AKKE SINS ONTWIERP POSTZEGEL Jaar 1957 sloot goed voor Zeeuwse visserij Piet Barten terug naar VC Vlissingen Supersnelle Matthews Rector C. Gerris adviseur Besomming in decemberf. 2.303.000 nebïrlandInide dt C. DAVID ENORME VERBOUWINGS-OPRUIMING bij R, Malcontent v. Laere - Bonte Hondstraat - HULST DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 MAART 1958 ST.-RAPHAëL" Oostpriesterhuip in Zeeuwsch- Vlaanderen Jan P. Strijbos hield drie lezingen Uitspraken van de rechtbank te Middelburg Stierenkeuring te Oostburg LAATSTE NIEUWS „OLIEBRON" IN PAPENDRECHT OPGEDROOGD Zes gewonden bij botsing, te Rijsbergen Hans Bostelaar favoriet voor veldlooptitel Nationale titel ereklasse groot f Af jpfr* Óc *4 Jeugdleiders- cursus woi Kanaalzone* schaak Franse militairen klopten Turken Magneetploeg in R. v. Vlaanderen Sorry Zeeuws kampioen groot succes WATERSTANDEN AFSLAG op spek! 0 Pater L. van der Borg o.e.s.a. te Nijmegen is door mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, op eigen verzoek (wegens steeds druk- kjr worden der parochiewerkzaam heden) op de meest eervolle wijze ontheven van zijn taak als landelijk geestelijk adviseur van „St.-Ra- phaël". Tezelfdertijd heeft mgr. Mutsaerts tot zij" opvolger benoemd rector C. Gerris, leraar aan het ,,St.-Odulphus" lyceum te Tilburg. De kapelwagen van de Oostpriester- hulp vervolgt zijn tournee door Z. Vlaanderen met overal even groot succes. Na Sluiskil, Philippine en Sas van Gent, die deze week reeds bezoek gehad hebben, komen deze week nog aan de beurt Westdorpe (vandaag, vrijdag om 7 uur aan de kerk; inza- melding op zaterdag a s.), Zuiddorpe, zaterdag a.s. van 1 tot 2 op het Dorps plein, inzameling zelfde dag, en Axel, zondag na do H. H. Missen aan de kerk, inzameling op maandag a.s. Ken woord van aanbeveling is nauwelijks nodig. Er wordt in geheel Zeeuwsch- Vlaanderen met milde hand gegeven voor de nog altijd verjaagden en ver volgden van achter het IJzeren Gor dijn, die aan ónze zijde van die schei dingsmuur tussen twee wereldbe schouwingen wel een onderkomen ge vonden hebben, doch die hier niet hun eigen thuis hebben. Hun nood, in vele opzichten, is groot en er moet veel beholpen wprden om deze mensen voor maatschappelijke en geestelijke ondergang te bewaren. De decembermaand was voor de vissery op de Zeeuwse stromen over het algemeen goed en de totaalopbrengst in geld was buna anderhalve ton hoger dan in 1956 en bedroeg f 2.303.000 (f 2 167.000). De oesters leverden f 1.424.000 op tegen f 1.302.000; de haring f 718 000 tegen f 492.000; de mossels f 43.900 tegen f 74.900 maar de garnalen slechts f 59.900 tegen f 224.000. De oestervisserij werd door 94 vaar tuigen onregelmatig uitgeoefend. Er werd in hoofdzaak op consumptie oesters gevist op de Yersekebank, als mede op de percelen op de Oude Tongsebank, Zandkreek, Hammen en O. Schelde, westelijk deel. De kwa liteit was goed, maar de groei der oesters was maar matig. Handel en export waren goed te noemen, maar hebben toch niet aan de verwachtin gen voldaan; de prijzen waren goed. De handel in zaaioesters was van| geringe betekenis. De verzending van consumptie-oes ters bedroeg in december 6.263.454 stuks, hetgeen betekende een minde re omzet van 496.394 stuks vergele ken met december 1956. Vanaf het begin van het seizoen 1957 —1958 werden tot eind december 13.998.851 stuks consumptie-oesters verzonden. Deze verzending was ten opzichte van de overeenkomstige pe riode in het seizoen 