Avro-produktie „Radioscoop". Een programma van hoge kwaliteiten, levendig, actueel en op een uitste kend niveau. Wie het nog niet kent, moet het vast eens proberen. Voor de laatste keer gaan we a s. zondagavond genieten van de Quiz ,.Die glücklichen Vier" met Hans Joachim Kuhlenkampff en ons aller familie Grein Heeft iedereen zijn Zes Franse matrozen hebben 45 da gen lang in een stalen vertrek opge sloten gezeten, waar zij, behalve met twee artsen, met niemand in contact kwamen. Men wilde nagaan hoe een mens zich houdt bij een langdurig verblijf onder water in een atoom duikboot. De mannen hebben de proef goed doorstaan. Zij beschikten over radio, televisie, een grammofoon en speelkaarten en aten slechts ingeblikt voedsel en pillen. weddenschappen afgesloten Het kan nog nét Wie het charmante Zwitserse zangeresje Lyss Assia nog eens wil horen, kan zondagavond te recht bij „Het laatste rondje" van de KRO. Wat ons betreft: wij zijn present! Van een viertal onderdelen uit het optreden van Wim Sonneveld met zijn programma ..A la Carte" in Hilver sum, maakt de Vara een tele-recor- ding. Die zal dan te zien zijn in de tweede helft van dit jaar, wanneer Sonneveld zelf in Amerika werkt. Wij houden ons beeldvenstertje vast warm Voor de kijkers een nieuwtje in de vorm van de nieuwe tele-musical ..Een wereld als Wiever", die de K.R.O. gaat lanceren. Het spel dat in haar opzet enige reminiscenties wekt aan ons goede, oude Pension Hommeles werd ge schreven door Michel van der Plas en Ton Neelissen. De cast vermeldt verschillende goed-klinkende namen, zodat we heel erg benieuwd zijn, wat er uit de bus komt. Vooraf het vragenspel „Boter, Kaas en Eieren", dat naar ons gevoel 7.0 zoetjesaan wel op een eind mocht lo pen, en een documentaire onder de titel „Caraïbische Rapsodie", die al le elementen bevat voor een zonnig, melodieus halfuurtje. België Vlaams brengt wat Quiz, een filmpje en een Euro-stad, voordat er overgeschakeld wordt naar Neder land. (Advertentie) [ÜWI (SM QE Oltüi PMif Of jencliC^si^ 1693 distillateurs branders Zender Langenberg vult zater dagavond met een rijk-gemonteerde musical onder de titel: „Juchten und Lavendel". Voor de luisteraars „Pleidooi voor een Non" via de K.R.O, In vogelvlucht het bezoek van het Britse Vorstenpaar op t.v.: Dinsdag (aankomst)10.30 tot 12.15 uur reportages, 's Avonds van 20.15 tot 22.00 uur herhaling van alle och tend-uitzendingen op tele-recording. Nadien filmoverzicht van de eerste dag, gevolgd door een reportage van het gala-concert in het Concertge bouw. Woensdag: 19.30 tot 19.45 uur film overzicht tweede dag. Gewoon pro gramma tot 22.00 uur. Nadien directe reportage vanuit de Ridderzaal van de officiële receptie, aangeboden door de Nederlandse regering. Donderdag (vertrek)17.00 tot 17.30 uur reportage van de parade in Am sterdam. Na het avondprogramma te 22.00 uur filmoverzicht derde dag en reportage uit Rotterdam van het ver trek. Een jury van blanken te Charlotte (Noord-Carolina) heeft de leider van de Ku Klux Klan in Charlotte en twee van zijn volgelingen schuldig bevon den aan een poging, een school voor negerkinderen op te blazen. De drie mannen werden veroordeeld tot ver scheidene jaren gevangenisstraf. i i N.V. OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT Plet Heinstr. 