Duitse kennis en kunde maakten Rusland sterk Birmese schoonheid Aardig, maar niet goedkoop dgische en Nederlandse jeugd in schamel duel gelijk: 3-3 „komt II maar mee..." leeg lokaal voorsprong Rik v. Looy (vroeg in vorm) won Milaan-San Remo Gerepatrieerde technicus onthult: Jan Smeekens naar Stockholm V6VP0N DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 MAART 195b touw Sovjets wisten uit de chaos datgene te redden wat ze konden gebruiken •••••••••••«••••a VITAMINEN Record inkomsten voor de Shell Voetbalpedagogie van de kwaadste soort Onverwachte opwinding Geen doelpunten bij leugd-Amateurs Receptenboek Kon. Marechaussee klopte Tilburg Wallencross te Hulst voor de vierde maal Monsterzege (9-1) van Ned. Mil. XI Snelheid tweede kunstmaan Y.S. niet constant t Bel-air '55 - fdak, radio en de Muynck, P. - Boul. de Ruy- ssingen. 22715 rbijrijden maar jtlopende Mag- u zult tevreden Aart. Klip - 1, Vlisingen. 2e hands auto hem dan eerst taxeren door Expertise Bu- n 10 Breda - bieten en kla- p concurrerend. Tivoli 76, Hulst. maten pootaard- >rijzen. A. Buys- Hulst, tel. 145. RSEN hoenen nog zo bij Spitters en ht. - Elektrische Bièrkaaistraat 28, 17917 leten? Dan naar o. Ax.brug, Ter- 18005 rs vulcanisatie en loenreparatie A. Schoenmakerij Hulst. 17919 en voorzien van stuk 25 ct. Her- 41. Hulst. 17948 aan welke kous ïenrep.-inrichting huis, Hulst. 17949 Nattermann's lixer helpt, lost leemt de prikkel l bij elke drogist gouden ringen, .d. Ree, Terneu- 18004 ten in alle kleu- bij Spitters vak- n. - Eelektrische Baerkaaistr. 28, 17918 trap vervangen ern meubel. Bo en goed resultaat 7erf v.a. 55 ot. 't rsbedrijf R. Hou- Ikmt.17990 enen ouverture bij J. Berkhout, v. Gent. 17986 behang en kwali- steeds naar J. A. nstr. 23, Sas v. 17987 k goedeverf naar Nieuwstr. 81 - exa dealer. Enor- behangselpapier. 17981 groot en klein, de Schepper zijn. koewacht, tel. 105. 17982 an te huur, juni, dzand. Bevr. Sta- s v. Gent. 17983 is van Gent. Laat :1, kostuum, japon re Zon. U belt 379 kom18042 •sluit en proeft ons Dagelijks geopend. Liplijn, S. v. Gent Sasse Friteshuis. - r>r frites. Dagelijks Liplijn, Sas van 18044 t toe de nieuwste -prijzen ten gunste garderobe. - Rob 1 01157-379 STuds- 18045 »uw kostuum moet Penneman, Clooe- loosterzande, tèlef. 18046 iylons naar G. Pen- iterzande. - Tevens op de spaarkaart. keuze in wol- en vindt u bij G. F6"" isterzande tel. 137. xaleo overhemd rij ruithemden moet Penneman, Kl'zan- 18049 •rkkleding slaagt U •r dan bij G. >sterzande, tel. 137. verkopers. Weet U» ;siers zijn in kast- 3ogaert, Bontehond- 18056 verkopers. Wij heb- closetpapier in drie Vraagt prijs. - v;d* ntehondstr. Hulst. verkopers. Ook Jn tafeldamast hebben voorraad, v. d. Bo- Hondstr. Hulst. 'erkopers. Wij kun" weren het veel ëe' klevende plakban Bonte Hondstr^" ter iaat voor |Hu1kE<>SaertL^ derne schoorsteen- erij en Houthandel Tel. 2252 Terneu- vatertoren). 1° verdwijnen m® der verven, gin nu - Wachten rijzer. 'Kuurfles ad- gisten en specif >en voorraad. 10. Breda. e huur prima s1""" ivenklökken. BiUJJ* ■wr. F. Baart, Sta Hulst. stoppen van al deren. Wij iWP® le brandverzekeri huis Kofa. Wed H. ngaardstr. 