1956—1957 883.646 stuks minder. De mosselvisserij werd door 59 vaartuigen onregelmatig uitgeoefend. Uit het district Grevelingen werden 1175 ton (100 kg) consumptie-mosselen afgeleverd. Het visgehalte ging ach teruit. De garnalenvisserij werd door 83 vaartuigen onregelmatig uitgeoefend. HULST Bioscoopgebouw draait deze week ,,De glorie van het moe derschap", een verhaal dat ge baseerd is op de pijnloze beval ling, waarnaar de dokter van een klein en bekrompen plaatsje streeft. Hij krijgt veel tegenwer king, eerst van de bevolking en later, als hij door het vertrou wen van een flinke jonge vrouw te winnen, ook de overigen mee krijgt, van de zijde zijner colle ga's. die hem zelfs voor de tucht raad dagen. De jonge vrouw, die zijn eerste patiënte was, bewijst dan echter ten aanschouwe van de raad en vele vrouwen uit haar dorp, dat de dokter gelijk had. Een menselijke film, knap gemaakt en getuigend van eer bied voor het onderwerp. Verder Razende Roland" (B), een verhaal vol sabelgekletter over de strijd tussen Karei de Grote's Paladijnen en de Sara- cenen, die een blijkbaar afdoend .geheim wapen" in de oorlog brengen: een oogverblindend mooie jongedame, die oorzaak wordt van een nog veel heviger strijd. Een prachtig avonturenver haal uit een langvervlogen tijd. TERNEUZEN Luxor draait ,,Mijn hart zingt voor jou", (A) een boeiende en zeer onderhoudende Duitse film met de bekende Rudolf Schock, die vele van zijn succesnummers zingt. Een leuk verhaaltje, vol Voor de avonturenliefhebbers is er deze weeek trouwens nog meer te beleven: ..Bandieten van de autoweg" is een film die geïnspi reerd werd op de vele roofover vallen op Duitse autowegen. Een avontuurlijk verhaal. IJZENDIJKE Hofzicht Theater vertoont ,,Gervaise" (C2), een verfilming van Zola's roman VAssomoir. Af gezien van het verhaal valt in de ze film. waarin Maria Schell de hoofdrol speelt, vooral op de uitstekende weergave van de sfeer van het Parijs in de dagen waarin de historie speelt. De ma nier waarop de geschiedenis ver teld wordt, vraagt voorbehoud voor levenservarenen. OOSTBURG In Ledel Theater is deze week ,,De laatsten zullen de eersten zijn" (C3) het beklemmend ver haal over een uit Russische krijgsgevangenschap terugge keerde Hamburger, die op een eveneens gevlucht meisje uit een der randstaten verliefd wordt. Wanneer de vroegere vriend van dit meisje, een gewetenloos indi vidu, terugkeert, vermoordt de ex-krijgsgevangene hem. Hier mee brengt hij zijn broer, een bekend advocaat en het type van de „Streber", in verlegenheid, want, diens carrière kan geen moordenaar als broer gebruiken. Als dan een onschuldige wordt romantiek uiteraard, is de achter-veroordeeld, komen de twee jon- grond voor deze bijzonder aardi ge film. Verder „Mannequins voor Rio", de reeds besproken film over het voor de filmprodu cers dankbare onderwerp der vrouwensmokkel. Men voelt het 'al: de slachtoffers wordt gouden bergen beloofd, maar komen in Zuidamerikaanse zaken van slecht allooi terecht. Een span nend verhaal. Concertgebouw vertoont ,,De slag om het vrouwenfort", (B), een wild-west van nu eens een heel andere soort. Moeten in de meeste Indianenfilms de stoere mannen de schone maar zwakke vrouwen verdedigen, hier doen de dames, dertig in getal en ge legerd in een fort, dit zelf. De Indianen lopen vergeefs storm. Een avontuurlijk verhaal. SAS VAN GENT In Olympia wordt „Nina" (B), gedraaid, de bekende film over het avontuur van een Russisch meisje dat