Supralux plasticlak Manifest aan alle jonge arbeiders RADIO TELEVISIE p Wit RAKONA Zwart o Amerika schept moed MENING EN COMMENTAAR rti\ Jk r TecknUcké béfot, TWEEDE BLAD PagblaJ §le j&tctn ZATEDAG 22 MAART 1958 bs- '8 Deze week in het buitenland Het Russische drijven naar een spoedige topconferentie Tien tegen één! Volgende weck lancering van Jupi ter-raket WEER IN DE LUCHT ONDER DRUK r\E regering te Djakarta moet een van haar meest spectaculaire anti-Nederlandse maatregelen on gedaan maken. De KPM-schepen worden weer vrij gegeven. Het is echter niet het doorbreken van gezond verstand, waaraan dit te danken is, het is een kwestie van sterke Britse druk. Het is name lijk zo. dat Lloyds' scheepsverze- keringen met ingang van 1 april een miljoenenbedrag aan de KPM Geen halve maatregelen lösl 1 'o Anti-communistisch wereldcongres Knap o p die bi lie: schutting met Cefa Bevei Buitenbijts TV- AJ iO-TV- R A1 Dl IO-TV- Liturgische Kalender door ANTONIO DEL MONTE RS Clingse op het partij vis Zoon uit brasem Van de le maand acht. Sa- e 1000 kg 2500 kg engelaars iit in het imenwijk" gezellige elling bui de accor- Mystic oecke -de 'EN Semeente- gemeente- volgt uit: de Baare; v. Putten Rookus; Hulster; J Cruson. vergade- oeling een ;len. Deze e zien: 1. oor; 3. T. aas. van 9 ttn. ende hoe- en aange- bot; 8 kg kabeljauw; malen (ex- cocht) G :al er door acht tewa- tweede van nbouw zijn- stemd voor eezeiler dr. VOOR ,.Het Oude vergadering de partij s. gemeen- ;t samenge- e; 2. Jac. 4. A. Mog- SLAMMING oren in de 956 en 1957 egeven van verlamming lare lagere i. cht door de Kalkman. rm bij de ge- Sissi. a.l. d van de hel, jerg: Visserij - [ijn man God in het leger. Eenhoorn 2,45 RKA afd- w.- idel 7,45 uur: ersten zijn. n Dijk 7,30 u.: bijfilm Casa- »ia 8 u.: Nina, uur: Gervaise, Ottjes: Prijs- 30 en 9 uur: drie, 14 j. 8 uur: Ra- ïur: Mijn haart ebouw 8 uur: ïfort, 14 j. laamse Opera irm bij de ge- Sissi, a.l. id van de hel, Mijn man zo in het leger /riendschap •k 3,30 uur: uur: Schieting Razende Ro- lurDe glorie mr: De rovers 7,45 uur: De en zijn. Dijk 3 en 7.30 ing, als bij film 5 en 7,30 uur: voorbeh. mpia 2,30 uur: ng, 5 en 8 tt.l »rs 3 uur: de Backer 3 u.: Schieting 3 u.: Schieting luym 3 uur: x: Kampen van veraart 2,30 u.: Ottjes: Prijs- ur: Prij spiering iiljartprijskarnp- c uur: De trein 8 uur: E«an- uur: De slag j., 4,30 en 8 U.: jou. Concertge* het vrouwen- ihouwburg 3 en Cd room. Vlaamse Opera De parelvisser» ilarm bij de o: Sissi, a.l. and van de nei. bra: Mijn s zo in het leg^ van Dijk 7.30 u- als bij film Casa- npia 8 uur: Nina uur: Bandieten N Amerika ziet men met meer vertrouwen ,.de topconferentie" tussen oost en west tegemoet, nu het gelukt is een tweede Ame rikaanse kunstmaan in de ruimte te schieten. Het minderwaardig heidsgevoel achter te staan bij de wetenschappelijke en militaire prestaties van de Russen is daar mee zo goed als verdwenen. Men maakt zich trouwens sterk dit jaar nog zeven andere kunstmanen rond de aarde te laten cirkelen. Misschien gaat er zelfs een naar de echte maan. President Eisenhower toonde zich verrukt over de prestaties van de marine, die met haar Vanguard- raketten tot nu toe slechts mis lukkingen had te boeken. Er zijn nu twee Amerikaanse manen aan de hemel en, op het ogenblik, maar één Russische; deze voorsprong wordt een gunstig teken geacht voor de kansen van Eisenhowers voorstel betreffende de internatio nale controle van het luchtruim. Premier Boeganin van de Sov jet-Unie heeft intussen weer een brief geschreven over de topcon ferentie, ditmaal aan de Engelse premier MacMillan. Het is een brief vol aandrang tot bespoedi ging van de voorbereidingen voor de topconferentie, vol bezorgdheid over de aanleg van raketbases in Engeland. MEN mag zich wel afvragen, waarom Boelganin met die topconferentie zoveel haast heeft willen maken. Op dit punt schijnt de uitspraak van een ervaren di plomaat enige opheldering te ge ven, waarvan dr. van Blanken- stein in „Het Parool" melding maakt: Moskou heeft haast om te verkrijgen, dat in Duitsland geen kernwapens worden