7» Go „Wodka en rode wijn. Rode wijn en wodkaHet hield maar niet op. Onze Russische gastheren hadden zich blijkbaar voorgenomen, het afscheid zo prettig mogelijk te maken. Elf jaar hadden we voor hen ge werkt en nu stonden we op het punt te vertrekken. We behoor den tot de laatste groep Duitse raket-experts die naar huis mochten Zo begint Hans Kuhl zyn verhaal in de Daily Express" over wat hy en zijn collega's hebben meegemaakt na de angstige dagen van 1946, toen Russische officieren zonder meer by Duitse wetenschapsmensen plachten aan te bellen met een laconieke bood schap: ,,U moet zich gereed maken. De verhuiswagen staat voor." Be stemming Moskou. Dat afscheidsfeestAlsof er nooit van enige dwang sprake was geweest. Wodka en wijn. En joyeuze schouderklopjes. Op een gegeven mo ment, zegt Hans Kuhl, kwam Alexan der Sergeyevitch naar me toe, een glas in de hand. Hij was hoofd van het Instituut voor Fysisch Onder zoek in Suchumi, aan de Zwarte Zee. De laatste twee jaar waren we daar in quarantaine" gehouden. Het was namelijk de bedoeling, dat we zoveel mogelijk zouden vergeten van het geheime werk, dat we tevoren ver richt hadden. En merkwaardig ge noeg hadden de Russen succes met deze maatregel. Alexander Sergeyevitch kwam naar me toe en sloeg zijn arm om mijn schouders. ,,Gans Gansovitch", zei hij de Russische bijnaam gebruikend, die hij me gegeven had ,,als je over een jaar o* wat een uitnodiging zou krijgen voor een conferentie van wetenschapsmensen in de Sovjet- Unie, zou je die dan aannemen Het was duidelijk, dat de vraag minder spontaan werd gesteld, dan hij wilde doen voorkomen. Kennelijk was hem van hogerhand gevraagd, de stemming onder de Duitsers te peilen. ,,Ik zou het een voorrecht vin- (Advertentie) 100 dragees f. 2.88 150 dragees (de helft meer) 1. 3.TS VAN PHILIPS-ROXANB den", zei ik, ,,als ik zo'n uitnodiging kreeg. Niets liever dan dat." Maar toen ik met hem klonk, zei mijn geweten: ,,Hans, ouwe huiche laar, er is geen haar op je hoofd dat er aan denkt, nog ooit een voet in de Sovjet-Unie te zetten." Mijn geweten echter had het bij het verkeerde eind. Nu ik weer veilig en wel in het Westen terug ben, de neon reclames van West-Berlijn heb ge zien, de glanzende, luxueuze auto's en de goedgevulde winkels, nu ben ik er ineens van overtuigd, dat ik aan zo'n uitnodiging toch niet zou kunnen weerstaan. Ik zou opnieuw in de trein stappen, richting Moskou, gedreven door de kwellende nieuws gierigheid van we wetenschapsman. Want in de elf voorbije jaren heb ik in Rusland een revolutie gezien, die de meest gigantische is in deze revolutionaire eeuw. De Sovjet-Unie heeft zich van een achterlijk land, met miljoenen primitieve inwoners, ontwikkeld tot een technische macht, waarmee we rekening hebben te hou den. Ik zou, over een jaar of wat, graag eens naar Rusland teruggaan om te zien hoe het verder verloopt. En ik zou me dan voelen als de on derwijzer buiten dienst, die zijn vroe gere leerlingen nog eens gaat opzoe ken. Dat klinkt ingebeeld. Maar dat is het niet. De vergelijking met die on derwijzer is juist. Want wij. Westeu ropeanen, hebben in hoofdzaak de stoot gegeven tot wat zich, op tech nisch gebied, de laatste jaren in Rus land heeft afgespeeld. Het begon al tijdens de oorlog. Amerika en Engeland stuurden hun nieuwste wapens en machines. Na de oorlog lieten de Russen niet minder dan 50.000 Duitse geleerden en techni ci voor zich werken. Bovendien kre gen ze de beschikking over de inven taris van talrijke ontmantelde fabrie ken. Daarmee wil ik niet betogen, dat de wetenschappelijke vorderingen in de Sovjet-Unie zonder meer een ge schenk van het Westen waren, dat Moskou als het ware in de schoot werd geworpen. Alleen door hard te werken, door uiterste concentratie en door de manier, waarop ze persoon lijke belangen en pleziertjes onderge schikt weten te maken aan hun werk, zijn de Sovjets erin geslaagd, de wes- te. ze bijdrage aan hun arbeid volle dig te exploiteren. Men vergisse zich niet. Het leven in de Sovjet-Unie lijkt soms chao