in het nog bezette We nen liefde opvat voor een Ameri kaanse militair. Het gevolg hier van is een spannende geschiede nis. want Nina's chef is een ras communist. die voor de ergste middelen niet terugdeinst als het erom gaat een zieltje voor de so vjets te behouden. Maar hij delft uiteindelijk, na een spannend en bang avontuur, het onderspit en wanneer de bezetting van Oosten rijk opgeheven wordt, vinden de twee jonge mensen, die elkaar ei genlijk dood waanden, terug. Verder „De onbekende soldaat", (C3), een oorlogsfilm van grote klasse, tot onderwerp hebbende de strijd der Finnen tegen Rus land in 1939-1940. Het is een so ber verhaal, zonder enige ver siering, misschien soms wat star, maar het geeft een fel en in dringend beeld van de ellendige strijd die een klein volk tegen een overmacht voerde. Het is niet teveel gezegd, deze film als een der allerbeste oorlogsfilms te be titelen en ,,Dc onbekende sol daat" heeft zelfs blijvende, artis tieke waarde. Tenslotte „Menselijke begeerte", •C3), eveneens een opmerkelijke film; een nieuwe versie op „La bete humaine". Het is een lief desdrama in optima forma: een man vermoordt een man omdat deze zich aan zijn vrouw ver greep; de man die deze moord had kunnen ophelderen wordt eveneens verliefd op de vrouw m kwestie en hij krijgt van de vrouw de opdracht haar man te vermoorden, opdat beiden vrij zullen zijn. Tenslotte vermoordt de man zijn vrouw. Een weinig opwekkend verhaal, dat moet aantonen dat in de mens iets van een beest is. Aan de hand van dit verhaal zouden de dieren zich te- recht hoogst beledigd kunnen voe- AXEL Centrum draait „De trein van tien over drie", (B) een zeer spannende geschiedenis van een man die een bendeleider in zijn kraag greep, maar die toen de hele bende op zijn dak kreeg. ge mensen tot een uiterste con sequentie; beiden benemen zich van het leven en stoten daar mee de naar macht en aanzien strevende broer van zijn voet stuk omlaag. Een spannend en boeiend verhaal. GOES Het Grandtheater brengt de film ..Groot alarm bij de gehei me dienst", (B), een spannende film over de politie, die de kij ker tot de allerlaatste minuut zal bezighouden. Monsieur Thier ry, de held van deze rolprent, is een politiespion, die een inter nationale bende moet ontmaske ren. Deze leuke lui houden zich bezig met het gappen van ge heime documenten. Een goede thriller van de Franse regisseur Jean Stelli. MIDDELBURG In Electro draait „Sissi" (A), de beroemde film met in de hoofdrol de evenzeer beroemde Homy Schneider. De film heb ben we reeds meerdere malen besproken en is zo bekend, dat commentaar eigenlijk overbodig is. Een romantisch verhaal van een jonge prinses, schitterende kleuren en prachtige natuuropna men. ..Aan de rand van de hel" (B), de prent die in de Schouwburg wordt vertoond, is een lucht- vaartfilm van Amerikaanse ma kelij. Een Amerikaanse majoor (William Holden) heeft zijn zelf vertrouwen verloren als hij te rugkomt in Amerika door de geestelijke martelingen, in krijgs gevangenschap ondergaan bij de communisten in Korea. Hij meldt zich als testpiloot. Eerst ver trouwt men hem niet zo, maar een generaal wil hem een kans geven, die hij met beide handen aanpakt. Hij krijgt een raket vliegtuig te vliegen en langza merhand weet hij zijn zelfver trouwen terug te winnen. VL1SSINGEN In Alhambra gaat ,.My man Godfrey" (A), een echte kolder film. Mama is zeer excentriek. Dochter Irene komt op een van haar feestjes met een man aan