133 Oen Haaft tel, S3.M.M Dealer voor Oosterhout en de Langstraat LEYSENHOEK 27-29 OOSTERHOUT Tel. 01620-S648 Als brief flefraokeerrf te verzenden, f 3 Olympia-dealer voor West-Brabant: TOLBRUGSTRAAT 2 - BREDA Naar wfj vernemen hebben de drie werknemersbonden in het grafisch bedrijf, de katholieke, de christelijke en de socialistische bond, aan de vier werkgeversorganisaties dezer dagen medegedeeld, dat zy prijs stellen op een bespreking over een verkorte werkweek van vijf dagen, totaal 45 uur, bij gelijkblijvend weekinkomen. In 1955 hebben werkgevers- en werknemersorganisaties gezamenlijk een commissie in het leven geroepen, die de kwestie van een vijf-dagen werkweek zou bestuderen. Deze com missie is in januari van dit jaar ech ter voor het eerst bijeengekomen, waarna in enige vergaderingen van de bedrijfstaksgewijs uitgebrachte rapporten werd kennis genomen. Tijdens de eerste bespreking dit jaar over een nieuwe grafische-tech- nische c.a.o. zou evenwel van werk geverszijde zijn medegedeeld, dat over een verkorte werkweek niet meer gesproken kon worden. De werknemersorganisaties zeiden daar entegen van mening te zijn, dat de kwestie van een verkorte werkweek een onderwerp van gemeenschappe lijk overleg moet blijven uitmaken. Daarom hebben zij d werkgevers organisaties medegedeeld, dat een weigering om dit onderwerp op de agenda van komende besprekingen te plaatsen door hen zal worden be schouwd als schadelijk voor de sinds jaren bestaande samenwerking. De werkgeversorganisaties hebben inmiddels geantwoord, dat de onder handelingsdelegaties zich niet heb ben willen onttrekken aan de bespre kingen inzake de verkorting van de werkweek, zodat van een veto als door de werknemersorganisaties was verondersteld, geen sprake is. De werkgevers vestigen er in hun brief de aandacht op, dat de kwestie van de verkorting van de werkweek een nationale zaak betreft, waarover de beslissing elders ligt. Daardoor kan deze kwestie naar de overtuiging van de werkgeversonderhandelaars niet voor verwezenlijking bij de nu komende Colectieve Arbeidsovereen komst in aanmerking komen, zodat besprekingen daarover niet tot resul taat zullen kunnen leiden. Bit de grote sluizen van IJmui- J den is een uitgebreide geluidsin- t stallatie in gebruik genomen voor i het tot stand brengen van een be- ter contact tussen de wal en de J binnenkomende en uitvarende t schepen. Een groot aantal luid- i sprekers en microfoons onderhou- den dit contact op doeltreffende wijze boven het brullen van de zee of het loeien van een wester storm uit en door de dikste mist banken heen. Het complex van de IJmuider sluizen maar ook de aan- en af varende schepen kan men hier door tot op een afstand van hon derden meters bespreken. c,De„5:Marige grossier A. Vaets uit or- Oedenrode is in Boxtel om het wui" geko"len- toen hij met zijn rij- u a.an l kancl °P de rijksweg rtogenbosch-Eindhoven onver dacht de weg overstak en werd aan- geieden door een personenauto Het slachtoffer was gehuwd en va- drie ^an.acht.,Aderen, waarvan er heer v A,menka woonachtig zijn. De hml ts en "J" echtgenote zouden binnenkort ook daarheen emigreren. In oktober 1938 werd te Madras voor de vierde maal sinds 1910 een in ternationale protestant se zendingsconferentie gehouden. Uit alle delen van de wereld en vooral van de „zendingsvelden" missiegebieden zou den wij zeggen waren afgevaardigden bijeen gekomen. Lima in Peru had John McKay ge stuurd, professor aan de St.-Marcus - universiteit. Deze McKay, leerling van de bekende Madrileense schrijver Michaele de Unamuno, uitstekend kenner van de Spaanse taal en culturr, had in Lima een Anglo-Peru- viaans college gesticht als centrum van protes tantse zending in Zuid- Amerika. In Madras wist hij gedaan te krijgen wat in 1910 te Edinburgh was mislukt, dat name lijk Latijns Amerika of ficieel verklaard werd tot voornaamste actie terrein voor de protes tantse zending. In Edin burgh waren het de (Eu ropese- Lutherse en An glicaanse kerken geweest die zich verzet hadden, omdat naar hun mening een streek alleen maar tot .missiegebied" ver klaard kon worden, wan neer het evangelie er nooit gepreekt was, iets dat men toch van La tijns Amerika niet kon beweren. Reeds eerder waren in de verschillende Zuidame- rikaanse landen protes tantse kerken officieel ge vestigd. veelal met steun van de vrijmetselarij, maar hun ledenaantallen bleven uiterst klein. Voor 1914 vindt men voor heel dit enorme gebied slechts 20.000 protestanten aange geven. Na de conferentie van Madras begint een krachtige missionering vooral vanuit N.