opgesla gen, wat intussen al gebeurt. Kern wapens in Duitsland vreest het overigens op zichzelf nog niet zo zeer, te minder als zij daar onder NAVO-bewaking blijven, maar als Duitsland deze kernwapens krijgt, gaan de satellietlanden van Rus land er ook om vragen en kan men ze die niet weigeren. Rusland nu vertrouwt die wapens liever niet aan zijn satellieten toe en wil daarom voorkomen,, dat zij zich op een Duits voorbeeld kunnen be roepen. T"®NZIJ Moskou gaat terugtrek ken en het Westen het odium in de schoenen schuift de geboden kansen te hebben versmaad, ziet het er naar uit, dat er een top conferentie op komst is. Over de resultaten daarvan moet men zich echter geen overdreven voorstel lingen maken. Fundamentele za ken zullen er wel niet geregeld kunnen worden. (Advertentie) Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DURYEA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAIZE NA DURYEA eijn mislukkingen uitgesloten. Maar.laat niets aan iet toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maisena, eeg er dan uitdruk- kelyjk btj DURYEA. Dan pas weet dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. Rusland wil niet praten over de hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen. Het wil geen discussie over de status van zijn satellieten. Het wil feite lijk alleen een conferentie op zijn eigen voorwaarden, geen bevorde ring van de vrede en de vrijheid in de wereld, alleen een bevesti ging van de status quo en dit ten slotte op de grondslag van macht en geweld. F)AT het Rusland niet om vreed- zame verhoudingen te doen is, kan men ook wel weer afleiden uit zijn wapenleveranties aan de rege ring van Djakarta op dit moment, nu daarmee een binnenlandse strijd in Indonesië kan worden gaande gehouden en aangewak kerd, welke het land rijp maakt voor communistische overheersing. De expansiezucht der Sovjet- Unie en van het communisme gaat voort en hun ondermijnende ac tiviteit ten koste van het westen zal ook door geen topconferentie worden gestuit. Als men dan toch hiertoe besluit en samenkomt om regelingen te treffen om de span ning in de wereld te verminderen, geschiedt dit uit wederzijdse vrees voor het ergste en meest onver hoedse geweld, dat een totale ver nietiging van beide partijen kan meebrengen. Men wil de kansen verminderen, dat de geringste wrijvingen in de wereld telkens dergelijk geweld zouden dreigen te doen losbarsten. Dit grote gevaar wil men wel in perken, maar fundamentele ver anderingen in de politieke verhou dingen, waarbij vrede en vrijheid hun vleugels wijder kunnen uit slaan, deze zijn van de topconfe rentie niet te verwachten. (Advertentie) Dit affiche heeft men in stad en land reeds zien verschijnen. Hier meer, daar minder naargelang de ijver van propagandisten en plak kers. Het is een affiche, dat aan geeft, hoe de KVP speciaal op komt voor de zwakken en onbe- schermden in onze samenleving. Zij laat zich richten door zuivere beginselen en waarschuwt al de genen, die daarvan afwijken met het knipperlicht van haar pro gram. De Statenstembus, zo zegt men ioei eens, och, ivat zal ik me daar druk over maken! Die Pro vinciale Staten komen toch maar twee keer per jaar bijeen en het Provinciaal Bestuur doet niet veel meer dan wat wegen omleggen en subsidies verdelen. Vergis u niet! Ondanks alle knellende be perkingen, welke de bestaande wetgeving nu nog aan de provin ciale besturen oplegt, is hun ac tiviteit geweldig gegroeid en merkt men hun stuivende arbeid op alle terreinen van het maatschappelijk en cultureel leven. Het is dan van zulk een groot belang, dat daarbij de goede beginselen richtsnoer zijn, opdat geen dirigistische overwoe kering, geen verivacirlozing van ge zonde gezinsbelangen, geen een zijdige kijk op het materiële wel varen zal insluipen. Bij de KVP is men tegen dit alles gewaar borgd. Wie op haar stemt is ervan verzekerd, dat de door hem ge kozen afgevaardigden zullen op komen voor de juiste, de veilige overtocht naar een betere toe komst. is beter - kost minder! 