zetten. Godfrey, die bij haar ou ders in dienst treedt als butler en wat orde gaat scheppen in de zonderlinge verstandhouding tus sen mama cn de zakelijke papa, een verwaand jaloers zusje van Irene en een dienstbode, die niet van de boel af kan blijven. Hij slaagt er natuurlijk in. Het slot van de film is, dat Irene de but ler kan voorstellen als „haar man Godfrey." Luxor komt ook met een lach film. ,,'t Is zo in het leger" (B>, laat de kijkers genieten en la chen om alle kolderstreken, die Ian Carmichael en Richard At tenborough meemaken als sol daat. Iemand die eens echt wij lachen moet maar „bij het legei gaan". KATHOLIEKE FILMKEURING A alle leeftijden: B. 14 jaar; Cl 18 jaar; C2 18 jaar met voor behoud; C3 18 jaar met ernstig voorbehoud. De vangsten waren belangrijk min der dan vorige maand, doch de prij zen hoger. Het merendeel der garna- lenvissers was overgeschakeld op de scihardijnvisserij. De aanvoer en be somming van garnalen bedroeg res pectievelijk 62.234 kg en f 33.364,— minder dan in de vorige maand. Ook werden ruim 81.000 kg minder puf- garnalen aangevoer'd dan in novem ber 1957. De aanvoer en de opbrengst van haring te Breskens was belangrijk minder dan in -de vorige maand. De totale aanvoer bedroeg in december jl. 2.228.621 kg met een onbrengst van f 718.157,In verband met de feest dagen en enkele dagen van onstuimig weer. waarop niet gevist werd, zijn er minder visdagen gemaakt dan in de vorige maand. De bekende vogelkenner Jan P. Strjjbos, die verschillende publikaties en boeken op zyn naam heeft staan op het gebied van het vogelleven, gaf in een drietal plaatsen in Zee land, Vlissingen, Axel en Aarden burg een lezing over zqn reizen en onderzoekingen in het hoge noorden. In Aardenburg was het een bijzon derheid, dat hier twee kenners van het hoge noorden bijeen waren, na melijk burgemeester J. van Dongen, die vijf jaren op Spitsbergen ver bleef en die de heer Strijbos, wiens lezing voor het grootste deel ook ging over Spitsbergen, inleidde. Na een boeiend relaas te hebben gegeven van zijn reis langs de kust van Noorwe gen en naar Spitsbergen, verlucht met enkele kleurenfilms, werd door de heer Strijbos het leven op Spits bergen belicht en speciaal aandacht geschonken aan het leven van dieren en planten aldaar. Speciaal de vo gels en de bloemen werden aan de hand van een tweetal kleurenfilms besproken. Men stond er versteld van hoeveel vogels in dit onherbergzame land, waar slechts weinig mensen wonen, leven en hoeveel verschillende soor ten bomen daar in de zomer wor den aangetroffen. Boeiend beschreef hij zijn eigen ervaringen, die soms niet helemaal van gevaar ontbloot waren, zoals in 1939 toen op een on herbergzaam eiland zijn boot door een golf in zee werd gesleurd en hij vijf dagen en nachten moest ploete ren om weer op zijn basis terug te keren. De rechtbank te Middelburg heeft woensdagmorgen de bakker P. J. M. uit Retranchement veroordeeld tot één week hechtenis, alsmede tot een ontzegging van de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen voor de Lid van drie jaar. De officier van justitie eiste t.wee weken geleden één wrak gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring. M. kreeg deze straf, omdat hij op 19 november van het vorige jaar onder invloed een bromfiets had be reden. Een geldboete van f 5 kreeg de Bruinisser typiste mej. L. M. Zij was door de kantonrechter te Zierikzee tot f 11 boete veroordeeld, maar kwam bij de rechtbank in appèl. Haar