-Amerika. Er waren gunstige voor waarden aanwezig: ener zijds het feit dat de bevol king gekerstend was en een religieuze mentaliteit bezat, anderzijds een ont stellende godsdienstige on wetendheid. Omstandighe den die ook de hervorming van de 16e eeuw hebben mogelijk gemaakt Uit de statistieken blijkt duidelijk, dat e.r na 1938 opmerkelijke suvccessen zijn geboekt door de pro testantse zending. Het aantal zendelingen werd vertienvoudigd: momen teel ongeveer 10.000 even zo het aantal kerken en kapellen, terwijl men mo menteel ongeveer 5 mil joen protestanten telt te gen 20.000 voor 40 jaar. En, wat de statistieken niet vermelden, het Zuid- amerikaanse protestantis me, oorspronkelijk import van het noorden, heeft zicli ook aangepast en is „gelatiniseerd". Bovendien heeft het zijn aanhangers geworven onder alle lagen van de bevolking, tot in de hoogste toe. Een hooggeplaatste pro testantse functionaris ging onlangs in zijn enthousias me zo ver, dat hij in een lezing te Brussel verklaar de: „In dit deel van de wereld is de Hervorming in volle gans. We beleven hier, wat West-Europa in de 16e eeuw heeft be leefd". Nu moet men zich door deze Cijfers niet laten mis leiden: in geheel Zuid- en Midden-Amerika is nog al tijd meer dan 90 pet. ka tholiek. Het protestantis me komt niet hoger dan ruim 4 pet. Maar dat neemt niet weg dat de protestantse vooruitgang relatief groot is. Vraagt men naar de oor zaken van dit succes, dan moeten we zeker wijzen op de moderne middelen van propaganda, die de zendelingen, gesteund door Noordamerikaans kapitaal hebben kunnen toepassen. De protestantse radio „De Stem van Andes" beschikt over een keten van 8 zen ders die het gehele con tinent bestrijken. Een enorme activiteit is en wordt ontwikkeld door de pers: per jaar worden meer dan 4 miljoen bij bels verspreid, er zijn 275 periodieken, terwijl de uit gave van een groot popu lair protestants tijdschrift in voorbereiding is. Op onderwijsgebied heb ben de protestanten zich vooral gericht op de lage re en middelbare scholen. Het onderwijs van de Noordamerikaanse zende lingen staat op een hoog peil, hoger dan dat van de meeste inheemse katholie ke scholen, speciaal wat betreft het onderricht in het Engels. Het is juist dit vak. dat in het zich snel ontwikkelend Latijns-Ame- rika, land van de toe komst, de jeugd bijzonder aantrekt. Vaak zijn 80 tot 90 pet. van de leerlingen der protestantse scholen katholiek. Ook op ander sociaal terrein zoals ziekenverzor ging, landbouwontwikke ling is de zending zeer actief. Bovendien werkt men hard aan de vorming van een „inlandse clerus". Bij al hun vreugde over de successen van hun zen ding hebben de protestant se kerken toch één reden van diepe bezorgdheid: nog veel sneller gaat de voor-uitgang van allerlei sekten, zoals Pinksterbe weging, Mormonen, Ge tuigen van Jeho'va. Deze sekten, geen protestanten en nauwelijks nog christe nen te noemen, veroorza ken een grote verwarring op hun zendingsveld. Ze zijn bovendien zo onver draagzaam, dat er van oe cumenische samenwerking met protestanten geen sprake kan zijn. Vrucht van protestantse versplin tering sedert de afschei ding van de Moederkerk, vormen ze op hun beurt een bedreiging van het protestantisme en wat er ger is van elke vorm van christendom. Hoe verdrietig het suc ces van protestantisme en sektenwezen in het Katho lieke Zuid- en Midden Amerika op zichzelf ook is, misschien ligt zijn pro videntiële betekenis hierin, dat zij de Katholieke Kerk in dit werelddeel tot bezin ning en nieuwe activiteit brengen kan. Daar zijn reeds tekenen van aanwe zig. Men wordt zich be wust dat men er niet al leen komt door te strijden tegen het protestantisme. Er dient positief gewerkt te