tisch. De Russen echter hebben gro tere organisatorische gaven dan men vermoedt. Min of meer werd me dat al duide lijk in de morgenuren van 15 juni 1945. Ik woonde toen in een huisje even buiten Berlijn. Er werd op de deur geklopt. Het was een jonge, Russische luitenant. Of ik even wilde j meegaan. i Het was nooit bij me opgekomen, dat de Russen mijn adres zouden vin den. Het bleek echter, dat ze de per- soneelslijsten hadden opgevraagd bij ,,Telefunken", waar ik belast was met de vervaardiging en controle van elektronische geleidingsapparatuur voor de V 2. Mijn vrouw, haar moeder en ik kre gen een woning toegewezen in Hohen- Schoenhausen, waar de Sovjets een centrum hadden ingericht voor tech nisch onderzoek. Ik werd daar bij een ploeg Duitse raket-experts ingedeeld, die hun werk verrichtten onder super visie van Duits-sprekende Russen. Alles wat men aan blauwdrukken en apparaten of gedeelten daarvan gevonden had, moesten we verkla ren, indelen, uitwerken. Op een keer moest ik zelfs met enkele Sovjet-offi cieren naar Peenemünde, om daar de puinhopen te doorzoeken en eruit te halen wat nog van enig nut kon zijn. (Peenemünde was het proefstation voor de V 2. red.). We werkten hard en we geloofden de Russen, toen ze ons vertelden, dat we in elk geval in Duitsland konden blijven werken. Ten onrechte. Op 22 oktober 1946, in alle vroegte, stonden er Sovjet-soldaten voor de deur en buiten wachtte een verhuiswagen Negen dagen later arriveerden we in Monino, vlak bij de Russische hoofdstad. We kregen een „werk plaats" toegewezen, een leeg lokaal, zonder enige technische outillage. Het meubilair moesten we zelf aandra gen. Het leek een organisatorisch fiasco. Achteraf echter heb ik bedacht, dat het allemaal wel eens uiterst zinrijk geweest kan zyn en dat de Sovjets ons met opzet daar* hadden geïnstal leerd. Nu moesten we de zaak van de grond af opbouwen en daardoor kregen de jonge Russische geleerden een kans, by het begin te beginnen en zich alle wetenschap en technische kennis op het gebied van raketvoort stuwing en elektronica, grondig eigen te maken. Naarmate we vorderden, werden steeds meer jonge mensen met ons werk in kennis gebracht. Hetzelfde, hoor ik, is ook elders gebeurd. Over al waren Duitsers te werk gesteld, die leergierige studenten vertrouwd maakten met de bouw van nieuwe machines en instrumenten. In Goro- domlia, een eilandje in een groot meer, 180 kilometer van de Russi sche hoofdstad, werd een raketbasis ingericht, waar hoofdzakelijk specia listen van Peenemünde werkten. Zijn de Russen erin geslaagd, een voorsprong te krijgen op het Westen? Ik kan die vraag momenteel niet be- antwooren. Daarvoor ben ik nog te kort uit Rusland terug. Maar zeker is, dat de Sovje,t-Unie in de voorbije elf jaar een enorme technische ont wikkeling heeft doorgemaakt. De re gering in Moskou heeft daardoor een basis gekregen voor de uitvoering van projecten, die zij tevoren niet aan kon. Bovendien moet men bedenken, dat duizenden jonge Russen momen teel worden opgeleid door mensen, die onder onze hoede waren gesteld. Het ziet er naar uit, dat de Sovjet- Unie binnen niet al te lange tijd het grote verschil zal kunnen opheffen tussen de kwaliteit van het ene in- dustrieprodukt en het andere, een verschil dat totnutoe kenmerkend was voor zijn industriële achterstand bij het Westen. En daarom, zo eindigt Hans Kuhl zijn relaas, ....als er inderdaad een uitnodiging zou komen van mijn Rus sische collega's, dan zal ik die in elk geval accepteren. Ik weet, dat er veel te zien zal zijn, dat verrassend en nieuw is. Shell Oil Company's totale