'n BRINK product Aan verslaggevers, die een bezoek brachten aan de proeflanceerbasis voor raketten in Cape Canaveral, is meegedeeld, dat voorlopig is vast gesteld dat er de komende week een nieuwe poging zal worden gedaan om een kunstmaan met een Jupiter-C- raket van het Amerikaanse leger in de ruimte te brengen. Zoals bekend is de eerste lancering van een kunstmaan met de Jupiter-C- raket geslaagd en de tweede mislukt. j ?--}ULDE aan de Stichting van de I Arbeid voor haar bemiddeling j in het KLM-conflict. Beide par- j tijen zijn ertoe gebracht hun fou- ten te erkennen. De onbehoorlijke uitlatingen van de organisatiebe stuurders der vliegers zijn terug genomen, het onberaden ontslag is ongedaan gemaakt. Van de aan vang af was het duidelijk, dat hierin de enige oplossing lag. Ge lukkig, dat men zich niet hard nekkig in deze prestigekwesties heeft vastgebeten. De lucht is nog niet volledig opgeklaard. Er han gen nog salariseisen. Het wordt tijd, dat daarvoor nu ook op de kortste keren een oplossing gevon den wordt. Doch in ieder geval is er nu al grote vreugde. The flying Dutchman vliegt weer! Over alle werelddelen en zeeën verschijnen weer de grote vogels met het rood- wit-blauw. moest uitbetalen, als de Indo nesische regering volhardde in het vasthouden van haar scheeps- buit. Dat zou een gevoelige klap betekenen voor verscheidene on derverzekeraars. Die hebben zich tot de Britse regering gewend om dit verlies af te wenden. Londen heeft aan Djakarta blijkbaar dui delijk laten weten wat het denkt van roverspraktijken. De Indone sische regeerders moesten nu wel bakzeil halen. De druk van Groot- Brittannië was sterker dan die van de Indonesische communisten, die al „verraad" begonnen te roe pen. Voor deze keer faalde hun invloed. Ze zullen op andere ge bieden hun schade wel weer trach ten in te halen. Vijftig meisjes-leerlingen van een modevakschool te Ebina, bij Jokoha- ma, hebben gedreigd zich van het le ven te beroven door te veel slaapta bletten in te nemen als een van de leerkrachten van de school zijn ont slag niet neemt. De meisjes menen, dat de betrokkene wel alles weet van het knippen en vervaardigen van ki mono's, maar totaal geen verstand heeft van de Westerse damesmode. De schoolleiding heeft de slaapta bletten, die de meisjes willen slikken als hun eis niet wordt ingewilligd, in beslag genomen. Elk meisjes bleek acht tabletten bij zich te hebben. De directeur heeft toegezegd, de eis van de meisjes in overweging te zullen nemen. De Internationale K.A.J. richt dezer dagen een Manifest aan al le jonge arbeiders en arbeidsters over de gehele wereld. De inhoud en de tekst van het Manifest wer den vastgelegd tijdens de Eerste Wereld-Raad van de K.A.J. welke gehouden werd bij gelegenheid van de Internationale samenkomst te Rome van 20 augustus tot 5 sep tember 1957. waar meer dan 32000 afgevaardigden van de arbeiders jeugd uit 86 landen, van alle ras en kleur, aanwezig waren. Allen, die zich de rede herinne ren, welke de Paus toen hield voor de samengestroomde arbei dersjeugd op het St. Pietersplein, alsook de plechtigheid in het Co losseum en de Vaticaanse Basi liek, de folkloristische avondmee- tingen, de aanpassing van de Sta tuten en de vrije keuze van het Internationaal Bestuur door de afgevaardigden der verschillende landen, zullen begrijpen, welke waarde en betekenis aan dit his torisch document gegeven dient te worden. Het arbeidersjeugdproblcem neemt meer en meer mondiale afmetingen aan. Niet alleen in Europa en Noord-Amerika groeit het aantal jonge mensen, dat te werk wordt gesteld, in een steeds driftiger tempo. Hetzelfde ver schijnsel doet zich voor in Afri ka. Azië, Latijns-Amerika. Ocea- nië en over de hele aardbol. Het halve miljard jonge arbeiders tus sen 13-27 jaar wordt elk jaar met 20 miljoen jongeren vermeerderd. Het Manifest is voor hen allen bedoeld of ze nu christenen zijn, boeddhisten, hindoes, fetichisten of godlozen. Het doet hen zich be wust worden van de problemen der nieuwe mensheid: honger, ziekte, woningnood, analfabetis me. Het spreekt hen over hun ei gen problemen met betrekking tot het onderwijs, tot de voorberei ding