worden aan de verdie ping van de geloofskennis, een krachtig lekenaposto- laat, een nieuwe sociale activiteit, samenwerking in continentaal verband. Heel veel moet er nog ge beuren, maar het begin is gemaakt. Prof. Shaull spreekt in het januarinummer van het protestantse tijdschrift Wending zelfs van een ..herboren katholicisme Hij is waarschijn!yk een onverdacht getuige. J. v. d. M. pr. RAPPORT KATH. VROUWENGILDE De „onderwijsmed ©werker" heeft op 13, 17 en 18 maart volle aandacht ge wijd aan het rapport, uitgebracht door het kath. Vrouwengilde van Breda, o.m. over de godsdienstige opvoeding van het lagere schoolkind. Deze artikelreeks geeft mij aanleiding tot het stellen vaat enkele vragen. Waarom gaat de schrijver voorbij aan de richtlijnen in december 1956 door de bisschop van Breda gegeven aan zijn priesters over de eerste H. Communie? Deze richtlijnen zijn gebaseerd op de verslagen in het gehele bisdom, opgeno men bij gelegenheid van de congregat.io parochorum. Aangezien ook bij het k*th. Vrouwen gilde hieraan blijkbaar geen. of althans te weinig aandacht is besteed, dient men te volgen wat in de Analecta Bredana is gepubliceerd onder no. Ill bl. 105. „Na deskundig advies en zorgvuldig nagaan van leer en praktijk en geheel in over eenstemming, zoals is gebleken uit de verslagen der congregatio parochorum, met de mening en met depraktijk van de overgrote meerderheid van de pas toors, handhaven wij ten volle de be paling van de Synode: tweemaal per Jaar de gezamenlijke eerste H. Commainie (Syn. Bred. no. 100). Wanneer men zich aan deze bepaling houdt is het ook niet nodig kinderen die geschikt zijn, tussen tijds alleen (bijv. met hun ouders) te laten communiceren. Men make 'voor d-it laatste ook geen propaganda, want Jn de meeste parochies zou dit een slechte oplossing zijn". Dan zou ik gaarne gemotiveerd ver nemen, waarom door de medewerker zo maar vastgelegd wordt: ..Iedereen zal begrijpen, dat het raadzaam is, de eer ste biecht te doen plaatsvinden geruime tijd voor of na de eerste H. Communie' Mijn pastorale ervaring wijst op het tegendeel. Het wil mij voorkomen dat zeer gemakkelijk soms wel wat licht vaardig door de velen over kinder- biecht gesproken of geschreven wordt, die daaromtrent zo weinig weten, zelfs niet kunnen weten. Mijn derde vraag betreft de voorge stelde specialisatie van de beschikbare begaafde godsdienstleraren. Hoe denkt onze onderwijsmedewerker zich deze se lectie? Door welke instantie en op welke gronden zal het oordeel omtrent de ge vraagde begaafdheden vastgesteld wor den? Het klinkt mij bovendien wat vreemd toe, dat een anderwijs-deekim- dige zich geroepen acht op te merken, dat men met een aangepaste opleiding een afwezig talent niet te voorschijn kan roepen. Dat is vanzelfsprekend. En ik noem het uilen naar Athene dragen vast te stellen, dat men somtijds godsdienst, leraren aatreft, die nu eenmaal niet van nature met het talent zijn toegerust, het jonge volkje in het hart te treffen. Daar omtrent kunnen ook voor het profane onderwijs, honderden klas- tot college lokalen getuigenis afleggen. GINNT3KEN, E. DOENS past, MALCONTENT (II) Naar aanleiding van uw artikel, ge titeld „Malcontenten" in de Stem van 11 dezer wil ik het volgende onder uw aandacht brengen. De salarisverhogingen voor de ambte naren moesten betekenen het inhalen van een achterstand ten opzichte van het bedrijfsleven in verband met de hogere kosten van levensonderhoud. Het is een beginsel van sociale recht- vaardigheid, dat de minst draagkrach- tigen het eerst geholpen worden. Waar om clan de meest draagkrachtigen het eerst geholpen? U begrijpt toch wel, dat f 10 per maand opslag voor Iemand, die f 350 per maand verdient, meer betekent dan f 100 per maand opslag voor iemand die er f 1000 verdient en er dus toch wel ruim kan komen. Is dit alles geen reden tot ontevredenheid? Waarom