De toekomst van Goes Wethouder J; Roose gaf zijn visie Brabant en Zeeland staan aan de spits '1 WALCHEREN ZUID-BEVELAND Minister Hofstra over de gronden in Braakmanpolder x Bespreking problemen Waterleiding-Mij. te Ossendrecht Het Nederlandsche Trekpaard Jhr. J. v. Vredenburch werd ere-voorzitter WliVK BOERS Milde straf voor oplichting Agressieve arbeider kreeg geldboete Aan onze kwartaalabonnees Burgerlijke Stand Hoogwaterstanden Dronkemannen voor de rechter Bouw kath. school in West Financiering woningbouw Z-Vlaanderen Sociaal werkster benoemd AGENDA Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 MAART 1958 In de vergadering der KVP-afdeling te Goes heeft wethouder J. Roose een boeiende schets gegeven over de ontwikkeling van Goes, zoals hij die ziet en o.i. reëel ziet. Eerst gal hij in vogelvlucht de voor. naamste behoeften aan voor Goes, zo als insteekhavens, sportvelden, scho len, nieuw slachthuis, industrie-ter reinen, bouwgrond, enz.; allemaal on derdelen van het structuurplan, dat vrucht is van diepgaande studie. Regeren is vooruitzien Na 1949, aldus spreker, was de dorpse uitleg van Goes niet meer mo gelijk. Men kon niet langer aan de stadsrand naast de laatste huizen er nog weer enkele bijzetten, stedebouw kundig en financieel was dat niet ver antwoord. In Goes is op deze wijze de groen voorziening en de speelgelegenheid voor de jeugd, steeds voor de be bouwing uit- en weggeschoven. Wij hebben ook niet meer de inspiratie en de intuïtie v. d. Middeleeuwers. Van daar dat plan Oost zelfs na verleg ging van de Bergweg, door wijzi ging van het- plan een bezuiniging van f 467.000.ging opleveren. Spr. wees in dit verband nog op de sta in de weg van 2 betonnen woningen. We moesten de uitbreidingsplannen meer planmatig behandelen, in over eenstemming met de wettelijke voor schriften en de wensen, verlangens en adviezen van rond 30 instanties. Wat dat allemaal kost! In deze mallemolen is het uitbrei- dingsplan-1954, ten zuiden van de spoorlijn, verpulverd. „Nadat de bezetting van het college van G. S. was gewijzigd en dank zij ingrijpen van de heer Dikötter, kon met enorme inspanning toch worden bereikt, dat dit plan eind 1957 werd goedgekeurd, zodat we al vanaf begin 1957 aan het voorbereiden van de wijzigingen bezig zijn." Geweldige ontstemming Nadat de wethouder in de brede het structuurplan voor Goes had behan deld, kwam hij aan het woningvraag stuk toe. In 1957 stelde het provinciaal be stuur de woningbehoefte van alle ge meenten vast. Goes kwam met 254 woningen tekort als hoogste uit de bus, Terneuzen volgde met 218, Vlis- singen met 180, Middelburg met 143 en Souburg met 19. Op basis van haar (Advertentie) eigen cijfers zou G. S. toen hebben toegewezen aan Goes 59. Terneuzen 51. Vlissingen 42, Middelburg 33 en Souburg geen woningen. In 1957 is de achterstand van Goes op deze ge meenten nog toegenomen. Nu G.S. voor 1958 het contingent van 500 wo ningwet-woningen mag verdelen, wordt deze achterstand nogmaals ver groot. „Onze gemeenteraad zal nog veel meer materiaal aanvoeren om de geweldige ontstemming te motiveren, maar U zult zich kunnen indenken, dat ik aan de gegevens van G. S. zelf voldoende heb om mijn ontevre denheid niet onder stoelen of banken te steken." voor het repareren uren en olafondsli wusm i Verpakking van 454 gram A i ALABASTINE HOLLAND N.V. ItlDSEGRACHT 4 - AMSTERDAM Naar wij vernamen vond gisteren een samenkomst plaats op 't pomp station van de n.v. Waterleiding Maatschappij Zuid-Beveland te Os sendrecht, tussen het gemeentebe stuur van Bergen op Zoom en de raad van toezicht van voornoemde waterleiding-maatschappij ter be Tenslotte stipte spreker nog even het getreuzel met het consulentenhuis aan. Voor de verdeling van het daar voor nodige bouwvoluwe moet natuur lijk een commissie worden gehoord. De belangen van de provincie zijn daarin toevertrouwd aan een lid van G. S. van Zuidholland, die bovendien in deze commissie een sleutelpositie inneemt. Dat betekent, dat degene, die voor ons moet pleiten, onze groot ste tegenstander is. Spreker wilde r.,et dit laatste zijn betoog besluiten en onderstrepen, om. dat ook daardoor bleek dat Goes zelf moet vechten voor eigen toekomst en ook voor vele behoeften van de streek, waarvan het de centrumge meenten is, een centrumgemeente met