bruto- inkomsten bereikten ln het afgelopen jaar een recordhoogte van 1.773.359.000 dollar, doch haar netto winst onder ging een lichte daling. Het jaarverslag van de maatschappij over 1957, dat gisteren werd gepubli ceerd, vermeldt, dat de bruto-inkom- sten, met inbegrip van ontvangen divi denden en interest, 128.942.000 dollar hoger waren dan die over het vooraf gaande jaar, terwijl de netto-winst 763.000 dollar lager was. De netto-winst en de afschrijvingen bedroegen gezamenlijk 362.888.000 dol lar tegen 344.020.000 dollar in 1956. Het bestuur van de Ned. Kracht- sportbond heeft besloten de gewicht- heffers Jan Nolten (Robot, Den Haag) en Jan Smeekens (B.G.V., Breda), af te vaardigen naar de we reldkampioenschappen in Stockholm, die van 16 tot en met 21 september a.s. worden gehouden. Dit is de eerste fase van een plan dat de K.N.K.B. heeft uitgewerkt om, nu de beschikbare gelden het moge lijk maken onze gewichtheffers een kans te geven internationale ervaring op te doen, teneinde later, aan de hand van de resultaten te beoordelen of het raadzaam is aan de Olympi sche Spelen 1960 in Rome een voltal lige ploeg te laten deelnemen. De wereldkampioenschappen in Stockholm worden als een soort proef beschouwd om in de toekomst te ko men tot een sterk Nederlands team op internationaal niveau. Daarom is de training opgedragen aan Bram Charité. BIJNA 800 ATLETEN 580 heren en 212 dames uit 27 landen zijn voorlopig ingeschreven voor de wedstrijden om de Europese atle- tiektitels, die van 19 tot 24 augus tus a.s. te Stockholm worden ge houden. (Advertentie) OVERPELT, woensdagavond. (Van onze speciale verslaggever) In het vale duister van een veelbelovende sneeuwlucht werd vandaag in de late middag voetbal-pedagogie van de kwaadste soort bedreven. FIFA-scheidsrechter Lavier floot zo verdrietig slecht, dat de prilste voetbaljeugd van België en Nederland (16 tot 18 jaar) het ook niet precies meer kon volgen en er ten laatste maar een „potje" van maakte, vol onaangename incidenten, vol grof verdedigingsspel en vooral vol van arbitrale blunders. De spelertjes toonden zich na afloop verstandig. Ze gaven elkaar vriendschappelijk de hand en grijnsden verlegen over de opwinding, die hun optreden op de tribunes van het kleine sta dion van Overpelt (Belgisch Limburg) had veroorzaak. Maar Lavier statpte statig en beslist het veld af. Geheel links staat NAC-er Bouw meester aandachtig te kijken naar het resultaat van zijn penalty op het doel van de Belgische jeugd. De RBC-er Lazeroms wéét het al: Gerieflijk wachtend, met de handen in de zij, ziet hijdat de strafschop raak is. De Belgische doelman van Onthutste voetbal-officials, die ge dacht hadden, dat het allemaal veel lolliger gegaan zou zijn, stonden bij de kleedkamers nog na te gapen van verbazing over de strafschop (de derde), die Lavier tegen het einde aan de Belgische „mannekens" had toegekend en die hen een 33 gelijk spel bezorgde. En over het feit, dat hij de Nederlandse aanvoerder Ro- Eschbroek duikt tevergeefs. meyn van het veld stuurde met een misbaar, alsof hij heel de verre om trek had uitgemoord. En over. Als Lavier op tijd de elftallen in een kringetje rond zich zou hebben geroepen om te vertellen, dat ze niet te wild mochten doen, dan zou er veel gered zijn van de wedstrijd, die pas na de rust interessant beloofde te worden. Slecht begin In de eerste helft had de ontmoe ting niet veel meer allure dan de De wegwedstrijd Milaan-San Remo, de bekende voorjaarsklassieker (over 282 km) is gewonnen door de Belg Rik van Looy. Hij legde de afstand af in 6 uur 41 min. en 9 sec. een