KLM-VLIEGERS KLOMMEN WEER IN DE COCKPIT Dank zij S. v. d. A.: „Voor vrij....contact" Pm (swinnaars neus aan neus Nieuw offensief van rebellen bij Medan Gaillard krijgt een paar dagen respijt Ingrid van der Geest (16 jaar) procedeert tegen Sonnevëld Geen rancune-maatregelen Yice-voorzitters van Euro parlement aangewezen Moeilijk.... DAGBLAD VOOR ZEELAND Adenauer Duitsland mag geen raketten weigeren Gezagvoerders Mets en de Laat terug in dienst ALER GOEDE HOOP OP BETERE SAMENWERKING c/Menu l_j BLIKGROENTEN Stichting bemiddelt ook verder Speurtocht naar ontsnapte geesteszieke Radio-Padang deelt mee: Pe ma tang Siantar veroverd Brand in New York, 24 doden Discontoverlaging in Engeland Conservatieven wachten nog even af Vandaag lente, brrrrr Geert ander onder mijn toneelnaam Gaat Saoed aftreden Leugentje om bestwil 98e JAARGANG No. 22712 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J, J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. hij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Konincn'n en Vaderland VRIJDAG 21 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.85 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen f0 35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, teLjlo^3.5L De Westduitse bondskanselir, dr. Konrad Adenauer, heeft donderdag bq het debat in de Westduitse Bondsdag over de buitenlandse politiek ver klaard, dat West-Duitsland zich in fei te buiten de NAVO zou plaatsen, in dien het zou weigeren mee te doen aan een strategische reorganisatie der NAVO-strijdkrachten die het gebruik van kernwapens en raketten met zich zou brengen. ,,De Sowjet-Unie bezit kernwapens en raketten. Indien een belangrijk ge- deeite der NAVO-strijdkrachten niet op dezelfde wijze zou zijn uitgerust, zou de NAVO haar betekenis verlie zen", verklaarde hij, hieraan toevoe gend: „Indien de strategische plannen der NAVO die wij zorgvuldig moe ten bestuderen vergen dat ook West-Duitsland deelneemt aan de ont wikkeling der moderne wapentechniek en wij zouden dit weigeren, dan zou den wij onszelf uit de NAVO sluiten". De Sowjet-regering heeft in het memorandum dat haar ambassadeur in Bonn woensdag aan bondskanselier Adenauer overhandigde opnieuw ver klaard dat op een topconferentie on mogelijk de Duitse kwestie besproken kan worden. De Westduitse regering meent, dat ze in bespreking móét komen. „Proficiat..." Dit ene woordje bevatte het telegram, dat de K.L.M..stewardessen donderdagavond aan de vliegers stuurden, nadat bekend was geworden, dat de staking ge ëindigd was. En het karakteriseerde de gehele stemming op Schiphol. Na meer dan zeven uur vergaderen verliet 's mid. dags om tien over vijf een glimlachende directeur Aler het kantoorgebouw van de Kon. Papierfabriek van Gelder en Zonen te Amsterdam. Naast hem liepen de gezagvoerders Metz en de Laat, wier ontslag was ingetrokken en die zich, evenals alle andere piloten, volledig hadden kunnen ver enigen met de conclusies, die dank zij de bemiddeling van oe Stichting van de Arbeid uit de luis waren gekomen. zal hebben gegeven over de vraag, of de vliegerssalarissen een reële achterstand vertonen met die van de andere Westeuropese maatschappijen. Dit oordeel kan dezer dagen worden verwacht. Mocht de bemiddeling geen resultaat hebben, dan zal het geschil door een onpartijdig college worden beslecht. Zowel de directie als de vliegers zijn daarmee volledig ak koord gegaan. Volgens het gisterenmiddag uitge geven communiqué hebben de voor zitters der vakbonden geconstateerd: ,.dat een belangrijk deel van de werkelijke oorzaak gelegen is in de combinatie van lid van het personeel en bestuurslid van een vakvereniging j van de beide ontslagen vliegers". j ,,Het staat vast", aldus het com muniqué, ,,dat de in de nacht van 13 op 14 maart j.l. door het bestuur van i de vereniging gedane mededelingen mede als gevolg van het gebruik van de Engelse taal, een onjuiste indruk hebben doen ontstaan over de opvat tingen van dit bestuur. Het bestuur der vereniging van K.L.M.