verzorgende taak. DOKTERSDIENSTEN Te Terneuzen zal de doktersdienst worden waargenomen door dokter Nijsten en te Axel door dokter Boor. Te Oostburg - Aardenburg: dokter Loose te Oostburg; te Breskens, Groede en Schoondijke: dokter Jan sen, Groede; te Cadzand, Sluis en Zuidzande: dokter de Meyer, Sluis, en te Biervliet en IJzendijke: dokter Lievens, IJzendijke. Voor zondag zijn de doktersdien sten als volgt geregeld: Goes: dokter v. d. Feen; Middelburg: dokter Fei- kema; Vlissingen: dokter Bouwman; Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk: dokter v. Maanen, Hein kenszand, en te Kruiningen, Hans- weert. Krabbendijke en Rilland: dok ter Roos te Krabbendijke. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luykx; dokter Gelder blom te Nieuwdorp voor dokter Ki- viet en dokter Kole te Hoedekens- kerke voor dokter Wöstmann. Dienst dierenartsen spreking van gemeenschappelijke K-°°.sJ'^>u5g„o?1"'8 Gr°ede: jV. H. problemen in hoofdzaak wajUeft ïtland^CÏgL een eventuele koppeling van het vliet. buizennet van beide bedrijven, in j Op Z.-Beveland wordt de zondags- het belang der drinkwatervoorzie- dienst waargenomen door de heren J. ning. De bespreking was slechts van Klaassen, Heinkenszand en G. Bone- oriënterende aard en besluiten wer- I schanser, Kruiningen. den dus nog niet genomen. De koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" heeft te 's-Gra venhage haar algemene vergadering gehouden onder leiding van voorzitter- öm te sprii J. A. Stols te St.-Philipsland, die in zijn openingswoord vele leden en vele r' autoriteiten welkom heette. Hierna schetste de voorzitter de goede gang - van zaken in 1957: het aantal leden werd gehandhaafd, er werden zeer l.aadsledan hielen hem bij evenals de (goede) paarden opgenomen in het keurstamboek en hulpboek en er werden ~J meer veulens ingeschreven terwijl het aantal dekkingen gehandhaafd werd. VERKRIJGBAAR BIJ WILHELMINASTRAAT 25 BREDA TELEFOON 36347 Het stamboek zal in 1964 zijn 50- jarig bestaan herdenken; een jubi leumfonds wordt reeds gesticht, op dat dit „gouden jaar" waardig ge vierd kan worden. Secretaris Chr. Oomen constateerde in zijn jaarverslag ook de goede gang van zaken in 1957: de trekpaardfok kerij heeft haar positie niet alleen gehandhaafd doch zelfs verbeterd. In In het voorlopige verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Fi nanciën zyn vragen gesteld over de maatregelen, welke de dienst der domeinen door middel van uitgifte van grond in de Braakmanpolder heeft genomen dan wel zal nemen ten behoeve van de ten westen van de Braak man gelegen landbouwbedrijven. In zijn memorie van antwoord geeft mi nister Hofstra hierover de volgende inlichtingen: Reeds voor de bedijking van de Braakman waren er in de nabijheid en ten westen en ten oosten daarvan gelegen gronden, die door hoogtelig ging ten opzichte van het polderpeil en door het bodemprofiel (een dunne klei- of zavellaag op zand) van ver droging hadden te lijden. Na de be dijking is de situatie deze, dat er enerzijds gronden zijn, die voorheen, o.m. tengevolge van zoute kwel, wa teroverlast hadden, doch tengevolge van de bedijking aanmerkelijk in pro- De Thoolse chauffeur W.A. stond voor de Middelburgse politierechter terecht wegens oplichting van een fi nancieringsmaatschappij. In novem ber 1956, toen hij als zelfstandig chauffeur werkzaam was, had hij een vertegenwoordiger van de maat schappij verteld, dat hij voor 13.500 gulden een auto kon kopen, waarop A. een lening van 8000.kreeg. De bewuste wagen kostte echter slechts 6500. ,,Ik was door de bestedingsbeper king in moeilijkheden geraakt", sprak A. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vond, dat de financieringsmaat schappij met buitengewone licht vaardigheid het krediet had ver strekt. ,,Het blijkt, dat zoiets tot ern stige dingen kan leiden", aldus de officier, die vier maanden hechtenis voorwaardelijk met drie jaar proef- duktiviteit zijn toegenomen, en ander zijds gronden, waarop zich in sterkere mate dan voorheen verdrogingsver- schijnselen voordoen. Daartoe door Gedeputeerde Staten van Zeeland uitgenodigde deskundigen onderzoe ken of en in hoeverre het mogelijk is de waterhouding in de omgeving van de Braakman te verbeteren. Tot nog toe hebben zij niet gerapporteerd. Intussen gaat de dienst der