nieuw re cord. De Spanjaard Poblet, die nu tweede werd, was houder van het record. Hij won de wedstrijd vorig jaar met een gemiddelde uursnelheid van 40,688 km. Het gemiddelde van v. Looy be- 1 droeg 42.178 km. De uitslag luidde: 1. van Looy 6.4109; 2. Poblet; 3. Darrigade (Fr.); 4. Conterno (It.); 5. Albani (It.); 6. de Bruyne (B.)7. van den Branden (B.); 8. Baffi (It.); 9. Bauvin (Fr.) allen in dezelfde tijd als van Looy. 10. ex aequo een groep van 60 ren ners met o.a. Anquet-il, Geminiani, Brankaert, Keteleer, Dcfilippis, van Daele, Couvreur, Janssen, Louison Bobet, Fornara en Forestier. Het verloop De 49e werd dus inderdaad in de de belangrijkste jaarlijks terug- sprint beslist. Het is een koers ge- kerende gebeurtenissen geworden, °rden, waarin hard is gevochten, zó nadat verleden jaar het z.g. debu- \a -. dat een tempo werd bereikt tantenbal werd afgeschaft. Ma tevorel?- - Win Win met haar Birmese kap en d0o, dP pTe 7 ontketend njnrj and ^l^ forden voor- bijbehorende haartooi zoals zij aan I de Italiaan Catalano "en de Fransman party is een van het hof zal verschijnen. I Craczyk. Even later, bij Capo Melle, Ma Win Win is een van de vier Birmese meisjes, die deze week tijdens een presentation party op het Buckingham paleis te Lon den aan H. M. koningin Elizabeth gesteld. Deze trokken ook Privat en de Italianen Dente, Oriani, Cairnero en Gugliel- moni er tussenuit. De negen vluch telingen namen een voorsprong, die na 15 km bijna een volle minuut be- droég. Toen Genua werd bereikt, werd voor de zeven man aan de kop een voorsprong van 5' 's minuut genoteerd op Filippi, Carlesi en Maule, die uit 't peloton naar voren waren gekomen. De hoofdmacht lag toen op 6 min. 10 sec. Toch werd het hoge tempo van de vlucht de kopgroep te machtig. De voorsprong slonk. Er ontwikkelde zich een enorme strijd tussen de kop lopers en de achtervolgers. Proost, Dante, Cainero en Guglielmoni wer den door het peloton opgeslokt en al leen Privat en Plankaert bleven over. Maar bij San Lorenzo (266 km) moest ook Plankaert zich gewonnen geven en toen stond Privat alleen voor de zware taak nog iets van de zo moeizaam verkregen voorsprong te behouden. Het werd een dramatische en on gelijke strijd. De finish was dichtbij, maar toch nog te veraf voor een solo en vlak bij San Remo haalde spannende finale van een schoolvoet- baltoernooi. De voorhoede van de Oranje-jeugd kreeg geen enkele kans tegen de hartstochtelijk verdedigende Belgjes, die op hun beurt hun half- linie veel te graag in de defensie hielden om ook nog tijd te vinden voor de voeding van hun aanval. Als die wat wilde uitvoeren moest ze het zelf doen. En dat gebeurde ook. In de derde minuut al liep linksbui ten Breens een hele poos allerlei Nederlandse verdedigers voorbij om vlak bij keeper Hoekstra (G.V.A.V.) te besluiten met een vliegend schot recht in de roos (10). Bouwmeester (N.A.C.) versierde onmiddellijk daarop een antwoord, maar de E.D.O.-er Smit was net iets te laat met het hoofd om de voorzet van de beweeglijke Bredanaar te kunnen uitbuiten. Even later dreunde een kogel van midvoor Temming (D.O.S.) tegen de paal. Het zou nog prachtig geworden kunnen zijn, want de bal stuitte terug het veld in en Bouwmeester had daar op staan rekenen. Maar Temming was ook nog in de buurt en hij maaide het leer meteen weer vooruit. Nu raakte het de corner-vlag.... Fout op fout Het ging er op lijken, dat de vast houdende Belgische „voorlijn" op de duur niet de minste moeite zou heb ben met de Nederlandse verdedi gers. die fout op fout maakten en eigenlijk nog niet eens zo hardhandig werden afgestraft