-vliegers betreurt dit zeer". ,.Aan de andere kant heeft het ont slag van de beide vliegers bij de leden van de vereniging van K.L.M.- vliegers de indruk gewekt, dat de di rectie de bedoeling heeft gehad de Vanochtend om half vijf draaiden op Schiphol de motoren vriiheld van vakorganisatie en van J r r meningsuiting aan te tasten. Zulks van K.L.M.-radiotelegrafisten hebben nog het volgende medegedeeld: ,,Nu het conflict bij de K.L.M. tot het verleden behoort kan worden ge zegd, dat dank zij het verlenen van goede diensten door de besturen van genoemde verenigingen in de loop van woensdagavond een drietal per sonen zich bereid verklaard hadden als bemiddelaar op te treden, te we ten prof. dr. W. F. de Gaay-Fortman, mr. H. Kolfschoten en ir. H. Vos. Doordat intussen een oplossing voor het conflict is gevonden, behoeft ge noemde commissie thans gelukkig zijn werk niet te beginnen". „Het is een belangrijke dag. Met voldoening heb ik vastge steld, dat de spirit van de vliegers zodanig is, dat ze meteen weer aan de slag willen. Op die manier zal de schade, die het bedrijf over de gehele wereld heeft geleden, spoedig weer kunnen wor den gecompenseerd. Ik heb goede hoop op een betere samenwer king in de toekomst." Dat zei directeur I. A. Aler gisterenavond in een kort gesprek met een A.N.P.-redacteur. En de heer Lionel Metz: „Ik ben gelukkig en dankbaar. Wij hebben met succes de op ons toestormende wolken kunnen vermijden. De hemel is nu weer helder. Wij zullen er voor werken, dat de K.L.M. de plaats in de wereld luchtvaart krijgt, die haar toekomt. De geest is weer goed en we zullen in de goede richting koersen". De heer Aler zal vanmorgen aanwezig zijn in de vergadering van de vliegersvereniging, die in Krasnapolsky wordt gehouden. Het zal een korte bijeenkomst rijn, zo horen we. economische gémeenschappen (EGKS, EEG en Euratom) heeft donderdag middag bij acclamatie zijn acht vice- voorzitters herkozen. Het zijn de Luxemburger Jean Fohrmann (socia list), de Italianen Roberto Cantalupo (monarchist», de Duitser prof. Hans Furler (CDU), de Fransman Emile van Rullen (socialist), de Belg Charles Janssens (liberaal), de Italiaan Emilio F. TIMMERMANS uit Boxtel, voorzit ter van de herstellingsoordvereniging van „St. Raphael" is benoemd tot Ridder in de orde van St. Silvester. TE DOENGOEN. in noord-Malakka, zijn donderdag 23 mensen om het leven gekomen, doordat de autobus waarin zij zaten van een pont de rivier in reed. HET PLAN voor de aanleg van een net van olieleidingen van de Perzi sche Golf naar de Middellandse zee, via Turkije, is opgegeven. De olie maatschappijen achten het bij nadere beschouwing niet zó geschikt. ABDOELLAH CHALIL, secretaris-ge neraal van de Soedanese Oemmapartij is donderdag herkozen tot minister president. TEN BEHOEVE van de door de brand in „De Schattenberg" dakloos gewor den Ambonezen zal het Roode Kruis maximaal 25.000 gulden beschikbaar stellen. ZES MAANDEN is in hoger beroep geëist tegen de gedeputeerde van het eilandgebied Aruba, de heer Croes, die zich wegens malversaties te verant woorden heeft. (Advertentie) VAN DE DAG V Jachtschotel tnet blikgroenten sperziebonen, doperwtjes, snijbonen en uien, I stukjes vlees, aardappelen to vleesjus in 4 minuten klaar op tafel! weer. Een der opzienbarendste stakingen van de afgelopen jaren behoorde tot het verleden. Beide partijen hebben beloofd zich van iedere rancune-maatregel te onthouden. De directie van de K.L.M- zal de vliegers ook over de stakingsdagen salaris uitbe talen. Algemeen was de