voor de hogere ambtenaren een veel hoger percentage verhoging dan voor de middelbare en lagere ambtena ren? Ie deze ongelijke behandeling geen gerechtvaardigde reaen tot ontevreden heid? Waarom voor de hogere ambtenaren de ingangsdatum van de verhoging op 1 september 1956 bepaald en voor de an deren op 1 april 1958? Nogmaals, is hier geen reden om malcontent te zijn? Waarom een categorie van middelbare ambtenaren uitgesloten van een direct ingaande verhoging? Of zijn voor dezen de kosten van. levensonderhoud niet ge stegen en moestien zij ook niet een ach terstand inhalen? Moeten dezen dan te vreden zijn? Meent u niet, als u dit alles eens goed bestudeert, dat er gesold wordt met de belangen van tal van amfbtenaren en dat dit op den duur een gevaar oplevert voor het algemeen welzijn, ook al mogen de ambtenaren niet staken? Ie de bevolking dan niet verplicht via haar vertegenwoordiging recht te doen aan de gedupeerde ambtenaren en moet de pers dan niet eerder achter deze ambtenaren staan, dan dezen afbreken? De getroffen ambtenaren delen niet de houding van de hoofdbesturen in het overleg. De hoofdbesturen staan met hun beslissing alleen en zullen daar dan ook de gevolgen van ondervinden. EEN MIDDELBAAR AMBTENAAR BOER EN STEDELING In uw blad las ik een stukje over .Boer en stedeling". De boer beklaagt zich over de houding van de stad, maar ik kan u verzekeren dat de boer, als hij begrip wil ontmoeten van de stadsmen sen, ook zijn mening over hèn zal moe ten veranderen. Omdat ik niet in Bra bant geboren ben, maar in Laren (N.H.) en dus Hollands spreek, ben ik ook tot „stedelinge" veroordeeld. In Nederland en in het buitenland heb ik veel met boeren omgegaan en het is mijn ervaring dat sommige je wel aanvaarden, als je je niet te opvallend kleedt en waarde ring hebt voor hun werk. Ik wat 21 jaar toen ik hier belandde en ik leerde een landarbeider kennen, die nu mijn man is, maar wat ik af en toe van de plattelandsbevolkingvoor complimenten kreegEr zijn mannen die denken, dat een vrouw uit de stad per se een lichtzinnige vrouw is. Een meisje uit de stad is een gevaar voor mannen van het platteland. De plattelandsvrouwen zijn van me ning, dat de vrouwen in de stad niet kunnen koken. Zij kunnen een stevig maal 'klaarmaken; wij maken alleen maar liflafje®, waar je niet sterk van wordt Mijn man beklaagden ze. Die zou wel met een holle maag moeten werken. Verder staan onze handen verkeerd en de kin deren verwennen we alleen maar.... Nee, de waardering moet van beide kanten komen. Het zou wel aardig zijn, dunkt me, dat de schrijver de boeren 'ook eens naar hun mening over de stad vroeg. Het zou het wederzijds begrip be vorderen. EEN STEEN E-ERGSE CULTUURGROND EN STAD Het zal binnen zeer korte tijd een feit zijn, dat Heusdenhout deel uit gaat maken van de gemeente Breda. En wij weten maar al te goed wat dit betekent rv.l. dat binnen enkele jaren de vrucht bare akkers plaats zullen bieden aan huizenblokken, dit is zo de normale gang van zaken rond de grote steden. Natuurlijk is het nodig dat er huizen gebouwd worden, maar wij vragen ons toch wel af waarom het steeds de goede cultuurgronden moeten zijn, die hier voor gebruikt worden. Is het nu niet mogelijk dat er woeste gronden, die praktisch niets goeds opleveren b.v. het Cadettenkamp e.d. eerst worden volge bouwd. Dan kunnen de boeren en tuin ders hun gronden nog benutten voor de produktie van land- en tuinbouwpro- dukten, die toch naast de voeding van de eigen bevolking ook nog zoveel bij dragen in de totale Nederlandse export. Verder moet men goed beseffen wet het betekent, wanneer men de goede cultuurgrond afneemt, voor de agrari sche gezinnen. Zij zullen verdreven wor den van hun grond, die zij liefhebben en die zij met de grootste zorg geculti veerd hebben, in de loop der tijden, dik wijls met veel moeite en opoffering. En