was tenlastegelegd, dat zij in juli 1957 met haar scooter in de Dorpsstraat te Bruinisse niet voldoende rechts had gereden, waardoor een verkeersonge val ontstaan zou zijn. Vrijgesproken werd de chauffeur W. v. d. V. uit Den Bosch. Hij was bij de rechtbank in appèl gekomen van een vonnis van de Middelburgse kan tonrechter, die hem tot f 25 boete veroordeelde. Hij was er van beschul digd in de Korte Delft te Middelburg met zijn vrachtwagen zo dicht langs een op het trottoir staande bromfiets gereden te hebben, dat deze omviel en onder de wielen van de vracht auto in schroot werd „omgezet". De rechtbank achtte dit echter niet be wezen. Tegelijkertijd met de paasveemarkt te Oostburg had de Vereniging tot Verbetering van Rundvee in west-Z.- Vlaanderen een keuring van volbloed stieren uitgeschreven. De jury be stond uit de rijkszuivelconsulent ir. Harmsen uit Middelburg en de heer M. Kleinepier, eveneens uit Middel burg. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: Eerste prijzen behaalden Frans van A. Swartelé te IJzendijke. Sonja's Verwachting van Ach. Diericx te Aardenburg, Grietjes Juweel van L. Basting te Retranchement. Marc, van 't Paviljoen van G. F. Modde te Oost burg. Paula's Sjoerd van Th. Dierikx Ie Schoondijke en Juweel 2 van Marie van P. J. Vercouteren te Retrance- ment. Een tweede prijs kregen Wil lem van J. de Rijcke te Sluis en Franki van C. L. Coppens te Eede. Dries v. d. Breere van W. Vercraeye te Aardenburg verwierf een derde prijs. Het benzinebronnetje onder een dei- huizen van Papendrecht is opge droogd. Men weet echter nog niet, waar de benzine vandaan is geko men. Deskundigen menen echter te mogen aannemen, dat ergens in de buurt een groot vat of een tank in de grond zit, waarin op een gegeven mo ment een lekkage is ontstaan. Aan vankelijk meende men met een meng sel van olie pn benzine te doen te hebben, maar bij nadere beschouwing bleek de „bron" alleen benzine op te leveren. (Voor eerdere bijzonder heden zie elders). Een auto-ongeluk in de nacht van woensdag op donderdag te Rijsbergen gebeurd, had niet minder dan zes ge wonden ten gevolge, waarvan vier ernstig. Het betrof een auto, die uit de rich ting Breda kwam en in de eerste bocht te Rijsbergen, nabij de Ettense- weg, tegen een boom reed. Alle zes in zittende heren, afkomstig uit Hobo ken (B.) liepen verwondingen op. Ern stig gewond werden C. J.. M. L., R. N. en E. de S. De bestuurder O. B. en de zesde inzittende P. M. werden slechts licht gewond. Van de vier ernstig gewonden, die allen werden overgebracht naaf het St.-Ignatius-ziekenhuis te Breda, wer. den er drie bediend. Gisteren waren ze weer tot bewust zijn gekomen en hun toestand was bevredigend. Alleen de bestuurder is gehuwd. De auto werd zwaar beschadigd. Zaterdagmiddag organiseert Dy namo op Modderoord te Middelburg de Zeeuwse veldloopkampioenschap pen. Er blijkt bij de atleten voor deze wedstryden grote belangstel ling te bestaan, want er zullen meer dan 60 deelnemers aan de start ko men. Nu Hein Cujé wegens het hem opgelegde startverbod in verband me de voorbereidingen op 't baanseizoen- niet mag deelnemen, zal de strijd bij de senioren voornamelijk gaan tus sen de D namo-atleten Hans Boste laar en Piet Zwartepoorte en ..good- old" Staf Dobbelaere, die zeker al les op alles zal zeilen om nog eens een provinciale titel te verooveren. Daard e afstand echter slechts 5400 meter bedraagt, geven wij Hans Bos telaar de beste kansen. Bij de A-junioren zal Kas Mulder van Dynamo het weer opnemen tegen zijn rivalen Jan Leenhouts van 't Zwin en Walter Biesbroeck van Hulst. Dit drietal leverde in Schoondijke een enerverende strijd om de Zeeuw se evoss-tPel en deze z?.l zich nu wel herhalen. De B"uin it Hulst is on- ge ."