opluchting, toen donderdagmiddag om vijf uur bekend werd. dat de bemiddeling van de Stichting van de Arbeid was ge slaagd. Voor wat de verstandhouding tussen de directie en de vliegersver eniging betreft, heeft ze zelfs nog dit positieve resultaat gehad, dat het overleg inzake de arbeidsvoorwaar den in een gunstiger sfeer zal komen, die het gevaar voor herhaling van de vervelende gebeurtenissen der laatste dagen uitsluit. De voorzitters van de werkgevers- en werknemersvakbonden, die in de Stichting van de Arbeid samenwer ken, hebben zich bereid verklaard, ook te bemiddelen in het geschil over de salarissen e.d. Deze bemiddeling zal geschieden zo spoedig mogelijk nadat minister Suurhoff zijn oordeel Het Europese Parlement der drie Battista (christen-democraat), de Duit ser Helmut Kalbitzer (SPD) en de Nederlander C. P. Hazenbosch (AR). De voorzitter van de economische commissie, prof. Hallstein, betoogde in de bijeenkomst van gisteren, dat alles in het werk moet worden gesteld om te bereiken, dat de Europese landen die niet tot de gemeenschap behoren, volgens het schema van de vrijhan delszone met de gemeenschap worden geassocieerd. Op een donderdagmiddag gehouden persconferentie zei de voorzitter van de Europese Assemblée, Robert Schu- man, dat naar zijn oordeel op zijn vroegst over twee jaar rechtstreekse verkiezingen voor het parlement van de drie economische gemeenschappen gehouden kunnen worden. De parlementaire vergadering van de drie Europese instellingen heeft donderdag een resolutie aangenomen, op grond waarvan zij besluit de naam aan te nemen van Europese Parle mentaire Vergadering" De politie van 's-Gravenhage, ge assisteerd door particulieren en auto mobilisten, die vrijwillig hun dien sten ter beschikking stellen, is op zoek naar een uit de stichting „Ro zenburg" te Loosduinen ontsnapte geesteszieke. Deze. de 31-jarige J. v. d. M„ is woensdagavond vlak voor een politiejeep de weg overgestoken, en, toen hij zich betrapt zag, de vrij diépe en brede sloot aan de kant van de weg ingedoken. Hij kroop aan de andere kant er weer uit en vluchtte het land in. Volgens de agenten, die hem hebben gezien, was hij zeer dun gekleed. Wegens de koude was er dus haast bij hem terug te bren gen, hetgeen de massale actie ver klaart. De klopjacht heeft totnutoe nog niets opgeleverd. Een foto, die niets van opstand en strijd suggereert... premier Sjafrudain met een van zijn zoontjes. wordt door de directie evenzeer be treurd". Feeststemming In een der lokalen van het K.L.M - vrachtgebouw op Schiphol gaven de vliegers een verklaring uit, waarin werd gezegd, dat zij de K.L.M. weer zo spoedig mogelijk op de been zou- j den helpen. Het spreekt vanzelf, dat de tientallen vliegers, die op het ogenblik van het bekendmaken van de beslissing in de gangen en de zaaltjes van het vrachtgebouw waren verzameld, ten zeerste verheugd wa ren met de bereikte oplossing. Ergens in een kamer plofte de kurk van een champagnefles, een biertje werd weggegeven („wij zijn nu toch op de grond'') 4.11 vele handen wer den geschud om de bestuursleden te danken voor hun pogingen om het conflict op een bevredigende wijze op te lossen. En daarna gingen zij uit elkaar, naar huis, hun spullen bq el kaar zoeken om zo spoedig mogelijk klaar te staan als zij een oproep krijgen voor het bemannen van een vliegtuig. De vereniging van K.L.M.