domei nen na of rechtstreeks of middellijk met behulp van gronden in de Braak manpolder. die te klein zijn en/of verdrogende gronden hebben, de pro- duktiviteit kan worden vergroot. De voorlopige conclusie is, dat er in dit opzicht mogelijkheden zijn. De zaak verkeert nog in het stadium van voor bereidende besprekingen met hierbij betrokken eigenaren en grondgebrui kers. „Ik zal je kapot maken," brulde de landarbeider G.Z. uit Nieuw Namen 17 oktober j.l. tegen zijn baas, de landbouwer G.Th.M.S. Hij zwaaide vervaarlijk met een bietenmes boven zijn hoofd, terwijl hij zijn werkgever over de akker achterna zat. Zijn baas had hem ontslag aangezegd en hierdoor voelde Z. zich gegriefd. Ge lukkig kwam het niet tot ernstige din gen, omdat de baas harder kon lo pen dan zijn knecht, maar de offi cier bij de Middelburgse rechtbank vond het een bedenkelijke zaak. Hij vroeg tegen Z., die al enkele keren eerder wegens "agressieve delicten" üjd' en°ondertoezichtsténinga van' hTt I jf veroordeeld, één maand voorwaar Leger des Hells vorderde. De politie-1 dellJk ™et. dnr laa,r Pr°eft«d en rechter vonniste conform. 1 boete- Het vonnls luldde conform. ƒ30 DE KWITANTIES VOOR HET TWEEDE KWARTAAL 1958 WORDEN BEGIN APRIL A.S. UITGEZONDEN. Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dar 15 cent incassokosten of 35 cent indien onze kwitantie per post moe- worden aangeboden wordt U verzocht een bedrag van 7.te stor ten of over te maken op onze girorekening no. 278841 en wel vóó 31 maart a.s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidingsgebied wonei en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van 8.20. Administratie Dagblad De Stem Noordbrabant steeg het aantal ledéh van 3121 tot 3141, in Drente zelfs met 6 pet. Alles bijeen bleef het ledental met 10.410 aanzienlijk boven de ra ming. Noordbrabant is de grootste afdeling met 3141 leden. Zeeland komt op de tweede plaats met 2150 leden. Met hun aantallen opgenomen en in geschreven paarden en veulens staan deze twee provincies in dezelfde volg orde ook ver aan de spits. In 1957 werden 825 trekpaarden ge ëxporteerd doch werden bijna 10.000 slachtpaarden, 5750 ton paardevlees en 1160 hitten ingevoerd, welke im port stellig onze eigen fokkerij be nadeelt! De gebruikswaardebepaling voor het eerst dit jaar strekte zich uit over 287 paarden. Hiervan kregen 181 een A-, 68 een B- en 10 een C-certi- ficaat, terwijl 25 werden afgewezen. De wijze van onderzoek werd alge meen gewaardeerd. Van de demonstraties der fokkers werd de nationale (25e) tentoonstel ling gememoreerd; deze was uitste kend geslaagd, wel mede door het bezoek van de beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana. Tot jurylid voor de hengstenkeuring werd herkozen de voorzitter der jury. de heer H. Boonen te Neer, terwijl tot plaatsvervangende leden herkozen werden de leden A. J. E. Temmer man te Hoofdplaat, Iz. Groenewege te Hoedekenskerke en P. de Lint te Zevenbergen. In de vacature Huizin- ga (Gron., leeftijd) werd gekozen de heer D. J. Jensema te Stedum. Allen met praktisch algemene stemmen. De heer Boonen gaf een overzicht van de hengstenkeuringen van dit voorjaar; 169 en later nog 5 heng sten werden goedgekeurd, waaronder enkele zeer goede driejarigen, zodat thans 205 dekhengsten beschikbaar zijn (in '57 werden 15110 merries ge dekt). De voorzitter deelde o.a. mede dat in het dagelijks bestuur waren geko men de heren J. der Weduwen te Zie- rikzee en Chr. Erkelens (Drente), dit in de plaats van de afgetreden be jaarden uit N.- en Z.-Holland, de he ren Kaan en de Jong. Op voorstel van het hoofdbe stuur bij monde van voor zitter Stols werd met dave rende instemming oud-voorzit ter Jhr. J. van Vredenburch tot ere-voorzitter benoemd. Deze dankte geroerd voor deze on derscheiding, die hij gaarne aan vaardde, mede gedreven door zijn liefde voor het paard. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede dat het gebruiks waarde-onderzoek zich ook tot de hengsten zou uitstrekken. Bij de rondvraag werden nog en kele onderwerpen aangeroerd, waar na ir. F. Coolman van het instituut voor landbouwtechniek en rationali satie te Wageningen een inleiding hield over „moderne paardentractie". MIDDELBURG Moderne dichter en prozaïsten Over het onderwerp Moderne dichters, prozaisten en de geest des tijds" zal de letterkundige dr. Ar nold Saalborn uit Bussum op de dins dagavonden 25 maart en 1 april in de Z.V.U. Jeugdbibliotheek een serie lezingen houden in cursorisch ver band. De eerste avond behandelt dr. Saalborn dit onderwerp van 1880 af tot het begin van deze eeuw en op de tweede avond zal hij het voorna melijk hebben over de vijftigers. VLISSINGEN Jan Lemaire sprak over het Toneel In anderhalf uur tüd heeft Zee- lands toneeladviseur, de heer Jan Le maire jr. in Britannia voor een klein, maar select publiek een inte ressant overzicht gegeven van de ontwikkelingsgang van het toneel, te beginnen bfj de eerste verpersoonlij- king der Griekse godheid Dionysos (Bacchos) op de jaarlijkse wjjnfees- I ten in Griekenland en te eindigen bij het experimentele toneel als uiting van de algemene verwardheid dezer eeuw. De lezing werd gehouden voor de afdeling Vlissingen van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, namens welke instelling de heer J. Verkerk een openings- en en slot woord sprak. Op boeiende wijze reisde Jan Le maire door de dramatische kunst vanaf eigenlijk de eerste momenten, dat de mensheid die bewust gekend heeft en hij gaf een voorstelling van zaken, die voor zijn toehoorders voor het merendeel bovendien ama teur-toneelspelers en -speelsters wel zeer eenvoudig te volgen was, althans voor zover het de elementen van de dramatiek tot en met de acht tiende eeuw betreft. Na die tijd krijgt men namelijk met een derge lijke hoeveelheid „ismen" te doen, dat het soms ook voor de vakman niet zo gemakkelijk meer is om ie der verschijnsel onmiddellijk te rang schikken. Deze verwardheid schreef Jan Lemaire toe aan de onzekerhe steeds duidelijker, dat de mens er nog helemaal niet is. integendeel, hoe verder men in techniek en we tenschap doordringt, hoe meer men tot de overtuiging komt nog aan het begin van een lange weg te staan. Dit alles heeft zijn weerslag op de kunstenaar en het gevolg ervan is een naar houvast zoeken in alle mo gelijke richtingen. Na de pauze maakten enkele aan wezigen gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen en daar bij werd wel bijzondere aandacht be steed aan het min of meer experi mentele toneel, dat de heer Lemai re echter geen grootse toekomst be schoren zag. „DE BARBIER VAN SEV1LLA" Het operagezelschap „Forum" uit Enschede zal woensdagavond a.s. in „Britannia" een opvoering geven van Rossini's komische opera in twee be drijven „De barbier van Sevilla". Medewerking wordt verleend door de Nederlandse Orkestvereniging on der leiding van Chris Burgers. De regie berust bij Paul Pella. Donder dagavond volgt een opvoering te Oostburg en vrijdagavond te Zierik- zee. IDEEëNBUS „DE SCHELDE" In de afgelopen maand werden er door de Centrale Commissie Idee- enpost van de n.v. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" 35 binnenge komen innendingen afgehandeld. Hiervan werden er 9 (26 percent) beloond met een totaalbedrag van 220 gulden. Voor acht ideeën (23 per cent) werd een aanmoedigingspre mie toegekend tot een totaal be drag van 50 gld. Er werden 18 idee- en (51 percent) afgewezen. De hoog ste beloning, 50 gulden, werd toege kend voor een idee tot het aanbren gen van voorzieningen aan de kra nen om daardoor het verwijderen van 'zwarte te repareren onderdelen te vergemakkelijken. TIJDELIJK LERAAR De heer Chr. Schrijver is be noemd voor het tijdvak van 1 okto ber 1957 tot en met 30 september 1958 tot tijdelijk leraar aan de r.h.b.s. en voor voornoemd tijdvak gedetacheerd bij de S.H.A.P.E.-Village School te Germain-en-Laye, om onderwijs te geven aan de Nederlandse afdeling van die school. vaarden, als aandeel in de rente- spaarbrieflening welke voor woning bouw bestemd was. De lening zal te Goes worden ge bruikt voor de bouw van 72 en 52 huizen in west, die tot nu toe niet geheel gedekt waren. Heinkenszand GROSLIJSTSTEMMING 1 De K.V.P.afd. houdt a.s. zondag 23 maart van 8 tot 15 uur in zaal Hoon- dert de groslijststemming ter vast stelling van de definitieve lijst van kandidaten voor de gemeenteraads- verkiezingen. Rilland VIJFENVIJFTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar J. Wiskerke v.d. Griek, alhier heeft zijn 55-jarig hu welijk temidden van tal van kinde ren, klein- en achterkleinkinderen en verdere familieleden gevierd. Met