?1d favoriet b, de 3 junioren. Bij de C-junioren is een interessante st id te ver" - chten tussen 20 jon gens over 1000 meter. De wedstrij den beginnen om vier uur. Piet Rarten. de stopper van de VC Vlissingen, die dit seizoen voor de semi-p: orcT"b Dosko uit Bergen op Zoom uitkwam, keert weer terug nnr de VC Vli' ringen. Reeds enkele weken geleden deel de hij het bestuur van Vlissingen me de, dat hij zijn contract met Dosko, dat op 1 juli a.s. afloopt, niet zou verlengen en verzocht hij. wederom als spelend lid tot de VC Vlissingen te worden toegelaten. Het bestuur van Vlissingen heeft het verzoek ingewilligd. Onmiddel lijk na afloop van zijn contract met Dosko zal Piet Barten weer als spe lend lid worden toegelaten. Dat betekent echter niet, dat hij het volgende seizoen ook voor de VC Vlis singen zal uitkomen. Ingevolge de hui dige reglementsbepalingen zal hij een jaar moeten wachten, alvorens hij weer als amateur zal mogen uitko men. Slechts indien Dosko tot de amateur-status zou terugkeren, wordt deze termijn korter. In Amsterdam is donderdagmiddag het. kampioenschap van Nederland ereklasse groot biljart anker kader 47 2 van de K.N.B.B. begonnen. De uitslagen van de eerste vier partijen zijn: Wijnen (Nijmegen) 260 35 29 7.42 Vultink (Aalten) 400 35 101 11.42 Van Nijnatten (Steenbergen) 210 23 34 9.13 Beekman (A'dam) 400 23 75 17.39 v. d. Pol (R'dam) 400 23 63 17.39 Franken (Tilburg) 260 23 53 11.30 De Kleine (Zwolle) 400 15 85 26.66 Vink (Hilversum) 315 15 61 21.00 Akke Sins beeft destijds de Prijs van de Stad Maastricht waarachtig niet cadeau gekregen. Daarmee wil niet alleen beweerd zjjn, dat zij er hard voor moest werken, maar ook dat zij „kwaliteit" moest leveren. Bijzonder goede kwaliteit zelfs. Want de Academie zorgt doorgaans voor een aantal mededingers van formaat. Daar stak Akke Sins dus bovenuit. En haar later werk is daar om te bewijzen, dat de keuze van de jury goed was. De manier waarop zjj haar laatste opdracht uitvoerde, het ontwerpen van de 30-cent-waarde in de serie zomerpostzegels, zou men in de dagen van de gilden haar meester-proef' hebben genoemd. Zelfs leken in het vak zullen kun- derlandse postzegels met elkaar ver- nen begrijpen, dat de postzegel een gelijken, dan komt het ontwerp van gebruiksvoorwerp is met zeer bijzon- Akke Sins beslist niet als de minst Vrt/lr Ha flTltwPl'- 4" 1"' Tïll '-V11 '*'-1 dere eigenschappen. Voor de ontwer per zullen deze eigenschappen ener zijds belemmeringen zijn. anderzijds wellicht steunpunten. Veel zal afhan gen van inzicht en kunde. Het ge vraagde „plaatje" moet binnen het zo uitermate beperkte postzegelvlak een zo volmaakt mogelijk evenwicht met de nu eenmaal noodzakelijke letters en cijfers opleveren. Het moet een smaakvol en pittig geheel zijn. Het moet onmiddellijk te „lezen" zijn. zowel door landgenoten als door vreemdelingen, door geletterden en eenvoudigen van geest. De postzegel behoort ook een ambassadeur te zijn voor de smaak en de standing van een volk. Dan komen nog de technische eisen. Niet aan ieder is het gegeven te „denken in klein-beeld" en dan de vaardige hand aan dit denken te doen gehoorzamen. Op een eindexa men van een kunstacademie zou een