met de tweede goal, die na een half uur dank zij hun aarzelend ingrijpen werd gescoord. Breens had weer genoeg mensen van zich kunnen afschudden om een voor zet aan rechtsbinnen Bierten te ge ven, die hem maar voor het inschie ten had (20). Vijf minuten later ving het theater- Lavier aan. Op dat moment zag de scheidsrechter, dat spil Langlet in het strafschopgebied een normale aanval op Bouwmeester ondernam. Hij vond Viq+ arct rrannnn nnrvnlHr 4^^ de jachtende hoofdgroep de buit bin- het erg genoeg om een penalty toe nen om onderling in de sprint te te kennen en rechtshalf Stalman (Ra- gaan uitvechten wie zich winnaar zou pid) kwam die zonder veel geest mogen noemen. Het was de Belgi- drift benutten (21). Het zou er wel sche sprinter van Looy. I niet aan helpen. Veel beter Maar tijdens de rust deed men in de Nederlandse kleedkamer zoveel ver standige dingen, dat het jonge Oran je als herboren terugkwam. Men had het elftal omgezet. De snelle en at tractief spelende Lazeroms (R.B.C.), een van de actiefste spelers in de voorlinie, verhuisde van zijn rechts buitenplaats naar binnen. Steur (Vo- lendam) werd naar de plaats van de Roosendaler gestuurd en aanvaller Smit ging naar de spilplaats. Er werden twee dingen mee be reikt: Op de eerste plaats klopte de defensie nu veel beter en bovendien kwam er meer initiatief in de voor hoede. Welke mannen het daar doen moesten werd overigens vrij snel na de hervatting bewezen, toen een door Bouwmeester verras send geplaatst corner regelrecht via het donkere hoofd van de Roosendaler achter keeper van Eschbroek verdween (22). De kleine rode duiveltjes lieten zich niet kennen. Ze drongen nog herhaal delijk tot vlak bij de Nederlandse doelmond op, maar steeds gebeurde er wel wat, dat een goal voorkwam. Zo zorgde Smit bijna voor een doel punt in eigen goal, toen de rappe Belgische midvoor hem in het nauw had gebracht. De bal viel op de lat en bleef daar even nadenkend liggen. Finale Het werd ondertussen weer eens tijd voor een penalty. Die werd ver oorzaakt door Gilissen, die hands maakte. Het klopte. Het was een strafschop. Bouwmeester schoot kalm in. Dat betekende 23 en er zou niets gebeurd zijn als Lavier de Bel gen, onstuimig en wat te vurig in hun verwoede pogingen om een nederlaag te ontlopen, wat vaderlijker had we ten te behandelen en als hij had be dacht, dat hij niet bezig was met de leiding over twee Zuidamerikaan- se prof elftallen. Maar Lavier veroor zaakte zelf de grootste deining. Een minuut of wat voor het einde bereik te de inmiddels ruw geworden strijd een absoluut laagtepunt, toen back de Groot volkomen reglementair een duel met de Belgische midvoor uit vocht in het strafschopgebied. Lavier wist niet hoe hard hij lopen moest om het leer op de witte stip te leggen. Van Wilder maakte er zo 33 van. Tussen al de bedrijven door zond de scheidsrechter bovendien onverhoeds Romeyn van het terrein af. De Ne derlandse aanvoerder had willen zeg gen hoe het gegaan was, maar hij kwam niet aan het woord. Toen was het gelukkig tijd om el kaar de hand te geven en vrede te nemen met de schrale parade var de voetbal-recruten der Lage Lan den. Op het ODC-terrein te Boxtel is woensdagavond een oefenwedstrijd ge speeld tussen het Nederlands jeugd- elftal voor spelers van 18 tot 20 jaar en het Nederlands amateurelftal. De strijd eindigde, zoals hij was begonnen: 0-0. De 300 toeschouwers hebben geen imponerend voetbal ge zien. Vooral de technische vaardigheid bleek aan beide zijden nog al teleur stellend. Het jeugdteam begon veelbelovend, maar de zucht tot combineren was groter dan de