op het leven van de arbeid en hun toekomstig gezinsleven; het behandelt de rol van de vrouw in deze wereld en hun behoefte op religieus terrein. Het wil hen de ogen openen voor de verant woordelijkheid, welke zij te aan vaarden hebben m.b.t. het ras senprobleem en voor datgene wat zowel over hun eigen toekomst, als die van de gehele mensheid gaat beslissen: het probleem van de VREDE. Toch verdoezelt de K.A.J. in dit Manifest haar ge loof. haar beginselen en haar geest in genen dele. Zij belooft in de enige God. eeuwige, almachtige Vader. Zij gelooft in Jezus Christus. Zijn enige Zoon, mens'geworden om heel de mensheid te redden. Zij gelooft in de Katholieke Kerk, die leeft van Zijn Geest en van Zijn Liefde. Zij gunt allen de vreugde, dit geloof, dat al haar Advertentie) tp-cTl vanaf f In Mexico is donderdag een wereld congres van anti-communisten ge opend, waaraan afgevaardigden uit een dertigtal landen deelnamen. Voorzitter Carlos Botto verklaarde, dat er in de afgelopen veertig jaar 60 miljoen mensen door de communis ten zijn vermoord. Hij zei voorts, dat Mexico als hoofdkwartier zal funge ren voor het communistisch offensief tegen Latijns Amerika cn dat Uru guay voor de nodige gelden zal zor gen. Aanleg en service door gediplomeerde monteur» Uitsluitend wereldmerken leden inspireert, te leren kennen en uit te dragen. Het Manifest heeft geenszins de bedoeling allerlei onvruchtba re politieke en dubbelzinnige dis cussies op te roepen. Het richt zich tot alle jonge ren van goede wil. Het doet op hen een vurig beroep om zich, boven alle verdeeldheid uit, te verenigen in een gezamenlijk zoe ken naar een oplossing voor de meest dringende problemen in een geest van eendracht en sa menwerking. Het Manifest zal over de gehele wereld verspreid worden in alle talen. De toon van het document is werkelijk nieuw, jong, optimistisch en levensecht. Het zal, naar wij hopen, een schok teweeg brengen zowel bij de Internationale Organisaties als bij de publieke en bijzondere in stanties der verschillende landen. Het zal vooral aanslaan bij de ontelbare groepen jongeren, dié hedentendage over alle wereldde len verspreid, de weg naar de Vrede zoeken, niet in doffe berus ting. in wanhoop of geweld, maar in een belangeloos en edelmoedig pogen om aan de armsten en de meest onterfden onzer medebroe ders, eerbied, welzijn en eman cipatie te garanderen. De slotoproep van het Manifest zal bij al onze tijdgenoten, jong en oud, Aziaten, Afrikanen, Ame rikanen en Europeanen het ver langen losslaan dit Manifest te lezen, te bestuderen en te bespre ken: het wil immers geen over haaste en voortijdige oplossing aan de hand doen; het wil slechts het verlangen naar ernstig zoeken wakker roepen, zowel bij de top figuren als bij de jongsten en de minst-ontwikkelden, die vooral de slachtoffers zullen worden van verdeeldheid en oorlog of de bou wers van Vrede en Eenheid. Advertentie) MONSTER Het Britse lagerhuislid Hec tor Hughes zal de regering volgende week vragen, wai zij denkt te doen om de „aan trekkelijkheid van Loch Ness en de daarin voorkomende vissen" te beschermen. Hughes zal deze vraag stellen omdat een zekere Ceckrell, die in de nabijheid van het meer woont, voornemens is in de komende zomer het befaamde „Monster van Loch Ness" op te sporen. Hij wil vergunning vragen om eventuele dynamietladingen te mogen gebruiken, indien andere methoden, om het monster naar de oppervlakte te brengen, zouden falen. Vrij De 35-jarige Oostenrijker Wilhelm Gratzl is dezer dagen, na drie jaren onschuldig in de gevangenis te heb ben doorgebracht, vrijgelaten. Hij was tengevolge van een rechterlijke dwaling tot vijftien jaar veroordeeld omdat hij in 1946 de loco-burge meester van Habruck vermoord zou hebben. Achteraf bleek echter, dat de moord door een Russische soldaat was begaan, die inmiddels wegens nog andere moorden terechtgesteld is. Zelf De organisatoren van een tentoon stelling van huisvlijtartikelen in Leicester, hebben moeten afzien van hun plan om de show te laten door gaan. Er waren slechts twee inzen dingen binnengekomen: Een zelf ge maakte stoel, die in elkaar viel, toen een der juryleden er op ging zitten en een vogelkooi, die de maker ech ter kort daarop weer terug kwam halen, omdat zijn vrouw bezwaren had tegen het feit, dat de papegaai nu vrij en blij in de huiskamer rond vloog. Onnodig Dievendie een warenhuis te Ipoh binnendrongen en er ver dwenen met vijf kisten boordevol korsetten, hebben de kisten met de grootst mogelijke haast in de buurt van een politiebureau ge zet. Ze legden er een briefje bij, waarin stond: .Breng het alle maal maar weer terug naar de eigenaar. Wij kunnen het spul niet gebruiken." Fluitend In Amerika zijn lolly's op de markt gekomen, die fluiten kunnen. In het midden zit een mechaniekje, dat de fluittonen veroorzaa-kt als men aan de lolly knabbelt. Het kan mee opgegeten worden, want het Is van suikergoed. De kinderen zijn er razend op. De aanstellers! Hy gaat alleen maar naar zijn werk! .■"f" L yd vs. t ?ii ZONDAG, 23 MAART HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8,00 Nws. 8,18 V.h. platteland 8,30 Gev>ar.progr. 9.45 Geesi. leven, caus. 10.00 Strijkork. en sol. 10.30 Boekbesnr. 10,40 Muz. cans. 11,20 Cabaret AVRO: 12.(KI Lichte muz. 12,30 Sportspiegel 12.35 Orgel en zang 12,55 Een opdracht aan het Nederlandse volk, caus. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13,07 De toestand in de wereld, caus. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Gevar.progr. v.d. sold. 14.00 Eoekbespr. 14.20 Kamerork., koor en sol. 14,50 Toneelbesch. 15.05 Pia norec. 15 35 De Joodse godsdienst door de eeuwen, caus. 15.55 Gram. 16.00 Dans- muz. 16.30 S'portrevue VARA: 17,00 ZigeuneroTk. 17,30 V.d. jeugd 17.50 Nws., sportuitsl. en sport.iourn. VPRO: 18,30 Korte kerkd. IKOR: 19.00 V.d. ieugd 19 30 De open deur, vragenbeantw. AVRO: 23.00 Nws. 20.05 Koorzang en sol. rnet ork. 20.45 Corp me ci coipme 9a, stemmingsbeelden uit net Franse leven 21.00 Lichte muz. 21.20 Holl. allerlei 21,40 Vcordir 21.55 Lichte muz. 22,15 Act. 22,30 Gram. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Verleden en heden. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8,00 Nws. 8 15 Gram. 8,25 Hoogmis NCRV: 9 30 Nws. en waters!9,45 Gram. Con vent der kerk: 10 00 Geref. kerkd. NCRV: 11.30 Gew. muz. 11,45 Gram. 11,55 Gew. muz. KRO: 12,15 Gram. 12,20 Apologe 12,40 Instr. octet 12,55 Zonne wijzer 13 00 Nws. en kath.nws. 13,10 De wadders. hoorso. 13,30 Lichte muz. 13,45 Boekbespr. 14 00 Pianorec. 14.25 Radio Filharm.ork. 15,15 Kamermuz. 15,45 Muz. caus. 10 10 Sport 16.30 Vespers IKOR: 17,00 Jeugd4. 18.00 Kan de Herv. Kerk anders dan Volkskerk zijn?, klankb. 18,40 Catechisat'e v. varenden NCRV: 19,00 Nws. uit de kerken 19,05 Samenzang 19,25 Tot ziens in Jeruzalem, gesprek KRO: 19,45 Nws. 20,00 Gram. 20.30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Cabaret 21,20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21,30 Als je nog vrij bent, hoorsp. 22,05 Lich te muz. 22,35 Uit het boek der boeken 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,30-24,00 Laatste rondje. BRUSSEL, 324 m. 12,15 Amus.muz. 12,30 Weerber. 12.34 Amus.muz. (verv.) 13.00 Nws. 13.15 V.d. sold. 14,00. 15,30 en 15,40 Gram. 16.00 Voetbalrep. 16,45 Gra<m. 17,00 Sportuitsl. en nws. 17,15 Gram. 17,45 Sportuitsl. 17.52 Pianorec. 18,30 Godsd. halfuur 19.00 Nws. 19,40 Gram. 20.00 Gevar.progr. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22.15 Gram. 23,00 Nws. BRUSSEL. 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Verz.progr. en sportber. 14,30 Ork.conc. 15,15 Verz.progr. en sportu-itsl. 16,45 Idem 17.00 Nws. 17,05 Verz.progr. en sportuitsl. 19,00 Godsd. halfuur 19,30 Nws. 20,00 Si j'étais roi. opera 21,30 Muz. raadsels 22.00 Nws. 22,10 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. (Advertentie) MAANDAG, 24 MAART HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 V.d. vrouw (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Voor de oude dag. caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 Ka mermuz. 10,50 Gram. 11,00 Dansmuz. 11,30 Gram12,00 Pianoduo 12,15 Politiekapel 12,30 Land- en tuimb.meded. 