de vele belangstellenden, kwamen o.a. burgemeester J.C.W. Jobse en zijn echtgenote het paar gelukwensen. Beide oudjes zijn nog goed gezond. De bruidegom doet nog steeds dienst als omroeper, 's Avonds kwam de harmonie „Rillandia" een serenade brengen. Zierikzee Rode Kruis-ziekenhuis wordt een strop Bekend is geworden dat het nieu we Rode Kruis-ziekenhuis over het eerste jaar van zijn bestaan een ex. ploitatie-tekort zal hebben van 70.000 gulden, welk bedrag door de Schouw- se gemeenten moet worden opge bracht, wat neerkomt op 3.per inwoner. Bovendien streeft de minister er naar om de rijksbijdrage in de on rendabele kosten aan ziekenhuizen stop te zetten. Óndanks de toezeggingen aan Zwe den, zou ook de bijdrage van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis be ëindigd moeten worden. Door het ver minderen van deze bijdrage zouden de kosten van verpleging aanmerke lijk stijgen, of de gemeenten zouden deze last moeten gaan dragen. Het dagelijks bestuur van het ziekenhuis, heeft echter de minister bericht, dat deze bijdrage bij dit ziekenhuis niet kan worden gemist. den, die zich aan de moderne mens opdringen. Tegen het eind van de IN VASTE DIENST BENOEMD vorige eeuw leefde men klaarblijke- Per 1 septembefr 1957 is be lijk in de veronderstelling, dat men noemd tot leraar in vaste dienst in er op tal van gebieden vrijwel was, j een volledige betrekking aan de r.h. maar juist in deze eeuw wordt het I b.s. alhier de heer M. Th. Sprangers, 1 thans tijdelijk leraar. GOES Afkeurende motie over woningtoewijzing In de vergadering van de raad heeft i den der standsorganisaties, gisteren de heer Zuidema zijn diepe verontwaardiging te kennen gegeven over het feit dat Goes van Ged. Staten slechts zestig woningen kreeg toege wezen en hij meende, dat dit college hiermee opnieuw het bewijs gaf raar et de belangen van Goes en dat rd&ardoor de natuurlijke groei van aé> *^stad verwelkt. Alle name aan de trip naar de Expo op 8 mei groot was; de bus is volge boekt. Gememoreerd werd nog de grote televisie-avond op donderdag 27 maart in Schuttershof, voor de le- waarnemend burgemeester wethou der van Melle. Wethouder Roose lichtte' met cijfers toe dat Gedepu teerde Staten zelf erkend hebben, dat de woningnood te Goes het grootst was van Zeeland, en hoe deze stad Ondertrouwd: J. Verstelle, en E. wat de woningpolitiek betreft, meer Zandee 29 j.: F. de Kunder. 22 j., benadeeld is dan rechtvaardig magen j Schipper 20 j heten. Inplaats van de 250 nieuwe hui- f Gehuwd: P. Hout, 30 j„ en E. Com- zen, waarop gerekend is voor 1958, mee 26 j., J. v.d. Bergen, 22 j„ en Geboren: Pieternella. dv. G. Hoek van Dijke - Paauwe; Jacobus, zv. C. Nieuwenhuize - de Jonge; Elisabeth, dv. J. Schipper - v.d. Berg; Jan, zv. M. Bakker - Mieras te Kruiningen; Maarten, zv. H. Meeuwsen Geen- se; Hendrik zv J. de Wee - Witte te Kruiningen; Francois zv J. Lucas- se Goedegebure; Ida, dv. J. Lee man - Voois te Yerseke; Johannes, zv. A. Koster - Wuestenenk. moet men het er met 110 doen. De heer Zuidema legde zijn afkeu rende gevoelens en die van de raad neer in een motie, die werd aanvaard en die door b. en w. al of niet gedo cumenteerd aan G.S. zal worden toe gezonden. K.V.P.-KANDIDATEN Gisterenavond, werden in de verga dering der Goese K.V.P. afdeling de volgende kandidaten voor de a.s. raadsverkiezingen aangewezen. J. Roose, aftredend; C. Vervest, even eens aftredend; J. Bookelaar; H, Cle ment; M. van Egeraat; B. Joosten; G. Linthorst, Mevr. Maas; M. van Stee en W. de Valk. Over de definitieve volgorde op de kandidatenlijst zal beslist worden bij de proefstemming, die zondag 30 maart a.s. wordt gehouden. De ver gadering werd geleid door de heer Vervest, die een klemmend beroep deed op het katholieke volksdeel zich meer te interesseren voor de politiek en zijn leedwezen uitsprak over de geringe steun e belangstelling welke het bestuur der afdeling tot nu toe mocht ondervinden. Op het belang wekkende en indringende betoog van wethouder Roose over de toekomst van Goes volgde nog een geanimeer de gedachtenwisseling. Lezing voor Vrouwengilde In de jongste bijeenkomst van het kath. Vrouwengilde in ,.De Land bouw" heeft pater Alexander Man- ders een interessante en buitengewoon woon goed-gedocumenteerde be schouwing gehouden over ,,De posi tie der vrouw in de