opdracht als hierboven omschreven waarschijnlijk van de zijde der kan didaten een heftig protest uitlokken. Te bedenken, dat Akke Sins nog niet eens so heel lang de lesloka len heeft geruild tegen een eigen (prettig ingericht en zonnig) ate lier, betekent tevens te beseffen, dat zij wonderlijk snel ook de moeilijkste opdrachten aandurft en tot een goed einde weet te brengen. Zij weifelt geen ogenblik. Haar blik is scherp, haar hand is vast, haat gevoel voor verhoudingen bijzonder sterk ontwikkeld. Wanneer we de vijf ontwerpen voor de nieuwe serie Ne- De nieuwe serie, waai van de 30 - - - Akke Haar „vrouw in Volendamse kleder dracht" is beslist beter dan de Mar- kense schone van de Amsterdammer W. den Ouden en de Friese dame van J. R. Mensinga. De beeldende kracht van de drie overigen is naar ons gevoelen ongeveer gelijkwaardig, maar voor de vlakverdeling valt dan de Scheveningse van mej. C. R. Jos- selin de Jong uit Aerdenhout het eerst af. Zo blijven dan als de twee beste ontwe pen over: een vrouw uit Wal cheren van P. Wetselaar en de Volen damse van de Bredase Akke Sins. Een prachtig resultaat, een goede bekroning voor een artiste die de laatste tijd vooral op het gebied van de ex-iibris haar sporen rijk heeft v-rdi-nd. L. B. 's in haar atelier. DE JAARLIJKSE St. Joriswandel- tocht in Terneuzen zal deze maal op zaterdag 12 april worden gehou den. Padvinders, verkenners gid sen. padvindsters enz. zullen in de omgeving een afstand van 20 km moeten afleggen, kabouters en wel pen 10 km. OP ZONDAG 30 MAART a.s, wor den op het erf van de heer O. Ver- haegen te Westdorpe grote cross wedstrijden gehouden, waaraan wordt deelgenomen door Belgische en Nederlandse atletiekverenigin gen. DE ZESDE partij van de twee kamp om het wereldkampioen schap schaken tussen Smyslov en Botwinnik is na 40 zetten afgebroken. Botwinnik speelt in deze partij met wit. HET HAAGSE MEISJE Joan Haan appel heeft, op de Hoky te Den Haag voor de vierde maal in successie de Nederlandse kunstrij- titel veroverd. cent-waarde werd ontworpen door Sins. De stand in de B-groep na de volgende partijen luidt als volgt: Amicale S.H.J." - ,,'t Witte Paard": H. Thijs - A. Ruytenburg 1—0; Aers- sens - W. Cardon 10; A. Thys - Claeyssens 0.50.5; de Schrijver - W. Garskamp 01. Totaal 2.51.5. 1 Jos. Gobert 27; 2 Jean Jaurès 1—3.5; 3 VSV 1—2.5; 4 Amicale SHJ 1—2.5; 5 Het Volk 2—2.5; 6 Landau 22.5; 7 Terneuzen 22; 8 't Witte Paard 1—1.5. Frankrijk heeft zich geplaatst in de finalepoule van het internationale mi litaire voetbaltoernooi. De Franse mi litaire ploeg versloeg donderdagmid dag in Parijs de Turkse ploeg met 2—1. De eindstand van groep 1 luidt: Frankrijk 3 3 0 0 6 123 Nederland 3 2 0 1 4 12— 4 Turkije 3 1 0 2 2 8—6 Luxemburg 3 0 0 3 0 423 Een ploeg van acht Nederlandse renners, die onder leiding van Klaas Buchly voor het merk Magneet zul len rijden, zal deelnemen aan de Ronde van Vlaanderen, welke op 30 maart wordt gehouden. Het zijn: Wout Wagtmans, Jan Nol ten, Piet van Est, Adri Voorting, Bram van Sluys, Theo van Wychen, Leo van den Brand en Hein van den Broek. Sorry is tafeltenniskampioen van Zeeland. De Vlissingers bonden in Middelburg de beslissende strijd aan met Will van Zoelen en wonnen met 4-6. Zij behaalden de titel dus onge slagen en zonder verliespunten. Hier door promoveren zij automatisch naar de landelijke overgangsklasse, waarin Zeeland thans alleen is verte genwoordigd door het Vlissingse Wil- V.S.V., ree(ls definitief