-boord werktuigkundigen en de vereniging Volgens een bericht van radio-Pa- dang zouden de opstandige troepen in noord-Sumatra de plaats Pematang Siantar, ten zuiden van Medan, heb ben veroverd, waarbij de regerings troepen vluchtten met achterlating van hun wapenen (Woensdag meldde radio-Padang, dat de regfringstroepen de rebellen nabij Pematang Siantar hadden ver slagen). Er werd een felle strijd om de stad geleverd, aldus de radio. De opstan delingen, ter sterkte van een bataljon, stonden onder bevel van kapitein Sita Pohan, die onlangs wegens deelneming aan de opstand in Medan oneervol uit het regeringsleger is ontslagen. Pematang Siantar telt meer dan 300.000 inwoners. Het is een belangrijk verbindings- en handelscentrum tus sen Indrapura aan de oostkust en het oliegebied van het Toba-meer. Volgens radio-Medan gaat de zuive ringsactie door de regeringstroepen, na de aanval der rebellen op Medan, voort. Een der opstandige officieren, kapi tein Asarhap, zou zich met 150 man aan de regeringstroepen hebben over gegeven. In Singapore werd evenwel gemeld, dat de Indonesische opstandelingen een nieuwe aanval tegen Medan heb ben ingezet. Een woordvoerder van opstandelingenkringen in Singapore verklaarde, dat drie bataljons, onder commando van majoor Nainggolan, in de buitenwijken van Medan gevechten leveren. Het vliegveld van Medan is in elk geval weer gesloten voor de bur gerluchtvaart. Ongeveer 1.000 Atjehse sluipschut ters zouden zich bij de opstandelingen in Noord-Sumatra hebben aangesloten, omdat zij de „Rode Draak" (commu nistisch China), de „Rode Beer" (Rus land) en de „Zwarte Slang" (presi dent Soekarno) willen bestrijden. In de kringen van de opstande lingen, voorzover deze zich te Singa pore bevinden, werd gezegd, dat de tegenregering in Midden-Sumatra bin nenkort een nieuwe president van In donesië zal aanwijzen, ter vervanging van president Soekarno. c y ^eeteiiioonsuching aic donderdag in de Veemarkt hallen in Den Bosch werd ge-' houdentrof de fotograaf twee indrukwekkende kampioenen. Links een gemeste zeug. die een ereprijs veroverde en rechts een ereprijswinnares in de klasse vaarzen met vier brede tanden. Bij een grote brand in een handels gebouw te New York hebben 24 men sen het leven verloren. De brand ont stond door een ontploffing op de der de verdieping van het gebouw, waar een textielbedrijf was gevestigd. Vol gens de brandweer brak is 'n paniek uit waardoor de meeste slachtoffers vielen. Sommigen sprongen uit de ra men van de derde verdieping, voor dat er rook of vlammen te bekennen waren. De Bank of England heeft het dis conto verlaagd van 7 tot 6 procent. Volgens Reuters financiële redacteur blijkt deze verlaging een technische aanpassing te zijn aan de in de ge hele wereld waarneembare gemakke lijker stemming op de geldmarkt. De conservatieve afgevaardigden in de Franse Nationale Vergadering hebben donderdag besloten, een be slissing om hun vertegenwoordigers in het kabinet al dan niet terug te trekken, tot volgende week dinsdag uit te stellen. De conservatieven zullen niet lan ger aan de regering deelnemen, als Gaillard akkoord gaat met de ont ruiming van de militaire vliegvelden in Tunesië. Ook de organisatie van oudstrijders heeft de regering gewaarschuwd. Een deputatie deelde de premier mee. dat de oudstrijders op grote schaal zul len gaan demonstreren als de rege ring ,.een zwakke houding" aanneemt in het geschil met Tunesië. Gaillard heeft de conservatieven enigszins de wind uit de zeilen ge nomen door de mededeling, dat het kabinet vrijdag de Tunesische tegen voorstellen, die Robert Murphy en Harold Beeley naar Parijs hebben gebracht, zal bespreken, maar dat op die bijeenkomst geen enkel on herroepelijk besluit zal worden ge nomen. Murphy en Beeley verlenen, zoals bekend, namens de V.S. en En geland goede diensten in het Frans- Tunesische geschil. Een van de gematigste leiders van de conservatieven, oud-premier An- toine Pinay, heeft naar verluidt zijn Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt donder- J dagavond 23.15 uur: J Opklaringen, maar ook enkele i verspreid voorkomende sneeuw- buien. Aanhoudend koud weer. Meest matige tot noordoostelijke