loop der eeu wen". Spreker schetste eerst de oor zaken van de opvatting in de hei dense-, joodse- en aanvankelijk ook in de christelijke wereld, dat de vrouw feitelijk als onvolwaardig en inferieur aan de man werd be schouwd. Daarna gaf hij weer, hoe ook onder invloed van de Maria-ver- ering en het ridder-ideaal de vrouw met andere ogen werd beschouwd en hoe thans haar emancipatie tot stand kwam. Hoe de Kerk over de vrouw denkt illustreerde spr. met een ci taat uit een toespraak van de tegen woordige Paus, die haar de bekro ning der schepping noemde, al is haar waardigheid door de man vaak miskend. De presidente, mevr. Welten-Boe- ren, dankte de spreker hartelijk voor zijn boeiend betoog. In het nuishoudelijk deel der ver gadering werd mevr. Meijer - v. Lie- re benoemd tot vice-presidente. Mee gedeeld werd dai de animo voor deel- Voor morgen, zondag 23 maart, gel den in de provincie Zeeland de vol J. Feleus, 22 j.; W. Scheers, 26 j., en C. Feleus, 19 j.; P. van Lieré, 28 j., en D. Jeremiasse, 25 j. Overleden: H. Ellenbaas, 79 j., e. v. M van Doorn: P. Kloosterman, 79 j.; H. Belzer, 80 j. B. en w. schrijven de raad dat zij van de Bank voor Nederlandse ge meenten een bericht ontvingen, dat een geldlening verstrekt kan wor den van 140.000.voor de bouw van een r.-k. lagere school. Deze lening wordt verstrekt tegen een koers van 100 pet. en een rente van 5,75 pet, af te lossen in één be drag per 1 januari 1971. Ver vroegde aflossing is niet toegestaan. Het bedrag van de lening moet wor den opgenomen per 15 maart 1958. In overleg met het departement van onderwijs, is het bedrag, dat de gemeente zal ontvangen uit de rente- spaarbrieflening 1957, voor zover ten aanzien daarvan voorkeur voor de ge meente Goes is uitgesproken even eens voor de bouw van deze school bestemd. Dit bedrag is nog niet pre cies bekend, doch zal ruim 200.000. bedragen. Door beschikbaarstelling van beide bedragen is de bouw van voornoemde school verzekerd. De raad, in spoedeisende verga dering bijeengeroepen verenigde zich met het voorstel van b. en w. hier op in te gaan. In de raadsvergaderingen van 8 augustus en 20 november jl. werd resp. besloten tot de bouw van 30 woningen in west en de bouw van een gelijk getal huizen in zuid-oost. Het eerste plan werd geraamd op 490.000.en het tweede op 498.800.—, Bij het nemen van deze besluiten heeft de bedoeling voorgezeten dat de gemeente zelf voor de financiering van deze bedragen zou zorgen. De plannen konden tot heden niet worden gerealiseerd, omdat de toe wijzing door ged. staten van de aan elke gemeente toe te kennen bouwvolume voor 1958 nog niet be kend was. Dezer dagen is door dit college medegedeeld dat onze ge meente gedurende 1958 60 woningwet woningen mag bouwen. Intussen heeft de regering bepaald, dat de bouw van woningwetwoningen niet meer door de gemeenten mag worden gefinancieerd, maar dat de ze financiering door de centrale re- Dronken op de brommer kwam de Westkapelse grondwerker H.C., con form de eis, op één week voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en een gering zal geschieden, voorwaardelijke ontzegging voor zes In dit verband stelden b. en w. de gende hoogwaterstanden: te Hans- maanden met dezelfde proeftijd te raad voor deze bedragen bij het rijk weert om 4.42 en 17.09 uur; te Terneu- j staan. De loonslager J.P. de L. uit als voorschot aan te vragen. In spoed den om 4.01 en 16.23 uur en te Vlis- Draaibrug kreeg, eveneens overeen- eisende vergadering besloot de raad singen om 3.34 en 15.56 uur. Maandag komstig de eis, één maand voorwaar- hier gisteren toe. 24 maart is het hoogwater te Hans- delijk met een proeftijd van drie Voorts besloot de raad in te gaan weert om 5.09 en 17.35 uur; te Ter- jaar en 40.boete. Hij had voor op de aanbieding van de Bank voor neuzen om 4.31 en 16.54 uur en te de zoveelste maal onder invloed Ned. gemeenten een vaste lening Vlissingen om 4.05 en 16.28 uur. op de fiets gereden groot 307.000 tegen 6 pet. te aan- TERNEUZEN Prof. Walgrave sprak voor Vrouwengilde Vurig en begeesterend, geestig soms en bovenmate boeiend was de rede, die professor Walgrave o.p. van de Leuvense Alma Mater over het Christelijk Humanisme hield in de benedenzaal van „Hotel Rotterdam" voor de leden van het r.