op de on derste plaats, besloot de competitie met een 5-5 gelijk spel, zodat de stand als volgt werd: Sorry 13-26; Will van Zoelen 14-24; Spirit 14-17; Sorry 2 13-13; Sla Raak 14-10; Will van Zoelen 2 13-8; Luctor 13-6; VSV 14-4. In de 2de klasse veroverde PZEM een puntje op Sorry 3 door een 5-5 gelijk spele cn stelde zich daardoor praktisch veilig, want Will van Zoe len 3 trok bij Spirit 2 aan het kort ste eind (6-4). In de 3de klasse besloot kampioen Luctor 2 de competitie ongeslagen, want ook nummer twee van de rang lijst, Wilnn 3 was in Heinkenszand kansloos. Het werd een 9-1 overwin ning voor de kampioenen. De strijd om de onderste plaats tussen Luc tor 3 en Spirit 3 eindigde in een 7-3 nederlaag voor Spirit 3, dat hierdoor definitief op de onderste plaats kwa In de 4de klasse viel eveneens de beslissing. Hier werd Wilno 4 kam pioen door een 6-4 overwinning op de enige nog overgebleven concur rent. Sorry 4. De 10-0 zege op hek- kesluiter Wil van Zoelen 6 mocht Sor ry 4 dus niet meer baten. Will van Zoelen 5 kreeg van Sorry 5 een 2-8 nederlaag te incasseren. In de zaal van Delta te Vlissin gen werd een inleidende bijeenkomst gehouden voor de jeugdleiderscursus sen, welke de Stichting Sportbelangen gaat organiseren. Voor deze cursus hebben zich 60 jeugdleiders van de verschillende sportverenigingen aan gemeld. De heer K.J. van Driel, hoofd van de gemeentelijke dienst voor de li chamelijke opvoeding en de sport t.e Rotterdam belichtte het jeugdpro bleem. Hij juichte het, initiatief van de Stichting Sportbelangen toe en noemde het een voorbeeld voor de overkoepelende sportorganen in an dere steden van ons land. De heer Chr. Agterdenbosch uit. Den Haag gaf instructie aan de do centen Dit zijn dr. J. Stumphius. de bedrijfsarts van de N.V. Kon. Mij. De Schelde voor het medisch gedeel te; C Euwe. leraar lichamelijke op voeding M O. te Vlissingen voor theo rie en praktijk lichamelijke opvoe ding: de heer Van Nunen te Middel burg, lern aan de Rijkskweekschool voor peda -gie en de heer K.J. v. Driel uit "otterdam voor lezingen en besprekingen. De cursus zal in april beginnen. Mariene Matthews, winnares van twee bronzen medailles bij de Olympische Spelen te Mel bourne, heeft tijdens de Austra lische atletiekkampioenschappen het wereldrecord op de 100 yards verbeterd. Zij maakte een tijd van 10.3 sec. Het oude record stond op naam van haar landgenote Majorie Jackson, die op 8 maart 1952 10 4 sec. liet afdruk ken. Deze tijd werd op 1 maart j.l. door Betty Cuthbert (Australië) ge ëvenaard. Konstanz 308 (—2). Rheinfelden 242 (onv.). Breisach 180 (onv.), Straats burg 270 (—2), Maxau 457 (—6), Mannheim 340 12) Mainz 346 9) Bingen 249 (—7), Kaub 278 (—10), Trier 251 (—13). Koblenz 305 (—14), Keulen 315 18), Ruhrort 546 26i, Lobith 184 21). Nijmegen 969 15) Arnhem 962 13), Eefde IJssel 497 2). Deventer 388 2). Monsin 5540 (onv.), Visé 5080 (+2), Borgharen 4073 (—2), Eelfeld '219 (—2), Grave beneden de sluis 520 11). leger snek f 2,- p. kg. V~t spek f 1 29 p'. kg Reuzel f 1.30 p. kg i-ribijtspek f 0,25 p. ons Bloedworst f 1.50 p. kg Hoofdkaas f 1,30 p. kg TT~' wekend? adres: KOEWACHT (België). Te koop aangeboden: bedrijfsruimte met ruime wo ning. voor alle doeleinden ge schikt. Op zeer goede stand te Hulst. Tevens aangrenzend pakhuis. Alles in prima staat. Ook afzonderlijk te koop. Br. no. 75562-0 Dc Stem Hulst MORGEN, ZATERDAG 22 MAART, begint de ZIE DE ADVERTENTIE MORGEN

de Stem | 1958 | | pagina 15