12,33 V.h. platteland 12.38 Politiekapel (verv.) '13.00 Nws. 13,15 Voor de middenst. 13,20 Lich te muz. 13,45 V.d. vrouw 14 00 Fluit en klavecimbel 14.25 Das Dreimaderl'haus, operette (gr.) 15,30 Zestig minuten voor boven de zestig 16,30 Gram. 17,00 Volks liedjes en -dansen 17,15 Lic-hte muz. 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. en comm. 18.20 Lichte ni'uz. 18.45 Klavecimbelrec. 19,05 Pari. overz. 19,20 De muziek-kiosk 19,45 Regeringsuitz.Studeren en student zijn. 1 Van schoollokaal naar collegezaal, door R. v.d. Mast, adviseur voor studenten- aangelegenheden te Delft 20,00 Nws. 20,05 De familie Doorsnee 20.35 Het belang van de Statenverkiezingen voor het po litieke leven in ons land. caus. 20,50 Dans muz. 21,25 Plantaardig en mineraal, camp. 22,05 Radiofilharm.ork. 22.45 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,35-24,00 Rose Marie, operette (verk. uitv. gr.) HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,30 V.d. vrouw 9,35 Raak de roos 10,15 Gram. 10,30 Theologische etherleergang 11,15 Gram. 11,35 Gevar. progr. 12,25 V. boer en tuinder 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Hobokwart. 12,55 Vakantierubr. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio 14,30 Alt en klevecimbel 14,45 V.d. vrouw 15,15 Musette-muz. 15,35 Gram. 16,00 Bijbellez. 16,30 Kamermuz. 17,00 V.d. kleuters 17,15 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Regerimgsuitz.Rijksdelen overzee: Kinderbescherming in Suriname, door mr. M. de Groot, directeur van sociale zaken te Paramaribo 18,00 Orgelcocnc. 18,30 Sport 18,40 Eng. les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 School zang 19,35 Volk en staat, caus. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Staatsiebezoek v. koningin Elizabeth en prins Philip: Ra dio fil'harm.ork. 21.00 De lee-uw en de eenhoorn, klankb. met muz. 21,30 Gram. 21,40 De tijd waarin wij leven, caus. 21,55 Gram. 22 00 Boekbespr. 22,15 Orgelcono. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 V.d. land'bouwers 12.42 Gram. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00, 14,10 en 14,50 Idem 15,00 Kamermuz. 15,40 Gram. 16,00 Koersen 16.02 V.d. zieken 17,00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Kinderliederen 18,00 Franse les 18,45 Kinderlied 18,20 Eoekbespr. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,45 Ork.conc. 20,45 Kunstka'.eidoseoop 21.00 Ork.conc. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nws. 22,15 Pianorec. 22,55 Nws. 23,00 V.d. zeelieden I Nws. 13.10 Gram. 14,00 en 16,05 Idem 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17.30 Pianorec. 18,40 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Kamermuz. 22,55 Nws. Televisie ZONDAG, 23 MAART NTS: Relais v.d. Duitse TV: 20.00-22.00 Rep. finale v. Die glücklichen Vier. FRANS BELG.: U.00-11.30 Hoogmis 15,45-16.30 Chansons 19.00 Feuill. 19.30 Film v.d. jeugd 19,45 Avant Première 59 20.00 Nws. en week.journ. 20.40 Cabaret 21.25 Gevar. muz. 22,00 Sommarlek, film Hierna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 11,00-11.30 Hoogmis 14,30 V.d. kleuters 14.50 Tekenfilm 15,05 Folkloristisch progr, 15,35 Duitse zwem- kamp. 16,15 V.d. vrouw 16.45-17,15 Duitse zwemkamp. 19,00 Feuill. 19,30 Nws. 20.00 Quiz "22,00 Nws. en sportact. MAANDAG, 24 MAART VARA: 20,30 Israël, filmdooument. 21.00 Red'ding bij Latrab ja rg, filmdocument. 21,50 Film progr. FRANS BELG.: 19,00 Sportber. 19,30 Enquête 20.00 Nws. 20,30 Les Joies de la Vie 22,10 Ge var. muz. 22,40 Wereldnws. ZONDAG 23 maart. Paars. Eerste Passiezondag. Mis Judica zonder Gloria. Credo. Prefatie van het H. Kruis. MAANDAG 24. Wit. H. Aartsengel Gabriël. Tweede gebed van maan dag na Passiezondag. Of: Paars. Mis van maandag na Passiezondag. Tweede gebed H. Aartsengel Ga briël. DINSDAG 25. Wit. Maria Boodschap. Tweede gebed van dinsdag na Pas siezondag. Credo. Prefatie van de H. Maagd. WOENSDAG 26. Paars. Mis van woensdag na Passiezondag. DONDERDAG 27. Wit. H. Joannes van Damascus. Tweede gebed van donderdag na Passiezondag. Credo. Of: Paars. Mis van donderdag na Passiezondag. Tweede gebed H. Joannes van Damascus. Geen Cre do. VRIJDAG 28. Wit. Zeven Smarten van Maria. Tweede gebed van vrijdag na Passiezondag. Derde gebed H. Joannes van Capistrano. Sequentia. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Of: Paars. Mis van vrijdag na Pas siezondag, Tweede gebed Zeven Smarten van Maria. Derde H. Joan nes van Capistrano. Geen Credo. Prefatie van het H. Kruis. ZATERDAG 29. Paars Mis van za terdag na Passiezondag. Grote keus In onze showrooms GINNEKENSTRAAT 61 (t.o. Raming) Telef. 35227 UANGE BRUGSTRAAT 14 Breda Telef. 38685 Voor Waalwijk: GROOTESTRAAT 281 Telef. 3062 ff* M J mt.'dm mmÊm >u w 8 uur: &e ;°uur: Mijn h*rt 45 uur: X>« laat" zijn. 50) De accordeonist op het podium was nu ook niet meer alleen. Een paar gitaarspelers waren naast hem ko men zitten en wachtten tot de stoe- len en tafeltjes wat aan de kant ge schoven zouden zijn, wat met een he leboel gemopper en plezier van de klanten gepaard ging. Op de langzame tonen van de mu ziek begonnen een paar mensen te dansen. Aarzelend voegden zich enke le anderen bij hen, maar het duur- niet lang of de mannen en jon gens doorkruisten de zaal op zoek naar een partner en voor de eerste bans was afgelopen, was het aantal voeten op de vloer niet meer te tel len. Maddalena een Courvoisier?" glimlachte Donato, terwijl één van de bedienden op de bestelling stond te wachten. .,Ik wel en Maria ook!" ,,Nee. nee!" zei Maria. ..Maddale na mag niet meer drinken!" Maar de jongen was al weg en ra telde aan het buffet zijn rijtje op drachten af. Donato lachte en deelde sigaret ten rond. Natuurlijk mag Maddalena wel drinken", zei hij. ..We hebben im mers geld genoeg!" ,,Maar als ze dronken wordt", stot terde Maria angstig. Hij legde zijn hand op de hare: ..Je bent een lief meisje uit een dorp, Maria en ik wil met je dansen". ..Ik kan niet dansen", antwoordde Maria met een vuurrode kleur van verlegenheid. ,.Dan zal ik het je wel leren, kom!" Hij trok haar van haar stoel om hoog. Hij sloeg zijn arm om haar schouders en ze mengden zich tus sen de dansende paren. Maddalena zat nu alleen en rook te, Iemand kwam haar vragen te dansen, maar ze weigerde en terwijl de kelner vliegensvlug de cognac op het tafeltje zette en naar de vol gende klanten toerende, zag ze Nobi- li, die met een glas in zijn hand aan de overkant naar een vrije plaats liep te zoeken. Zijn ogen gleden langs het podium, langs een droge palm, die zijn stof fige bladeren tegen de muur strek te en tenslotte bleven ze een ogen blik op Maddalena rusten. Ze keek hem aan, onverschillig en zonder her kenning, maar onmiddellijk draaide hij zich om en vroeg iemand of de met een tas belegde stoel aan zijn ta feltje misschien onbezet was. De man schudde ontkennend het hoofd en de heer Nobili zocht naarstig verder. Een halve meter van Maddalena stond de pot van de palm. De droge, rode aarde was grijs van het stof en I de sigaretteas, die bezoekers er hadden opgegooid. Maddalena had 1 haar glas in de hand en terwij] ze zorgvuldig rond keek, goot ze het langzaam leeg in de aarde, die het koele vocht onmiddellijk naar bene den slurpte. Hetzelfde lot voltrok zich aan de andere glazen zonder dat ie mand het opgemerkt had. Ze zag Maria gaan, die dicht te gen Donato, zich aan de moeilijke kunst van de tango trachtte te 'ge wennen. Het ging wel, want Donato was een voortreffelijk danseur. Ze stond op en pakte een nieuwe sigaret om zich een houding te ge ven. Ze vond nauwelijks een paadje tussen het podium en de dansenden om zich voort te bewegen. Het duur de een hele tijd voor ze aan de over kant was en de heer Nobili vond, die met zijn rug naar haar toe. zijn glas stond leeg te drinken. Onverwachts tikte ze hem op de schouder. De sigaret bungelde tus sen haar lippen en de rook trok in een dunne spiraal langs haar ge zicht. Hij draaide zich om en keek haar met grote ogen aan. Het eerste ogen blik wist hij niets te zeggen. Maar Maddalena glimlachte en zei: ,,Ik ken u wel". ..O", antwoordde hij zenuwachtig. ,,Ja, ik., hoe bedoelt u?" ,,Ik weet alleen