-k. Vrouwen gilde. Professor Walgrave's rede bestond uit twee delen. Voor de pauze be handelde spreker het humanisme in zijn algemene vorm, waarin hij de strijd schilderde tussen humanisme en existentialisme. Na de pauze ghf professor Wal grave een uiteenzetting van 't Chris- telijk-humanisme als waarde in de op voeding. Op zeer boeiende wijze toonde spreker daarbij aan dat, wil de mens tot volledige ontplooiing- ko men, ook het lichaam niet mag wor den verwaarloosd, omdat lichaam en ziel tesamen de mens vormen. SIMAVI COLLECTE De gehele volgende week zal het Simavi-comité de jaarlijkse inzame ling houden. De opbrengst hiervan is bestemd voor Suriname en Nieuw- Guinea. Philippine ST. MAARTENWAGEN OP BEZOEK DeSt. Maarten-kapelwagen van Oost-priesterhulp kwam ook in onze parochie op bezoek om een inzame ling te houden voor de vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn. Dank zij een film kon men getuige zijn van de ellendige toestand, waar in deze mensen verkeren. Aan de oproep om edelmoedig te geven heeft onze parochie gehoor ge geven. De mensen hebben spontaan gegeven wat ze missen konden aan geld en goederen. We zagen zelf nog, dat een klein meisje haar prachtige pop naar de wagen bracht en zei: „Die is voor de arme kinderen". Sas van Gent KANDIDATENLIJST „KATHOLIEKE PARTIJ" De „Katholieke Partij" heeft de kandidatenlijst voor de aanstaande gemeenteraadsverlnlezingen vastge- teld. Als nummer 1 staat vermeld de heer A. C. J. C. van Zantbeek. De verdere volgorde is als volgt: 2. C. de Maayer, 3. J. M. G. de Rijk, 4. J. Bockstael, 5. W. H. M. Colsen. 6. E. van Assche, 7. H. Korst, 8. A. van de Calseyde, 9. P. de Bruin, 10. R. Lip pens en 11. R. van Dinteren. HULST Als vierde sociaal werkster voor het rayon Hulst en omstreken werd aangesteld Mej, L. Buijs. De arbeiderslijst De r.-k. Arbeiderslijst, welke voor de komende gemeenteraadsverkie zingen wordt ingediend, bevat behal ve de drie reeds eerder genoemde namen nog een aantal andere kan didaten. In totaal staan er tien na men op deze lijst. Het zijn: 1. H, Everaard, 2. D. Verstraeten; 3. C. Strijdonk; 4. L. Janssen; 5. A. v. Raemsdonck; 6. J. Valcke; 7. A. Schuerman, 8. L. van Bunder; 9. E. Strijdonck; 10. H. Jansen. De samenstellers leggen er de na druk op, dat dit geen KAB-lijst is. De opstelling van deze lijst is buiten organisatieverband geschied, naar men ons meedeelde. DR. TH. ADRIAANSENS GEEN KANDIDAAT Naar drs. Th. Adriaansens ver klaarde, is zijn naam ten onrechte genoemd op de door de heer J.H. Stolte aangevoerde gemeenteraads- lijst. Hij blijft afzijdig van de ge meentepolitiek en door een misver stand is zijn naam op de genoemde lijst terecht gekomen. Jansteen NIEUWE SOCIALE WERKSTER Mej. Montfoort, die in deze ge meente als sociaal werkster werk zaam was, is vertrokken en in haar plaats is nu aangesteld Mej. G. van Putten. Clinge CLINGSE HENGELAARS De vissersvereniging De Clingse Hengelaars heeft wederom op het viswater De Zestigvoet een partij vis uitgezet. De firma Burger Zoon uit Bergambacht heeft 1000 kg brasem op het viswater geplaatst. Van de zelfde leverancier wordt in de maand mei nog 500 kg zeelt verwacht. Sa men met de reeds geleverde 1000 kg karper zal er dan in totaal 2500 kg vis uitgezet wijn. Voor de hengelaars ziet het er dus weer goed uit in het komende seizoen. Breskens FEESTENDE „BLOEMENWIJK" De buurtvereniging „Bloemenwijk" hield in het „Casino" een gezellige avond waarvoor de belangstelling bui tengewoon groot was. Medewerking verleende de accor deonclub „De Sarino's", Mystic Marco en Mevr. van de Broecke -de Man met declamatie. KANDIDATENLIJSTEN De kandidatenlijst van Gemeente belangen voor de a.s. gemeente raadsverkiezing ziet er als volgt uit: 1. Th. Cambier; 2. Abr. de Baare; 3. Anth. Leenhouts; 4. P. v. Putten; 5. H.P.C. van Melle; 6. P. Rookus; 7. C.J. Wesdorp; 8. I.A. de Hulster; 9. FJ. Poisonnier; 10. P.J Cruson. In hotel Valk werd een vergade ring gehouden met de bedoeling een vrije lijst samen te stellen. Deze kwam er als volgt uit te zien: 1. Joh. Carels; 2. I. Verschoor; 3. T. van Laarhoven; 4, K. Maas. Vismijn In de week van 9 tm. 15 maart werden de volgende hoe veelheden vis en garnalen aange voerd: 51844 kg haring; 298 kg bot; 8 kg schar; 7 kg tong; 16 kg kabeljauw; 195 kg wijting; 267 kg garnalen (ex port); 78 kg bot (onverkocht). TEWATERLATING