schotvaardigheid. De verdediging van de amateurs kon de aanvallen van de jeugd dan ook ge makkelijk weerstaan. Na rust werd er vooral door de amateurs een schepje op gegooid. De beide doelverdedigers, Koers bij de amateurs en Binckers bij de jeugd speelden voortreffelijk. AJAX heeft de uitnodiging van de Zuidtransvaalse Voetbalbond. om in juni een tournee naar Zuid- Afrika te maken, aanvaard. Ajax zal gedurende deze trip een vijftal wedstrijden spelen. (Advertentie) „Reizen, kamperen en trekken" zs de naam van een grote tentoon stelling, die op het ogenblik in West-Berlijn wordt gehouden. Een van de inzendingen is dit plastic motorbootje, dat op iedere per sonenauto kan worden vervoerd. Het is licht, gemakkelijk, snel, ge luidloos, comfortabel en duur. Men zit erin als in een auto en na tuurlijk ontbreekt de radio niet. (Advertentie) Luister van 21 maartaf elke mor gen om vijf over half tien naar Radio Luxemburg 208 Meter (K c/s 1 439). Annemarie verklapt U elke dag heerlijk nieuws dat ze hoorde van haar vakman-siager. In de strijd om het kampioenschap van zuid-Nederland (politievoetbal) blijft het elftal van de Koninklijke Marechaussee le divisie op de ingesla gen weg voortgaan. Gisteren werd te Tilburg die gemeentepolitie Tilbuxg aan de marechaussee-zegekar gebon den. De gemeentelijke politiemeïrsëri- leden een duidelijke 4-0 nederlaag. In de eerste helft opende A. de. Jong de score, terwijl even later de Zeeuwse marechaussee Jansen de stand op 2-0 bracht. Na rust ging het de Til-burgers niet voor de wind en het werd zelfs 3-0 toen een van de Tilburgse achterwaartsen de bal in eigen doel deponeerde. Tenslotte maakte v. Kommer er 4-0 van, waar mee hij de zege voor de marechaus see veilig stelde. Op zondag 20 april wordt voor de vierde maal de reeds befaamd ge worden internationale Wallencross te Hulst gehouden. Deze aantrekkelijke wedstrijd, waaraan atleten uit geheel Nederland en België deelnemen, wordt weer georganiseerd door de kath. Atletiekvereniging te Hulst (R.K.H.A.V.) en het parcours gaat uiteraard weer over de stadswallen. Het is 800 m lang. De start en de finish zijn in het Doelenbolwerk. De cross begint om half drie. Er zijn vier klassen: C-junioren, B- junioren, A-junioren en senioren, die resp. 1, 2. 3, 4 en 5 ronden lopen. De wisselbeker bij de senioren werd, zoals bekend, vorig jaar gewonnen door Hein Cujé van EMM. Het secretariaat van de cross zal gevestigd zijn in de b.l.o.-school. Men verwacht ook nu weer een gro te deelname. Zonder eigenlijk tot bijzonder goed spel te komen en vooral dank zij de produktiviteit van de Stormvogels- middenvoor Janssen met vijf doel punten top-scorer heeft de Neder landse militaire voetbalploeg woens dagmiddag op Houtrust in Den Haag voor amper 2000 toeschouwers, een 91 zege op het team van het Groothertogdom behaald. De rust stand was 51. De wedstrijd werd gespeeld in groep A van de voorronden voor het internationaal militair toernooi De stand in deze groep luidt thans: Frankrijk 2 2 0 0 4 10— 2 Nederland 3 2 0 1 4 124 Turkije 2 10 12 7—4 Luxemburg 3 0 0 3 0 423 Deskundigen hebben in Baltimore verklaard, dat de snelheid van de tweede Amerikaanse kunstmaan, de ,,Beta 1958 niet constant is. Op het punt van haar baan. dat het dichtst bij de aarde komt (640 km), bedraagt haar snelheid 29.600 km per uur, op het verste punt (circa 4.000 km), is de snelheid ongeveer 19.300 km per uur. De totale lengte van de baan is 47.150 km, die met een gemiddelde snelheid van 20.300 km per uur wordt door lopen. Drink HENNEKENS ELS een lekkere borrel ook voor dames

de Stem | 1958 | | pagina 7