niet meer waar van", vervolgde ze nadenkend. ,,Dat wou ik juist aan u vragen". Ze keek hem aan, terwijl de opstij gende rook haar ogen deed tra nen. Misschien hebt u mij hier wel eens eerder gezien", viel Nobili haar snel in de rede. ,,Ik kom namelijk wel eens een enkele keer in Lipari". Ze legde haar arm op zijn schou der van voortreffelijk gesneden zwart laken en lachie langzaam: ..Ik nooit. Ik zit maar altijd in Vul- cano. Levend begraven ben ik er! Terwijl ik achttien jaar in Napels heb gewoond!" ..Zo", antwoordde de heer Nobili voorzichtig. Hij probeerde zich van haar los te maken, maar opeens vroeg ze met een heldere stem: ,,Kent u Donato?" ..Donato? Nee., nee, ik geloof het niet". ,,Hij is duiker. Kijk, daar loopt hij met mijn zusje!" ..Ik ben hier niet bekend", draai de Nobili. ..Welke man bedoelt u eigenlijk? Ik zie er zoveel met jon ge meisjes aan hun arm!" Het was nauwelijks enkele minuten stil geweest, of de muziek begon weer te spelen. Het was een trage melodie, die iedere keer met een vragende toon eindigde. De gitaris ten met hun zwarte ogen gingen af en toe met hun vingers over de me lancholieke snaren, die een lange tijd natrilden bij een zachte harmo- nikaklank. ,,Kan je dansen?" vroeg Maddale na plotseling en ze glimlachte. Ze wachtte zijn antwoord niet eens af. Ze trok hem de betegelde dansvloer op en terwijl ze voortwiegelden op de maat van de muziek, vertelde ze hem met treurige ogen: ,,Als je Do nato kent, moet je hem vertellen, dat ik smoorverliefd op hem ben.." Zijn arm sloot vaster om haar mid del. Zijn gezicht kwam dichter bij het hare en lachend vroeg hij: ,,Vind je mij dan ook niet een beetje aar dig?" Ze schudde haar hoofd met abrup te bewegingen en sloot haar ogen: ..Daar - moet - je - niet - om - la chen". Tussen haar woorden formeerden zich telkens kleine stukjes stilte. Dan maakte haar hoofd een beweging en Nobili dacht, dat ze zo dronken was, dat ze soms moeite had om op haar benen te blijven staan. ..Achttien jaar geleden zou ik met hem trou wen, maar hij heeft me laten zit ten", vervolgde ze met een gebro ken stem. ..Hij was - inééns - weg. ,,Wie? Donato?" vroeg Nobili ge spannen. ..Welnee, niet deze. Een an-de-re", lalde Maddalena, terwijl ze zwaar in zijn armen leunde. „Maar als ik de ze zie, moet ik steeds aan mijn ver loofde denken.." Ze draaiden lang zaam voorbij de tapkast. In de spie gels daarachter fonkelde het licht en een wir-war van steeds verschillen de mensenhoofden, die voorbijscho ven. Ze naderden nu weer het podium. Aan hun tafeltje zaten Maria en Do nato te praten. In een driehoek ston den de volle glazen, die Donato had laten aanrukken. Hij stond op en kwam naar haar toe. ,,Ik heb een vriend gevonden", zei Maddalena met een dikke tong. ,,Ik wil, dat hij bij ons blijft. Hij is veel aardiger voor me dan jullie". De mannen naast haar wisselden een snelle blik. Donato begon te glim lachen. ..Wat heb je met onze cog nac gedaan?" vroeg hij. ..Op-ge-dron-ken, alle drie!" riep Maddalena en ze sloeg haar nog vrije hand om de schouders van Donato. Mocht het soms niet?" „Natuurlijk", zei Nobili haastig. „Jij mag immers alles?" „Je moet nu toch maar weer een poosje gaan zitten. Alleen drinken is zo ongezellig voor ons", zei Donato en met een beslist gebaar tilde hij haar arm van zijn schouder. Ze strompelde voort naar haar plaats, zich vastgrijpend aan de rug leuning van iemands stoel en riep: „Ha. Maria, ben je er ook nog. kind! Maria moest opstaan om haar in een stoel te helpen. „Volslagen dronken", grijnsde No bili. „Hoe heb je dat zo gauw voor elkaar gebokst?" Er was nu een glas te weinig, maar toen Donato er één bij wilde bestel len. probeerde Maria het hem te ver hinderen. Hij zou misschien gezwicht zijn, maar Maddalena riep: „Nee, dit glas is voor mijn vriend. Maria heeft gelijk. Ik drink stra-aks weer". Ze hief het glas en zei: „Proost!" Daarna ondernam ze pogingen om Nobili de cognac in zijn mond te gieten, maar hij nam het haar schie lijk af toen het merendeel op zijn pak terecht kwam. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 3