het zal niet meer mogelijk zijn hun nieuwe gronden te geven waarop zij op nieuw kunnen beginnen. Zij zullen als ongeschoolden moeten gaan werken, hoe wel zij toch vaklieden zijn in hun eigen beroep. Laat het niet zo worden, dat hier een zelfde toestand komt als in zovele andere landen, zij het door andere omstandig heden, dat de eigen agrarische produktie niet meer voldoende is om het volk te gen redelijke prijzen te voeden. Nu is het nog niet te laat, maar als het te laat la, wat dan? BEWONER VAN HEUSDENHOUT GEEN TRANEN HOOR CORRY! O, o, o. wat hebben wij Nederlanders toch weinig verstand van populaire songs. Deze conclusie ligt voor de hand als we de resultaten nagaan van het ^Europese Songfestival van vorige week .'oensdag. Staat onze Nederland» song: „Herf de ereld" dan werkelijk zover benedes hjet bell van de buitenland» nummers? ontbrak bij ons misschien het senti- ntele element? Voelen de buitenland» jury's zich daardoor meer bekoord? AIb het werkelijk zo is, dan ie het treurig gesteld met onze hedendaagse populaire muziek! Was misschien de voordrecht onvoldoende? Zeker niet! Nee! Wij delen geenszins de menèng van de buitenlandse jury's! Wij hadden het nummer ook geen tweede of eerete plaats toebedacht, maar zeker geen laaib» ste plaats! Is dit misschien een reactie op de eerste plaats van verleden Ja*fe waardoor bij de daver» jury'i ehawU nistisohe gedachten parten gecpeelg hebben en waarbij als het ware het num mer al veroordeeld was voor het ge- speeld werd? Het is moeilijk uit te maken, mmm& één ding is zeker: er is hier onrecht gedaan aan ons Nederland» lied! Ge lukkig zijn er nog andere mensen die er anders over denken! Nederland heeft zijn waardering uitgesproken, dooe het lied af te vaardigen naar het Euro visie Songfestival. Daarom Carry: „Geen tranen. Maar bedenk dat er buiten de jury's nog andere mensen zijn dde lied wèl waarderen!" We wensen je nog veel aucceal OUDENBOSCH, R. THJEUNTSSEN J. VERVAECK B. MEEUSEN GEEN PROFWEDSTRIJD Naar aanleiding van een sportbericht dn uw blad van 15 maart j.l. Is het mdj een behoefte een en ander onder uw een dacht te brengen. In dat bericht wordt geschreven over een profwedstrijd tus sen Leen Jansen en Plet v. Klaveren. Dit is onjuist, omdat deze boksers eieh op deze avond alleen beperken tot: touwtje springen, schaduwboksen, li chaamsoefeningen en het z.g. „sperring"- boksen, dus het is een openbare bokslea. Verder staat dn het reglement van de Nederlandse boksbond, dat «meteurver* enigingen, in dit geval is dat Olympia, geen profwedstrijden mogen organiseren. Uw sportjournalist treft natuurlijk geen schuld, daar hij hiervan niet op de hoog. te hoeft te zijn, maar wel zijn inlich tingenbron! Verder vind ik het jammer, dat op deze manier van "uw veelgelezen blad misbruik wordt gemaakt om het Bredase publiek te bedotten. BREDA, DE K. (Advertentie) DE HEVIGSTE in 30 seconden bedwongen. Zelfs de hevigste asthme-aanv»! ka» ogenblikkelijk bedwongen worde» door het gebruik van één enkel Adozo- tablet.. De wonderbaarlijke samen stelling van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet oramidviéllijli verlichting brengt. Adozo ie van on schatbare waarde tegen dag- ©f nacht- asthma en slaagt, waar andere mid delen faalden. Neem de proef! Bij apothekers en drogisten. Na 1 april behoeven Nederlandse motofrijtuigbezitters, die naar Duits land gaan. niet meer te beschikken over een internationaal rij- en wa- genbewijs, zo wordt medegedeeld door de K.N.A.C. De Bondsrepubliek en Nederland zijn overeengekomen, dat na 1 april In Nederland voor alle categorieën van Duitse motorrijtuigen het Duitse rijbewijs en kentekenbe wijs wordt geaccepteerd en dat om gekeerd in Duitsland de betreffende Nederlandse bewijzen worden erkend, zonder dat overlegging van een ver taling of andere verklaring wordt verlangd.

de Stem | 1958 | | pagina 5