t wind. f Vandaag: zon onder 18.53 uur; J maan onder 20.20 uur. i Morgen: zon op 6.39 uur; maan op 7.13 uur. i De 16-jarige cabaretartieste meisje onder haar toneelnaam schade Ingrid van der Geest die onder ondervindt. aangezien haar goede 5 T naam en goodwill bij het publiek de naam Jngrid Valerius optrad wordt, aangetast. Hij verlangde dat de bij het ensemble van Wim Son- programma'? en de affiches zodanig neveld heeft bezwaar smaakt zullen worden gewijzigd dat zij m over- ueveiu, ueeiL oezwaar gemaaKt eenstemming met de werkelijkheid tegen het feit, dat haar plaats- i zlin- wim Sonneveld heeft op 15 maart vervangster in Sonnevelds caba-vlEXn.'over fP rechtmatigheid van dit ontslag is thans een procedure gaande bij de kantonrechter. Namens de heer Sonneveld betoogde mr. K. E. Leoni dat het onmogelijk was geweest de programma's die reeds vorig jaar werden gedrukt en gedu rende het gehele winterseizoen wor den gebruikt te herdrukken. Dit zou geruime tijd vergen en duizenden gul dens kosten. Wel zijn in de program ma's thans gedrukte kaartjes gelegd waarop staat dat inplaats van Ingrid van der Geest thans een plaatsver vangster optreedt. Bij het begin van elke voorstelling wordt dit bovendien ret thans onder haar toneelnaam optreedt. In een kort geding, dat gisteren voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft gediend, eiste haar advocaat, mi. A. Dienaar, dat deze onjuiste indruk bij het publiek onge daan wordt gemaakt en dat voor iede re voorstelling waarbij ten onrechte van mej. van der Geests toneelnaam gebruik wordt gemaakt aan haar een schadevergoeding van duizend gulden moet worden betaald. Mr. Dienaar betoogde, dat zijn cliën te door het optreden van een ander nog aangekondigd. De president vroeg mej. van der Geest, of zij na deze wijziging nog van mening is dat zij nadeel ondervindt. Ze antwoordde bevestigend. Uitspraak 27 maart. partijgenoten gewaarschuwd, dat men door een regeringscrisis te veroorza ken niets oplost en vooral Algerië niet redt. Hij zou, evenals de meerderheid van de conservatieven, van oordeel zijn dat men de regering niet kan oordelen naar haar ..bedoelingen" ten aanzien van Tunesië,zolang zij nog geen besluit heeft genomen. De Raad Zwitserse Nationale (Tweede Kamer) heeft donderdag met 95 tegen 37 stemmen een voor stel aangenomen, om de Zwitserse vrouwen dezelfde politieke rechten te geven als de mannen. Daar het hier een voorgestelde wij ziging van de grondwet betreft kan het ontwerp echter niet tot wet wor den verheven, voordat een meerder heid van de mannelijke kiezers der 25 kantons er in een volksstemming zijn goedkeuring aan heeft gehecht. En de meeste Zwitserse politieke waarnemers zijn van mening, dat een dergelijke meerderheid er niet zal zijn. Volgens het Arabische persbureau uit Aden verwacht men dat koning Saoed van Saoedi-Arabië binnenkort afstand van de troon zal doen ten gunste van zijn broer Mohammed. Voorts zou kroonprins Feisal, die pre mier en minister van buitenlandse zaken van Saoedi-Arabië is, sedert begin dezer week huisarrest hebben. Men wist niet waarom. De militaire club van Calgary, in Canada, had onlangs een pijnlijke ervaring. Er daagde lamelijk niemand op toen dr. Aanley, een bekend psychiater, zou spreken over „Jeugdcrimi naliteit". Men kondigde toen een nieuwe lezing aan over het onderwerp „Sexualiteit en hoe- men een miljoen dollar kan verdienen zonder te werken". Dr. Hartley begon zijn lezing met de woorden: „Dit is een truc. Het is bekend, dat ieder een een aanleiding zal vinden te komen luisteren naar iemand die spreekt over sexualiteit of een manier om gemakkelijk geld te verdienen." Zijn werkelijke onderwerp was: „Krachten in de menselijke natuur die de oorlog veroorzaken."

de Stem | 1958 | | pagina 1