Vanmiddag om 3 uur zal er door de jachtwerf Maas een jacht tewa- ter worden gelaten. Dat is in korte tijd het tweede van een serie van negen in aanbouw zijn de jachten. De jacht is bestemd voor de bekende Nederlandse zeezeiler dr. Joppe uit Oostvoorne. Biervliet KANDIDATENLIJST VOOR GEMEENTERAADS VERKIEZING Tijdens een in café „Het Oude Raedthuys" gehouden vergadering is de kandidatenlijst van de partij gemeentebelang voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing als volgt samenge steld: 1. J.W. Verplanke; 2. Jae. Dhondt; 3. W. de Jonge; 4. A. Mog- gré; 5. A. Verplanke. INENTING KINDERVERLAMMING Aan de kinderen, geboren in de jaren 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957 werd de tweede prik gegeven van de inenting tegen kinderverlamming in een lokaal der openbare lagere school aan de Schoollaan. De inenting werd verricht door de gemeente-arts, dokter C. Kalkman. GOES Grand: Groot alarm bij de ge- heime dienst. MIDDELBURG Electro: Sissi. a.l. Schouwburg: Aan de ramd van de hel, 14 jaar. VLISSINGEN Jeugdherberg: Visserij- bijeenkomst. ADiambra: Mijn man God frey, a.l. Luxor: 't Is zo in het leger. OOSTBURG Hotel De Eenhoorn 2,45 uur: Ledenvergadering ARKA afd. w.- Zeeuwscih-Vlaanderen. Ledel 7,45 uur: De laatsten zullen de eersten zijn. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: De engel van de ring, als bijfilm Casa nova's grote macht. SAS VAN GENT Olympia 8 u.: Nina, 14 jaar. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Gervaise, 18 jaar. BOSCHKAPELLE Café Ottjes: Prijs- piering. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: De trein van tien over drie, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ra zende Roland, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Mijn hart zingt voor jou. Concertgebouw 8 uur: De slag om het vrouwenfort, 14 J. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Bohème (ballet 2). GOES Grand: Groot alarm bij de ge heime dienst. MIDDELBURG Electro: Sissi, a.l. Schouwburg: Aan de rand van de hel, 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: Mijn man Godfrey, a.l. Luxor: 't Is zo in het leger BIERVLIET Hotel De Vriendschap 3 uur: Schieting. TERHOLE Wed. de Cock 3,30 uur: Binnenschieting. HULST S. Blommaert 3 uur: Schieting Bioscoopgebouw 2,30 uur: Razende Ro land, 14 j„ 5.15 en 8 uur: De glorie van het moederschap. OOSTBURG Ledel 2 uur: De rovers der sierras, 14 j., 4,30 en 7,45 uur: De laatsten zullen de eersten zijn. DE KLINGE Kinema van Dijk 3 en 7,30 uur: De engel van de ring, als bijfilm Casanova's grote macht. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 7,30 uur: Gervaise, 18 j. met enig voorbeh. SAS VAN GENT Olympia 2,30 uur: De stad der verschrikking, 5 en 8 u.i Nina, 14 j. KOEWACHT A. Wouters 3 uur: Schieting. KEMZEKÊ-PAAL Dolf de Backer 3 uur: Schieting. CLINGE J. v. d. Bergen 3 u.: Schieting ZUIDDORPE A. Apers 3 u.: Schieting ST. JANSTEEN Jan Pluym 3 uur: Schieting. E. Ottjes 1 uur: Kampen van de prijspiering. Roza Everaart 2,30 u.: Schieting staande wip. BOSCHKAPELLE Café Ottjes: Prijs piering. A. Stallaert 2 uur: Prijspiering P. Lambert 6,30 uur: Biljartprijskamp- AXEL Het Crntrum 3,45 uur: De trein van tien over dirie, 14 j8 uur: Ban dieten van de autobaan, 18 j. TERNEUZEN Luxor 2 uur: De slag om het vrouwenfort, 14 j., 4,30 en 8 u.: Mijn hart zingt voor jou. Concertge bouw 8 uur: De slag om het vrouwen fort, 14 j. GENT Kon. Nederl. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Een zomerdagdroom. ANTWERPEN Kon. Vlaamse OP«r* 2,30 uur: Faust; 8 uur: De parelvissers GOES Grand: Groot alarm bij de Se' heime dienst. MIDDELBURG Electro: Sissi, a.l. Schouwburg: Aan de rand van de hel, 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: Mijn man Godfrey, a.l. Luxor: 't Is zo in het leg®1" DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 U- De engel van de ring, als bij film Cas3* nova's grote nacht. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: N*n« 14 •iaar- 4-1 AXEL Het Centrum 8 uur: Bandieten van de autobaan, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: V* glorie van. het moederschap. t TERNEUZEN Luxor 8 uur: Mijn nan zingt voor jou. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: De l*31" 6ten zullen de eersten zijn.

de Stem | 1958 | | pagina 2